Heming hunting
dnes je utorok,  21. máj 2024,  meniny má Zina,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 05:02,  dnes západ slnka: 20:24
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Všetko o zbraniach a strelive v rážach .17 HMR -22LR - .22WMR - diskusia

autor: off alfa
pridané: 28.7.2008 7:27
Aké mate skúsenosti s uvedenými kalibrami, presnosťou jednotlivých nábojov od jednotlivých výrobcou streliva a výkonnosťou striel.
počet zobrazení: 64 935
počet hlasov: 3
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 6.2.2018 o 0:32

Mateso No ako by som sa pridal do debaty aj ja ....? "Líška je síce škodá ale je to nádherný a chytrý tvor a určite si od nás zaslúži uctu a nie dlhé a mučivé utrpenie. Keď som bol mladý a začínal som, tak som aj ja súťažne dral 22lr a strieľal aj líšky, mačky škodnú. Ak chceš strieľať líšky či na krmive či vábením stále sa to bude lámať na vzdialeností. Áno zo začiatku som si aj ja počkal na vhodný okamih a vzdialenosť do 50m a všetko to fungovalo. Na súťaže som používal 22lr RWS R100 ale na líšky to nebolo dobré. Strela síce veľmi presná ale olovo mäkké a niekedy po zásahu lopatky nebol priestrel a líška dobehla a farba žiadna. Začal som používať Velocitor CCI, tu už hneď podľa zvuku počuješ že to je rýchlejšie ale nebol som spokojný s presnosťou, kúpil som remington Yellow jackt HP fungovalo to super ak si dodržal zásadu 50m a trafil si lopatky, každý zásah musí byť presný do veľkosti pomaranča do miest kde sa nachádza srdce, akonáhle ti zásah ušiel za bránicu tak nasledovalo zvreštanie a odbeh ,dlhé trápenie líšky a dohladavať líšku bez psa po 22lr každý kto to už skúšal vie že to je skoro nemožné žiadna farba, bez snehu je to o šťastí a nájdeš ju len keď na ňu náhodne stúpiš. Takto som nastrieľal pár líšok. Každy kto poluje na líšky vie že na 50m ti líška síce príde ale častejšie je to na 100m a viac hlavne keď je to v zimnej sezóne a už sa na ne poluje intenzívnejšie. Ty chceš strieľať aj na 100m síce s 22lr sa na tu vzdialenosť líška dá zasiahnuť ale .... stalo sa mi že som líšku strelil na 93m tesne za lopatku líška značila zásah výskokom a dobehla do jarku. Keďže bol čerstvý prašan a 11h tak som za ňou šiel. Líška vošla do lesa a zľahla, tam som ju zodvihol ale nestihol dostreliť a potom to začalo. Dohladavka bola dlhá 2km a trvala do 17h kým som ju doslova uštval a dostrelil. Pri draní som zistil že prva rana zasiahla oba pľúcne laloky, ale len hladkým priestrelom. V plúcach nenastal pneumotorax a dokonca nenastalo ani krvácanie. Strela síce mala dostatočnú energiu k priestrelu ale nespôsobila žiadne väčšie poškodenie ani žiadnu primarnu dutiny bol tam len priestrel. Od tej doby som s 22lr strielal líšky len na hlavu a bolo mi jedno či to bolo na 20m alebo na 100m naučil som sa to riešiť takto. Nemám rád keď zver trpí! Teraz sa vrátim k tvojej otázke či si máš kúpiť 22lr na líšky, ja som na ne s tým poloval, ale mal som nastrieľannu prvú výkonnostnú triedu ak chceš strieľať takto tak ok ale moja rada je "NEKUPUJ 22lr" Líšky budú chodiť okolo teba na 100m a budeš len nadávať a keď strelíš postrielaš a nedohĺadáš bude ťa to mrzieť. Kúp si minimalne 22hornet alebo 223r veď teraz je veľa streliva ktoré kožu líšky nepoškodí. Toto sú moje skúsenosti čo si s nich zoberieš k srdcu je na tebe. Záleží či sa chceš poučiť na chybách druhých alebo budeš chyby robit sám . Želám všetkým veľa šťastia do sezóny 2018 a nech často počujete úprimne lovu zdar.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 22

komentáre

zoradiť
zobrazené 281-320 z 387 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Edu, 20.1.2012 o 14:01

Ešte je tretie riešenie zavolať Franovi či ti je schopný ju predať za toľko isto ako v Galante . Myslím ,že bude súhlasiť . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Filip112, 20.1.2012 o 13:49

Určite nie už len čakám na peniaze(výplatu) a dám si ju objednať až ju ešte pravdaže budú mať v Galante u toho p. Szolgaia. ak ju nebudu mať ak mi ostáva jediné riešenie kúpiť ju u Fraňa tam ju ma ju ma za 344 €... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.1.2012 o 13:44

Ja si myslím že sklamaný nebudeš určite. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Filip112, 20.1.2012 o 13:36

Edu: ale tu sme na Slovenksu :-( . Tú čo si našiel za 310 nad tou aj rozmýšlam. Ten druhy odkaz čo si sem dal je v kalibri 22LR. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.1.2012 o 12:15

Preto sú lacné lebo sú americké . V amerike kupiš guľovnicu s optikou za 300€ takých je veľa . Malokalibrovka okolo 100€ tiež nie je výnimkou . Marlin malokalibrovku kúpiš tu odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Filip112, 20.1.2012 o 11:59

Lacné to viem že sú. Presné prečo nie? len sa pítam či nemá niekto skusenosti s touto značkou poprípade neake predajne kde by sa dala zohnať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.1.2012 o 11:57

americké zbrane boli vždy veľmi presné a lacné . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Filip112, 20.1.2012 o 11:46

Má niekto skúsenosti s Americkou značkou Marlin 925 M v kalibri 22 WMR? Prosím poradte niekto nechcem kúpiť zle... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misooo, 19.1.2012 o 16:23

Zdravim chcel by som sa spytat ci am niekto skusenosti s 22 WMR???ak hej tak ako je spokojny s touto ražou čo sa týka škodnej, ake strelivo pouzivate, ake strelivo je najvýkonnejšie??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Filip112, 19.1.2012 o 11:41

Bol by som rad keby ste uviedli aj ceny a popripade odkaz kde ich najdem atď. dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Filip112, 18.1.2012 o 21:48

Ja rozmýšlam nad Marlin 925M v Galante ju predavaju za 310 €... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Filip112, 18.1.2012 o 21:43

Akú malokalibrovku 22 WMR -

Cenová hladina by mohla biť v okolí 300€ + - 50€ mám na mysli nové malokalibrovky

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MG42, 11.1.2012 o 21:09

Misooo, pokojne strieľaj líšky 22 LR. Mínus to má len vo zvýšenej obtiažnosti, ale na druhej strane si každý výstrel dokonale vychutnáš.Ak dostane na komoru tak je tvoja. Ak inde tak ju pochopiteľne nenájdeš. Kožušina je perfektná na spracovanie, dobre sa sťahuje a nezababreš sa od farby. Keď sa mrkneš na stiahnutú líšku tak iste pochopíš že zóna, ktorú máš zasiahnuť je zúfalo mala.Preto tie akože problémy.Fungoval mi a neničil kožušinu aj 22 Hornet. 222 Remington - všetko do 100m bolo úplne poničené. Tu by to asi chcelo spustiť rýchlosť strely na 720 metrov, ak to tabuľky pustia.V jednom prípade 8gramový celoplašť Lapua v cal.30-06 - rýchlosť neviem, mi kožušinu vôbec nepotrhal... Na strane výstrelu diera asi 1,5cm. Ale to bude skôr výnimka. 22 LR je v pohode. A ešte dlho bude... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misooo, 3.1.2012 o 17:00

marceliusko : hej hej toto som pocul aj ja ze niektore naboje sa pri tychto staršich malorazkach zasekavaju, mne sa to zatial nestalo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marceliusko, 3.1.2012 o 16:55

A nezasekávajú sa ti? aj ja mám 451 a cci mini mag neslo tak lahko pri rýchlom opakovaní sa zasekával ale napr. remington alebo lapua bezproblému.Mozno je velocitor iný ako mini-mag.este som neskúšal skúsim teraz :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misooo, 3.1.2012 o 16:48

marceliusko: CCI velocitor ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marceliusko, 3.1.2012 o 16:43

misooo :) a ake strelivo nakoniec pouzivas? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misooo, 3.1.2012 o 16:25

orol : to som sa sekom myslel som tym ze som strelil tie 4 lišky od 1.1.2011 do 31.12.2011 nemusime sa tu chytat za slovička. tie lišky boli strelene na cca 50-60 metrov. ja som pouzival doteraz na lišky 223 rem, myslim ze na lišky vinikajuci kaliber! teraz som chcel vyskusat malorazku a zatial to pada v celku dobre, ide aj oto ze som sa chcel presvedčit ci je to pravda ze po zasahu malorazkou liška vzdy odbehne a neda sa dohladat.(našiel som vela takychto člankov a diskusií) a ked si hovoril o tych večšich vzdialenostiach tak ked pouzivam malorazku tak strielam max do tych 70 metrov. Nepisal som sem nato aby som sa tu s niekym hadal a chytal za slovička ale preto aby som vedel ako su natom ostatný co strielaju s 22LR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rimo, 3.1.2012 o 12:21

zdarvim Vas pani, aj ja osobne som zacal na lisky v zimnej sezone polovat najprv malorazkou, lacne strelivo v porovnani s gulou, nerobi hluk, nerozbija zver, ale sa mi zacalo stavat ze ked som trafil lisku na mäko usla a uz som ju nenasiel alebo aj po inych zasahoch som ju nenasiel. To sa stane kazdemu tak nech mi tu nikto nepise ze sa mam naucit strielat. Pre to som malorazku odlozil len na sportove strielanie a zacal som uzivat aj na lov lisok 308. W a lisky neodbiehaju :) Inak musim ale konstatovat ze som s 22LR ulovil aj vela lisok... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 3.1.2012 o 12:02

misooo - Ty píšeš cit: orol. ja mam TENTO ROK strelene s 22LR strelene 4 lišky a kazda odbehla max 5 metrov... P.s- dnes je 3.01.! Alebo je tam poblíž farmový chov a chodíš z dvoch metrov strieľať tie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 3.1.2012 o 11:38

Ja som tiež z malorážky mal strelené 7 líšok z 15-stich, na ktoré som strieľal. 8 líšok odišlo postrieĺaných a nikdy nedohľadaných a mňa to bolelo. To je trošku tvrdá daň za malorážku, nemyslíš? Nie je rozumnejšie zaobstarať si na líšky zbraň na to výkonovo stavanú-určenú ( aj balisticky - pri dlhších vzdialenostiach streľby ) ? Čo napr. aspoň taká 22WMR, alebo lepšie 22Hornet, 222 Rem, 223, prípadne 5,6x50 ( 52 ), 243 Win? Prípadne "hrubšie" kalibre s celoplášťovým strelivom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misooo, 3.1.2012 o 0:36

orol. ja mam tento rok strelene s 22LR strelene 4 lišky a kazda odbehla max 5 metrov a jednu som musel dostrelovat. takze hovor za seba, a nepiš v množnom čisle. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 2.1.2012 o 22:19

Výborne, lebo 22LR na líšky po skúsenostiach nepoužívame. Malorážka je síce vynikajúca zbraň, no nie vynikajúca na líšky. Každý raz na to príde sám :-o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off misooo, 2.1.2012 o 20:25

Zdravim vas ako ste natom zatial s odstrelom líšok s 22LR??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 15.10.2011 o 17:09

Čo sa týka presnosti tej či onej značky streliva 22 LR, rozdiely sú badateľné. Čo sa týka ranivosti a smrtiaceho účinku konkrétne na líšky, výraznejšie rozdiely a najmä účinky u 22 LR pri použití streliva rôznych výrobcov ( vyskúšal som ich myslím 6 ) pri love líšok som nezaznamenal a z dôvodov, že som často dostreĺoval, resp. viac líšok mi postrelených odišlo preč a nedohľadal som ich, urobil som krátky proces. Malorážku som úplne vylúčil pri love líšok. Je to síce vynikajúca zbraň, no nie vynikajúca na líšky. Už 22WMR, ale najmä 22 Hornet, či 222 Rem a ďaľšie je výrazne iná káva pri odlove líšok a tam pomaly netreba riešiť ani strelu, či značku streliva a spravidla ani dostreľovať, či dohľadávať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off misooo, 15.10.2011 o 11:43

BystraLovec vela ludi ma nato rôzne nazory takze tazko povedat a kazdy si pochvaluje svoje... največšiu ranivost sposobuju streli podlamna s dutinkou a to konkretne napriklad - Remington yellow jacket, CCI velocitor ale stinger. ale napriklad winchester laser,Remington viper... ja pouzivam cci velocitor a hovorim zatial som vystrelil po 2 liškach jednu som musel dostrelovat a druhu som vobec nenasiel uvidime ako to bude dalej... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misooo, 15.10.2011 o 11:34

kopoviar17 pozeral som to vyzeraju dobre... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BystraLovec, 15.10.2011 o 10:57

Ktoré náboje respektíve streli spôsobujú najväčšiu ranivosť ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bibiak, 15.10.2011 o 10:31

ja mam ZKM 452 mod.2E optika Bushnell Sportsmann 3-9x40 križ 3-2-1 strelivo pouzivam CCI Stinger Velocitor , Stinger mi ide ako na 50metrom až 75 metrov rovnako a Velocitor je super naboj do 80 metrov co som strelil to lezalo 3 metre od nastrelu, skusal som vselico ale toto strelivo je zatial do 22LR super.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kopoviar17, 15.10.2011 o 10:29

lapua high velocity mam misooo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 14.10.2011 o 17:57

fuuf, dobru optiku si tam naladoval. tiez mam 452 2E, mne sa dost pozdavali od reminghtonu cyklony. alebo laser od winchestru. na velocitoroch mi tam chyba vacsia expanzna dutinka, inak su super, povedal by som, ze najmenej nachylne na vietor ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MG42, 14.10.2011 o 17:49

Pre mňa je tiež najúčinnejší Velocitor od CCI. Ak by nebol tak aj,, Osička,, čiže Yellow Jacket tušim od Remintonu. Stinger klasicky rozhadzuje. Chce to len skúsiť či to pre konkrétnu zbraň vyhovuje na rozptyl. Potom už len presne pomerať vzdialenosť čo by malo byť max.90 metrov. Viac tam niet čo riešiť... / ZKM 452 mod.2E, optika Meopta Artemis 2000, 7X50. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misooo, 14.10.2011 o 14:45

ok potom napis alebo posli odkaz... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kopoviar17, 14.10.2011 o 14:20

neviem musim pozriet co to mam vlastne doma...strielal som s Stingerom ale to my lietalo kade tade skusil Lapuu na ostro na pretekoch a velmi som bol prekvapeny sedel mi teno naboj ako uliaty. pridem s prace pozrem co to vlastne mam:O) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misooo, 14.10.2011 o 14:10

aka konkretne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kopoviar17, 14.10.2011 o 13:30

Lapua co hovorite na toto? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misooo, 14.10.2011 o 13:20

takze zatial som strielal s cci velocitor na 2 lišky jedna asi na 40 m trafena kusok nad komoru odbehla asi 5 metrov musel som dostrelovat a druha liska cca 70m v trave po vystrele liska padla videl som ibaako sa trepe trava na miest, ked som dosiel na nastrel liska tam nebola a ani som ju nenasiel,,, takze som zatial neni bohvie ako spokojny uvidime co bude dalej.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 13.10.2011 o 15:07

Ja som naposledy kupoval strelivo Geco 2,6g/40gr ( značka nemeckého koncernu RUAG ) a čo do presnosti som sa celkom slušne s terčami "pobavil". Nemám dôvod ich nekúpiť znovu (ZKM 451). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 281-320 z 387 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM