Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Tlmiť líšku po celý rok, alebo nie? - diskusia

autor: off jan2222
pridané: 9.4.2013 23:04

Líška je predátor, ktorý do našej prírody rozhodne patrí. Medzi poľovníkmi dosť často rezonuje téma, či ju tlmiť po celý rok, alebo nie. Konkrétne či ju tlmiť počas vyvedenia mláďat. Jední sú za, iní z humánnych dôvodov sú proti. Aký je váš názor?

počet zobrazení: 19 147
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off laco11, 23.8.2020 o 18:50

...je mi jasné, že v časoch mojej mladosti bola v Európe besnota a vakcíny neboli, ale chcem iba poukázať na to, že "vyštrílac" nevieme a chcem, aby si aj poľovníci na poliach uvedomili, že líška je živočíšny druh a v prírode má svoje poslanie. Samozrejme, že sa nebránim jej lovu a nikoho za to neodcudzujem, len neznášam chválenkárstvo a ľudskú nenávisť k predátorovi, ktorý skutočne nie je príčinou úbytku drobnej zveri. Určite líška nemôže za už skoro isté vyhynutie jarabíc, na poľovanie a bohaté výrady, ktorých ako chlapec nemôžem zabudnúť. Ja vítam zobudenie sa pána ministra pôdy a jeho prosby o vytváraní vetrolamov, rôznych alejí, úhorov a všeličoho možného čo v mojej mladosti bolo normálne a prirodzené a poskytovalo biotop pre drobnú zver a aj líšku v prirodzenej symbióze. No pán minister zabudol, že žijeme vo vysoko komerčnom prostredí, v ktorom už nikto nie je ochotný robiť niečo zadarmo. Aj dnešný veľko poľno gazdovia iba natŕčajú ruky k štátu, že bolo sucho a málo sa urodilo, ale neuvedomia si, že to sucho je tu aj preto, že všetci rozorali medze, ktoré boli prirodzeným vodozádržným prostriedkom. Prečo našim starým otcom vyhovovalo tolerovať aleje stromov, kríkov a zarastených medzí keď gazdovali na svojom, im tá pôda nechýbala? Teda hovorím, že líška aj keď u nás nie je riadne poľovne obhospodarovaným druhom si zaslúži našu pozornosť a aj pri love sa jej musíme zmocňovať s poľovníckou nóblesou, ktorá by mala byť vlastná každému poľovníkovi.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 13

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 182 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Stopinko, 18.4.2013 o 11:18

dik za odpoved :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 18.4.2013 o 11:18

Jaro, myslíš si, že to takto robia napr. v Rakúsku? U nás máme predsa poľovníctvo i poľonohospodárstvo pod jedným ministerstvom a máme aj ministerstvo ŽP. A nielen poľovníctvo, ale napr. aj včelárstvo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 18.4.2013 o 11:15

Stopinko , odpoviem ti presne , ano u nás sú výborné vzťahy s polnohospodármi a vychádzajú nám v tomto v ústrety . naša PS patrí vlastne pod Polnohospodárske Družstvo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 18.4.2013 o 11:00

Majko netvrdim, aby sa liska nelovila no cela tato diskusia vyznieva akoby liska mohla za vacsinu ubytku drobnej zveri. Spytam sa ta inak , boli ste vy vo vasom PZ ci PS niekedy za ludmi, ktori obhospodaruju polnohospodarske plochy a hodili s nimi rec sposobom" Chlapi kua nechajte kde tu pas uhorom vsak tie bazanty a zajace to potrebnuju ? Mozno som padnuty na hlavu a predstavujem si to moc lahko , len sa proste pytam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 18.4.2013 o 10:51

laco11 , nikto tu netvrdí že líška je hlavný dôvod úbytku drobnej zvery , hlavný dôvod je polnohospodárstvo , bezorebná technológia , chémia a aj ochranári , lebo sa zvýšila ich činnosťou početnosť operených dravcov ktorý tiež nejedia len krémeše ale si pochutia na zajacoch a bažantoch. ale toto sú faktory ktoré človek-poľovník nevie ovplyvniť ! preto je tlmenie líšok jediná možnosť ako eliminovať úbytok drobnej zvery , keď nám ju zabíja polnohospodárstvo tak sa aspom snažme aby nám drobnú nezabíjali líšky !Stopinko a aj ty píšeš pekne že líška drobnú nevykynoží , ale prečo by sme mali dovoliť líškam znižovať stavy drobnej , líškam v tom vieme zabrániť jej odstrelom ale polnohospodárom v decimovaní drobnej nezabránime ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 18.4.2013 o 10:35

Myslim si , ze za zdecimovane stavy drobnej zveri mozu polnohospodari. Liska ani iny predator nikdy nepozerie tolko aby vykynozila populaciu bazantov , zajacov , jarabic ... Preco nie su v reviroch jarabice no lebo na poliach nieje miesto kde by sa ukryli. Pokial sa bude hospodarit na poliach ako sa hospodari tak to pojde dole vodou. Necudujem sa preto ,ze sa dari vo vinohradoch pod malymi karpatmi ovela viac drobnej zveri. Dostatok ukrytov ako aj potravy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 18.4.2013 o 10:27

...ak niekto tvrdí, že primárnym dôvodom úbytku drobnej zveri je líška tak si skutočne nevidí na koniec nosa...ak náhodou líška uloví posledného zajaca na planete aj tak nebude vinná za jeho vyhynutie ako druhu...skôr toho vinníka uvidíme po pozretí sa do zrkadla ako ho hľadať medzi predatormi...líška nie je triednym nepriateľom, ktorého je potrebné loviť pri každej príležitosti a aj na 330 metrov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 18.4.2013 o 9:20

otec žil 30 rokov na horárňach, ale len mizivé percento zadrhnutých, resp. odnesených sliepok mali na starosti líšky, skoro všetko, kuny, tchor a jastrab, jastrab mi lovil aj poštové holuby, líšku si pri tom neviem predstaviť jedine nejakú vyšlachtenú strešnú, no ak k vyjadreniam v telke sa nevyjadrujem lebo už sa obávam že keď si otvorim darovanú konzervu od kamaráta poľovníka vyskočí odtiaľ buď ten pán alebo jedna premúdra moderátorka s kolegom .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on yegi, 18.4.2013 o 9:04

Vcera v niektorych TN,nejaka kvazi ochranarka verejne obvinila polovnikov,ze kdesi pri Trnave otravili nejake kane mociarne a líšku.vyjadril sa k tomu aj Šuba.nepostrehol som však,že by voci obvyneniu polovnikov protestoval, alebo na nu podal trestné oznamenie pre krivé obvinenie!!!je to v poriadku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 18.4.2013 o 8:40

Ano a nie Len mam, ale aj susedom a to kazdy rok! Pobrala kacky, sliepky, kraliky a holuby. Predminuly rok jednu vymakol nas border, ta dokradla ... :-D Teraz ked maju stence sa tlak zvysi, ale aj cez zimu chodili rabovat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 18.4.2013 o 7:08

Orol, líška nie, tá by vďaka psovi ťažo prešla, ale tchor áno a dôkladne. A aj jastrab. Pozn.v časoch Veľkého Maa sa v Číne rozhodli zlikvidovať vrabce a iné spevavce, lebo im odjedali z obilovím. A potom ich išli zožrať muchy. Niekde sa darí s chovom líšťat, inde s chovom myší, hrabošov, škrečkov a pod. Vyrábať z líšky našeho úhlavného nepriateľa špecializujúceho sa na malú zver a už aj na malé deti je volovina. Líšky treba riediť (dovolenými spôsobmi), ale nie je to všeliek na nízke stavy malej zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 17.4.2013 o 22:44

ako páni poľovníci ? darí sa vám s chovom líščat ? :)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on yegi, 17.4.2013 o 21:31

vlani mi líška odniesla 2 páre divých kačíc, kačky už sedeli na hniezdach, a jedného káčera a dve kačice čínske.Videli ju susedia, následne ju,aj lišiaka a asi 3 líščatá odlovili domáci poľovníci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peters, 17.4.2013 o 21:29

ano, minuly rok o takomto case. vsetkych 7 aj s kohutom. doviezli sme dalsich 5 a to iste. odvtedy pokoj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 17.4.2013 o 21:07

Loni, nebo předloni jsem koupil 25 slepic. Asi tak do třech měsíců bylo po nich. Pár jich sice pomordovali jestřábi, ale jinak hlavně lišky... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 17.4.2013 o 21:03

ÁNO. ( bol som dokonca aj 2x priamym svedkom ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 17.4.2013 o 20:59

Vážení priatelia, stalo sa už niekomu, že mu líška zadrhla domácu hydinu ?? Resp. počul niekto od suseda, priateľa, alebo známych, že líška im zadrhla domácu hydinu?? Stačí odpoveď ÁNO, alebo NIE. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 17.4.2013 o 20:41

Som sa z chuti zasmial "na komentároch" pod fotkou 202 561 :-o))) P.s- ( prísp. 17:10 - spodné vety ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 15.4.2013 o 13:11

Sipik- súhlasím s tvojim príspevkom o 21:46, tiež za zásadnú príčinu úbytku malej zveri považujem nevhodnú výsadbu, monokultúry, mechanizáciu a celkové zhoršenie prirodzených životných podmienok malej zveri. Čo sa týka tlmenia líšok, v poľných revíroch ak chcú poľovníci zachovať aj to málo, nemajú na výber, musia tlmiť vždy keď je príležitosť. V horských revíroch to závisí od obdobia, líška tam nie je dominantný predátor, počas letných či jesenných mesiacov na ňu nevystrelím vždy, aj keď práve nelovím inú zver. Predsa je to živý tvor, mal som viackrát príležitosť pozorovať hru a "radosť" líšky z pekného dňa či rosy a vtedy som vystreliť nedokázal. V "dolniackom" revíre by som asi uvažoval inak... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Stopinko, 15.4.2013 o 10:31

Tlmenie lisok - odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off plidinsky, 15.4.2013 o 9:56

sipik: - vabenie: mas absolutnu pravdu - lisky su po zime vyhladovene a vyvadzanie mladat ich nuti este viac pritlacit na zhananie potravy - v Rakusku maju aj pocestnejsie stavy dropa - v Nemecku vyhlasili tohto roku sutaz o zverou najprijatelnejsiu obohospodarovanu polnohospodarksu podu - nemyslite, ze tu by sme si tiez mohli zobrat priklad? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 14.4.2013 o 21:46

K téme: Sám neviem, ako sa vyjadriť... Keď som bol začínajúci poľovník, bol som "nadržaný" na ranu, teraz už zvažujem všetky dôsledky. Ak je pravda to, čo tu Orol píše, tak to beriem. V každom prípade, ja sa na líšky špecializujem v zime, vábim ich a som celkom úspešný. Je nás v združení 25 a keby každý strelil ročne toľko líšok, čo ja, tak by sa dalo hovoriť o tlmení "škodnej". Ale väčšina členov PZ sa tomu nevenuje, susedné PZ sú na tom podobne, a tak suma sumárum, populácia líšky veselo rastie. Ešte chcem dodať, že líška je len jeden faktor vplývajúci na početnosť populácie malej zveri. Základom je životné prostredie - biotop, v ktorom chceme, aby malá zver žila. Dnes sa poľnohospodársky využije každý m2 vrátane lúk a pasienkov, poorie a pokosí sa všetka burina a rákosie... Proste v záujme o DOTÁCIE Z EÚ sa premení všetko, čo sa dá, v poľnohospodársky obrábanú pôdu, preletí lietadlo, ktoré to odfotí a peniaze sa hrnú... To, že máme revír o rozlohe 2080 ha a z toho viac ako polovicu predstavuje kukurica a repka, to absolútne nikoho nezaujíma. Poľnohospodári pokosia rákos, poorú lúku, zasejú obrovské plochy monokultúr a poľovníci sa môžu aj na hlavu postaviť. Neurobia s tým nič!!! Treba legislatívne, ale aj prakticky! zmeniť podmienky a spôsob obhospodarovania pôdy (snahy tu už boli, ale ostalo nejako ticho). Len potom vzniknú pre zver vhodné podmienky, v ktorých ju my, poľovníci, budeme môcť manažovať. Je zaujímavé, že všelijaké teroristicko-zeleno-pseudoochranárske zoskupenia bojujú proti poľovníkom, ale proti poľnohospodárom (tým, ktorí pretvárajú krajinu na svoj obraz - a hlavne za účelom dotácií z EÚ) ani neceknú. Lebo poľovníci sú tí, čo majú pušky? Spočítajte už niekto, koľko srnčiat zabije moderný kombajn a koľko (hoci aj nemoderný) poľovník. V rakúsku - ak sa nemýlim - nechávajú okolo každého poľa 3m široký pás nedotknutej pôdy. Tam je burina, semená, hmyz... a aj jarabice... Proste alfa a omega je životné prostredie pre danú zver. Ak ho nemá vyhovujúce, tak my, poľovníci sa stávame len svedkami jej pomalého konca. A už sa mi ďalej ani nejak nechce písať. Je mi z toho zle. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sipik, 14.4.2013 o 21:26

Trochu mimo témy, ale všimnite si, ako dobre v tomto období reagujú líšky na vábničku, napr. na vrešťadlo.Mám skúsenosti, že si idú nohy dolámať, tak letia ku mne po zavábení. Zrejme vysoký výdaj energie pri kŕmení mliekom ich zbavuje povestnej opatrnosti a už sa mi stalo, že po zavábení líška vybehla z húštiny, zbadala zajaca na lúke, začala ho naháňať, ale ušiel jej. Znova som zavrešťal a ako guľa vybehla z húštiny a skoro ma zhodila z posedu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 14.4.2013 o 20:54

Rado, mám doma tiež niekoľko kníh atď... P.s- v niektorých starých sa dokonca uvádza, že líščatá sú vonku pred brlohom dokonca už v treťom týždni ( niekde sa uvádza v štvrtom, ako som nižšie uviedol ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 14.4.2013 o 17:17

V tom odkaze sa neuvádza ,že líška počas prvých dvoch-troch týždńoch od vrhu z brloha nevychádza !! a po tomto len na istý čas a do tesnej blízkosti brloha !! Tak dômyselne je to zariadené ! Nuž a líščatá po dovršení 4 týždňov už šaškujú pred brlohom. Kto vie čítať a rozmýšĺať príde na to, že existuje veeeeľmi malá, takmer nulová pravdepodobnosť, aby líščatá uhynuli. Ja mám 55 rokov a zhruba tridsať ročné skúsenosti a nikdy doposiaľ som uhynuté líščatá nevidel. P.s- odkazy pre moje horeuvedené tvrdenie nie je problém nájsť, keď to píšu v knihách, dá sa to dohľadať určite aj na nete. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 14.4.2013 o 16:43

Mám doma knihu od Jozefa Herza Líška hrdzavá biológia a lov. Je to tam popísané podobné ako v odkaze čo dal orol, ale výnimky potvrdzujú pravidlo. Pred pár rokmi strelil náš člen ocucanú fenu a po pár dňoch sme našli pri nore blízko miesta kde ju strelil 6 líšťat uhynutých jedno vedľa druhého. Hlavne v čase keď ešte neprijímajú tuhú stravu ale len materské mlieko sa stáva že odstrelom matky mladé hynú. Nie je to len od hladu, ale kedže malé líščatá nemajú vyvinutú termoreguláciu hynú aj na podchladenie. Celoročný odstrel schvaľujem, ale ako som už písal dobrý psík a norovať to je najúčinnejší spôsob tlmenia líšok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 14.4.2013 o 13:02

Orol, dobry odkaz, opat rozsirime vedomosti. LZ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 14.4.2013 o 12:59

Napr. aj tu je čosi naznačené ( čítaj biológiu líšky 2.1.2. Úvod a stranu 15,16,17) odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 13.4.2013 o 23:27

Najmä z poľovníckej literatúry - kníh, časopisov, magazínov, ako aj Net zdrojov P.s- 10.04.o 21:52 po mojom príspevku ( 21:11) už čosi naznačili aj plidinsky a 21:24 Hunter243 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Geronimo11, 13.4.2013 o 21:15

Orol, rád by som vedel odkiaľ čerpáš poznatky o spolupráci hlavne o tzv. adopcii líšťat? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 13.4.2013 o 17:38

K výchove mláďat: už bolo uvedené, že na výchove sa podieľa nielen fena, ale aj pes. V prípade zneškodnenia „psa“, ktorý zadrhol gazdinej na dvore povedzme 5 sliepok sa nič nedeje, o výchovu sa stará fena. V prípade zneškodnenia feny sa stará o výchovu „pes“, resp. ten veľmi rýchlo odkáže sestrám ( ale oni to už vedia ) čo majú robiť, čiže sa starajú sestry. Čiže netreba byť útlocitný a úzkostlivý, resp. sa vyhovárať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 13.4.2013 o 17:12

Na sídliskách atď na Slovensku počas celého roka a v priebehu dňa, či večera je čoraz častejší stret obyvateĺov a detí s líškami... P.s- POZOR NA TO ! Líška je líška a kto to podceňuje, tak nemôže byť pri zdravom rozume. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 13.4.2013 o 17:10

Edu správne. Tam sa to však dá napraviť - Američania napochodujú a do 24 hodín je po "vojne". P.s- u líšok je to však iné. Líška je nezmar - má veľkú natalitu, adaptačnú schopnosť, schopnosť prežiť. Pamätám si napr. 70- desiate roky, keď v rámci potláčania besnoty bola líškam doslovne vyhlásená vojna celoplošne v celej republike. Plynovali sa brlohy, vykladali otrávené návnady, dávali pasce, poľovalo sa všelijakými možnými spôsobmi veĺmi tvrdo na líšky a kam to viedlo? Len k čiastočnému úspechu a líška sa nadalej vysmieva ďalej. Líšku samozrejme v prírode nutne treba, pretože požiera myši, hraboše, kadávere zdochlín atď, zver je vnímavejšia, ale treba ju v únosných stavoch. Chceme predsa druhové zastúpenie zveri, všakže. V revíroch s chovom drobnej zveri je nutné líšku tlmiť celoročne. Je to nekompromisný predátor a v prírode vlastne ani nemá prirodzeného nepriateľa, okrem rysa, orla. Hlavne v jarných mesiacoch napácha veĺa škôd nielen v revíry, ale aj záhradkárskych osadách, usadlostiach atď, kde dokáže byť maximálne vynaliezavá a drzá a kde zdecimuje pomaly celý chov sliepok, zajacov, či inej domácej hydiny. Je hlavným prenášačom veĺmi nebezpečných chorob prenosných na človeka a domáce zvieratá, pozor na to! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 12.4.2013 o 23:48

Cita, Hekler, súhlas. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 12.4.2013 o 22:59

Zdravím Cita, ste mi pripomenuli, "vyplatilo se zastavit na silnici...", mali sme v PZ člena, policajta, ktorý počas služieb na vozidle posieľal svojich podriadených k zrazeným mačkám, psom a líškam, aby im urezávali konce chvostov a on to potom otcovi ako PH, predkladal ako ulovenú škodlivú zver v rámci interného bodovania v PZ. Všetci členovia o tom vedeli, ba naopak ako ho zosmiešniť tak ho otec dal príkladom pre všetkých členov, bol veľmi unesený a som presvedčený, že doteraz to nepochopil. Po tejto skúsenosti sme s bodovaním škodlivej skončili. Ako perličku dodám, že raz si dotyčný prišiel k ocovi pre novú plombu, lebo pridelenú použil, na otázku, že na akú ulovenú zver, tak odpovedal, že na mačku, ktorú vtedy skutočne strelil, asi bol oproti tým z cesty v šoku... :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jan2222, 12.4.2013 o 21:38

Leon kde to poľuješ, že tam máte také líšky. Tie sa oplatí chrániť cely rok. :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 12.4.2013 o 21:11

kdoví co prášily odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 12.4.2013 o 20:39

už som si myslel že sa pomýliš a napíšeš že "vyprášiť kožúšky" ...(: ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 182 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama