Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Guľobrok - výhody - nevýhody - diskusia

autor: off dodo2307
pridané: 6.1.2011 21:17

Je v praxi výhodnejší guľobrok alebo nie a prečo?

počet zobrazení: 74 185
počet hlasov: 2
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Edu, 20.5.2015 o 15:51

petjan spomenul som to viackrát . GB sabatti 7x65 x 12 som predal kupil som si klasickú opakovačku v kalibri W 270 . Kúpil si ho Karči a je veľmi spokojný . Zbraň mu vyhovuje čo som veľmi rád . Vôbec nejde o to či niekto vie strielať alebo nevie .Ano strielať viem i dosť presne . Ako spomenul jaro1 , ktorý si vymyslel príbeh že GB si kupuju super strelci je samozrejme dosť veľký nezmysel . Proste ja som brokovú hlaveň vôbec nevyužíval naopak skôr mi chýbalo napríklad na spoločnej poľovačke rýchle prebitie . Komu vyhovuje GB nech si ho kúpi nikoho neodsudzujem . Niesť si na posed na srnca , diviaka , jeleňa, daniela atd ešte brokovú hlaveň mi neprišlo dobrým nápadom . Prečo som si nekupil jednohlavnovu zlamovačku tiež odpoviem . Lebo neboli na trhu a preto lebo GB sa mi zdal dobrý nápad .Prax ukázala že to dobrý nápad nebol opakujem pre mna . Nie pre každého orol si nevie GB vynachváliť ako i mnoho dalších polovníkov . Je to vec názoru a využitia v praxi .

dať hlas príspevku | počet hlasov: 15

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 635 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off orol, 11.2.2011 o 15:19

Legálne požičiavať guľovnicu je v zmysle zákona možné a dá sa uplatňovať dvomi spôsobmi a to tak, že jednu zbraň v rodine budú mať zapísanú v zbrojnom preukaze dvaja (vrátane karty zbrane). Druhý spôsob je ten, že si môžem zapožičať guľovnicu od "akejkoľvek osoby" na dobu potrebnú a riešim to tiež normálnou zákonnou cestou cez OV - PZ správne oddelenie. P.s- alebo ma opravte. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.2.2011 o 13:18

gotrek nemám znalosť ako sa dá legálne požičiavať guľovnica a ešte k tomu dosťkrát. Až budeš mať to sako potom mi napíšeš ako je to s tým GB. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off gotrek, 11.2.2011 o 12:47

Ja nie. Má ju otec a mal som ju dosť krát požičanú. ja nevravím že je lepšia tá alebo tá zbraň. ja vravím, že mne sa z nejakého dôvodu viac páči GB. Aj keď teraz mám v pláne SAKO 85 Bavarian si zadovážiť. To ale neznamená, že by som zanevrel na GB. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.2.2011 o 12:33

gotrek verím ,že ho máš rád . Moja otázka je mal si niekedy sólo guľovnicu ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.2.2011 o 12:31

fero ja som napísal iba skutočnosť ako som svoj guľobrok využil za 12 rokov používania . Realita je taká ,že som 2 x vystrelil na líšku . Rýchle opakovanie prípadne oprava mi pri stovkách vystrielaných guľových nábojov chýbala viacej . Ak sa tebe Gb páči nech Ti slúži . Čo sa týka pukania po sojkách a strakách pri posledke a postriežke . To je u nás nereálna vec ,aby som písal stále do knihy 3 výstrely straka :-D potom sojka potom mačka a potom sa nájde v lokalite padnutý postrielaný srnec a výbor si ma predvolá ,že som v danej lokalite pukával iba ja po vtáčikoch aby som podal vysvetlenie . Nuž môžem to vysvetliť a ani ma možno nepotrestajú . Každopádne si budú o mne myslieť,že som buď pytiak alebo totálny blb. Okrem toho ani sojku ani straku za škodnú zver nepovažujem . Mačka toho okrem myší tiež moc veľa neuloví ba ani pes . Okrem iného sa dajú odloviť aj guľovnicou. Netreba na to brok . Ešte si trúfnem na 20 m trafiť psa či mačku ba i líšku . V dobách komančizmu keď stala koža 1000kčs si mnoho ľudí mohlo takto privirobiť . Dnes nemá líščia koža skoro žiadnu cenu . Kedže využívaš častejšie sólo guľovnicu iba si potvrdil ,že žiadnych 100% využiteľnosti sa proste nekoná. Koho srdcovka je lov líšok samozrejme ak niekto chodí špecialne na líšku môže si zobrať malokalibrovku ,brokovnicu alebo GB . Vlastním všetky tri ale s gb som špecialne na líšku ešte nebol . Obyčajne beriem malokalibrovku . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gotrek, 11.2.2011 o 12:18

Ja mám GB a mám ho rád. Ako už bolo spomenuté je ideálny na líšky a nemám s ním problém loviť aj inú zver, tým myslím raticovú. Ak idem napr. niekedy aj na kačky vymením hlavne a hotovo. Ja som s tou zbraňou spokojný a nemám dôvod na ňu nadávať. Jej váha je posledné čo ma trápi. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fero, 11.2.2011 o 11:45

Edu- ty máš neuveriteľnú schopnosť prekrúcať každého a všetko. Tak isto aj misa111, aj keď ti povedal jasne, že GB výužije na 100%. Ak ti je ten tvoj GB na h..no, zober ho do hory švacni s ním o hrubý kmeň buka a odovzdaj ciganom do zberu a ukonči už preboha tuto jalovú debatu. miso111 - chápem a obdivujem ťa. Bol som taký istý v mladších dobach, bohužiaľ teraz už tie kolená vrzgajú a líšky by som odplašil :) Líšky boli moja srdcová záležitosť, lovil som ich tiež GB - 5,6x52R/12 a dodnes si myslím, že na ne nie je nič lepšie ako GB. Pritom so mal povolenku na všetko a vlastnil aj guľovnicu. Od januára do augusta som nosil do revíru GB, od septembra do decembra guľovnicu,kto vie čo bolo zákonom povolené loviť vie prečo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 11.2.2011 o 0:00

Ale chápem to ja som roky rokúce napríklad lovil na rybách iba zubáče . Lov líšok má svoje čaro. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 10.2.2011 o 23:43

:))) Edu môj lov líšok nesúvisí s povolenkou. Takú povolenku ako mám ja na VšLP vo Zvolene, má snáď len prezident :DDD. Ročne lovím pochopiteľne aj iné druhy zveri. Líšky ma však nateraz tak upútali, že sa im venujem viac ako čomu koľvek inému. Ale mám svoje viacročné obdobia. Momentálne majú smolu líšky:) Keď budem mať reumu a neostane mi iné len pravidelne navštevovať ortopéda, reumatológa a kolená si mastiť borsučou masťou, presedlám na iné druhy zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.2.2011 o 23:29

Keď Ti pasuje neni o čom miso111 . Na tvoje lovenie líšok bude uplne super zbraň . U nás lovíme srnčiu zver,diviačiu,jeleniu a mufloniu . Samozrejme i škodnú .Možno nemáš povolenku na inú zver a preto lovíš líšky. V takom prípade je GB výborná voľba. Ak je polovačka na škodnú beriem brokovnicu. Ak idem na zver raticovú nosím síce brokovú rúrku ale jej použitelnosť v praxi je za 6 rokov 1 výstrel :-D . Takže ja líšku malokalibrovka alebo broková kozlica 12/12. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miso111, 10.2.2011 o 23:00

Ja našťastie netrpím komplexom inakosti. Som vážne rád že som SLOVÁK. Osobne mám neskutočnú sympatiu k zlamovacím zbraniam a len tým dokážem vysvetliť svoj vzťah ku GB. Navyše len mojej motyčke a druhej rane v štvrťsekunde ďakujem v jednom okamihu za svoj život :)..... a niet na prekrásnu brokovú ranku na privábenú líštičku s následným šúsom na zaslepeného lišiaka.....NIRVÁNA!!! Každý sme strihnutý istým smerom :DDD ...vážne neviem čo mi líšky v minulom živote urobili. Asi som bol myš :DDDDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.2.2011 o 22:48

miso111 možno práve toto je ten mindrák tiež Slovákov . Trpíme komplexom ,že na Slovensku sú ľudia iný . Vôbec si nemyslím ,že by sme zaostávali za našimi českými bratmi .Ani za debatami iných krajín. Veľmi dobre poznám takéto debaty i na fotoserveroch a nie iba československých . Faktom je ,že tu sa mieša do debaty kopec detí pod 15 rokov . Naozaj je ťažko vysvetliť 14 alebo 12 ročným deťom ako je to s guľovnicou. Minimálne tri mesiace v roku chceš mať možnosť aj strelby guľou aj strelby brokom . Ostatných 9 mesiacov by bola naozaj asi vhodnejšia guľovnica a možnosť rýchlej opravy na postriežke či posliedke na raticovú zver. Líška sa dá odloviť aj guľou . Ja Ti obľubu GB neberiem . Vlastním ho tiež a bol to životný omyl . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso111, 10.2.2011 o 22:28

A ak môžem nesmelo k téme...vcelku tuším na čo mi je GB vzhľadom na to, že lovím počas zimy viac líšok ako akejkoľvek inej zveri počas celého roka. Minimálne tri mesiace v roku by som ho nevymenil za nič. Toľko z mojej strany... Apropóóó pozdravujem všetkých diskutujúcich. Prečítať si príspevky stálo naozaj za to. Je tu v skutku pár výnimočných osobností..... :DDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off miso111, 10.2.2011 o 22:17

Táto diskusia sa vyvinula (v podstate ako väčšina ostatných) očakávaným smerom. Osobné invektívy, sarkazmus, výsmech...atď. :) Aspoň viem, že som zas na Slovensku. Jednoducho SLADKÝ DOMOV! Už viem čo mi vždy za hranicami chýba. :)))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.2.2011 o 16:58

dados celkom určite :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dados, 10.2.2011 o 16:21

zeby zivotny omyl :DDD ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.2.2011 o 16:14

Dnes som sa nasmial do vôle :-DDD Michaln pridá fotku svojho ruského GB s otázkou : Uhadnite co je to ? Príde Blaser300VM a odpovie :-D : Zeby zivotny omyl? odkaz Rehooooooot. Dados kamaráta úprimne ľutujem s tým trojakom na tých bažantoch to musí byť hlboký zážitok . To len potvrdzuje ,že sám nevie prečo si kúpil trojak . Keby ho však predal celkom iste nájde blba čo ho kúpi z príčin nejakých neukojených vášní . Za utržené peniaze si môže kúpiť brokovú kozlicu 12/12 a serioznu sólo guľovnicu. Skončil by tak etapu svojho utrpenia napríklad na tých bažantoch . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off dados, 10.2.2011 o 16:04

to je jedno , on to tak má... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.2.2011 o 15:42

dados ,že ho pozdravujem :-D guľa nemusí byť naspodu .Trojak nie sú karty. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dados, 10.2.2011 o 15:26

Edu jeden kamarta ho pouziva aj na bazanty.... trojak je teda brokova dvojka a gula naspodku vsak ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 10.2.2011 o 13:36

tempus vieš koľko sa vyrobilo puškohľadov taxco,edenberg a tacitical ? A nerobia ich na sklad . Ľudia si to proste kupujú ako kozmodisk a iné veci. Nebankovka tiež nestačila jedna muselo ich byť viacero . A ľudia vkladali a vkladali :-D Tešili sa z rozprávkových úrokov :-D Nejako pritom strácali pojem o realite. Ja som tiež urobil hlúposť ,že som si kúpil GB . Nemám prečo si nepriznať ,že túto zbraň nevyužívam na to na čo by mala slúžiť . Sú na tom ľudia i horšie napríklad trojak to už vôbec neviem na čo má byť zbraň :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 10.2.2011 o 12:14

Co sa tyka tejto temy tak ano... :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 10.2.2011 o 11:20

Tak potom si uz asi nirvanu dosiahol. Zavidim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dusab, 10.2.2011 o 11:14

Mne je na rozdiel od teba vsetko jasne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 10.2.2011 o 10:51

Tempus, ukážkovo sa prezentuješ ako primitívny človek. Z tohto dôvodu už nemienim s Tebou ďalej diskutovať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tempus, 10.2.2011 o 10:34

Trubka, aj ta niekedy napadlo, že keby bol gulabrok na dve veci, asi by sa uz nevyrábali? Takže ma nejaku vyhodu alebo nemá? Skus pohnut ak to dokazeš a zamysli sa. Ci snad to vyrabaju aj v nemecku len na sklad??? Alebo su snad vsetci trotli a dokazu vycapit aj par x tisic Eur za zbrane, ktore su im na dve veci? Na chvilu strč ten tvoj blaser do perinaka aby si ho nemal na očiach a rozmýšľaj, že na čo asi niekto zletoval gulovu a brokovu hlaveň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 10.2.2011 o 8:42

tempus, ani súdruhova sa takto nemiestne nechovali ako ty. Teba tu nikto neuráža, bol by som rád, ak by si sa mohol zdržať urážok a tiež by si mohol prezentovať svoj názor a nie skresľovať názory druhých. To čo popisuješ som nikdy neprezentoval a nikdy som sa takto nevyjadroval. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tempus, 10.2.2011 o 8:30

masoSadomarian, ty si snad uplny debil. Ked to chces konecne pocut, najpouzitelnejsia a najlepsia a naj naj naj naj zbran je tvoj blaser v kal. 9,3mm, na nom kukatko meopta a do vačku par partonov RWS EVO. Toto je ta spravna zostava pre naj polovnika. Kto to nema je chudak. Uz si spokojný???? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 10.2.2011 o 8:26

Iboo, podľa príspevkov, ktoré tu odzneli si skôr myslím, že GB je skôr nepoužiteľný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 9.2.2011 o 22:33

MSmarian - nie výhodnejšie, ale použitelnejšie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 9.2.2011 o 20:51

MSmarian už dávno sme prišli na to :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 9.2.2011 o 20:14

Už ste prišli k nejakému záveru, čo je výhodnejšie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 9.2.2011 o 15:45

To je jasné Iboo jednoúčelovosť nespochybňujem ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 9.2.2011 o 15:29

poacher - nič to ale nemení na veci, že guľ. dvojak je jednoúčelová zbraň.preboha s poloautomatom na big five? jedine v zlom sne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Poacher, 9.2.2011 o 15:27

Iboo pokiaľ strieľaš pri dvojaku, alebo guľovej kozlici striedavo z oboch hlavní s krátkym časovým odstupom, k výraznejšiemu posunu zásahov by nemalo dôjsť, keďže sa zohrievajú obe hlavne a teda tzv. bimetalický efekt je tak do značnej miery eliminovaný. Edu význam dvojaka je v tom, že keď potrebuješ rýchlo opakovať výstrel - napr. pri love "big five" je potrebné mať možnosť okamžitého opakovania s najväčšou možnou elimináciou zlyhania, ktoré je podstatne častejšie u poloautomatických či automatických zbraní. Ja by som na takýto lov určite uprednostnil dvojak resp. guľ kozlicu pred polo alebo automatom. Tak isto pri dohľadávke nebezpečnej zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 9.2.2011 o 15:02

dados - nakolko je guľová kozlica alebo guľový dvojak zbraň so zväzkom dvoch hlavní, aby to nemalo 8 kg tak je použitá hlavňovina s finálnym opracovaním na tenšiu hrúbku steny hlavne ako bežné sólogulovnice, naproti tomu ale pevnosť zvyšuje ich kombinácia, čiže zväzok.tenšiu hlaveň zohreješ oveľa skôr ako hrubšiu, pri nerovnomernom ohrievaní hlavní u dvojhlavňovej gulovej zbrane môže dôjsť k posunu zásahu vplyvom nerovnomerného ochladzovania.Váhovo sú samozrejme aj guľ. dvojáky rovnako ťažké ako sólogule, ale s vadami ktoré som už spomínal vyššie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.2.2011 o 19:54

guľový dvojak je iba o nejaom image alebo neviem presne o čom. Význam má asi ako drahé hodinky . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 7.2.2011 o 19:52

lubenko veď pohoda . Samozrejme nikomu neberiem názor na GB . Sám ho mám popísal som moju praktickú skúsenosť s touto zbraňou . Zabudol som spomenúť ,že som mal rozletované hlavne . Zbrojár čo mi to opravoval povedal ,že je to bežná porucha GB . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 7.2.2011 o 19:46

dados myslím že je rozdiel vláčiť dve guľové hlavne a rozdiel vláčiť len jednu ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dados, 7.2.2011 o 19:46

to písal orol uz sicepar prispevkou dozade jetak ? nesce sa mi tohladat ale on to potvrdí , ja to súdit nemozem , ale bolo to tu napísané... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 635 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM