Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

strelivo NORMA,RWS,BLASER..... - diskusia

autor: off lesnik76
pridané: 28.2.2011 14:10

Týchto diskusii už je založených strašne veľa...no mám z toho guláš ,pretože každy si ,,svojho boha chváli"...chcel by som vediet názory a porovnania čo je najvhodnejšie do 7x57..ale len z tychto druhov Norma Oryx,RWS ID,Blaser CDP,..a takisto do 7x64..či je lepsia Norma Oryx alebo vulkán,...blaser CDP,..alebo RWS Evo,.. RWS ID,...?..dakujem...(prosím, nič iné nespominajte a držte sa len tychto značiek a ráži,aby nebol z toho zase guláš ,ale dalo sa z toho vyjsť)

počet zobrazení: 45 416
počet hlasov: 2
okruh tém: strelivo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 120 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off gunar, 18.3.2011 o 23:37

marco: suhlas co sa tyka EDU. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 18.3.2011 o 20:23

edu ty s tym socikom chod na vysetrenie lebo ti ide na mozok,ty stoho normalne magoris, moj otec uz nie je medzi nami,bol to cely zivot vasnivy polovnik rybar a priatel prirody a kto ho poznal tak si ho vazil ako cloveka a trtko ako ty si o neho neotieraj hubu, ked chces pisat po zahoracky tak si to nastuduj a neplet si to s cestinou,lebo je to dost trapne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 18.3.2011 o 20:04

sorry klikol som na to este som to nechcel, ja som nikde neospevoval strelu SPCE ja som napisal konkretny priklad ako som ulovil diviaka na velku vzdialenost s touto strelou a ze sa spravala ukazkovo ked jej klesla rychlost,tym som chcel povedat ze jej konstrukcia sa nezhoduje s rychlostou mojej gulovnice na mensie vzdialenosti,ja pouzivam momentalne strely HPC,a chcem si zakupit strely od SB nosler, slovo slavna SPCE bola ironia,ja som si zakupil len jednu krabicu ked som si kupil gulobrok,tu som vystrielal,a to bolo vsetko s touto strelou,pepes ja to neberiem zle ta ZKK nie je moja ale kolegova naco by som ju vymienal za gulobrok ked ho nam uz 10rokov,a mam taky pocit ze sa nejedna o komunisticku pusku bola vyrobena v 90 rokoch takze je to kapitalisticky vyrobok dokonca s mojej fabriky mam dve akcie zbrojovky brno,takze som teoreticky majitel ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 18.3.2011 o 19:48

Edu ja som nikde neospevoval strelu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pepes33, 18.3.2011 o 11:44

Dovolím si zareagovať,... Marco2204 , neber to zle, ale keď ozaj ospevuješ tie komunistické výrobky, prečo tú svoju ZKK chceš predať, či vymeniť? Čo ti už ten výdobytok socializmu lezie na nervy?...( Neber to osobne a zle, je to len vtip...) Ale vysvetli ak môžeš... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 18.3.2011 o 11:35

Marco2204 Ty tu ospevuješ komunistické výrobky ako je strelivo spce od S&B keď na to zareagujem zakážeš mi spomenúť komančizmus lebo apíčko na záhorí bivi sodruhom a tobě sa to težko slíchá ! :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 16.3.2011 o 23:53

marco2204 - otec používal v 7x65R strelu HPC od SB a na tých pár prípadov čo spomenula na ten rozptyl na 100m z 3 rán ale v 308win čo som ja urobil by som to hodnotil ako dobrú strelu.Otec s tým strelil ejdnu laň celkom slušne, komorovka, odbehla, farbila, výstrel priemeru 3cm. Lenže má trošku problematický ten bod "prielomu" kedy sa z celoplášťa stáva trieštivou.Ono je to v podstate trieštivá strela, niečo na systém hornady sst, akurát že namiesto polyméru je tam tombak, mám pocit že ej to ešte väčší krompáč ako spomenuté SSTčko. Bacha na HPC,to že sa pri malom odpore správa ako celoplášť a zrazu v ničoho nič pri love srnca narazí na fajnový "hydrovankúš" v tom útlom tele (plné plúca krvi, srdce...) a otvorí sa a na druhej strane (ako spomínaš aj ty) bude na druhej strane diera ako pre malého psa.....je to možné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 16.3.2011 o 18:39

kamarat strelil na 15m s 7x65 id klasic v kukurici v zime kanca na lopatku,zostal v ohni ale ta spust to sa nedalo ani popisat,gula sa doslova vyparila,a na miesto lopatiek zostala len krvava kasa,ktoru by som nedal ani psovy lebo tych 10g olova tam zostalo,ta ista situacia s 3006 so strelou PMP 14,3g,priestrel diviak 15m od nastrelu,odpad na divine 20dk bez podliatin,ryclost streli je na podlievanie rozhodujuca,ja som strelil so slavnou SB SPCA diviaka na 250 m na pancier ktory mal 5cm strela spravila krasny hribik a zostala v kozi na vystrelovej strane,divina bola cista vykrvacal dovnutra odbehol 50m,najlepsie riesenie vidim pouzivat dve laboracie streliva na pomale tazke,a rychle lahsie,rozdiel v nastreli si nastavit na puskohlade a pouzivat strelivo podla situacie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off brano11, 13.3.2011 o 18:25

môj strýko striela v 7x64 RWS ID-CLASSIC 11.5g a je snimi velmi spokojny.Nepodlievaju divinu,ani moc nerozbijaju a hlavne po nich zver neodbieha,ak aj odbehne tak len na malu vzdialenost a dobre farbí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 13.3.2011 o 17:11

Ano, je to presne toto strelivo ale do 7x57 robia iba 10.5g. Marco2204: Je to celkom mozne ze v 7x65R fragmentovalo a rozbijalo. Ved je tam vyssia rychlost aj dopadova energia. Ako si pisal, tak razantne kalibre si vyzaduju kvoli vysokym rychlostiam pevnejsie strely. Niektori nasi kolegovia sa aj na moje pocudovanie uz stazovali na ID Classic v 7x64 ze to prilis rozbija. Ja som to svojho casu pouzival v 7x57 ID Classic a tam som bol velmi spokojny. Blaser CDP je podla mojich skusenosti v kalibry 308 win velmi sofistikovana strela, modernej konstrukcie...Odporucam vyskusat...:-)))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off forte, 13.3.2011 o 14:50

pusikoo- to je presne to strelivo ID Classic ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 13.3.2011 o 13:13

ja som jednu krabicu id klasic 7x65 vystrielal a mam z nej zmiesane pocity pri strelbe do 50m sa gule rozbijali,a fragmentovali,na tvojom mieste by som kupil nieco modernejsie ako CDP,nosler a pod,zaujimalo by ma ci ma niekdo skusenosti so strelou HPC od SB,mam ich krabicu minulu sezonu som strelil 2 diviakov cca100kg,obidva priestreli bez fragmentov,jeden v ohni druhy cca 20m s dobrym farbenim vysoka komora,ale na zaveri malo,este som strelil jednu lisku na vystrele diera ze by sa tam dala strcit topanka, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper7x57, 13.3.2011 o 11:48

mali ste tieto na mysli ?? odkaz zajtra pojdem do obchodu a hned 1KRAB KUPIM na skusku ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 13.3.2011 o 11:47

Ano, aj ja si myslim, ze do 7x57 je ID Classic jedno z najoptimalnejsich rieseni. Energia 2654 J na 100 metrov je dokonca vyssia ako u 7x64 SB SPCE. O presnosti a ranivosti tejto trely ani nehovoriac. Oryx sa podla mojho nazoru hodi skor do laboracii s vyssou rychlostou, ale neviem, lebo cital som uz kadeco na Oryxy. No vravi sa ze kolko ludi tolko chuti. Kazdy ma ine naroky a poziadavky na ranivost, farbenie,ci odbiehanie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off forte, 13.3.2011 o 11:11

Cau. Pisem co som pisal uz viac krat k tejto a podobnym temam. mam osobnu skusenost v 7x57 s NORMA ORYX aj RWS ID Classic. Obidve strely su presne,balisticky takmer identicke,energia,ranivost dostacujuca a znehodnotenie diviny uplne v pohode. ORYX NEFARBI,toto bol problem ,pre ktory som presiel na RWS a vec je vyriesena. Kamos ma 7x64 a tiez radej pouziva VULKAN. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 13.3.2011 o 7:45

mas pravdu pridal som dva komentare od veci ale obidva boli reakciov na vase dristy o komunizme,ked nemam skusenosti s danou temou tak nebuden pisat co kolko stalo a ci sa to dalo zohnat,ale to neznamena ze si neprecitam prispevky k veci,a edu ty tu nepis ako ta niekto k tymto veciam dostane proti tvojej vôli,skoro u kazdej teme kde sa vyjadrujes skoncis na teme socializmus,ked mas potrebu sa do nemoty odbavovat na tuto temu tak s tym neotravuj ostatnych,bol to moj treti prispevok mimo temy ospravedlnujem sa ostatnym ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.3.2011 o 18:07

Marco2204 ja som k tejto téme napísal 10 komentárov a vlastných skúseností so strelivom . Ano reagoval som i na príspevky iných ,ktoré neboli k téme ako príspevok ktorý pridal Frido .Tiež som odpovedal na otázky ,ktoré mi boli položené . Ty si tu pridal 2 komentáre absolútne nemajúce nič spoločné s témou !!! Takže nehraj sa tu na administrátora a čítaj sa čo píšeš a zhodnoť či si v debate niečm k tej téme prispel .Najskôr sa pozri na seba keď kritizuješ iných !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 12.3.2011 o 17:45

edu pis k teme,nikoho to nezaujima precitaj si temu diskusie...(prosím, nič iné nespominajte a držte sa len tychto značiek a ráži,aby nebol z toho zase guláš ,ale dalo sa z toho vyjsť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.3.2011 o 14:12

Bone dôvody v kocurkove boli vždy kocúrkovské . To sa musíš opýtať tých čo to vymysleli :-D Bol to snáď určitý druh fóbie pre vnútorným nepriateľom proti kotrému sa bolovalo 24 hodín napriek tomu ,že neexistoval :-D Tiež to bola dôvera voči tým uvedomelým poľovníkom :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 12.3.2011 o 14:03

Edu a preco nebolo povolene si kupit malokalibrovku kazdemu, kto ju chcel? Inak o tom som pocul, ale nejaky dovod predsa musel byt... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.3.2011 o 13:57

Ano brokovnicu si mohol kúpiť každý poľovník ktorý mal poľovnícky lístok . Samozrejme ak ju zohnal :-D Na guľovnicu boli štrapácie,povoľovačky ,registrácie ešte aj výbor pz to odklepával ak povedal ,že nepovolí bolo to hotové :-D . O malokalibrovke to už ani nehovorím tam obyčajnému poľovníkovi nepomohlo nič normálny poľovník nemohol mať doma malokalibrovku za žiadnych podmienok . Iba stráž s povolovaním a hospodár . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 12.3.2011 o 13:35

Edu, cize brokovu zbran si si mohol kupit kedykolvek, len na gulovu si musel mat povolenie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.3.2011 o 13:33

S tým zbrojákom som si nie celkom istý . Určite však guľovnica bola uplne iná zbraň ako brokovnica a to diametrálne . Z hladiska nákupu , evidencie,povoľovania ako i požičiavania atď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.3.2011 o 13:06

bone bolo to dobré pre pokojný spánok súdruhov .Báli sa totiž ,že príde ku krvavému prevratu ,lebo si boli plne vedomí čo stvárali . Keby Ti doma našli tlačiareň alebo xeros mohlo to mať za následok doživotné väzenie a to si na tom nemusel ani tlačiť ani nemusela byť funkčná . Tiež tzv . blany na rozmožovanie dokumentov boli veľmi prísne strážené a archivované napríklad v škole . Preto si nemohol poľovník kúpiť bez odklepnutia straníckych funkcionárov guľovnicu a preto to bolo tak i s tým guľovým strelivom .Zohnať krabičku nábojov bola vec naozaj veľmi ale veľmi ťažká. U brokového sa nábojnice neodovzdávali. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 12.3.2011 o 12:51

Edo - prednehol si ma v odpovedi p. Marco2204. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 12.3.2011 o 12:49

Edu, to vazne sa nabojnice odovzdavali? K comu to bolo dobre? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.3.2011 o 12:46

Marco2204 vobec tu nejde o komunizmus . Keď sa nájde uvedomelý súdruh ,ktorý nás presieča o tom že ake je super používať S&B SPCE treba na to zareagovať . Aj historia 40 rokov pod vedením jedinej zločineckej organizácie zanechala nejakú stopu na slovenskom poľovníctve . Dnes je sloboda prejavu a či sa to nejakým súdruhom páči alebo nie treba reagovať na ich zavádzajúce informácie kde často uvádzajú ake boli len lacne zbrane , strelivo a ako bolo fantasticky v poľovníctve a treba to pre mladšie ročníky uviesť na správnu mieru . Dede na guľovnicu bol potrebný zbroják brokovnice boli v poľovníckom lístku . Nábojnice sa odovzdávali . Povolenie dostali najmä straníci a v malom percente i zopar nestraníkov čo mali konexie . Zhananie krabice nabojov bola naozaj práca veľmi ťažká! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Marco2204, 12.3.2011 o 12:27

neviem preco ale kazda debata sa zvrhne ako bolo za komunizmu a co kolko stalo ,vas to bavi,lebo mna to nebavi citat zalozte si temu ako bolo za sociku a mozte sa tam odbavovat do nemoty,a kto to nechce citat tak si to neotvori a nebudete s tym nikoho otravovat ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dede, 12.3.2011 o 10:20

Kedže vekovo vo fotografickom vyjadrení som už ,, retro ,, v bývalom režime po úspešnom ukončení Poľovného lístka sa skúšky na Zbrojný preukaz nerobili neexistoval, všetky zbrane ako brokové tak aj guľové boli zapísané v Poľovnom lístku. Najskôr sa poľovalo 3 roky iba s brokovnicou a potom si požiadal o guľovú zbraň, ktorej kúpa po vyjadrení rôznych inšt. a organ. bola alebo nebola schválená. Guľové strelivo Sell.- Bel. som používal taktiež. V r.1991 na trhu iná značka nebola. Po skúsenostiach napr. že namiesto jedného vstrelu je ích niekoľko, čo zapríčilo mäkké jadro ktoré sa rozbilo po prechode cez drobné konáriky atď. Vývojom trhu najmä dopytom príp. vyskúšať niečo nové bola dostupnosť iného druhu streliva tak som kúpil inú značku a na kvalitu Sell.- Bell. som slušne povedané zabudol. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 12.3.2011 o 9:13

S tymi FEDERALMI- so strelou Power Shock 9.7g som bol spokojny.Krabicka naozaj vysla na nejakych 17 eur u nas v polovnictve. Vyzera podobne ako SBcko,ale ma menej odkrytu prednu olovenu cast. Fakt je to pravda co pises o nedostupnosti zbrani a streliva.Ja si to sice nepamatam lebo som ako sa hovori ,,osemdesiatka,, rocnik, a vtedy ma zaujimali ine veci, ale kolegovia stale vraveli ,ze dostat sa k vysnivanemu kalibru bol naozaj problem.Bud nebol, alebo bol ako sa vravi pod pultom, priprevny nejakemu komunistickemu pohlavarovi, ktori prave dokoncil polovnicky kurz:-))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.3.2011 o 0:08

60kčs bolo vtedy naozaj dosť .Uplne najhoršie bolo ,že aj kto mal tých 60 kčs ešte to neznamenalo ,že mal automaticky aj náboje :-D O tom že bolo na Slovensku asi 5 % guľovníc z dnešného počtu ani nehovorím :-D ani kto dostal povolenie na nákup guľovnice :-D Tu je pre spring.3006 veľmi slušné strelivo Federal po 16€ za krabičku odkaz Pre tých čo radi šetria :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 11.3.2011 o 21:48

Ale v podstate sa takym polovnikom ani necudujem...Ved, ak niekto pride na spolocnu polovacku v druzstevnickych gumakach z 89 roku, maskacoch a umastenom klobuku, hovori to vela o jeho povahe a ,,skutocnej,, laske k predrevolucnym casom. Nuz nechcime po takych ludoch aby si kupili naboje za 50-60 eur. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 11.3.2011 o 20:48

Edu, krabicka nabojov do 7x64 stala ked som mal 12r. tzn v 1992, 60 KCS, a boli vyrobene niekedy v r.1988. Pamatam si to lebo este donedavna som mal krabicku niekde odlozenu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.3.2011 o 20:41

pusikoo je to napísané veľkými písmenami na každej krabičke :-D odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 11.3.2011 o 20:41

:-))) velmi trefne napisane Edu. Ja nechapem este dnes, ako je to mozne ze kopa z nich si radsej kupi S&Bcka a krabicku klasickych Federalov zo strelou Power Shock 11.7g co sice nepatri k nijakemu HI-ENDU, ale S&B predbieha o nejaky ten svetelny rok a stoji to iste ako SB sa ani nepozru... A viete preco???? Lebo o nich vobec nic nevedia .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper7x57, 11.3.2011 o 20:34

edu mas pravdu mam skusenost ked som sa hadal s jednim o kalibry 8x57?? nedal si povedat ze ma priemer 8,22 a len hadat a hadat az ked som mu ukazal strelecky casopis bol tycho aj tak si chybu nepriznal tak o com sa mame bavit so starsima asi len o tom kolko bolo niekedy zveri!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.3.2011 o 20:23

frido viac nereagoval možno vytriezvel ,alebo nejaká iná nehoda ho postihla . Z jeho komentára som pochopil že má bohaté skúsenosti so strelivom S&B nedá naň dopustiť a preto striela normu oryx :-D Sako80 starí poľovníci boli vždy zvyknutí ,že strelivo bolo jedno .Vlastne ani nebolo znáňalo sa veľmi ale veľmi ťažko tak ako vlastne všetko . Čo však najviacej bolí tých starších poľovníkov a čo ťažko znášajú ,že absolútne stratili prehlad vo výzbroji a výstroji . Boli zvyknutí ,že ich mladý počúvali z otvorenou hubou a zrazu z hrôzou zistili , že ich mladšie ročníky uplne prechcali v prehlade o výzbroji a výstroji . A poradiť sa so sopliakmi čo majú pár rokov cez 20 či tridsať ,to by im ego nedovolilo . Eriann správne si to napísal . Poľovník by mal mať prehlad i o výzbroji a výstroji . K tej cene . Dnes stojí do 3006 krabica federalov 16€ to je asi trojhodinová mzda . Neviem koľko stálo to jediné české strelivo pred rokom 1989 ale určite nie 3 hodinovú priemernú mzdu . To k tej úžasnej lacnote . Respektíve nie že stálo ale nestálo lebo nebolo :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 11.3.2011 o 20:15

lesnik76: k otazke, ja osobne by som do 7x57 vyskusal radsej Blaser CDP, alebo ID Classic 10.5g. Norma Oryx je asi trocha tvrda. Kvoli rozkladu potrebuje vyssiu rychlost. Par ludi sa na nu stazovalo aj vo vylozene rychlom kalibry .27OWin. A do 7x64 by som dal jednoznacne Blaser CDP. Ma vynikajucu ranivost, je sudrzna a velmi presna. To iste vsak plati aj o Norme Vulkan ci RWS EVO, ID-classic. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Eriann, 11.3.2011 o 20:07

Ano, presne o tom chcem pisat. Stari polovnici by najradcej dostavali strelivo zadarmo, popripade za 5 korun ceskoslovenskych :-) Nie su schopni prijat skutocnost, ze svet, zatial co mi sme kvoli byrokracii uradnikov vo vyvoji doslova ,,cuvali,, napredoval a vymyslel vecicky ako dvojite jadro, prepazka, postupne sa zosilujuci plast, planzeta Rapid X-TIP u striel EVO, rozdielna tvrdost olova a pod. Neustale sa na chate hadam zo starsimi kolegami. Vraj niekedy to bolo dobre, tak preco platit viac a basta!!! Ano, mam kolegu ktory strelil mozno 200 diviakov, no nespomenul, kolkokrat narocne a dlho dohladaval, a to ma kaliber 7x64 a strielal to ospevovane SPCE. Aj dnes ma chyta des ked ideme robit rozrabku diviny a len vyhadzujeme a vyhadzujeme nepouzitelne zbytky svalstva ktore je podliate este aj v raticiach. Nevravim ze aj mne sa nestalo napr. pri mojej .270 Win, ze mi Norma Vulkan trocha podlial, ale naozaj len zriedka. U SPCE je plast a kusky olova v tele zveri celkom bezne, a nechcite vediet ako vyzera srnec streleny kolegom z jeho .270Win ceskym SP. Mal som aj 308 Win a tam sa mi najviac osvedcilo strelivo Blaser CDP.Chlapi to bola naozaj balada. Z dvoch krabic mi iba raz neprestrelilo.Myslim si, ze tak ako zbrane Blaser patria medzi spicku, tak aj strelivo Blaser CDP je spicka. Tak nech si nasi dedovia strielaju cim chcu, doba pokrocila a ako pisal Edu, uz nieje problem si zadovazit skutocne spickove strelivo za normalnu cenu. Tolko moj nazor... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sako80, 11.3.2011 o 10:12

Edu: super profil tých starších ročníkov :) na 1* ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 120 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM