Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Odstrel jeleníc v mesiaci december... - diskusia

autor: off zelenac
pridané: 31.1.2008 15:59
chcel by som vediet vás nazor na tuto tému lebo na fotografie ktore som tu pridal bol nie velmi kladny ohlas..lebo jelenica na jednej z fotografii bola strelena len kvoli tomu, lebo to bolo asi 3 dni pred koncom odstrelu jeleníc a jeliencat a chybal nam 1 kus...
počet zobrazení: 15 873
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Hekler, 9.12.2015 o 10:42

diskutujeme tu o správnosti alebo nesprávnosti lovu jeleníc v decembri, aj keď ich lov v decembri je povolený, je zrejmé že väčšine poľovníkov to vadí, tým ktorí to schvaľujú doporučujem aby požiadali vo svojom združení o možnosť vyvrhnúť ulovenú jelenicu napr. od konca vianoc do konca roka ... som si istý že zmenia názor ... (skúsme sa zamyslieť koľko takýchto jeleníc sa uloví a postriela na štefánskych spoločných poľovačkách ???) kladiem otázku : ak to poľovníkom vadí čo bráni užív. poľ. revíru uvádzať v povoleniach na lov zveri u jeleníc termín do konca novembra ??? (nový zákon do povoľuje) a prinútiť členov plánovaný odstrel do konca novembra aj splniť ? nič ... tak v čom je problém ? (podobne je možné riešiť aj lov diviačíc)

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 50 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off traper1, 4.3.2016 o 19:29

pamätám časy, keď v ŠL sa strieľal jeleň za odmenu ešte do konca januára. Streľ jelenicu v decembri, jeleň v januári. Prišla revolúcia, otvorili sa hranice, prišli Rakušáci a hneď zistili, že máme v horách veľký ohryz. Teraz nie, máme vlka a tých hôr je pomenej. I tak si robí, každý čo chce, len to treba dobre zdôvodniť.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dede, 9.12.2015 o 18:38

Táto debata nemá zmysel lavíruje medzi ,, zákon povoľuje ,, ... a ,, ja si myslím ,, .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Hekler, 9.12.2015 o 14:25

podľa mňa je rozdiel medzi zárodkom a plodom (lebo to by sme už jelenice nemohli loviť ani v októbri) a hýbajúcim sa plodom vo vývrhu ... treba si to skúsiť ... videl som poľovníka (nebol strelcom) ktorý sa pri vyvrhovaní diviačice už začiatkom decembra nad "pohybujúcim sa vývrhom" povracal a to poľovník strelec neurobil nič v rozpore so zákonom ... môžu mať akýkoľvek plán lovu aj nesplnený, ani jeden z nich to už nikdy neurobí ... ale načo o tom polemizovať keď riešenie je tak jednoduché ako som uviedol predtým ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Jeger, 9.12.2015 o 11:09

Ak sa členská základňa na čele s poľovným hospodárom zhodne, že chlapi posnažme sa nech sú jelenice odlovené do konca novembra tak v tom nevidím žiadny problém. Tu ide v prvom rade o poľovnícku etiku keďže určite nieje pekný pohľad na už pomerne veľký plod, ALE keď si to tak zoberieme ten plod má už aj v októbri tak to je len o tom kto má aký silný žalúdok no osobne som za odstrel do novembra. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

on lanus, 9.12.2015 o 11:09

Hekler - Neloviť lane v decembri sa samozrejme dá ,ale nie všade ! Do mnohých podhorských revírov prídu až keď v kopcoch nemajú čo žrať!A nepríde ich len zopár ale aj vyše stovky kusov.Vysoká vyžerie všetko na čo narazí ,spôsobuje obrovské škody !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 9.12.2015 o 10:54

Hekler suhlasim to ze je nieco povolene zakonom neznamena ze je to povinne v zmysle tom, ze si nemozno stanovit podmienky "prisnejsie" ako stanovuje zakon. Presne ako pises nevidim problem v tom aby sa v PZ dohodlo, ze sa jelenice v decembri nelovia, je to na uzivatelovi reviru. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Hekler, 9.12.2015 o 10:42

diskutujeme tu o správnosti alebo nesprávnosti lovu jeleníc v decembri, aj keď ich lov v decembri je povolený, je zrejmé že väčšine poľovníkov to vadí, tým ktorí to schvaľujú doporučujem aby požiadali vo svojom združení o možnosť vyvrhnúť ulovenú jelenicu napr. od konca vianoc do konca roka ... som si istý že zmenia názor ... (skúsme sa zamyslieť koľko takýchto jeleníc sa uloví a postriela na štefánskych spoločných poľovačkách ???) kladiem otázku : ak to poľovníkom vadí čo bráni užív. poľ. revíru uvádzať v povoleniach na lov zveri u jeleníc termín do konca novembra ??? (nový zákon do povoľuje) a prinútiť členov plánovaný odstrel do konca novembra aj splniť ? nič ... tak v čom je problém ? (podobne je možné riešiť aj lov diviačíc) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off pazdik, 8.12.2015 o 21:51

decembrový lov - Aký zdieľa názor široká poľovnícka verejnosť na lov jeleníc a sŕn v decembri keď nie je splnený plán lovu, nie je to tak trocha škoda?, veď taká jelenica v decembri má už pomerne slušný plod, a potom že neni zver v revíroch. Čo nato kompetentný ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off CEFO7, 23.4.2009 o 15:39

nabel1-továreň na prírastky je jedná vec, ale skúste sa zamyslieť aj nad kvalitou dalšej populácie a nielen z kvality trofeje.Igor.berko- úplne s tebou súhlasim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off igor.berko, 19.4.2009 o 21:31

Páni, čo hovorí pravidlo o pomere jelenej, samičej a samčej zvere 1,1 k 1,0. Toto niekoľko rokov nedoržiavame a preto máme pomer 10: 1. Čo je nesprávne a ketegizácia vekových tried, či ich zmena nám nepomôže. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alfa, 1.12.2008 o 5:53

Vlado2406, tu teraz prispievame ako je to v združeniach, nie ako to je správne. Takže u nich je to mašica. U nás je mašica každá diviačica 3+r a je jedno či je vodiaca, v skupine alebo ešte namala mladé. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 28.11.2008 o 9:42

Cilan: Mašica je aj v živočíšnej výrobe samica,ktorá ešte nebola oprasená,takže každá diviačica by to rozhodne nemala byť.Čo sa týka tých vodiacich diviačíc tak to sú v dnešnej dobe asi všetky dospelé diviačice a aj väčšina lanštiačiek. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alfa, 28.11.2008 o 8:19

taktiež, jelienča - teľa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 27.11.2008 o 18:57

jelienča - teľa, jelenička - šmolka(ako u kravy jalovica), jelenica- laň, mašica- každa diviačica, bachyňa- vodiaca diviačica, takto je zvyk u nas ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 27.11.2008 o 14:27

No a v tom nie je jasno - myslím niektorým poľovníkom. Tie dve posledné, čo uvádzaš sú správne, ale to prvé si nemyslím, že je správne. Podľa mňa je šmolka mláďa jelenej zveri - čiže si myslím, že to nie je jelenička. Do akého veku, to nebudem zámerne uvádzať. Aby ste mali voľnú parketu na vyjadrenie Vy, páni poľovníci zo skúškami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alfa, 27.11.2008 o 13:34

možno je to na novú tému "terminológia". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alfa, 27.11.2008 o 13:34

Páni trochu mimo témy, ale keď sa to tu už trochu načrtlo. Ako voláte jednotlivé druhy zveri vo vašom PZ? Napr. u nás: jelenička - šmolka, diviačica - mašica, diviak - kanec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off CEFO7, 25.11.2008 o 16:32

alfa- vďaka za upresnenie-uvažuješ dobre.
orol- myslim, že sme sa porozumeli, každy poľovník predsa pozná slengové výrazy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 25.11.2008 o 14:19

Prosím, aby ste ( ak ste ) poľovníci, používali správne poľovnícke názvoslovie- terminológiu. Lepšie sa budete potom rozumieť - sa mi len zdá. Ja poznám len jeleň, dospelá jelenica, jelenička, jelienča. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alfa, 25.11.2008 o 14:00

A prečo jeleničku pred jelenicou? Jelenica môže mať ešte mladé, ktoré do októbra dochová. Je zbehlejšia, skúsenejšia, možno vodiaca celú čriedu, určuje priebeh ruje a možno aj pre moju spokojnosť (pokiaľ nemá nejaký zdravotný problém). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alfa, 25.11.2008 o 13:52

Ak by bol povoleny lov od augusta. V auguste a v septembri by som lovil "šmolku" namiesto jelenice. V oktobri by som lovil už jelienča. Od 1.11. stop jeleniciam aj šmolkám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off CEFO7, 25.11.2008 o 12:52

alfa- opäť som ťa asi nepochopil, prečo by si uprednostnil odstrel šmolky namiesto jelenice a jelienčata? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alfa, 25.11.2008 o 12:40

CEF07 - tú šmolku by som volil napr. v auguste namiesto jelenice a jelienčaťa do termínu 31.10. Po tomto termíne loviť len jelienča a jelene. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alfa, 25.11.2008 o 12:37

CEF07, prečítaj si tému od začiatku. Ja som zástanca toho aby sa jelenia samičia už nelovila od 1.11. Skôr by som povolil lov ako bol kedysi od 1.8. do 1.11. Myslím, že to bolo aj v ankete. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off CEFO7, 25.11.2008 o 8:37

Ako tak čítam túto diskusiu, nedá mi sa k tomu nevyjadriť,hlavne k tým prípadom čo uprednostnujú v decembri odstrel šmolky pred staršou jelenicou. zamysleli ste sa nad tým že aj šmolka bola už zapojená do priebehu ruje a čiže aj ona už má v decembri v sebe zárodok nového života a na druhý rok bude už prvým rokom jelenička a bude okolo seba vodiť svoje mladé. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fechy, 24.11.2008 o 14:51

alfa- mi vlky nemáme, jen jsem napsal, za jakých podmínek jsem já i ostatní kolegové schopni na laň vystřelit a takový případy jsou vzácný ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fechy, 24.11.2008 o 14:47

zkrátka, dokud jsou v revíru laně, tak můžem tvrdit, že máme zvěř, ti staří vypráví, jak kdysi v době shazování během dvou hodinek měli nazbíráno třeba dvacet shozů, laně rovněž vůbec nelovili ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fechy, 24.11.2008 o 14:43

a když vzpomenu na dobu přesně před 4 roky, seděl jsem přímo na říjišti, kolem mě během hodiny prošlo deset jelenů, z nich každý měl 7-8 kusů holé, v okruhu 200 metrů troubilo třeba 30 jelenů, ale tohle vše co tu stručně popisuji bylo v době kdy jsme šetřili veškeré laně, nemůžu si pomoct ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fechy, 24.11.2008 o 14:38

ještě před 5 lety jsem v době říje běžně výdával u středně starých jelenů 15-20 kusů holé, pak LČR začalo tlačit na vysoký odstřel, přestože jsme laně "bránili" dál, nějaké stejně padli, od té doby u jelenů postávají tak 2,3 laně, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fechy, 24.11.2008 o 14:34

cilan- u nás tohle bylo běžný v srpnu, v době, kdy byla vysoká vrstva sněhu, nebyl problem narazit na stohlavé růdly vysoký a to jak holý tak i jelenů, nijak nepřeháním, sám jsem byl jednou svědkem toho, kdy v srpnu přišel (v rozsáhlých rašeliništích) růdl téměř 40 jelenů, z nich 11 přes 180 b.CIC ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alfa, 24.11.2008 o 9:41

fechy, mať tak vaše problémy strieľať choré, staré a poranené kusy. Za nás to spravia vlci. Stavy idú mierne hore, čo je dobré, no strieľať na jelenicu od 1.11. je pre mňa už neetické (plod je už dosť veľký). Vyjadroval som sa k tomu už minulých debatách. Ak, tak zvolím jeleničku "šmolku". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Cilan, 23.11.2008 o 21:13

u nas bolo vysokej vzdy az na tych par pamatnych historickych obdobi a aj teraz je toho dost, taketo criedy nie je moc problem vidiet ani teraz staci aby napadlo dost snehu a dalo sa to dokopy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fechy, 23.11.2008 o 21:08

a proč jich tam je dostatek? protože neloví laně, v našem kraji je toto již téměř pravidlo, roku 1958 byl u nás střelen První jelen, to je počátek chovu jelenní zvěře v krušných horách (tento chov byl pojem), v dobách před třiceti lety nebyl problem spatřit za večer padesát kusů holé, či 30 jelenů v jednom růdlu, už tehdy byli laně šetřeny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 23.11.2008 o 15:01

fechy toto plne chapem, ale samozrejme tam kde je takej zveri malo, tu bola rec skor o tych reviroch kde je jej dostatok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off palibaci, 22.11.2008 o 22:33

Fechy:to uznávam aj ja,ale skutočnosť je iná a nie len u nás a mám dojem že je to na škodu(zvery) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fechy, 22.11.2008 o 14:15

v našem revíru lovíme pouze nemocné, poraněné či přestárlé nevodící laně, osobně jsem se setkal pouze jednou z takovou laní, byla fyzicky velmi slabá, koloucha již nevodila, zkrátka laně nelovíme, páč jsou nositelky přírustky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off horarstevo, 23.7.2008 o 11:26

Vlado: Predstav si náš revir: Mladiny, v ktorých zalahavaju diviaky, potom 200 m. lesa a za nim polia obsiate ovsom, pšenicou, kukuricou... Co mame použit na ,, odvadzacie prikrmovanie" a udržat tie ,,potvory" v lese??? Skusali sme uz aj kaviar so sampanskym a jahodovu tortu, no najviac sa osvedcila gulovnica a rozumna dohoda s polnohospodarmi... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 21.7.2008 o 17:57

Odstrel jelenej zveri / dospelých jeleníc / v mesiaci december ja osobne vylučujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off alfa, 21.7.2008 o 9:41

Vlado, pozri si všetky fotky a dobre. Skoro všetka zver je fotená na poli. Je to pritodzené, že ide do polí, veď sú to pre ňu "švédske stoly". A kebyže sa prikrmuje v lese, zver tam príde a potom si aj tak odíde do poľa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 30.6.2008 o 7:51

Odstrelom diviačíc sa nerieši nič,treba intenzívne loviť diviačatá a nie diviačice,lenže tým,že sa už pár rokov neplní plán lovu diviačat sa muselo prísť aj k takému kroku,že sa budú loviť vodiace diviačice.Ja nevravím,že s tým súhlasím,ale v niektorých regiónoch to akceptujem.Čo sa týka toho,že zver je na poliach iba do zberu úrody napíšem len toľko...dokedy si myslíte,že nám budú poľnohospodári kŕmiť zver?Jelenia a diviačia zver je zver lesná a tam sa ju máme mi poľovníci snažiť udržať prostredníctvom odvádzacieho prikrmovania ako sa to robí v štátoch západnej Európy,lebo keď si začnú poľnohospodári žiadať náhradu za škody tak budeme mať v očiach slzy a poľovať budú nie tí čo ich to baví a majú to radi,ale tí čo na to majú a budú si to môcť dovoliť zaplatiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 1-40 z 50 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel
Poľovníctvo TEREM