Heming hunting
dnes je piatok,  19. apríl 2024,  meniny má Jela,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:50,  dnes západ slnka: 18:40
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

povolenka na zber zhodov - diskusia

pridané: 30.1.2013 15:02

Nikde na internete a v zákonoch o polovníctve som nenašiel toto.Chcel by som vedieť či mi môže hospodár miestneho PZ vidať povolenku na zber zhodov bez toho že nemám polovný lístok.Ten budem mať ak úspešne spravím skúšky až v máji.Otca mám polovníka ten síce to povolenie má ale aj ja by som chcel,predsa len chodím do hory najčastejšie bez otca a vtedy sa mi čas od času podarí ten zhodík nájsť.Nikde ani tu v diskusií som nenašiel presné znenie alebo aspon to že či môžem dostať takúto povolenku.


počet zobrazení: 22 212
počet hlasov: 1
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off dusanbe, 20.3.2015 o 0:07

Inkvizícia po Slovensky,15 ročného mládenca idú súdiť za to že si privlastnil parožie,zhody z jeleňa.Pospolitý Slovenský poľovnícky ľud volá ukrižuj ho!(Veď je Veľkonočné obdobie treba nejakého baránka obetovať).Pritom najväčší Judáši sedia na popredných miestách poľ. zväzu a poľ.združení.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 14

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 72 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off skid88, 2.3.2016 o 20:58

Dobry den pani dna 26.11.2013 som tu pisal nieco ohladom pojmu uzivatel polovneho reviru a udelenie suhlasu na zber parozia, po konzltacii s policajnym zborom a okresnou prokuraturov sme dospeli k zaveru ze uzivatel polovneho reviru nieje jednotlivec ako taky ale polovnicke zdruzenei, ako celok organizacia, cize v pripade odhlasovania nadpolovicnou vadcsinou na valnom zhromazdeni, respektive na vyrocnej clenskej schodzi je mozne ulozit ustny suhlas na zber parozia bez udelenia akychkolvek papierovych povleni. Ako dokaz v pripade potreby sa predlozi zapisnica z uznesenia vyrocnej clenskej schodze v ktorej bude zapisane, ze sa udelil ustny suhlas na zber parozia osobe tej a tej, ako aj cely priebeh schodze, ktory sa na zaver schvali. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on WolfHunter, 21.3.2015 o 13:32

Leon u vás na šumave je to paráda ked sa vyroja boruvkari hubari vobec som sa nedivil tamojším revírnikom že jediny sposob ako zistit zver je pomocou fotopsci kedže musela nutene prejst na nočný režim....a ty predajcovia popri cestach dokonca som mal možnost stretnut cigana ktory mal tlupy svojich zberačov a zber mrazil a predaval v prahe za niekolkonasobok ceny...nepoznam ta ale si zrejme len další rypak ....tak sa zdrž podpichovacich pripomienok...dnes som bol rozniest sol na svojom useku a stretol som partiu poliakov ktora to robí takto najpr predurí jelene na ich stranu potom im da pokoj prezbiera to a tak to opakuje dookola v snahe robit u nas stresove podmienky aby zver udrzala u seba...a my sa možne posrat...nie je zberač ako zberač ale hveda ake sa nam teraz prehanaju križom kražom su na zamyslenie...jo ja vím u vás je všechno všeckých...z toho sa preber kto sa nevie chovat do lesa nepatrí akto ho draancuje pre svoj prospech už duplom nie! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lubenko, 21.3.2015 o 12:02

o čom rozpravaš,čo to ma společne z čučoriedkarmi a hubarmi,ti zver neprehanaju v dobe ked ma mat klud,určite maš v tejto oblasti velke skusenosti ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Leon, 21.3.2015 o 9:29

Tak je volej na houbaře borůvkáře atd. :-))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 21.3.2015 o 7:53

leon na každeho nelegalneho zberača zhodou by sa mala volat policia i ked i ty legalny by si to v určitých pripadoch zaslužili tiež ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pali1, 20.3.2015 o 13:21

uplne suhlasim s WolfHunter,z jednej strany Poliaci,z druhej robia rojnicu Cigáni,a mi sa prizerajme a plaťme poplatky.Pre Leon-len pre info,ten 15 ročný "mládenec",tu prekrižoval,preduril s ostatnými cigánmi v rojnici 3 revíri,myslíš si,že je to v poriadku ?,a pokiaľ viem,všetko,čo našli išlo na kšeft,všetky predali ...som rád,že sa našiel niekto,kto aspon tomuto "mladencovi" šliapol na otlak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

on WolfHunter, 20.3.2015 o 8:13

Chlapi...parožie je majetkom polovného združenia?...má nejakú hodnotu ja myslím že áno kedže vo výku má kilo nejakých 6-7E...silnejšie zhody sa ocenujú inač...myslím že minimálne prisvojovanie si cudzej veci je trestným činom?...ospravedlnujem sa ak sa mýlim...kým sa mi tu bavíme o nezmyselných zakonoch ktoré nič nedokazujú...les je plný zberačov...či už koli vidine zisku alebo z vášne v podstate za tým istým účelom ako my no kto je v práve?...prečo ja dokážem dat jelenom pokoj do mája a potom uskutočnit zber a ktosi to durí z chotára do chotára ešte za vysokého snehu aby bol prvý mal naviac atd?...tento problém je tu pridlho na to a len poukazuje na neschopnost tých čo nás riadia a diriguju...aký je to pohlad na partiu holej vysokej ktora z vyplazeným jazykom uteka pred individuami križujucich ich stopy?...nejdem vynášat súdy ale poliaci v rojniciach nam každoročne vyzbieraju zhody a tak mi nemame nielenže prehlad o tom čo vobec v revíri máme jedine fotodokumentaciu ale častokrat sa stretavame s tým že sa chvalia s cudzím perím...dnes maám pocit akoby na zhody smel každý a je mi jedno či má 15 alebo 50...až mi znovu položíte otázku čo s tým tak vam poviem len tolko poplatky príspevky platíme ale nemám pocit žeby sa čosi menilo dialo ... aj ja som mal 15 a na zhody som nechodil lebo som vedel ze sa to nesmie...teraz ho vseci ospravedlnujme nezda sa vám že sme v istých veciach až príliš tolerantný na úkor zveri a všeci dobre vieme že jej životne podmienky su čoraz horšie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off Leon, 20.3.2015 o 7:45

Rád bych poznal toho .... co na něj policajty zavolal,to by byla nádherná debata :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusanbe, 20.3.2015 o 0:07

Inkvizícia po Slovensky,15 ročného mládenca idú súdiť za to že si privlastnil parožie,zhody z jeleňa.Pospolitý Slovenský poľovnícky ľud volá ukrižuj ho!(Veď je Veľkonočné obdobie treba nejakého baránka obetovať).Pritom najväčší Judáši sedia na popredných miestách poľ. zväzu a poľ.združení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 14

off apple, 19.3.2015 o 19:50

Stagstalker, ohľadom nelegálneho parožia si rozumieme, prečinom sa to môže stať pri naplnení stanovenej výšky škody. súhlasím, že zákon je nanič, ale to viem už od roku 2008. a ohľadom tých diviakov... nuž je to tvoj názor. pokiaľ by to bolo ok, tak načo sú nám vlastne povolenky a značky? k čomu slúžia? ak nanič, tak ich nepoužívajme a vešajme na krk diviakom aspoň fotky prezidenta. ale pokiaľ chceš na túto tému viac, daj nejakú myšlienku do temy polovnictvo a trestne pravo... pobavíme sa k všeobecnému prospechu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Stagstalker, 19.3.2015 o 18:23

Apple, nepoznam detaily tebou popisovaneho pripadu, ale nezalozenie znacky a nezapisanie ulovenia zveri do povolenky polovnikom, pri sucasnej existencii povolenky na danu zver u daneho polovnika nezaklada podla mojho nazoru skutkovu podstatu TC pytliactva, pretoze ten vyzaduje ulovenie zveri bez povolenia alebo zakazanym sposobom, pricom ak povolenie mali, samotne neoznacenie zveri a nezapisanie do povolenky nie je TC. Pokial to vsak chces dalej rozoberat, adresuj to do temy polovnictvo a trestne pravo, tu to ma byt o parohoch. Aby som sa vratil k nim a doplnil par drobnosti, zber parohov bez povolenia je v zakone o polovnictve vedeny ako nespravny sposob lovu, cize nie ako zakazany sposob lovu, ale co je dolezite, trestny cin pytliactva je viazany na lov zveri, nie na lov ako taky(aj ked zakonodarca podla mna nelogicky zaradil zber parozia medzi nespravne sposoby lovu, logicky to viac pasuje medzi ine zakazy). Samotny lov zveri zakon o polovnictve specifikuje presne a podla mojho nazoru aj keby zber parozia patril medzi zakazane sposoby lovu, aj tak by neslo o TC pytliactva, pretoze tento trestny cin operuje priamo s pojmom zver a lov zveri, nie len s pojmom lov ako taky. Taktiez treba zber parozia vnimat aj v sulade s tym, ze trestne konanie je ultima ratio a v neposlednom rade aj z pohladu materialneho korektivu, ktory mozno v zmysle trestneho zakona aplikovat na skutky, ktore formalne naplnaju skutkovu podstatu precinu, avsak ich zavaznost je nepatrna a preto nie su trestnymi cinnmi. Odcitujem- v zmysle § 10 ods. 2 Tr. zákona nejde o prečin, ak vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa je jeho závažnosť nepatrná. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 19.3.2015 o 17:10

nečiarkuj sa! :-D podstata je v tom, že sa nedopustil TČ, ale bol zaň potrestaný! no poviem aj iný príklad: v zádielskej doline - lebockého pytliackom revíri dvaja poľovníci bez zaznačenia do povolenky a založenia značky viezli z revíru dvoch diviakov a boli pristihnutí... teda spáchali TČ. a trest: vyšetrovateľ v rožňave povedal, že to nie je TČ a opk rožňava im udelila disciplinárny trest: napomenutie.... ale ide ti asi o dobu ochrany. tá je v zákone jasne definovaná a technický čas lovu s ochranou nemá nič spoločné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 19.3.2015 o 16:32

Apple, citujem § 310 cast ods.1 T.z. – pytliactvo: Kto neoprávnene zasiahne do výkonu práva poľovníctva alebo do výkonu rybárskeho práva tým, že bez povolenia loví zver alebo ryby alebo loví zver alebo ryby v čase ich ochrany alebo zakázaným spôsobom ... P.s- a teraz sa Ta opytam.Keby bola v cit. texte a zakone za prvym slovom „ryby" ciarka, dopustil by sa ten uvedeny rybar precinu pytliactva ? Podla mna ano. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 19.3.2015 o 15:00

doplnok k predošlému príspevku. dávam aspoň pre uvedenie prvú stranu v jpg formáte: povolenka na zber zhodov - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 19.3.2015 o 14:58

skúsim trochu viac, ako funguje prokuratúra. najprv v skratke, čo sa stalo: rybár počas lovnej sezóny chytaj aj v noci, čo v tom čase nebolo povolené. teda sa jednalo o priestupok, lebo nechytal v čase ochrany, čo je zákonným predpokladom pre obvinenie z pytliactva. no a dopadol tak, že mu skonfiškovali udice a dostal rok podmienky!!!! toto je naše právo v praxi.... no odkaz nespúšťa dokument, takže poprosím o takéto: do googlu si dať vyhľadať číslo: 1 Pv 312/12/5505 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 19.3.2015 o 0:25

To vobec neplati plosne, na dorucenie daneho uznesenia prokuratorovi ma vysetrovatel zakonnu lehotu 48 hodin a dovtedy moze spravit tlacovu spravu aj 3x :) Najma pri skratenom vysetrovani netreba ocakavat nejake preddiskutovanie postupu, takto to fungovat nema a casto ani nefunguje, vysetrovatel/povereny prislusnik je procesne samostatny a urcite s prokuratorom kazde vznesenie obvinenia neprebera, je to vec pravneho nazoru. Kazdopadne ak prokurator schvalil takyto postup, ja osobne by som sa s takymto pravnym nazorom nestotoznil a s poukazom na zakonnu dikciu by som ho vnimal ako nespravny a tym padom aj nezakonny a v zmysle toho aj postupoval a rozhodol(ci uz zrusenim uzn.alebo autoremedurou) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 19.3.2015 o 0:06

Apple ma to logiku, suhlas. Podla mna vysetrovatel uzko spolupracuje s prokuratorom uz v pripravnom konani pred vznesenim obvinenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 18.3.2015 o 18:20

obvinenie bolo vznesené, takže prokurátor by mohol čosi vedieť... no aj tí sú z rovnakej vody varení.... preukážem na konkrétnych prípadoch. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Stagstalker, 18.3.2015 o 18:14

Pochybil podla mojho pravneho nazoru v prvom rade povereny prislusnik a otazne je, ci spis vobec predtym ako spravili tlacovu spravu videl dozorujuci prokurator. Hovorkyna nepochybila, nenesie za vysetrovanie zodpovednost a len zreprodukovala info, ktore dostala od povereneho prislusnika. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 18.3.2015 o 15:48

jaro, je to tak. a nie prvý raz! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jaro1, 18.3.2015 o 15:47

Stagstalker, to by znamenalo ze ak pochybyl policajt ktory vzniesol obvinenie, potom pochybyl aj nadriadeny policajta a potom pochybyla aj hovorkyňa KRPZ v Prešove Jana Migaľová. Podla Teba by to teda znamenalo ze "obvineny" by v pripade zazalovania policajneho zboru bol v spore na celej ciare uspesny? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 18.3.2015 o 6:37

určite to nieje trestný čin pytliactva,môže to byt brane len ako priestupok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Stagstalker, 18.3.2015 o 1:28

Podla mojho nazoru nezakonny blud, ktory bude coskoro zruseny, co sa vsak uz asi z medii nedozvieme, lebo sa tym prislusne oddelenie PZ nepochvali. Zber parozia podla mojho nazoru v ziadnom pripade nie je trestny cin pytliactva, co vyplyva jednak zo skutkovej podstaty pytliactva ako takeho, ale tiez aj z definicie pojmov vykon prava polovnictva, lov zveri a definicie pojmu zver, ktore vyplyvaju zo zakona o polovnictve. Stacilo by, keby si povereny prislusnik nastudoval zakon o polovnictve a vedel by, ze zber parozia nie je lov zveri a uz vobec nie zakazanym sposobom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off skid88, 26.11.2013 o 23:15

§ 66/4 Ponechanie si ulovenej zveri alebo diviny z nej alebo poľovníckej trofeje alebo zhodov parožia bez súhlasu užívateľa poľovného revíru je zakázané. § 2/x Užívateľom poľovného revíru fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá vykonáva právo poľovníctva v poľovnom revíri. Toto je výpis zo zákona o poľovníctve!!!274/2009 Z. z, novela zákona označená 115/2013 nezmenila ani jeden z týchto dvoch §. Súhlas môže byť: ústny, písomný. Čiže ak ma združenie 30 členov a Jano Mrkva je jedným z členom združenia tým pádom je osoba, ktorá vykonáva právo poľovníctva v poľovnom revíri a tým pádom je aj užívateľom poľovného revíru a dá takáto osoba čo i len ústny súhlas na zber parožia tak parožie môže zbierať bez akéhokoľvek papierového povolenia ten, kto povolenie od neho dostal. Nejedena sa tu o žiadny priestupok a už vôbec nie o TČ. Nakoľko bez tohto súhlasu by sa jednalo len o PRIESTUPOK preto, že TČ Pytliactva v sebe nezahŕňa pojem: zhody parožia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off urssus, 3.2.2013 o 12:43

Nejde o platy PL ale o to ci mate povolenie na zber zhodov. To su dve rozne veci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 3.2.2013 o 12:42

v revíri kde poľuješ áno a k tomu aj povolenie na lov zveri s vyznačením súhlasu na zber zhodov, v cudzom revíri musíš mat platné povolenie na zber zhodov tam tvoj PL nikoho nezaujíma, ak ťa chytia v cudzom revíri so zhodom bude tvoje vlastníctvo PL len na príťaž, lebo v takom prípade sa nebudeš môcť vyhovoriť na neznalosť zákona a hraníc revíru kde poľuješ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tkovanic, 3.2.2013 o 11:34

Kurna,tak ak ja najdem v lese dajaky zhod a zoberem ho zo sebou tak mam problem a mam pri tom platny PL. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off adriansniper, 3.2.2013 o 11:19

Tak dúfam že ich využijem no ale tú povolenku určite prediskutujem s hospodárom a neviem akého prieskumníka máte na mysli? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 3.2.2013 o 11:15

Adrian aj sniper - po všetkých týchto tu získaných infách by som rád vedeľ či ich zúričíš ... Ako som si prečítal Heklerov príspevok mám taký dojem, že si v úlohe prieskumníka ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 3.2.2013 o 9:56

Pre prípad aj kartu poistenca.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off adriansniper, 3.2.2013 o 7:39

Hekler ako vidím máte prehlad čo je tu v okolí zrejme to tu poznáťe :) Ale v každom prípade dakujem za radu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 2.2.2013 o 17:33

žiaden zákon ti neprikazuje mať OP stále pri sebe, ale ak nevieš preukázať svoju totožnosť Polícia ťa môže predviesť za účelom zistenia tvojej totožnosti pokiaľ sa za teba niekto nezaručí kto ťa pozná a policajt to akceptuje, lebo nemusí ale môže, teda nie je žiaden rozdiel či ťa zastavia na ulici u vás, v Čaradiciach pri kostole alebo pri zbere zhodov pod inoveckou chatou, preto je výhodné mať OP vždy pri sebe aj keď nemusíš, ale ak pôjdeš zbierať zhody aj susedovcom,Ivanovi, tak ti ten OP vrelo doporučujem mať pri sebe ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off adriansniper, 2.2.2013 o 14:24

A ked budem mať tú povolenku a bude tam aj ten údaj z Op. tak potom musím mať aj Op. neustále zo sebou? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 2.2.2013 o 9:05

Osobne si myslím, že každý správny hospodár nemá problém vypísať povolenie na zber zhodov aj nepoľovníkovy. Ono ľudia budú nelegálne zbierať zhody (aj loviť zver) či sa nám to páči alebo nie. Toto je Slovensko s Jánošíkovskou tradíciou kde zlodeji sú ľudoví hrdinovia. Nám by malo ísť hlavne o to, aby sme na prehliadkach zhodov vedeli zhodnotiť stav jelenej zvery v revíry a nie o zhody samotné. Je veľa poľovníkov, ktorí zhody nezbierajú pre vlastnú potechu, ale pre zisk, čo je podľa mňa nepoľovnícke. Súhlasím so spôsobom ako to robí Hekler, že tam napíše dobu a čas od do, nech nepoľovníci neznalí veci neplašia zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 2.2.2013 o 6:38

ľudová tvorivosť u kolonky Oprávnenie na: .. je neobmedzená, ale jej zmysel vidím napr. pre sokoliarov, lapačov živej zveri a vtáctva a pre iných netypických individuálnych lovcov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 54frencis, 2.2.2013 o 3:22

ja mám povolenie na zber zhodov ale mal som ho ešte keď som nemal poľovný lístok...vypísal mi ho hospodár PZ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.2.2013 o 16:45

Hekler prečo si mylíš ,že právnik nedá za pravdu tebe ? apple veď nam to odcituj nech máme jasno ten zákon si tu každý inak vysvetluje a názor je rozdielny . Mňa naozaj zaujíma objektívny názor . To či mam pravdu ja alebo nie vôbec nie je podstatné . Naozaj sa chcem dozvedieť či možno povolenku vystaviť nepoľovníkovi ?Či je možné ju vyplniť len tak z polovice prípadne vpísať niekde číslo občianskeho preukazu a hlavne prečo ho tam vpísať ako i kam ho vpísať? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 1.2.2013 o 16:12

Edo,ale veď som to tu napísal, ak mi neveríš môžeš mi napísať ktorý právnik v tomto štáte môže záväzne vykladať zákon ? ((: rád sa s ním stretnem a ak mi ukáže bumašku na výklad zákona zaplatím mu aj obed ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 72 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov