Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

lov predovkami na Slovensku - diskusia

autor: off spishunter
pridané: 12.11.2013 21:39

Dobrý deň,



chcel by som som sa spýtať všetkých poľovníkov (aj nepoľovníkov), aký majú názor na lov zveri predovkami (nemám na mysli in-line predovky). Lebo súčasná legislatíva takýto spôsob lovu považuje za zakázaný a aj mnohí ľudia si iste myslia, že sú to len rúrky ktoré robia veľké kúdoly dymu a ktoré sú nepresné a slabé zbrane, čo patria do múzea, prípadne na nejakú historickú scénku. Ja si myslím, že Slovensko a vo všeobecnosti Európa má veľmi bohatú históriu poľovníctva a poľovníckych tradícii ale túto časť sme akosi zmietli zo stola a určite mi dajú mnohí za pravdu, že viaceré moderné gadgety a supervýkonná optika akosi uberajú na atmosfére lovu samotnom. Ohľadom tejto problematiky je naozaj málo článkov, takže by som naozaj ocenil vaše názory/skúsenosti/postrehy/rady ohľadom týchto zbraní, ale bol by by som tiež rád keby su tu ľudia nehádali, ďakujem.


počet zobrazení: 10 186
počet hlasov: 1
lov predovkami na Slovensku - diskusia

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off rado100, 3.1.2014 o 23:33

Vieš ono je to ako s autami. Jednému sa páčia moderné luxusné autá, inému zase veterány. Na veterána sa každý rád pozrie, ale dlho by sa na ňom voziť nevydržal. Aj predovka je oku lahodiaca zbraň, ale málokto by ňou lovil ak má doma modernú zbraň. Musíš sa naučiť, že aj NIE je názor.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 79 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off luboslav, 7.1.2014 o 22:07

spishunter palec hore za príspevky a otvorenie diskusie, na to že máš 16 rokov super.Ak ťa predovky zaujímajú tak len ďalej študuj,je to nádherná streľba. Ja keď som začínal bol len Morávek Streľba s predovkami aj to som ju objednal s ČR. Viem o čom snívaš a určite sa toho raz dočkáme. Som za. miso 111 tiež si ma prekvapil pozitívne, ja mám 20 ročné skúsenosti so športovou streľbou predovkami a pri rozvahe a skúsenostiach je to dostatočne účinná zbraň. Je to všetko o cviku, znalostiach o zveri a vzdialenosti. Toho nadšenca z odkazu sledujem na nete dosť dlho (kapsli.hu) a klobúk dolu čo sa im podarilo v Maďarsku prelobovať. Sto krát lepšie ako luk vo zvernici na Slovensku. Každopádne doba u nás ešte nedozrela na tento spôsob lovu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 7.1.2014 o 17:45

aj ja si to myslim a na 16ročneho až moc vedomosti:):):) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 7.1.2014 o 17:39

Ja rozumiem. A ako rado100 spomenul, to by sa ludia museli chovat inak aby to bol lov predovkami aplikovatelny v praxi. Moj nazor je taky, ze chlapec casom dospeje, co to sa poduci, vyskusa na strelnici a sam sa rozhodne ako dalej. V dnesnej dobe asi jeden z mala tinedzerov co maju zaujem o polovnictvo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 7.1.2014 o 17:12

nie, nie, nemienim haniť jeho! ja to ponímam veľmi jednoducho: ak sa niekto chce vracať k dávno prekonaným technológiam, ktoré zanikli objektívne, tak nech! ale nie na zver! ale nie na úkor ohrozovania zdravia životov iných! ak to niekde povoľujú, tak práve to sú tí, koho mám na mysli ohľadom hlúpnutia! lebo - a to obaja vieme, že je to tak - aj v maďarsku je to len záležitosťou vynútenej komercie a za nejakých podmienok. už len všeobecne z pohľadu legislatívy upravujúcej používanie zbraní je to v normálnych podmienkach nemysliteľné, aby bola novelizovaná bez nastavenia špeciálneho rámca. a aj z pohľadu ochrany prírody je to v rozpore s princípmi humánnosti. to je jednoducho tak. koľko bolo kriku za používanie luku pri love. umožnilo sa to tiež len v špeciálnom rámci. a div sa svetu... pokiaľ viem, tak sa to využíva len v jednej zvernici, no nemusím vedieť o všetkých. no k veci: podmienky sa objektívne zmenili a spôsob lovu predovkou jednoducho nespĺňa súčasné kritéria. takže aj hovoriť o akomsi "nedemokratickom" prijatí nejakej legislatívy ohľadom zákazu používania predoviek je naozaj mimo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 7.1.2014 o 16:47

Apple ja by som ho nehanil, medzi nami je spusta takych co by sa nemali ani chvalit ze su polovnici. Na to ze ma chlapec 16 vystupuje slusne a snazi sa dozvediet co to o problematike. Aj ked si vypocuje 100 negativnych nazorov urcite ho potesi co len jeden pozitivny. Musi sa este vela ucit ale ma snahu. Urcite z neho casom nebude tiež polovnik co si kupil polovny listok, etika, tradicie ci bezpečnost mu nebude cudzia ako niektorym. Jeho argumenty sa nedaju porovnavat s niekym kto ma 10 a viac rocne prakticke skusenosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off apple, 7.1.2014 o 16:32

spishunter, voláš po tých, čo so streľbou majú skúsenosť, si zvedavý na názor... no a ak sa názor vysloví, tak ho jednoducho obchádzaš. ty sa nechceš posunúť vo svojom vedení, ale potrebuješ sa len utvrdzovať vo svojom presvedčení. nechceš počuť o bezpečnosti, stieľal by si kade-tade, nič ti nehovorí etika, nič stabilita výkonu, nič legislatíva... vidíš len flintu, ktorá sa ti zrejme páči a nič iné. a už by si s tým strieľal po zveri. naozaj ma pobavil argument: nemám žiadnu informáciu o tom, že by predovky spôsobujú na poľovačkách viac zranení ako moderné guľovnice"nemám žiadnu informáciu o tom, že by predovky spôsobujú na poľovačkách viac zranení ako moderné guľovnice".. nuž aj to je dôkaz môjho tvrdenia o hlúpnutí .... a ešte niečo: stále sa vyhýbaš argumentácii mojej i pandúrovej, či radovej. asi toho vieš viac ako oni, či ja, nuž klobúk dolu! ale obávam sa, že zrejme - podľa tvojich reakcií - že ani netušíš, o čom je reč, čo sa ti snažia diskutéri povedať. a nepoužívaj tu maďarsko ako argument. je to o niečom inom. a zdarma ti dám jedno poznanie: pochybovať je zdravé a posúva nás to v poznaní. no ak narazíš na pravduu - fakt, tak sa ho akceptuj. týmto krútením dookola len presviedčaš, že nevieš okolo témy a jej súvislostí dokopy nič. a trochu od veci: myslím, že by sme mali prejsť z áut na dopravu koňmi. za posledných pomaly 60 rokov som nepočul, žeby sa kone zrazili, ba ani o nejakých smrteľných následkoch. ... nauč sa prijímať fakty, keď ti o iný názor vôbec nejde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 7.1.2014 o 15:36

pandur - 1. záleží na tom či sa jedná o kresadlovky alebo perkusky. Dosť záleží aj na praxi, tí zručnejší prebijú zbraň aj za 20 - 30 sekúnd, iným to trvá aj viac ako minútu. 2. - ja by som s predovkou na spoločnej poľovačke nepoľoval 3. na toto ti môžem poslať video z toho Maďarska, nakoľko som ešte s predovkou nepoľoval, ale nevidím v tom problém - odkaz 4. bezpečnosť - je potrebné dodržiavať možno viac bezpečnostných pravidiel pri manipulácii, (napr. nikdy nefajčiť v blízkosti predoviek, kohútik naťahovať až pred výstrelom..) ale nemám žiadnu informáciu o tom, že by predovky spôsobujú na poľovačkách viac zranení ako moderné guľovnice , ale tieto otázky by ti vedeli lepšie zodpovedať nejakí praktici rado100- veď uvidíme... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 7.1.2014 o 15:33

Aha tak to potom všetko vysvetľuje. Poradím ti. Navštevuj strelnice, akcie čiernoprašníkov je ich dosť a pýtaj sa ich. Všetko vstrebávaj, ukladaj a analizuj. Keď si po pár rokoch budeš myslieť že už o predovkách niečo vieš, tak sa vráť k tejto diskusii, znova si ju prečítaj a budeš sa veľmi čudovať a hlavne pousmievať nad niektorými svojimi vyjadreniami. Ja to chápem si zapálený, ale do vtedy dovidenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 7.1.2014 o 15:09

je málo otázok v mojom komentári o 14.00? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 7.1.2014 o 15:08

rado100 - mám 16 rokov, predovku ešte vlastniť nemôžem, tému som založil preto, lebo nikde inde ešte taká nebola a chcel som vedieť, čo si o tom myslíte, jeden poľovník mi aj napísal, že on sa stretol s niečím podobným pri psoch, že ho kritizovali najmä tí, čo s nimi skúsenosti nemajú. Niektorí skúsenosti máte, no ešte sa tu neozval nikto čo s predovkou poľoval, napriek tomu sú je na to kopec "odborníkov". ... pandur1 - na čo konkrétne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 7.1.2014 o 15:05

spishunter neodpovedal si mi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namreh, 7.1.2014 o 15:02

nemá zmysel... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lukas208, 7.1.2014 o 14:59

druha zbran ? to mam chodit po reviri ovešany so zbranami ako vianočny stromček ? :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 7.1.2014 o 14:53

Ak vidíš pokrok vracať sa do polovice 19. storočia tak ok. Je to tvoj názor a ja ho akceptujem. Znečisťovanie živ. prostredia ako tu spomínaš, no neviem ale keď na strelnici vystrelí 10 predoviek, tak musíš dosť dlho čakať aby si niečo videl a olovo tiež nie je až tak ekologické ako monolit. Ten mail je škoda komentovať ak by si vedel čo to vlastne tá terminálna balistika skúma, tak by si musel uznať že 30-06 s modernou strelou je jednoducho nereálne porovnávať s čiernoprachovou 50kou a sférickou poprípade ogiválnou strelou. Na jednej strane nám Maďarsko dávaš ako príklad a na druhej strane odsudzuješ strelcov ktorí lovia modernou technikou na veľké vzdialenosti. Videl si už na aké vzdialenosti sa lovia srnce v Maďarsku? Aj lov predovkami v Maďarsku nevychádza z rozumu, ale s komercie. Ak si to dokážeš zaplatiť môžeš loviť čím chceš. A ešte stále ma zaujíma aké máš ty reálne skúsenosti s predovkami ( nie naštudované ) svoje vlastné. Keď sa najbližšie dostanem na strelnicu, odmeriam rýchlosť predovky kalibru 0,45 a poprípade porovnám s 308win. Budeš to mať s prvej ruky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 7.1.2014 o 14:48

to vy my tu hovoríte že ako by som zver postrieľal a nedohľadal a podobné... A namreh uisťujem ťa že pôjdem si zapoľovať predovkami hneď, ako budem môcť. A silno pochybujem o tom že zakázanie predoviek bolo nejaké demokratické rozhodnutie. Apple - nič ťa v tejto téme nedrží, keď ťa iritujem tak moje príspevky nečítaj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off namreh, 7.1.2014 o 14:42

spishunter chceš polovať predovkami?Našpor si peniaze a zaplať si polovačku v Maďarsku ked sa tam môže tak polovať,ale nevnucuj to ostatným.Vieš demokracia je o tom že ju mám v hlave a vážim si názor ostatných.Ty chceš stalinizmus,lebo len ty máš pravdu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 7.1.2014 o 14:38

mám za to, že by si mal tému zrušiť, lebo nemáš ani potuchy, o čom píšeš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 7.1.2014 o 14:22

ja som nepovedal že predovky patria na spoločné poľovačky... a apple - to že populácia hlúplne a narastá počet predovkárov má asi taký súvis ako to že ja som mal na raňajky chlieb a ruský prezident omeletu - ŽIADNY. A viem o čom hovorím, aj keď poľovník nie som. K tomu pokroku a "humánnosti" - máš les, máš auto a koňa. Čo je väčší zážitok? Jazda lesom na koni alebo na bicykli? Áno, auto je rýchlejšie ale v konečnom dôsledku ťa aj kôň dopraví z bodu A do bodu B. A ktorý viac znečisťuje prírodu? To isté mobily, tablety... Ľudia najprv že aké to bude super a teraz idú von a všetci čumia do obrazoviek. A v tom ja pokrok k lepšiemu nevidím. Naozaj by som sa chcel spýtať toho, čo zákaz predoviek inicioval a spýtať sa ho prečo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 7.1.2014 o 14:05

spishunter, zas odbiehaš od zásadných argumentov! a neuraz sa, no výstrel do vzduchu, alebo ako si predstavuješ vybíjanie zbrane je naprosto hlúpy. revír nie je strelnica! nejakú druhú zbraň? uvedom si, aká je tá druhá zbraň! ty proste chceš počuť len seba. pýtal si sa na názor a akosi ti nevonia, nepasuje do krámu. a zaostávanie za západom? v poľovníctve???? veď nevieš o čom hovoríš! alebo máš na mysli streľbu z predoviek? nuž radšej zostanem zaostalý, ako mať na svedomí postrieľanú zver, bohvie kde dopadajúce gule... a tušíš vôbec, že aj pri dopade môžu zabíjať? myslím, že naprosto nekriticky obdivuješ čosi, čo je na lov dávno z hľadiska etiky neprijateľné, z pohľadu výkonu nestabilné, z pohľadu bezpečnosti nebezpečné. a narastanie počtov užívateľov predoviek? áno, všeobecne platí, že vedomostná úroveň klesá, že ľudia hlúpnu. a máš to aj oficiálne potvrdené!lenže ty si kdesi čosi čítal a nedokážeš to kriticky vyhodnotiť. jasné proti obchádzaš planými rečami. tu je v tomto ohľade súčasná legislatíva v poriadku. rešpektuje dobu, humánnosť, a hlavne bezpečnosť. a tomu sa ty vyhýbaš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 7.1.2014 o 14:00

spishunter, to čo si napísal nie je ukončené. Ak ti niekto napísal mail, alebo si Ty niekoho oslovil, mal by si poznať jeho meno. To čo sa píše v tvojom odkaze nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Nepoznám náboj v 30-06 al. 8x57JS ktorý by mal úsťovú energiu pod 3000 J. To že predovka má úsťovku cez 2500 J je síce pekné, ale akú energiu má napr. na 30 m, 50 m, 70 m. Predpoklaadám, že na väčšiu vzdialensť s ňou poľovať nebudú. Na čom bola vykonaná skúška terminálnej balistiky, na koľko metrov? Ak je ten odkaz autentický, je síce pekné, že si vybavili nejaké povolenia na odstrel zveri, o čom síce pochybujem, pretože trochu maďarské poľovníctvo poznám, ale budiž. Tak ako píše Apple. Ten tvoj odkaz nemá žiadnu výpovednú hodnotu a už vôbec v ňom nie je žiadny presvedčivý argument. Kto trochu pozná základy balistiky, zmietne Ti to zo stola. Aby si ma pochopil, nie som za to vyskúšať niečo nové a nemysli si že sa do teba navážam. Určite lov predovkou je pre fajnšmekrov, tak ako lov lukom, či kušou. Ale ja by som do revíru nepustil ani jedného. Verím tomu, že s predovkou sa dá uloviť aj ťažšia zver, pri tých argumentoch čo uvádzaš, dá sa. Ide o to, aj dobrý strelec vie chybiť ranu aj na 20, 30 či 50 m. Ak postrieľaš zver, koľko trvá prebitie a znovu vystrelenie? Ako budeš poľovať s predovkou na spoločnej poľovačke? Ako budeš s predovkou poľovať z posedu? Prípadne ako je bezpečnosť pri manipulácii s predovkou? (poistka, spúšťový mechanizmus a pod.) Lov predovkami za oných čias bol úplne iný. Vývoj ide dopredu, civilizácia sa mení a zveri nie je toľko a je ostaržitejšia ako za čias predoviek. Ale beriem Tvoje nadšenie pre niečo čo Ťa zaujalo. Ale pre mňa, ak predovku , tak na strelnicu, alebo ozaj do zvernice na individuálny lov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spishunter, 7.1.2014 o 13:55

resp. čo by ste viac akceptovali, lebo privítali pre z vášho pohľadu asi nie je správne slovo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 7.1.2014 o 13:39

apple - ja si myslím, že väčšina predovkárov, má pri sebe nejaká tú druhú zbraň, a keď nič neulovia, tak to asi vystrelia do vzduchu, nič iné mi nenapadá... ale to nie je závažný argument proti, lebo z pohľadu niekoho iného je to to isté akoby zver minul... Som zvedavý ako sa to bude v tom Maďarsku vyvíjať, v každom prípade, vo veľa veciach postkomunistická Európa zaostáva za západom. Ale vzrastá aj počet predovkárov a záujemcov o loveckú lukostreľbu, čiže to nie je až také fádne. Hlavným problémom bude asi neinformovanosť a predsudky, ale proti tomu ja ako vidím nič nezmôžem, len tu budem dávať nejaké info, keby bolo niečo nové k veci. Ešte jedna otázka pre odprcov predoviek : Čo by ste prívitali radšej v revíroch (nie v zverniciach), predovky, alebo luky a kuše? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 7.1.2014 o 11:22

spishunter, to čo uvádzaš ako argument je síce pekné, ale nemá žiadnu hodnotu. stále sa nemáš o čo oprieť, a proti je dosť argumentov, s ktorými si sa vôbec nevysporiadal. baikal ti závažný uviedol. taktiež iní, napr vlhnutie prachu a pod. tomuto sa vyhýbaš a dookola píšeš len to svoje. sú princípy a zásady, ktoré jednoducho nemožno obísť, ako je bezpečnosť a z technického hľadiska stabilita výkonu. nestrieľaš na terč! ako sa chceš vysporiadať pri argumentácii s týmto? a tu nehovorím o zákone o poľovníctve, ale o iných zákonoch, kde by si chcel legislatívne zmeny. pýtal si sa na skúsenosť. mám, no nie v revíri ale na strelnici. je to zaujímavé ako atrakcia, hobby... a tým to končí. pri terči. a ak sa zamyslíš nad praktickým využitím v revíri, tak si prestavím, ako v prípade nutnosti druhého výstrelu budeš konať. potrebuješ druhú zbraň, tak, ako lovci s lukom. lebo propagačné videá sú jedna vec, realita iná. zodpovedz teda aj na otázku, ako sa vysporiadaš s druhým výstrelom, lebo ja nepoznám pána dokonalého poľovníka, ktorý vždy potrebuje len jednu ranu. a ešte čosi: aergumentuj tým, čo je relevantné a nie len nejakým chcením niekde mimo SR. lebo zas inde lovia ináč, aj brokovnicou, aj vidlami... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spishunter, 7.1.2014 o 11:15

čakám kým zareagujú na moj predošlý príspevok, nezakladal by som tú diskusiu keby už niekde bola... A ešte stále sa vyjadrilo málo ľudí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lukas208, 7.1.2014 o 10:59

ze čo chceš touto diskusiou dosiahnut ? ved uz odpovedali ze čo si otom myslia ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 7.1.2014 o 10:57

lukas208 ako to myslíš? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lukas208, 7.1.2014 o 10:48

aa očo tu vlastne ide ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 6.1.2014 o 22:02

napísal mi toto, jeho meno neviem, ale spýtam sa ho, : Matus, we carried out extensive official ballistic researches at the CIP proof house of our country with several muzzleloaders. We compared the terminal ballistic effect of the ML bullets to the modernhunting rounds. The ballistic tests showed that the .50-.58 bullets (boith RB and conicals) fired above 2500 J muzzle energy all created same terminal ballistic effects as the classic hunting rounds like 8x57 or 30-06. The impacting ML bullets created more than enough temporary cavity, and the shock wave following the central wound caused just as much damage to the surrounding tissue as the mentioned cartridges. They also had very good penetration as well. The CIP proofe house officially declared these weapons suitable for ethic hunting. This was the basis of the project when we started the lobby to legalize ML hunting in Hungary. So far we received permission to carry out experimental hunts to help legislation and to gather practical experience for the law makers. Maybe this is a good way for your country as well ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 5.1.2014 o 8:55

Spishunter-dáme 5. kolo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 5.1.2014 o 8:26

Nie nestačí, okrem toho čo napísal Rado, daj meno člena tej maďarskej asociacie a zaves sem ten list alebo mail alebo to čo Ti napísal. Môžeš kľudne aj po maďarsky. Ďakujem. P.S. Ešte by ma zaujímala dĺžka hlavne u predovky a akú zbraň použili pri 30-06. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 4.1.2014 o 23:36

Poprosím ťa upresni aké hodnoty terminálnej balistiky merali a aké im vyšli? A akú strelu použili v 30-06ke a akú v tej predovke? Ešte sa ťa chcem opýtať či vlastníš nejakú predovku, alebo sú ti tieto zbrane iba sympatické z nostalgie starých čias? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spishunter, 4.1.2014 o 22:01

Pokúsim sa vniesť trochu svetla do diskusie, jeden z členov maďarskej asociácie predovkárov mi napísal, že pred tým ako dostali pár experimentálnych povolení na lov, boli vykonané seriózne balistické výskumy pod záštitou C.I.P. (ktorej sme aj my členom) a predovky kalibru .58 (neviem aký prach ani typ strely) mali hodnoty terminálnej balistiky rovnaké ako kaliber 30.06 spr., čiže tá terminálna balistika nie je asi až taká žalostná, ako tu rado100 písal.. Stačí to všetkým ako argument, alebo ani tomu neveríte? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 4.1.2014 o 20:28

Rasto s fukackou by bol problem u nas nie su take jedovate zaby neviem cim by sa dal nahradit ich jed:)))ale jamu vykopat nie je problem mozno aj mamuta sa nam podari ulovit:-)))ale inac fukacka je fakt paradna zbran svokor ju ma doma... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off soson, 4.1.2014 o 20:15

ano aj fukačka je paradna plnohodnotna zbran len to legislativne treba osetrit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 4.1.2014 o 19:51

Čítam...čítam...koho som urazil???... Ako??? ...Čítam...čítam...ako sa vraví u nás "chápať by aj chápau...aľe nerozumien..." ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Baikal, 4.1.2014 o 19:19

Nemam s lovom s predovkou skusenosti, ale som zvedavy ako toto lovec s predovkou riesi. Pride na posed, sadne, nabije predovku a caka. Pride noc, ukonci lov, a co so zbranou, vyjme zapalku, ale co prach a strela v hlavni, zostane tam dokedy? Alebo nejakym nastrojom vykona "delaboraciu"? Alebo sa nocou ozve vystrel, len aby nezostala strela a prach v hlavni? Odbornici odpovedzte. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off agbar, 4.1.2014 o 18:57

Miso111, prv, ako pridas prispevok, si precitaj celu didkusiu a neurazaj inych ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 4.1.2014 o 18:40

Plne súhlasím s Leonom. Predovka je PLNOHODNOTNÁ zbraň s dostatočným výkonom len jej použitie bohužiaľ komentujú ľudia, ktorí ju "videli tak na obrázku". Poprosím upriamiť pozornosť na uvodzovky!!! Ak niekto povolí luk (ZVERNICE), Nevidím dôvod ich uplatnenia minimálne v rovnakých intenciách! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lanus, 4.1.2014 o 13:04

Na začiatok by stačilo zmeniť trestuhodný limit na kontrolných streľbách zo súčasných 40% !!! na 3/3 zásahy do A5/100m resp.do A6/50m ! A kto by nenastrieľal , zostal by až do opravy bez povolenky !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Leon, 4.1.2014 o 12:36

rado to je ten největší problém to že se někdo bojí podívej kolik idiotu dnes běhá po lesích s vyflákanejma kvérama a optikou od vietnamce a mají radost že trefí A4 na 100m a to nikomu nevadí :-/ Pokud by byl někde povolen lov s předovkou tak by k tomu musela být legislativa a kvalitní zkoušky kde by případný zájemce musel splnit určitý limit jinak by neměl nárok a podle mě by to mělo být všude i s kulovnicí ale není pak to podle toho vypadá :-/ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

zobrazené 1-40 z 79 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM