Heming hunting
dnes je štvrtok,  18. apríl 2024,  meniny má Valér,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:52,  dnes západ slnka: 18:38
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

zhody vaše rady a postrehy ohľadom zhodárstva - diskusia

autor: off matros129
pridané: 14.2.2011 10:07

Jelenie zhody srncie zhody kde hľadať ako kedy. Vase skusenosti s praxe

počet zobrazení: 28 451
počet hlasov: 2
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 77 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off 81080, 30.3.2020 o 20:53

Koľko jeleních zhodov ste najviac našli za jeden deň a za sezónu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 5.3.2018 o 17:03

:-)nezohnala s krídelkami :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 5.3.2018 o 15:51

Anton ,len tak mimo diskusie nemohla mat jelenica menštruaciu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 5.3.2018 o 14:39

cestou k ležovisku si videl kvapky po snehu ? Ak je na ležovisku krv,treba sa pozriet po spiatočnej stope.Ale nemusí to byť vždy krv po zhodení,môže to byť iné poranenie,drobné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Steffan, 5.3.2018 o 12:55

Chcem sa spýtať skúsených zhodárov. Môže jeleň farbiť z pučnice ešte pred zhodením parožia? Cez víkend som videl 2 ležoviská na ktorých bola farba, po zhodoch ani stopy. Predomnou tam nemohol byť nikto, pretože bol sneh a ľudské stopy tam neboli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off citulik, 26.2.2018 o 20:33

Simino hľadaj tam kde sa zdržiava zver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 26.2.2018 o 17:54

Skús na chovatelských prehliadkach :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Simino, 26.2.2018 o 14:24

Kde hľadať: -srnčie zhody , -jelenie zhody - Dobrý deň,chcel by som sa spýtať kde hľadať: -srnčie zhody , -jelenie zhody ??? Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mepl, 10.1.2018 o 15:18

Moj nazor je že ak sa stars chodíš kŕmiť jak môžeš si zobrat ale aj zobrat ti môžu.JA CHODIM ZA PAROHAMI ale ne za kazdu cenu neobchádzam mladiny neplasim zver.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 357AS, 15.11.2017 o 13:06

Peps,nájdi si niečo iné na 4 mesiace,potom sa naštartuj :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Jeger, 15.11.2017 o 12:17

Áno, ale zvyčajne im padnú aj s hlavou... :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Peps, 15.11.2017 o 8:51

Jelenie zhody - Dobrý ďeň..môžu jelene zhadzovat aj v zime v novembri alebo v decembri? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off 357AS, 3.2.2016 o 15:17

Už zhadzujú !!! (zimnú srsť) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on mirek68, 3.2.2016 o 13:35

Treba im vynalozit ale tým ktorí chodia do lesa zo zalubou a nažia sa pomoct prikrmovat alebo do zdruzenia pomahat ale nie bezhlavo zbierať a neviem ci wolfhunter narazas na mňa ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on WolfHunter, 3.2.2016 o 7:34

mirek68....pomaly treba začat monitorovat nelegalnych zberačov v e magazíne lovec je teraz zaujímavý članok ako nakladat s tými čo budú v honbe za zhodami durit zverhlava nehlav a to je jedno č s povoenkou aleo bez ...nie je sneh tak to zver aspon nema take komplikovane a može migrovat kade tade je však otazne čo bude za mesiac... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on mirek68, 2.2.2016 o 21:33

Pomaly to začína sezona zhadzovania ma niekto niečo monitorovanie nejakých jeleňov kedy začnu zhadzovať vplýva to na ich teplo ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on mirek68, 26.1.2016 o 20:20

Niektorým chodí zhadzovať zver okolo domu popred dom zopár metrov možno že aj na zastávke nikdy nevieš :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tiery30, 11.1.2016 o 19:10

Si robíš srandu s 15 toráka ešte napíš že si ho našiel na zástavke v Bratislave. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Edu, 17.12.2015 o 19:54

Nj škoda že nie su parohy v reflexných farbach :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off 357AS, 17.12.2015 o 19:03

mirek68,možno druhý ani nemal,videl som to už viac krát,aj tento mal len 1 paroh a ak by nebol videný aj v lete len s 1. darmo by som hladal druhý zhody vaše  rady  a postrehy ohľadom zhodárstva - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zepo, 17.12.2015 o 18:04

hľadaj ďalej, možno nájdeš zhody z iných jeleňov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on mirek68, 17.12.2015 o 17:41

Alebo som niekoho predbehol niekoho ja ale to je otázne možno tam ešte može byť skrytí . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 17.12.2015 o 17:32

mirek68 ano napríklad a možno nie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on mirek68, 17.12.2015 o 14:09

To je druhá vec možno ma niekto predbehol . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 17.12.2015 o 13:54

mirek68 prečo si myslíš , že ten druhý nenašiel niekto skôr ? Prečo si myslíš že ak to bolo naopak nemohol za týžden nikto najsť ten zhod ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on mirek68, 17.12.2015 o 13:28

Ja som našiel podľa mňa toho roku ekné zhody a jeden sa mi páči a skoro celý týžden som chodil okolo toho miesta kde som našiel ten prvý o okolí 1,2 km a nič ani som ho nevidel cez ruju toho jeleňa . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 17.12.2015 o 9:46

Vôbec nie je dôležité koľko km jeleň z druhým parohom prešiel mohol prejsť meter kilometer ba i 10 km . Ak ho durili zberači mohol kilometre prejsť i za pár minut . Avšak druhý zhod môže byť nedaľeko a nemusíš ho vôbec nájsť . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on mirek68, 16.12.2015 o 22:32

Ked chod sleduj zakrmuj a pozoruj kde sa zrdžiava celý rok si ju sleduj a najviac cez zimu mesiac dva pred zhodením ale zakrmuj ja to tak robím aj ked nič nenájdem ale ket vidím aspoň jeleniu zver alebo hocijakú inú tak ma to poteší . Pozri moje fotky a uvidíš . Ale veľa nachodíš za zverou a hlavne bud trpezlivý . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off shoogo, 28.4.2015 o 13:13

ja obyčajne nájdem zhod na červenej turistickej značke a to tak že on zakopnem alebo sa ak visí zo stromu tak doň narazím nosom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off vlk0122, 26.4.2015 o 12:24

dobrý deň chodím do lesa na zhody ale nič som ešte nenašiel potrebujem poradiť kde a ako ich nájsť :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stopar, 23.3.2011 o 12:00

Re:hawk3, alebo ešte skôr zhodárku, "ktorá sa už v kategórii parohov vyzná". Ak sa zhodnú budem im držať palce, aby im to čo najdlhšie vydržalo. Ten vytúžený párový paroh už v skutočnosti ten jeleň 100% nenosí. Výnimka, kedy k zhodeniu parožia nedochádza, je porucha jeho regulácie rastu vyvolaná testosterónom, čo sa dá experimentálne dosiahnuť vykastrovaním. Takýto samec sa stáva tzv. parochniarom. Parožie stále rastie, je deformované, prerastá cez oči a jedinec po vychudnutí uhynie. Paroženie je viazané i na gény. Veľkosť a hmotnosť parohov je výraznejšie dedené cez matku, ako otca a bude jeho vývoj i tvar podobný u potomstva. Takže, by som taký paroh po roku hľadal v pôvodnej lokalite. Je to už vo zverniciach overené. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off anonym, 18.2.2011 o 23:49

matros129,ešte skús hladat druhého zhodára čo hladá zhod ktorý máš ty,toho asi nájdeš skôr. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Felix12, 18.2.2011 o 23:23

Stopar,veľmi dobrý popis rastu parožia a nielen toho :-) Somatotropný hormón je veľký nezbedník :-) Ale to je už na diskusiu mimo mojej osoby Odborníci v tejto oblasti sú väčší majstri. Ja si to potom rád prečítam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stopar, 18.2.2011 o 22:47

Rastový (somatotropný) hormón je skutočne zodpovedný v komplexe ďalších faktorov za rast parožia, ale i my ľudia díky nemu rastieme a tie parohy "nenosíme". Ale aby som sa držal tématu: Paroh rastie svojim povrchom, cez kožu (lyko) je jeho kostrná dreň budovaná kostnými bunkami (osteoblasty) až do doby vytlčenia, kedy lyko odumiera a prestáva paroh zásobovať krvou - vyživovať. Kostná hmota parohu je len dočasne súčasťou kosti čela a v línii pod ružami , kde koža ostala a kosť je ešte vyživovaná, nastupuje posledná fáza zmien, kedy iné kostné bunky - rozrušujíce (osteoklasty), vykradnú v rovnej línii kosť (tá sa stáva riedkou i krehkou) a tu sa paroh ulomí (zver zhodí). Do celej dynamiky paroženia samozrejme okrem rastového hormónu sú zapojené i homóny pohlavných žliaz a nadobličiek. To by ale bolo rozoberanie detailov na celý článok. Keď mŕtva kosť odpadne, "ozdobí prírodu a poskytne i zimnú výživu myšovitým stavovcom" nastupujú zberači a ich poblémy. Platí to obecne pre všetky parohy, či sú z jeleňa, srnca, losa, soba...podľa toho je i tvar a hmotnosť. Ale to je iná kapitola a aj matros129 chce iné veci asi diskutovať. Edu to už rozoberá celkom zaujímavými prirovnaniami (risk za volantom, slivkový sad a hodný ochranár a zlý poľovník - či naopak(?)). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Felix12, 18.2.2011 o 13:12

Stopar, čítal som to už dávno v odbornom článku publikovanom v niektorom poľovníckom časáku. Bola tam tomu venovaná celá dvojstrana.Tak voľajako mi to utkvelo v pamäti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stopar, 18.2.2011 o 12:54

Fekix12, to o tom homóne si niekde čítal, či si ešte zo školy niečo pamätáš? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Felix12, 18.2.2011 o 12:15

Odumieranie kostných buniek spôsobuje hormón somathotropín,takže pokiaľ proces nie je ukončený paroh môže byť aj ďalej. Samozrejme ak sa mu neraduje niekto iný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Maroo2211, 16.2.2011 o 17:24

dobre dobre ďakujeme za vysvetlenie ale táto téma je o 15-torákovi ktorý chodí spiatočkou :D takže matros hľadaj možno sa do neho ešte myši nepustili :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Edu, 16.2.2011 o 16:54

vieš kubik856 take úvahy že to trestný čin je neni si nechaj do krčmy až budeš veľky . V tom článku sa jedná o dospelé osoby . Keď niekomu zoberú vodičské oprávnenie a následne ho polícia zadrží znova šoférovať . Jedna sa o marenie úradného rozhodnutia a podmienka je na 99% nepravdepodobná . Čiže vhupne rovno na tvrdo do kriminálu . Pri vedení motorového vozidla dieťaťom tam môže cestovať rovno i osoba ktorá mu vozidlo zverila . Tiež môže byť obvinená z iných trestných činov ako je všeobecné ohrozenie a mnohé iné . Takže tvojej naivite never otvor si trestný zákon a dozvieš sa o tarifách. Samozrejme pokuta 40 000 sk bude ešte k tomu bonus. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 77 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM