Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

APORT - diskusia

autor: off exc125
pridané: 6.8.2012 21:07

zdravím chcel by som vediet aké metódy používate pri cvičený aportu, miernu hrou alebo parfors čítal som vela metod aké máte skusenosti ?

počet zobrazení: 7 739
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 133 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off lct-S, 14.4.2013 o 19:13

konek, to je normalna reakcia pri prechode z kozlika na zver.( pri parforse ) Ked uz Ti to robí z kozlikom, tak znova urob to, co som Ti napisal 3.4. o 8:50h., teraz uz ale napr. s bazantom a potom takisto so srstnatou. Teraz Ti to uz pôjde rychlejsie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off konek, 14.4.2013 o 15:35

Dobrý den, tak jsem zapracoval na vašich radách a úspěch to rozhodně mělo. Fena bere kozlík ze země sama. Jen nevím jak přejít z kozlíku na zvěř. Sehnal jsem si kohouta a má vyloženě nechuť. Nechce ho ani vzít. Nemá vůbec zájem...:-( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 5.4.2013 o 7:25

hravá forma: doma na dvore odhadzujem aport tak na 2-3 m a pomocou povelov posielam preň psa. Príde bez neho, pošlem opäť, príde s ním pochválim a odmením. Postupne odovzdávku (čas od prínesnia po odobratie a odmenu) predlžujem. Ak to vypľuje, nič nedostane a ide sa znova na vec. Nemusím k aportu chodiť, ani ho rvať psovi do mordy, a môžem pri tom sedieť na stoličke. Keď to nejde, tak sa na to v daný deň vyprdnem a skúsim nasledujúci. Najlepšie pred večerou. Keď to ide, zoberiem psa na prechádzku a po prechádzke skúsim ešte 1-2 razy a dám večeru. Až keď mi na dvore odovzdáva ako sa patrí, idem to skúšať do revíru, kde najpr nechám psa nech si na danom mieste poprečituje miestne news (pachy) a mierne sa prebehne, aby bol voči mne vnímavejší. To bol stručne popísaný princíp, na detaily ohľadom vašeho psa musíte prísť sami (ja ho nepoznám, vy áno). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 5.4.2013 o 6:38

Já bych doporučil cvičit na vodítku, člověk se naběhá, ale efekt to má. Jestli aport během přinášení pustí, tak jí dej najevo, že to tak není dobře a "narvi" jí ho zpátky do papule. Jde hlavně o to, jakým způsobem jsi cvičil aport. Je divné, že aport vezme a pak po nějaké chvíli pustí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Darius, 4.4.2013 o 23:34

Zdravim , ja mam problem doucit moju fenku povel drž , tym padom vzdy ked jej hodim aport do nejakej hustiny ona ho vynese a pusti meter za hustinou , cize asi 5 metrov predomnou a ku mne pride s prazdnou papulou .... vedeli by ste mi poradit kd eosm psravil chybu a co by som mal spaavit teraz , dakujem za pomoc ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 4.4.2013 o 11:07

veď aj ja som rád, že si rád, len s tou farbou a nižšími nohami si ma opäť dojal, radšej priznaj, že labrador je u teba všetko čo poriadne prináša :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 4.4.2013 o 10:35

Juj tak Belle se omlouvám. Mám prostě zažito že labrador je všechno to bílé, žluté, černé na nižších nohách. Jinak jsem rád že se mnou souhlasí ta půvabnější než ty Dušane :-) O metodách výcviku aportu, o jejich účinnosti bychom zde mohli polemizovat dlouhou. Já osobně hravou formu neuznávám a i praxe ukázala, že donucovací metoda je účinnější a používanější. I při této cestě často šlapeme po trní, ale zase pak, jak psali staří kynologové, pes sebere i ho.no po sobě.:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 4.4.2013 o 9:55

Jeníku, ano padali z nebe, ale nekteři po dopade i popoběhli i popovzlétli. Někteří byli dopadeni na viděnou, jiní na cítěnou a pár taky na slyšenou. A naša Bella nie je labrador, hej! Ale ja som chcel poukázať na to, že donucovacia metóda nie jedinou správnou a najsambohovkejšou cestou k cieľu a ani si nemyslím, že 100% v zmysle skúšobného poriadku, lebo to nie je žiadna. Možno je to cesta priama a dláždená, ale ja radšej pôjdem tou kľukatou a kamenistou a'la Edison, kým vynašiel žiarovku :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off darinka, 4.4.2013 o 9:22

Súhlasím s binkom. Aport hravou metódou podľa mňa nie je 100% aport, s takýmto výcvikom by asi stavačiari neabsolvovali vrcholové skúšky... Ale samozrejme nespochybňujem ani goretov názor, každý si cvičí tak ako mu vyhovuje. Ale dotazovaný problém od koneka dobre vysvetlil už prvý príspevok od lct-S a takisto aj richard99. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 4.4.2013 o 9:09

Osobně neberu metodu popsanou v článku jako parforsní, řekl bych spíš že jde o metodu donucovací. V případě, že je použit ostnáč, kleště, šlape se na tlapky apod., to už je myslím parfors v pravém smyslu slova. Dušane a to vám ti bažanti na stanoviště napadali přímo z nebe nebo je donesli labradoři "na viděnou" :-))) Aport jsem u svých psů cvičil uvedenou metodou a šlo vždy o zlom, kdy pes bral aport s odporem a pak měl začít nosit zvěř, i střelenou. Zlom spočíval v tom, že pes přišel aportování na chuť, zjistil, že to není jen povinnost, ale i zábava. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 4.4.2013 o 8:03

S tvrdením, že "nie je sporu o tom, že k cieľu vedie spoľahlivo len metóda parforsná, čo neznamená psa mlátiť, ale ako som už písal, naučiť ho, že prinášanie je jeho bezpodmienečnou povinnosťou" si dovolím nesúhlasiť, ale aspoň viem, prečo nám stavače kradnú bažanty zo stanovišťa. Oni, k aportu vyparforsovaní, proste niečo priniesť musia a častokrát krovinami prefrčia a idú žať tam kde nesiali. Prinášanie je možné hravou formou vycvičiť tak, že nie je pre psa bezpodmienečnou povinnosťou, ale službou svojmu vodičovi - snahou člena svorky zavďačiť sa svojmu šéfovi. Hravá forma neznamená mäkkosť a odpúšťanie, ale snahu pochopiť prečo to môj pes nezvláda a prísť na fintu ako ho to naučiť. Škola hrou je aplikovateľná aj na psov a je pevnej no pri tom láskavej ruke vodiča. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 4.4.2013 o 7:11

Ondro dle to co píšeš jsi přeskočil nějaký krok při výcviku aportu. To že pes bere z ruky na povel aport je dobře. Pak ale musíš naučit psa (resp.mu dát najevo) že pes musí na povel aport ze země zvednout. Tzn. tím, že budeš postupně dávat aport níž a níž k zemi a dávat psovi povel k tomu, aby ho vzal docílíš toho, že pes ti na povel vezme kozlík ze země. Pak teprve můžeš kozlík odnášet a na vodítku!!! učit ke sbírání aportu v pohybu. Steinitzova metody výciku aportu má (abych nekecal) 17 kroků. Tím že některý vynecháš, musíš se vrátit i o několik kroků zpět a ty dopilovat.Koukni na tenhle odkaz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off konek, 3.4.2013 o 16:45

Moc Vám děkuji za rady. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off richard99, 3.4.2013 o 16:27

Ahoj, ja začínam psíka trénovať aport, keď má vymenený chrup. Vždy začínam na vodítku, najprv musí brať aport z ruky vo výške jeho hlavy keď sedí. potom musí brať aport z menšej výšky. potom zo zeme. Potom mu ho položím na zem trochu ďalej a idem so psíkom vedľa aportu stále na vodítku a dám mu povel aport. Ak toto zvláda tak ho nechám aport po zdvihnutí a vedení na vodítku určitú dobu niesť. Samozrejme, že psík už musí ovládať základné povely ku mne, k nohe, daun a vodenie na remeni.Ak nesie aport na vodítku tak mu dám povel ku mne, stále musí aport držať.Potom už môžem psíkovi aj aport hodiť a postupne túto vzdialenosť predlžovať. Vždy vyžadujem aby mi priniesol aport najkratšou cestou a bez toho aby sa s ním hral. Potom mi ho musí odovzdať , až na povel pusť.Ak mi nechce niečo urobiť, tak ho donútim, nikdy nesmie vyhrať pes, pretože je som jeho nadriadený a to musí on vždy vedieť.Pri tomto výcviku, musí pochopiť, že sa s ním nehrám. Po skončení výcviku vždy psíka vychválim a môžem sa s ním aj pohrať a prejaviť mu svoju náklonnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 3.4.2013 o 14:08

Ojojoj, niet na čo čakať, o 2 mesiace bude v puberte a bude to o to ťažšie. U psa možno platí 2-násobne "obýhaj ma mamko, pokým som ja Janko, bo keď budem Janom, neohneš ma mamo." ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 3.4.2013 o 13:48

traper osobne si myslim ze v 7 mesiacoch od psa nic ine ani cakat nemozes, proste je to este decko ktore sa chce hrat vzdy ked je nato moznost, ja by som pockal minimalne 2 mesiace ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 3.4.2013 o 12:59

a ako ti zvláda povel "sadni" a "ani sa nehni" :) pozn. "ani sa nehni" nejde z hrdla, ale z očí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off traper1, 3.4.2013 o 12:46

Mám SHS a problém je ten, že aportuje rád a s chuťou len ten kolík nie a nie pustiť a sadnúť. Stále pobieha okolo i s kolíkom, keď spravím krok k nemu okamžite uskočí. Ak mu prestanem venovať pozornosť, pustí kolík a sleduje čo budem robiť, tiež sa niekedy rozbehne popredu bez povelu. Jedným očkom sleduje kde to idem hodiť, je to drina...(ma len 7mes) neviem či je v tom problém, keď sa chce len hrať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 3.4.2013 o 9:46

Skús začať s niečím ľahším 0,5 kg , dnes je na trhu veľa pomôcok tohoto typu napr. odkaz . Ako píše lct-S najpr zaujmi jej pozornosť, napr. suku posaď pred seba a pohadzuj si s aportom pred jej nosom a keď ju to zaujme, odhoď bokom od seba 1-2 m a uvolni ju zo sedu povelom "aport", "prines". Keď to chytí do mordy, vľúdne ju privolaj a odober jej to - "pusť". Ak by s tým chcela odbiehať, trénujte na šnôre. Ak si pri odovzdávaní sadne, fajn, ak nie, tiež fajn. Predsadanie trénujte, keď zvládnete odovzdávanie. Skús prísť na to, ako ju vydráždiť, nech je za aportom nadržaná, ale nikdy jej nedovoľ poň vyraziť bez povelu. Ak by predsa len vyrazila, zo začiatku sa na to vykašli a vypúšťaj ju z vodidla. Za vyrazenie bez povelu buzeruj až keď bude obstojne prinášať. Počiatočné prinášanie na blízko trénujte, keď je vnímavá a má chuť sa hrať, hoci aj večer v izbe pri telke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lct-S, 3.4.2013 o 8:50

Tazko sem pisat, lebo skoro vzdy sa najde niekto , kto radsej spochybní a zhadzuje ako by sa mal vyjadrit k problematike, ktora byva v otazke. Ale ked si to tak pekne opisal a doteraz sa asi tomu dost poctivo venoval, skusim poradit. Donucovaci vycvik aportu je dost zlozity cvik, hlavne pre zacinajuceho vodica.(ale vsetci raz zacinali) Lebo treba sledovat a zbadat, kedy to uz psik pochopil a az vtedy ho donutit. Pri parforsnom aporte je to dost zlozite, lebo je to cely retazec ukonov, ktore musi pes urobit po vydaní povelu aport. A konkretne k tvojej sucke: To je vsetko dobre, co si ju doteraz naucil. Myslim si, ze chyba je v uchopovaní predmetu. Kym nie je uchopovanie 100 percentne, netreba sa ponahlat dalej. Predmet Ti musi brať sama z ruky pred papulou, 20cm spred papule, spred nej zo zeme a iba pomaly predlzovat. Ale musi to 100percentne brat! Po vydani povelu, napr. tahom vodidla smerom ku kozliku. Potiahnut (aj raznejsie, ked treba) za vodidlo psa ku kozliku, nepriblizovat kozlik ku psovi! Ked to zacne psik brat zo zeme, maš vyhrate. Az potom predlzuj vzdialenosti. Stací najskôr 1 meter, potom pomaly predlzuj. Neponahlaj. PZ su az v jeseni. A psik, musí bit uz psychycky vyspely ked zacneme s parforsnym aportom. Prajem hodne uspechov so suckou. Zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off konek, 2.4.2013 o 19:42

Aport -

Dobrý den,



Předem mé otázky, bych se chtěl omluvit, zda tento dotaz už byl někdy v minulosti položen ale nikde jsem ho tu nespatřil. Mám fenu českého fouska. Je to můj první lovecký pes kterého se snažim přivést ke zkouškam. Po řekl bych, že vcelku úspěšném zvádnuti základních povelu se nemůžeme dostat přes povel ,,APORT´´. Mam kozlík z králičí kůže ve ktrém je dřevěné polínko. Hmotnost cca 3kg. Fena nemá problém ho nosit v mordě. Když ji kozlík do mordy vložim s povelem ,,drž´´ tak vše funguje jak ma na povel ,,pust´´ také reguje. Je schopná kozlik na můj povel nosit jak dloho chci. Ale když ji ho hodim a dám povel přines, aport tak nereáguje. Snažim se ji to naučit způsobem že jí mám na vodítku a kozlík hodim, počkám až dopadne s povelem aport se vydám k němu, (fena nereaguje) sehnu jí hlavu ke kozliku a doniutím ji ho vzit do mordy a jdu na místo ze kterého jsem kozlík hazel. Dám povel sedni a pust. Zkouším to tak již delší dobu a výsledek pořád ani v nejmenším se neblíži. Můžete mi prosím poradit, vytknout co dělám špatně popř. na co si dát pozor? Moc děkuji za odpovedi a rady. S pozdravem a myslivosti zdar.


◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaluzka, 9.8.2012 o 16:50

ja mam teda minimalne skusenosti, mam iba 2 psov, ale u uboch tato metoda fungovala. Zaciatky boli desne, pes pri pohlade na kozlik by sa najradsej zakopal niekde, ale zrazu sa to zlomilo a zacalo ich to aj bavit, duplom, ked som presla na zver ;) Drzim palce :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off exc125, 8.8.2012 o 20:33

ja to skušam tiež cez tu 17 bodovu začíname predtým pes krásne aportoval aj z vody aj s pola ale neodovzdával lahol 2-3 metre predomnou a čakal že mu to zasa hodím nevedel som si dat sním rady. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kaluzka, 8.8.2012 o 11:54

ja som to riesila cez Steinitzovu 17 bodovu metodu, najvacsi trest bolo tahanie za usi, ale psy teraz nosia cokolvek ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 8.8.2012 o 8:25

Já cvičil jen parfors, tedy přes mačkání na pysky. Vyplatí se to, dvě naše vižli přinesou cokoliv od holuba po srnče. Třetí vižla je na aport (lišky) trochu mrcha, ale tam je chyba v tom že je to vyčůraná suka(ženská no :-)))). Z mé zkušenosti bývá pes z výcviku s kozlíkem celkem paf, nosí to s nechutí a při aportech zvěře se vychutí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zekon, 6.8.2012 o 21:49

ja mám hravý aport ale môj pes bol aportér od malička v troch mesiacoch bez problémov nosil holuba z hlbokej vody tak som nemal dôvod na parfors, zostalo mu to dodnes a rád nosí všetko, pomôže mi aj s vedrom keď ideme kŕmiť :-) ale je to určite individuálne a hlavne záleží čo so psom chceš dosiahnuť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off berny96, 25.8.2011 o 14:13

veľmi pekne vám ďakujem za rady ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.8.2011 o 13:28

pri názviku aportu je veľmi dôležité, aby pes neaportoval spontánne, ale až na pokyn vodiča, inými slovami pes musí byť v kľude, až kým ho nevyšleš ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.8.2011 o 12:42

skús na kratšiu vzdialenosť 2-3m a keď to bude držať upútaj jej pozornosť, aby si neuvedomila, že to drží a nalákaj ju na seba, napr. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off berny96, 25.8.2011 o 12:13

binka, ďakujem za rady určite to vyskúšam ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off berny96, 25.8.2011 o 12:13

Goret, keď aj niečo donesie tak len pobehuje okolo mňa skúšal som aj za piškótu ale hneď to pustil a pribehol ku mne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 25.8.2011 o 9:00

Matúš přečti si tohle odkaz Cvič podle toho, nic nezanedbej a tvoje vižla bude jistě dobrý aportér. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.8.2011 o 8:40

A čo robí, keď nenosí? Ako skúšate prinášanie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off veroslavorlovsky, 25.8.2011 o 8:25

-))) tak tak janko...loptičku hoď do popelnice a začni s aportem atrap zvěře a pak zvěře...aj když si nekteré dámy myslíja že vyžla byla šlechtěná na loptičky, no néni to pravda! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 25.8.2011 o 7:59

Až ti nebude chtít aportovat bažanta tak to řeš. Na loptičku kašli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off berny96, 24.8.2011 o 21:29

aportovanie -

dobrý deň,chcel by som sa opýtať, mám 2 ročnú vyžlu a nechce mi aportovať loptičku, dá sa to nejako naučiť?

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 4Lovnik6, 7.8.2010 o 8:31

pre istotu mame obidvoch jagoša a Bordera a sú taka zhratá dvojica,že je až tažko uveriť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marceliusko, 13.6.2010 o 13:11

Ozaj tak sme zase boli "cvicit z jagošmi" aby sa aspon ako tak ukázali tý naši "blbý bordry"... :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marceliusko, 13.6.2010 o 13:03

No ako dopadla Sielnica ??? vyhral ten čo mal??? :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off marceliusko, 12.6.2010 o 10:01

Ono bude niečo aj na tom k akému plemenu človek inklinuje tak nejako intuitívne vid reakcie chovatelov toho alebo toho plemena...Majko ako si to myslel že „pijete ako sýkorky“???:))...pán Yegi vela šťastia v Sielnici nech sa darí a ak bude nejaký úspech treba sa pochváliť kludne aj tu ved čo poteší človeka viac ako ked dosiahne úspech pri niečom čo ho baví a čomu venuje vätšinu svojho volného času tak prečo sa o túto radosť nepodeliť aj z ostatnými... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 133 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov