Heming hunting
dnes je pondelok,  6. máj 2024,  meniny má Hermína,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:21,  dnes západ slnka: 19:04
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

spoločná poľovačka a honci - diskusia

autor: off Doduin
pridané: 3.3.2008 12:48
Nie som poľovník a nikdy som na spoločnej poľovačke nebol. No z príbehov a diskusie tu na stránke i z literatúry sa dozvedám postupne čo to obnáša. najviac ma zaujala úloha honcov. Veľa sa v rôznych diskusiách hovorilo a tom, že ľudia nedajú pokoj zveri ak hľadajú zhody. No príde mi to podobné v úlohe honcov. Prečo je potrebné kričať a plašiť zver, naháňať ju pred poľovníkov? O čom je tá poľovačka keď je tam plno kriku, a vyplašená zver? Nejako sa mi to nepozdáva :( Je to naozaj potrebné? Musia byť spoločné poľovačky sprevádzané tým krikom a plašením zveri? Možno sa to iba mne laikovi zdá a vôbec to nie je tak ako to na mňa pôsobí. A preto budem rád ak mi to niekto vysvetlíte, prečo je to nutné, či je to všetko v poriadku, keď sa takto plaší zver, a možno ma vyvrátite z môjho omylu. Ďakujem.
počet zobrazení: 8 948
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Peter10, 22.10.2020 o 20:44

Ja si myslím, že s tou vysokou a premnožením je to celé ináč. Podľa mňa sú PREMNOŽENÍ jedinci, ktorí nemajú čo robiť na VYSOKÝCH postoch.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 10

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-58 z 58 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Edu, 4.1.2010 o 14:39

jeleň ako 15 ročný si tých pohonov asi dosť nezažil :))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 4.1.2010 o 14:16

no bez toho kričania to ani nejde v pohone, pri planovani spoločnej polovačky by však mal podla mna hospodar dokladne naplanovat netreba vzdy prepolovat cely revir, ale istý úsek dokladnejšie, a vyhýbat sa tým častiam revíru kde je vyskyt vysokej ,ale ide hlavne o bezpečnost si myslim ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jelen93, 2.1.2010 o 15:32

no tak ja som zi žilinskeho okresu presnejsie z LIPTOVA.J som tež ako aj vy zazil dost pohonou.hlaven teraz taka štefánska polovacka a silvestrovka.tam ked nas prislo malo tak sme šli len 2 honci do pohonu.som kričal rapkáčom rapkal to je treba.naozaj aj pre bezpečnost aj pre držanie liínie aj sa ta zver vyplaši.Ale aj tak ked je dobry kanec tak ho nevyzeniete ani za boha.ja ked som bbol tak som videl ako chodi okolo mna asik tak v 6-10m kruhoch ale ked som zakrical pobral sa na druheho honca ked on zakrical smerom ku mne a takto az kym nevisiel ku kraju.tam ho potom na luku dotlaciili psy.a mali ste vidiet co robil s nimi 2 psy boli zosivat.cize (nunov).skus ist do pohonu potichy a potom uvidis.a aj ako hovoria ostatny je to viac ako 300 rocna polovnicka tradicia a ty s tim nič nespravis tak sa radcej prisposob abo zostan doma. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesnica1, 29.12.2009 o 18:36

no-to bol ozaj múdry názor....(nunov) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipoo, 29.12.2009 o 16:58

nuny keby si mal na polovacke na zajace polovat bez honcov rozmyslel by si si ci tam prides aj druhy krat.Tak nemudruj ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 28.12.2009 o 20:48

stiffler - máš nejaké skreslené informácie o proebehu dobrej polovačky na diviaky, pretože diviaka skorej poženie dopredu prirodzený "lomoz" v lese ako hulákanie. (=búchanie palicou po kríkoch, poklepkávanie po stromoch, je to prenikavejšie po lese a navyše máš zaručené, že na druhý deň budeš mať hlas) . Vyskúšaj, uvidíš ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off stiffler, 13.12.2009 o 19:53

trosku sa cudujem z niektorych komentarov...na spolocnych na diviaky sa vykrikuje aj pre bezpecnost ale hlavne na vyplasenie zvery...predsa je vecsia bezpecnost ked sa diviak pohne skorej ako ked pride honec ku diviakovi, preto ten krik. dalsia vec je kontrolovanie linii v pohone....ktomu kriku podlaeste k tomu,ze zvery je jedno ci sa lakne honca alebo kriku,tak isto je vyplasena... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.12.2009 o 18:30

D4 pri poľovaní na drobnu zver zajac bažant sa používajú stavače ktoré zver vystavia bez honcov je na zajaca poľovať ťažko a honci sú zaužitý stáročia . Pri diviačej zveri ktorú si mal na mysli zákon tiež požaduje honcov. Ohlasovanie honcov je potrebné nie len pre plašenie ale hlavne pre udržanie jednej línie . Osobne považujem tento lov diviaka za nehumánny a nie len pre diviaka ale hlavne pre totálne rušenie a plašenie ostatnej zveri . Na jednej strane ako poľovníci plačeme ako nám hubari plašia zver a na strane druhej ju nie plašíme ale priam šokujeme často v hlbokom snehu . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off cigiw, 13.12.2009 o 17:25

cawtee
Newiem ako u vas ale ja som z okolia Prešov a tu robime spolocne polovacky na čiernu zver(diviačiu) a škodnu(lišky,vlky,dive mačky...) a my pri tom vykrykujeme strielame petardy... a niekedy to pozdvihne čriedu diviakov v huštine ale večinou sa zdvihnu az ked sme od nich 3-5m alebo ich prosto kopnemee do riti. niesom este polovnik no nejake tie hony som uz po okoli prežil a stoho som zistil ze prečo napr. neuvidim pacatka ked idem potichu po lese lenzee diviaky mozu byt od vas aj 1-2m niekde v krikoch a nezdvihnu sa kym ich nevyrušite... ak by mal niekto komentar. alebo nejaku radu do honu poprosil by som napiste... Dakujem cigiw ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 4.7.2008 o 15:35

Cilan u nas podobne. Zalezi od toho aky je teren. je rozdiel polovat na oracine a v lese v hustine. Vezmime si polovacku kde je 10 - 15 honcov a okolo 50 strelcov... tie pokriky a tlieskanie je prave na to, aby honci o sebe vedeli a postupovali v rojnici a nikto nezaostaval ani nepredbiehal. takze ide hlavne o bezpecnost... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 4.7.2008 o 12:25

u nas sa robia spolocne na diviaky aj sa riadne krici, nie koli plasenie zveri ale koli dobremu postupu pohonu a bezpecnosti honcov, ja sa v pohone tiez radsej ohlasujem ako sa mam ticho predierat cez mladinu a potom z nej vyliezt ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cechurik, 4.7.2008 o 9:47

ahojky,
no my kvoli nasmu psovi MKS chodime robit tiez honcov na polovacky. Ale zatial som na ziadnej nemusela vykrikovat a tlieskat - ono je to mozno dane charakterom polovacky - my chodime len na drobnu - ak sa ide na bazanty (prip. aj zajace), ideme pekne vsetci v linii, pes prehladava a vystavuje a ak sa streli bazant, dohladava a aportuje a ja ako honec zver nosim. Ak ideme na velku polovku na zajace (na oracine), urobi sa obrovska rojnica, resp. kruh a tam musim mat psa na voditku, pustam ho iba na aport, resp. na postreleneho zajaca a zase zver nosim. Jedine, kde sme mali trosku plasit zver, bolo, ked sa uzavrel kruh , kde v strede oraciny bol akoby ostrovcek s malym lesom a tam sme aj so psami isli vyhanat zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lumir, 2.5.2008 o 16:57

U nas po drastickem ubytku drobne zvere je hon vicemene spolecenskou udalosti,kde se sejdou znami a kamaradi.Ulovi se par zajicu,nejaka kmotra a kdyz se zadari nejake to prasatko,ale hon nebo natlacku bez honcu bych si nedovedl predstavit.Znam takove,ze nam chodi pravidelne i pres dvcet let a mnohdy jsou z nich nekteri vice nadrzeni jak lovci.Dal bych si nedovedl predstavit hon na olomoucku kam jezdime a kde se lovi kolem 180 zajicu a okolo60 kohotu bez nich.Jsou to prave honci,kteri nam z housti vytahuji ulovenou zver,tahaji se v oracce s ulovenyma zajicema,promoceni vymrzli a mnozi z nich prirodu maji radeji jak lecjaky myslivec.Takze panove honci i honkyne smekam pred Vami klobouk. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 2.5.2008 o 13:32

nuny to je zvlastny nazor. S honcami sa stretnes na spolocnych polovackach. neviem ako by si tuto spolocensku a tradicnu udalost chcel riesit bez honcov. Rozumies vobec pojmom spolocnapolovacka, posliedka a postriezka a rozdielom medzi nimi hm? Asi velmi nie lebo to co si napisal je peknakravina. Honci a spolocna polovacka nemaju nic spolocne s tym ci je niekto poriadny polovnik alebo nie. Spolocna polovacka je tradicnou zalezitostou, spolocenskou udalostou v PZ. A znama Silvestrovka je zaroven aj akymsi slavnostnym ukoncenim sezony.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nuny, 30.4.2008 o 21:48

Poriadny polovnik nepotrebuje honcov ,honcou potrebujú len chudáci čo nevládzu chodit po lese samozrejme to sú chlapci ktorý sa len hrajú na poľovníkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 3.3.2008 o 19:17

Ak čitaš literatúru o spoločných poľovačkach ,tak povedz ako by si ju ty spravil,bez honcoch???? Bližšie Ti to vysvetlil damo.A s tým krikom , stači buchnuť po strome palicou,po kríkoch a je stoho viac úžitku ako z kriku.Kričia len tý ,ktorý sa boja chodiť do lesa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 3.3.2008 o 14:30

uloha honcov je jasna, vyhnat zver, aby mohla byt ulovena, ci uz do predu na standy, alebo aby sa ulovila v pohone, je to vecou dohody. Ale krik si tiez myslím, ze by si mohli mnohý odpustit. Honec ma hned niekolko uloh a to v prvom rade bezpecnost - ozyvat sa susedom a dodrziavat liniu pre zachovanie bezpecnostio pri pripadnej strelbe a druha - vyplasit zver. kolkokrat sa aj mne stalo, hovoriacemu, popuskujucemu ze ci uz pernata, alebo diviak vyskocil z malincieho, ked som okolo neho na cca 2m presiel a ani som ho nevidel! Vacsi vyznam podla mna pouzit take plasiace "metody", ktore zver prirodzene pozna - poklepkavanie po stromoch, po krikoch a podobne (petardy a podobne veci by som do hory nenosil) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off damo, 3.3.2008 o 13:12

oboznám sa trochu viac s obsahom tu uvádzaných diskusných tém - je ich tu široké spektrum logicky pouvažuj a sám si dáš správnu odpoveď na svoju otázku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-58 z 58 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM