Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Hlucháň a tetrov - diskusia

autor: off alfa
pridané: 27.6.2008 7:14

Vyjadrite svoj názor k tejto čoraz vzácnejšej zveri, ktorá patrí do našej prírody. Vaše zážitky, stavy v revíri, názory na jej chov a rozmnožovanie v zajatí

počet zobrazení: 28 283
počet hlasov: 3
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off vlado18, 10.5.2018 o 6:53

Tiež mám dojem , že hlucháň je len prostriedok k dosiahnutiu primárneho cieľa a tým je podstatné zvýšenie výmery bezzásahových území. Z mojich dlhoročných skúseností viem, že hlucháň má u nás najlepšie tokaniská v hospodárskych lesoch - tam kde sa pomiestne spracovala kalamita a porasty sú výrazne rozvoľnené. Nastúpilo tam prirodzené zmladenie smreka a pre hlucháňa viac netreba - priestor na vzlet potrava a prehľad v biotope. Orientuje sa výrazne zrakom a potrebuje mať prehľad.Teda žiadne prírodné lesy ! Nerozumiem politike tohto štátu. Je tu evidentná snaha na vidieku nerobiť nič a všetkých ľudí vyhnať do automobiliek. Ale rozumní ľudia vo Švajčiarsku platia ťažké dotácie ľuďom, ktorí sú ochotní ostať v "divočine", ďaleko od vymožeností civilizovaného sveta a starať sa o krajinu. Kosiť , chovať dobytok starať sa o lesy. My hlupáci na Slovensku si musíme natvrdo naraziť hlavu o múr , namiesto toho , aby sme si zobrali ponaučenie z krajín, ktoré týmto už dávno prešli. A najmúdrejší sú tí, čo v lese ani poriadne neboli, žiadneho hlucháňa nevideli , ale majú perfektné vedomosti načerpané z internetu, ktoré píšu im podobní diletanti. Slovenskóóó.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 22

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 117 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off pavian, 12.2.2018 o 8:32

Pokiaľ ale nebude viacej takýchto zanietených diletantov, zachraňovať sa bude ťažko ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off vlado18, 10.2.2018 o 11:20

Simon 101. Tvoj úmysel je ušľachtilý ,ale nehnevaj sa dosť naivný. Existujú chovy v Cechách aj v Poľsku. Je to veľmi náročné odchovať aj finančne aj technologicky, ale čo je najhoršie obrovská väčšina do prírody vypustených jedincov neprežije prvý týždeň. Naša zmagorená ochrana prírody spôsobila, že už sa nelovia malé šelmy,premnožili sa niektoré druhy pernatých dravcov, krkavcovité vtáky, ale tiež medvede a diviaky. V tomto prostredí hlucháň z voliéry nemá šancu prežiť. Nechcem Ti brať ilúzie, ale záchrana hlucháňa je komplex problémov, ktoré sa neriešia a najnovší výmysel ekoteroristov je zakázať ťažbu dreva v lesoch. Akokeby sa už po tisícročie nevykonávala a hlucháne aj tak prosperovali ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Simon101, 8.2.2018 o 17:40

Chov Hlucháňa - Zdravím Vás viete mi niekto poradiť ako chovať Hlucháňa prípadne čo všetko k tomu treba? Mám záujem o udržanie a rozširovanie stavu Hlucháňov na Slovensku. Mám skúsenosti s chovom bažantov, papagájov a iných. Za každú radu ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pstruzik, 23.10.2017 o 21:40

marosfigura, odkial mas chovnych jedincov hluchana aj holniaka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marosfigura, 20.10.2017 o 20:11

Ja chovam Hluchanov aj Holniakov aj som úspešne odchoval mlade ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off traper1, 4.5.2017 o 21:59

svätá pravda, Lysec. Ako by si mi z duše hovoril,alebo písal. Staré porasty sú preč, to čo ešte je, tak všetko postupne vyschýna, lebo je všetko napadnuté lykožrútom. Pracujem v Španielsku po horách chodievam, tak reči o otepľovaní, je len jeden problém- ten menší... Pravda je, že ochranári radšej budú hovná po hore zbierať od medveďov a vlkov. Nie počítať mraveniská, za to ich nebudú platiť. Ako píšeš, všetko zo všetkým súvisí..včetne hlupákov čo nás vedú... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off cergovtulak, 20.2.2017 o 17:41

Pan lysec to co ste napisali je podla mna 100% pravda nemam prakticke skusenosti s hluchanom ale u nas to vidim na jariabkovi nikto ho nelovi a cim dalej je ho menej a krkavcov plna hora ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 20.2.2017 o 17:22

Jaroslave ,dufam že si tvoj komentar prečita Erik Balaž ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 20.2.2017 o 7:39

Lenže premnoženie lykožrúta sa vždy riešilo veľkoplošnými ťažbami a hlucháne boli,takže to je ďalší Balážov protilesnícky DRÍST.Navyše plochy po kalamitných ťažbách často obsadzoval hoľniak.Historické rozdiely je potrebné vidieť nielen v globálnom otepľovaní, ale aj dakedajšou menšou populačnou hustotou predátorov(hlavne pernatých ako je orol skalný či jastrab veľký),ale aj diviačej zveri a medveďa , ktoré doslova genocídne ničia mraveniská poskytujúce hlavne malým kurčatám výdatný a životne dôležitý potravný zdroj vo forme mravčích kukiel.(Inak tie mravce môžu veľmi účinne predačne fungovať aj proti lykožrútovi.Nóri majú lesné kury a mraveniská ,ale nemajú medveda ani diviaky ani problémy s lykožrútom!).)Premnoženie medveďa u nás vyvolala jeho premrštená ochrana a premnoženie diviačej zveri zločinný komunistický (od ameriky prevzatý!)veľkoplošný systém poľnohospodártva , navyše s preferovaním kukurice,repky a pšenice.Všetko so všetkým súvisí !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 19

off wolfido, 4.1.2016 o 17:33

dede má pravdu. Ked som bol na návšteve v Istebnej- Nadlesnictvo Wisla - Poľsko, kde umelo odchovávajú hlucháne, ktoré potom vypúšťajú do voľnej prírody, tak pán čo to má na starosti tvrdil, že odchovať tetrova je veľký problém, zatiaľ sa im nedarilo vychytať všetky detaily. Hlucháne relatívne bez problémov, pričom základ chovu tvorila bieloruská populácia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dede, 3.1.2016 o 21:07

CHov tetrova v zajatí je o niečom inom ako chov bažanta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off dusankolcun, 3.1.2016 o 18:48

Zdravim. Otázka: nevedel by niekto poradiť kde zohnať vajcia Tetrova ? Na Slovensku alebo v zahraničí? Pre umelý odchov Len tak pre radosť pripadne pre vypustenie do hory. Venujem sa chovu bažanta a chcel by som skusiť aj niečo iné . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 22.3.2015 o 18:00

už sa tu o tom popisalo a nič sa neudialo,ale skus ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on jepp414, 22.3.2015 o 17:39

Akurát ze nie založím diskusiu a uvidíme ci to ma zmysel ak to bude mat ohlasy tak to bude mat zmysel pre všetkých a mozno sa kompetentný zobudia!!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 22.3.2015 o 17:18

jepp toto sa neda riešit tu v diskudii,tu si môžme len tak pofrflat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on jepp414, 22.3.2015 o 15:16

Tak treba založiť novú diskusiu ci by chcel niekto zmenu funkcionárov v SPK to by som potom kandidoval a bolo by vela zmien to mi verte nerobím zo seba kandidáta na nejaký pôst ale viem presne kam by sa mali SPK uberať Kedze terajším smerom vedie poľovníctvo do veľkých sraciek!!!!!Toto neni len môj názor pán vrchný vystúpi len ked je nejaký snem zato klub polovnicok pri opk vývoja vačšiu činnosť ako samotné spk ved ich činnosť sa vidí viacej!!! Klobúk dole Dámy poľovnícky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 22.3.2015 o 11:21

chlapi treba to čo robi oni tlačit na ministerstvo...problem je v tom že kym ochranarski mecenaši načelnici a neviem ešte ako ekoterorvodcoviato robia...naši mecenaši na nas seru ...kde je lebocky a spol zvoleny aby presadzoval naše zaujmy asi presadzuje svoje a na naše niet akosi času...hm?...akotože oni maju kadejakych odbornikov ktory vedia dotrepat nkadejake fondy dotacie a mi nemame nikoho v našich radoch čo by čosi zohnal aby sme za euro prachy urobili poriadok kde treba?...a ked nasich penazi nieto?...kde vlastne idu tie poplatky ked nevidim propagandu program nejake tv magazin?...nie je to len niečia režia a potom sa divme že su medzery tam kde davno nemali bit lebo niet čo a niet za čo?...naramne mi to pripomina naš štat...dnaovnik platí lebo musi ale o skvalitneni jeho životnych podmienok ani reči hm? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 22.3.2015 o 11:09

no ved všetci to chceme,tak daj daaký navrh ako pokračovat dalej ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on jepp414, 22.3.2015 o 10:55

Lubenko problém neni v SPK problém je iba v NAS!!!! Kasy sa iba sťažuje a ukazuje a druhého poľovníci na ochranárov ochranári na poľovníkov a výsledok ze si to tazko odnáša naša fauna a flóra!!!!!to musíme chcieť všetci potom to bude super!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 22.3.2015 o 10:06

jepp,ťažko povedať,pretože ochranári vedia vyvinut vetší tlak ako naši odborníci v S P K ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on jepp414, 22.3.2015 o 9:10

To je jasne ale do kedy budeme čakať???je nas len strasne malo ci to niekoho zaujíma ved keby sa len podarilo znížiť tlak krkavca a hneď by sa žilo tetrovovitym lepsie ale to by sa niekomu muselo chcieť !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 22.3.2015 o 7:41

Lubenko - samozrejme, že aj krkavec (určite však aj diviak), tí však škodia hlavne na násadách. Kolega z hornej Oravy robil prieskum zakladaním umelých hniezd ,do ktorých vkladal slepačie vajcia. A jednoznačne- násady boli najviac atakované krkavcom (diviakov tam vtedy bolo veľmi málo). Minule mi iný kolega poslal situačnú správu z istej rakúskej jelenej chovateľskej oblasti, kde na cca 40.000 ha bežne lovia do 20 ks hlucháňa aj hoľniaka ročne, ovšem len do 20 ks diviačej zveri ! Ďalší príklad zločinu našej poľnohospodárskej lobby. V obrovských výmerách kukuričných a repkových lánov našich medzihorských kotlín (Považie, Kysuce, Orava, Turiec, Liptov, Popradská brázda ...)sa premnožujú diviaky, ktoré potom v zimnom až skorom letnom období zostávajú v lesoch (lebo v poli ešte nemajú dostatočný kryt) a na to doplácajú aj lesné kury. (Napr.jariabka som u nás -revír vo V.Fatre- nevidel už zo 3 roky hoci pred 15-20 rokmi som dával do sčítania okolo 40 ks - vyskytoval sa skoro v každej bočnej dolinke cca 3.000 ha výmery lesnej časti revíru ).Keď k tomu prirátame ešte obidva jastraby (napr.jastrab veľký 2.000 hniezdiacich párov)výsledok je jasný. Čiže ekológia nepustí - všetko so všetkým súvisí. Jasný príklad toho, že ak je raz ekosystém hrubo narušený človekom ,tak sa bez jeho usmerňovania ,čiže umelých zásahov nezaobíde . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

on WolfHunter, 21.3.2015 o 18:55

cembra vynikajuci no smutny a pravdivy članok....nik za to nezodpovedá a mi sa len prizerajme ako miznu naše poklady.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cembra, 21.3.2015 o 18:05

Ochrana prírody(či štátna alebo tá druhá všetci vieme o akú sa jedná) už dávno stráca (stratila) zmysel (hlavu,koncepciu,a poslanie) mám pocit že jediné čo dokážu(a nie len oni) je vysávať štátnu pokladnicu (dane nás všetkých), a výsledok? Zdevastované lesy (,,pralesy,,) smetiská na každom kroku (stači sa pozrieť do NPR Prielom hornádu Slov. raj) človek sa nesmie pomaly vyšťať (!!chodiť len po vyznačených chodníkoch!!) hlavne že Hornád zapácha ako voda z práčky namiesto rýb plastové fľašky, topánky a olejové škvrny atď. detto rieka Hron a dalšie. Kde sú ochranári? Sedia za PC, alebo sa prechádzajú po ,,pralesoch,, a je*ú poctivých pracujúcich ľudí. Prečo nevezmú našich nepracujúcich ,,bratov ktorých je tak málo,, a nedajú sa do čistenia. Je to na posmech sveta cela slovenská ochrana prírody! Výsledok našej vlády. Riadia nás ľudia ktorý majú ,,nasraté pred menom nasraté za menom ale predovšetkým nasraté v HLAVE! Len tak dalej!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

on jepp414, 21.3.2015 o 12:37

Je smutne ze ochrana nemá hlavu ani pätu a organizácie v dnešnej dobe mali by byt flexibilne.tak ak sa ochrana nezačne brat vazne bude to mat dopad a tvrdý pre naše generácie!!!A v budúcnosti sa budeme asi pokúšať zachrániť vymreli populáciu ci hluchana holniaka hlavátku atd odkiaľ to potom dovezieme ?? Bude to potom naše ako to budeme vysvetľovať deťom.ci je to tach aby sa niekto v budúcnosti nabalil a ziskal neake peňažne fondy na záchranu ohrozeného druhu lebo z môjho pohladu to tak vyzerá!!!!sa len treba kuknut kolko penazi dostali ochranári na monitor pernatych dravcov vlka medveďa ci rysa niekto si stej ochrany spravil biznis smutne!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 21.3.2015 o 12:08

zepo maš pravdu u nas pod Tatrami su ich teda krkavcou 100 kusove hejna,ked rano štartuju od Liptovskej Mary je to podivaná a večer navrat od Popradu to iste a prečesavaju okolie meter po metri a nechapem prečo niesme v ochranej zone výskytu tetrova a holniaka ke tu su a mohlo by sa im tu darit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zepo, 21.3.2015 o 9:07

A čo krkavce ktoré sú u nás chránené celoročne? Nájde sa renomovaný zoológ ktorý odhadne koľko škody narobia na násadách v hniezdach lesných kúr a na ich kuriatkach? A čo sa týka tokania kohútov pred dvomi rokmi som bol svedkom tokania hlucháňa a bublania hoľniaka súčasne vo vzdialenosti cca 300 m.Bolo to v druhej polovici apríla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 20.3.2015 o 15:11

Osamelyvlk- zaujímavý názor, obávam sa však, že aj tak bude rozhodovať stav prostredia ,i keď sa nedá nepriznať, že predátori tu boli a budú, takže niečo pravdy na tom môže byť...Rakúšania vlani ulovili vyše 400 kohútov a pokiaľ viem s predátormi (hlavne pernatými) sa tam nijako nemaznajú. Pritom podotýkam, že naše karpatské lesy sú oproti rakúskym priam "pralesmi", takže predátori budú predsa len rozhodujúcim faktorom. Podľa slov istého známeho zoológa osobitne orol skalný (200 párov v SR) ,je zrejme hlavným pastierom hlucháňa (na niektorých hniezdiskách orla vraj tvorili hlucháne a hoľniaky až 40 %-ný podiel koristi ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off kubik856, 7.3.2015 o 23:45

Áno cita. Mám skúšky, žiaľbohu som si nezapamätal termín toku hlucháňa. Keď sa pozriem do tejto diskusie od začiatku, tak na tok sa pýtali začiatkom apríla no nebol som si istý či sa od toho roku nezmenili napr. klimatické faktory. (To je ako s jeleňmi, aj napriek tomu že je napr. 26. september je všade ticho pretože sa teploty v noci pohybujú vysoko nad nulou.) Hlucháňa ani holniaka som v živote nevidel, no teraz mám možnosť, preto sa pýtam skúsenejších poľovníkov ktorí už s ním majú aké-také skúsenosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 7.3.2015 o 23:28

Kubik856 a to píšeš, že jsi polovník, tedy máš zkoušky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kubik856, 7.3.2015 o 18:05

Zdravím, kedy sa približne začína tok hlucháňa/hoľniaka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 22.8.2011 o 8:32

Práve som dopozeral Halali zo včera na STV 2. Také odchovne hlucháňov sme na Slovensku už mali, myslím, v Čiernom Balogu. Zanikli neviem prečo, ale asi tak, ako bažantnice - zazverovaním umelo odchovaných mladých bažantov sa stavy nezvyšovali. Bola to príliš drahá čokoláda pre predátory. Aj v tomto dokumente sa hovorí o vypúšťaní mladých hlucháňov vo veku 3 - 4 mesiacov. A v tom je to úskalie. Už som písal o úspešnom zazverovaní vo Zvolene, kde sa tiež nedarilo zazverovanie mladými bažantmi. Skúsili dospelými a zazverovanie sa tak vydarilo, že už robia aj poľovačky. Bolo to zverejnené aj v tlači a v PaR. Mladý hlucháň je jedlý a pre predátory magnetom - mladý steak. Nestačí ho preto iba naučiť chrániť sa pred nimi a potom ho hodiť "nahého do tŕnia". Vo veku 3 - 4 mesiacov sa síce v prírode osamostatňujú, ale matka je vždy nablízku. Na rozdiel od vypusteného mláďaťa, ktoré nemá kto varovať. Je to sirota. Lepšie je preto vypustiť dospelého vtáka, ktorý už "zodpovedá sám za seba", ale ktorého obrovskou výhodou je, že predátory nemajú o neho záujem - o starú flákotu, húžvu. Ako ani krokodíly o staré pakone, zebry. Ani o utopené. To sa podarilo vo Zvolene. Je mylné sa domnievať, že keď v lokalite, kde chceme vypustiť hlucháne, zestrelíme pár líšok, kún, jastrabov, že je pripravená na zazverenie. Realita je opačná - prilakáme tam z okolia ešte viac predátorov. No ale keď tam vypustíme dospelé vtáky /2 - 3 ročné/, uchytia sa. Náklady na chov budú určite vyššie, ale aj efekt bude vyšší. To potvrdzuje "zvolen". Vzorom nech je lov koristi krokodílmi - vždy lovia iba mladé pakone a zebry. O staré nezavadia, aj keď sa im pred papuľou samé utopia. Možno vidieť na každom dokumente s touto tématikou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ciconia-nigra, 6.8.2011 o 21:48

Zdravim, neviete ako je to so stavom tetrova hluchana vo Veporskych vrchoch, konkretene by ma zaujimalo ci su nejake tokaniska v okoli chatovej osady Tisovec - Banovo, pripadne v Muranskej planine ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jozibaci, 19.4.2011 o 7:07

Edu, máš pravdu, žijem v inom svete. Ale nie nereálnom. Kým ty žiješ iba vo vlastnom revíri s konzervatívnymi názormi, ja žijem aj v iných revíroch a s novými poznatkami. Čo je lepšie pre budúcnosť poľovníctva??? To nie je otázka len pre teba. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 18.4.2011 o 21:52

jozibaci ty žiješ v inom svete :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off moomik007, 18.4.2011 o 21:10

Ja som bol 17.04 v Skorušinských vrchoch obzrieť, ako to tam vypadá s hlucháňmi, pretože priateľ, ktorý tam bol pred 2 týždňami mi vravel, že našiel množstvo stôp aj trusu, svedčiacich o prítomnosti hlucháňa. Za tie 2 týždne ale nasnežilo. Tak som sa bol poobzerať ako to teraz vyzerá a nájsť možné tokaniská, ale neobjavil som žiadne stopy po jeho prítomnosti. Až keď som už večer schádzal zo Skorušiny, našiel som na jednom mieste čerstvé stopy aj trus hlucháňa, takže bohviečo to nebolo. Hlucháňa sa mi ešte nepodarilo zahliadnuť, tak snáď to vyjde ešte tohto roku, aj keď to nevyzerá veľmi ružovo.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 117 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM