Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Besnota u líšok - diskusia

autor: off MiroslavCC
pridané: 6.3.2013 17:27

Kolegovia,čo si myslíte o publikovanej informácii o výskyte besnoty u líšky.Boli sme region bez besnoty? Vyjadrenia kompetentných tomu nasvedčovali, ale bola to skutočnosť?


počet zobrazení: 10 661
počet hlasov: 0
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 41 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off henrik, 2.4.2015 o 11:38

Ano,drobne i vacsie rany pri polovacke vzniknu lahko.aj ja som sa nechal ockovat napriek posmeskom,ale teraz mozem besnotu pustit z hlavy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 2.4.2015 o 11:37

medzi jej hobby patrí chov zvierat a hra na gitare. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off heimdall, 2.4.2015 o 11:33

Podobný pocit zo strachu z besnoty sa dá veľmi ľahko zažiť aj priamo na poľovačke. Pri samotnom pohone cez trnky a černičiare ostanú ruky honca len v minimálnom prípade neporanené a nepoškriabané, po skončení honu, sa s nimi pustí človek do vyvrhovania a spracovania zvery so zakrvavenými rukami...kontakt ako vyšitý, ak by bol diviak ako zviera vnímavé na besnotu nakazený, k prenosu dôjde bez povšimnutia a ako spomenul kolega, keď sa prejavia príznaky je už fatálne neskoro. PRETO, ak keď sa "PÁNI" skúsení, najmúdrejší a dlhoroční poľovníci uškŕňajú a primitívne vtipkujú na margo chirurgickej rukavice, bez nej sa do vyvrhovania nepustím, ani náhodou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off henrik, 2.4.2015 o 11:24

Este dokoncim.Ja sa nechavam ockovat kazde dva roky a s besnotou sa netrapim.skor mi robi starosti pri liskach echinokokoza,lebo to je svina zakerna. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off henrik, 2.4.2015 o 11:19

Ahoj,janka.riesil som kedysi podobny problem.riziko nakazy nie je vysoke,ako tu spominali kolegovia vdaka vakcinacii.ak chces mat istotu,chod na infekcne dat sa zaockovat proti besnote.ockovanie nie je bolestive,ockuje sa striedavo do ramien.hradis si vakcinu sama,ale je to len okolo 15 eur.mozno ti budu chciet pichnut aj serum,ale to sa aplikuje do tesneho okolia rany.no a ty ranu nemas,vsakze.v kazdom pripade,ak tomu spravne rozumiem,kym sa neprejavia priznaky,mozu ta zachranit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off heimdall, 2.4.2015 o 11:17

Cez nožík sa určite nenakazíš, jedine krvnou cestou a slinami v rane, cez žalúdok konzumáciou určite nie. Na druhej strane absolútne chápem tvoj strach, ja by som líšku nevzal ani do ruky, bez ochranného odevu, za žiadnu cenu na svete, aj keby bola zo zlata by som ju nedral osobne a už vôbec v TOTAL žiadnom prípade pre nejakého známeho, nech si ju derie sám...moje líšky ostávajú v revíri, riziko 100% smrteľného ochorenia, ak to nezachytí človek v čas za vypracovanú kožušinu určite nestojí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 2.4.2015 o 10:35

odkaz P.S- Jana, stiahnuty zaludok mas urcite z niecoho ineho :-o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off astronom, 2.4.2015 o 10:04

odkaz Tu si prečítaš, ako sa besnota prenáša - okrem iného (prevencia, a symptómy). Na Slovensku prebieha (prebiehala?) už roky plošná vakcinácia. Myslím, že Slovensko bolo zaradené medzi krajiny bez besnoty. Pravidelne sa robí monitoring líšok na besnotu. Posledné dva roky sa objavili ojedinelé prípady na hraniciach s Ukrajinou a Poľskom. Ak chceš vedieť ako ste na tom vo vašom okrese, oslov veterinárnu správu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off JankaG, 2.4.2015 o 9:09

Besnota u líšok! - Dobrý deň prajem všetkým. Chcem vás poprosiť o radu, nakoľko už niekoľko dní nespávam a mám stiahnutý žalúdok. Môj známy na strednom Slovensku (okres Ziar nad Hronom) mi dal dve líšky, aby som si ich stiahla z kože. Povedal, že ich choval doma (chová líšky na cvičenie poľ. psov), ale nedávno sa preriekol, že jedna z nich bola donesená z lesa. Keď som ich stahovala z kože, mala som chir. rukavice a nožík som opláchla teplou vodou (nespomínam si, či som použila saponát, ale viem, že som ho obliala alkoholom). Neporezala som sa, ani neškrabla, ale mam strach, či sme sa cez nožík, ktorý používame nadalej v kuchyni, nemohli nakaziť napr. besnotou. Mám mať strach? Vopred ďakujem za odpovede. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 1.6.2013 o 19:45

a aký klídek panuje u nás.... odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marcelbyk, 19.4.2013 o 15:09

huber: je aj "prostej" bez besnoty ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 19.4.2013 o 15:03

kde nájdem definovanie toho rozdielu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off huber, 19.4.2013 o 14:03

Nesprávne som sa vyjadril,Slovensko bolo vyhlásené za krajinu bez výskytu besnoty,ale neni vyhlásená za krajinu "prostej" besnoty a v tom je rozdiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.4.2013 o 12:53

možno boli včera u nás, nad miestami, kde sú nory "visel" vrtuľník a nezdal sa mi ani policajný ani záchranársky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 19.4.2013 o 12:51

Slovenská republika bola v júni 2009 na zasadaní SCOFCAH v Bruseli deklarovaná za krajinu bez výskytu besnoty, nakoľko splnila a dodržiava požiadavky vo všetkých piatich bodoch na vyhlásenie za krajinu podľa článku 8.10.2 Kódexu zdravia suchozemských zvierat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 19.4.2013 o 12:22

mám pocit že Slovensko má už od októbra 2008-9 štatút krajiny bez výskytu besnoty, podobne aj Rakúsko a Česko, aj Maďarsko je na tom už dobre ale neviem či už majú štatút, len Poliaci a Ukrajina to tu v pravidelných intervaloch kazia, preto sa musí vakcinovať v prihraničí s nimi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off huber, 19.4.2013 o 9:58

Odkial to vieš?Ja som vedel,že ešte nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marcelbyk, 19.4.2013 o 9:48

Huber: slovensko uz je vyhlasene ako krajina bez vyskytu besnoty oficialne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off huber, 19.4.2013 o 9:46

Netreba tu miešať besnotu zo svrabom!Nemá to nič spoločné!A aj to je mylné že od vakcinácie vyhynu líšky,veď už 3 roky sa nevakcinuje celoplošne.Letecká vakcinácia jednoznačne pomohla v eliminácii besnoty,žial susedovci to myslia inak.Už veľa nechybalo a boli by nás vyhlásili za krajinu bez výskytu besnoty ale kym sa najde hoci len jeden kus sa to nedá.Anglicko je typickým príkladom krajiny bez besnoty ale je to ostrov!A platia tam prísne predpisy na dovoz živých zvierat,hlavne mäsožravcov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.4.2013 o 8:44

Nie sú to moje domnienky, prevzal som ich od našeho veterinára. Aká je to malá pravdepodobnosť neviem a seba by som nej asi vystavil, ale svoje dieťa nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 19.4.2013 o 8:25

To sú len tvoje domnienky. Keby to tak bolo , nepodarilo by sa dostať napr. pravé kiahne z ľudskej populácie. Aká je to malá pravdepodobnosť?...Krajiny ako ENG, SWE, NOR to riešia kvôli tomu, že u nich sa variant vírusu, ktorý koluje v Európe nevyskytuje a zároveň preto , že jedna imunizačná dávka u niektorých skupín zvierat ( napr. zvieratá ktoré boli choré) nemusí stačiť na celkovú imunizáciu. Preto je stanovený minimálny titer protilátok. Dokonca niektoré krajiny vyžadujú ešte následnú vakcináciu, bez ohľadu na predošlé. Iné krajiny majú zase zoznam vakcín, ktoré akceptujú, kvôli ich imunostimulačnému efektu, atď...Takže pokiaľ zlyhá imunizácia, vírus sa šíri, pokiaľ je účinná , vírus sa nešíri. O inej variante neviem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 19.4.2013 o 7:31

Jelšovec, nič nie je 100%, ani vakcinácia nie a vírusy dokážu divy, preto nie je možné vylúčiť ich prenos ani vakcinovaným zvieraťom. Stále existuje určitá i keď malá pravdepodobnosť nákazy a záleží aj na celkovej imunite organizmu. A prečo sa vakcinuje? Jednoducho, aby tá pravdopodobnosť bola čím menšia. Nikdy však nebude nulová. A čo myslíš, prečo niektoré besnoty prosté krajiny vyžadujú pri návšteve psom titery na koncentráciu protilátok? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 19.4.2013 o 7:15

pre úplnosť dodám k predchadzajúcemu príspevku, pri obnove populácie líšky v prvom roku všetko ok, v druhom roku cca 50 napadnutá prašivinou v treťom roku, prašivina u 80-90 % populácie v rôznych štádiach a po jesennej vakcinácii všetko vykape. tanto troj ročný cyklus sledujem už zopar rokov, a stále je to to isté. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jaruj88, 18.4.2013 o 21:01

Ved slovensko uz malo byt vyhlasene neviem po kolkych rokoch za krajinu bez vyskytu besnoty :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozefpetr, 18.4.2013 o 18:00

U nas v Pr sa dlho stretávam s fenoménom a to tým, že každe tri roky, keď líščia populácia je u nás na maxime odhadom na 500 ha 20-25 jedincov po vakcinácii všetko zmizne. vidno tak max.1-2 na 500 ha a zase to potom trvá 3 roky pokial sa populacia obnový na vyššie uvedené max a znova všetko vykape. vždy je to v období po vakcinácii. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 18.4.2013 o 16:24

Vsak a co ine sa dalo cakat,ked UA a vychodne Polsko nevakcinuju. Kolobeh v prirode zachovany,pre virus statna hranica neexistuje,tak niet divu....inak ten prenos vakcinovanym zvieratom by aj mna zaujimal...naco sa potom vakcinuje? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off slovhunter, 18.4.2013 o 13:49

Prave ze to treba nafuknut. A robit monitoring aj u vlka. A hlavne upozornit na to, ze aj vlk je prenasac besnoty a jeho stavy su cim dalej vyssie. Aby s anestalo, ze nam polsky minister nariadi nejakych 50km ochranne pasmo do slovenskeho uzemia. Teda, tam kde sa vlk vyskytuje. Pozor pani, aby sme sa nestali rezervaciou "europskeho vyznamu" kde bude Slovak az na piatom mieste. A aby o nas/a nemyslim len polovnikov/ nerozhodoval treti sektor. Zacne to vlkom, potom zakazom lovu v 3. stupni ochrany celkom a nakoniec zistime, ze uz vlastne mame zakazany vstup lesa prave pseudoekologmi, ktori kyvu so SOP ako chcu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off huber, 18.4.2013 o 12:28

Robí sa celoplošný monitoring líšok na besnotu 2x ročne,ale to by ste ako poľovníci mali vedieť.Vakcinuje sa sever a východ - pohraničie.Podľa mna netreba to zbytočne nafúknuť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marcelbyk, 18.4.2013 o 10:05

chcel som to len vysvetlit ako to je mozne? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 18.4.2013 o 9:46

Aj keď pochybuješ, radšej to neskúšaj!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marcelbyk, 18.4.2013 o 9:43

Goret: aj vakcinovany pes moze prenasat besnotu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 18.4.2013 o 9:23

asi nevedia, že aj vakcinovaný pes ju môže preniesť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off laco11, 18.4.2013 o 8:27

...pre nedisciplinovaných psíčkarov to nemá žiaden odstrašujúci účinok s odôvodnením ..."veď ja mám psa očkovaného"... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 18.4.2013 o 8:21

to máš pravdu, ale vieš aký parádny účinok má oznam "pozor besnota" na nediscipilovaných psíčkarov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 18.4.2013 o 8:12

besnotu netreba podceňovať, ale bolo by už na čase začať podceňovať bombastické názvy článkov "odborníkov" na všetko ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 18.4.2013 o 7:24

besnotu netreba podceňovať a jej možný prenos pomocou bezprízorných (nevakcinovaných) spoločenských zvierat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 18.4.2013 o 7:08

nie na slovensku zatiaľ besnota nestraší, má totiž viac okresov ako len Bardejov, to len slovenskí novinári sú až tak nezávislí že sú nezávislí aj od svojej hlavy, resp. niektorým straší v ich dutých hlavách ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 41 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov