Heming hunting
dnes je sobota,  27. apríl 2024,  meniny má Jaroslav,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:36,  dnes západ slnka: 18:51
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

lopatka alebo tesne za - diskusia

autor: off vilhem
pridané: 13.1.2015 11:00
Ako strieľate priamo na lopatku alebo tesne za? ako vám to sedí viac a správanie raticovej po výstrele?
počet zobrazení: 19 580
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off milan49, 16.1.2015 o 20:33

Zaujal ma tento diskusný príspevok od "vilhem. Najprv som si prečítal všetky komentáre a najviac by som súhlasil s "spito270", no najmä "BLEIKER" oba zo 14.1.2015. Poľujem už viac ako 36 rokov či už v revíroch ŠL, alebo v poľovných združeniach skoro na všetku raticovú zver od srnčiat až po diviaka. Mám ulovených vyše 150 ks zveri, považujem sa za obstojného strelca, preto si myslím že môžem ponúknuť svoje praktické skúsenosti. Možno sa budú s niektorými v diskusii zhodovať, s niektorými nie. Na umiestnenie rany podľa mňa vplýva viac faktorov. 1. ZBRAŇ A OPTIKA: tu nenašpekulujem už nič, mám iba guľovnicu ZKK600 kaliber 7x64. Kupoval som ju novú, je vhodná na všetku spomínanú zver, je presná, nikdy ma nesklamala a pasuje mi po všetkych stránkach. Mal som optiku Zeiss 4x32, ale vekom som zistil že potrebujem niečo silnejšie. Dal som si ju prerobiť na 7x50,kríž klasické T. 2. STRELIVO: mladší poľovníci pokrútia hlavou, ale stále používam náboje SB SPCE 11.2g. Posledných pár rokov však badám zhoršenie kvality nábojov, pretože pri streľbe na blízko najmä u srnčej zveri je silne podliata krvou. Riešim to tak, že si ju nechám odísť na 70-80 m a poškodenie už nie je veľké. Vážne však uvažujem o zmene streliva na Normu alebo Hornady. 3. SPOSOB STREĽBY: Ak chcem byť istý ranou aspoň na 95 % tak strieľam iba s oporou, či už z palice, opretá zbraň o strom, z kolena, alebo ideálne z posedu. Na bežiacu zver nestieľam. 4. UMIESTNENIE RANY: Náš bývalý riaditeľ LZ Žilina vynikajúci strelec a reprezentant Ing. Sivčák na poľovačke tomu hovoril dva prsty za lopatku a vždy mal úspech. Ja trofejovú zver strieľam zásadne na lopatku, holú najmä srnčiu tesne za. V obidvoch prípadoch zver väčšinou ostáva v ohni, prípadne zhasne do krátkej vzdialenosti. 5. ZÁVER: veľa som toho popísal a odpoveď nie je jednoznačná. Preto nech každý skúsi pri ktorom výstrele má lepšie výsledky a podľa toho umiestni zásah. Ďakujem za pozornosť ak ste to dočítali až potiaľto.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 26

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 78 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Jano1961, 31.7.2022 o 11:16

V prípade samotného lovu musíme brať do úvahy ekologické faktory a tieto musia byť vždy v súlade s dobrými životnými podmienkami zveri a musí byť vykonávaný takým spôsobom, ktorý zabezpečí najlepšiu možnú kvalitu diviny . Aké sú aspekty dobrých životných podmienok zveri ? Ide o to, aby bola zver netrpela bolesťami, utrpením a značnou úzkosťou. To v našej poľovníckej praxi znamená, že k etickému uloveniu zveri okrem technických požiadaviek ( stav zbrane, výber streliva, balistika a pod. ) a stavu poľovníka strelca ( skúsenosť, presnosť, zdravotný stav a pod. ) sa vyžadujú aj anatomické znalosti zveri poľovníkom lovcom. Aké sú aspekty zabezpečenia najlepšej možnej kvality diviny ? Je to ako v bežnom živote, aj Vy si nekupujete mäso, ktoré nie je kvalitné. V prípade diviny je potrebné prísne dodržiavanie hygieny diviny, ďalšie informácie o tom sa dozviete, keď si prečítate článok na tejto web stránke : Hygiena diviny. Len o kvalitnú divinu bude veľký záujem a bude sa dobre predávať aj v bežných obchodoch ostatným spotrebiteľom – gurmánom. Aj toto je jedna z možností, ako je možné spropagovať význam poľovníctva v dnešnej dobe. Raticová zver sa tradične strieľa do prednej časti hrudníka. Niektorí poľovníci strieľajú na iné miesta ( hlava, krk ), ale je to spojené s veľkým rizikom chybného výstrelu ( títo poľovníci neradi hovoria o tom, koľkokrát netrafili alebo len postrelili zver a nedajbože ju nedohľadali ) a nie vždy to zaručuje požadovaný stupeň krvácania. Problematike streľby na krk sa venuje článok na tejto web stránke : Streľba na krk ( ne )môže byť problém. Trvanlivosť diviny ovplyvňuje stupeň krvácania. Ak pri zásahu dôjde k otvoreniu veľkých ciev v srdcovej oblasti, môže sa dosiahnuť stav, ktorý je porovnateľný s krvácaním zvierat zabitých na bitúnku. V prípade, že zver bude zasiahnutá do zadnej časti hrudnej dutiny alebo nebodaj do brušnej dutiny, obsah žalúdka a čriev unikne do telových dutín. Potom dochádza k značnému bakteriálnemu znečisteniu brušnej dutiny, ale aj hrudnej dutiny. Bakteriálna kontaminácia sa môže vyskytnúť na povrchu exponovaných svalov, môže sa šíriť krvným riečiskom alebo sa dostať hlboko do tkanív. V horšom prípade nie je zásah smrteľný, zver trpí bolesťou a navyše je nutné zver dohľadať. V takýchto prípadoch dochádza k výraznému zníženiu kvality diviny. Ako som už uviedol vyššie, k etickému uloveniu zveri sú potrebné anatomické znalosti zveri poľovníkom lovcom. A pri anatomickej znalosti zveri by som sa rád zastavil. Hrudná dutina je spredu ohraničená hrudnou kosťou, zvrchu chrbtovými kosťami, zboku rebrami a zozadu bránicou. Poloha posledne menovanej bránice sa líši v závislosti od druhu zveri, polohy zveri, stavu naplnenia bachora a stavu dýchania. Bránica je sklonená pod určitým uhlom smerom dozadu, pričom jej vrchná časť zostáva viac-menej konštantná na úrovni siedmeho hrudného rebra alebo siedmeho až ôsmeho medzirebrového priestoru. Zodpovedajú informácie uvádzané v poľovníckej literatúre a ciele na terčoch ( napr. srnec )s bodovým ohodnotením, ktoré sa používajú pri kontrolných streľbách skutočnej anatómii zveri ( srnca ) ? To je otázka, na ktorú dalo jednoznačnú odpoveď röntgenové vyšetrenie srnčej zveri, ktoré sa uskutočnilo v Nitre na Slovensku v súlade s právnymi predpismi Slovenskej republiky o dobrých životných podmienkach zvierat. Podľa týchto röntgenových snímok hranice orgánov tomu nezodpovedajú. Zadné obmedzenie spôsobené bránicou je príliš posunuté dozadu. Platí to aj pre znázornenia, ktoré označujú celé pľúcne pole ako zasiahnutú zónu. Bežne používane terče srnca s bodovým ohodnotením zvádzajú k nesprávnym záverom : deviaty, ôsmy a siedmy kruh naznačujú relatívne dobrú kvalitu zásahu, ale z pohľadu hygieny diviny ( kvality ) sú neprijateľné, nakoľko sa nachádzajú za bránicou, čo by spôsobilo zveri nie len otvorenie bachora, ale aj bolesť, alebo poranenie sleziny bez jej rýchlej smrti. Tiež je nezodpovedné strieľať do miesta za trojhlavý sval ramena, aby sa ochránili svaly ramena, nakoľko nie je možné zabrániť pretrhnutiu bránice a poraneniu brušných orgánov. Vyhodnotením skutočnej anatomickej situácie z Nitry sa dospelo k tomu, že optimálny cieľový bod by mal byť posunutý dopredu, oproti dnešnému stavu uvádzanému na terčoch srnca ( modrý kruh na priloženom obrázku ). lopatka alebo tesne za - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off fire, 5.12.2021 o 9:41

Reakcia na príspevok od rys2, 4.12.2021 o 23:10 :
takých borcov-strelcov čo im nič neujde poznám veľa....navrhujem zrušiť farbiarov.. ha ha ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 4.12.2021 o 23:10

Zasah na lopatku je nepochybne velmi ucinny zasah, po ktorom zver urcite "neujde". Ked sa ale da, strielam prednostne na komoru. Aj z dovodov rychleho usmrtenie, aj z dovodov neposkodenia lopatiek, aj z dovodov ovladania presnosti strelby. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off findula, 4.12.2021 o 10:57

Já mám lopatku jako podpis.Stejně jím jenom kýty a hřbety.Ostatní sežerou psi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

on michal89, 3.12.2021 o 21:32

Reakcia na príspevok od dede, 3.12.2021 o 20:37 :
Najlepšia kombinácia. Veru už nikdy tu lopatku nepokazím.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 3.12.2021 o 20:37

Ja na lopatku nestrieľam ... Ja mám rád na lopatke slaninku, klobásku, cibuľku... a za lopatkou pohár vínka... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

on michal89, 2.12.2021 o 22:51

Kolega Ondrej tu rozbehol s tou jelenicou ,,peknú" diskusiu. Príbeh s jedným nábojom je možný, ale to majitelia opakovacích guľovníc nepoznajú. Človek si raz za život zabudne flintu vybiť a potom ide ráno do hory, zaspaty ešte zabudne patronpás doma a čerty mu pošlú jeleňa pred hlaveň, no dopadne to dobre aj s tým jedným patrónom v hlavni. Ako vravia starí jágri, poľovačka je čertova hračka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spito270, 2.12.2021 o 20:28

No kludne to mohlo byt aj tym, ze druha rana uz nemusela ist bezpecnym smerom. Vobec to nieje podstatne. Niet tu co kritizovat. Prajem ti vela kludu pri dalsom vystrele. Tiez som zazil nieco podobne, po ,,istej" rane na komoru jelenica padla, po kratkej chvili sa postavila a zmizla v mladine. A s nou aj pravda o tom, kam som ju vlastne zasiahol. Kazda taka skusenost zamrzi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off fire, 2.12.2021 o 12:45

Reakcia na príspevok od Ondrik, 2.12.2021 o 10:56 :
jasne že si ju mal dostreliť a skončiť jej trápenie, pozeráš na ňu 15 min a čakáš že ju zasiahne blesk, zver zaznačkovala takže aj dostala ale asi zle, otázka bola daná pre teba, ty si strieľal, ty najlepšie vieš ako ti ide zbraň, ako si strhol atď.. keby si ju našiel určite by si na to prišiel kam bola aj zasiahnutá....je to môj názor a nikomu ho ani nevnucujem...povedz aj B a tým pádom budeš mať aj odpustené...že prečo si nemohol vystreliť, len nehovor že si mál jeden náboj, to ti nikto neuverí, príčina bola inde Lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 2.12.2021 o 10:56

Reakcia na príspevok od fire, 2.12.2021 o 8:30 :
Pýtal som sa tu na správanie zveri po zásahu a Váš názor na to, kde asi mohla byť zasiahnutá...rady tipu "mal si ešte raz vystreliť" si môžeš nechať pre niekoho kto o takú "radu" stojí... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on pavian, 2.12.2021 o 9:09

Reakcia na príspevok od fire, 2.12.2021 o 8:30 :
Hmmm... Ako keby nikto v živote nepostrieľal zver a tú sa ani napriek najväčšiemu úsiliu nepodarilo dohľadať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off fire, 2.12.2021 o 8:30

Reakcia na príspevok od Ondrik, 1.12.2021 o 7:20 :
keď si nemohol vystreliť 2 krát nemal si strieľať ani 1 krát....asi toľko keď nechceš povedať dôvod prečo si nemohol ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 1.12.2021 o 11:27

Reakcia na príspevok od Ondrik, 30.11.2021 o 21:13 :
No 8x57 a Vulkán nieje zlá kombinácia ale čo sa mňa týka tých 12,7g ja na mňa trochu moc. V tvojom prípade muselo zohrať veľkú rolu zhoda okolností. Dutá rána kde nieje zásah žiadnej kostí co by pomohlo k hydrodefektu. Ta číra tekutina s trochou farby je buď tzv hrudný alebo črevný mok. Čiže stále ostaneme na tom že zásah okolo bránice alebo zásah na obličku. Možno podobný prípad vid foto. Je to veľká smola ktorá sa raz za čas stane. Možno strelis ďalších 100ks úplne rovnako a už sa to nezopakuje. Presne v týchto druhých ranách ti pomôže rýchlosť čiže aj v 8x57 by som hľadal skôr strelu do 12g čo by mohla mať rýchlosť okolo 830m/s . A na otázku kam umiestniť ranu? No záleží veľmi na okolnostiach ja osobne niesom zástanca oprieť ranu cez predné lopatky lebo dôjde k veľkej deviataci, ale ... . Zver nie stále stojí úplne na blat preto treba strelu oprieť tak aby čo najväčší terminály let išiel cez hrudnú dutinu a zasiahol dôležité orgány. Čím menšia zver tým je to dôležitejšie lebo strela ma malo času odovzdať svoju energiu. Preto sa často stane že prasiatko odbehne po komorovej rane ďalej ako kanec. Držím vám palce a želám aby každá vaša strela trafila svoj cieľ co najlepšie a tým vám zabezpečila úlovok. Len prosím nezabudnite na hlavnú vec ani ta najlepšia výbava vám nepomôže keď zlyhá ten najdôležitejší a tým je strelec. Preto tréning robí dobrého strelca a len časté trénovanie spraví s váš úspešných lovcov. Hodne zdaru lopatka alebo tesne za - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off miso111, 1.12.2021 o 8:43

Reakcia na príspevok od Ondrik, 30.11.2021 o 21:15 :
O. K. Beriem na vedomie. Keď sa nedá, tak sa nedá. O to viac to potom človeka mrzí. Nech sa ti darí. A k včerajším meninám všetko naj... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 1.12.2021 o 7:20

Reakcia na príspevok od CT308W, 30.11.2021 o 22:52 :
A čo je za problém? Ja som ešte doplnil kaliber a strelu do debaty, ak Ti chýba ďakujem....tak teda ďakujem...hlas dávam tebe za to že si do debaty nijak neprispel, iba vŕtaš... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off CT308W, 30.11.2021 o 22:54

Reakcia na príspevok od MMasska, 30.11.2021 o 19:23 :
Karol dakujeme za odborne posudenie situacie, este by si mohol napisat kam teda odporucas strielat ty? Len daj radu ako polovnickej pospolitosti nie kam strielas ty. Vopred dakujem za odpoved. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off CT308W, 30.11.2021 o 22:52

Reakcia na príspevok od Ondrik, 30.11.2021 o 21:13 :
Ludia co je s vami? Polozis otaku na ktoru nevies odpoved, niekto si najde cas a da si namahu a odborne ti odpove a od vas sa nedocka ani len podakovania ani hlasu . Ja to proste nechapem a potom sa cudujete ze vam na otazku ci v diskusii alebo pod foto nik nechce poradit a preco by aj mal ked sa od vas nedockaju vdacnosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Ondrik, 30.11.2021 o 21:15

Reakcia na príspevok od miso111, 30.11.2021 o 19:13 :
Nemám takú trpezlivosť, no nemohol som na ňu ešte raz vystreliť (dôvod prečo som nemohol opakovať nie je pre túto debatu podstany) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 30.11.2021 o 21:13

Reakcia na príspevok od MMasska, 30.11.2021 o 19:23 :
Jelenicu by som určite dostrelil no situácia to neumožňovala...nebudem teraz riešiť, že prečo...strielane bolo Vulkanom 8x57. Na vchode do lesa som našiel na lísti kvapku farby, ale takej, ktorá ma moc nepotešila...taká červená voda...zver sa ťahala stále do svahu, čo má tiež prekvapilo...farbiarka možno v ten večer nemala "svoj deň" nepodarilo sa...bol som.aj druhý deň, ale do toho som už nadej nevkládal...postrel ma mrzí, pretože mne sa to nestáva (To sa nechválim, iba konštatujem)...stalo sa a už sa to vrátiť nedá. No vždy sa snažím tak aby zver netrpela a keď sa to nepodarí tak to dlho vŕta v hlave... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on michal89, 30.11.2021 o 20:44

Toto je dobrá diskusia, ale iba na to , aby si konečne pár chamtivcov, čo plaču nad kusom krvavého mäsa uvedomilo, že strieľať na stred rebier je nezmysel. Zver mi je v pohybe, nie vždy stojí ukážkovo na blat, tak mierim na prednú tretinu trupu, vždy tak aby strela prešla aspoň jednou lopatkou. Tá zver po takej rane ak vôbec, tak odbieha minimálne. Tie rany,že za lopatku, fakt nemusím, chybou strelca to padne ešte trochu ďalej a o dobrú dohľadávku je postarané. Jednoducho, stred lopatky, tam aj keď sa spraví pár cm chyba, tak stále ide o prudko smrteľnú ranu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

správca MMasska, 30.11.2021 o 19:23

Reakcia na príspevok od Ondrik, 30.11.2021 o 16:54 :
Ondro v prvom rade som neskutočne rád za tvoju otázku. Vidieť že ťa zla rána hnevá a chceš zistiť príčinu a vedieť sa s toho poučiť. No možnosti je viac. Čím si strieľal 8x57? Aké strelivo? Druhé co zohráva veľkú úlohu ci zver bola nažratá alebo nie. Ale keď si to rozoberieme na drobné. Zver po rané reagovala výskokom alebo vykopal zadnými nohami . Keď stala ostala na široko rozkročená alebo nie. Ak zver bola strielana podvečer počítame ze nebola nažratá vtedy by mohla tá rana byť na hrane bráničného piliera v jeho hornej tretine. Zver by mohla presne takto reagovať. Nechytá ani pľúcne laloky a guľka nespôsobila ani hydrodefekt aby došlo k miechovemu šoku ani nebola poškodená vena cava inferior(dolná dutá žila)Po takejto dutej rané zver nemusí ani len uhynúť nakoľko nedošlo k poškodeniu žiadneho dôležitého orgánu. Druhá varianta je horšia a to je zásah na obličku kde nebol zasiahnutý ani bachor len črevo bez zásahu ven a bez zásahu pečene. Prečo som si istý ze neboli zasiahnuté tieto orgány? Ak by si zasiahol pečeň alebo venu cavu inferior tak tam nastane také masívne krvácanie že tá zver ďaleko nedôjde, upadne do hemoragickeho šoku co spôsobí odkrveie mozgu a nastane smrť. Ten zásah obličky je veľmi bolestivý zver spraví pár krokov a oddychuje. Preto stala a pumpovala hlavou po takomto zásahu ani nenastáva krvácanie len také bodky ale často sa zver pomočí. Ak nieje dostrelená odchádza ďaleko a žije aj niekoľko dní. Nemoralizujem, ale asi sa ti nedalo dostrelit ju, alebo si čakal že padne a ona odkráčala, to uz je úplne jedno? Škoda ze ti to niekto nenahraval na termo bolo by možno vidieť kam šiel zásah aj ostatné znakovanie. Mrzí ma každé postrelenie zveri ale verím ze to aj teba aj každého slušného poľovníka. Stalo sa to a vrátiť späť to nejde. Vieš mňa v škole učili že treba strieľať tak aby tvoj posledný výstrel nijako neovplivnil tvoj ďalší. Opísal som ti možnosti co sa asi pravdepodobne stalo a snáď ti to pomôže. Držím palce do ďalšej poľovačky. S pozdravom karol ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 17

off miso111, 30.11.2021 o 19:13

Reakcia na príspevok od Ondrik, 30.11.2021 o 16:54 :
Fiiiha. A kam si mieril? Inak máš božskú trpezlivosť 15min. hľadieť na postrieľanú jelenicu. Ja by som nevydržal ani 10 sekúnd a druhú má na črepe príp. niekde inde... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Ondrik, 30.11.2021 o 16:54

Nedávno som strieľal na jelenicu, po rane značila zásah miernym kopnutim zadných...potom prebehla niekoľko metrov a ostala stáť...stala cca 15 minút, a iba sa opatrne okolo seba pozerala, raz jej padla mierne hlava, no nakoniec odkráčala do lesa...na stope sa našlo pár kvapiek farby , no tá sa neskôr stratila a jelenicu sa nepodarilo dohľadať...čo myslíte s ohľadom na jej správanie po rane, kde mohla byť zasiahnutá? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Peter10, 14.2.2015 o 22:53

dede- ja mám na krájanie klobásky nožík , lopatkou mi to nejak nejde... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off milan49, 14.2.2015 o 22:30

jaro1 ešte raz si v kľude prečítaj svoje tri komentáre , odozvy na ne a nemusíš sa vyhrážeť v pošte. Na svoj mladý vek si riadne drzý, za to sa ti nebudem ospravedlňovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 14.2.2015 o 21:45

Ja mám lopatku na krájanie klobásky z orecha, nemám problém, drží krezbu, bez zrážok ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Pa33ck, 11.2.2015 o 21:31

Ako výkupca zveriny,tak najlepšie je ohodnotená zverina zasiahnutá za lopatku-6-7 rebro a na krk.No ja strielam zásadne na lopatku z dôvodu aby aj moje psy mali z polovačky niečo.A strielam zábavnú pyrotechniku z Vlašim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off milan49, 11.2.2015 o 20:55

Nechcem znova otvárať diskusiu na túto tému, bolo toho napísané naozaj dosť, iba chcem niečo doplniť. Vo februárovom čísle časopisu Naše poľovníctvo v rubrike "Strelectvo" je zaujímavý a podľa mňa aj odborný článok s názvom: Strela nemá znehodnotiť divinu. Autori v ňom popisujú ako čo najefektívnejšie umiestniť bod zásahu. Prakticky sa stotožňujú s našimi komentármi a taktiež zásah na krk neodporúčajú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off garon, 3.2.2015 o 10:43

Má první zbraň byl kulobrok ZH v ráži 7x57 a můj otec mi vždy říkal že myslivecká rána je rána na komoru,když jsem získal kamaráda v Krkonoších koupil jsem kulovnici Brno M98 v ráži 7x64 výborná balistika i s výkonem.Postupem času jsem se začal věnovat psům a tuto kulovnici jsem prodal a kvůli nátlačkám na černou a vysokou jsem koupil Browning Maral v ráži 30-06.Ten mám teprve krátce ale vím že se všemi těmito puškami budu střílet(na čekané) pouze vysokou komoru.Nikdy ne přes plece,zbytečně se znehodnocuje část zvěřiny kterou si můžeme rozdělit mezi naše členy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off CT308W, 19.1.2015 o 12:33

Streliť za lopatku alebo do lopatky? Veď to je zložitejšie, nie stále zver stojí kolmo bokom. Skoro stále je torchu pod uhlom, tak treba vstrel umiestniť tak ,aby let streli prechádzal cez hrudnu dutinu. Každý by mal vedieť reálne ohodnotiť svoje strelecké schopnosti a podľa toho voliť umiestnenie zásahu. Niekto na 100m strelí do A4 a stačí mu to, videl som chalana z tejto stránky ,ako na 370m strieľal holuby.Tak isto aj jeho neskutočné,100% zásahy na krk a hlavu na takú vzdialenosť,že bežný poľovník ani nezdvihne pušku. Takže každý nech striela tak,aby zveri doprial čo najrýchlejšie a čo najhumánnejšie skolenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off feko31, 18.1.2015 o 15:23

Mal som kozlicu ZH 104 kal. 7x57R/ 12 s puškohľadom Zeiss 4x32, zamer.kríž tvaru T. Bola už "vystrieľaná" a tak som si kúpil na inzerát takmer novú CZ550 308 Win. s puškohľadom Tactical 3-9x42E s červ. bodkou. Spočiatku som používal náboje SB, zlé neboli, ale keď došli, kúpil som si Normu so strelami Vulkán. To už bolo iné "kafé". Ale aj tie došli a tak som sa rozhodol pre nemecké Geko - Teilmantel 11,0 g. Zlý strelec nie som, zásadne strieľam " na isto", ale keď dnes úplne v pohode trafím líšku na cca 200 m, tak streliť jeleňa, alebo diviaka do 100 m je ešte menší problém. Poľujem od r. 1971 a videl so m všelijakých čarostrelcov, ale som presvedčený o tom, že zver odbieha a trpí len pre to, že niektorí sú veľmi horliví, zbrklí, neskúsení a hoci majú výkonné zbrane s dobrou pozorovacou technikou, všetko je im márne a je tiež úplne jedno, aké používajú strelivo. V kľude strieľam diviakov zboka na hlavu, cca 5 cm pod ucho,spredu medzi oči, jeleňa na krk, na väčšie vzdialenosti zásadne tesne za lopatku, na odbiehajúcu zver nestrieľam.Všetko je individuálne, ale je veľmi zlé, ak niekto uloví zver strelenú za lopatkou, v skutočnosti však strieľal kdesi na zadnú nohu, alebo naopak! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off fanda, 18.1.2015 o 13:51

No já mám zkušenost právě opačnou a sice, že starší myslivci již nechtějí investovat např. do kvalitnější optiky (že už s tím nějak dožijou) jenomže právě to je ten průser, jak píšete stářím se zrak nezlepšuje, a proto tvrdím, že by každý měl zvážit své možnosti a pokud chci dále lovit a vím, že mě již zrak nefunguje jako dříve tak to buď položit a nebo holt investovat, ale to je o té odpovědnosti, která mnohým schází a odnáší to bohužel zvěř. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off woodcraft, 18.1.2015 o 12:50

já sám používám ránu na hlavu v podstatě jen u prasat na krátkou vzdálenost a to si vždy kus "znehybnim". Při ráně na komoru pokud je dostatek času na ránu používám ránu tzv na jednu lopatku tzn. počkám až je kus mírně ke mě hlavou, prostřelím jednu lopatku a výstřel je za druhou, pozor nepřehnat úhel aby rána nešla hodně dozadu. Čím jsem starší tím více zvažuji ránu tak aby zvěř netrpěla.Střílím spoustu ks ročně a a mám dost zkušeností abych chyby střelce minimalizoval. Dále si myslím a mám zkušenosti z mnoha doprovodů, že myslivci jsou bohužel ve velké většině průměrní až špatní střelci, navíc dožívá generace, která nechce nebo nemůže investovat do výbavy /zbraň, optika apod/ stářím se zrak opravdu nezlepšuje, to vím bohužel i já z vlastní zkušenosti ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off fanda, 18.1.2015 o 11:14

Jaro1 Nízký zásah na lopatku znamená, že ustřelíš běh, nebo tkz.ránu na kobylu a to jak známo smrtelné není, ale není to nic nového pod sluncem, a pravda také je, že pokud netrefíš cca čtverec 20x20 tak raději nestřílej ani na tu tvojí komoru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 18.1.2015 o 9:32

fanda 17.01 o 17.06-výborný príspevok,starý a zkušený praktik sa nezapre,preto tvrdím,že každý zásah mimo malej komory je pre mna chybená rana. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 18.1.2015 o 0:18

admin, celeho jara1 by zrejme bolo treba zabanovat. znizuje uroven diskusie a je to evidentne nejaky provokater. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 17.1.2015 o 23:26

majochalani- uvedeny link potvrdzuje aj nizsi ci vyssi, nizky a vysoky zasah na komoru, ktory je dobry, smrtelny. Ale nepotvrdzuje nizky zasah cez lopatku ako smrtelny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 17.1.2015 o 22:30

Som teraz pytal aka gulovnica to bola tak 7x57 a naboj seller belot a ta ze vraj mat dostatok vykon nelen na srnu ale i brav ci jelen ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majochalani, 17.1.2015 o 22:27

kamarat mi raz poslal zaujimavy link. celkom sa hodi k tejto teme... odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off fanda, 17.1.2015 o 21:48

Jaro1: Víš na pohádky už jsem asi starý a nebo používej k lovu kulovnici s adekvátním výkonem a né flusbrok jinak si to vysvětlit neumím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 78 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM