Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

polovnicke oblecenie pri vykone prava polovnictva a pri polovnickych cinnostiach - diskusia

autor: off rimor
pridané: 26.9.2008 12:38
naskytla sa my tu moznost otvorit diskusiu pre druhych a hlavne pre seba ako sa obliekat pri v stupe do revyru pri polovacke a pryi vstrupe do revyru za ucelom vykonavania nejakych prac pre zdruzenie alebo pre zver policko a podobne chcel by som vediet nazor polovnyckej verejnosti lebo tu padaju vseliake nazori a nechcel by som to rozoberat pri nejakyh fotkach ked to tam nepatry dakujem a vsedkym lovu lesu zdar v tejto a aj v dalsich sezonach
počet zobrazení: 10 487
počet hlasov: 0
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 79 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Edu, 2.3.2009 o 16:38

Nuž Solirov napísal si kus pravdy . Nielen tradície ale aj vkus človeka povie čo to o oblečení . Pred rokom 1989 bolo uplne bežné chodiť v ihličkových a kradnutých maskáčoch na poľovačku. Tak ako zbrane ,náboje a vlastne všetky veci nedalo sa kúpiť ani oblečenie . Teda dalo samozrejme iba z krajín RVHP a to musel mať človek šťastie . O cene ani nehovorím pretože oblečenie ako celok bolo extremne drahé . nie len rifle ktoré stali približne jedne až dva priemerné platy +uplatky a nelegálne kupovanie tzv. bonov. ale komplet oblečenie. Tak ako ide svet vývojom pribudol internet a jeho sila informáci pribudla globalizácia vidieka a mesta globalizácia krajín atd. Miesto čakacieho zálomku proste dvihnem mobil a zavolám kde som prípadne udám súradnice . Popozerám si krajinu v 3D cez google eart dokonca už aj podmorský svet. Podobný vývoj sa zaznamenal v obliekaní . Čas kradnutých vojenských kanád a tzv pollitrákov je už za nami :)) Ešte v roku 1989 v nich prišlo na poľovačku 95% poľovníkov . Máme neoprénovú vysokú gumennú obuv ,máme silu rôznych značiek goretexovej kožennej obuvy s podrážkou víbram originál . typu C. ako i veľa inej . Tiež stare niekoľkokilove huberťáky neodolné chladu a silne nasiakavé sa vymenili za ľahučké bundy s kordúri odolne kríkom odvádzajúce vlhkosť von neprepúšťajúce vietor a vodu dnu s výborným tepelným indexom . Je to vlasne také tiež porušovnie tradícií . Podobne voz ťahaný koňmi nahradil džípi ktoré sú klimatizované , lankasterky boli vytlačené hamerlesom a tiež už sa na Slovensku nepoluje výhradne českými a ruskými zbraňami .
Zacitujem s priloženého linku :V poslední době se rozšířila také bola (stahovací řemínky kolem krku) ukončená motivem z paroží nebo kovovým emblémem apod. Tento doplněk má původ na středozápadě USA, kde sloužil k utažení límce košile honáků dobytka proti pronikání prachu a písku. Transformace této oděvní součásti do doplňku mysliveckého oblečení s typickými prvky (růže z paroží, umělecky vyřezávané motivy v řezech paroží, kovové emblémy se svatohubertskými motivy atd.) se mi jeví jako velmi zdařilá. V Evropě ostatně není podobný doplněk zcela neznámý, protože například v Tyrolsku patří k tradičnímu mysliveckému oděvu pásek se zeleno červenými vzory utažený pod krkem kovovou sponou podobným způsobem. "

odkaz />
Takže vývoj poľovníckeho odievania prešiel tiež vývojom prešívanie vojenských veci na poľovnícke nie je vôbec potrebné. Proti maskovanému odevu na individuálnej poľovačke bemám tiež výhradu. Považujem to za xenofobickú reakciu . Na spoločné poľovačky sa odievam do nemaskáčov aby som zbytočne nedráždil okolie :) Pre tento účel som si zakúpil švedske zelené oblečenie swedteam naozaj špiškovej vvality i dezingu v kombinácii s jemnou kožou a množstvom vreciek nechyba odopínacia kapucna či pod zipsom oranžove pasiky na rukavoch tzv šťaci zips od spodu . Odev je vybavený menbránou proti vlhkosti a neuveriteľne odolný proti kriakom . Všetko je vkusnej farby dovedené k dokonalosti .
Na druhej strane keď vidím elegantne ľahučke maskáče na individualny lov sú naozaj výbornou pomôckov . Vhodné na moju milovanú rybačku ,hubačku alebo na fotolovy atď . Isto nepôjdem na posed opravovať strechu v obleku za 10 000 alebo v kravate a saku . Musím povedať že moderné maskáčové odievanie mi nesmierne imponuje a z hľadiska estetiky sa mi nie len páči ale ma i fascinuje svojou krásou ,tvarmi a estetičnom ! Používanie vojenských doplnkov je naopak estetickým a kultúrnym barbarstvom . Hovoril som o odevoch určených pre poľovníkov ,rybarov a fotolovcov celej planety . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 2.3.2009 o 14:36

Ok, popisane je tu toho viac nez dost a v roznych inych temach to bolo rozoberane taktiez donekonecna.. tak pridam svoju troska aj ja - a hadam aj iboo bude spokojny ze sa nehanbim za svoj nazor a pokojne ho prezentujem. Co sa tyka oblecenia a mna - kym som nebol zarobkovo cinny pouzival som v zime klasicke zelene "presivaky". mozno nie su nadherne ale kedze som fungoval ako honec tak posluzili vynikajuco - pevna latka, v ktorej som mohol bez strachu vpalit do cernicia a sipovych krov a nebal som sa ze sa potrham. ak sa aj stalo zasil som a ak to bolo prilis vyhodil som a vytiahol zo zasoby dalsie. Jednalo sa hlavne o nohavice po mojom otcovi, dedovi ci strykovi.. samozrejme tieto presivaky som v zime nosil aj na individualnu polovacku. v lete klasicke zelene golfky a podkolienky.. zelena kosela, pripadne tricko, sveter, vesta. Na jar a na jesen to bolo troska horsie - potreboval som rychlo nohavice, lebo mencestraky ktore som mal som zrusil.. tak sme zbehli s otcom do blizkej dediny, kde bola predajna a rychlo som vybral co bolo v ponuke. Podotykam ze to bola polovnicka predajna. jedine nohavice, ktore vyhovovali boli s maskacovym vzorom. nebol sice taky do oci bijuci ako na vojenskych maskacoch ale bol... Material vynikajuci, pohodlne a pevne.. Donedavna som ich este nosil. mam ich este stale ale sa do nich uz nezmestim. ale vydrzali hadam 7 rokov aktivneho pouzivania. a podstatne bolo to ze som ich neplatil ja, ale rodic. Odkedy som si zacal zarabat sam na seba tak som ciastocne pomenil aj svoju vybavu - za zelene... iboo - co sa tyka maskovania aby si sa blizsie dostal k zveri - velmi nesuhlasim (mozno pri tych kaciciach, s tym nemam vela skusenosti) ale v zelenom som sa k zveri dostal takmer vzdy - ak som dal pozor na haluzky pod nohami, priblizoval sa od stromu k stromu a daval pozor na vietor a na spravanie zveri. takze v tomto smere je podla mna maskac neopodstatneny. a Edu - ty si napisal - najmodernejsie oblecenie urcene pre lovcov - tam je zasadny rozdiel.. nie sme len lovci. ine je lovit v USA, Afrike, Svedsku, ... a ine je polovat na Slovensku. Ak si niekto chce pozriet tie moje povestne maskace nech si mrkne moju foto s prvym srncom. a kludne si ma podajte. :) Ked to zhrniem - ano pouzival som maskace, ano mal by som najradsej len zelene a krasne veci. Ale nie vzdy to bolo mozne. Velmi dobre si rozmyslim a prevratim korunu (pardon euro) tri krat v dlani kym ju pustim. Kazdy musi uznat ze oblecenie polovnika je velmi namahane a ja osobne si nemozem dovolit likvidovat nohavice za 3 tis. kazdy rok jedny.. Zaroven ale, je nutne rozlisovat maskace a maskace - vo vseobecnosti mi az tak prilis nevadia (mozno aj preto ze som jedny dlho pouzival), aj ked preferujem zelenu a hnedu. Samozrejme ak niekto pride na polovacku ako tento chlapik ID 40153 tak sa nemame o com bavit a to urcite uzna kazdy... takze ak by to bolo vzdy mozne urcite by som uprednostnoval aby kazdy polovnik chodil v zelenej a hnedej a vkusne... Ale kedze viem aka je realita a sam som si ju vyskusal - do istej miery viem tolerovat aj maskace.. ale ako sa vravi odtial potial.. :)