Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
IBO výpredaj

Puška pre dohľadávku - diskusia

autor: off marjjanko
pridané: 7.1.2012 19:29

Zdravím Vás,


uvažujem nad kúpov nejakej guľovnice vhodnej na dohľadávky. Máte niekto nejaké skúsenosti?


Ďakujem

počet zobrazení: 22 853
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off findula, 9.1.2012 o 13:53

Pokud už jsem tu byl zmíněn klidně odpovím.Žádná speciální zbraň k dosledu není třeba.Musel bych se stydět dostřelovat zvěř pistolí nebo spárkatou brenekem vyjma černé zvěře.Většinu zvěře dohledávám klasickou kulovnicí/pokud lovím sám/.Jestliže jdu někomu dohledávat a jsem doma pak si beru lehkou,ruskou jednušku u které nepovažuji za problém či se rve v trní nebo se válí v blátě.Jinak celé téma považuji za bezpředmětné

dať hlas príspevku | počet hlasov: 17

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 132 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off stefa, 8.1.2012 o 20:43

BBrit, súhlasím s Tebou, že 9,3-ka je zbytočne predimenzovaná na dostreľovanie, ďalšia vec je, že po niekoľko hodinovej únavnej dohľadávke nie je nič príjemné obdržať ranu do pleca z takéhoto kalibru. No a nie je nepodstatné ani to, že väčšinu dohľadávok tvorí zver jelenia, dančia, muflónia, atď... a zver diviačia v kategórii prasa a lanštiak. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.1.2012 o 20:35

BBrit myslíš že existuje poľovník ktorý sa chystá robiť 30-50 dohladávok za sezonu ??? Ak naozaj existuje bude na túto činnosť naozaj potrebovať špecialnu zbraň ??? Skúsim sa opýtať Findulu či by upotrebil špecialnu zbraň . Myslím ,že viac kusov zveri nemá na lovu zdar asi nikto strelených ako Findula tak ho poprosím o odpoveď . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BBrit, 8.1.2012 o 20:19

No konečně tu napsal někdo,myslím Stefa, kdo tomu rozumí.Nemám k jeho příspěvku moc co dodat,napsal to jasně a srozumitelně, jaké jsou kladené požadavky na pušku na dohledávky, narozdíl od většiny teoretiků,co tu dosud ,,radily".Jenom dodám, dosud se vyrábí krátká kulovnice na dohledávky ,,Favorit" postavená na starém závěru Mauser M98 s křidelkovou pojistkou,která je jedna z nejbezpečnějších.Většina profi dohledávačů v Německu,Polsku,Maďarsku používá tyto krátké verze OPAKOVACÍCH kulovnic.Neznám osobně,a to jich znám dost, nikoho z nich, kdo by tahal semiautomat, ikdyž se určitě někdo najde.Já nosím asi 5let Tikka T3 Battue,cca.100cm celková délka,2,8kg váha,s rampovým hledím a muškou se světlovodnýma vláknama.Poutko na zádový řemen Niegeloh mám přiletované na ústí hlavně.Ráže je 9,3x62, ale raději bych šel do 8x57 IS.9,3x62 v lehké,krátké kulovnici celkem kope a je zbytečná. Závěr na Tice jde super,ještě se mi nikdy nestalo,že bych i v kritickém okamžiku nepřebil a to i v tuhých mrazech,blátě nebo sněhu a to jsem zažil i x útoků divočáků,kdy jsem dostřeloval od pasu. Pro EDU: Třeba dělá nebo se chystá dělat 30-50 dohledávek za sezonu a to už se taková puška vyplatí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off archer, 8.1.2012 o 20:17

no vidím že silou mocou potrebuješ ukázať aký si odborník.. tak ti dám príležitosť.. vyjadrenia typu zotrieš ešte viac?? hmm.. fakt mám rád tieto krčmové typy.. heh.. OK.. podme nato..tak, presne ako píšeš vyjadril som sa po svojom.. v mojom ponímaní je Mauser 03 Extrem - model, a standard, mini a magnum sú verzie (odlišný typ kalibru, dlžka hlavne).. ale nehádam sa že je to správne.. použil som zlú (vlastnú) terminologiu.. zaujímavé je že všetci to pochopil len ty k tomu potrebuješ niečo dodať..K Traqueru.. nemám to odskúšané, v poslednom príspevku som voľne citoval článok uverejnený v jednom časopise... v ktorom sa písalo o rýchlejšom prebíjaní.. a zo špecifík záveru zbrane som vyvodil že rýchlosť s ktorou bude možné danú zbran prebiť bude pravdepodobne vyššia ako pri zbrani s kalsickým záverom typu mauser.. Jediný kto tu niekoho neustále poučuje si ty.. písal som čo som čítal a v mojom príspevku to je UVEDENÉ!!! Tak a teraz sa prosím predveď a pouč ma.. zaujímal by ma počet guľovníc so 70 stupnovým otáčaním kľuky záveru.. a dôvod prečo je tomu tak.. a nezabudni ma prosím ťa zotrieť ešte viac!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 8.1.2012 o 19:45

Ja by som odpovedal protiotázkou . Naozaj dohľadávaš zver v takých podmienkach a tak často aby si na to potreboval špecálnu guľovnicu ??? Respektíve koľkokrát v živote Ti chýbala pri dohľadávke nejaká iná guľovnica akú si práve mal ??? Neviem si predstaviť že strelím na srnca ,jeleňa,daniela či muflona a pojdem domov pre nejakú špecialnu zbraň s ktorou sa vrátim dohladávať . Nejako mi ušla myšlienka . Respektíve myslel si špecialnu guľovnicu pre nejakú špecialnu zver ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stefa, 8.1.2012 o 19:36

Marian, ako som predpokladal, kde kto Ti tu radí a z mnohých príspevkov je jasné, že dotyčný v živote riadnu dohľadávku nezažil. Ešte smutnejšie na všetkom je to, že tí mladí, ktorých tí "kvázy" skúsení zakrykujú aby ešte počkali s radením, sú často bližšie k požiadavkám kladeným na dobrú pušku na dohľadávanie ako tí, ktorí ich zakrykujú. A aby som hneď ušetril čas niektorých oponentov, tak poľujem 40 rokov, poľovníckej kynológii sa venujem 46 rokov, držal, cvičil a choval som fox-, velš-, a jagdteriére, farbiare a posledných 24 rokov slovenské kopovy. Ale k téme! Puška na dohľadávku musí: 1. Byť čo najkratšia. 2. Byť spoľahlivá. 3. Byť počasiu, nešetrnému zaobchádzaniu a opotrebeniu odolná. 4. Mať špeciálne a odolné mieridlá pre rýchle zamierenie. 5. Ideálne je, ak má pútko na remeň čo najbližšie k ústiu hlavne, aby tá minimálne vyčnievala ponad plece a nezachytávala sa o prekážky počas dohľadávania. (Zase, aby som ušetril čas oponentom, puška počas dohľadávania je prevesená na chrbte a nenosí sa na ľavom pleci ako pri bežnej poľovačke!) Preto, ak vylúčime drahé guľové dvojaky, nakoľko nedohľadávame nebezpečnú útočiacu veľkú zver, týmto požiadavkám najviac vyhovujú klasické guľové opakovačky v špeciálnom prevedení, ako napr. Sauer 202 Hardwood, Mauser M 03 Trail, Blaser R8 Professional Nachsuche, alebo z tých ktoré nie sú úplné špeciály pre dohľadávky by som menoval Tikku T3 Battue Lite, Marlin Mod. 1895GS, pri ktorých sa absencia horného pútka dá nahradiť špeciálnym remeňom, ktorý sa očkom uchytáva na koniec hlavne. Čo sa týka kalibru, je to vec osobných preferencií, ale nakoľko sa pri dohľadávkach vyžaduje stabilita strely aj v hustom poraste viac ako všade inde, v žiadnom prípade nechoď pod 7,62 mm. Mne vychádza ideálne pre naše podmienky kal. 8x57. A zabudni na všetky brokovnice, samonabíjacie guľovnice, zlamovacie jednoranové guľovnice, atď... A znovu, aby som ušetril čas oponentom, vlastním aj brokovnicu, aj jednoranú zlamovaciu guľovnicu, aj samonabíjaciu guľovnicu Benelli Argo, s ktorou som veľmi spokojný, nosím ju zásadne do pohonov so psami, ale tá spoľahlivosť tam predsa len nie je sto percentná, už sa mi stalo, že po predieraní sa pohonom dostali úlomky konárikov do záverového mechanizmu a trento sa mi zasekol.. Prajem Ti veľa trpezlivosti pri výbere a dosť financií na realizáciu Tvojho výberu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off ferdo, 8.1.2012 o 19:11

rychlejsie ako co?...:) pises ako keby si to mal odskusane. Vies kolko gulovnic ma to tvoje "male" otacanie??? Vies vobec prco je tomu tak? Kazdy mauser sa robi v kalibry mini, standard a magnum asi ako vacsina gulovnic.....jedna sa vsak o kaliber, nie model, resp. verziu. Presne ako pises, mas tam cierne na bielom, ze standart kaliber ma dlzku hlavne 60cm, ty si pisal o skratenej verzii s dlzkou 60cm. Iba o to islo. Ak nevidis ten rozdiel, tak povedz, dnes mam cas sa rozpisovat. Ok, beriem ze si sa jednoducho po svojom vyjadril..... A nepoucuj ma, lebo ta zotriem este viac.:)))))))) Lovu zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 8.1.2012 o 17:32

už aj viem prečo som sa pomýlil v tom článku sa písalo o veľmi rýchlom prebíjaní.. čo je jediné čo som si z toho zapamatal :-D.. po opatovnom nahliadnutí do článku vidím, že sa píše o závere s uzamykaním na hlavni priamo do hlavne troma radmi dvojíc ozubov. S mimoriadne plynulým chodom záveru pohybujúcom sa po ergalových vodiacich koľajničkách.. Rýchle prebíjanie podmienuje pomerne malé 70- stupňové otáčanie kľuky záveru.. atd atd atd.. no v každom prípade je prebíjanie rýchlejšie!! :-DD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 8.1.2012 o 17:22

ferdo: tak po prvé Merkel M03 Extrem sa robí vo verzii Mini, Standard a Magnum s dlžkami hlavní 60 cm pre verziu Mini a Standard a 65 cm pre verziu Magnum..odkaz, odkaz, odkaz, Máš to tu čierne na bielom hned na troch stránkach.. aj dlžky hlavní, verzie aj kalibre.. robia sa aj s kratšími aj dlhšími hlavnami od 47 do 65 cm... Merkel KR1 naozaj nemá priamoťažný záver.. priznávam pozrel som si ho ešte raz.. čítal som si o nom už dávnejšie takže priznávam že v tomto som sa mýlil... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Kamil1971, 8.1.2012 o 17:11

namor676-to jsem nevěděl.Potom mám ještě jeden typ.Blaser jako jediný výrobce má v nabídce speciální model na dosledy.Jeho oznečení je R93 nebo R8 Nachsuche.Ale cena je trochu vyšší:) Je to ovšem naprostá špička. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namor676, 8.1.2012 o 16:18

Kamil1971 u nás (SR) nemôžu byť na poľovné učely použité samonabíjacie zbrane vychádzajúce z vojenských, stalo sa tak po akcii v Devínskej Novej Vsi, inak mal som upravený tento tip s orechovou pažbou na tento účel, a ďalej na lov raticovej zvery nesmie byť použitá samonabíjacia zbraň zo zásobníkom na viac ako 2 náboje ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Kamil1971, 8.1.2012 o 15:28

CZ 858 Tactical se zásobníkem na 10 ran a poloplášti 7,62x39.Laciné,desetiletími prověřené řešení. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ferdo, 8.1.2012 o 15:00

nic v zlom, neurazaj sa hned. Ok vysvetlim, MO3 Extreme a Standard(Basic) su dva rozne modely. Ja teda o verzii extreme vo verzii standard neviem ako ty spominas.... Klasicky kaliber (teda tebou spominany 8x57) s kratsou hlavnou dlzky 60cm tiez moc nepoznam. Podla mna tych 60 je najdlhsia aka sa robi. Teda okrem toho, ze M03 je tazke poleno - na dohladavku maximalne nevhodne. Dalej, ze Taquer ( Merkel KR1) nema priamotazny zaver..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 8.1.2012 o 14:11

ferdo: nerozumiem tvojej hlúpej narážke.. myslím že to mám v hlave v poriadku.. skús mi to vysvetliť!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.1.2012 o 13:59

Blaser, taká aspoň 357 na škodu určite nie je. Hodne ľudí nosí druhú "záložnú" zbrań, aj dedkovia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 8.1.2012 o 13:43

sorry odenteroval som to skorej ako som chcel ja sa nehadam ani netvrdim ze je bereta dobra len som chcel poukazat na poruchovost brokovych automatov a kdesi som cital ako niekto vychvaloval brokovy automat na spolocne na diviaky tak aby niekto si nemyslel ze je to skvela zbran aj na dohladavku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 8.1.2012 o 13:39

ja sa nehadam ani som ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 8.1.2012 o 13:37

Mozno budes prekvapeny, ale Beretta je smejd a automat s jeho kanalikom je super smejd. Predpokladam, ze SO5 a vyssiu Berettu si nevidel. fm-ny s pohyblivou hlavnou ani nekomentujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 8.1.2012 o 13:34

si predstav blaser nie vsetky brokove automaty su ruske videl som na spolocnej zaseknutu aj beretu,a o belgickych fm ani nehovorim ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 8.1.2012 o 13:31

Neporovnavaj brokoveho rusa s gulovym Benelli alebo Browningom. Mne sa este nezasekol ani jeden a udrzbe sa velmi nevenujem. Okrem toho kazdy brokovy automat je velmi dlhy, tak ho tu ani nik nedoporucuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 8.1.2012 o 13:23

gulovy automat je dobra vec,ked funguje ako ma, nemam s tym skusenosti, videl som par brokovych automatov a s tymi by som teda nedohladaval,dobra je aj klasicka kozlica a dve jednotne streli na par metrov vinikajuca zastavovacia schopnost,nosil som na spolocne polovacky rozne zbrane a v hustine ked tlacim,/nastavovat ma nebavi a mam psov/ sa mi najlepsie osvecila kozlica dve rychle rany na par metrov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 8.1.2012 o 13:21

určite suhlasim s blaserom,ale pištol zas len z dobrym zastavujucim učinkom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 8.1.2012 o 13:18

orol, blaser nevylucuju, len niekde nemaju ten system radi. V casopise Strelecka revue 8/2011-citaj, ze blaser je velmi rychly a nasiel si cestu aj do afriky. Nie vo vsetkych statoch afriky su obmedzenia. volakde sa vyzaduje minimalny kaliber 375H&H, niekde 9,3mm a niekde neni ziadne obmedzenie. a castokrat ani domaci nevedia-tym nemyslim PH, co u nich plati. Inak v afrike sa da lovit kludne aj mensim kalibrom. Volakde som cital, ze chlap lovil najake antilopy a odrazu vybehol nanho kaferak. keby mal zbran vacsieho kalibru-mozno by prezil... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 8.1.2012 o 13:16

Kazda opakovacka, nielen Blaser ale aj Mauser ma tu nevyhodu, ze pri adrenalinovom obtahovani ju nepotiahnes az do konca a zacnes ju skor zasuvat, ako nabojnica opustila komoru. Preto sa doporucuju automaty, dvojaky a u nas by som akceptoval aj pistol, nech sa stari jagri aj poseru. Mne je zdravie az v prvom rade a potom tradicie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 8.1.2012 o 13:15

nehnevaj sa sprg,ale ten 200kg diviak sa potom musel plazit,nič v zlom,ale orol ma pravdu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 8.1.2012 o 13:09

Ak len na dohľadávky, tak voliť krátku pušku. Či už viacranovú guľovnicu, alebo zlamovacie dvoj, resp. trojhlavňové zbrane. Náboje najlepšie len s dobrým zastavovacím účinkom. P.s- čítavam, že na lov nebezpečnej zveri, resp. jej dohľadávania sa vo svete používajú a vyžadujú najviac guľové dvojáky najmä kvôli bezpečnosti a spoľahlivosti. Zaujmavosťou je, že sprievodcovia neakceptujú ani blaser, resp. zbrane s priamoťažným záverom a vylučujú ich z takýchto poľovačiek na nebezpečnú zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 8.1.2012 o 13:01

kde jsem psal ferdo o vyhrkaným mauseru? to máš vidiny nebo co ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 8.1.2012 o 12:58

lubenko ak pochybujes tak pochybuj mne je to jedno. Ci to bolo pol metra neviem nemeral som to, strelil som ho az vtedy ked bol tesne predo mnou a to tak ze som mu hlaven prilozil tesne ku hlave. Alebo lepsie povedane dobehol mi az pred hlaven. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ferdo, 8.1.2012 o 12:48

Leon a co poriadne som sa ja dozvedel od teba? ze mam ist do malidiny s vyhrkanym mauserom? dakujem za super radu! Hned sa budem citi lepsie, bezpecnejsie.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 8.1.2012 o 12:47

3006sprg,dost dobre si neviem predstavit z akeho skvostu si toho diviaka 200kg dostreloval,pol metra je to tak na pištol magnum a strašne rad by som to videl ako si to dokazal,netreba zas všetko prehanat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 8.1.2012 o 12:45

Blaser300VM zase super perla ty kdybys tady nebyl tak se nic pořádnýho nedozvíme a umřem jak největší hlupáci :-))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 8.1.2012 o 12:34

leon tak ti poviem, na dohladavky som ja tiez nosil opakovacku alebo brokovnicu, ale po minulom roku kedy na mna vybehol 200 kg kanec z mladiny, bol postrielany na zadne stehno, ani neviem aka nahoda sposobila ze som gulu nevystrelil hned ako po mne vyrazil, ale az ked bol odo mna asi polmetra. Dostal to do hlavy a zhasol mi pod nohami. Kebyze som po nom vystrelil hned ako vyrazil, na 100% by som ho chybil a potom ktovie ci by som tu este pisal tento prispevok. Odvtedy na postrielaneho diviaka jedine automat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 8.1.2012 o 12:31

Co ty o tom mozes vediet Leon, ked si v zivote nedrzal v rukach nic poriadne. Doslova nic poriadne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ferdo, 8.1.2012 o 12:31

archer....trosku si to v hlave uprac....mas v tom trochen gulas:))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 8.1.2012 o 12:24

nejlepší by byl asi kulomet a vzít od jednoho kraje lesa k druhému :-)) podle mě je nejlepší krátkej mauser a né flinta která se může pojebat díky bordelu kterým se pomalu každý kdo dohledává pohybuje ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 8.1.2012 o 10:21

v prvej rade na dohladavku postreleneho diviaka treba dobrych psou,myslim fakt dobrych a potom ako piše blaser v mene božom určite rychlu a spolahlivu zbran,možno do huštiny LKT haha to len na spestrenie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 8.1.2012 o 10:19

Už tu bol viackrát doporučený kaliber 9,3 x 62, môžem doporučiť ako veľmi vhodný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 8.1.2012 o 10:16

Blaser300VM: pravda pravda.. ten mauser nepripadá do úvahy.. možno ešte ten traquer.. má priamoťažný záver takže prebiť sa dá relatívne rýchlo.. ale priklánam sa aj ja k Beneli argo.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper7x57, 8.1.2012 o 7:33

Ja pouzivam GB som spokojny a ked som zavolany na dohladavku tak volim dvojku 12 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 3006sprg, 8.1.2012 o 0:06

jozef mas 16 rokov, rady ohladom vyberu zbrane budes moct davat ked budes mat o 10 rokov viac. Skus ist dohladavat postrielaneho 200 kg kanca na zadne stehno do mladiny s klasickou opakovackou. Garantujem ti ze tam nevlezies. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-120 z 132 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel