Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
IBO výpredaj

virus diviakov - diskusia

autor: off franko
pridané: 16.1.2011 20:47

V rakusku sa siri virus diviakov prenosny na psov.uhynulo uz min 8 psov.prenosny na cloveka nieje.vakcina neni Aujesz ky-Krankheit oder Pseudo-Tollwut-pseudo besnota.prenasa sa telesnymi tekutinami ,priamim kontaktom.zaregistroval uz tuto chorobu niekto u nas?nakazenie psa psom sa neda.


počet zobrazení: 29 560
počet hlasov: 7
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 121-160 z 163 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off dados, 17.11.2011 o 19:42

este jeden detail . bola to spolocna na drobnu a iba vj ednom kole sa objavili diviaky , psa som nechal v aute , tak dufam ze sa mneni coho bát..diviak sa ani nestrelil ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dados, 17.11.2011 o 19:27

Dnes som sa zucastnil v jablonovom na spolocnej.... vo nedalekych reviroch v kuchyni a tusim v lozorne ci perneku , neviem uz presne do tyzdna uhynuli psy ... Mal som dost strach o moju fenku ... vraj je to nakazlive najme z vykalov a nielen diviacej ale aj srncej , dancej a vysokej zvery... ja som v niektoryhc pohonoch dal fenku do auta , nevie niekto ci sa to prejavuje uz prvé dni ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off maco1590, 17.11.2011 o 18:45

minuly rok zomrel susedovi jazvecik po dohladavke diviaka na 8 den. ak to pojde takto dalej, nebude ani psov na spolocne.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 17.11.2011 o 2:06

Samosamo, to je písané pre ľudí, ktorí tomu chcú rozumieť a majú určitú empíriu v tejto oblasti. matulkoh, viem, že aj šťastné prasa to nachytá, ide o to, aký silný imunitný systém má - ak je geneticky slabo založené /jeho rodičov sme v čase jeho tvorby poľovačkami preháňali, je určite na tom horšie ako prasa v rezervácii, ktorého rodičia boli v pohode/, choroba prepukne a vírus sa šírí ďalej. A opačne - v silne založenom je vírus "zakonzervovaný". Nikto o ňom ani nevie. Podobne je to s vírusom besnoty. Vírus je nezničiteľný. Ide o podmienky, v ktorých môže, alebo nemôže byť škodlivý. Kdesi som počul, že len človek má v sebe 80 miliónov DRUHOV vírusov!!! A z každého druhu koľko kusov??? Sú to astronomické čísla. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matulkoh, 16.11.2011 o 14:44

by som tak predpokladal, ze lov sa zintenzivni, zvysi sa odlov vsetkych vekovych tried, vynimka po 31.12. za tejto situacie je viac menej ista. vlcko ja ti garantujem, ze aj stastne, nestresovane prasa to nachyta. vyrus ident. 1902 a je tu stale, tvrdenia o kr. bez vyskyu su bludy, zaradene do tychto skup. ma urcite ekon vyh. ako to ze sme bez besnoty uz ko dlho a j poznam osobne chalanov co vynorovali 2-3r spat lisiaka a v nedelu vecer im drncal mobil a v pondeok sa stretli na inf. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Samosamo, 16.11.2011 o 13:46

Osamelyvlk: “...Nikto ale nechce pochopiť, že podmienkou ich výskytu je traumatizujúci lov pred a počas párenia, ktorý je zasa podmienkou zrodu vnímavých potomkov na tieto vírusové choroby. Oslabený imunitný systém...“ Alebo „ ... je množstvo medzistupňov. Tomu však možno zabrániť jedine úplným zákazom lovu všetkej diviačej zveri od 1.10. do 31.12....“ Za tieto názory kandiduješ za doktora etológie chorôb, ešte daj nejakú ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matulkoh, 16.11.2011 o 9:34

ACH tu vzdy bola a bude. pri kontakte choroba prepuka do 6dni ale obycajne skor a konci smrtou. je sprevadzana strasnym svrbenim kedy pes si rozskriabe hlavu az na kost, bol pripad kde si pes odkusol nohu... Problem viru je v tom, ze je dlho zijuci aj mimo hostitela. moc, sliny, vykal, krv. moze byt u srncej, vysokej... ale hlavne prasiat. cize nie len spolocne ale aj dohladavky. vencenie psa v lese ak najde farbu, oblize moc, olizne vykal..... riesenie jedno by tu bolo, ak bude zaujem budem sa snazit zalozit obcianske zdruzenie, zdruzujuce majitelov PUP ak nas bude veka skupina tak potom v spolupraci s mojimi kamaratmi v Rakusku, Madarsku a Cecha resp ich org skup. mozeme spolocne zatlacit na nase min. a nasledne vyrobcov vakcin. vakcina nie je problem pokial je odbyt a zaujem. skratka naklady vyrobcovi sa musia vratit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mindy, 15.11.2011 o 19:22

Jelsovec - ďakujem za odpoveď! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 15.11.2011 o 18:15

Jelsovec, dobre urobíš. Tu je téma Vírus diviakov, nie Osamelývlk. Teda - Jozi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 15.11.2011 o 17:39

Jozi ty si pre mna esenciou hluposti...viac sa k tebe vyjadrovat nema pre mna vyznam....Mindy,najcastejsia forma infekcie je pozratim masa,ale experimentalne bol potvrdeny prenos cez narusenu kozu psika,ci vnutrosvalovym podanim.Diviaky mozu vylucovat virus v slinach az 17 dni ,cize dost dlho.kontaktom sliznice a naslednym obliznutim sa virus dostane do tela....len dodam ze priebeh ochorenia konci bez vynimky exitom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 15.11.2011 o 17:25

rhoods, nie, nemôžeš sa spýtať, či vôbec poľujem. Takým neodpovedám. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 15.11.2011 o 17:24

Citát zo smetkovho odkazu: Přenos. Prasata v akutní fázi infekce vylučují virus v nosním sekretu, ve slinách, mléce, moči, vaginálních a prepuciálních sekretech a ve výkalech (přibližně 2 týdny). K přenosu dochází přímo - respiratorní či orální cestou, ale také prostřednictvím kontaminovaného krmiva, steliva, nástrojů apod. Možný je také pohlavní a transplacentární přenos. Druhy jiné než prasata se pravděpodobně nakazí při blízkém kontaktu s infikovanými prasaty, masožravé a všežravé druhy pak také pozřením kontaminovaného syrového masa. Infikovaná prasata se po prodělání akutní infekce stávají latentními nosiči viru. Virus Aujeszkyho choroby přetrvává v trigeminálním (Gasserově) gangliu a po působení stresorů dochází k reaktivaci infekce. U divokých prasat bývá latentní virus zjišťován především v sakrálním gangliu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mindy, 15.11.2011 o 16:45

Rada by som vedela, či je prenos virusu možný len pri priamom kontakte psa s diviakmi alebo je možné aby sa nakazil aj napríklad prostredníctvom moču keby s ním prišiel do priameho kontaktu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rhoods, 15.11.2011 o 16:29

ja sa cudujem,ze nemas ban,mozem sa sa opytat polujes ty vobec? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 15.11.2011 o 16:29

Citát zo smetkovho odkazu: "Dospělá prasata. Infekce je mírná až inaparentní, převažují respirační poruchy. Při infekci březích prasnic dochází k resorbci embryí, abortům nebo porodu mrtvých či neživotaschopných mláďat. Kojící prasnice ztrácejí mléko." KC. Kedy dochádza skôr k týmto javom - keď je prasnica v pohode, bez preháňania poľovačkami, alebo naopak? Ale medzi spomínanými hendikepmi a životaschopnými mláďatami je množstvo medzistupňov. Tomu však možno zabrániť jedine úplným zákazom lovu všetkej diviačej zveri od 1.10. do 31.12. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 15.11.2011 o 16:20

O dôvod viac, prečo nepoľovať na diviaky teraz, v čase chrutia - je to nielen zootechnicky neakceptovateľné, ale aj veterinárne. Psy sú nielen ohrozené, ale už aj podliehajú ACH. Aspoň do času, kým sa nájde vakcína pre psov, ako proti klasickej besnote. Mali sme besnotu líšok, potreli sme ju nákladnou vakcináciou. Príroda sa však "nevzdáva" a nahrádza ju prašivinou. Mali sme KMO, máme ACH. Nikto ale nechce pochopiť, že podmienkou ich výskytu je traumatizujúci lov pred a počas párenia, ktorý je zasa podmienkou zrodu vnímavých potomkov na tieto vírusové choroby. Oslabený imunitný systém. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rempo, 15.11.2011 o 15:03

Ako sa pred ACH chrániť.? Teda psov.. (odpoveď typu: nelez do lesa, ma moc nezaujíma). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off natka7, 15.11.2011 o 14:25

no aj ja mam strach lebo máme nabitý program polovačkami. kedže sa to vyskytuje tu u nás . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nugy, 15.11.2011 o 14:00

Tiež som počul o úhyne viacerých psov po spoločnej poľovačke na Záhorí. Normálne začínam mať strach z duričských skúšok na ktoré som prihlásený. A čo spoločné na ktoré sa tešíme celý rok? Je to zlé. Veľmi zlé! Človek aby sa bál po každej polovačke či sa mu psík dožije rána. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 15.11.2011 o 13:58

smetko, a "sající selata" je bez rozdielu kategórie? U nich je vplyv najzhubnejší. Tak stojí v tvojom odkaze. Jelsovec, ja som nečítal niekedy niekde, že stres má zhubný vplyv na kvalitu potomstva, ale môžem čítať aj teraz a v odbornej zootechnickej literatúre, že je to tak. Ale to máš čítať ty, lebo nemáš o tom ani páry. Ty si zasa ten, ktorý tvrdí ako vo filme Pásla kone na betóne, že žena, ktorá nemá chlopa, nemá pravdu. Skrátka v chovateľstve máš veľké medzery, čo veľké, si sama medzera, ako syr Ementál. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 15.11.2011 o 13:26

tomyxx, neviem odkiaľ máš tie info, ale ak neveríš chovateľom, čo im uhynuli psy a boli pozitívne na ACH ,tak si pozri mesačné hlásenie chorôb z januára odkaz a potom z júna, kedy vypuklo ochorenie v novom ohnisku odkaz práve v okrese RS. A tým odpovedám aj natke7. Čiže naša krajna nie je prostá ACH a monitoring je len u hospodárskych zvierat. Je pravdou , že bol robený monitoring,aj u diviakov, ale iba v určitých oblastiach a krátkodobo v roku 2010, myslím... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off natka7, 15.11.2011 o 13:08

aj ja som už počula o tomto probleme a viem že niekde na zapade uhynulo 7 psov. teneto mesiac. myslite že to može byt už aj v okoli RS? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 15.11.2011 o 12:04

OV, ak výstupy z tvojho "premýšlania " sú také, aké tu prezentuješ, tak je to zbytočná námaha... To, že odoberáš 5 časopisov a budeš aj 6.-ty ( k čomu ti gratulujem ), nie je zárukou kvality. Treba čítať odbornú literatúru. Tvoj simplexný pohľad prirovnám k pohľadu Aztékov, keď svojho času uvideli koňa a mysleli si že je spojený s človekom a je to jedna bytosť. Ty takisto každý problém riešiš zákazom predrujného lovu, lebo si niekde niekedy čítal že to môže byť škodlivé. Ďalej myslieť nedokážeš... Určite to nie je odpoveď na choroby a zvlášť na tak malígnu a prudko prebiehajúcu chorobu ako je pseudobesnota. Hlavne ak sa v tomto prípade jedná o medzidruhový prenos a vysokú vnímavosť mäsožravcov k danému vírusu. Na to žiadna doba lovu vplyv nemá.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off smetko, 15.11.2011 o 11:53

Vlčko, ešte raz by som ťa chcel nasmerovať na môj odkaz. Pri tvojej sčítanosti a odbornosti ti iste neušlo, že je písaný v inom jazyku. Slovom "prase" sa myslí živočíšny druh (sviňa domáca, ošípaná) a nie veková kategória. Nehnevaj sa, ale vo svojich príspevkoch zavádzaš, prekrúcaš a protirečíš si... si vážne úplne mimo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 15.11.2011 o 10:47

Odkiaľ berieš, že mám simplexný pohľad na vec? Ja, čo odoberám /nie kupujem!/ 5 poľovníckych periodík už desaťročia, pred mesiacom na poľovníckej výstave Poľovník - lesník v Košiciach, som si predplatil 6. - Lovuzdar, tak ja mám simplexný pohľad. Nebude to opačne? Ale to je jedno - to nech posúdia čitatelia. Ja tvrdím, že nie som vôbec vedľa. Časopisy nielen odoberám a čítam aj reklamy, ale aj premýšľam o poľovníckych problémoch, v nich rozoberaných. Na rozdiel od teba - namiesto premýšľania napíšeš, že som vedľa. Neviem, čo si zač, ale asi nevieš svojím podriadeným /napr. študentom/ oponovať protiargumentmi, tak napíšeš toto. Tupejší ti to zhltnú, múdrejší pouvažujú, nakoľko máš pravdu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 15.11.2011 o 8:24

Majko82 - nie. V minulosti v bývalej ČSSR sme mali vakcíny pre kožušinové zvieratá, chované vo veľkochovoch, ale tie boli aj tak pre psy neúčinné... Osamelý vlk, pri tvojom simplexnom pohľade je všetko také jednoduché....V skutočnosti si neskutočne vedľa. Ako vždy... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 15.11.2011 o 7:34

Citát zo smetkovho odkazu: "Infikovaná prasata se po prodělání akutní infekce stávají latentními nosiči viru. Virus Aujeszkyho choroby přetrvává v trigeminálním (Gasserově) gangliu a po působení stresorů dochází k reaktivaci infekce". KC. Z toho mi vychádza, že ak nebudeme stresovať lovom diviačatá, k reaktivácii nedôjde. To znamená, že najlepšie je ich loviť až po 1.1., kedy už nie sú až tak celkom diviačatá a stres nereaktivuje vírus ACH. Opäť príklad o kontraproduktívnom celoročnom love diviačat a lanštiakov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rempo, 15.11.2011 o 7:20

Kuchyňa je dosť blízko, to nieje dobré. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off smetko, 14.11.2011 o 23:35

ak by bola účinná vakcína, tak by to nebol problém odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off majko82, 14.11.2011 o 22:54

otázka ??? je proti tomu nejaká vakcína ?????????????????? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off axon, 14.11.2011 o 20:28

O úhynoch psov po polovačke v Kuchyni mi hovoril jeden hosť, čo bol u nás túto sobotu na spoločnej polovačke. Jemu uhynuli 2 psy, zostala iba chovná sučka jagdteriéra. A to jeho psy podľa jeho slov diviaka iba trhali za srsť. Smutné... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pa33ck, 14.11.2011 o 19:24

To neni dobré!U nás to bolo vlani,no zatial teraz je kľud.Dúfam že to tu tak vydrží do konca sezóny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dominik.t, 14.11.2011 o 19:17

v kuchyni bola minulu nedelu polovačka a do soboty uhynulo 8 psov!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off remington88, 14.11.2011 o 18:45

z overených zdrojov viem,že tento vírus prepukol v Kuchyni na Záhorí..Uhynulo niekoľko psov po poslednej polovačke!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlciaskala, 1.3.2011 o 6:28

nasmu hospodarovi na tuto chorobu uhinul farbiar asi pred tizdnom treba byt opatrny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off matuzalem, 18.2.2011 o 19:38

pozor aj na krmenie bravčovym mäsom (surovym)je to tiež riziko ak sa nemylim tak v maďarsku sa ešte vyskytuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kezma, 24.1.2011 o 17:16

Už aj u nás na to uhynuli psi ja viem o jednom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 22.1.2011 o 7:41

Udajne bol virus ACH potvrdeny u diviakov v okr. VK a PT.ale kolko psov uhynulo,zial neviem.Patrik,ID pre ACH u psov a maciek je 3-6 dni,do 48 hod po prvych priznakoch je exitus.takze ak je po tomto termine,treba ist podat euromiliony,lebo tvoje psiky uz jackpot vyhrali. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Karlo, 21.1.2011 o 22:59

velmi vhodná diskusia, ani som o tom nevedel, dakujem za jej vytvorenie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pa33ck, 21.1.2011 o 22:52

Páni psíčkari!!! Vas nemrzí daná choroba Aujaczkeho choroba?Psíčkasri mi volalú ako to vlastne je.Zatiaľ moje suky sú v pohode .Potrebujem vediet kolko psov uhynulo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 121-160 z 163 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM