Heming hunting
dnes je štvrtok,  28. marec 2024,  meniny má Sona,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:34,  dnes západ slnka: 18:08
poľovnícke sety poľovníctvo Terem
Chyba! Skúste sa prihlásiť znova a skúste to ešte raz.

Jazda po polnej a lesnej ceste - diskusia

autor: off Dokonaly
pridané: 15.7.2013 15:55

Dobry den.



Chcel by som sa opytat ci je protipravne jazdit motorovym vozidlom po polnej ceste. Stalo sa mi nemila prihoda s polovnikom ktory tvrdil, ze nemam co robit na polnej ceste(nebola to typicka polna cesta ale asfaltova resp. kamenna, este z cias komunizmi) s autom. (Auto som mal odparkovane na kraji). Pokusal som sa o tejto problematike zistit viac, avsak informacie sa roznia a nemam silu sa pustat do obsirnejsej analyzi zakonov. Otazka teda znie, pokial nie je na danu cestu zakazany vjazd mozem tam ist ? Na ktore typy ciest je mozny volny vstup autom ? 1, 2, 3 trieda ? polna, lesna ? Podla zakona o cestnej premavke je vstup na ucelove komunikacie (aj polne a lesne cesty) mozny ak nie je znackou stanovene inak. No mame aj zakon o lesnictve ktory nie je uplne v sulade s cestnym. Islo o cestu ktora sla pomedzi polia cca 3-4m siroka, neplasili sme zvierata, ziadne sme ani nevideli, nerobili sme hluk ani nic sme nevyhadzovali. Tak ako to vlastne je ?



Od pana polovnika som sa dozvedel ze po tejto ceste mozem chodit iba ak som vlastnik okolitej pody, polovnik alebo rybar ktory smeruje k nedalekej rieke. Je to pravda ? Ak ano v pripade ze som rybar staci ak mam v aute pri sebe platny rybarsky listok ?



Taktiez by ma zaujimalo kde sa da zistit ako je konkretna cesta oznacena?



Viem ze o tejto problematike uz bolo pisane viac, avsak nepodarilo sa mi najst ziadne aktualne a dostatocne uspokojive odpovede. Dakujem za kadzu radu.


počet zobrazení: 46 410
počet hlasov: 3

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off lowec, 17.7.2013 o 19:18

Pozdravujem Vás .... mi "lesná stráž" sa opierame aj o cest.zákon.. . Línia na úseku cestného zákona Obdobnú líniu ochrany rieši aj novoprijatý zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o cestnej premávke“), ktorý nahrádza doteraz platný zákon č. 315/1996 Z.z. o podmienkach premávky na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. Nový zákon o cestnej premávke má na území Slovenskej republiky účinnosť od 1.2.2009. Pozornosť je potrebné upriamiť najmä na ustanovenie § 4 ods. 3 zákona o cestnej premávke – povinnosti vodiča. Jeho znenie je nasledovné: (3) Vodič smie motorové vozidlo použiť len na cestách; to neplatí, ak sa motorové vozidlo v súlade s osobitnými predpismi ) použije a. v súvislosti s organizovaným športovým, spoločenským alebo iným verejným podujatím, b. na pôdohospodárske, lesné, údržbárske, stavebné alebo priemyselné práce, c. v súvislosti s výkonom poľovníckeho práva a rybárskeho práva alebo ich kontrolou, d. na záchranné práce, e. na práce vo verejnom záujme, f. na plnenie úloh spojených s ochranou životného prostredia, železničnej dopravy, verejného poriadku, bezpečnosťou štátu a obranou štátu, g. na prepravu do obytného alebo rekreačného zariadenia, h. v súvislosti s kontrolnou, inšpekčnou alebo prieskumnou činnosťou alebo i. v priestore, ktorý nie je verejne prístupný, so súhlasom jeho vlastníka alebo inej oprávnenej osoby. Ustanovenie o zákaze používania motorových vozidiel mimo cesty (okrem zákonných výnimiek) je teda zákaz všeobecný a nerozlišuje, či je konkrétne územie v určitom stupni ochrany podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Národná rada Slovenskej republiky vo svojej dôvodovej správe k prijatému zákonu zdôvodnila uzákonenie takéhoto postupu nasledovne : „Zakazuje sa používať motorové vozidlo na iných miestach než na tých, ktoré sú určené na cestnú premávku s tým, že taxatívne sa vymedzujú výnimky, pre ktoré to neplatí. Týmto opatrením sa sleduje najmä ochrana životného prostredia, kľudu a verejného poriadku v oddychových zónach, ako sú parky, lesy, lúky, vinohrady, poľnohospodárske pozemky a pod.“ Takéto porušenie povinností vodiča podľa zákona o cestnej premávke je teda priestupkom proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky podľa § 22 zákona o priestupkoch. Ich objasňovanie a prejednávanie patrí do pôsobnosti Policajného zboru. Len pre zaujímavosť, v blokovom konaní sa za toto porušenie ukladá pokuta 150 €, v správnom konaní 300 €. Čo dodať záverom. Akékoľvek jazdenie motorovými vozidlami mimo ciest bez právneho dôvodu je v súčasnosti nezákonné. Ak použijete vozidlo mimo cestu a nie ste na území, ktoré patrí do lesného pôdneho fondu alebo tam nie je vyhlásený stupeň ochrany 2 a vyšší, dopúšťate sa dopravného priestupku a môže vám byť uložená pokuta. V prípade, že s vozidlom jazdíte po pozemku v druhom a vyššom stupni ochrany alebo po pozemku, ktorý patrí do lesného pôdneho fondu, formálne sa dopúšťate trestného činu a v tom najhoršom prípade sa vám môže stať, že si posedíte jeden rok v niektorom našom nápravnom zariadení. Hlavný problém nastáva najmä z toho dôvodu, že policajti sa s touto problematikou do uvedenej novelizácie Trestného zákona v podstate nezaoberali. Tým, že takéto konanie bolo povýšené na trestný čin, automaticky sa tieto skutky dostali pod pôsobnosť zákona o Policajnom zbore a tak v podstate v spolupráci dobrovoľných strážcov prírody a členov lesnej stráže polícia bude určite vykonávať v nastávajúcej sezóne policajno bezpečnostné akcie zamerané na túto problematiku tak, ako je to ukladá zákon.....Osobne odporúčam Polovníckej stráži ,lesnej stráži oslovit svoje okresné riaditelstvo PZ a navrhnút im spoločnú akciu zameranú na prevenciu ,kontrola vozidiel ako i pytliactvo a pod..

dať hlas príspevku | počet hlasov: 17

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 91 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off traper1, 1.1.2016 o 9:16

presne tak, akékoľvek jazdenie mot. vozidlom bez právneho dôvodu mimo ciest, ale čo keď tam cesta je? to mi nie je jasné... inak ľudí treba len j+++ť a j××ם, v tej to republike si ani len uprdnúť nemôžeš bez povolenia, ale zatvoriť ako sa tu píše to veru nie, len pokutovať treba, aj to len toho kto na to má. Cigán medveď chrániť. Viac policajtov a viac zákonov..to je to pravé orechové. Veľa zdravia a pohody v Novom roku prajem všetkým... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Edu, 23.12.2015 o 18:23

Stagstalker smejem sa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 23.12.2015 o 16:08

Reakcia polovnika bola samozrejme neadekvatna a hraniciaca s trestnym cinom nebezpecneho vyhrazania, nie je to dobra vizitka ani pre dotycneho, ani pre polovnictvo ake take. Kazdopadne vsak nemal povinnost preukazovat, ze polovnikom je(tak ako stvorkolkar nemal povinnost ho respektovat). Otazne tiez ostava ako by reagovali dani stvorkolkari, keby ich len slusne poziadal. Vacsinou sa clovek stretne s reakciou v podobe zdvihnuteho prostrednika a pokracovania v jazde, co si budeme navravat, ti arogantni su v presile a stretnut sa daju v lese najcastejsie. A zakonne moznosti hoc vlastnika pozemku su fakticky nulove, motorka bez znacky a clovek v prilbe su zarukou anonymity priestupcu. Vo vseobecnosti mam niekedy pocit, ze turistika niektorych ludi konci v bode, po ktory sa dostanu autom ci inym motorovym prostriedkom a chytia signal na internet, aby selfie z "vyslapu" zavesili na niektoru socialnu siet. Vo zvysku prispevku mas pravdu, ale to som vo svojom predchadzajucom prispevku neriesil, reagoval som na tvoje jednoznacne vyjadrenia k situacii, ku ktorej nie je dostatok relevantnych informacii. V pripade motoristu voziaceho sa v stupni ochrany, resp. pachajuceho trestny cin vsak moze konat hocikto a to v zmysle par. 85 ods. 2 Trestneho poriadku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Edu, 23.12.2015 o 14:38

Stagstalker ano pripúšťam , že tu varím z vody kedže nepoznám presné okolnosti . Vychádzal som zo skutočnosti ktoré uviedol Dokonaly . Ak mám však okomentovať video poľovník sa dopustil zjavne trestného činu ak to vôbec bol poľovník . Z videa to bol iba vulgárny muž so zbraňou . Nepreukázal sa žiadným odznakom ani preukazom . Ak mám štvorkolkára kontrolovať čo napríklad ja môžem a môžem mu i uložiť blokovú pokutu tak sa preukážem odznakom a preukazom poučím ho že vjazd do lesa je zakázaný a môže byť priestupkovo riešený . Požiadam ho aby sa otočil a viac sa nevozil po lese . Poľovná stráž však nemôže dávať ani pokutu ani riešiť cestný zákon . Môže konať iba na úseku poľovníctva ak má dôvodne podozrenie a podobne . Presnejšie v praxi povedané poľovná stráž nemôže skoro vôbec nič ak nekoná spolu s políciou . Ten poľovník na videu sa predviedol . Okamžite doživotne zobrať zbrojak !!! Žiaden iný trest by nebol adekvátnejší a to by mohol byť rád že je na slobode . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Edu, 23.12.2015 o 14:27

aparapi správanie poľovníka nebolo nevhodné ale bolo zjavne trestným činom nebezpečného vyhrážania sa so zbraňou . Žial i takýchto poľovníkov ľudia stretajú . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off spishunter, 23.12.2015 o 10:49

Či už mal ten štvorkolkár povolenie na prejazd, alebo nie, správanie poľovníka je maximálne nevhodné. "Otoč sa a páľ do p***, lebo ťa od**bem!" - a povedať to so zbraňou takmer namierenou na človeka, ktorý už aj tak je zjavne ustupuje je choré. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jurokr, 23.12.2015 o 10:27

Stvorkolkar tam pravdepodobne nemal co hladat, ale ten pan s puskou moze mat kvoli vyhrazaniu sa usmnrtenim so strelnou zbranou a mavaniu s flintou pred ksichtom, po zbrojaku... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Strelec11, 23.12.2015 o 8:46

Stoho videa vypliva že zrejme tam mali spoločnu poľovačku keď ten dotyčny poľovnik je v reflexnej veste. A komu by sa pačilo keď stojiš na štande a popred teba sa prehaňaju motorkari? Keby nedaj bože došlo k nešťastiu zas by vynili len poľovnikov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spito270, 22.12.2015 o 23:48

tych omacok okolo toho je dost vela, v dalsom a neposlednom rade je moznost, ze chlaci na stvorkolkach mali povolenie na prejazd touto cestou, resp. su majitelmi nejakeho pozemku, ku ktoremu sa tadial chceli dostat, aj ked vo vacsine pripadov sa takto jazdi bez povolenia. Kazdopadne, tento ,,polovnik´´ na videu to trosku prehnal, aj ked ma opravnenie niekoho kontrolovat, nic ho neopravnuje mavat zbranou cloveku popri hlave. Radim ho do kategorie tych, ktori sa k zbrani radsej nemali nikdy dostat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Stagstalker, 22.12.2015 o 23:06

Edu, varíš z vody, ale píšeš tu informácie ako keby boli zaručené, preverené a neomylné. Naozaj nemám rad tento typ príspevkov, pokiaľ niečo neplatí 100% a nevieš to aj priamo doložiť odkazom na vierohodnejší link ako je tvoje vyhlásenie, používaj radšej slovné spojenia "podľa môjho názoru", "myslím si" a podobne. Po prvé, nevieš či daná cesta z videa je účelovou komunikáciou a navyše verejnou (pretože účelové komunikácie sú aj neverejné a čiastočne neprístupné verejnej premávke), nevieš či daná "cesta" nespadá do nejakého stupňa ochrany a okamžite píšeš, že po spomenutej ceste- (ktorá vôbec nemusí byť cestou v zmysle zákona, hoc sa na ňu podobá) má právo jazdiť ak nebolo na nej žiadne dopravné značenie(neviem čo má síce dopravné značenie s obmedzením jazdy, ale asi si myslel značky zakazujúce vjazd či prejazd). Navyše aj účelová komunikácia bez značky zakazujúcej vjazd, ktorú vo svojom príspevku spomínaš, pod ktorú spadajú aj niektoré verejnosti prístupné lesné a poľné cesty musí spĺňať isté parametre (STN) a definíciu pozemnej komunikácie (§1 ods. 3 Zákona 135/1961 Zb.). Nie je to každá vyjazdená koľaj v lese, či "zvážnica", na jej stavbu je potrebné povolenie a spravidla je evidovaná a aj zakreslená v katastrálnej mape. Navyše poľovník- člen poľovnej stráže má právo ťa kontrolovať na území poľovného revíru pokiaľ sú splnené podmienky definované v Zákone o poľovníctve. Takže buď opatrnejší v "radení" nech na tvoje zaručené informácie niekto náhodou v praxi nedoplatí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

off Edu, 22.12.2015 o 20:50

Poľovník ťa nemá čo kontrolovať nemá na to žiadne právo a to i ak je to poľovná stráž . Po spomenutej ceste máš právo jazdiť ak na nej nebolo žiadne dopravné značenie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off aparapi, 22.12.2015 o 20:20

Dnes som pri brázdení internetom narazil na toto video: odkaz je podľa vás správanie poľovníka ok? :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 7.12.2015 o 19:48

lubo, u rybárov je zo zákona prístup k vode, ale nie vozidlom! to je ten hlavný rozdiel.... ináč áno, nárok sa preukazuje platným ryb lístkom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 7.12.2015 o 19:30

to iste čo uviedol papo platí tuším i pre rybarov,platný rybarský listok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 7.12.2015 o 19:06

matino, čo ti nie je jasné na mojom predošlom príspevku? kartičku využi na vyškrabávanie si spoza nechtov..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matino, 7.12.2015 o 18:02

vďaka za reakciu, na tmto odkaze odkaz je dole usmernenie aj so vzormi tých kartičiek, a predpokladám že pre poľovníkov je to príloha číslo 5? tam je jasne napísané o využívaní LESNÝCH POZEMKOV a nie CIEST poľovníkmi. túto kartičku máme vydanú a vraj je neplatna ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 6.12.2015 o 20:38

to usmernenie stratilo aktuálnosť prijatím zákona 274, lebo sa zmenila právna situácia. právo preukazujem veľmi jednoducho: platným povolením k lovu. čo viac mi treba??? ak sa niekomu nepáči, má možnosť si to overiť... teda žiadna právna norma mi neukladá mať ešte iné "povolenie". mám ho zo zákona ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off HighlanderSK, 6.12.2015 o 20:33

Cize uz len na zaver. :) nejde o povolenie... ale o preukazanie prava ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HighlanderSK, 6.12.2015 o 20:32

usmernenie preukazovania oprávnenia na využívanie lesných ciest a používania lesných pozemkov - cize ano... mas pravo ako clen zdruzenia ktore ma revir v prenajme ale musis ho preukazat ak na to pride, tak ako organ statnej spravy obhospodarovatel a pod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off HighlanderSK, 6.12.2015 o 20:28

Niee. V pohodke. Citujes uplne spravne... len ten uzivvatel polovneho reviru sa musi nejak preukazat. Ako rozlisi napr policajt polovnika z reviru od niekoho kto tvrdi ze je polovnik z reviru? Na to je to usmernenie. Pozri to ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 6.12.2015 o 20:18

ja len tak nesmelo zacitujem zákon o poľovníctve: §24 ods 3 --- l) jazda na motocykli, motorovej trojkolke, štvorkolke, motorovom vozidle alebo motorovom člne, snežnom skútri a vodnom skútri v poľovnom revíri, okrem cestnej premávky;20) zákaz neplatí pre vlastníkov pozemkov pri ich bežnom obhospodarovaní, pre užívateľa poľovného revíru pri užívaní poľovného revíru a orgány štátnej správy pri výkone dozoru alebo kontroly. kde sa tu pre poľovníka hovorí o nejakých povoleniach? nikde. pokiaľ chce behať po revíri niekto iný, tak prosím.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off HighlanderSK, 6.12.2015 o 18:59

Riesia to dokonca tri pravne normy. Najdolezitejsie je kde sa s autom, motorkou ci stvorkolkou pohybujete a jedna sa o tri zakony. 1. Zakon o cestnej premavke ktory tu rozobral kolega - priestupok 2. V pripade jazdy v lesnych porastoch, lesne cesty - zakon o lesoch, priestupok 3. V pripade 2.stupna ochrany a vyssie - zakon o ochrane prirody a krajiny - trestny cin. Dolezite je ze aj v pripade polovnikov a vykonu prava maju mat clenovia zdruzenia (tak isto obhospodarovatelia a pod.) potvrdene tabulky na vjazd do reviru /priloha zakona/ . Takze sorry chlapi EDU- po polnej ceste sa vozit nemozes, ak na to nie je zakonny dovod,, pretoze to nie je cesta. Zakaz vjazdu tam nema preco byt, tak ako nemusi byt pred lesom. MATINO/ASTRONOM- najomca obhospodarovatel uzivatel statny organ atd. Mozu... ale len s potvrdenou tabulkou na vjazd. Ak chcete pozrem vam vzor v pocitaci vzdy na zaciatku roka robime chlapom tabulky -.U S M E R N E N I E Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky na zjednotenie preukazovania oprávnenia na využívanie lesných ciest a používania lesných pozemkov číslo 1971/2009-720/901 zo dňa 14. mája 2009. A fakt je aj to ze je to o ludoch. Nebudes to striktne pokutami uplatnovat pri slusnych ludoch, ale je dobre ze tu take zakony su. Sami viete kto vselico a na com sa vam vie /aj v noci/ prevazat po reviroch, horach. A nase zakony davaju velmi slusny rozsah pravomoci lesnej strazi, polovnej strazi, strazi prirody a policii.../stupajuce pravomoci podla poradia ako som vypisal/ aby tieto situacie primerane riesili. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off astronom, 4.12.2015 o 7:24

Edu - Možno by bolo dobré povedať aj čo je poľná cesta. Dve vyjazdené koľaje zákonite cestou nie sú. Aj poľná cesta by mala byť povolená stavebným úradom a po kolaudácii následne zakreslená do katastrálnej mapy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 4.12.2015 o 1:51

Po polnej ceste sa vozit môžeš ak tam nie je značka zákaz vjazdu . Polovník ani lesná stráž nemá čo riešiť cestný zákon . Môže vykonávať kontrolu na úseku poľovníctva . Ten ktorý nie je polodebil prípadne gumák upozorní vodiča na priestupok a vysvetlí mu prečo by sa nemal pohybovať po polnej ceste kde je značka zakaz vjazdu . Bubaci trestných činov su v polohe bludu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matino, 3.12.2015 o 23:47

ďakujem, ale podľa tohoto a aj podľa tohoto odkaz - kde sa jasne píše o výnimke pre nájomcov (to je aj PZ) tomu rozumiem tak že používať môžme lesné cesty takisto aj pozemky (lúky,pasienky,lesy). preto sa pýtam ak máte povolenia, ako sú formulované? vďaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off astronom, 2.12.2015 o 7:42

Zákon NRSR č. 326/2005 o lesoch § 25 Sprístupňovanie lesa a využívanie lesných ciest Odstavec (3) Lesné cesty je oprávnený využívať každý, kto ich potrebuje na hospodárenie v lesoch alebo na zabezpečovanie starostlivosti o dotknuté územie a o stavby a zariadenia na tomto území, a to po dohode s ich vlastníkom, správcom alebo so združením podľa § 51 ods. 2 o výške a o spôsobe úhrady za ich využívanie. Ak sa nedosiahne dohoda, o výške alebo spôsobe úhrady za využívanie lesných ciest rozhoduje súd. 34) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matino, 2.12.2015 o 0:26

opravnenie na vjazd do lesa motorovym vozidlom - Ahoj, v našom združení má každý poľovník vydané oprávnenie /kartičku/ na vjazd na lesné cesty a pozemky od majiteľa - čo je Urbárska spoločnosť. Takto to je asi štandardne aj v iných revíroch. Problém je v tom že urbár momentálne tvrdí že oprávnenia už nie sú platné pretože je v ňom deklarované povolenie na vjazd aj na pozemky a chce vydať nové povolenie kde by bol možný vstup len na lesné cesty, a keďže sme horský revír Malej Fatry, reálne nieje možné pohybovať sa len na lesných cestách, niektoré ani navyše nie sú zakreslené. Dodržiavanie sa u nás aj reálne kontroluje, pravidelne v lete sú kontroly zo strany polície, momentálne viac menej orientované na zberačov čučoriedok atď., preto sa pýtam, ako to máte v iných revíroch? resp. vyzná sa niekto v tomto zákone?
Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off andrejmt, 9.9.2013 o 19:57

Zdravím Vás, chcel by som sa opýtať, ako uvádzate : Vodič smie motorové vozidlo použiť len na cestách; to neplatí, ak sa motorové vozidlo v súlade s osobitnými predpismi ) použije a. v súvislosti s organizovaným športovým, spoločenským alebo iným verejným podujatím, b. na pôdohospodárske, lesné, údržbárske, stavebné alebo priemyselné práce, c. v súvislosti s výkonom poľovníckeho práva a rybárskeho práva .... či ja ako rybár musím žiadať príslušný urbár o vstup na toto územie, lebo tam chytám ryby, alebo podľa toho čo píšete mi stačí povolenie na rybolov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belzebub, 19.7.2013 o 6:39

O.K. Vždy je to len v ľuďoch. Je jedno do akej záujmovej skupiny patríš (poľovník, turista, fotograf, atď.). Dôležitéje je čo má kto v hlave a ako sa správa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bakchus, 18.7.2013 o 20:01

Belzebub, zapisovanie som navrhoval hlavne fotografom ako je Hronec. Aby sa zapisovali turisti je nerealne. Aj to som uviedol len ako priklad nejakej dohody a porozumenia aby potom nedochadzalo k hadkam ako medzi urssusom a hroncom. Ono je to tak ze sa vsetci chceme hrat na jednom piesku, jeden s formickou, jeden autickom a zavadziame si a mali by sme sa dohodnut alebo by nam to mal niekto predpisat? Podla mna je lepsie sa dohodnut lebo ten piesok uz nie je len statny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Belzebub, 18.7.2013 o 15:50

goret, viem, že téma je o motorových vozidlách, ale padol tu názor aby sa peší návštevník zapisoval do knihy návštev. Nespochybńujem, že to autor myslel dobre, najmä kvôli bezpečnosti. Ale v praxi je to nereálne. Väčšina ľudí ani netuší v akom revíri sa nachádza, nie to že existuje nejaká kniha návštev. A pokiaľ ide o vozidlá, jasné je akurát zákaz vjazdu. Ale kto môže takéto vozidlo zastaviť a ako ho donútiť zastaviť (napr. terénnu motorku) je už iná kapitola. Ale to by bolo na dlhú debatu a nechcem už odbočovať od témy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fubonaci, 18.7.2013 o 15:16

a ako je to keď idem k niekomu na chatu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namreh, 18.7.2013 o 15:11

lowec zaujímali by ma kolký z vás "mi lesná stráž":)) ste aj vlastnikmi pozemkou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 18.7.2013 o 14:56

v tejto téme, ale nejde o peších, ani o cyklistov, ale o motorové vozidlá a u tých je to jasne definované ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belzebub, 18.7.2013 o 14:25

Realita je taká, že Ústava SR a nadväzujúce zákony umožňujú voľný pohyb občanov aj po pozemkoch mimo intravilánu (v lesoch a na poliach). Sú určité obmedzenia napr. nesmú poškodzovať úrodu, plašiť zver, poškodzovať chránené rastliny a živočíchy, atď. Aj v chránených územiach je obmedzený pohyb až od 3. stupńa ochrany. Vo voľnej krajine a napr. v CHKO sa môže chodiť pešo aj mimo lesných a poľných ciest a turistických chodníkov t.j. aj po poľovných revíroch. Obmedzenia sú napr. uznané bažatnice, zvernice, označené časti, kde prebieha ťažba dreva alebo spoločná poľovačka. Som členom Stráže prírody a v oblastiach, kde sa najčastejšie pohybujem poznám veľa poľovníkov a lesníkov a vzájomne sa rešpektujeme a spolupracujeme. Netvrdím, že naša legislatíva je správna a dokonalá, práve naopak. Mnohé predpisy si vzájomne odporujú a každý si ich vykladá ako chce. Problém je s rušením zveri a chránených živočíchov. Veľa ľudí si chodí krížom-krážom aj v čase zimnej núdze alebo kladenia mláďat. U nas v Malých Karpatoch je les najmä cez víkendy a voľné dni plný turistov, psíčkarov, cyklistov vyskytujúcich sa mimo turistických chodníkov a na nejakej zveri im vôbec nezáleží. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bakchus, 18.7.2013 o 10:31

Hronec, urcite mate obaja s urssusom kus pravdy. Je pravda ze si nic neodnesies a neublizujes ale urcite pravidla by platit mali. Kedze revir je niekoho majetkom myslim ze by mal majitel (prenajimatel) mat pravo rozhodovat o pohybe ludi. Je to dolezite aj z hladiska bezpecnosti. Ja by som nemal nic proti tomu ak pojdes fotit ale kedze sa o zver staram cely rok bolo by od teba prinajmensom slusne dat vediet ked pojdes a kam pripadne sa dohodnut s pol. hospodarom a napriklad sa aj zapisat do knihy navstev reviru. Ja si osobne myslim ze fotka je niekedy lepsia ako trofej a ty si urcite uzivas podobne zazitky ako dobry polovnik a nepacilo by sa ti ked by si mal pred objektivom zver a niekto ti ju vyrusi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Brut, 18.7.2013 o 9:57

ursus,ja som reagoval len na to rušenie zveri autom že ked ide polovník autom tak ju tiež ruší.Ja chodievam fotit čo nie je zakázane zásadne pešo.Ty nemaš ani tolko rokov kolko ja už chodím po horách a do prírody.Ja za nič platit nemusím,ja nič z lesa neberiem na rozdiel od Teba.Ked chceš strielat tak plat a staraj sa.Kolko zaplatíš ročne?Určite nie viac ako si odnesieš.A do lesa chodím po celý rok a nie len ked je pekne alebo ruja.A to kto može či nemože íst autom som vobec neriešil tak nepíš sprostosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off sipik, 18.7.2013 o 7:38

Áno, aj poľovník s autom ruší zver, aj majiteľ pozemku, aj kombajn... - v nevyhnutnej miere. Bez toho by sa niektoré činnosti v prírode vykonávať nedali. Práve preto majú povolené jazdiť tam len určité skupiny ľudí za nejakým účelom, a nie každý, kto si zmyslí a kedy sa mu zachce. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 18.7.2013 o 0:03

Hronec, ano polovnik moze ist peso. Ale pokial je vo vlastnom reviry, za ktory si riadne plati, riadne sa o zver stara, nevidim dovod preco by nesiel autom. On tam ma pravo chodit autom. Ked si ty budes platit za nejake pozemky a obhospodarovat ich, potom si mozes chodit zver fotit autom. Milujem taketo poznamky radoby milovnikov prirody, ktori su milovnikmi len ked je pekne pocasie, teplo, sucho a idu sa vyvetrat do prirody pozorovat zver. Ale ked treba prikrmovat, chystat seno, kosit, orat, siat, vytvarat policka pre zver, remizky, chystat letninu, senaz a tych milion robot co su okolo chovania zveri to nie. To je totiz casovo narocne a drahe vsak? To si radsej nasporime na novy fotacik a budeme sedkat doma v teple kym to nejaky zeleny pakovia spravia a potom si pojdeme uzit ruju. Je mi zle z takychto ludi a mali by sa ist vykecavat na nejake svoje ekofasisticke fora a nie sem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Brut, 17.7.2013 o 21:30

ursus,a polovník neruší zver ked behá po revíri autom?Vlani som bol fotit,schoval som sa a čakal.Zrazu sa objavilo auto,zastalo polovník popozeral dalekohladom a šiel dalej.Takto sa to zopakovalo viac krát. A Mna zdrbal že čo tam chcem a plaším mu zver.A pritom ked sa mu nepozdravím tak ma ani nezbada.On nemože íst pešo?Bolo to nedaleko dediny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 1-40 z 91 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM