Heming hunting
dnes je nedeľa,  19. máj 2024,  meniny má Gertrúda,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:04,  dnes západ slnka: 19:21
Kniha návštev revíru - online manažér revíru

Ticha a kôprová dolina - diskusia

autor: off Pakôň
pridané: 3.4.2008 14:49
co myslite?nechat tak alebo vyťažiť?
počet zobrazení: 7 109
počet hlasov: 0
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 171 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off MAX2, 18.4.2008 o 11:13

No Solirov, než som stihol napísať nasledovné riadky, tak si ma predbehol a v podstate sa zhodujeme a ty si to ešte rozvinul o pohľad z duhej strany. Plný súhlas s Tebou, ale aj tak som ponechal text v pôvodnom znení:
"Vážení, ukončime túto nikam nevedúcu debatu. Zamyslime sa nad podstatou tohto „problému“ a kompetenciou jeho riešenia. Komu je správa lesného hospodárstva zverená? Kto do nej hovorí, ako a prečo? To si všetci ochrancovia prírody myslia, že sú kompetentní rozhodovať aj o hospodárení na tomto úseku? To si myslia, že lesníci si naivní, nevzdelaní, hlupáčikovia, ktorí si nevidia na koniec nosa a sú odkázaní na rozum a rozhodovanie niekoho iného? Kde boli všetci ochranári, samozvaní ochranári, všelijakí pseudoochranári, keď horár sadil a pestoval les. Tichú a Kôprovú dolinu sadili a pestovali tí, ktorí bránia lesníkom v ich normálnej, každodennej práci? Vari ten, kto tieto doliny dopestoval, by chcel ich skazu? Nie som lesník, ale normálny úsudok mi hovorí iba toľko, aby rozhodoval a robil ten, kto tomu rozumie. Koľko z nás diskutujúcich má patričné vzdelanie na to, aby hovorilo do roboty lesníkom? Vari generácie lesníkov, ktorí doposiaľ pestovali les boli hlupáci, keď nám zanechali takéto bohatstvo? Keď sa rúbe hora, lietajú triesky. Ale nezabúdajme, že než sa rúbe, tak lesník premýšľa o tom, kde, akých a koľko ich treba, aby les netrpel. Robí to len preto, aby zachoval pri rozumnom hospodárení bohatstvo lesa. Pravda, môže sa aj pomýliť a niečo pokaziť. Ale kto sme neomylní? Viem, že aj tieto riadky vyvolajú polemiku, ale nič nezmenia na podstate tohto „problému“. A PRETO. NECHAJME HORÁROV ROBIŤ ICH ROBOTU." ( Ak som niekomu nebodaj ukradol myšlienku, nebol to úmysel. Vychádzam len z vlastného presvedčenia a z toho, čo cítim. ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 18.4.2008 o 10:24

hm.. stale nechapem naco to riesite.. stale dokola o tom istom. uprimne - kto z vas je odbornik na lykozruta a inych skodcov v lese? aj na nete najdete kvantum info, ale stale je to podla toho kto je autor. takze raz je za tazbu raz za prirodzene utlmenie kalamity. okrem Sumavy a Bavorskeho lesa sa uvadzaju napr. aj poľske Tatry. Mne z toho vychadza ze najlepsie je asi vhodnym sposobom skombinovat niekolko metod. Treba brat do uvahy zlozenie lesa, pody, pristupnost, rozsah kalamity, veternost v lokalite, atd atd atd... prilis vela nato aby sme sa tu hadali, pretoze sme laici a nedokazeme sa k tomu primerane vyjadrit. Ani jeden ani druhy extrem nie je podla mna v dnesnych podmienkach vhodnym riesenim. Netreba spochybnovat vedomosti odbornikov ci uz z radov lesnikov, alebo ochranarov. Opakujem - odbornikov...Tot vsio... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pazitka, 18.4.2008 o 0:04

Silentwalley - na nete sa urcite nieco najde - porovnavanie toho ako to riesili v bavorskom lese a na sumave a ako to potom dopadlo. v sumave mali rychlejsie les ale uschol, v bavorsku to trvalo trochu dlhsie ale teraz tam maju peknu divocinu...aspon tak to viem z prednasok od profky ktora tam bola... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pakôň, 17.4.2008 o 18:50

Silentwalley-povem to strucne___USCHLA!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Silentwalley, 17.4.2008 o 18:22

Tak ako Pakon.Co ma nepoucis ako to dopadlo so Sumavou.Ci nevies ako to to tam vlastne bolo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pazitka, 15.4.2008 o 20:22

no mne je jasne ze z polomov sa tam dostal - lebo vtedy to boli este stromy sice popadane, ale cerstve...ale teraz su uz vyschnute, vyzrate, myslim ze pre lykozruta uz nie velmi atraktivne co sa potravy tyka.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on horarstevo, 15.4.2008 o 18:54

PS. Este som nepocul o smrekovom sadenisku napadnutom lykozrutom a pokial z neho vyrastie zrdovina, presedi lykozrut na pupave? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on horarstevo, 15.4.2008 o 18:51

Pazitka, co myslis, odkial sa korovec v takom mnozstve dostal do okolitych stojacich a zatial zivych stromov?? Nie z polomov, kde sa mu dobre darilo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pazitka, 14.4.2008 o 20:39

no jediny zmysel dava urobit najprv nieco s tymi okolitymi stromami...ved tie popadane su uz vyschnute, lykozrut v nich uz nema velmi co hladat - prave tie co ostali a este ziju su najvacsou hrozbou, lebo jedine z nich sa to bude sirit do mladych nasadenych... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Silentwalley, 14.4.2008 o 20:18

Pakon-ja som na Sumave sice nebol ale ak si tam bol ty tak sa rad necham poucit ako to tam dopadlo.Jedno viem ale isto-z lesnikov nik nesleduje lesu ublizit.Co ja poznam ludi z fachu tak vsetkym ide o pomoc prirode/ak ju potrebuje,a teraz ju potrebuje urcite/. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Silentwalley, 14.4.2008 o 20:15

Tie zhluky stromcekov sa na takych velkych plochach ako v okoli Smokovcov a Lomnice asi velmi neobjavia vzhladom k tomu ze okoliti porast je prilis vzdialeny od centralnej casti kalamitiska preto sa to semienko rozptýli viac a nebudu take huste plochy prirodzeneho zmladenia.Ale taky koberec stromcekov je naozaj pekny.Co sa tyka tych stojacich stromov za kalamitnov plochov to je len moj nazor ze by malo ist predovsetkym o ne,takze neviem povedat aky je zamer TANAPu a do akej mieri chce a bude moct zasiahnut? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pakôň, 13.4.2008 o 15:01

Silentwalley - to iste mali za ciel aj lesnici v sumave a jak to dopadlo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pazitka, 13.4.2008 o 12:21

silentwalley - nevedela som ze sa bude vysadzat postupne. Tu v okoli lomnice, smokovcov a u nas v lesnej posadili velke plochy v jeden rok - a pekne sa sebou do riadkov - ja viem ze inak sa to moc neda, ale viac sa mi paci ked les rastie prirodzene, kde mas zhluky pomaly aj 20 malych stromkov na meter. Ale ved to bude postupne snad aj tam...
Ako daleko od vichricovej kalamity chcu zasahovat do lesa kvoli lykozrutovi? len okrajove stromy, ci nejkay pas urcitej sirky? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Silentwalley, 13.4.2008 o 10:29

Pakon- to drevo ma uz len minimalnu financnu hodnotu.Vyznam jeho sparcovania je skutocne len v tom ze ak sa chces dostat k stojatim stromom ktore su napadnute lykozrutom musis najprv odstranit leziace kusy ktore tam lezia od novembra 2004.Teraz uz nejde o stromy znicene v nov.2004 teraz by malo ist o tie stojate v okolitych porastoch kde prezimoval lykozrut.Ja neviem ci ako hlboko sa zaoberas problematikou Tichej a Koprovej ale to nie su lesy nikdy nedotknute clovekom.Tam sa v minulosti intenzivne hospodarilo ci uz pasol dobytok alebo pracovalo v lese.Pises tu veci ktore mozno platia v absolutne nedotknutych uzemiach ale tieto doliny takymi urcite nie su a ked tam raz zacal clovek hospodarit a menit prirodzenu strukturu lesa nie je mozne ten les nechat zo dna na den na samovyvoj kedze ho uz nie je sam schopny vzhladom na to ze uz nie je prirodzeny.Lesnici maju ako prvy zaujem na tom aby tam bol stabilny a prirodny les.Vsetka cinnost ma toto za ciel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Silentwalley, 13.4.2008 o 10:19

Co sa tyka sadenia naraz na jednej ploche mozem povedat ze osobne som sa podielal na vyznacovani tzv.bioskupin-jedna sa o plosky s priemerom cca 50 m ktore sa sadia v jednom poratse postupne po viac rokov s roznym drevinovym zlozenim.myslim ze tymto sposobom sa da dosiahnut dostatocne vekovo aj druhovo diferencovany porast. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 13.4.2008 o 6:24

Nechcem si zastavat všetkých polovníkov ale sa tu dost začína písať o športových polovníkov a pod... prosím píšte konkrétne nakolko sa dehonestuje dobré meno polovníctva ... alebo to považujem za šírenie poplašnej správy , ktorú niekto zámerne používa. !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pazitka, 12.4.2008 o 21:15

Pakon - v takychto mnozstvach v akych je tam teraz rozsireny neviem ci o nom mozno pozitivne hovorit ako o obnovcovi smerokvych kultur:)
lesniciarka - viem ze uz NASTASTIE nejdu vysadzat monokultury...ale ak idu sadit, tak urcite naraz na jednej ploche - takze vsetko bude rovnakeho veku...a taky les myslim ze nebude az taky stabilny...no a prirodzene by sa obnovit mal - z naletov sa postupne rozsiri...a v pode ostali aj po kalamite nejake semena, uz z nich su aj niekolkocentimetrove stromceky - a prave toho sa bojim - ked tam pojdu tazit az takto neskoro po vichrici tak znicia aj tie.
a to ze sa nema kde schovat pred polovnikmi - to som sa asi zle vyjadrila - mala som na mysli tych sportovych alebo ako ich mam nazvat, ktory a polovnictve samotnom a o ochrane zvery ci lesa vela nevedia, ide im len o trofej...proste im budu lahsie dostupnejsim tercom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pakôň, 12.4.2008 o 20:38

proste nejde tam o lykozruta ale o peniaze! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pakôň, 12.4.2008 o 20:33

dkôrny hmyz nie je možné v národnom parku, t.j. v nehospodárskych lesoch, označovať za škodcu. Je nedielnou a životne dôležitou súčasťou horských lesných ekosystémov. Výskyt podkôrneho hmyzu naopak výrazne zvyšuje biodiverzitu a dočasný nárast jeho populácie je nevyhnutný pre prirodzenú obnovu smrekových porastov už po milióny rokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Silentwalley, 12.4.2008 o 19:53

Treba rozlisovat plochu znicenu veternou kalamitou z roku 2004 a okolitymi porastymi.Keby sa vcas vytazili tie porasty ktore znicila vychrica nemuseli by sme dnes riesit okolite poratsy.Co sa tyka Tichej vychrica znicila mizive percento lesa v porovnani s tym co tam teraz vystraja lykozrut.Podla mojho nazoru ochranari svojim radikalnym pristupom napachali viac skody na lese ako samotna vychrica.Keby sa to vzalo ako porovnanie objemu dreva tak urcite.Mohlo sa pekne vytazit drevo po vychrici,ktore lezi vacsinou v okoli cesty kde by to prebehlo rychlo a bez vaznejsieho poskodenia podneho krytu,a poratsy vo svahoch sa mohli usetrit pre korovcom.Momentalne je to vsak take ze korovec je uz pomali na hrebeni/miestami/ a tam bude mat peknu zakladnu na nalietavanie do sirokeho okolia.Tam sa da uz robit len minimum opatreni.Odkornovanie je jedna moznost ale je to metoda pomala a vysledky su male pretoze za jednu smenu sa da urobit len par kusov ak vezmeme v uvahu ze dostat sa k tymto stromom je problem aj vzhladom na to ze stoja v tazkom terene. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesniciarka21, 12.4.2008 o 15:23

pazitka, asi ti nedochadzaju suvislosti, ako by sa mal podla teba obnovit les prirodzene ked lykozrut znici aj ten ostatok co tam zostal?? na prirozenu obnovu treba hlavne kvalitny matersky porast a vhodné porastové prostredie....a preco si myslis, ze keby sa to zalesnilo tak by nebol porast stabilny??ved pri zalesnovani je hlavny ciel stabilita porastu, ano v minulosti bola chyba,ze sa tu vysadzali smrekove monokultury ale dnes sa prechadza na ine obnovne zastupenie, ktore tvoria stabilnejsie dreviny ako su jedla, smrekovec alebo borovica.A to si ako myslis, ze zver bude viditelna??ved pred tou veternou kalamitou zver migrovala z postihnutych miest a pokial viem stalo sa iba v malo pripadoch ze by tam bola nejaka zver zahynula. A nasla si miesta kde sa spolahlivo ukryt a uzivit a vela ochranarov sa ohana tym, ze klamitne plochy su vhodne per zivot zveri, ja si to nemyslim a som opacneho nazoru...a preco by sa mala zver ukryvat pred polovnikmi??to som moc nepochopila, my polovnici sme ludia ako kazdy iny tak preco by sa mala pred namiukryvat??nechapem ta.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pazitka, 12.4.2008 o 15:05

lesniciarka21...ja sa nemusim do tatier chodit pozerat, byvam v priamo zasiahnutej zone. To ze som tam nikdy nebola som hovorila o bavorskom lese - tam to nechali lezat tak, a teraz tam je vraj uz pekny zdravy les. Ak to tu vytazia a naraz zalesnia, zase bude len rovnakoveky les, ktory nebude taky stabilny. Keby to rastlo samo postupne, pekne sukcesia od trav az po stromy, trvalo by to urcite dlhsie ale mozno by vyrastol zdravsi les ktory by pri dalsom vetre hned nespadol.
ako zpomenul pakon - v sumave to vytazili a velmi im to tam nevyslo.
ale tak urcite je viac sposobov, a zalezi aj od toho na akom uzemi sa to robi, ake su tam klimaticke a podne podmienky a neviem co vsetko...
mozno by stalo za pokus cast odtazit a cast nechat tak a po niekolkych 10tkach rokov zhodnotit kde je aky les, aby sa v buducnosti v podobnych pripadoch vedelo co je pre les lepsie.
Ja si to len proste neviem predstavit cele vytazene, vsetka sver bude tak viditelna, ziadny ukryt, ci uz pred predatormi, alebo aj polovnikmi. A ako som uz predtym napisala - co so zivocichmi ktore potrebuju k zivote starsie niekedy az odumierajuce drevo??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pakôň, 12.4.2008 o 13:52

ak sa bude tazit tak to dopadne jak v sumave ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesniciarka21, 12.4.2008 o 10:26

mila pazitka .... ak newies pochopit rozhodne sa tam chod pozriet, casti kalamitnych ploch, ktore boli spracovane harvestormi niesu vobec poskodene a zabranilo sa postupu lykozruta.... na rozdiel od tichej a koprovej...bola som tam a nie raz takze viem o com hovorim. Bola som vo Svedsku a tam je skoro vsetka drevna hmota spracuvana pomocov harvestorov a vies co robia z podkornikom?? jednoducho zapalia poskodenu plochu aj ked je v chranenom uzemi a potom ponechaju štompy a porast zalesnia...nevravim, ze by sme to mali robit aj u nas rovnako ale oni si vedia najst sposob, tak preco by sa to nemohlo aj u nas sparcovat??hoci sa postupu lykozruta do dalsich oblast nezabrani, zmiernia sa aspon nasledky...malo to byt spracovane rozhodne skor... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pazitka, 11.4.2008 o 22:59

silentwalley - ked ochranari sa vacsinou opieraju o bavorsky les - tam to nechali lezat tak - ja som tam nikdy nebola a neviem aky je rozdiel medzi ich a nasim lesom. ale tam to fungovalo, tak preco by nemohlo tu?
a u nas je to dorypane aj tri roky potom co presli stroje...na luke kde som dovtedy kazdy vecer stretla srnciu robili dve sezony tolko hluku a bordelu (ktoreho cast tam stale je) ze odvtedy som tam srnu videla len parkrat...ak vobec...
A odkornenie ako zabera? nepomoze?
a nedostane sa tam aj tak zase lykozrut odniekial aj ked sa to cele vytazi?
a co s hlodavcami, dutinovymi hniezdicmi, inym podkornym hmyzom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Silentwalley, 11.4.2008 o 22:07

Pakon ak chces vidiet ake stare stromy napada lykozrut mozem ti denne posielat aktualne foto aby si si to trosku ujasnil.Ty si bol niekedy v lese napadnutom lykozrutom?Ze stare a oslabene stromy......Jesus Maria! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Silentwalley, 11.4.2008 o 22:01

Ja som takmer denne v oboch spominanych dolinach,co sa tyka znicenia podneho krytu mechanizaciou-dnes uz takmer nevidno kade minuly rok o takomto case presiel harvestor,je to uplne v pohode.ziadne dorypanie.Co sa tyka podkornikov podla mojho nazoru je to tak ako ked ti hnisa rana a ty si to vycistis len po okrajoch,ak to nevycistis cele efekt sa znizuje.Aj s lykozrutom je to tak ak nechame 5 lezat nedotknute a vsetko okolo vycistime aj tak odtial chrobak naleti na okolite porasty.Bud vsetko a poriadne alebo je to len mala pomoc.Nie som proti ekologickym aktivistom ale hneva ma ze ak sa v buducnosti ukaze ze nemali pravdu a budeme mat znicene tatr.lesy nebudu a nenesu za to ziadnu pravnu zodpovednost. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 10.4.2008 o 20:55

pazitka ..ok.. ano ako slovaci nemame uctu k prirode mal som možnost to vidiet ako tie bandasky su po pracovníkov tam v lese a pod.... ale jamy ostavaju aj po vývratoch , na cestách výmoly po vode ,,, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pazitka, 10.4.2008 o 20:42

hehe, s tou dialnicou???:):):)
no neviem,je viac rieseni na vsetko. V prvom rade asi dotiahnut vsetko do konca - ked uz odtazit stromy, tak nezostat len pri tazbe ale aj skusit nejak vratit do normalneho nezdegradovaneho stavu (lowec - chces podrobny postup aj na to ako zahadzat jamy a podobne???)
No a hore v piatom stupni by sa mohlo vratit k povodnemu sposobu - zapriahnut kone, urobit staznice - ja viem ze dnes to uz vela ludi nerobi, a mlade stromy by sa tahanim dreva znicili tak ci tak - ale tomu sa asi nevyhne. Plus asi by to nebolo v takom rozsahu, a aspon by nebol vsade povylievany olej a poodhadzovane bandasky, ktore si robotnici nevedia po sebe odpratat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 10.4.2008 o 19:52

pazitka dnes, 19:42
heh, nenarusi vegetaciu??? hmmm, tak potom u nas zasiahli zahadne sily z vesmiru ktore ju znicili! Keby sa to aspon stat snazil dat po tom co tam stroje narobia do povodneho stavu...ale oni to vsetko nechaju tak - na jednej kope nahromadene kopce pody, inde kolaje aj meter hlboke, v ktorych sa hromadi voda, blato - co mne osobne nevadi, ale niekomu kto sa bude chcet trepat autom do lesa asi bude-takze potom huraaaaaaaa, schvalia sa asfaltky krizom cez les! A vobec, postavme si rovno dialnicu cez cele tatry, naco tam vobec stromy, a nejaky 5. stupen ochrany mat???!!!

hmmm..fajn ..ako by si to ty riesila ?? mas plne usta , sme zvadavý aké mas riešenie ako to robiť von s tym. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pazitka, 10.4.2008 o 19:42

heh, nenarusi vegetaciu??? hmmm, tak potom u nas zasiahli zahadne sily z vesmiru ktore ju znicili! Keby sa to aspon stat snazil dat po tom co tam stroje narobia do povodneho stavu...ale oni to vsetko nechaju tak - na jednej kope nahromadene kopce pody, inde kolaje aj meter hlboke, v ktorych sa hromadi voda, blato - co mne osobne nevadi, ale niekomu kto sa bude chcet trepat autom do lesa asi bude-takze potom huraaaaaaaa, schvalia sa asfaltky krizom cez les! A vobec, postavme si rovno dialnicu cez cele tatry, naco tam vobec stromy, a nejaky 5. stupen ochrany mat???!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 10.4.2008 o 10:36

pazitka :...a tazbou by sa to vsetko zase znicilo. neviem kolki ste tam boli, ale ja osobne tam byvam, a viem co stroje narobili s prostredim, len vsetko dorypali.

čítal si to moj kamarat je profesionalny ochranca a povedal... v takom prípade sa berie do úvahy menšie zlo... ako krajná núdza , ak horí dom v zástavbe, hasičičy radšej zburaju dva domy "zhodia im strechy" vedlajšie ako keby malo vyhoriet cele mesto ... napr.. to že stroje tam zanechaju stopy . rypance a pod... to vôbec nenaruší vegetáciu ... a humus tam je aj bol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pazitka, 9.4.2008 o 22:04

lykozrut by sa rozsiril aj keby to hned odtazili...zase by sa rozsiril zo spodnejsich lesov, alebo z polska...dostal by sa tam, takze to je jedno. len mozno by sa ostatne stromy nenakazili tak rychlo...
lowec - bavorsky les - ja osobne som tam este nebola, ale vraj sa im to tam celkom podarilo.
Ja som za vytazenie casti, ale nieco sa tam nechat musi, aby nove stromy mali aj trochu humusu zo zhniteho dreva...ale urcite nie v piatok stupni ochrany!!! sak naco tam je 5stupen? lebo to ma byt vsetko bez zasahov...tak ked je to uz vsetko napadnute lykozrutom, tak uz je jedno ci to vytazia alebo nie. A uz preslo dost vela casu, uz zacala sukcesia, zacali rast nove mlade stromy(nie len vysadene)...a tazbou by sa to vsetko zase znicilo. neviem kolki ste tam boli, ale ja osobne tam byvam, a viem co stroje narobili s prostredim, len vsetko dorypali. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesniciarka21, 9.4.2008 o 21:39

dnes v TN bola podana sprava, ze tazba v tichej a koprovej doline bola v sulade zo zakonom, takze sa bude moct tazit aj na uzemiach v 5 stupni ochrany,ktore povoli MŽP....takze sa pytam preco to nemohlo byt spracované ked boli zasiahnuté lykozrutom iba male plochy?dnes su vdaka lykozrutovi a aktivitam "ochranarov" postihnuté rozsiahle uzemia.Tak si polozme teraz otazku kto je teraz za tuto situaciu zodpovedny? ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 9.4.2008 o 18:12

To nema obdoby .... ked si čitam niektoré vyjadrenia ..... tak mam dojem že poniektorý nevedia čo je les a realita .... važení treba sa ísť pozrieť realne na stromy ako su napadnuté a pod...
Hlboko sa sklánam pred ochranármi ale prosím pekne ak máte nejaký názor ... dokončite ho ak poviete "A" tak povedzte aj "B" to znamená .. dobre chránit a pod... ale čo dalej ... ako chcete postupovať ... ved napr.. ak sa šíri infekcia medzi ludmi tak isto sa robia opatrenia ....
chcem počut názor , nerubat napadnutý les a potom ??? čítal som že les sám si poradí ..máte nejaké realne výsledky ? analízu ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on horarstevo, 9.4.2008 o 17:26

re:Pakôň. Uznavam, ze kazdy ma narok na svoj nazor, ale preboha, precitaj si aspon obsah hocakej ucebnice o ochrane lesa a zisti, aka pliaga je lykozrut. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pakôň, 9.4.2008 o 13:55

odkaz precitaj si to a potom vrav ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off forte, 8.4.2008 o 21:28

Pakon,ty si dobre zmagorety . vobec nic nevies o lykozrutovi a inych skodcoch dreva. lykozkut nielen ,, zerie,, lyko,ale hlavne sa rozmnozuje a to je problem,nie to ze zozerie lyko na dvoch stromoch v tichej doline. lykozrut nenapada len stare stromy.to len v skratke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pakôň, 8.4.2008 o 19:04

lykozrut napada stare a oslabene stromy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 7.4.2008 o 16:13

ale stale trvamna tom ze v dnesnych podmienkach samovyvoj uz velmi nie je mozny.. na to tu clovek spravil prilis silne zasahy do prostredia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 171 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov