Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Problem CZ 550 FS - ZEISS DURALYT 3 - 12 X 50 a vysoka montaz - diskusia

autor: off ppeter29
pridané: 10.11.2013 14:50

Bol som nastrelit zbran CZ 550 FS 9,3x62 s Zeiss v kombinacii Vysoka montaz s Podhladom http://www.autokompo.sk/e-shop/action/productdetail/oc/367/product/montaz-1d-cz-550-p.xhtmlodkaz> . No po prvych ranach nastal problem som zistil ,ze korekcia vyskova je uplne na doraze v smere UP a strela je este 10 cm pod. Nastrelovane na 50 m . vychadza mi to tak ze bude potrebana zmena montaze na nizku bez podhladu aby som ziskal este aj nejaku moznu rezervu v korekcii. Popripade nevie niekto aky ma rozsah Zeiss Duralit od nuly do plusu a opacne? Kto ma s FS kom skusenosty popiste skusenosty popripade ake montaze mate. Dakujem


počet zobrazení: 8 359
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-64 z 64 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off motaq, 11.11.2013 o 21:27

ppeter29 rozsah nastavenia puskohladu je 110 cm na 100m, je to uvedene aj v navode na pouzitie, ktory si mal mat pri puskohlade. v nemeckom navode je to ako quadratisches verstellbereich = kvadraticky rozsah nastavenia. puskohlad ma 55 klikov od strednej polohy hore a aj dole, teraz som to aj overil na puskohlade co mam doma. kedze 1klik = 1cm na 100m je to 55cm hore a 55cm dole na 100m, to iste plati do stran. problem bude v tom co tu uz padlo a to v sklone montaze, a ten moze byt sposobeny bud samotnou montazou alebo sinou na zbrani. sinu skontrolujes pomerne lahko staci zistit ci je rovnobezna z hlavnou. a ak je to ok tak treba pozriet ci je montaz rovna. tento problem zvyknu mat talianske zbrane pri pouziti neoriginal montaze nakolko oni robia sinu (ak ju zbran ma) sikmu (zamerne)... pri ceskych zbraniach som sa s tym este nestretol... osobne nepredpokladam, ze bude puskohlad zly ale stat sa moze... duralyt nie je sice top ale zatial som sa s takym problemom u duralytu netsretol a to som ich par predal. ale netvrdim, ze sa to nemoze stat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off ppeter29, 11.11.2013 o 20:35

No a tu sme sa dostali preco robia FS cz 550 v hlavni 52 cm a kalibri 9,3 x 62 naco by tu bola dlazka 61 cm. Ta lovecka vzdialenost 100 m je opodstatnena asi pre takuto vzdialenost . Turbiak potreboval som od teba hlavne vyjadrenie viem ze vies. No bavime sa o klasike o loveckom puskohlade kde jeho limit konci na klikoch na ONV s klasickou montazou pre lovecke vyuzitie to je normalne. Vieme ze bieda. To je ten Standart u toho najlepsieho v tom dostupnom alebo ten najlacnejsi v tom najdrahsom. Kazdy vie o akych znackach sa bavime. Co chceme do 1000 eur aby sme sa chlacholili ze mame spicku alebo nieco dokonale.??? Teraz bolo volene strelivo PMC 18,5 g strelu. Podla ceskeho streliva na 18,50 gramu je prepad streli na 200 m 23 cm a to by na klasicky lovecky puskohlad pri takej hlavni a kalibry nebolo mozne nastrelit zbran s kratuckou hlavnou a nedokonalim strelivom ak by sme chceli nastrelovat na 200 m . Dovolim si povedat ze by trebalo hlaven aspon 70 cm plus pre dokonale vyhorenie prachu a nejaky ten tocas Twist. Alebo by pomohlo vyuzit lahsiu strelu??? Urcite zalezi na type sttreliva no tu sme na limite polovnickej vzdialenosty 100 m kedze ONV na 18,5 g strelu je 140 m ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 11.11.2013 o 18:39

Tak to je naozaj velka bieda -puskohlad z rozsahom klikania 28,5 MOA , pri puskohlade sa aj 50 MOA povazuje za maly rozsah , standard je 60 az 100 MOA podla typu puskohladu a podla zvacsenia.. Cize ked to zratam , pokial by si mal na tom duralyte kriz stopercentne v mechanickom strede a zaroven 100% rovnu montaz tak 28,5/2= 14,25 moa to sa rovna 41 cm -6cm vyska montaze -10cm pokles strely na 100 m = Iba 25 cm rezervna po nastrele na 100m co je iba 8,5 MOA ... cize rataj vyoseny kriz + troska sklon montaze + troska chyba puzdra zaveru a vysledok je ten ze nedokazes vobec nastrelit pusku na 100 m ...Ked to este vezmem z ineho konca a zratam ze po nastrele na 100 m by si mal rezervu 8,5 MOA(pri dokonalej presnosti vsetkych komponentov zbrane) tak pri tvojej dlzke hlavne a zvolenom kalibri by si pusku nedokazal nastrelit ani na cca 200 m ( zalezi na type streliva ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off ppeter29, 11.11.2013 o 17:28

Zeiss Duralit ma 114 kliky v celom rozsahu Vertikal. 57 od nuly do plusu a 57 do minusu. Vola som Kamaratovi aby to presiel aj tri krat a by to pocital presne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ppeter29, 11.11.2013 o 16:19

A este oskusam ten Mechanicky stred. Ako si opisal. Ale aj tak je zaujimave ze ten vertikal je na UP na max. Stranovo to na optike sedi prefektne. Je mozne ze neni mechanika osadena vo svojom strede. No bude to zaujimava skusenost. Na ktorej sa neskutocne poucim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ppeter29, 11.11.2013 o 16:13

Potom sme sa presunuli na cca 100 m a 2 krat vystrelene na terc. A tiez zasah bol 8 cm pod prva rana na ciare presne na 1 mm a druhu strhol cca 4cm do lava strielal sam majitel. Som teraz odcestovany dneska nedostanem sa k zbrani ani optike. Ak sa knej dostanem tak oskusam najprv preklikat a pocitat kolko ma klikou od do s smere vertikal na vezicke je taky trouholnik smerom dole ukazuje na kliky tak asi potom aj ukazuje stred alebo nulu. To premeranie si myslis ze bude zadna strana o nieco nizsia oproty prednej? Uz je objednana spodna sina ta nizsia. Takze preskusame vsetko mozne a dam vediet kde bol problem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 11.11.2013 o 14:27

ppeter29 ak na 50 m ide 10cm pod tak na 100m pojde cca 20 cm pod...Inak Ja som sa tiez stretol z problemom pri nastrelovani Duralyta,zbran Blaser K95 a viem ze na 100 m sa to dalo ledva nastrelit...tiez tam bolo iba par klikov do krajnej polohy retifikacie osnovy.Kazdopadne ti odporucam urcit mechanicky stred osnovy aby si vedel na com si .. pusku upnes do stojana aby sa vobec nehybala , povolis kruzky aby sa dal puskohlad v montazi otacat,zamieris na nejaky bod na povedzme 50m - nasledne otacas puskohlad v montazi a klikas jednak vysku a jednak stranu - musis naklikat tak aby si kriz dostal do stredu,tzv. mechanicky stred-proste ze ked puskohlad otacas v tej montazi tak zamerny bod sa ti nehybe ale iba sa otaca okolo osi - nasledne nastavis 0 a zistis kolko dokazes naklikat HORE kolko DOLE a kolko DOLAVA a DOPRAVA - hned vies ci je puskohlad OK alebo nie ,,Este k montazi , zhod ju dole a zmeraj posuvnym meradlom vysku zadnej a prednej casti ..rozumej rozmer plochy kam dosada tubus a spodnu plochu rybinovej zakladne ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ppeter29, 11.11.2013 o 9:49

Turbiak- ani nie na 100 m na 50 je vytocena hore a strela je 10 cm pod. Tak idem oskusat este odcitat od stredu do plusu a minusu. A viete ved to je Znacka Zeiss tu nema co clovek riesit ci je alebo nieje v mechanickom strede clovek tomu doveruje chapete. Optika bolo predtym na ZZK 308W na duralovej montazi a v pohode ziaden problem. A vtej istek montazi a puske bol nadhankovy HAWKE 1,2x4 -30 ak sa nemylim a tiez s nastrelenim som nemal problem. Sakra aby to bol puskohlad?????? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vladenko, 11.11.2013 o 8:52

Veľmi správna poznámka Karol, a navyše ešte pri podbrúsení len napr. predku, alebo len zadku, nastane v okách pnutie tubusu, čo optike tiež veľmi nesvedčí, a trpí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 11.11.2013 o 1:23

Peťo naklikaj korekciu od stredu hore a od stredu dole a pokiaľ sú vzdialenosti rovnaké "zahoď" montáž, pokiaľ nie "zahoď" puľkohlad. :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 11.11.2013 o 0:59

tak tak priklanam sa k nazoru Turbiaka! a ppeto29 tysi nechapal co sa ti lanus snazil tym povedat!ze zober zbran daj do zveraka zamier cez musku a potom klikaj s puskohladom klika hore doletataj streba a nej body a pozeraj cez neho kam sa pohne bodka a zistis ze Turbiak mal pravdu ze kriz nieje v mechanickom strede! A lanus ti navrhol ak som ho dobre chapal ze potom do tej istej vysokej montaze vloz iny dalekohlad a zopakuj lelevacie a zistis zeto nieje montazou ale puskohladom dam krk na to ze s druhym puskohladom pri tej istej montazi posadis bodku na musku co bude znamenat ze... a chyba bude viriesena! a to co pisete ze naklont predok dodola alebo opacne to je zly tah akonahle nieje os puskohladu s osou hlavni sa ti to casom vymsti pri prestnosti ked sa meni vzdialenost nastrelu tam to zacne kolisat a neda sa to ani prepocitat!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 10.11.2013 o 23:52

Kludne moze byt chybny aj puskohlad,kriz nemusi byt v mechanickom strede tj.napriklad ze hore sa da naklikat 10 moa a povedzme ze 40 dole...montaz by musela byt strasne vela naklonena dozadu ked pri maximalnom UP na 100 m podstreluje 20 cm ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 10.11.2013 o 21:02

Za predpokladu, ze je ok puskohlad, vyska montaze nehraje ziadnu rolu, znizis o 1 cm tak z 10 cm pojdes na 9 cm. Podla mna je zly slkon montaze, ako bolo nizsie uvedene. Skus zmenit strelivo, ale to ti asi nepomoze. Len tak na okraj, nedavno som prestreloval 308 z 10,7 pmc na 11,7 hamerhead na 75 m !!!! a rany sli o 14 cm !!!!! v pravo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ppeter29, 10.11.2013 o 18:57

Zbran som skusal na strelnici na mechanicke ide ci na 50 m sustrel 5 ran asi 7 cm alebo aj oporou pevnou neredukovany diviak - 1 desiatka a 3 deviny a jedna 8 cka. Osobne najradsej nastrelujem cez hlaven pozriem na terc velkost A4 pozriem cez puskohlad a priblizne stiahnem do papiera ako sa da. Vystrelim ak je v papiery stiahnem kriz do strely. Na 100 m je to vzdy nejake len 2 cm pod s pevnej polozky. na 5 nabojou neni skoro co robit a potom si uz len preklikam a strielem si v klude. Kolko chcem. Na ten rozsah u zeissa som sa nedopatral ani na domovej stranke . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 10.11.2013 o 18:51

ppeter29 - Ja tomu lacnému Zeissu moc neverím ; tak radšej sprav skúšku správnosti ako som napísal a až potom rob ďalšie zásahy; strieľať predsa nemusíš stačí stojan či zverák ; otvorené okno a dobre prečistený zrak !!! (Keď nahodíš nízku montáž ,tak sa bez strelnice a streľby nezaobídeš)!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ppeter29, 10.11.2013 o 18:37

lanus- urcite montaz pojde prec. Montaz je na prd uz teraz ide o to ze ked dam nizku montaz ci stale nebudem na doraze elevacie. Ale nemalo by to byt rozdiel co som si zystil medzi montazou normalnou a tou vysokou s podhladom je 1 cm tak ten spoj osi hlavne a optiky by sa mal znizit. Ako aj dobre hvoris ze predlzuje ONV ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 10.11.2013 o 18:27

ppeter29 - Keďže máš montáž s podhľadom tak ju využi na jediný rozumný dôvod !!! na čo sa dá podhľad použiť a to kontrola zosúladenia optických a mechanických mieridiel . Pozri to cez súčasnú optiku a následne aj cez nejaké iné a budeš vidieť kde je pes zakopaný ! (Vysoká montáž predlžuje ONV a zároveň aj zväčšuje možnosť chýb zmierenia! ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ppeter29, 10.11.2013 o 17:13

odkaz tu je zas Meopta Meostar na takej istej montazi a majitel nepise zeby mal problem len ze tiez ju vymeni za nizku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ppeter29, 10.11.2013 o 17:11

Pozeram na mojem Meopte tak Rektifikační rozsah (MOA) 50 takze predpokladam ze 25 uhlovich minut od stredu hore a 25 dol. Na Delte Optical Titanium 4,5-30x50 SF MCZ II som nenasiel elevation kolko ma, sice tu uz mam weaver montaz s 20 moa podbrusenu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ppeter29, 10.11.2013 o 16:50

sako80- Aj tak sa to da povedat nieje problem vyska ale naklon. Mozno by to chcelo montaz na predok aspon tych 20 moa Down. Bude sa musiet pozhanat normalna montaz bez podhladu. Popravde troska som sklamany tym Zeissom su na nom urcite nedostatky za tie peniaze. Na zvetseny 12 je krajom Chromatická aberácia. Tie plastove krytky podarilo sa uz stratit. Su plastove uz sa suchaju krajom. A je to prva optika kde som sa dostal na okraj rekvalifikacie asi nebude az tak vekly. To este zystim aby som az tak nehanil ten najlacnejsi Zeiss. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ppeter29, 10.11.2013 o 16:44

Zbran je kamarata na zaciatok volil s podhladom montaz. Proste chcel ak by sa naskytla prilezitost tak obcas v pohone vystrelit aj na podhlad na blizko ak by bolo nutne. ako ja nehovorim ze chyba je v puske ani v optike som si tiez isty ze montaz je vysoko. Bol by som zvedavy ci by sa to stalo aj keby tam bol napr Meostar 3x12-56. Preto chcem zystit aky rozsah ma ten Zeiss a kuknem kolko ma Meostar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sako80, 10.11.2013 o 15:33

nie je problém s výškou montáže ale s náklonom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pandur1, 10.11.2013 o 15:29

Peťo chyba nebude v puške, ale podľa mňa v montáži. 550FS som mal aj ja v 7x64 meopta artemis 3-9x42 montáž kozap násuvná jednodielna a nebol problém v nastrelení. Ozaj prečo si dal podhľad? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off trpazlik, 10.11.2013 o 15:28

Pomoze len vymena montaze. Stretol som sa spodobným problémom. Na polobazbenej kulovnici CZ 550 LUX so swenkovou mantazou. Po prezreti zbrane puskarom nic ine neostalo len vymenit montaz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-64 z 64 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov