Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vlk dravý - poľovníci verzus ochranári - diskusia

autor: správca admin
pridané: 14.4.2015 21:24
Problematika ohľadom lovu vlka dravého, názory poľovníkov verzus snahy rôznych ochranárskych organizácií. Aký je váš názor, skúsenosti, realita?
počet zobrazení: 66 002
počet hlasov: 2
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Stagstalker, 16.12.2015 o 19:54

Prosím ťa uveď mi odkiaľ máš údaj, že "..veľmi veľa ochranárov, možno i viac ako polovica, má prírodovedné vzdelanie.." Z akého zdroja čerpáš a čo je to podľa teba prírodovedné vzdelanie? Lebo medzi také patrí aj matematika, fyzika, mediamatika, chémia, antropológia, jadrová a subjadrová fyzika a množstvo iných s enviromentálnymi a biologickými vedami nesúvisiacich vedných disciplín. Apropo, vzdelanie nie je všetko, kompetentnosť rozhodovania nezávisí len od neho, ale pramení najmä zo skúseností a praxe v danej oblasti. Lesník alebo poľovník či pracovník TANAPu čerpajúci z priamych pozorovaní a praxe získanej v priebehu rokov týkajúcej sa vývoja populácie napr. medveďa má k téme určite povedať viac ako absolvent enviromentálneho manažmentu, ktorý videl medveďa zatiaľ len v učebnici. Keby toto kompetentní na SR pochopili tak v životnej úrovni atakujeme Švajčiarov. A zodpovednosť "ochranárov"? Nebuď smiešny, prakticky žiadna. Nemusia preukazovať odbornú spôsobilosť, skladať skúšky, niesť za svoje konanie pretavené v praxi a reálnom živote dôsledky. Tí akurát vedia vyplakávaním, mediálnym tlakom a demagógiou bez podloženia relevantným výskumom "vyboxovať" nejakú zlepenú novelu či rozhodnutie príslušného orgánu ochraňujúce predmet záujmu daného ochranárskeho spolku bez ohľadu na celkové dopady. Nevedia chrániť plošne, pripustiť zásah aj v podobe kvalifikovaného odstrelu, ktorý neznamená automaticky vždy len úbytok v populácii, ale sústredia sa na svoj predmet záujmu priam tunelovým videním znásobeným prídavnými klapkami na oči. Takto sa bezhlavo presadzovala a presadila ochrana kormorána, za ktorého odstrel sa neskôr z dôvodu jeho premnoženia muselo poľovníkom platiť, inač by rybári lovili ryby akurát tak vo vani a následky tejto "ochrany" poznať v zarybnenosti riek a rybníkov doteraz. A nepočul som, že by sa vyvodila konkrétna zodpovednosť za tento "erudovaný" nápad, ktorý napáchal určite viac škody ako chybný odstrel medveďa poľovníkom, ktorý mal väčšiu labu o 5cm a o 30kg väčšiu hmotnosť, začo je strelec sankcionovaný okamžite. A to uvádzam ten lepší príklad. "Ochranár" si presadí zákaz odstrelu alfa samcov u vlka dravého, pričom na druhej strane jedným dychom dodáva, že rozoznať alfa samca je v prírode prakticky nemožné. Ale z poľovníka by pytliaka spravil obratom, lebo každý väčší vlk bude z jeho pohľadu alfa samec a predsa poľovník má vedieť načo strieľa. V praxi je teda zodpovednosť vyvodzovaná len u poľovníkov, pretože tí tu prax aj reálne tvoria a pohybujú sa v nej. Na druhej strane nepoznám zákon trestajúci sankciami ľudskú hlúposť pri tvorbe neefektívnych a absolútne kontraproduktívnych opatrení, ktoré dokážu v rámci živenia svojho biznisu vyprodukovať niektorí "ochranári". Toľko k neseniu zodpovednosti a kompetentnosti pri tvorbe opatrení ovplyvňujúcich prax. Bohužiaľ, častokrát je však prax nastavená ľuďmi, ktorí v nej nikdy neboli. Ad absurdum.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 52

komentáre

zoradiť
zobrazené 761-799 z 799 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off lubenko, 1.1.2013 o 18:30

myslim že na to nemusi byt odborna studie,každy rok sa lovi kolo 120 vlkou a je ich stale dost,keby sa tak posledne dva roky nelovili tak by počet vlkou stupol o 250 ks,to už by sa ani na Lunik9 nevošli a to som neratal prirastok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 1.1.2013 o 17:24

podobny "hlas ludu" bez akehokolvek zastresenia odbornou obcou,nepodlozeny aspon naznakmi nejakej studie ma obavam sa nulovu vypovednu hodnotu.na opacnom brehu stoja okrem ineho ekologovia,biologovia(z povolania)z Ceska,Polska a nakoniec aj Slovenska,ktori maju v jednom pravdu.a to,pokial by Slovensko nebolo dotovane vlkmi najma z Polska,tak by sme tu pri sucasnom trende len sotva mohli hovorit o vyrovnanych a vysokych stavoch vlcej populacie.ale drzim palce. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 1.1.2013 o 16:23

nieje to zly napad,ale si myslim ,že toto všetko by mali zastrešovat,akože nami zvoleni funkcionari v SPZ a SPK ved za to platime tak nech pohnu zadkami a niečo tiež urobia pre polovnikou ,nie len pre seba ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jarodt, 1.1.2013 o 14:52

čo ja viem, nemusí to byť zlý nápad ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off branom, 1.1.2013 o 14:41

Vlk dravý - list na podporu a zachovanie primeraného lovu -

Na rôzných internetových fórach sa organizujú štvavé kampane proti poľovníkom a oganizujú sa petície a kampane za zrušenie kvót a výnimiek na lov vlka dravého na Slovensku. Domnievam sa, že ako poľovníci by sme sa nemali na to len tak nečinne pozerať a kto má záujem mal by podporiť jeho primeraný lov formou listu alebo emailu adresovanému Európskej komisii do Bruselu, kde sa o týchto veciach rozhoduje. Jeho poslanie zaberie asi minútu času, pripájam aj vzor ako by mal takýto list približne vyzerať:


Ako občan Slovenskej republiky vyjadrujem plnú podporu zachovaniu lovu vlka dravého na Slovensku na základe kvót, ktoré každoročne s ohľadom na jeho vysokú početnosť stanovujú príslušné štátne orgány. S plnou vážnosťou a zodpovednosťou si uvedomujem, že vlk dravý má v slovenskej prírode svoje nezastupiteľné miesto a je jej nedeliteľnou súčasťou. V našich podmienkach v jeho prirodzenom areáli výskytu vďaka jeho dlhodobo dobrému manažmentu a vysokej úrovni slovenského poľovníctva a jeho tradícii však dosahuje jeho početnosť na Slovensku desaťročia vyrovnané a vysoké stavy, ktoré umožňujú vykonávať jeho primeraný lov bez toho aby bola akýmkoľvek spôsobom ohrozená jeho populácia. Vyjadrujem svoje osobné presvedčenie podporené vyššie uvedenými všeobecne známymi a nespochybniteľnými faktami, že ulovenie obmedzeného počtu jedincov vlka dravého prostredníctvom ročných kvót nijakým spôsobom nemôže ohroziť jeho populáciu na Slovensku a nemá nijaký negatívny dosah na cieľ stanovený v článku 16 ods.1 smernice o biotopoch spočívajúci v udržaní priaznivého stavu ochrany populácie vlkov na území jeho prirodzeného areálu výskytu.


Meno, priezvisko, bydlisko


List je možné zaslať emailom na adresy: nature@ec.europa.eu alebo janez.potocnik@ec.europa.eu


alebo listom na adresu :


Generálne riaditeľstvo pre životné prostredie


Európska komisia


B-1049 Brusel


Belgicko

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vihunt, 18.4.2009 o 11:35

matusko22 sorry .lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 16.4.2009 o 20:48

Že by pytľačil? Všetko je možné. Ja som si už tiež dávnejšie všimol jeho " zvláštne príspevky". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 16.4.2009 o 20:33

Čurko nás kŕmi a zamestnáva cujovinami a on si zatiaľ chodí po zhodoch a na srnca........ a keď príde domov, rehoce sa..... nie je to celkom nelogické, súdiac podľa jeho príspevkov, ktoré čo to napovedajú... z týchto dôvodov to nemusí byť nelogická úvaha... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 16.4.2009 o 16:12

pali1 - viem ze bola prasiva, bolo to v jednom prispevku prave na lukacovom blogu... prispieval tam jeden z ucastnikov tej polovacky a doplnal im info aby trosku rozbil ich jednostrannost a ucelovost. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 16.4.2009 o 16:11

nebol.. ale stretol som sa s tymto poctom na viacerych strankach... ale aj keby ich bolo viac myslim ze je to fuk... myslim ze sa jednalo o dostatocne velku oblast, takze ten pocet vobec nie je podstatny... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pali1, 16.4.2009 o 15:56

180 ich nebolo,a mimochodom vlčica bola prašivá-mám foto ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Finist, 16.4.2009 o 12:43

vihunt asi si matuska22 zle pochopil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vihunt, 16.4.2009 o 12:28

matusko22,culko-uboziaci ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matusko22, 16.4.2009 o 12:14

culko keby ti co toto napisali sa radsej sterali o to co sa maju a nepisali taketo bludy tak by mozno viac pomohli prirode ale asi na to nemaju... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 16.4.2009 o 12:04

solirov ty si tam bol ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 16.4.2009 o 11:45

solimkenaj - myslim ze ich tam bolo tolko... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 16.4.2009 o 10:33

CULKO ty pises ze tam bolo 180 polovnikov a 40 honcov ??? v roku 1944 sme nemali ani tolko partizanov tak nepis ko.... a ked je to pravda tak to urcite mozes dokazat aj fotodokumentaciou ZE !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 16.4.2009 o 8:39

milank - tak nad prispevkom o maskovani zveri, kde pan majster prispievatel napisal ze maskuju sa aj tym ze imituju stado krav som sa chytal za brucho... :))) uplne najlepsie ze ten clovek to nepisal ako vtip ale ako fakt.. na tom blogu sa najde takychto perliciek nemalo.. :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 16.4.2009 o 7:06

Vo mne to na rozdiel od Teba ziadmy adrenalin nezdvihlo. Naopak som sa pobavil nad tym, ze niekto si mysli, ze uzasne vykreslil ubohy osud vlcice. :o)))) Asi sa malo snazil, ale mne slzy dojatia naozaj nevyhrkli. Akurat som trosku smutny, ze napriek snahe, sice nie velkej, lebo u nas sa vlk nevyskytuje, na mna este ziadna vlcica nenarazila. Do smrti by na to nezabudla. :o)))) Mozno sa raz dockam a urcite to bude inak opisana story...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 16.4.2009 o 0:00

Vieš mne tieto drísty,čo tu produkuje len na to,aby na seba upozornil a aby zdvihol poľovníkovi adrenalín,vôbec neprídu zábavné.Ja som sa ešte ani najednom jeho príspevku nepousmial,lebo možno trošku viac vidím do toho o čo mu ide.Ide o to,že takýto ľudia,ktorí stretnú vo svojom živote niečo zlé napr. človeka poľovníka,ktorý im nejakým emociálnym spôsobom ublížia,začnú všetkých napr.poľovníkov hádzať do jedného vreca a všetci,ktorí majú podobnú profesiu,hobby sú pre nich idioti,vrahovia,psychopati a neviem,čo ešte.Keby mu ublížil elektrikár,tak čo si nájde odkaz a tam bude všetkým kydať na hlavy a dristať psychohaluze?Najväčšiu radosť má z toho,keď sa týchto drístov niekto chytí a začne s nim komunikovať a on má možnosť si poriešiť svoj komplex.Preto je toto môj posledný prispevok a dúfam,že ma budú nasledovať aj ostatní.Howgh... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lutra, 15.4.2009 o 21:03

milank asi mas pravdu ale preco sa nezasmiat na tych sprostostiach :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 15.4.2009 o 20:17

Dáma,páni ja sa Vám všetkým čudujem,že tu vôbec na tieto jeho psychodrísty reagujete.Všetci tákyto majú problém predovšetkým vo svojich hlavách a to s nami nemá nič.Tvári sa,že vie o tom bohovo veľa,že do toho vidí a pritom možno nevie,že srnec nie je mladý jeleň a možno patrí k tým,ktorí tvrdia,že jeleňe zhadzujú parožie preto,aby imitovali hovädzí dobytok pasúci sa na poli.Tak nejak to bolo na tom premúdrelom blogu pána náčelníka elektrotechnika.Prichádza mi blbo pri čítaní týchto psychodrístov! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Finist, 15.4.2009 o 16:40

Ja si vystačím aj sám.....treba byť len v správnej chvíli na správnom mieste ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lutra, 14.4.2009 o 19:36

Blaser300VM tak ja sa chcem tiez pridat staci mi aj funkcia psa .:DD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 14.4.2009 o 16:51

Culko, ty opajcuješ na túto stránku blog nejakého elektrikára a myslíš si, že si hrdina. Zároveň sa strápňuješ pred ostatnými. Na rozdiel od teba si ale nikto normálny nenechá vymývať mozog elektrikárom, ktorý je len obyčajný táraj a mamľas. Radšej daj tvoje praktické rady, ako by som sa vlkovi dostal na kobylku. To už je ale ťažšie, že??? Inak na tvoje stupídnosti a pošramotený mozog nie je nikto zvedavý, to si lieč sám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 14.4.2009 o 16:37

Kedy bude dalsia podobna akcia? Rad by som bol 181-vy. Daj vediet. Auto pusku aj vsetko potrebne mam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 14.4.2009 o 16:21

Culko - pozri si blog Jura Lukaca - ak sa nemylim je to pod nazvom Bola to kocka - presne tento isty pripad a uplne rovnako popisany.. vyjadrovat sa k tomu - naco? clanok je pisany dost jednostranne a s jedinym zamerom rovnako ako x inych clankov na tomto blogu tykajucich sa polovnictva... polovnictvo ti nevonia, dokazujes to v kazdom jednom svojom prispevku.. v tomto pripade ta vlcica bola prasiva, aj ked to nic nemeni na veci ze by ju ulovili aj tak.. k tomu priebehu polovacky ako je to tu napisane, resp. popisane v tom clanku z ktoreho si to pajcol - obklucili ju na autach a podobne.. blbost, ale ucel to splnilo.. na autach sa prepravili do niektorej casti ktora sa isla polovat. odtial peso. strelci na standy, honci do pohonu.. ze ich bolo 180? hm. celkom dost ale na akej velkej ploche sa polovalo? ake boli rozostupy medz honcami a strelcami? atd. atd... takze ten clanok ma s realitou len malo spolocneho.. to ze si ju fotili (na Lukacovom blogu tie fotky su aj patricne okomentovane) - kolki z nich myslis ze sa stretli s vlkom? ci uz zivym, alebo prave ulovenym? ..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Culko, 12.4.2009 o 20:24

Nie Marek nie je dovod, preco by som Ti tieto veci namal verit.
Myslel som to obecne - tak trebars aj na ten bicykel.

Tento rok mi skysli jablka. Cca 180 l. Tak som to doviezol k sennikom a vylial do valovov. Akcia nebola cielena - neprikrmujem. zaujimalo ma ci to zozeru... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marek_85, 12.4.2009 o 20:01

musim ťa sklamať, ale chodim výlučne pešo so psom, ked idem bez psa, tak na bicykli, nie som motorizovaný, never ked nechces...

prikrmoval som isto lepšie ako ty ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Culko, 12.4.2009 o 19:55

Ak je prispevok prinosom do diskusie CP je v poriadku. Ani Ty nevyvijas nove auto, ked sa ides odviest s kumpanmi na "zabavu".
A ako - prikrmovali ste dobre ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marek_85, 12.4.2009 o 19:50

napises aj nieco vlastné? ci budes aj dalej blogovať a hrať sa s klavesmi Ctrl+C a V? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Culko, 12.4.2009 o 19:45

Asi budes v tych 85 kach - kup si nieco lahsie - vzdusnejsie napriklad vz.60 - nezabudni na capicu. (-:.
Daj si poradit v 85 kach som sluzil - 60 mam komplet - nic moc to nie ale urcite lepsie ako 85ky.
Mas pravdu so sedliackym rozumom sa da vela zvladnut.
Neublizili - ako aj - ked ich vidim vcassie. Len si ich kontrolujem - nie je nutne s nimi prist do kontaktu.

Mne ide o skutocnu podstatu vasich kruzkov.

***
Zveri je vela, prave polovnici schvalne a neumerne zvysuju stavy jelenej zveri, ktora potom sposobuje skody na drevinach. a este pokial strielaju vlkov, ktorych je asi 180 na celom slovensku, vyrazne narusuju lesne ekosystemy.
*** ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marek_85, 12.4.2009 o 19:28

culko- ich mozno ano, ale aj to len ich mačov:) ved ako sa hovori, učený hlupák väčší blbec ako hlupák nevzdelaný :) a ĺudská hlúposť je ta najsilnejsia pevnosť na svete, nikdy ju neporazis ale bojovat proti nej treba :)

jediny koho tu netreba brat vazne si ty, lebo sa hanbis priznat kam patris, netrvď mi že nie si jeden zo pseudoochranarov, preco potom bojkotuješ polovnictvo? ako ti polovnici ubližili?
vyjadri sa, mas tu priestor.... :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Culko, 12.4.2009 o 19:23

gabrielISO
Ked 180 psov na dvoch nohach + erarne vybavenie, ustve mladu vlcicu, je pochopitelne, ze dalsi pes ma pochvalnu reakciu.
Ovce su Vam ukradnute - ide hlavne o vys.
Nedehonestuj slovo lov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Culko, 12.4.2009 o 19:16

Marek455 no asi sa neozrali, ked nemali straty. Zapili to az potom. Co sa tyka ochranarov - neradim sa medzi nich. Moj odhad - mali by ste ich brat vazne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marek_85, 12.4.2009 o 19:08

musim ta sklamat, skoda rečí :)
pribeh vhodny akurát tak na oblbnutie detí v predškolskom veku a osob s nižším inteligenčným kvocientom, adeptov na potencionálnych členov pseudoochranárskych mimovládnych organizácii :)

ale pribeh dost smutny :) preto sa ta pre odlahcenie pytam, opytaj sa autora clanku ako sa tych 180 polovnikov na terennych autach vzajomne v lese vyhybalo, aby nedoslo ku kolizii? :) a akou rychlostou sa rutili pomedzi stromy v hustom smrekovom zápoji aby tu ubohu vlcicu uštvali? :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lesnyk, 12.4.2009 o 19:01

no a teraz mi uz je nad slnko jasne ze to co som napisal pri inej diskusii je sveta pravda terayz si sa predviedol (culko ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 12.4.2009 o 18:48

Táto poľovačka sa uskutočnila v riadnom čase keď je lov vlka povolený,len škoda že ochranári už pred samotnou poľovačkou prehnali celý revír aby vlkov vyhnali,žiaľ nepodarilo sa to,škoda že tých vlkov nepadlo viac,verím že na budúce sa to zlepší. Chovatelia oviec sa svojimi roztrhanymi ovcami nechvália.A na záver ,,Gratulujem strelcovi,lovu zdar"" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Culko, 12.4.2009 o 18:03

Nimrodi a vlk - (180 humanoidov zelenych pokope) - *prebrane*
odkaz />
"Nedávno, vlastne iba túto zimu sa stal tento prípad.
Stoosemdestiat poľovníkov na terénnych autách ozbrojených puškami, okľúčilo mladučkú vlčicu na východnom Slovensku. Vlčica mala približne dva roky, ešte nedospelá. O rok mohla mať vĺčatá, našla si aj samca.
Nenormálne veľké množstvo poľovníkov však vlčicu obkľúčilo blízko poľských hraníc. 40 honcov a 180 poľovníkov na terénnych autách uštvalo vlka. Nechýbalo jej veľa, pár skokov a mohla byť v Poľsku s celoročnou ochranou. No nemala šťastie. Poľovníci pokrikovali v pohone, na psy a ozývali sa výstrely. Jeden z nich trafil aj vlčicu, nedalo sa utiecť, bola obkľúčená, rana do zadnej časti tela ukončila jej život, ktorý mohol trvať aj viac ako 16 rokov. Poľovníci sa zhŕkli okolo mŕtveho zvieraťa a fotografovali svoj hrdinský čin- 180 poľovníkov na jednu mladú vlčicu. Veľké hrdinstvo. Obdivovali výkonnosť svojich pušiek s veľkými a ťažkými brokmi, ktoré urobili do tela zvieraťa hlbokú smrteľnú ranu. Do zvieraťa bez možnosti obrany, bez možnosti úniku, bez možnosti zachrániť sa a žiť ďalej, niekoľko rokov vychovávať vĺčatá, loviť, tešiť sa zo slobody, z vĺčat, žiť si život ako slobodný divý tvor. Navždy vyhaslo svetlo v jej šikmých očiach, zmizol tvor patriaci do lesa, rovnako ako smrek alebo jedľa. Zmizol kvôli zlepšujúcej sa technike pušiek, puškohľadov, terénnych áut- vecí, ktoré nepatria do lesa. Len stiahnutá koža a hlava ju pripomenie, hlava, kde budú umelé oči, rovnako mŕtve, bez svetla ako koža. Dlho sa bude vyprávať hrdinský čin, dlho sa bude chváliť udatný lovec vlkov so svojimi 180-imi pomocníkmi...zabil zviera, krvilačné, škodlivé a nebezpečné, bol to hrdinský čin. Len jedľový les si spomenie, len ten bude pustejší...bez vlka, bez svojej neoddeliteľnej časti.

***Diskutujte*** ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 761-799 z 799 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM