Heming hunting
dnes je piatok,  10. máj 2024,  meniny má Viktória,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:15,  dnes západ slnka: 19:10
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

nastrelenie gulobroku - diskusia

autor: off kastik
pridané: 1.4.2013 20:56

Priatelia polovnici. Potrebujem pomoc v oblasti nastrelenia GB (vase skusenosti). Pred nedavnom som kupil GB ZH 124 7x57R/16. Kedze som si ju chcel nastrelit na naboje znacky GECO (s ktorymi mam zatial len dobre skusenosti) zasiel som na strelnicu a skusal ju nastrelit aj z nastrelovacieho stojanu. Zial po prvych troch vystreloch, ktore isli od stredu na 2 až 5 cm do prava pri 100 m, dalsie lietali po terci do dvoch zon. Jedna zona bola cca 30 cm na 11 hodinu a druha zona cca 30 cm na 6 hodinu. Niekde som sa docital, ze to moze byt sposobene aj zohriatim hlavne pri vacsom pocte vystrelov, co je pri GB dost caste. Mate s tym niekto skusenost, viete mi poradit co robit?


počet zobrazení: 18 738
počet hlasov: 0
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Hunter243, 2.4.2013 o 14:00

Nechcem opakovať, čo tu bolo už doteraz popísané, ale Kastik kľud, treba to ozaj s trpezlivosťou nastreliť. Pri takýchto zbraniach sa neponáhľa, ba naopak, ak by si mal čakať po každom výstrele min. 20 minút, tak stráviš na strelnici celý deň a to treba brať do úvahy aj vonkajšiu teplotu na strelnici, mráz až po horúčavy. Píšem o nastreľovaní už po dôkladnej kontrole osadenia puškohľadu na danej montáži, čo patrí medzi základ, nehovoriac o spoľahlivosti puškohľadu. Poznám dokonca prípady, keď si guľobrok nastreľovali "za pochodu" aj týždeň, keď vystrelili každý deň jednu ranu, až do úplnej spokojnosti...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 85 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off pepies, 9.2.2015 o 15:11

Mišo 111 len sa moc neteš do 300 rady bude zakaz používať strelivo S & B :0) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso111, 9.2.2015 o 12:32

Fúúú to mi odľahlo! Ja mám 300-vkovú...:))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 9.2.2015 o 12:32

Podla mna stare Zethacka najmä 100-kovej a 200-kovej rady by mali byt stiahnute z pouzivania na SP z dovodov vyrazneho, nebezpecneho rozptylu pri opakovanych ranach za sebou, co moze byt zivotu nebezpecne pre polovnikov a personal na SP :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off kormp, 9.2.2015 o 7:35

Páni nehaňte ZH viď ... nastrelenie gulobroku - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Leon, 6.2.2015 o 14:49

na slušný střelnici mají kompresor a hlaveň si vychladíš ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off citulik, 6.2.2015 o 8:44

Kastik, prosím Ťa daj vedieť ako si dopadol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 5.2.2015 o 13:52

Onval – ja prechovavam obdiv a respekt ku kazde myslivecke zbrani co vsak neznamena ze si idem kupit Zethacko. Mne staci, ked ho mas Ty. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off onval, 5.2.2015 o 12:33

yegi Ď......:)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off yegi, 5.2.2015 o 12:02

onval, takto to môže dopadnúť, ked zasadíš paradajku, zapichneš k nej ZH-čku,a čakáš,čo Ti vyrastie, a ono vyrastie jaro1:-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off onval, 5.2.2015 o 11:51

Jaro1 ešte nemáš toľko rokov ani skúsenosti aby si mohol dávať návrhy,kto akú zbraň má vlastniť.Ty vlastníš takú záhradku kde sú napichané ZH-čky ako kolík pri paradajkách?Napíš mi ja si ich pôjdem stadiaľ vziať! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jaro1, 5.2.2015 o 10:50

Citulik, rozptyl zasahov prvych troch ran bol pomerne dobry a typicky pre ZH. Az dalsie rany mu zacali lietat co je typicke pre ZH, pokud sa strili bezprostredne za sebou /bez vychladnutia/ Z uvedeneho vyplyva ze podla mna je optika vratane montaze ok.Ps Hunter, kupovat dneska ZH mi pripada ako kupovat dneska skodu 120 :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 5.2.2015 o 10:25

...:- :- :- nemusím čítať z knihy, osobne strieľam odo 12-tich rokov súťažne brokovú disciplínu Skeet, tak to veľmi dobre poznám, najmä pri disciplíne Trap. No a poznámka, že "... zapichuju ZH ako kolik ku rajcinam...", tak ešte som takú záhradku s paradajkami nevidel. Naopak som videl pri všetkej úcte k starším držiteľom ZH krásne lovecké úspechy, ba dokonca začínajú s týmito zbraňami aj mladý poľovníci a u susedov myslivci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off jaro1, 5.2.2015 o 10:13

Niekteri zapichuju ZH ako kolik ku rajcinam tak nevidim dovod preco KB hlavne uvedenym sposobom neschladit aby lepsie strileli naviac, ked tento sposob pouzivat v minulosti aj pretekari, co docitas v knihe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Hunter243, 5.2.2015 o 8:50

Ďakujem páni "Lysec" a "Onval"..., prekvapilo ma to! Ale tak to s ocom praktizujeme my. Na margo príspevku "Jaro1", áno dá sa aj takýmto spôsobom schladiť hľavňový zväzok guľobrokovej kozlice, ale pre mňa je to spôsob drastický, samozrejme musí prísť postup vytretia hlavní do sucha a potom pokračovať, lenže ja mám nervy už vtedy, keď mi puška zmokne, zapadá so snehom, alebo sa zarosí, "doští" v aute, či na chate, takže tento postup nepraktizujem, toto sa využíva pri brokovej športovej streľbe na asfaltové terče počas letných horúčav. Guľobrokové kozlice, ktoré máme takýmto postupom nastrelené, perfektne držia ranu, montáže sú oceľové s podhľadom, dokonca nám pasuje aj sústrel hlavní cez optiku, pri využívaní brokového streliva, samozrejme na brokovú vzdialenosť, odskúšané a potvrdené spoľahlivosťou máme strelivo 42,5 gr. minimagnum. Nečudo, že sa táto téma znova obnovila, lebo teraz je tá ročná doba, kedy nám goľobrokové zbrane robia radosť pri love líšok postriežkou, alebo posliedkou. Prajem Vám všetkým "líščiarom" pevné ruky, bystré oči, číry zvuk Vašej vábničky, no a radosť z úlovku, LOVU ZDAR !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

on lanus, 4.2.2015 o 20:30

citulik - So skúškou bez puškohľadu samozrejme súhlasím,ale to,že "dural nieje kov" som dosiaľ ozaj nevedel ?!?!?! (Presne spravená montáž z duralu sa oceľovej bezo-zbytku min. vyrovná !!! ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off citulik, 4.2.2015 o 19:59

Zdravím páni poľovníci,nastrelil som viacero zbraní,ale to veľké rozhadzovanie zásahov na terči je neštandartne. Kastik, doporučujem ti zložiť puškohľad a vystreliť do terča 3x otvorenými mieridlami a uvidíš čo to robí. Keď rozhadzuje tak je chyba v zbrani. Môže byť poškodené ústie hlavne. Ak bude rozptyl v poriadku tak je chyba buď v puškohľade ,alebo v montáži, alebo aj-aj.Montáž na tvoju ráž musí byť celokovová nie duralová. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 4.2.2015 o 16:12

Hunter243- neni pravda, ze na strelnici musis byt cely den, staci kdyz hlavne kulobroku ZH po kazdem vystrele namocis do suda s vodou :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off onval, 4.2.2015 o 15:24

Hunter243 popis perfektný,tento popis by ste mali označiť ako najlepší! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 10.11.2014 o 8:31

Hunterov komentár mal byť už dávno označený ako najlepší.- Niet k nemu čo dodať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 2.4.2013 o 14:00

Nechcem opakovať, čo tu bolo už doteraz popísané, ale Kastik kľud, treba to ozaj s trpezlivosťou nastreliť. Pri takýchto zbraniach sa neponáhľa, ba naopak, ak by si mal čakať po každom výstrele min. 20 minút, tak stráviš na strelnici celý deň a to treba brať do úvahy aj vonkajšiu teplotu na strelnici, mráz až po horúčavy. Píšem o nastreľovaní už po dôkladnej kontrole osadenia puškohľadu na danej montáži, čo patrí medzi základ, nehovoriac o spoľahlivosti puškohľadu. Poznám dokonca prípady, keď si guľobrok nastreľovali "za pochodu" aj týždeň, keď vystrelili každý deň jednu ranu, až do úplnej spokojnosti... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off spito270, 2.4.2013 o 12:09

to potom treba zverit odbornikovi aj samotnu strelbu na zver ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 2.4.2013 o 12:04

tthunt hej ja to chapem neboj len si stale pisal vodorovnu polohu nie horizontalnu tak som si ta doberal :-DD PREPAC! ,ale ked bude robit niekto taku chybu pri nastrelovani tak este skor ju spravi v prirode pri love ale moze si kupit horizontalnu bublinku na puskohlad a ma virieseny problem z horizontalnym naklananim zbrane :-DD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tthunt, 2.4.2013 o 11:29

OK tak inak: ked zbran s optikou pri vystrele naklonis dolava alebo doprava tak cim blizsie je puskohlad k hlavni tym je odchylka od nastrelu mensia a naopak. Dufam ze sa to uz da pochopit :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 2.4.2013 o 11:19

goret ja si robim srandu ale miesa sa tau osadenie puskohladu v montazi a nastrelovanie zbrane wrrrrrr ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 2.4.2013 o 11:09

zbraň a cieľ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 2.4.2013 o 11:02

ked niesom vo vodorovnej polohe zo zbranou?a vystrelis to myslis strelec a zbran? ci to mas na mysli vodorovnu polohu zbran voci puskohladu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tthunt, 2.4.2013 o 10:51

MMasska - ked nie si vo vodorovnej polohe so zbranou a vystrelis, odchylka nastrelu je tym vacsia cim je vzialenost puskohladu od osi hlavne vacsia.Vysvetlovali mi to odbornici s dorazom na to aby sa puskohlad montoval co najnizsie k hlavni, Blaser ma aj instruktazne video k tomu na YT. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

správca MMasska, 2.4.2013 o 10:42

tthunt tak to my vysvetli prosim ako ked je puskohlad dalej od osi hlavne to znasobuje chybu strelca pri nastreleni? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tthunt, 2.4.2013 o 10:41

Nedavno som nastreloval novy gulobrok Blaser BBF95. Musel som kvoli tomu ist na strelnicu 2x a stravit tam dlhy cas chladenim hlavni.. Gulova hlaven mala byt uplne volna a plavajuca avsak nebola, zhruba v strede hlavni pod predpazbim je niekolko cervikov ktorymi sa da tlacit na gulovu hlaven a tak ju nastavovat ku brokovej - totalny nezmysel, zbran sa pod ich vplyvom nedala uspokojivo nastrelit!!! Tieto 3 cerviky som vyhodil prec a az potom bola hlaven naozaj volne plavajuca a zbran sa dala precizne nastrelit. Pri GB su hlavne tensie (menej ako 15mm priemer) ako pri solo gulovnici a aj preto je GB citlivy na viac ran za sebou.A dalsia vec je ze pri modernych GB je gulova hlaven ulozena dole, tzn. ze puskohlad je dost vzdialeny od osi hlavni, pri nastrelovani to znasobuje chybu strelca.Nastrelenie GB treba zverit odbornikovi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 2.4.2013 o 8:17

kazdy gulobrokalebo aj gulovnicu ked prehrejes hlavn bude menit nastrel ked mas na GB hlaven dole je z vrchnej strany ma listu ktora spaja brokovu hlaven ak sa gulova prehreje dojde k pnutiu a pomaly zacne nastrel stupat ale u ZH je lista aj z vrchnej strany kde mas sinu musku cielnik aj zo spodnej kde sa napaja s brokom tieto listy sa zohrievaju rozdielne a preto dochadza k rozhadzovaniu vystrelov podla toho ktora sina viac prime a odoberie teplo tymto je ZH znama ,ale .... ? nepacil sa my uz tvoj popis aj prvich ran ze hore a doprava! co ti z istotou mozem napisat ze to iste nesposobuje strelivo GECO , nieje to boh vie ake strelivo v ucinkoch a setrnosti ale presnost sa tomu strelivu upriet neda takze tam problem nehladaj, kedze ako pises si ten GB len nedavno kupil a nevies aky je jeho stav a ako strielal predtym tak ti do sukromnej posty napisem par rad ako si to jednoducho odtestujes a budes hladat pricinu tvojho problemu! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off fridomf, 2.4.2013 o 6:52

Kež som ja kúpil ZH-čku tiež som sa zľakol,že niečo nieje v poriadku.Robilo mi to to isté,čo tebe.Ale nemaj strach.Je to už nižšie spomínaný problém o tepelnej rozťažnosti.Ak si chceš nastreliť guľobrok poctivo,daj si pauzu medzi ranami aj 15-20 min so zlomeným záverom a všetko bude OK.(Prvá rana mi ide presne,druhá trošku nižšie a ďlšie,mimo okres) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 2.4.2013 o 0:56

Ku guľobrokom ZH. Prax potvrdzuje, že pri strieľaní za sebou, t,j. bez vychladnutia hlavne najlepšie ide prvá rana, menej druhá a potom to ide spravidla mizerne. Preto dôležitá zásada pri nastreľovaní je: za každým výstrelom nechať vychladnúť hlaveň! čo ste podĺa popisu vy ale neučinili. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borgeo, 1.4.2013 o 23:14

jozef zase netreba robit z komara somara. Ludia predavaju aj ine zbrane, ktorych kvalita a cena sa pohybuje niekde uplne inde. Proste su ludia ktori maju blasera a su spokojni a takisto su ludia ktori maju ZH a su spokojni a takisto ludia ktori maju ZH a su nespokojni. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 1.4.2013 o 23:12

zdravím chlapi, mal som iž94 a posun zásahu vplyvom ohrevu hlavne nebol badatelný vôbec (7,62x54R), no pri Brno 502.8 to pri zhruba 5 rane bolo badatelné, ťahalo to hore cca o 5 cm už piatu ranu. Súhlasím s lanusom, že chyba bude niekde inde a tu neobstojí ani fakt, že predtým to bolo dobré.čo bolo - bolo, teraz je teraz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 1.4.2013 o 22:58

Človek čo ti ju predal mal dôvod.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off borgeo, 1.4.2013 o 22:31

Daniel8, ano lepsie riesenie je solo gulovnica, alebo lepsie povedane niekolko solo gulovnic + nejake tie brokove kozlice pripadne dvojky. To ako je na tom s chladenim Tajga, nech sa vyjadria niektori zo stastnych majitelov tohto skvostu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaroMT, 1.4.2013 o 22:24

Najlepsia rada, zbav sa jej ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 1.4.2013 o 22:04

tou lepšou myslíš solo gulovnicu(opakovačku)? Myslim, ze IŽ 94 Tajga by nemala problem kedze su oddelene,ci? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 1.4.2013 o 21:51

Pokiaľ by išlo len o pnutie tak by rany zo ZH-čky jeho vplyvom po cca 3.rane postupne klesali; ak však chodia "hore/dole" bude pes zakopaný niekde inde t.j."lieta" kríž ,alebo montáž . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 85 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM