Heming hunting
dnes je streda,  24. apríl 2024,  meniny má Juraj,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:41,  dnes západ slnka: 18:47
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Rada pri vybere kalibru na škodnú a lanštiaky - diskusia

autor: off urssus
pridané: 6.8.2013 10:33

Dobrý deň. Chcel by som vás poprosiť o radu pri výbere kalibru zbrane. Na neskorú jeseň a v zime rád chodím poľovať na líšky a teraz používam malorážku. Tá ma však značne limituje vzdialenosťou - nie vždy líška príjde na kŕmenie a aj výkonom - až na pár výnimiek všetky líšky odbehli (všetky dohľadané). Navyše s malorážkou nemôžem loviť diviaky, čo je škoda keď už sedím v tom mraze. Chcel by som nejakú ľahkú guľovničku, ktorá by líšky netrhala (kože nechávam vyrábať) a zároveň mi umožnila loviť laštiaky/diviačatá. Za všetky rady vopred ďakujem.


počet zobrazení: 11 252
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 80 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off steyr, 18.10.2013 o 19:25

Väčšinou sa uspokojím len s tým najlepším, lebo nemám toľko peňazí aby som si mohol dovoliť kupovať lacné veci. Čo sa týka streliva tak by som chcel to naj lebo pri jeho výbere pociťujem zodpovednosť za každú vystrelenú strelu, ktorá musí padnúť tam kam ju pošlem a musí odviesť najlepšiu robotu. Výber je však veľký, každý chváli svoje, nie všetko sa dá zohnať v SR, najdrahšie nemusí byť zákonite najlepšie.mám to myslím celkom naštudované, no žiaľ zatiaľ len teoreticky (.243W mám len pár týždňov) a pred praxou som chcel počuť pár praktických skúseností, no moc som sa nedozvedel. Momentálne mám kúpené Hornady Superformance GMX a Norma Oryx. Ak ti niekto na otázku či má strelivo Winchester BST povie že Geco či S&B je rovnaká kvalita tak by mal zmeniť zamestnanie, S&B do žiadnej svojej pušky už nikdy nedám a Geco som kúpil len na prvé zastrelenie po nahodení puskohľadu... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

správca MMasska, 18.10.2013 o 19:18

steyr hladas co nik nema?! no vitaj v klube! nechcem nikoho hanit ale ja mam tiez smolu casto hladam strelivo a neviem ho pozhanat a ako je alah nadomnov mi mozete verit ze oslovujem hodne predajcov a casto pocuvam toto nemame vezmite si toto alebo hento a tam kde ma nepoznaju casto si vypocujem predajcu ako mi na otazku ci nema winchester BST do 223 povie aby som si kupil geco alebo S&B ze je to rovnaka kvalita ale podstate nizsie cena :-) nehanim nikoho ani ziadneho konkretneho predajcu ale je ich hodne takych a ja by som uvital niekoho co by mi vedel a hlavne chcel pomoct v mojom trapeni v hladani naj streli do roznych tipov razi, ak sa taky najde aj na tejto stranke budem rad ked mi napise a pomoze mi dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off BLEIKER, 18.10.2013 o 18:12

Uplne nestranne musím potvrdit,že v obchode u menovaného pána vždy super sortiment a ked niečo radí,tak by som mal skutočne uši otvorené dokorán,fakt 100%servis so všetkým,čo k tomu patrí.A rady su vysoko odborne založené na dlhoročných praktických skusenostiach.Tolko asi.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pepies, 18.10.2013 o 18:07

Huber ja osobne chodim nakupovat p.P.J lebo zatial mi vzdy spravne poradil a mam u neho 100% servis.ked ti radil strelu TTSX alebo TSX asi vedel preco je to podla mna jedna z najlepsich striel.Steyr netusim ake konkretne strely si chcel v tych nabojoch o federalu ale MJG a hornady ma urcite nakupujem ich pravidelne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off huber, 18.10.2013 o 12:42

Ja mam tiež podobnu skúsenosť,pýtal som sa na Nosler Accubond a p.J.ma začal presviedčat ,že najlepšie strelivo je Barnes XT načo mi je neaký Accubond! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 18.10.2013 o 9:36

pepies - MJG, Hornady Superformance a Federal. Ktoré hodnotíte ako najlepší kompromis čo sa týka balistiky a účinku na zver a poškodenie diviny? Má niekto skúsenosti s týmto odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 17.10.2013 o 23:16

Steyr dnes som bol u p.Jedličku a pýtal som sa konkrétne na tebou opisované ráže a celý ponúkaný sortiment nábojov má skladom a dlhšie zásoby nedoplnal.O aky druh streliva si mal konkrétne záujem???dik za odpoved. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 17.10.2013 o 16:07

Pánovi Jedličkovi som volal opakovane keď som mal cestu okolo a opakovane som na 3 otázky ohľadne streliva dostal odpoveď, nemáme, takže radím všetkým neveriť web stránke, kde je všetko skladom a radšej si tam zavolať aby ste sa tam neprehnali, len podotknem, že som mal záujem o strelivo v štandardných kalibroch .30-06 a .243W... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 17.10.2013 o 15:13

No priatelia tak som zistoval ako je to s nabojmi MJG v 7,62x39.Naboje zatial nie su ale strely a komponenty dovozca p.Jedlička má skladom.Vyrobca MJG garantuje pri 60cm hlavni 250m a pri 55cm hlavni 200m ze na náboj dostatok energie na usmrrtenie všetkej europskej zvery.Rado 100 nizkej rychlosti naboja sa nemusis bat je kontruovany aby sa otvaral pri nizskych rychlostiach preto tam nie je ani cierna špička.smutna sprava pre Namor 676 s vyrobou MJG v 9,3x72R sa ani neuvažuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 17.10.2013 o 14:35

Sústrel je pri hornete reguľovateľný, ja ho mám na 50m cca 2cm hore (22hornet), na 100m som neskúšal, ale na 80m sa dotýkajú, takže predpokladám že na 100, to bude už cca 2cm pod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 17.10.2013 o 8:36

Namor výborná kombinácia. Aký sústreľ majú guľové hlavne s daným strelivom na 50 a 100 metrov? MJG určite vyskúšaj ale ako som hovoril tá rýchlosť je tam na MJG trošku nízka napríklad 8x57js má takmer 1000m/s 9,3x74r o niečo menej. K tomu príspevku od pepiesa možem povedať že je to pravda. Bol som pri tom keď sme túto strelu testovali na 200 metrov a zásahy sa dotýkali. No ale nechcem to tu moc rozoberať, lebo téma je o kalibroch na líšku a lanštiaka a aj tak už som zabehol dosť mimo tému. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pepies, 16.10.2013 o 23:23

Brblos podla mna sa to MJG oplati vyskusat ja osobne som bol medzi prvymi co strielaju II generaciu MJG v 9,3x74R,kedze strelivo nebolo vtedy k dispozicii prebijali sme podla tabuliek od L.M.Palo 30-06 o rozptyl sa u MJG nemusis bat osobne nemam problem nastrielat na 200m pod 2cm s R93 s o štandartnou 57,7cm hlavnou cal.8x57JS a zopar ludi z tejto stranky to vie dosvedčit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 16.10.2013 o 21:08

Trochu out, ale rado teraz si ma navnadil na tie 7,62x39 MJG ja mám 60cm hlaveň na jednuške effecta a dobré skúsenosti som mal aj zo sako, ale MJG je o level vyššie. K téme, osobne používam od februára kombinovanú zbraň pre prípad keby sa náhodou nejaké prasiatko alebo lanštiak objavil. Kaliber 7x57R CDP/ 22 hornet Vmax/ 16x70 4,5mm ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off palo3006, 16.10.2013 o 15:33

brblos jedna vec je vykon druha aky to bude mat rozptyl na tych 200m ci vobec trafíš nejaku lisku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 16.10.2013 o 15:30

No ak máš 61cm lauf tak to je potom ok. MJG je výborná strela. Sám som zvedavý ako sa v tomto kalibri správa, lebo tá rýchlosť sa mi zdá na MJG trochu nízka. Vyskúšaj ich a pravdepodobne budeš na slovensku priekopník:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brblos, 16.10.2013 o 13:58

Rado 100, ja mám Rosslera s hlavňou dĺžky 61 cm .Pýtal som sa len ,či .311 MJG už niekto skúšal nabíjať . Na nemeckých fórach túto strelu chvália aj majitelia ČZ 527 a tá má kratšiu hlaveň .Pre mňa je veľmi dôležitý údaj E100 / 2054 J / 60 cm hlaveň ,takže energie dosť a ONV skoro 200m . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 16.10.2013 o 11:30

Brblos naozaj si myslíš, že ak si niekto kúpi prerobenú 58ku, alebo v tom lepšom prípade čezetku aby si mohol čo najlacnejšie zapukať, bude ochotný za strelu z odkazu dať euro päťdesiat? A to nehovorím o ostatných komponentoch. Ja som si skoro istý, že to ešte nikto neskúšal. A okrem toho na odkaze to vyzerá jednoducho, ale tam sú navážky pre hlaveň dlhú 60 cm a to zbrane u nás väčšinou používané ani zďaleka nemajú. Potom padá rýchlosť samozrejme aj tlak. Strela má iba 6,5 gramu čo je v tomto prípade priťažujúca okolnosť navyše má kvôli odľahčovacím prstencom malý pretlačný odpor čo spôsobí horšie horenie prachu. Aj keď prachy ktoré sa používajú v tomto manuáli sú veľmi rýchle no ja osobne by som sa na to nedal. Môžem to zbehnúť v Quick loade pre hlaveň dlhu 40 cm čo to povie. Preto chalani dávajú Megu pre jej hmotnosť. Pri rozumných tlakoch, dosahuje slušný konzistentný rozptyl aj výkon. KJG je dobrá strela, ale v tomto kalibri by si si zbytočne komplikoval život a výkon veľmi nenaženieš ak si pozrieš tabuľku v odkaze. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off brblos, 16.10.2013 o 10:17

Toto: odkaz , už niekto skúšal nabiť? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 15.10.2013 o 7:52

Nechcem tu polemizovať o presnosti 58mičky a podobných hybridov, ale každá zbraň je iba tak presná ako je presné používané strelivo. A povedzme si otvorene, že do kalibru 7,62x39 toho na výber veľa nie je. A to čo aj je nestojí za veľa. Veľký problém u kalacha je že je to diameter 311 a na ten akosi firmy ktoré vyrábajú strely pozabudli. Načrtla sa tu problematika prebíjania tohoto kalibru. Ten kto prebíja dobre vie že nalaborovať tento náboj na slušný výkon a presnosť je problém a tobôž osadiť ho vhodnou strelou. Tí naozaj skalný a verný tomuto kalibru ako najvhodnejšie riešenie zvolili Lapuu Mega 12 gramovú hoci je v diametri 308 tak to celkom slušne lieta a strela je rokmi overená. Tým čo som napísal nechcem tento kaliber haniť to by som si nedovolil lebo viem, že má dosť priaznivcov i keď si myslím že priazeň mu zachovávajú iba vďaka cene armádneho streliva ale nevidím v tomto náboji žiadnu výhodu a ani potenciál pre budúcnosť. To čo dokáže kalach, úplne a bez problémov dokáže napríklad aj 308win. 308minu podlaborujem ak to potrebujem, ale kalacha na riadnu 308minu nenadupeš. A ak zostanem ešte chvíľu pri tej presnosti poznám chalanov ktorí strieľajú nábojovou scharpskou na vzdialenosti cez 300 metrov obyčajným dobovým dioptrom a triafa im to tak, že veľa poľovníkov so Swarom by nedokázalo nastrieľať taký rozptyl na sto metrov. A to si strely odlievajú doma a náboje plnia čiernym prachom. Takže ak chceš zbraň na líšky a diviakov máš toho na výber neúrekom len nechoď do extrémov a nezabudni, že tú najšpinavšiu prácu odvádza strela. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off BLEIKER, 14.10.2013 o 21:29

Palo 30-06-to je zbytočné,niektorí to nepochopia,pre nich je jedinou vhodnou kombináciou CZ527 CARBINE V RážI 7,62X39.RADO100 to dobre povedal-na tento účel od 6mm hore a 6g-i ked s tou váhou to nie je až také vážne-KJG V 243 má iba 5g a dost tažko sa hladá v tomto kalibri strela,ktorá ju "porazí".To isté je pri tejto táži aj s poškodením kožky -ale aj to už je vyriešené,je taká strela.A takto sa to dá nájst aj pre silnejšie kalibre,len musí byt chut.Ale zas vieš aké sú tie náboje drahé(:,čo ti budem rozprávat,ten 8g BARNAUL to určite porieši(:-a nestojí skoro nič!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palo3006, 14.10.2013 o 20:23

slavino pleties hrusky z jablkami a davas zavadzajuce informacie.Tiez som niekedy lovil líšky malokalibrovkou ale len do okamihu ked som raz zobral springfielda .Ked za zvolí vhodna strela kožušina ostane minimalne poškodená a niesi limitovaní vzdialenostou ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slavino, 14.10.2013 o 10:46

BLEIKER - asi kazdy vie, ze "kalach" je AK-47 (resp. kalibrom mensi mladsi bracek AK-74). Co sa tyka presnosti, tak napr. so vz.58 sa na mieridla da trafit gulometne dvojca na 250m a to ma dlzku hlavne len 39cm. Svojho casu to myslim bolo aj sucastou streleckej pripravy istych ozbrojenych zloziek :) Tu (odkaz) je o nieco viac popisane a na 300m sa uvadza rozptyl 75mm a na tu vzdialenost ma dost energie prebit 6mm pancier (samozrejme ze sa bavime o ocelovom jadre strely). Na webe je aj plno stranok o prebijani gulovych nabojov, kde sa obcas aj popysia dosiahnutou presnostou. Ludia co si kupili CZ 527 Carbine na nu nedaju dopustit a ja im nemam dovod neverit. Dalej sa uz k tejto teme nebudem vyjadrovat, lebo to nikam nevedie...a aj tak ma uz URSSUS asi skor viac chaosu nez osohu z tejto diskusie :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 13.10.2013 o 23:40

Ja nemám moc rád absolutistické vyjadrenia typu "vôbec sa nemusíš báť" a "po akomkoľvek veľkom diviakovi" a pod. Je tu popísaných veľa príbehov keď sa nedohľadal aj lanštiak po výkonnejšom kalibri ako je 243 win. Takže ja by som bol vo vyjadreniach trocha opatrný. Kedže zadávateľ otázky chce kožušinu z líšok dať vypracovať, bol by som zvedavý ako vyzerajú líšky po zásahu tvojou 243kou. rizzini daj foto do účinkov naozaj som zvedavý lebo sám 243 nepoužívam a ani nikto zo známych ju nemá len viem že veľa majiteľov hovorí že mu každú líšku roztrhá. Keď že urssus chce kaliber na škodnú aj na diviaky tak z toho vyplýva že kandidátom môže byť každý kaliber od 6mm so strelou o hmotnosti min. 6 gramov a energii v 100 metroch 1500j. A ak zvolí správnu strelu tak nie je problém loviť líšky ani s 8x57js alebo 300wm. No ak zvolí nevhodnú strelu nebude mať z kožušiny nič ani po šesť a pólke. Toto je zasa jedna z tých nekonečných diskusií kde si každý chváli to svoje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off rizzini, 13.10.2013 o 20:02

Urssus jednoznačne 243W s ktorou môžeš strieľať po líškach ,,dokiaľ vidíš" a vôbec sa nemusíš báť strieľať s 243W po akomkoľvek veľkom diviakovi. Viem o čom hovorím lebo ja mám 243W a robím to presne tak isto ako to chceš ty. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 12.10.2013 o 15:43

SLAVINO-SLAVINO,kalach je ludove pomenovanie pre ráž 7,62x39všeobecne,nie že zo samopalu,tak som to myslel.Poškodenie kožušiny-resp.kožky u líšky je len otázkou výberu vhodnej strely,nie kalibru,lebo keby som na to išiel tak ako ty ,tak mi ako naj vyjde 45-70 GOVT,na líšky žiadne poškodenie-opýtaj sa na to-rado 100-a na tie lanštiaky tiež super,dočiahnem dalej ako s malorážkou,účinok super.A k čomu ti bude ten anemometer a dialkomer neviem-zadávatel témy nespomína nejakú strelbu na škodnú na LONG RANGE.A napriek tomu,že tú tabulku v odkaze DOVERNE POZNáM A JU AJ POUžíVAM,kaliber som podla nej ešte nevyberal-fakt,vážne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off slavino, 11.10.2013 o 17:25

URSSUS: tu je pekna pomocka na vyber kalibra odkaz a verim, ze podobnych kalkulaciek najdes na webe plno... Dalej, americke firmy (Marlin,Harrington&Richardson,Savage,...) dodavaju na nas trh rovno sety aj s puskohladom uz okolo 500 EUR. I ked ten setovy puskohlad odporucam vymenit co najskor, tak mas relativne lacnu a spolahlivu novu zbran. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slavino, 11.10.2013 o 17:06

LOL bleiker :) z jakeho kalacha? Mal som pocit, ze sa bavime o opakovacej alebo zlamovacej gulovnici. Ano suhlasim, ze .243W by bola tiez dobra volba na tento ucel, ale strelivo je o nieco drahsie nez 7,62x39. Ja skodnu strielam s .223Rem a na vsetko ostatne mam .30-06Sprg. Malorazku uz pouzivam len na sutaze. Navyse myslim, ze pomalsou a tazsou strelou u 7,62x39 by dosiahol mensie poskodenie kozusiny lisok. Co sa tyka kalibrov na tento ucel, bude ich cela plejada... Nerad by som vynechal hlavne 6,5x55SE. A co sa tyka optiky, tak nedam drahsiu optiku nez je puska - ale to je len moja zasada. Hawke je celkom slusny kompromis i ked suhlasim, ze je to entry level v tejto kategorii. Navyse nikto mu nespomenul dialkomer a anemometer :) podme realizujte sa! :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 20.9.2013 o 17:58

odkedy som si kúpil SM Stutzen, stutzku, v kalibri .243 Win nemôžem si ju vynachváliť :) záleí len na výbere streliva a schopnostiach strelca. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Leon, 20.9.2013 o 15:15

já vím že to není povolený ale funguje to :-)) a kdybych chtěl něco lehkýho tak jdu do BERGARA Apex Light v 6,5x57R váha 2,7kg pažba s imitací dřeva a hlavně to je legální na všechno jestli se nepletu přesně váš zákon neznám ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 20.9.2013 o 7:03

Leon, na diviaky to u nás to nie je dovolený kaliber skrz energiu a priemer gule, ale .. ak na teba zaútočia mladšie svine? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off balanda, 19.9.2013 o 14:51

Len v tom videu ho trafil priamo do krku... To by padol i slon! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 19.9.2013 o 14:22

amíci s tím loví i prasata ale hlavně škodnou kojot psoun atd. a když po tom padaj kojoti tak pro by nepadlo srnčí které je poloviční hold to bude o munici jako všechny ráže odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 19.9.2013 o 13:36

Dušane kolega od nás si jí koupil. Prý to používají v Emerice na sysly. Střelil s tím pár kusů srnčího nějakou tu lišku. Srnčí mu po tom odešlo, lišky ne. Já mu říkám, že chodí na lišky s ťuhýkovkou. Tu střelu si myslím že srazí i komár. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.9.2013 o 10:19

Máte niekto skúsenosti s kalibrom odkaz ? Na škodnú, na diviaky by to nebolo, iba ak v "sebeobrane", na srnčie áno. Guľa má priemer 5,2mm a pri 2,6g má cca 1325J na 100m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off henrik, 19.9.2013 o 8:48

Ad steyr: .243 mam par mesiacov. pouzivam 58gr V-Max Superformance na skodnu. Strelil som s nou par lisok a maciek. Vyhodou je dobra balistika (mam ju nastrelenu na 200 m - u nas same rovne polia). velmi setrna ku kozusine nie je, ale to mi je jedno. vstrel byva malicky, vystrel rozny, od pripadu k pripadu. jedna liska na 100 m mala vystrel velky ako dvojeurovka, druha zase ako tenisova lopticka - a vsetko slo von, samozrejme. strelil som s tym aj par strak a sedivku, len tak pre cvik. vzdialenost okolo 100m. bolo to v pohode. zo dve straky som minul, 3-4 trafil. moja chyba. inak, ani ich to moc nepotrhalo. myslim, ze k velkemu poskodeniu dochadza naozaj az pri naraze na poriadnu kost. nie som ziadny velky znalec, aby som sa vyjadroval ku kvalite a porovnaval, ale na moje potreby je to dobre strelivo. chcel som nieco na "dlhu trat", na skodnu. pri mojom nastreleni ma na 150-160 metrov tato gulka prevysenie tak 5 cm, okolo dvojstovky som na nule. ked fuka, nechodim von, neviem, ako by to lietalo. asi to nie je velmi do vetra. a nestrielam ani cez prekazky. proste lahka rychla gulicka. na diviaka asi nie. mozno v krajnom pripade za ucho. zatial som spokojny. lisky zatial po zasahu vzdy ostali na mieste, ale snazim sa ranu umiestnit. takze k odbiehaniu po horsom zasahu sa zatial neviem vyjadrit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off steyr, 19.9.2013 o 7:54

Máte prosím niekto skúsenosti so strelivom Hornady Superformance 243Win so strelou GMX 80grs alebo V-MAX 58grs? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 18.9.2013 o 18:25

Vôbec nechcem odsudzovať kaliber 7,62x39 to nie, no zrovna na lov líšok to nie je to pravé orechové. Keď uvážim že líšky sa bežne strieľajú na vzdialenosť aj cez 200 metrov určite radšej 243win. Zvlášť keď uvážim dostupnosť streliva v diametri 311 a presnosť ktorú dosahujú majitelia s dostupným strelivom ako je S&B, Barnaul, PP, a snáď najlepším ale tiež obyčajným poloplášťom Sako. Sám som s CZ527 vystrieľal zopár stovák nábojov a s takým rozptylom by som na taký malý cieľ ako je líška na 200 metrov určite nepotiahol. Nehovorím že sa nedá zasiahnuť, ale bezpečne a spoľahlivo určite nie. Do sto metrov ok. Odkazy na tie puškohľady ma tiež pobavili. Poznám chlapcov čo strieľajú úspešne na 400 metrov s hodnotou puškohľadu 12x. Ja sám nie som majster streľby a s puškohľadom 7x50 na 200 metrov si dovolím streliť na istotu. Ešte raz neodsudzujem tento kaliber, ale na to na čo ho potrebuje zadávateľ otázky je na trhu mnoho modernejších a účinnejších kalibrov aj väčším výberom streliva. Kritérium ako je cena streliva by v tomto prípade nemalo hrať žiadnu úlohu. Musíme si uvedomiť, že strieľame po živej zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off BLEIKER, 18.9.2013 o 18:06

Slavino-skus si strelit z kalacha opakovane tri krát po 5 rán na 200m a vyhodnot si rozptyl,uvidíš,kolko tých líšok by si zmrzačil.A po druhé-to že má niekto optiku "akože"určenú pre strelbu na dlhé vzdialenosti neznamená,že budeš potom strielat so 7,62x39 cez 200m,trošku brzdi.Sako Gamehead 8g má ONV 147m,ak si dobre pamatám,a tejto vzdialenosti by som sa u tohoto kalibru držal ako max.vzdialenosti strelby. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off steyr, 18.9.2013 o 10:49

243W - škodná, srnčie, lanštiak a dobrý strelec s kvalitným strelivom aj viac ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 80 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov