Heming hunting
dnes je pondelok,  6. máj 2024,  meniny má Hermína,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:21,  dnes západ slnka: 19:04
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

lov predovkami na Slovensku - diskusia

autor: off spishunter
pridané: 12.11.2013 21:39

Dobrý deň,



chcel by som som sa spýtať všetkých poľovníkov (aj nepoľovníkov), aký majú názor na lov zveri predovkami (nemám na mysli in-line predovky). Lebo súčasná legislatíva takýto spôsob lovu považuje za zakázaný a aj mnohí ľudia si iste myslia, že sú to len rúrky ktoré robia veľké kúdoly dymu a ktoré sú nepresné a slabé zbrane, čo patria do múzea, prípadne na nejakú historickú scénku. Ja si myslím, že Slovensko a vo všeobecnosti Európa má veľmi bohatú históriu poľovníctva a poľovníckych tradícii ale túto časť sme akosi zmietli zo stola a určite mi dajú mnohí za pravdu, že viaceré moderné gadgety a supervýkonná optika akosi uberajú na atmosfére lovu samotnom. Ohľadom tejto problematiky je naozaj málo článkov, takže by som naozaj ocenil vaše názory/skúsenosti/postrehy/rady ohľadom týchto zbraní, ale bol by by som tiež rád keby su tu ľudia nehádali, ďakujem.


počet zobrazení: 10 193
počet hlasov: 1
lov predovkami na Slovensku - diskusia

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 3.1.2014 o 23:33

Vieš ono je to ako s autami. Jednému sa páčia moderné luxusné autá, inému zase veterány. Na veterána sa každý rád pozrie, ale dlho by sa na ňom voziť nevydržal. Aj predovka je oku lahodiaca zbraň, ale málokto by ňou lovil ak má doma modernú zbraň. Musíš sa naučiť, že aj NIE je názor.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-79 z 79 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off rado100, 4.1.2014 o 12:28

Vôbec nepochybujem o tom že predovka dokáže zabíjať, skôr pochybujem o tom na čo apeluje zakladateľ diskusie či by dokázal našinec pri love predovkou používať rozvahu a zdraví rozum. Dovolím si tvrdiť, že trošku poznám tú našu slovenskú povahu a mentalitu. Väčšina z nás by si určite spojila lov s predovkou s menšími nákladmi vynaloženými na streľbu. No ten kto vie o čom to je vie že kým príde na to čo do flinty dať aby mu nielen strieľala, ale aj spoľahlivo triafala vynaloží omnoho väčšie náklady ako keď si kúpi náboje a strieľa. Koľko je tu diskusií o strelive a pritom väčšina ľudí skončí pri tom najlacnejšom strelive lebo 50 eur za krabičku je veľa. Ak sa chceš seriózne venovať streľbe s predovky priprav si "naducanou prkenici" inak to bude len naháňanie olova po terči veľkom ako krabica od televízora. Viem o tom svoje a bojím sa ak by sa povolil lov predovkami tak by si veľa dobrodruhov kúpilo predovky po 200 eur z autobátérie odliali gule, kúpili Vesuvit, pár zápaliek a hor sa na diviakov. Pričom rozptyl 30-40cm na 50 metrov by im nevadil. Ako vravím bojím sa našej povahy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 4.1.2014 o 10:58

Leon nemam informacie kolko z nich ma skusenosti z lovom zvery z predovkami a ani potom nepatram.Aj ja s mojiny priemernymi znalostami si viem zratat kolko je 1+1 ze si navazku prachu a typ strely prezeniem cez QL a viem aku ma strela rychlost a dopadovu energiu a to sa nebavim o tom ze v jesennom,zimnom aj jarnom obdobi ked vystupim z vykureneho auta orosi sa mi hlaven a to vobec nemusi pršat a ani snežit a automaticky my zacne vlhnut prach lebo neni ničím chraneny /myslim nabojnicou/ a ze vystrel nemusí tym padom nastat a ked nastane moze gula len plesknut o zver a poranit ju a zver nedohladas...ale myslim si to ty ako stary harcovnik velmi dobre vies.. A tych faktorov ktore ovplyvnuju strelbu z predoviek je omnoho viac...a nepotrebujem to tu rozpisovat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 4.1.2014 o 10:00

pepies mám dotaz kolik z nich je odborníků na lov předovkou ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 4.1.2014 o 9:27

spishunter stale nechápem o čo ti vlastne ide rozny a fundovani ludia ti tu rozumne argumentuju prečo su proti strelbe predovkami na zver ale od teba som žiaden rozumny argument nepocul.Nakolko vetsinu tychto ludi poznam osobne a je medzi nimy aj reprezentant v strelbe z hostorickych zbrani a akrivny polovnik tak asi vie čo tvrdí.Dobre ti poradil Hekler kedze klopeš na nespravne dvere aby si svoje navrhy dal do zakona o polovnictve alebo neskor presadzoval v parlamente,lebo je doba ked sa krivo pozeraju na starsich polovnikov alebo nemajetnych čo poluju so zastaralymi zbranami a optikou.Osobne polujem aj v lesnom aj v polnom reviry kde v lesnom strielam na kratke vzdialenosti cca do 50m a aj tam mame oboru ale v živote ma nenapadlo vyskusat strelit zver s predovkou a to som človek čo rad špekuluje a skuša nove veci.Preto ti doporučujem presunut sa so svojou diskusiou na inu stranku kde najdeš viac pochopenia pre tvoj sposob poľovania a túto tému radšej vymaž.Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 3.1.2014 o 23:33

Vieš ono je to ako s autami. Jednému sa páčia moderné luxusné autá, inému zase veterány. Na veterána sa každý rád pozrie, ale dlho by sa na ňom voziť nevydržal. Aj predovka je oku lahodiaca zbraň, ale málokto by ňou lovil ak má doma modernú zbraň. Musíš sa naučiť, že aj NIE je názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

off spishunter, 3.1.2014 o 19:34

K diviakovi som sa dostal asi na 10 metrov (na Devínskej kobyle) vôbec si ma nevšimol, ale ja som sa trochu zľakol, tak radľejsom išiel späť, lebo bol dosť veľký. Lukáš, no vidíš, ja nevravím že by sa všade aj na spoločných poľovačkách mala používať predovka. Úplne by na začiatok stačilo, keby sa povolilo pár skúšobných lovov v zverniciach , tak ako v Maďarsku, a potom by sa rozhodlo či sú predovky naozaj také slabé ako píšete, alebo či majú miesto v našom poľovníctve. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lukas208, 3.1.2014 o 19:09

dostat sa k srnkam je nič skus sa dostat k diviakom .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 3.1.2014 o 18:57

bleiker má to s poľovníctvom viac spojené než si myslíš, pandur - výhody? V prvom rade je to férovejšie k zveri, keďže sa s predovkami strieľa do väčšinou do 50 metrov - hodnota úlovku je oveľa vyššia. Zmysly poľovníka musia byť preto vycibrenejšie a musí sa viac sústrediť na výkon. S tým nepriamo súvisí aj vyššia selektívnosť, keďže môžeme z bližšej vzdialenosti lepšie posúdiť zver. Proste je to náročnejší spôsob lovu podobne ako lov lukom. Ale veď ja nevravím že by všetci mali loviť predovkami, to nehrozí, veď sú aj poľné revíry, kde je guľovnica a dobrá optika samozrejmosťou, o tom bez diskusie. Ale ja sám keď sa pohybujem v lese potichu, nerobí mi problém dostať sa k srnkám na 20 - 3O metrov, a z takej vzdialenosti iste nie je problém zver trafiť tam kde treba. Neverím, že z 13000 poľovníkov na tejto stránke sú všetci takí odmietaví. To čo tu vy píšete o tom, že ako by zver trpela, že by sa nedala dohľadať - to sú iba vaše domnienky, založené na vašich skúsenostiach s modernými guľovnicami ale s predovkami ste zver nelovili, iba ak neleglne alebo v zahraničí. Uveďte teraz vy - odporcovia, relevantné dôvody prečo niekomu zakazovať loviť predovkami okrem toho čo ste už písali - neefektívnosť a zlá ranivosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 3.1.2014 o 18:15

Spishunter-bolo ti odpovedané ,že to s polovníctvom nemá nič spoločné a ja sa k tomu pripájam.Zver -vo všeobecnosti,je mimoriadne vitálna,ale to pochopíš až vtedy,ked nejakým bežným kalibrom s kvalitnou strelou umiestniš zásah na malú komoru-čistá 10 a napriek tomu ti zver 100m i viac odbehne.Potom až pochopíš,ako by to dopadlo pri tom istom zásahu s predovkou....Ale to už je niečo aj o zodpovednosti ,ktorú by mal mat každý na zreteli pri love akejkolvek zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off agbar, 3.1.2014 o 18:12

Spishunter, ty sa uz nepytas, ale nastojcivo presadzujes svoj pozotivny vztah k lovu predovkami, ale okrem svojho polhadu, pre adrenalinovy lov( z mojho pohladu) si neuviedol (ani nemozes), ziadne vyhody, oproti lovu modernou zbranou okrem toho, ze sa da ulovit aj predovkou, co je kazdemu jasne. Zdar a koncim k tej teme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 3.1.2014 o 18:07

spishunter a v čom vidíš výhody lovu zveri predovkou? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 3.1.2014 o 17:40

Hekler, aplle a podobní vám, je mi jasné, že vám sa to nepozdáva, lebo už desiatky rokov poľujete tak, ako vaši otcovia a nemienite nič meniť. Vieš, ja si cením rady a postrehy skúsenejších, ale nemám rád keď sa ma niekto snaží ponížiť vtedy, keď sa normálne pýtam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Hekler, 3.1.2014 o 10:06

súhlasím, už sa teším keď dorastieš a ako poslanec NR SR využiješ svoju zákonodarnú iniciatívu a predložíš daný návrh zákona, určite prejde ... už teraz môžete na ňom spolu so spisfotografom začať pracovať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spishunter, 2.1.2014 o 22:38

Akurát som dočítal článok, ktorý mi hneď zlepšil náladu, bol to opis lovu jelenčaťa s kresadlovou celopažbovou predovkou typu "jager" , Článok ma presvedčil, že naozaj neexistuje (iba ak v mysli) relevantný argument pre nepovolenie lovu predovkami, autor píše že po rane na komoru jelenča spravilo krok vpred a zhaslo, strieľalo sa na 35 metrov. A aby ste si nemysleli, že si 16ročný chlapec vymýšľa :) pridávam fotografiu a odkaz na článok. lov predovkami na Slovensku - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off spishunter, 1.1.2014 o 22:19

agbar - nie každý pokrok vedie k lepšiemu... nemám nič proti moderným zbraniam, práve naopak, ale predovky patria k poľovníctvu, zakazovať ich je podľa mňa šikana. Rovno môžeš zakázať aj malorážky.. Alebo najlepšie všetko slabšie než 30-06 springfield.. Predovky by nič neohrozili, tak isto ako by nič neohrozilo poľovanie lukom... sú to len zbytočné nepodložené obavy založené buď na nevedomosti alebo nášmu prístupu k "novému" ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off spishunter, 1.1.2014 o 21:50

apple - veslárov s poľovníkmi neporovnávaj.. predovky, ktoré sú vyrábané súčasnou dnešnou strojovou výrobou sú ďaleko lepšie ako historické originály, opakujem, je to celé o zodpovednému prístupu poľovníka. Aj hodnota úlovku je pri predovkách vyššia ako pri snajperskej ostreľovačke (bez urážky, je to moj pohľad na vec) môžeme potom rovno strieľať všetko kalibrom 50 BMG keď uvažujete takto.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off agbar, 1.1.2014 o 21:43

Apple, len taka otazocka, co bolo skor- lov ostepom, alebo v tych vykopanych jamach :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 1.1.2014 o 21:35

Spishunter- ja tu nediskutujem o schopnostiach usmrtit zver predovkou ci lukom, to je mi zname, ale naco je potom dobry vyvoj stale novsich zbrani a preco niekto chce a ma potrebu lovit lukom alebo predovkou a nezacnite rozoberat vzdialenosti, maskovanie... to pouzijem a v pripade lovu z modernou zbranou a razou a strelivom na to prisposobenym. Ale to len moj nazor k pokroku a adrenalinovym vynavacom, ktori budu chiet lovit ostepom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 1.1.2014 o 21:01

som zvedavý, ako by reagovali veslári, keby si im k dosiahnutiu výkonu radil veslá komančov a argumentoval im, že sú stáročiami osvedčené. čo myslíš, dosiahli by požadovaný výkon trebárs na pretekoch? asi nie. no a poľovník musí tiež disponovať požadovaným výkonom /ale i inými technickými parametrami/ k tomu, aby výsledok bol zodpovedný. až budú predovky na úrovni súčasných guľovníc, nevidím problém. ale sú to predovky, kde je kvalita výkonu ovplyvnená ďaleko viacerými faktormi! za chvíľu sem začne písať nadšenec lovu do vykopaných jám.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 1.1.2014 o 20:17

agbar - dobre mierená rana z predovky je pre zver porovnateľná s modernou guľovnicou, stačí pozrieť pár videí alebo diskusii z USA, ja si myslím že tu ani nejde ľuďom o nejaké etické zábrany prečo zver neloviť prevokami ale skôr o takú mentalitu a večný stereotyp. Mne príde neetické zver uloviť z 200 m v maskáčoch a s optikou drahšou než samotná zbraň, z ktorou je poľovník schopný odstreliť jeleňovi výsadu na ľavom parohu - ale nekritizoval by som človeka, ktorý tak loví, pokiaľ to nejde na úkor dobrého zásahu, čo často aj ide. To isté lovecká lukostreľba - stále majú niektorí plné ústa toho aká sprostá zábavka je to a pritom si stačí pozrieť video z Kanady, kde bol kušou ulovený medveď baribal asi na 20 m, odbehol možno 30 m a zhasol. Všetko je to o zodpovednosti, iná je vzdialenosť, z ktorej buddem loviť jeleňa z predovkou, iná z modernej opakovačky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off agbar, 1.1.2014 o 19:59

A co tak hadzat ostepom? Okrem inych cinnosti je polovnictvo aj o cielnom selektivnom love a uloveni zveri aby co najmenej trpela. Preco sa vraciat spat do minulosti, ako len z vyblbnutia , nechapem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 1.1.2014 o 1:04

práve som pozeral, že Maďarsko pred niekoľkými dňami zlegalizovalo lov predovkami, maďarskí poľovníci môžu konečne po 100 rokoch legálne loviť zver tak, ako sa voľakedy dávno lovilo, pripájam fotku srny ulovenej v Maďarsku, strelená z 25 metrov, 110 grainov 2FG Swiss a strela bola obyčajná olovená guľka lov predovkami na Slovensku - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 26.11.2013 o 21:46

myslím si, že časom sa to u nás povolí, ako aj lov lukom, ktorý je už relizovateľný vo zverniciach... Proste obmedziť to výkonom ako napríklad vo FR - 1000 joulov na 100 m (povedzme že by sa tento údaj mohol pozmeniť vzhľadom na danú zver), alebo tak nejako.. Na začatok, by to mohlo byť tak ako povedal rado100 vo zverniciach, a keď nebudú väčšie komplikácie tak prečo nie aj v revíroch... Ale žiadalo by, aby sa tomu niekto začal odbornejšie venovať, lebo inak tu budeme len diskutovať o ničom.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 21.11.2013 o 11:58

vcelku zaujímavé čítanie... no pre jasnosť argumentácie pre či proti sa akosi zabúda jasne vysloviť ako predovku definuje zákon o zbraniach a zákon o poľovníctve. prebrať, čo vlastne znamenajú a potom sa baviť ďalej. lebo zatiaľ tu zaznelo len "ja chcem, alebo: dokáže to zabiť," dokonca že to z pár metrov dokáže trafiť strom :-)...a to je asi málo.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 21.11.2013 o 10:52

tak toho se neboj kolega to používá už delší dobu a čuníci spolehlivě daunují jenom nadává že se flinta pak blbě čistí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 21.11.2013 o 7:39

Leon ale bola reč o klasických predovkách s klasickými olovenými strelami nie o in line s modernými strelami to je úplne niečo iné. Ale aby sme mali aspoň akú takú predstavu, tak si v sobotu zoberiem na spoločnú poľovačku na diviaky náboje osadené celo olovenou strelou ARES EPRX 405gr. Je to valcová strela s plochou hlavou. Kaliber 45-70 Govt. Úsťová rýchlosť 480 m/s a E0-3020j. Rýchlosť je vyššia ako u predovky, ale správať sa to bude podobne. Tak keď sa niečo podarí dám vedieť aký účinok strela mala. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 20.11.2013 o 23:30

a zkoušel jsi střelu SST ? to je o něčem jiném :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 20.11.2013 o 20:39

Miso mne o presnosti predoviek a nábojových scharpsiek hovoriť nemusíš. Sám mám doma dve a ak zvládneš alchýmiu ktorá je okolo predoviek sú dosť presné. Ale s tou účinnosťou je to bieda. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 20.11.2013 o 18:42

Rado bol by si prekvapený, aké presné a účinné sú dnešné moderné kópie starých loveckých predoviek. Mal som niekoľko možností búšiť z deerhuntera kal.45 a poviem Ti bol som veľmi prekvapený. Na cca 60 krokov som cez optiku nastrieľal 5 rán do kruhu s priemerom 7cm!!! O účinnosti sa vyjedrovať nebudem :))) Je to zbraň na lov nepovolená! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rado100, 20.11.2013 o 17:43

Skúsil by som ten klát postaviť na 50, alebo sto metrov a uvideli by sme čo sa stane. Na tri metre sa môže akurát dostreľovať. Okrem toho ogiválne strely z olova legovaného antimónom majú pri úsťových rýchlostiach okolo 400m/s a menších ktoré sú bežné pre predovky žalostnú terminálnu balistiku čiže účinok strely v cieli. Ak nezasiahneš kosť strela sa nedeformuje tak že sa správa ako celoplášť pri nízkej rýchlosti spôsobí iba mechanické poškodenie a nie hydrodynamický šok. Zver samozrejme zhasne ale kým sa prejaví kyslíkový deficit pri zásahu pľúc, alebo hemoragický šok z veľkej straty krvi zver odbehne veľmi ďaleko. Nepočítam zo zásahom CNS tam by to bolo jasné. V dnešnej dobe sa používajú najmodernejšie strely a razantné kalibre a ani tie nám nezabezpečia bezproblémový lov no môžu nás podržať pri takom zásahu kde by sme pri streľbe predovkou mohli na úlovok zabudnúť. Súhlasil by som s lovom predovkami v uzavretých zverniciach odkiaľ nemôže zver ujsť a kde by sa prípadne dala dohladať. No potom to pre mnohých poľovníkov a lovcov stratí čaro plnohodnotného lovu a to nenahradí ani nostalgia ktorú prináša úž len pohľad na samotnú predovku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Turbiak, 20.11.2013 o 10:38

Nie som predovkar ale k ,,neucinosti,, a ,,malemu,, vykonu som sa docital toto : Pedersoli Tryon kal.50, strela 23 g Lee ogival, 3 g Vezuvit, vzdialenost 3 m, presteleny klat smrek priemer 30 cm ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Ondrik, 20.11.2013 o 10:12

Uhol pohľadu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 20.11.2013 o 10:00

Ondrik, myslim, ze keby sa na vec pozerame ako na nieco stare, tak napr. aj strelba lukom by bola zrejme krokom spat. a napriek tomu ma velmi vela priaznivcov, presla vyvojom do podoby vykonnych kladkovych lukov a aj ked u nas sa lukom nestriela v mnohych krajinach s lukom lovia od malych zvierat az po tie najvacsie. takze s mojho osobneho pohladu sa mi lov predovkami nejavi ako nieco prehistoricke, co je vhodne iba do muzea ale ako nieco "exoticke" na tuto dobu, nie vsak zatrateniahodne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Ondrik, 20.11.2013 o 9:41

A čo tak na vyvrhovanie a dranie ulovenej zveri používať pazúrik? Ako pračlovek! A do lesa zásadne naboso, žiadne vibramy! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spishunter, 19.11.2013 o 19:33

no pravda je, že nabíjanie je komplikovanejšie a nie je možné vystreliť bezprostredne po zle umiestnenom zásahu, ale podľa mňa v tom je to čaro, že si musím dvakrát uvedomiť kedy a kde zásah umiestním a tým pádom sa budem v streľbe viacej zdokonaľovať, napokon územie USA bolo "podmanené" práve predovkami - kresadlovými a neskôr perkusnými (opakovačky Winchester a iné zbrane na jednotný náboj prišli až keď bolo územie USA rozdelené na teritória a štáty a slúžili skôr ako zbrane na obranu) a zbrane ako napríklad Hawken rifle boli schopné skoliť bizóna(!) na vzdialenosť niekoľko sto metrov. Nechcel som tu prednášať dejepis, len by som bol nerád keby všetci tieto zbrane označili ako nevýkonné. Pridávam odkaz od firmy Pedersoli kde je opísaná Európa čo sa týka lovu predovkami v súčastnosti odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off rado100, 18.11.2013 o 10:35

Ak by sme sa mali vrátiť k predovkám, tak to môžeme tiež zahodiť počítače a vytiahnuť sčoty (rozumej guličkové počítadlo). V dnešnej dobe keď každý naháňa výkon len aby sa zver netrápila si lov predovkou nedokážem predstaviť. Po lesoch je veľa nedohladanej zveri aj po zásahu modernou strelou a koľko by toho bolo po predovkách. Práve pred troma dňami u nás kamarát ulovil daniela ktorí mal pod pravým okom zásah s perkusnej zbrane sférická guľa kalibru 45. Koľko si toho asi musel vytrpieť. Vlastním dve predovky s ktorými chodím dymiť na strelnicu, ale loviť by som s nimi nešiel. Môj osobný názor nikomu ho nevnucujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 17.11.2013 o 23:26

podla mojho nazoru su predovky krasne zbrane s bohatou historiou a ja osobne nevidim dovod preco by sa s nimi nemohlo lovit, aj ked na druhej strane si to neviem dost dobre predstavit, ze by som siel po reviri s takouto zbranou a este ju aj pouzil (napr. nabijanie zbrane). mozno je to tym, ze tieto zbrane som videl v "akcii" iba pri historickych rekonstrukciach bitiek, sokoliarskych, alebo sermiarskych vystupeniach. moderne - sucasne polovnictvo ako ho pozname s tymito zbranami moc toho spolocne nema, kedze v minulosti lovili iba pani a ti mali svojich nosicov a nabijacov zbrani, preto mi to v sucasnosti pre individualneho lovca pripada dost zvlastne a v neposlednom rade urcite nevsedne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 41-79 z 79 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM