Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

9,3x74R - 9,3x72 - diskusia

autor: off Chiko
pridané: 28.5.2012 23:13

ake su vase prakticke skusenosti s timto kalibrom?? Ake je najvhodnejsie strelivo?

počet zobrazení: 19 497
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 107 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off pandur1, 13.11.2012 o 20:20

Michal mal som požičanú bixu v tomto kalibry, náboje ešte z Považskej Bystrice, strelil som s ňou laň a srnca. Bez dohladávky. Väčšie kusy majiteľovi odbiehali skoro všetko sa muselo dohladávať. Ale myslím si že to bolo skôr nábojom ako zbraňou. Teraz sú výkonné náboje aj do tohoto kalibru. To že špekuluješ som nemyslel v zlom, proti gustu žiadny dišputát :-). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 13.11.2012 o 16:58

1. dusab o 7:20:..... U týchto dvoch kalibrov to nejde ani technicky a ani v teoretickej, ani inej rovine. dusab, asi ti uniklo, že telo náboja 9,3x72R má priemer o cca 1 mm menší, než osmička. Do čoho sa má vystrúžiť nábojová komora, do vzduchu?...... Mimochodom - technická slovenčina na slovíčko - hlaveň sa môže "presústružiť" tak akurát zvonku. Vývrt sa nerobí na sústruhu, sústruženie a vystruhovanie nie je to isté..... Prevádzkové tlaky a silové namáhanie baskule nie sú v tomto prípade témou. Namáhanie záverového mechanizmu je v prípade 9,3x72R cca polovičné. Pri stranovom tlaku na úrovni cca 60% tlaku osmičky (norma CIP plus ujo Pascal), menšom priemere komory a rovnakých vonkajších rozmeroch v oblasti komory ("mäso"), sa netreba báť ani stranového namáhania v oblasti max. tlaku...... 2. Tentoraz súhlasím s Blaserom300WM (výnimočne :-) )..... nezmysel......michal89, ak trváš na uvedenom kalibri, najjednoduchšia cesta je, ako tu už bolo napísané, prehlavnenie. T.j. zakúpenie príslušnej hlavňoviny, okontúrovanie, výroba nábojovej komory a osadenie do pôvodnej objímky. Neviem ako upravuje vývrty hlavní tu spomínaný Spurný, ale pochybujem, že vlastní potrebný špeciálny stroj, skôr si myslím, že si to nechá urobiť. Viem o dvoch malých výrobcoch hlavní v ČR, ktorí vedia prestrúžiť vývrt, ale toto pri tejto kombinácii kalibrov nejde (rozmery komôr) a osobne by som to takto ani neriešil. A ak trváš na priemere 9,3mm, osobne by som volil kaliber 9,3x74R. Prehlavnenia zbrane v osmičkovom kalibri sa netreba báť, namáhacie sily sú v takom prípade len o pár percent väčšie...... Inou kapitolou je však spätný ráz..... V takom prípade je však lepšie rovno kúpiť zbraň v tomto kalibri. Ak máš záujem o prehlavňovanie, môžeš sa mi ozvať na súkromnú schránku..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 13.11.2012 o 16:46

Neviem, ale v cechach som ju videl v zakladnej verzii a cena 27.000 ceskych korun co je prepocte kurzom cca 1061 eur. Ak by bola dodrzana priblizne tato cena za zakladnu verziu, verim ze bude silna konkurencia Brnu EFFECT. INak s tym Haenelom suhlasim. Pazba je tam taka stroha, ale zbran je velmi kvalitna. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 13.11.2012 o 16:28

Sabatti robil kedysi tušim Fraňo ale uz ich nevozi jediny co viem ze ich ma hlavne jazdene ale chce vozit aj nove je p.Vidan z odkaz flintieka sa aj mne polubuje zacali davat do nej hlavne od LW a cena by mala byt okolo 1300 eur.Heanel nie je špatny ale nesedi mi ta pažba ako kopyto a to neratam ze vysolis 300 eur za montaz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 13.11.2012 o 16:20

Čo ja viem, tak Sabatti, asi máš na mysli SKL 98 v predaji na slovensku nieje. Nikto na to nemá dovoznú licenciu... Inak aj mne sa páči, ako jednoranovka je vcelku pekná. Ale nemam na nu ziadne referencie. Ale robia to taliani, tak by to mala byt aspon priemerna kvalita. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 13.11.2012 o 13:18

ono este teoreticky a mozno aj prakticky by som zobral jednušku v kalibri 9,3x74r a s nejakou slabsou laboraciou by som to pokmbinoval, aby to v tej lahkej flinte nebolo velmi zive :D haenel jaeger viem ze je na svk v predaji, neviete prosim co je na slovensku aj predajca sabatti ?... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 13.11.2012 o 12:46

pandur raz pises ze sa to neda urobit ani v teoretickej rovine, a potom hned napises, ze by sa to teoreticky dalo... Myslim si, ze problem moze byt jedine v hrubke materialu okolo nabojovej komory, kedze nabojnica pri 9,3x72 je dlhsia. Jednoduhsie a asi aj ekonomickejsie bude dat urobit novu hlaven, a tuto predat ak si ju nechces nechat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 13.11.2012 o 12:45

pre jager68, effecta este nemam kupeneho, len chcem gulovnicu v kalibri 9,3x72r, a malo by ist o jednoranovu zlamovaciu, nie dvojak, ani trojak. a potrebujem sa dostat na cenu zbrane bez montaze a optiky do 1500 eury. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 13.11.2012 o 12:40

Objednaj si novy lauf a tento predaj.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 13.11.2012 o 12:38

pandur ked som rozhodnuty pre 9,3 x72 tak to zanmena ze asi nechcem 8x57jrs, ktory mimochodkm doma mam :) len js v gulovncici opakovacej. a s tou srncou .. mas prakticke skusenosti s tymto kalibrom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 13.11.2012 o 12:36

Michal neviem prečo špekuluješ nad takouto prerábkou. 9,3x72R je zastaralý kaliber vhodný v našich podmienkach akurát tak na srnčiu a malé kusy raticovej. ( týmto ho ale neodsudzujem ). 8x57 JRS je síce tiež starý, ale určite lepší univerzálnejší kaliber ako tá 9,3jka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 13.11.2012 o 12:33

pre dusab a pepies Mišo sa pýtal na konkrétny typ guľovnice čiže Brno effect z 8x57 JRS na 9,3x72R. Ja tvrdím že sa táto konkrétna prerábka tak ako to chce Mišo urobiť nedá. Podľa mňa ani v teoretickej rovine. Rozdiel v dĺžke komory je 1,5 cm, rozdiel v ráži 0,9 mm ( čo by ešte nebolo až tak hrozné, ale už v drážkach by to robilo cca 1,2-1,3 mm ). A ešte 9,3 má kuželovú nábojnicu, čo by sa teoreticky v komore dalo prerobiť pri dostatočnej hrubke materialu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300WM, 13.11.2012 o 12:29

Mne nejak unika zmysel tohto problemu. Pravdepodobne to bude nezmysel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 13.11.2012 o 11:58

Tak Spurnemu by som radsej nic nedaval ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 13.11.2012 o 11:56

v Bratislave je jeden zbrojat Ivan Spurny čo robi taketo prerabky ale je to dost drahe skorej by som to u neho riesil vymennou hlavnou lebo objimky vyrobene ma pokial nechces nejaky špecialny kaliber a extra kvalitnu hlaven je toto asi najjednoduchšie aj najlacnesie riešenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 13.11.2012 o 7:20

Urobit sa to da presne takym sposobom ako pises. Hlaven ostane povodna, ale komplet sa presustruzi. Jednou z podmienok ale je, ze hlaven musi mat urcitu hrubku, co pri gulovniciach nieje problem, ale napr. pri gulobrokoch uz ano, pretoze maju tensiu gulovu hlaven. Takze technicky sa to urobit da, ale pokial ide o baskulu a tlaky tak to neviem. No a tu na Slovensku ti to neurobi nikto (aspon o tom neviem), robia to v Nemecku, takze rataj s dodatocnymi nakladmi a pod. Mozno bude ekonomickejsie dat urobit tu hlaven novu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.11.2012 o 21:06

určite nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sumcar, 12.11.2012 o 20:15

neda sa to. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 12.11.2012 o 17:33

a prosim len o rady konkretne suvisiace s mojou otazkou ci je to mozne v danej gulovnici. AK sa vobec niekto najde :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 12.11.2012 o 17:14

Brno Effect v kalibri 9,3x72r -

Dobrý den kolegovia polovnici. Chcem poradit ci je mozne gulovničku brno effect v kalibri 8x57jrs mozne prekomorovat na kaliber 9,3x72 bez toho aby sa menila hlaven, proste len prerobit komoru a spravit vyvrt . 9,3 x72 ma mensie tlaky ako ta osmička tak teoreticky by to mohlo ist. Vopred dakujem za vaše rady a nazory.

◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 12.6.2012 o 0:56

Mám mladšiu sestru 74ky, teda 9,3x62. Dovolím si nesúhlasiť s názorom na balistiku, výberom vhodnej strely sa dá dosiahnuť balistika vyhovujúca fenoménu "ONV" a porovnatelná s bežnými guľovnicami, pri zachovaní vyšších váh striel an aké sme zvyknutí napr. v 7mm a podobne. Ku kopancu - som z kategórie tých "okolo 70 kilových" a kopanec je vecou psichyckou a to najviac vnímanou pri strelbe na terč.V praxi pokial nieje nejaký morálny blok absolútne nevnímať niečo ako kopanec. Samozrejme ak sa niekto nesústredí viac na kopanec ako na samotný lov zveri. Odporúčam ako ´74ku, tak aj ´62ku na lov v našich podmienkach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jojo15, 10.6.2012 o 10:40

rozmyslam nad tymto kalibrom len ten spatny raz by ma zaujímal vazim 70kg aby to somnou nehádzalo:O) chcem to od BETTINSOLI Combo Lux dobra volba? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacomaco, 29.5.2012 o 17:54

Dva roky používam tento kaliber a som s ním zatiaľ spokojný. Mám strelené dve svine (60, 110kg), jedného psa. Destrukcia diviny je v norme, málo podliatin ale podstatné je, že po strele je dosť farby. Väčšiu sviňu som strelil cca na 100 m cez ľavý aj pravý kĺb pod lopatkami a priestrel v pohode. Používam RWS Tmantel alebo Norma Orix oba 18,g. ätný ráz si netreba pripúšťať a je úplne v norme. Používam Brno Super Expres a s puškohľadom 3-12x56 má svoju váhu takže možno aj preto ten slabší spätný ráz. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Chiko, 29.5.2012 o 17:37

dakujem za nazor.... este sa ta chcem spytat ci si stim odlovil aj jeleniu zver, a aka je deštrukcia diviny? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off holz1, 29.5.2012 o 1:16

Len tie najlepšie, avšak treba mať na mysli že to nie je žiaden maratónec, balistika jednoducho nepustí. Na druhú stranu nejaká húština nerobí problém, správanie zveri po zásahu záleží od jeho umiestnenia, väčšinou ostáva na nástrele alebo prejde pár metrov za výdatného farbenia. Spätný raz nie je žiaden kopanec a pri správnej pažbe je zvládnuteľný bez problémov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mirob1, 24.6.2010 o 12:28

inak v zahraničí dosť polovníkov používa GK alebo GD ako "posedovú" zbraň.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mirob1, 24.6.2010 o 11:18

budem ju upravovať...kúpil som ju ako polotovar :o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off operak, 24.6.2010 o 10:21

Mám guľovú kozlicu Browning CCS 525 v kalibri 9,3x74 R.Kúpil som ju ako pušku,ktorú používam hlavne na spoločné poľovačky na diviaky.V poslednom čase však s ňou poľujem aj individuálne a som s ňou spokojný.Môj kamarát s ňou poľuje celoročne.Používa ju aj na lov srnčej zveri.Kaliber je šetrný k divine,zver po komorovej rane prudko neodbieha,správa sa ako keby bola chybená,po pár krokoch však pokojne zhasína. Mám ju nastrelenú na NORMA Vulkan 15,0g kde padavosť gule na 150m je 5,6 cm čo v praktickej streľbe nehrá žiadnu rolu.Vedel by som si na nej predstaviť trošku makššiu spúšt,nakoľko je to zbraň pohonová tak tvrdšia spúšť je pochopiteľná.Sústrel hlavní na 100 m sú 2 cm.Cena je tam samozrejme omnoho vyššia ale u guľovej kozlice jednoducho to tak musí byť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 24.6.2010 o 7:37

Predpokladam,že ju budeš ešte nejako upravovať..A tie hlavne ...na konci ten spoj..to je sila.Ak je to ta co je na web. stranke brnenskych zbraní. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mirob1, 23.6.2010 o 21:18

tak a GK BO 803.1 8x57 je doma...:o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Frederik, 21.6.2010 o 23:23

prečo ?? máš ho alebo máš s ním skúsenosti? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jager68, 21.6.2010 o 7:21

NA ten Breton sa vykašli... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Frederik, 20.6.2010 o 22:59

Skús si pozrieť jednu košickú firmu volá sa Breton ... bol som tam na tlakové skúšky ... ponúkali mi tam celkom pekné nové guľové kozlice v rážach 7x65R, 8x57JRS a 9,3x74R cena bola okolo 1500€ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off polovnikrv, 2.4.2010 o 12:11

a ten OkO sa mi zda ze cesky... dost to chvalia a cena je podobna ...zevraj je to odolne velmi neviem no...preto sa radsej pytam ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 2.4.2010 o 11:40

Dobrých kolimátorov je veľa .Ale pod Docter -alebo Meoptu určite nechod. Ak chceš niečo lepšie tak Aimpoint ale tu cena zčína niekde na 500 E a vyššie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off polovnikrv, 2.4.2010 o 10:41

a este by som sa chcel spytat potom aky kolimator by na to bol vhodny aby vydrzal tie jouly... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off polovnikrv, 2.4.2010 o 10:36

no tak asi obetujem tych 2000€ uvidim ako na tom budem financne :) ale snad tolko budem mat :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 1.4.2010 o 22:56

Je mi jasné, že sa vyrábajú aj značkové zbrane s nie
napevno zletovanými hlavňami, ale "štelovateľné" šróbom.
Čo je lepšie, zletované hlavne, alebo "štelovateľné" šróbom? Nemôže sa stať, že u štelovateľných sa po čase pokazí sústrel? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 1.4.2010 o 20:40

fabarm Asper robi guľove kozlice cena je okolo 60.000českých ale ma hlavne pevne zletované.este rozumna alternatíva za lepšiu cenu aj so štelovateľným sústrelom hlavni je Finn Clasic...ale je tam vyššia váha oproty Fabarm Asper. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 107 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM