Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

virus diviakov - diskusia

autor: off franko
pridané: 16.1.2011 20:47

V rakusku sa siri virus diviakov prenosny na psov.uhynulo uz min 8 psov.prenosny na cloveka nieje.vakcina neni Aujesz ky-Krankheit oder Pseudo-Tollwut-pseudo besnota.prenasa sa telesnymi tekutinami ,priamim kontaktom.zaregistroval uz tuto chorobu niekto u nas?nakazenie psa psom sa neda.


počet zobrazení: 29 507
počet hlasov: 7
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 163 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off jozef, 2.2.2012 o 22:21

Vo francuzku je liek len je tam zakazany ? članok z Lovu zdar.a aj tu je niečo v takom vyzname odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 2.2.2012 o 19:43

Mate nejaku radu skusenosť moj pes ma pravdepodobne ACH bude to šiesty den zajtra.Priznaky na to ma ide o štena SK .Dnes aj zajtra ide na vyšetrenia.Držte mu palce !!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off binka, 30.1.2012 o 13:03

Koukám na odkaz nugy, 25.1.2012 o 11:59 a v tabulce jsou i Jižní Čechy. Paráda!! Přestaneme brát psy do lesa, aby nám nezdochli dřív než dojdeme domů. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 29.1.2012 o 11:33

Pre neveriacich Tomasov a ich bundasov,ci expertov co si nevedia predstavit potencial ACH,odporucam clanok Dr. Janta v novom cisle casopisu Nase polovnictvo " Bez svornohych pomocnikov?" Hlavne odstavce "Rychly priebeh u psov" a "Prevencia" ..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mito1, 27.1.2012 o 8:42

Pre spixi, ACH ma velmi podobne priznaky ako otrava carbofuranom. Jeden zo psov uhynutych po polovacke v kuchyni u ktoreho bolo podozrenie ze uhynul na ACH bol prave otraveny carbofuranom . pred tym mu boli nasadene antibiotyka tak ze preto tych 50.e aie testy stoja cca 150 e lebo som sa pytal na SVPS tak ze tak ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mitko, 27.1.2012 o 5:57

Popísaného je tu ohľadom tejto nepríjemnej choroby dosť,ale musím zareagovať,aj keď nezvyknem,lebo sú tu napísané aj číro-čisté bludy,ktoré u niektorých vyvolávajú asi aj paniku. Píšem o okrese VK,nakoľko som sa v r.2010 zúčastnil poľovačky v PR Karikáš,po ktorej uhynuli 3 psíky na ACH (potvrdené ŠVPS),jeden z tých psíkov sa ma týkal bezprostredne :-( Takže čo tu napísal "gabica" to je úplná nepravda. V R.2011 po poľovačkách u VLM Pliešovce nebol pozitívne diagnostikovaný ani jeden diviak na ACH (diagnostika sa od určitého času už robí),uhynuli 2 psíky,ktoré sa týchto poľovačiek zúčastňovali,ALE... Mne osobne na úplne iné príznaky,čiže nie ACH, kamarátovi uhynul psík tiež,ale nebol veterinárne vyšetrený,takže nemôžme jednoznačne povedať že to bola ACH, ako to tu niektorý s istotou píšu. A ešte jedna veľmi dôležitá vec,v novembri 2011 boli v našom PZ (susedíme s VLM Pliešovce) ulovené diviaky na spoločnej poľovačke,z ktorých 3 boli pozitívne na ACH (potvrdené ŠVPS),na tej poľovačke bolo dosť psíkov,určite do nejakého kontaktu s poz.diviakmi prišli,stŕpali sme mesiac,ale verte,alebo neverte ani jednému z tých psíkov sa nič nestalo :-)))) Tak by som prosil prispievateľov,aby sa zdržali písať o neoverených skutočnostiach (JPP)nakoľko to poškodzuje dotknutých a u iných vyvoláva paniku... Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 26.1.2012 o 8:33

V maďarsku je napríklad štátom hradený monitoring ACH aj u diviakov, tam je cena za odber vzorky 1500 HUF a labák ďalších 900 HUF. Majú to ale spolufinancované cez EU v rámci dohody o štátnej pomoci pre malé a stredné podniky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hirko2, 25.1.2012 o 20:30

áno stalo sa to u nás uhynul jeden psík oblízal diviačiu krv, a do týždňa uhynul .. a počul som že niekde v oklí malaciek tak uhynulo 8 psov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off spixii, 25.1.2012 o 18:14

k príspevku od mito1 .. neviem kde ste sa stretli s vami uvedením postupom ošetrenia (injekcie za 50E pri podozrení na ACH) ale každopádne by som moc neškatuľkoval veterinárnych lekárov po celom slovensku, a nedehonestoval ich prácu na základe Vašich (pravdepodobne) negatívnych skúseností, majiteľom u ktorých sa vyskytne PODOZRENIE na Aujezskyho chorobu by som odporučil kontaktovať firmu vetservis odkaz , na ich stránke síce nemajú v ponuke diagnostiku ACH u psov, ale určite dokážu poradiť ako postupovať ďalej a možno aj ELISA test ACH pridať do ponuky ( keď ELISA na psí herpesvírus stojí 30 euro pochybujem že na ten porcinní bude stáť 150) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mito1, 25.1.2012 o 17:38

Problem je medzi komunikacoiu SVPS a sukromnymi vet. ambulanciami. Bezny majitel psa ide so psom k veterinarovi. ten da psovi injekcie (za 50e) . pes na druhy den aj tak uhynie a AK pojde majitel psa opat k veterinarovi ten zdiagnostikuje PODOZRENIE na ACH. a to je velky rozdiel, (podozrenie a potvrdenie).Nasledne by musel majitel psa poziadat o rozbor na prislusnej SVPS nakolko ziadna zo sukromnych ambulancii v SR nema vybavenie na takyto rozbor. Minochodom ten rozbor stoji cca 150.-e Povedzme si uprimne kolko ludi vlastniacich pol. upotr. psov na slovensku, pri sucasnej ekonomickej situacii si to moze dovolit? Komunikujem s MVDR Stefanikom s SVPS BA a on intenzivne patral po Slovensku(kontaktoval sukromne vet. ambulancie) mnoho z jeho kolegov mu potvrdilo ze osetrovali psov u ktorych bolo podozrenie na ACH ale ani jeden z ich majitelov neposlal kadaver na rozbor. A to je ta chyba. Preto by som chcel poprosit vsetkych majitel psov ktorym sa nieco podobne stane, aby poslali kadaver na rozbor, nakolko bez potvrdenie ACH u psa sa nic nebude diat a vsetko to skonci len pri tejto diskusii.Dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 25.1.2012 o 15:16

kukol som medzitým nejaké múdrosti a vyzerá to, že máš pravdu. ACH je v kategórii B . neskutočné. budem sa ešte vypytovať, ak čosi nové, dám vedieť. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 25.1.2012 o 14:59

áno, presne a to je celá alfa a omega problému. vzorky si môžeš dať odobrať ako fyzická osoba a si ich zaplatíš. Načo by som si platil potvrdenie príčiny úhynu , ktorý vysloví veterinár. Hlavne u tak jasných a špecifických príznakov , ako má pseudobesnota. Pokiaľ povie, pes mi zdochol na psinku, herpes, echinokokózu, kto si to dá potvrdiť v labáku? S diviakom to nie je dobrý príklad, lebo diviak je prirodzený hostieľ a prenášač vírusu. Pes nie. U diviakov sa monitoring robil ( neviem či sa robí ), ale len v rámci výskumných projektov, a len na malo území ... čiže nie úradne a celoplošne. To je podľa mňa chyba. Neviem, aký postup by zvolili kompetentné orgány, v prípade pozitívneho nálezu u diviaka, to je skôr otázka pre nich. Tak isto ani súkromný vet. lekár, pokiaľ nejde o besnotu, štandardne neposiela zviera na pitvu. Ono tých prípadov nie je veľa, možno do roka 5-6. Ale týka sa to hlavne PUP a myslím že nie je na škodu, ak o tom chovatelia PUP vedia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.1.2012 o 14:40

Jarouši, zabehni za našim Ďurom Chorváthom a jeho sa opýtaj, koľkým uhynutým psom odobral vzorky na rozbor do Kubína. Koľkí majitelia dali ich psom zaplatiť rozbor, ktorý by preukázal príčinu úhynu, či už spontánneho alebo núdzového po podaní vykupiteľky? Tie rozbory nie sú zadara a neplatí ich štát. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 25.1.2012 o 14:30

ok, pochopil som ťa a skúsim to trochu viac rozpitvvať. dnes som to kozultoval s jedným riaditeľom, preto som tak písal. povenujem sa tomu trochu, dám info. dík za vysvetlenie. teda u nás sa zistí ACH a vie o tom švps a nič sa nedeje, lebo bolo zistené trebárs na diviakovi? ak je to tak, nuž škoda roboty. . ... ...goret, myslím, že každý normálny majiteľ letí so psom k veterinárovi keď je s ním zle. a tu som to písal v tom duchu, lebo z príspevkov vyplýva, že majitelia o možnom ACH vedeli, alebo sa následne dozvedeli. a pokiaľ u toho veterinára boli, tak on mal pri podozrení dať vyšetriť vzorku. je to infeknčé, tak som dostal info, že napr. pri zistení v revíri sú také opatrenia ako pri KMO. no preverím. môžem mať neúplné, alebo nesprávne info. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jagdterier, 25.1.2012 o 14:22

diskusia je dlha tak som ju necital,ale na jesen sa vyskytla tato choroba v Kuchyni na Zahori a pokial viem tak tam poslo asi 10 psov po polovacke.ak to tu uz niekto pisal tak sa ospravedlnuujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 25.1.2012 o 14:09

Nerozumieš, alebo nechceš rozumieť. SVaPS má povinnosť monitorovať výskyt ACH u domácich ošípaných. Dokonca ani nie u všetkých sviňovitých, ako je to pri KMO, čiže porovnávať sa to nedá. SVaPS koná na základe pozitívneho nálezu u zvierat, ktoré jej určuje Rozhodnutie Rady z roku 2001.*Presné číslo si nepamatám. A to je v tomto prípade ošípaná. Ak by aj majiteľ nechal kadáver psa na posúdenie, a vzorka by vyšla pozitívne, čo s tým má štátny orgán robiť? Je to vzorka z ošípanej? Nie. Tak potom kam to má hlásiť? A načo? Na základe akého predpisu? Pes nemôže nakaziť dalšieho psa a ani ošípanú, preto vyhlasovať ohnisko nákazy a mimoriadne opatrenia by malo aký význam?? Tak isto ak by bol prípad ACH pri koňoch, zajacoch, srnách, atď...Takže treba sa na to pozrieť zo širšieho pohľadu, nielen čakať, že ma štátne orgány upozornia na potencionálne nebezpečenstvo. A tá kriminalizácia majiteľov je na základe čoho? Akú má majiteľ povinnosť pri úhyne psa na ACH? Oslovil si všetky RVaPS na celom Slovensku, že si dovolíš tvrdiť, že si na regionálnej úrovni nenarazil na info o výskyte ACH u psov? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.1.2012 o 14:09

Na Slovensku neexistuje zákonná povinnosť ísť s chorým psom k veterinárovi, a neviem, že by vôbec kdesi existovala. Ja som o tých 2 psoch počul minulú sobotu: priebeh choroby bol vraj veľmi rýchly. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 25.1.2012 o 13:43

nemáme rozpor... pokiaľ by bol potvrdený jediný výskyt, tak nasledujú preventívne opatrenia... bavíme sa tu údajných úhynoch psov po poľovačkách.myslíš, že by si majitelia nedali tú námahu zistiť príčinu úhynu? že by nešli s chorým psom k veterinárovi? ... veterinár je povinný pri podozrení na ACH dať vyšetriť vzorku. mýlim sa? pokiaľ by bola pozitívna, tak sa registruje a nasledujú opatrenia švps, ktoré naozaj nie sú len deklaratívneho charakteru a to by si snáď v združení všimli, ale i v definovanom okruhu chovatelia hospodárskych zvierat/podobne ako pri KMO/. mýlim sa? a kedže som na niečo také nenarazil ani cez regiony, tak mi vychádza len toto: buď má niekto veľké oči a zafungovala JPP, alebo sme sa stretli s kriminálnym prístupom majiteľov psov, príp. veterinárneho lekára. mýlim sa? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 25.1.2012 o 12:08

čiže kolegovia za riekou Moravou robia aj monitoring diviakov....good for you ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nugy, 25.1.2012 o 11:59

Toto som dostal od kamaráda odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 25.1.2012 o 11:54

Ešte raz. Štátom hradený monitoring a následné mimoriadne opatrenia pri ACH sa týkajú hospodárskych zvierat. Konkrétne ošípaných. Netýka sa všetkých VNÍMAVÝCH zvierat na ACH. Tá sa môže vyskytnúť , tak ako napísal goret, u rôznych druhov zvierat, ale jej záchyt je nepravdepodobný, nakoľko % chorých jedincov je nízke a % vyšetrených a potvrdených prípadov je ešte nižšie. To však neznamená, že je to riziko nulové. Kedže štát dáva peniaze len na monitoring ošípaných, je jasné, že sa v stanovisku bude vyjadrovať len o tom. Samozrejme , pokiaľ Slovensko stratí štatút krajiny bez výskytu ACH , budú nasledovať programy na eradikáciu ACH, schválené EK, tak ako je to v súčastnosti napríklad v Holandsku. Ale opäť sa to bude týkať len a iba hospodárskych zvierat. Nie je povinnosť vyžadovať od majiteľov psov, aby pri presune zvierat dokladovali že sa v ich chove nevyskytla ACH. Jedine , že by Svetová organizácia pre zdravie zvierat vydala odporúčania na monitoring ACH u psovitých. Inak sa tým nikto, nikde nebude zaoberať... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 25.1.2012 o 9:35

Vakcíny pre psov na pseudobesnotu (ACH) neexistujú a jediným "liečením" je uspatie psa. Takže, ak dávate psovi surové bravčové, zvlášť z oblasti rebier, tak s tým radšej prestaňte a mäso tepelne upravte. ACH sa už vyskytla aj u sŕn, jeleňov, medveďov, i zajacov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 25.1.2012 o 9:30

som z toho trochu zmätený... pokiaľ mám vedomosť, tak pri podozrení na ACH musí dať veterinár vzorky na vyšetrenie. pri potvrdení nasledujú opatrenia a nie také, žeby si ich v predmetných revíroch nevšimli. v tomto je príslušná legislatíva dosť tvrdá. informácia sa zaoberá hlavne zvieratami, no pokiaľ by bol pozitívny nález u zveri, objavilo by sa to v nej, lebo by nasledovali preventíva... takže buď sem niekto hodnoverne dá dokument o pozitívnom náleze, alebo nech nevypisuje na spôsob ,,jedna pani povedala,,. sú to mimoriadne vážne veci a zľahčovať ich je naozaj nemiestne a nebezpečné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 25.1.2012 o 9:11

jo hold nemají povinnost tak na to serrrrr to snad není možný :-/ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 25.1.2012 o 8:33

Podľa môjho názoru nevyvracia. Predmetná negácia výskytu ACH sa týka domácich chovov ošípaných, v rámci úradného monitoringu hradeného ŠVPS. Ten je mesačne k dispozícii na ich webovej stránke. A týka sa len hospodárskych zvierat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stefa, 25.1.2012 o 7:09

No neviem, ako je to v skutočnosti, ale toto odkaz vyvracia to, čo sa tu doteraz o výskate ACH na Slovensku napísalo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 24.1.2012 o 23:11

Karin napište niečo blišie ohladom tej vakcinacie za socializmu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Leon, 24.1.2012 o 22:52

tak už to je až na Moravě odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Karin, 4.1.2012 o 8:06

Dalšie potvrdené ACH vojenské lesy Pliešovce 3ks diviakov uhynuli 2 psy.Za socializmu sa psy proti tejto chorobe bežne očkovali! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper7x57, 26.12.2011 o 22:02

Jakubisko zanes ho na veterinu ale cim skor nech zistia co sa deje !! je mi luto psika ja mam doma dvoch a caka ma este jedna polovacka na diviakou som zvedavi ako to dopadne :( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 26.12.2011 o 20:42

Do priameho kontaktu sa túlavý pes možno nedostane, ale ACH sa vraj rozširuje aj slinami, možno aj pachovými výlučkami, krvou postrelených diviakov, atď. Je mi ľúto každého psa, aj túlavého, ja som to len dával do súvislosti s tými, ktorí vyčítajú vakcinácii podiel na zvyšovaní stavu líšok. Čiže v besnote vidia pomocníka v jeho znižovanie, resp. aspoň stabilitu. Takto som aj ja myslel na znižovanie počtu túlavých psov v revíri. Na poľovných som vôbec nemyslel a preto v tom nevidím nijakú úbohosť a neetickosť. Úbohé sú oba prípady, ja ich obhajovať nebudem a ako im predchádzať, už som tu písal - nerušiť lovom párenie líšok, ani diviakov. Aby sa zver plodila s plnohodnotným, štandardným imunitným systémom, odolávajúcemu besnote, ACH, KMO, prašivine, atď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off premvadasz, 26.12.2011 o 18:09

jakubisko911 odkaz tu mas kontakty na statnu vet.spr. pod mapou SR su kontakty na regionalne spravy ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 26.12.2011 o 18:08

Ak sa pred smrťou škriabal na hlave až do krvi, bol nervózny a plachý tak to bola na 99% ACH. S istotou asi veterinár. Je mi ľúto tvojho psíka. Dnes bol aj môj kopov v kontakte s uloveným diviakom kým som ho uviazal na vodítko, stihol ho poňaťahovať tak uvidíme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off yegi, 26.12.2011 o 18:01

jakubisko,je nám úprimne ľúto Tvojho psíka,ale mohol by si upresniť,kde sa to udialo? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jakubisko911, 26.12.2011 o 17:56

drahy bratia polovnici prave dnes mi uhynul bavorsky farbiar ktory bol pred tyždnom v kontakte z prasatom ktore otec strelil.Mam važne podozrenie ze zdochol prave na tuto chorobu ako by sa dalo zistit ci to tak nozaj je????? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sniper7x57, 21.12.2011 o 20:35

vlcko TY by si určite neľutoval svojho psika podla toho ako reaguješ je to ubohe a neeticke voci ostatným ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off babrosX, 21.12.2011 o 12:05

článok je prevzatý z francúzskeho časopisu, takže šéfredaktorka mi nevedela dať bližšie informácie. K príspevku od nicku Osamelyvlk sa vyjadrovať nemienim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 21.12.2011 o 10:58

Vlčko ty si strašny kreten,skus porozmyšlať kolko psov tulavych bude v kontakťe z diviakom a kolko polovnych ... kde je vačšie % umrtnosťi. ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jelsovec, 21.12.2011 o 10:30

a proti bludným reformátorom by nám mal pomáhať už len Pán Boh :) ad babrosX - autor asi myslel za zneškodnenú , pretože v oblastiach bez potvrdeného výskytu je zakázané vakcinovať... zoznam oblastí je uvedený v tomto rozhodnutí odkaz .... čo sa týka vakcín, treba osloviť autora, lebo zjavne má informácie, ktoré my nemáme...len prečo ich potom neuverejnil v článku....hm ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 21.12.2011 o 10:07

ACH by nám mala pomáhať proti túlavým psom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 163 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM