Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

NASTREĽOVANIE ZBRANÍ a všetko okolo toho - diskusia

autor: off orol
pridané: 18.11.2011 16:51


Vážení priatelia, ako a akým spôsobom nastreľujete poľovné zbrane? Ako správne korigovať otvorené mieridlá ( mušku a cieľnik) vrátane zámernej zámernej osnovy puškohľadu pri odchýlke zásahov vo vodorovnom a zvislom smere od cieľového bodu? Aký je správny výklad POUČKY „kam puška, tam muška“, resp. „kam muška, tam puška“? Na ktorú stranu sa pohybuje – ide zámerná osnova puškohľadu ( kríž ), keď bočnou korekciu otáčame vpravo? Ak otáčame vpravo výškovou korekciou, ide „kríž“ hore, či dole?

počet zobrazení: 72 788
počet hlasov: 5
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off dreamer4u, 26.1.2016 o 12:45

Zdravim. Potvrdzujem tvrdenie motaq. Laserovy nastrelovac a pod. veci sluzia iba na to, aby sa prva rana dostala hned povedzme na paier o rozmere A4 a nemuseli sme spekulovat ze kde to skoncilo a vystrielat niekolko nabojov nez sa dostane na terc. Proste to setri naboje. Ja osobne som to v zivote nepotreboval. Staci ak sa terc da na cca 30 m a skoriguje sa puskohlad s priezorom cez hlaven. Este sa mi nestalo aby som sa netrafil do terca. takze si myslim, ze zbytocne vyhodene peniaze. Ale je to na uvazennie kazdeho strelca. Asi tolko.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 295 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off fire, 16.11.2021 o 12:31

však zájdi som doma -nastrelíme ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off srenky, 14.11.2021 o 20:28

Kolegovia poľovníci, ako nastreliť naháňkový puškohľad 1-6x24 ? Osnova CD-I Zaujímajú ma Vaše skúsenosti, vzdialenosť i postup. Vďaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 31.8.2020 o 22:23

Reakcia na príspevok od lanus, 31.8.2020 o 21:07 :
Lanus- bert to ako školský reštart. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lanus, 31.8.2020 o 21:07

LenTak - Prečo miešaš "hrušky s jablkami" ??? ( t.j. balistiku strely s hodnotou cliku ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off LenTak, 31.8.2020 o 20:47

Reakcia na príspevok od lanus, 31.8.2020 o 20:34 :
Neviem či je to až taká logika, lebo balistika strely pri ONV nie je napr. 50m 1cm a pri 100m 2cm...ale na 100m je to viac ako 1x toľko...takže potom by to vychádzalo menej ako 0.35cm. Kaliber 30-06 náboj Geco TM ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lanus, 31.8.2020 o 20:34

LenTak - Že by to mohla byť podľa logiky na 50m polovica (t.j. 0,35cm) ťa nenapadlo ?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off LenTak, 31.8.2020 o 20:26

Zdravím, chcem sa opýtať, keď pri nastreleni zbrane píšu na puskohlade 1 click - 0.7cm na 100m, o koľko sa posunie zásah na 50m pri jednom clicku ? Vďaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fire, 14.7.2019 o 21:06

sg2007a...tvoje nastreľovanie je čiste amatérske ,nevhodné,komplikované a pod.-----úplná hlúposť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Nimrod66, 29.6.2019 o 12:01

Zdravim. Poprosim o radu ohladne balistiky: Nechal som si repasovat starsiu mauserku 8x57js skratenim hlavne na 50 cm a chcel by som to nastrelit, pricom som si zakupil fabricke strelivo Blaser CDP a Norma Alaska. Mozno ze je to uz omielana otazka, ale vedeli by ste mi poradit nejaky online kalkulator ako by som vedel zistit ze ak to chcem nastrelit na 150m na strelnici tak ake ma byt prevysenie na terci na 50m a kontrolne na 100m? Polujem v lesnatom reviri vacsinou na diviaciu a semtam srnciu strelbou do 200m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off peterber, 5.6.2016 o 14:39

Bipod, bag naplneny plastovymi gulickami...zrovnam optiku prilizne cez os hlavne, alebo mieridla...buchnem na A4 na 50m, dokliknem na stred a strelim potom na 100m, dokliknem druhu, tretiu, potvrdim stvrtou a domov. Nemusim chodit na strelnicu ako "murar" s vreckami piesku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off palo3006, 5.6.2016 o 7:44

sg2007a tvoj postup je komplikovani a neprofesionalny čistý amaterizmus ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 4.6.2016 o 20:09

A keď odmontuješ dvojnožku strieľa to dakde úplne inde . Celkom komplikovaný postup. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off sg2007a, 4.6.2016 o 18:17

Nastreľovaniu sa už určitú dobu venujem,preto by som danú problematiku rozdelil do dvoch častí. 1. Guľovnice polopažby resp automaty, 2. Guľobroky a celopažby. V provom prípade nastreľujem systémom dvojnožky a vriec s pieskom. V druhom, umelohmotná bedňa a vrecia s pieskom. Na hlaveň namontujem univerzálnu weaver montáž,na ktorú pripevním dvojnožku.Celú zadnú časť pažby mám obloženú a podloženú 2-3 vrecami s jemným pieskom cca 20x30x10cm. Strieľam z ľahu väčšinou 3 náboje. Pred streľbou zrovnám horizontálnu (bočnú) os puškohľadu s osou hlavne, ktorú mi ukazuje laserový nastreľovač (nastreľovač je pre klasického poľovníka zbytočný, ide o ušetrenie 1 max 2 nábojov a zrovnanie sa dá docieliť aj sledovaním určitého cieľa cez hlaveň). Odporúčam použitú nábojnicu bez zápalky.Neskôr rovnám aj vertikálnu os (výšku), toto zrovnávanie robím na 10m (je to kontrola, či sa daný puškohľad dá nastaviť na danú pušku, a či fungujú na ňom korekcie). A teraz k samotnej streľbe: strieľam na cieľ veľký 1m x 1m, v strede je terč A4 v ňom je kruhový obrazec 5cm, vedľa a na spodku 1cm škála. 1. rana na 15m kvôli istote (stalo sa že niektoré pušky nemali 100% rovný komiec hlavne a laser nebol presný, na 100m som sa do terča netrafil), ak je v poriadku tak terč vynášam na 50m. 2. Rana na 50m, skontrolujem ranu prípadne dorovnám bočný smer, nie výšku! 3. rana na 100metrov, dorovnávam výšku. Ak je rana mimo stredu viac ako 5 cm a bola v predchádzajúcom kroku dorovnaná vodorovná os, treba skontrolovať montáž a vystreliť 4. ranu bez korekcie. Ak 4.rana trafí stred tak to bolo len strhnutím, ak je zase mimo treba hľadať chybu. Väčinou je to náboj, alebo puškohľad. A pozor!!! jednoranové guľovnice a guľovnice s tenkou hlavňou nechajte medzi ranami. Hlavne v lete schladiť v tieni aspoň 10min. Prehriata hlaveň môže potiahnuť guľu aj niekoľko cm na 100m a môže viesť k omylu, že ide o poruchu puškohľadu. A na záver: ak sa aj rozhodujete v nákupe laserového nastrelovača, tak odporúčam len univerzálny a nie ten komorový. Cenovo sú rovnaké a dajú sa použiť pri viacerých zbraniach. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off steyr, 8.4.2016 o 11:42

Durell - za typ bagu, vďaka ti! S ostatným textom tvojho príspevku plne súhlasím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Durell, 8.4.2016 o 11:26

Kupil som Bulls bag z Cz stránky odkaz. Dotiahnutie krýža OK . V pohode to odčítam z rastra na terči a kliknem stranu , výšku . Kontrolne rany a je to. Zase používam kvalitné optiky . U niektorých lacnejších to treba fakt vizualne kontrolovať, že sa kríž hýbe a o koľko, tam ten stojan hodne pomôže, ale ten väčšinou býva na strelniciach ( aspoň u nás je ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off lanus, 8.4.2016 o 10:06

steyr - Na streľbu sú bag-y výborné !!!; ale na" dotiahnutie kríža "k strednému bodu zásahu je lepší masívny stojan s možnosťou fixácie zbrane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off steyr, 8.4.2016 o 8:00

Durell - vďaka za vecný postreh, viem že bagov je veľa, používaš nejaký kúpený alebo si si ich spravil sám? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Durell, 7.4.2016 o 19:23

Ja používam bagy predný aj zadný a je to v pohode. Mäkké bagy, ktoré držia tvar a predpažbie neodskakuje. Spúšťanie je prirodzené a opretie zbrane tiež. Strelba zo stojanov, kde je zbraň pevne aj opretá je dobrá na otestovanie zbrane ale vo finále to môže z ruky strielať trochu inak. Každý ma spôsob spúšťania svoj a v takom stojane je potlačený vplyv strelca na chovanie zbrane. Je to ako keď puškár nastrelí zbraň a uživatelovi to lieta 5-10 cm inde. Každý z nás je unikát. Raz som mal od známeho požičaný taký červený plasťak stojan a bolo to o ničom kývalo sa to a kvedlalo, bolo aj ťažké zamieriť stale na to isté miesto. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off steyr, 7.4.2016 o 13:37

chlapi, aké máte skúsenosti s nastrelovacími stojanmi? Ak nejaké máte tak s akými? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dreamer4u, 26.1.2016 o 12:45

Zdravim. Potvrdzujem tvrdenie motaq. Laserovy nastrelovac a pod. veci sluzia iba na to, aby sa prva rana dostala hned povedzme na paier o rozmere A4 a nemuseli sme spekulovat ze kde to skoncilo a vystrielat niekolko nabojov nez sa dostane na terc. Proste to setri naboje. Ja osobne som to v zivote nepotreboval. Staci ak sa terc da na cca 30 m a skoriguje sa puskohlad s priezorom cez hlaven. Este sa mi nestalo aby som sa netrafil do terca. takze si myslim, ze zbytocne vyhodene peniaze. Ale je to na uvazennie kazdeho strelca. Asi tolko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

off motaq, 26.1.2016 o 12:37

BEBE, akokolvek je to len nastavenie nahrubo, nijak to totiz nezohladnuje balistiku samotneho naboja takze samotnemu nastreleniu sa nevyhnes, resp. neodporucam to.... ci uz pri hrubom nastaveni pouzijes tebou uvedeny laserovy nastrelovac alebo zvolis inu metodu, stale to je len priblizne nastavenie.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off BEBE, 26.1.2016 o 11:24

..chcem sa opýtať, či sú tie laserové nastrieľovače (lasery v nábojnici) dobré? a dá sa z tým naozaj nastaviť aj optika ? ? ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off steyr, 16.12.2014 o 7:34

BLEIKER - súhlas, dovolím si však podotknúť, že nie je na škodu vyskúšať si aj 2, či 3 rany po sebe bez prestávky, v prípade, že bude treba dostreliť alebo v kritickej situácii, aby mal človek aspoň nejaký prehľad ako to lieta, i keď to samozrejme závisí od poveternostných podmienok... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off BLEIKER, 15.12.2014 o 12:35

Za mna je to vždy beh na dlhu trat.Rana,potom prestavka do vychladnutia,vyčistenie,dalšia studena rana.Niekedy aj zo 2-3hod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off alex, 15.12.2014 o 11:59

Ako nastrelujete zlamovacich zbrane. ? Prosim Vas už prestaňte stymi m/sek, dĺžka hlavni a otázky mimo témy . Nastreľovanie myslim v stojane . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 11.12.2014 o 20:26

frido podľa mňa je aj 2500 premrštená cena. Ale ten blaser sa dá ozaj poskladať aj za takú a aj vyššiu cenu. Za modelku a jeepa si musíš ešte priplatiť :-))))))). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off frido, 10.12.2014 o 18:24

Pandur1 blaser za 22 000€ to je aj s nejakou modelkou a autom?Lebo blaser sa dá poskladať aj za 2 500 €,ale samozrejme závisí všetko od náročnosti klienta akú má predstavu o zbrani a samozrejme od obsahu jeho peňaženky.Podla mňa 22000€ za blaser je vysoko premrštená cena to je môj názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 12matess3, 24.11.2014 o 19:04

Dobrý deň, asi to sem nepatrí, ale opýtam sa, má niekto skúsenosť, strieľal niekto alebo držal niekto v ruke už novú Guľobrokovú kozlicu Brno Combo? Je to dobrá voľba? Alebo to je nič moc? Aký máte na ňu názor? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 23.11.2014 o 12:30

lanus. davam 100 bodov za strucnu,vystiznu odpoved! dakujem. Turbiak: tak som to nejak myslel. Velmi pekne dakujem, ze sme sa uz konecne porozumeli :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Turbiak, 23.11.2014 o 12:13

Daniel8 :Tu mas vypocet z QLoadu: 11 g Geco V0: 850 m/s pri dlzke hlavne 650 mm, 11 g Geco V0: 834 m/s pri dlzke hlavne 600 mm, 11 g Geco V0: 805 m/s pri dlzke hlavne 520 mm, 11 g Geco V0: 784 m/s pri dlzke hlavne 470 mm. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lanus, 23.11.2014 o 11:45

Daniel8 - Predmetný prepočet sa volá vo všeobecnom ponímaní "INTERPOLÁCIA" . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 23.11.2014 o 11:29

urssus. Ja viem, co je balistika, ale stale mi tu nikto nenapisal, ako sa ten jav nazyva, ked su udaje pre 600mm hlaven a napr.520mm. Lovec84: ja som zadal zakladne parametre na otazku: 22.11.2014 o 19:32 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 23.11.2014 o 8:12

Daniel, tym ze balistika sa "neodcituje" som ta nechcel chytat za slovicka a poukazat na to, ze nepoznas odborny vyraz, ale ze balistika sa vobec neodcituje! Balistika je veda zaoberajuca sa javmi pri strelbe od vnutornej, cez prechodovu, vonkajsiu az po terminalnu balistiku. A co sa tyka poklesu energie strely pri kratsej hlavni, ten je pre polovne ucely podla mojho nazoru zanedbatelny. Nezabijaju totiz Kjouly ale strela! Celoplastova strela aj lovecka strela budu mat pri rovnakej laboracii tu istu dopadovu energiu, ale ucinok bude uplne iny. Toto su ale vedomosti, ktore by mal mat kazdy majitel zbrane. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lovec84, 23.11.2014 o 7:18

Závisí to presne ako píše Turbiak. Nedá sa to zovšeobecniť, že strácaju na 1 cm hlavne 10 m/s. Rýchlejšie kalibre ako 22-250 určite stratí na tom 1 cm hlavne viac ako tie pomalšie typu 8x57 JS a podobne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Daniel8, 22.11.2014 o 23:25

chlapi neberte to zas tak vazne. chcel som len vediet 1cm = aky pokles vykonu. to je cele. Nie si kupovat za 130€ program hehe. Ale dakujem za prispevky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off agbar, 22.11.2014 o 22:36

Turbiak co je nezmysel napr. na strelku - mne to sedi. Pre bezneho polovnika to staci na aku taku predstavu o balistike jeho streliva. Uznavam, ze y si v tom doma, no ktory polovnik si kupi program za 130 ecok ???? Iba sutazny strelec. K tej rychlosti som pisal "vraj" lebo som to niekde cital na forach. Ak sa da na tom Qick loude vypocitat rychlost V0 pri roznych dlzkach hlavne tak to daj sem v pripade daniela8. Predpokladam, ze tento program vlastnis. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Turbiak, 22.11.2014 o 21:51

Daniel8 : zober si pusku , naboje a papierovy terc , nastrel si to na 100m na stred a nasledne bez klikania vystrel 3-5ran na velky papier na 300m , tymto sposobom zistis uplne presne aku mas balistiku a pokles- ta bude samozrejme platna len pre aktualne atmosfericke podmienky v case tvojej strelby,to co pise vyrobca na krabickach su len velmi orientacne udaje , cize na ne sa velmi nespoliehaj...co sa tyka poklesu ustovej rychlosti a energie vzhladom na skracovanie dlzky hlavne , tak nato vplyva velke mnozstvo faktorov ale najviac asi faktor rychlosti horenia prachu , resp. vzdialenost na akej prach v hlavni vyhori resp. nevyhori na 100 % .Zjednoduseny priklad pre pochopenie : naboj od XX ma v 600mm hlavni ustovku 800m/s ale v 520 mm hlavni bude mat 770m/s ,naboj od XY ma v 600mm hlavni ustovku 800m/s ale v 520 mm hlavni bude mat 750m/s Ak by ta to zaujimalo blizsie a chcel by si nejake presnejsie vypocty tak ti odporucam kupit si program QuickLoad za cca 130 € , lebo toto co tu striela od pasu agbar su nezmysly ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off agbar, 22.11.2014 o 21:25

Dano stiahni si nejaky balistic calkulator alebo do androidu napr. Strelok, zadas BC, vahu strely a rychlost a to ti vypocita energiu....aj v roznych vzdialenostiach ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 22.11.2014 o 21:14

No ja tam vidim, ze maju standart 650mm odkaz. A este poprosim o odborny nazov, ked sa neodcituje. dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off urssus, 22.11.2014 o 21:06

Hlavne balistika sa neodcituje :) V kratkej, ale aj prehnane dlhej hlavni dochadza k poklesu energie aj rychlosti strely. V pripade kratkej hlavne nestihne prach plne vyhoriet a preto dochadza k poklesu. V pripade pridlhej hlavne zas prach vyhori uplne, ale strela je brzdena trenim v hlavni. Balisticke hodnoty, ktore ta zaujimaju, sa nachadzaju na krabicke nabojov a aj na stranke vyrobcu a udavaju sa standardne pre 600mm hlaven. Rozdiel v energii aj rychlosti je na polovnicke ucely zanedbatelny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 295 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM