Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Prikrmovanie raticovej a diviačej zveri - rady a skúsenosti - diskusia

autor: off Jelsovec
pridané: 16.1.2012 10:35

Z dôvodu, že predchádzajúca téma o prikrmovaní bola vymazaná, pretože prestala plniť svoj účel, poprosím kolegov, aby do tejto témy písali praktické rady a skúsenosti s prikrmovaním u jednotlivých druhov zvierat, a zároveň aby sa podelili o odborné články, ktoré nájdu na internete a týkajú sa prikrmovania, či výživy divo žijúcich zvierat. Téma má slúžiť ako pomoc pre všetkých, ktorí majú záujem sa dozvedieť nové, prípadne oprášiť staršie poznatky. Poprosím vyjadrovať sa k meritu veci...

počet zobrazení: 28 903
počet hlasov: 9
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off lovec1967, 19.2.2017 o 11:00

Zdravím Vás priatelia, chcel by som sa informovať či nemáte skúsenosti s prikrmovaním veľkými balíkmi sena. Niekto ich rozrezáva, že aby sa zver dostala lepšie k senu, ale stačí jeden dážď a je po kvalite. Ja si myslím, že je lepšie balík postaviť na tú stranu ako aj vyjde z lisu, dobre je ho položiť na nejaké dosky alebo paletu aby nevlhol od zeme a tým je chránený pred dažďom aj snehom a zver si z bočných strán môže vyberať sena koľko chce. Prikrmovanie raticovej a diviačej  zveri - rady a skúsenosti - diskusia

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 164 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off goret, 7.3.2012 o 11:06

Jelšovec, aký si veľký?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 7.3.2012 o 11:05

šupku z banána a pomaranč by som na tvojom mieste dal do igelitového sáčku, a odniesol domov...vieš nech ten les nevyzerá ako smetisko za pár rokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 7.3.2012 o 11:03

Neporozumel som prvej vete, pretože ja nevediem debatu o charakterových vlastnostiach jednotlivých diskutujúcich, ale o zmysle akcie " s Tesco krmivami zachránime slovenskú zver ". Zlé je napr. to, že potraviny , ktoré prestali spĺnať kvalitatívne požiadavky pre ľudskú spotrebu ( a s tým väčšinou idú ruka v ruke aj hygienické požiadavky, ale nie vždy ) sú určené pre výživu zveri. Ak niekto xce chovať niečo odpadmi z kuchyne, či akciovými hnedými zeleninkami, nemám nič proti, ale nech si kúpi 10 odstavčiať a nech si vychová tie. Ale mi uniká zmysel toho, aby to prezentoval ako úžasnú pomoc," výživovo hodnotným krmivom", pričom je dostupné ovela lepšie a prirodzenejšie riešenie. Vo svojom okolí poznám dosť SHR, ktorí majú problémy s odbytom sena, lebo jednoducho lúky kosiť musia a živočíšnu výrobu nemajú. A som si takmer istý, že keby sa energia vydala týmto smerom, zveri by to prospelo viac. Ale keď máš pocit , že je to len kvôli SPK....oka :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.3.2012 o 11:03

Jelšovec, ak ti vadí, že nikomu nemadávam do kokotov, tak môžem začať. Netuším, čo môže byť zlé, ak sa SPK dohodne s Tescom na odbere potravín, ktoré ešte môže skŕmiť volne žijúca zver, kedže ZOO záhrad až tak veľa nemáme, pričom ani SPK, ani Tesco nikoho nenúti tým kŕmiť. Myslím si, že len fakt kokot by chcel škodiť vlastnej zveri. Jediné čo je na tom zlé, je asi fakt, že je vtom zapletená SPK :) Osobne sa viac bojím všelijakých "voňavých" igelitov, ktoré s tým niekto neopatrný vyvezie a nedá si námahu ich odstrániť. Jelšovec, keď si do hory zoberiem banán alebo pomaranč, smiem šupky z nich odhodiť, alebo musím zakopať? Kedysi sa sušené kôry z pomarančov veselo vykupovali a vyrábal sa z nich Orange sirup značky Oravan. Dnes sa ideme posrať už aj z kamennej soli. Pozn. k SPK : ja si v pohode v nej predĺžim poľovný lístok bez obavy, že podľa niektorých, zjavných odborníkov na zákony, nezákonná, lebo i oni si u nej poľovné lístky predlžujú a nie iba na rok, ale hneď na päť :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 7.3.2012 o 10:43

pekna k******a čo na tom SPK zas vymysleli,tych psou a mačky beriem ,nech si ich živia ked si vymysleli zakon ,ale zveri nech zhnitu zeleninu nedavaju ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 7.3.2012 o 10:38

goret, ironizovanie si nechaj pre debaty o podstate SPK a SPZ. Ja sa tiež môžem čudovať, prečo tak vehementne stále obhajuješ každú blbosť čo SPK/SPZ urobí....hovorím o potravinách po dátume spotreby a dátume minimálnej trvanlivosti. Ak ti nič tieto termíny nehovoria, odporúčam ti zákon 152/1995 znení neskorších predpisov, kde sa dozvieš prečo boli tieto termíny stanovené. Ked už pre iné nie, tak pre garanciu kvality toho ktorého výrobku. A kedže legislatíva ohľadom prvovýroby potravín a krmív je od roku 2005 rovnaká a toto sú väčšinou produkty prvovýroby, požiadavnky na zdravotnú neškodnosť a hygienickú bezchybnosť sa vzťahuje aj na ne. Čo sa týka plesní a mykotoxínov - viditeľne plesnivé krmivo a prítomnosť mykotoxínov sú dve rozdielne veci. Prvý prípad zvieratá rozoznajú, druhý nie. Ešte sa tiež môžeme zamyslieť nad reziduami konzervačných látok, ktorými sú napr. tropické ovocia bežne postrekované, často práve proti plesniam. Či im niekto oddeľuje šupku od dužiny pred expedíciou? A nakoniec...z výživového hladiska, myslíš že pre zver je hodnotnejšie kvalitné seno z 1. alebo 2. lúčnej kosby, alebo nahnitý pomaranč, či nejaká hydropónne vypestovaná paradaja po záruke? hm? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 7.3.2012 o 10:21

Goret ale uznaj, že odpad plesnivého ovocia a zeleniny vo veĺkých množstvách má slúžiť ako zdravotne nezávadné krmivo pre našu lesnú zver? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.3.2012 o 10:16

lesná zver je na plesne prieberčivá, napr. ani plesnivé seno neberie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 7.3.2012 o 10:14

Ovocie a zelenina podlieha výrazne rýchlejšie zmenám a jej trvanlivosť a garancia spotreby je taká, aká je. Z toho vyplýva, že po dátume spotreby = plesne = prikrmovanie lesnej zveri = ČO ???? P.s- granule, obilniny, ryža, konzervy spravidla nevykazujú do dátumu garancie spotreby nejaké nebezpečenstvá poškodenia zdravia. Samozrejme treba to kontrolovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.3.2012 o 10:13

vďaka tajomstvu, ktoré nám prezradil Jelšovec, nás Tesco nemôže nútiť brať od nich niečo, čo už nie je vhodné ani pre zver. Vlastne nikto poľovníkov ani nenúti brať niečo od nich. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 7.3.2012 o 10:02

este ze ma osamely vlk ban, to by bola voda na jeho mlyn :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.3.2012 o 10:01

ako vnímate odsek: Obdobne s Tescom spolupracuje organizácia Sloboda zvierat – útulok Polianky v Bratislave, ktorá berie mäso pre svojich psích zverencov. "Veľmi sa tešíme tejto spolupráci s petržalským Tescom, odkiaľ dostávame nielen mäso a mäsové výrobky, ale aj granule, obilniny, ryžu a konzervy. To, čo dostávame, nám pokrýva značnú časť našej potreby na kŕmenie útulkových zverencov. Teraz podnikáme kroky, aby boli obdobne zásobované aj iné naše útulky po Slovensku", povedala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat v Bratislave. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 7.3.2012 o 9:54

Jelšovec 7:50 – do dodky a písmena sa stotožňujem s tvojím príspevkom. P.s- tak toto je už vrchol drzosti a bezočivosti, čo si tá nezákonná SPK dovoľuje ! To nie sú poľovníci, ale podvodníci a chrapúni. Prikrmovať lesnú zver odpadom z tesca??? NAHNITOU zeleninou a ovocím??? Chodím do Tesca každý deň a vidím, v akom stave je ovocie a zelenina po dátume spotreby a čo sa s ňou následne robí!!! Tiež to berie istý poľovník – zároveň zamestnanec tesca, s ktorého praktikami prikrmovania zdravotne závadným krmivom nikdy nemôžem a nebudem súhlasiť!!! P.s- takéto krmivo z tesca by patrilo napchať do papule nenažratým k*****m z SPK!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 7.3.2012 o 9:05

goret, prezradím ti malé tajomstvo, ktoré ti na informáciach v HM nepovedia. Náklady na odstránenie výrobku po D.S, resp D.M.T znáša dodávateľ/výrobca. Čiže HM s tým nemá žiadnu starosť. My ich neprecikáme, oni biznis vedia robiť veľmi dobre...odhliadnuc od toho, z hladiska hygieny krmív kto bude kontrolovať tie nahnité, splesnivené, senzoricky zmenené akože "krmivá", ktoré pôjdu do revíru? či mi xceš povedať, že naozaj zamestnanci venujú pozornosť výberu , či ako to tam je v stanovisku napísané? :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.3.2012 o 8:40

.. aby sa toho oficálne zbavil, u veľkoskladov s ovocím a zeleninou je to pomerne bežná vec. V hypermarketoch sú informácie, stačí sa opýtať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 7.3.2012 o 8:16

ja neviem prečo to kupujú, keď je to nezmysel. A hlavne z akých peňazí? Či mám veriť tomu, že hypermarket dá niečo zadarmo? :DDD Prečo by to robil? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.3.2012 o 8:05

prečo kupovať? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 7.3.2012 o 7:50

Najprv som myslel, že je to zlý vtip. Že sa Anonymous nabúral do SPK a toto tam zavesil...Ale nie, toto je fakt nová doba :D. Tak namiesto toho, aby sa SPK dohodla napr. so Sväzom výrobcov krmív na Slovensku a podporili domácich výrobcov krmív, ideme kupovať odpad z Treska a dávať to našej zveri.:DDD A ešte ten "odborník" povie, že výživovo hodnotné krmivo :DDD Muflónia zver má rada banány .. a to aj s chemicky ošetrenou šupkou, či bez nej? :DDD Ten výživu nevidel ani z rýchlika....ach jaj a potom, že nehante ľud môj... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 7.3.2012 o 6:38

Goret - nová doba ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 7.3.2012 o 6:00

prikrmovanie z Tesca odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunterr, 17.2.2012 o 16:44

U nás v reviri sa nám ako vhodná komodita na prikrmovanie osvedčila predovšetkým kukuričná a trávna siláž.Tú samozrejme kombinujeme s klasickým senom a ak je k dispozicii taj aj sušenou datelinou. V oblasti jadrového krmiva, sa nám jednoznačne osvedčil odpad po čistení obilia, ktorý zver veľmi rada berie predovšetkým diviaky to obľubujú. Ja osobne tiež pri bežnej pochôdzke revírom preferujem dopňanie objemového krmiva, ktoré kombinujem s malým množstvom jadra - kukurice prípadne poriadne vysušený pekárenský odpad. Pričom intenzita doplnania jadrovin pri krmelcoch sa snažím regulovať na 1x za 2 týždne aby sa jadro nestalo hlavnou potravovou zložkou zveri ale iba alternativou na spestrenie potravy. A samozrejmosťou je prítomnosť kamennej soli pri každom krmelci a soľníku , v ktorých blízkosti je aj zdroj vody. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 10.2.2012 o 12:05

tam aj tam a kľudne im ju povešaj aj na kríky kam chodí na ohryz alebo hoď pri nich na zem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ovis, 10.2.2012 o 11:52

kde je najlepsie umiestnit letninu pre srnčiu zver. ku krmelcu alebo na okraj luky alebo kde???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 10.2.2012 o 11:33

také všeobecné info odkaz . Druhý článok odkaz sa síce netýka priamo výživy zvierat, ale hovorí o vplyve na chemickú štruktúru mäsa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FOXMEN, 25.1.2012 o 13:36

pro přikrmování srnčí zvěře odebíráme už pár let míchané krmivo - VSS verměřovice.........jsou to vlastně granule které obsahují vše potřebné pro výživu, zdraví , kondici a tvorbu parožení....jsou bohaté na vlákninu,minerální látky a vitamíny...já jim to míchám ještě s kukuřicí a s ovsem....samozřejmě kvalitní seno musí být.....ale pravdou je že letošní zimu moc neberou.....občas přihodím pár jablíček,letošní zimu jsem trochu zanedbal ale loni jsem měl nasušené maliní a ostružiní, ve snopech jim to pak předkládám u krmelce...samozřejmě nesmí být opomenuta sůl. zajícům kromně plných zásipů předkládáme volně po polích nařízkovanou řepu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 25.1.2012 o 8:22

ad stevo212... s pečivom by som bol opatrný. Je to krmivo, ktoré musí byť dokonale vyschnuté a aj napriek tomu veľmi rýchlo podlieha nepriaznivým vplyvom prostredia. Naberie vlhkosť a rýchlo začne plesnivieť, často od stredu, takže to ani nezbadať....určite by som to neodporúčal ako hlavné krmivo, ale ak tak len v malom množstve ako doplnok... pgrinc - ďatelino -trávne miešanky sú dobrá vec, u nás tiež našli uplatnenie, jednak na zvýšenie úživnosti prostredia, alebo aj na konzerváciu na zimné mesiace - ako senáže, pokiaľ má PZ takú možnosť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pgrinc, 25.1.2012 o 7:57

Zdravim, pre srnciu sa v nasom reviri (severovychod SVK) osvedcila najlepsie susena lucerna, lucne seno nechcu brat a radsej ohryzaju vrby ci hrabu na poliach. Co sa tyka jadra, ak mame kukuricu, beru ju ako prvu, ovos alebo zlomkova psenica je rovnako atraktivna. Co sa jadra tyka, neberu to tak dobre ako vysoka, asi zachovavaju taku "zdravu mieru". Jelenia berie kvalitne seno, kedysi seno vobec nebrala (pravdou je, ze bolo v krmelcoch aj viac rokov), posledne roky davame kvalitne miesanky a lucne seno s primesou lucerny - beru ako v stajni:-) Jadro davame ako odpady po cisteni obilia s primesou ovsa, skonzumuju to bezo zvysku...Samozrejme musi byt snehova pokryvka, teraz je to cca 50 cm a to ma na ich apetit podstatny vplyv. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.1.2012 o 7:03

Osamelyvlk, ak si to stále nepochopil, tak táto téma nie je o neprikrmovaní, ale o prikrmovaní. To, čo napíšem ďalej, je o prikrmovaní, tzn. nie je určené tebe, tak na to ani nereaguj, reagoval by si zbytočne. U nás na severe máme teraz pomerne dosť snehu, ktorý nie je prachový, ale na vrchu má kôru, ktorá sa dosť ťažko prehrabáva. Včera som našiel 2 hrabaniská po srnčej aj u nás dole v sade, cca 20m od dvora, na ktorom sú psy. Hrabaniská boli pri kmeňoch stromov, kde ostala pomerne vyššia tráva a stopy viedli k susedovi, ktorý drží kone celoročne vo výbehu a dáva im von seno. Mám za to, že pri takejto snehovej pokrývke senom nepohrdne nielen zver v lese, ale ani v poli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stevo212, 24.1.2012 o 15:58

prikrmovanie pečivom (suche rohliky,chlieb)??? čo vy nato ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 24.1.2012 o 10:06

Letnina - diskusia z myslivost.cz odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 24.1.2012 o 9:37

Článoček o výživnej hodnote prirodzenej potravy prežúvavej zveri odkaz a o príprave krmnej zmesi s podielom prirodzenej potravy pre jeleniu zver odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 20.1.2012 o 9:15

Základy výživy zveri odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 17.1.2012 o 5:50

v lese kvalitné lúčne seno ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 16.1.2012 o 10:38

odkaz - prikrmovanie senom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 16.1.2012 o 10:37

odkaz- problematika jadrových krmív. odkaz - stručné zásady prikrmovania prežúvavej zveri. odkaz - siláže vo výžive zveri ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

Príspevok presunutý z diskusie Prikrmovanie raticovej zveri - čím prikrmovať cez zimu? (autor: palino222).

off lubooo44, 13.12.2009 o 17:37

palino222, :kukurica zalude zio ovos jablka suchy chlieb cim len chces ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Prikrmovanie raticovej zveri - čím prikrmovať cez zimu? (autor: palino222).

off lesnica1, 22.11.2009 o 19:45

fu-zle to yvhodilo, lebo to bolo v tabuľke ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie Prikrmovanie raticovej zveri - čím prikrmovať cez zimu? (autor: palino222).

off lesnica1, 22.11.2009 o 19:44

Jelenia zver: ks na deň potrebuje 1,2-3 kg sušiny, 140-400 g stráviteľných bielkovín a asi 700-1200 ŠJ.
Denná spotreba je 3kg objemové+0,5 kg jadrové+1,3 kg dužinaté

V tab. uvedené hodnoty sú prepočítané na 1 ks, na deň v gramoch.
sušina NL tuk vláknina BNLV SNL ŠJ NEK KE
Objemové Lúčne veľmi dobré seno 2550 366 69 741 1140 219 1,089 603 1,281
Jadrové Ovos 432,5 56 20 48,5 294,5 42 0,3085 68 0,3565
dužinaté Cukrovarské rezky 132,6 15,6 2,6 31,2 59,8 10,4 0,0598 226,2 0,5863
Spolu: 3115,1 437,6 91,6 820,7 1494,3 271,4 1,4573 897,2 2,2238

Počet stráviteľných bielkovín je 370,33.
Ca v objemovom je 18+ v jadrovom 0,8+ v dužinatom 10,27 = 29,07 / na kus a deň v uvedených krmivách
P v objemovom je 8,4+ v jadrovom 1,75+ v dužinatom 1,69 = 11,84/ na kus a deň v uvedených krmivách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

Príspevok presunutý z diskusie Prikrmovanie raticovej zveri - čím prikrmovať cez zimu? (autor: palino222).

Príspevok presunutý z diskusie Prikrmovanie raticovej zveri - čím prikrmovať cez zimu? (autor: palino222).

off gamo, 22.8.2007 o 19:54

Cilan: Calm down, please, Srnec:ja pouzivam jadrove krmivo(a ked mam seno tak aj sem-tam tiez), ale to len na mojom krmelci, bo za nim nepride len srncia ale aj ina zver a mam pestrejsie pozorovanie :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 164 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM