Heming hunting
dnes je štvrtok,  25. apríl 2024,  meniny má Marek,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:39,  dnes západ slnka: 18:48
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Úprava a čistenie trofejí - diskusia

autor: off brpe
pridané: 7.10.2008 13:49

Do tejto diskusie píšete všetko čo sa týka úpravy trofejí, vytváranie, čistenie, odmastnenie, bielenie. Úprava lebiek pod zhody, pripevnenie zhodov , a všetko čo sa toho týka. Ďakujem

počet zobrazení: 78 653
počet hlasov: 6
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 7.10.2017 o 20:27

Máte pravdu priatelia najlepšie je ak mozog sa vyberie čím skôr a lebka sa ponorí do tečúcej studenej vody na par hodín obmývať. Potom sa povarí, časovo podľa toho s čoho a aké to je staré (čím starší kus, tým sa varí dlhsie) aj keď som zástanca radšej pracnejšie oškrabať ako rozvariť. Čo sa týka tých vybielených ružic od spodu je to hrôza, aj keď niekedy zo spodku kôli srsti je ružice bez farby v tomto prípade som zástanca dat to pekne dofarbiť samozrejme niekomu kto sa v tom vyzná potom to vyzerá tak to. Úprava a čistenie  trofejí - diskusia

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 313 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
správca MMasska, 7.10.2017 o 20:27

Máte pravdu priatelia najlepšie je ak mozog sa vyberie čím skôr a lebka sa ponorí do tečúcej studenej vody na par hodín obmývať. Potom sa povarí, časovo podľa toho s čoho a aké to je staré (čím starší kus, tým sa varí dlhsie) aj keď som zástanca radšej pracnejšie oškrabať ako rozvariť. Čo sa týka tých vybielených ružic od spodu je to hrôza, aj keď niekedy zo spodku kôli srsti je ružice bez farby v tomto prípade som zástanca dat to pekne dofarbiť samozrejme niekomu kto sa v tom vyzná potom to vyzerá tak to. Úprava a čistenie  trofejí - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 23

on MisiF, 5.10.2017 o 8:37

Podľa môjho názoru je dôležité čím skôr dať odratú lebku do studenej vody a nechať vyluhovať kľudne aj celý deň ale pomôže aj pár hodín, vodu po niekoľkých hodinách vymieňam. Mozog tiež odstraňujem ešte surový ale stalo sa my že som naň zabudol a odstraňoval som ho až po uvarení, veľký rozdiel v tom nebol. Pri varení dávam do vody trochu prášku alebo gelu na pranie, skúšal som aj prostriedok primárne na to určený ale výsledok nebol o nič lepší ako pri pracom prášku a tén má doma každý. Po uvarení tiež očistím, dá sa aj vapkou ale len s citom, alebo klasicky oškrabkať rôznými nástrojmi, pripadne starou zubnou kefkou, tá sa veľmi osvedčila. Do peroxidu menšie lebky do srnčej, jednoducho ponáram na noc, samozrejme peroxid nalievam len aby sa nedotýkal ružíc. Podľa mňa je dôležité aby peroxid vyčistil lebku aj z vnútra, hlavne srnčiu a veľkosťou podobné, kde je mnoho miest ktoré sa dajú len ťažšie vyčistiť, preto raďšej ponáram a nie striekam, peroxid používam aj 5 krát, výsledok ten istý. Samozrejme pri tejto problematike bude asi každý chváliť svôj osvedčený postup ale základ je u každého podobný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Ondrik, 4.10.2017 o 18:19

Mozog vyberam za surova. Potom co najviac obrat mäso z lebky a namocit na cca. 24 h do vody. Potom varim kym to vsetko nejde lahko dolu. Ked to je ako tak obrate trofej docistim vapkou. Pozor pri vapke na poskodenie trofeje, treba s citom :) Peroxid si nariedim vodou tak aby mal cca 15 percent. Potom v tmavej miestnosti nanasam rozprasovacom. Ziadne bielenie peroxidom na slnku! Po 2-3 dnoch je to biele cca po 3-4 nastrekoch peroxidu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off keke, 4.10.2017 o 12:44

Ja nemám tú skúsenosť,že by voda pri varení bielila parožie.Peroxid je už iná káva.Ja som to zafóliovanie praktizoval už hneď od prvej trofeje,takže sa mi to nestalo ani od peroxidu.Ale v každej sezóne vidím vybielené trofeje na prehliadke.Alebo u kolegov,ktorí tú úpravu len tak odfláknu každoročne ľavou rukou.Načo sa potom vystatujú,že majú strelených toľko a toľko medailových,keď ich všetky dodžubú. .A je mi z toho na grc doslova.Prípadne to potom dofarbujú.To je tiež o ničom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off jaro1, 3.10.2017 o 22:08

Nie vzdy su ruzice (cast), alebo parozie "vybielene"len od peroxidu!Preto je dobré este pred samotnym vyvaranim ruzice a cele parozie parozie obviazat napr. obväzom a ponorit do hrnca so studenou vodou ale len po pucnice este lepsie len do poly pucnic.Ked sa voda zacne varit, treba to ustrazit!, cize bublajuca voda by sa v ziadnom pripade nemala dotykat ruzic a posobit na ne!To sposobuje "vybielenie", ako aj unikajuce pary, ktore posobia na ruzice a parozie po com parozie vybledne. Preto je dobre to obviazat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off keke, 3.10.2017 o 19:52

Bielenie trofeje - Pozdravujem.Rozhodol som sa popísať svoj spôsob bielenia trofeje srnčej.Lebo ma už zopár kolegov požiadalo o radu.A druhý dôvod je ten,že ma až srdco bolí,keď vidím na nete medailami ovenčené trofeje,ktoré sú vybielené až nad ruže.Už len z úcty k tým kapitálnym jedincom by som si nedovolil im tak doj..ať trofeje. Takže tak to robievam ja :) Po olúpaní a vyšpáraní mozgu(dosť dôležitá vec) dám trofej po parôžky do vody.Zhruba po pol dni močenia vyvarím.Oberiem mäso a dočistím do poslednej bodky.Potom asi na hodinku ponorím do saponátovej(jar cif hocičo) vody.Vybratie mozgu pred varením a namočenie do saponátovej vody sú dve najdôležitejšie veci pre bielučkú trofej - odmastenie.Po tomto obalím parôžky poriadne do potravinárskej(kuchynskej) fólie(kvôli peroxidu aby nevybielil ruže).Ešte aj pod ruže špičkou noža pozatláčam fóliu.Neexistuje pre mňa väčšia katastrofa,keď vidím na internete zlaté srnce,ktoré majú vybielenú doslova spodnú štvrtinu parôžkov.No a keď sú obalené nastriekam na trofej peroxid.Dávam ho do nádoby s rozprašovačom od čistiacich prostriedkov.Peroxidovanie zopakujem 2 - 4 krát podľa potreby.Keď nie je lebka poriadne odmastená(mozog,saponát),nie je trofej biela ani po 10-tich poroxidovaniach dostatočne biela. Hádam niekomu pomôžem :) Majte sa. Lovu Zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off goret, 16.6.2017 o 22:22

myslím si, že aj keď mne veľmi nepomohla, možno pomohla iným, t.j. zbytočná nebola .. bieleniu lebiek zdar :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 16.6.2017 o 22:18

Goret - myslim, ze si mohol prijat dostatocne mnoztvo informacii ohladom bielenia lebiek, zjavneTi tato debata nepomohla rovnako ako zavoskovanie chrupu.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 16.6.2017 o 19:36

Keď bielim lebku s citom, pomocou tampónu namočenom v koncentrovanom peroxide, dokážem sfarbenie chupu zachovať bez povoskovania. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 16.6.2017 o 17:32

Přesně to mi před padesáti roky radil primář z patologie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 16.6.2017 o 15:14

Goret - v starých knihách som čítal, ak chceš zachovať pôvodné sfarbenie chrupu treba ho zakvapkať voskom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 16.6.2017 o 14:01

Sánku bielia len "fajnšmekri" :) Šlo mi o horný chrup, ktorý predpokladám, že nechránený v uzavretom vrecku obledne tiež. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 16.6.2017 o 13:14

goret - Na lebečnej časti nie ; sánku však po vyvarení len odmastím , ale nebielim ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 16.6.2017 o 12:47

lanus, chrániš nejako chrup? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 16.6.2017 o 12:24

goret - Neide len o peniaze , ale hlavne o skutočnosť , že silná koncentrácia rozleptáva spoje aj kosti !!! preto je optimálna koncentrácia stredná s následným obmedzením prístupu vzduchu aj odparovaniu vložením lebky do plastového sáčku s jeho utesnením (t.j. zaviazaním tesne pod ružicami ); stačí 2-3x náter a umiestnenie trofeje (počas preparácie ) v tmavej miestnosti resp.obale .Po vybielení treba trofej dobre opláchnuť vo vode a nechať vyschnúť na slnku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 16.6.2017 o 11:45

Lanus, takto mi to ukázal človek s dlhoročnou poľovníckou praxou a viac generačnou poľovníckou tradíciou :) Ja toho veľa nenalovím, nejako extra šetriť na peroxide nepotrebujem a 3,50 € za temer litrovú fľašu popri iných výdavkoch na poľovnícku záľubu mi nie je veľa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 16.6.2017 o 8:30

goret - Keď vieš čo účinnosti peroxidu škodí (vzduch a svetlo) tak ho prečo pred tými vplyvmi počas aplikácie nechrániš ??? a namiesto toho radšej pridáš "grády" aby bolo z čoho tratiť ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 16.6.2017 o 6:37

Keďže peroxid vodíka je na vzduchu pomerne málo stabilný, uvolňuje kyslík a mení sa na vodu, ja ho neriedim. Technický 30% peroxid aplikujem viackrát, ale s citom. S kozmetickým 12% skúsenosti nemám. Lebku "vyváram" a odmasťujem v belotrofixe, roztok nesmie vrieť :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 15.6.2017 o 21:29

Lanus - zobrazil som si odkaz goreta, aj napriek tomu som neprišiel na dôvod potreby riedenia. Domyslím si, biele prsty sú príčina, zničenie papilárnych línií ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 15.6.2017 o 21:08

dede - Ja som reagoval na odkaz od goreta ; keď ho porovnáš s Tvojim odkazom tak pri 12% koncentrácii môj odhad sedí ; pri nižších koncentráciách je ten rozdiel v cene ešte priepastnejší !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 15.6.2017 o 19:48

dede - Kadernícky je cca 2x slabší a tým aj cca 2x drahší ; ekonomika a praktická skúsenosť jednoducho "nepustia" . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dede, 15.6.2017 o 15:28

Lanus - používam 30% H2O2 ,nezistil som žeby bol agresívny natoľko aby som ho musel riediť. Ak nevyhovuje technický, tak potom treba použiť peroxid kadernícky na odfarbenie vlasov a odpadne potreba riediť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 15.6.2017 o 14:00

Peroxid vodíka 30% je moc agresívny ; treba ho pred použitím riediť s dest. vodou v pomere 1:1 . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 15.6.2017 o 13:39

na bielenie lebky stačí technický okolo 30% ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off LuboT, 15.6.2017 o 13:00

Ďakujem páni, idem teda zháňať lekársky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 15.6.2017 o 11:46

Rozdiel je v cene, v sile koncentrátu všetko v prospech lekárskeho. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.6.2017 o 10:24

technický sa používa na technické (nelekárske) účely ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LuboT, 15.6.2017 o 10:01

zdravím, je nejaký rozdiel medzi klasickým a technickým peroxidom vodíka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LubosBA, 12.6.2017 o 19:42

Skús cely proces urobyť znova. Vyvar ale na max 90 stupnov. Skus použit belotrofix alebo nieco podobne. V tvojom postupe mi chyba maceracia. Asi sa ti stalo to že v poroch kosti ostala krv a scernala. Stalo sa mi to viac krat. Asi je to nejaky jav pri urcitych zasahoch. Akcia srdca alebo neviem čo. Este mokrú lebku po vareni ponor do saponatu. Opláchni a hned daj peroxid. 30 je moc silna može zničit kost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off erik77665544, 12.6.2017 o 12:36

Bielenie lebiek - Dobrí deň nedávno som vyváral hlavu zo srnca orezal som kožu a čo sa dalo vyvaril som očistil som ju, odmastil a obalil som celu lebku vatou a polieval ju 30% peroxidom no na druhy deň som si všimol že lebka je nejaká tmava keď som dal dolu vatu lebka bola cela čierna. Vie mi niekto poradiť ako to mam vybieliť? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off STIPOR, 11.11.2016 o 20:30

Cistenie lebiek uhynov - Skusenosti,techniky,rady pri bieleni starsich uhynov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 4.4.2016 o 19:45

Podobnú službu avšak za zlomok ceny spraví aj silný prací prášok aplikovaný do "vyváracej lázne" . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 4.4.2016 o 18:52

Kup si tohle odkaz a příště to chce důkladně vyčistit mozek nejlepší je wapka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 4.4.2016 o 10:02

Jar, Pur, Namo a mnozstvo inych. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martinxl, 4.4.2016 o 9:16

čím napríklad ju odmastniť? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 3.4.2016 o 22:39

Asi kvoli tomu, ze si lebku neodmastil. Odmasti a zopakuj bielenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off martinxl, 3.4.2016 o 19:57

Dobrý deň. Vie mi niekto poradiť? Upravoval som lebku z lišiaka, očistil ,nechal odkrviť, vyvaril vo vode, očistil a nakoniec som ju bielil peroxidom. Na lebke mi ostali tmavé škvrny hlavne v zadnej časti. Bielil som 33% peroxidom,tým istým aj srnčie trofeje a tie ostali biele. Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavelb, 26.12.2015 o 20:26

Našiel som úhyn jelena parožie spolu s poškodenou a samozrejme značne znečistenou lebkou. Pomôže tradičné vyvarenie a následné bielenie napr. peroxidom, alebo má niekto iný-lepší recept? Ď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozik, 1.9.2015 o 13:10

Úprava trofeje - Na pochôdzke revírom som našiel uhynutého srnca v pokročilom štádiu rozkladu. Neviete poradiť ako sa zbaviť zápachu pri úprave trofeje?
jozik ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 313 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov