Heming hunting
dnes je piatok,  29. marec 2024,  meniny má Miroslav,  spln: 25. marec 2024,  dnes východ slnka: 05:31,  dnes západ slnka: 18:09
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Poľovná kynológia a nový zákon o poľovníctve - diskusia

pridané: 29.11.2010 22:53

Mam tu novú tému na diskusiu :Nový zákon o Poľovníctve kontra poľovná kynológia. Ja osobne po preštudovaní nového zákona mam pocit, že slovenská poľovná kynológia bude čím viac upadať. Podľa mňa to bude hlavne sposobené tým, že doposial = zákon 428/2008 ukladal za povinnosť aby každý poľovný revír prihliadajúc na stav zveri a aj výmeru mal príslušný počet poľovne upotrebiteľných psov .Toto nariadenie však neplatí vydaním nového zákona.Myslím si , že prichádzame do stavu kedy obhospodarovateľ poľovného revíru nemusí mať poľovne upotrebiteľneho psa a tým sa neguje aj cieľavedomé šľachtenie poľovných plemien , kontrolovaný chov a hlavne chov jedincov s rodokmeňom. Keď si to v krátkosti zhrnieme načo by si zakupoval niekto napríklad : NDS alebo jazvečíka s rodokmeňom keď mu to zákon neprikazuje aby mohol poľovať v uznanom revíri.Podľa mojho názoru týmto zákonom len podporujeme bezpapierový a nekontrolovaný chov + chov domácich miláčikov a tým zároveň strácajú svoje plemena opodstatnenie načo boli dlhú históriu šľachtené. Čo vy na to ?

počet zobrazení: 7 843
počet hlasov: 5
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on dolfi, 19.2.2024 o 13:23

Len ešte nevyrobili termo čo dohľadá a zastaví unikajúci poranený kus..Ja už chytrakov,čo prosia o dohladavku po predošlých múdrych rečiach posielam si s termom dohľadať samích.Ved PSA netreba

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

komentáre

zoradiť
off schmetterling, 21.2.2024 o 8:27

Reakcia na príspevok od Goro11, 20.2.2024 o 9:43 :
Goro pri poľovných psoch som vyrastal. Doma sme mali napred ASS a potom SHS, dedo choval WSS. Takže sám viem, o čo všetko som ochudobnený a aj preto sa hneď ako to pôjde chystám psa obstarať. Kvôli absencii psa nechodím na kačice a posliedka len tak po revíre s brokovnicou na pleci alebo len s ďalekohľadom na krku nemá taká čaro, nakoľko psík mi vždy ukázal viac zveri ako dokážem zachytiť svojimi zmyslami ja. A o dohľadávaní ani nehovorím. Našťastie som ešte nemusel tých svojich pár srncov naháňať po lese, no aj nájsť kus na nástrele vo vysokej ďateline je bez psa náročné. A tú ďatelinu ani termo poriadne nepresvieti.K tomu terénnemu autu som sa vyjadril len kvôli tomu, že si ho spomenul Ty, inak ho vôbec nepovažujem za nevyhnutné pre výkon práva poľovníctva.Inak pozerám, že si z Malaciek, rovnako ako ja :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 20.2.2024 o 16:18

Reakcia na príspevok od elciervo, 20.2.2024 o 12:13 :
termo v kombinácii so psom jednoducho paráda ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Peter10, 20.2.2024 o 15:25

Nedelil by som poľovníkov na dobrých a zlých podľa toho, či chová poľovného psa. Som presvedčený, že aj poľovník bez psa, môže byť dobrý poľovník. Áno vraví sa, že poľovník bez psa je len polovičný poľovník, ale na druhej strane robiť niečo nasilu, nie je na osoh veci. Sám som chovateľ poľovných psov a viem, že človek musí mať k tomu vzťah. Ak ho k psíkom nič neťahá , škoda si psíka kupovať. Veď ten pes by iba trpel, zatvorený niekde vo voliére. Takže pes patrí iba tomu, kto mu vie dať to, čo mu patrí. A to nehovorím o granulách. A ani nepredpokladám, že by mal nastať nejaký rapídny úpadok poľovných psov, pretože, ako ste tu už viacerí písali – dobrý poľovný pes je v poľovníctve nenahraditeľný, či už budeme mať zákon taký, alebo onaký. Skôr si myslím , že pomaly prichádza doba, keď dobrý kynológovia a dobré poľovné psy budú stúpať na váhe a ich služby budú aj patrične ocenené. Pretože zatiaľ to tak nie je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off MarekPO, 20.2.2024 o 14:05

Zdravím, mňa učili, že poľovník bez psa nie je poľovník. čo je aj pravda. Chápem, že nie každý má možnosť chovať psa, a to nehovorím o výcviku. U nás v združení je dokonca jednou z podmienok pre prijatie za člena chovať PÚP, a to s SD alebo JSS. Ja osobne som si zaobstaral šteňa ešte pred získaním poľovného lístka a zbrojného preukazu. Ako kandidát som s ním urobil skúšky. Prijali ma už za člena miestneho PZ, a medzičasom pribudol aj druhý štvornohý parťák, ktorý je vo výcviku a učí sa od staršieho. Taktiež vlastním termo a aj nočné videnie, ale bez psa si ozaj neviem predstaviť správnu poľovačku. Nevlastním terénne auto, nevidím v tom žiadny problém, zatiaľ som si vždy vedel poradiť. Nehovorím že moji psy sú najlepší, ale vždy ma poteší, keď môžem prijať pozvanie na poľovačku do okolitých revírov, keď strelci na štandoch pochvália psíka, keď mi pes zachráni zbabranú ranu... Myslím že bez psa by som ani z polovice nemal toľko nielen poľovníckych zážitkov ako mám teraz, a o tom to je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off elciervo, 20.2.2024 o 12:13

Reakcia na príspevok od dede, 18.2.2024 o 18:19 :
Termo môže byť (je) dobrý pomocník,ale nie náhrada... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Goro11, 20.2.2024 o 10:02

Reakcia na príspevok od dolfi, 19.2.2024 o 13:23 :
A tiež by som chcel vidieť, ako s termom bezradne pozeraju na ulovenu kačku či hus v strede rybníka, alebo či ju vôbec vidia v rakosí, alebo sluku v malinčí.A ešte je tu zastavenie poranenej zveri, ci aj zdravej zveri pri dureni, či vyhnanie škodnej z nory. Tvrdenie, že termo nahradí psa, je podľa mňa úplne odtrhnuté od poľovníckej reality a skôr potvrdzuje smutnú realitu,že poľovníctvo je pre mnohých v súčastnosti, už len sedenie na posede, streľba a divina. A ako vidno za zver je považovana už len zver raticova podľa "termo tvrdenia". Je smutné nachádzať v revíri pravidelne kusy, už v rozklade po takýchto "sniperoch", ktorý nepotrebujú psa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Goro11, 20.2.2024 o 9:43

Reakcia na príspevok od schmetterling, 17.2.2024 o 21:02 :
Dobre. Úmysel tam je. Nemáš na to podmienky. To chápem, aj keď som toho názoru, že kde je vôľa, tam je cesta. Nebolo mojim úmyslom to takto zovšeobecniť. Skôr som myslel na ľudí, ktorý už na začiatku vedia, že poľovný pes nie je nič pre nich a sú medzi nimi ľudia čo majú doma "gaučaka", ale o poľovnom psovi nechcú ani počuť. Asi to má niečo spoločné s pohodlím, to naozaj neviem. Píšeš, že máš terénne auto. Tiež si nemyslím, že práve toto robí poľovníka, aj keď dnes je to veľmi dobrý pomocník. Dúfam a prajem ti veľa poľovných úspechov a tiež, aby sa ti splnilo, že raz budeš polovat s polovne upotrebitelnym psíkom. Môžem ťa totiž ubezpečiť, že tie zážitky ti nevykompenzuje žiadne termo. Z môjho pohľadu je poľovníctvo o nadšení, vášni a zážitkoch, úcty k tradícii a kultúrnemu dedičstvu. Pokrok určite nezastavime, to je dané. Účasť na takom memoriali Karla Podhajskeho je ale zážitkom na ktory sa nezabúda.Ale nechajme to. Našťastie je stále veľa nadšencov poľovníckej kynológie, ktorý túto krásnu a prospesnu súčasť tradičného poľovníctva ešte dlho udržia pri živote. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off zbojnik1, 20.2.2024 o 6:45

no ja mám teraz šteňatá papierové a veru že predať ich je problém ale kôli tomu, že ja mám termo o psa sa treba starať načo mi je pes a tak podobne. a to hovorím iba o poľovníkoch v najbližších revíroch ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on dolfi, 19.2.2024 o 13:23

Len ešte nevyrobili termo čo dohľadá a zastaví unikajúci poranený kus..Ja už chytrakov,čo prosia o dohladavku po predošlých múdrych rečiach posielam si s termom dohľadať samích.Ved PSA netreba ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off dede, 18.2.2024 o 18:19

V dnešnej dobe je pes nahrádzaný termom...to je realita... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off schmetterling, 17.2.2024 o 21:02

Reakcia na príspevok od Goro11, 12.2.2024 o 21:05 :
Goro11, momentálne podmienky mi neumožňujú chovať poľovného psa ( byt 48 m², dve malé deti a manželka alergická na psiu srsť). mám aj terénne auto, pušku, no za rok ulovim jedného až dvoch srncov ( najčastejšie I Vt), občas nejakú holú, diviaky idú mimo mňa. No okrem tohto pravidelne prikrmujem drobnú zver, v revíre chcem navrhnúť zmeny v prístupe k drobnej a snažím sa nájsť priestor na výsadbu stromov, krov a políčok pre zver. Takže len preto, že teraz nemôžem mať psa ( hoci keď sa zmenia okolnosti chcem si obstarať NP), nie som poľovník? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Sager, 16.2.2024 o 8:03

Reakcia na príspevok od Goro11, 12.2.2024 o 21:05 :
Vývoj ide nezadržateľne dopredu. Voľakedy platilo, že poľovník bez psa nie je žiadny poľovník. Dnes planí, že "lovec" bez terénneho auta nie je žiadny "lovec". Stačí puška a auto do terénu. Nuž čo, to je nový trend. Lenže skutoční poľovníci sa nevedia k tomu "prispôsobiť". Goro11 nemôžem inak, len s tebou súhlasiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Goro11, 12.2.2024 o 21:05

Reakcia na príspevok od Lesky, 30.11.2010 o 13:42 :
K úpadku poľovníckej kynológie to smerujú hlavne "lovci" ktorý údajne nemajú vzťah ku psom a k polovaniu s nimi.Chyba osveta a vedenie mládeže týmto smerom. To žiadny zákon nevyrieši.Len malý chalan ktorý sa zúčastní úspešnej dohladavky jeleňa, či diviaka, výstavy s otcovym či dedovym psíkom, sútaže stavačov, ci duricov má veľkú šancu stať sa nadšeným poľovníkom a poľovným kynologom. To je celé. Poľovník bez psa? Smiešne. To si myslím ja. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off goret, 6.5.2022 o 11:55

Vážení prítomní, údajne došlo k zmenám v zostave Predsedníctva Kynologickej rady Slovenského poľovníckeho zväzu. Poznáte niekto detaily? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nugy, 28.6.2011 o 10:48

Asi to nieje v správnej téme, no nechcem zakladať kôli tomu novú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nugy, 28.6.2011 o 10:42

Tu sú aj komntáre zaujatých : odkaz Toto je rozhovor zo Šubom: odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 3.12.2010 o 9:13

Jeno, vieš ako sa informovali naši starí otcovia a ich predchodcovia o dobrých psoch? Ústnym podaním pri rôznych stretnutiach a nechýbal im na to žiadny zákon, vyhláška či iný predpis. A div sa svete, ich psy hoci neboli ovešané CACT-mi a CACIT-mi im na poľovačkách pomáhali a oni sa za ne nemuseli hanbiť. Jeno, ja ti rozumiem, aj mne je ľúto kam dospela naša poľovná kynológia, len si myslím, že žiadne zákony, vyhlášky či iné predpisy ju nespasia, ak sa nenájde dostatok statočných s chuťou a odvahou ju spasiť. Dnes stojí proti nim nenažratá a ziskuchtivá presila opantaná aroganciou moci, ktorej nie je nič sväté, teda okrem prachov a slávy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Jena,Horalka, 2.12.2010 o 22:55

Goret nedávno som písal na túto tému aj semestrálku na VŠ TU Zvolen a kôli tomu som to tu hodil do plena...na diskusiu. Ano jednou z možností k východiskovému stavu som navrhol aj ja aby keď už je zakomponovaná v zákone fyzická inventarizácia psov tak nech bude aj uvedený v legislatíve niejakou "kozmetickou" úpravou potrebný počet psov pre daný poľovný revír aby mohol fungovať ako má. ALE!!! Navrhujem aby potom mal daný revír aj vytvorené zmluvy s Majiteľmi poľovne upotrebyteľných psov. V zmluve by bolo zakomponovane : mobilnosť , dostupnosť,služba predovšetkým hlavne pre to dané združenie a finančna odmena v prípade úspešnej alebo neúspešnej dohľadávky alebo inej práce, s ktorou súvisí vykonávanie práva poľovníctva s poľovne upotrebiteľným psom. Pretože nemožno len prihliadať na dohladávky.V denšnej dobe aj keď si všetci dobre uvädomujeme, že populácie malej zveri upadajú ešte vždy sa usporadúvajú poľovačky na malú zver: zver pernatú ...komorované bažanty...takúto poľovačku nezvládneme úspešne bez stavača a výborného aporera. To si treba priznať.Ja aj ty sám dobre vieš, že lepšie sa pracuje so psami keď je o ich prácu záujem (mam namysli tie ktoré chováš a máš na dvore) podľa mńa by sa takto poľovnícka kynológia posunula vpred. Ďalším veľmi veľkým prínosom by bolo keby sa zamedzilo kúpe poľovných plemien osobám , ktoré nemajú nič s poľovníctvom spoločné...Vysvetlím:Znovu príklad na stavačoch: Teta z paneláku si kúpi NDS lebo sa jej páči... je úspešna podnikateľka a peniaze u nej nehrajú veľku rolu...niekde vyčíta že pes sa dá uchovniť a peniaze sa jej tak môžu postupným krytím súk vrátit.Prečo nie? Následne kontaktuje strýca Otta Banása a dá psa vycvičiť. pes spravy všestranky a jesienky v I.C a je chovný.všetko je OK pokial si ho panička neväzme spat do paneláku....od toho momentu tenpes maximálne vidí mestský park a CHRÁŇ BOH aby šiel do poľa alebo niejaká hľadačka a vystavovanie v rákosí ...a toto má byť krycí pes ? my potrebujeme psa ako krycí materiál aby to pracovalo nie toto...si myslím že tento problem začína naberať na obrátkach bez ohľadu na to ake plemeno chovám ja alebo ty...a po svete je nespočetne množstvo vyšľachtených spoločenských plemien... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 2.12.2010 o 11:56

Jeno, na povinnej každoročnej fyzickej inventzácii poľovných psov v danom regióne na úrovni OPK nevidím nič zlé, ak by sa robila zmyslupne a slúžila na to, aby sa vedelo, kde kto má akého psa, aby napr. bolo možné sa s daným človekom dopredu dohodnúť na prípadnej dohľadávke vysokej alebo zabezpečiť spoločnú poľovačku vhodnými psami. Tzn., aby si si mohol na úrovni regiónu vyberať a nie používať to čo ti bolo nanútené. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 2.12.2010 o 7:29

apple, z právneho hľadiska som fyzická osoba, ktorá sa venuje chovu poľovného plemena pod FCI a má záujem, aby tieto psy nezabudli na čo boli vyšľachtené. Som za to, aby poľovný pes bol v prvom rade zdravý, pracovitý a aj pekný. Mne osobne je jedno, či ma niekto nazve po novom poľovným kynológom alebo po starom psiarom. Označenie psiar, zaužívané v minulosti pre vodičov a chovateľov poľovných psov, sa mi páči viac, pripomína mi to detstvo a starú mamu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 1.12.2010 o 22:30

neberte môj príspevok ako provokačný, myslím to vo všetkej vážnosti. skúste niekto zadefinovať poľovnícku kynológiu a jej právne postavenie. prosím o seriózne príspevky, táto téma si ju veľmi zaslúži. samozrejme sa vyjadrím aj ja, podľa mňa je to nejaká zaužívaná fráza z čias totalitného spz bez právneho obsahu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Jena,Horalka, 1.12.2010 o 20:16

Milí kolegovia je z časti pravda čo tu uvádzate ale zabudli sme na jednu podstatnú vec. Najväčšia diera v našom novom zákone je taká, že nie sú tam ani spomenuté a nie to ešte uvedené povinné stavy psov !!! ALE !!! je tam jasne uvedená povinná fyzická inventarizácia psov minimálne 1x za 2 roky. Ale ja sa teraz pýtam : Aká fyz. inventarizácia psov - akých psov, keďže združenia nevlastnia žiadnych psov lebo im to zákon neukladá. je to na dlhé lakte ale uvedomme si, že jeden odstavec neguje ten predchádzajúci. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pavian, 30.11.2010 o 19:46

Čo z toho vyplýva? No hlavne to, že tento zákon je iba akýmsi zlepencom, ktorý mal nahradiť pôvodný "zlý a zastaralý" zákon o poľovníctve... :((( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubto, 30.11.2010 o 17:22

"ich potreba na dohľadávku vysokej mi chýba" - v tomto zmysle tam nič nechýba - ako napísal Goret, a ja ho len doplním o § 63/2. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 30.11.2010 o 14:17

§19 Poľovnícky hospodár, (10) Poľovnícky hospodár je oprávnený e) vyžadovať v poľovnom revíri od osôb vykonávajúcich lov zveri včasné dohľadanie postrieľanej zveri pri použití poľovne upotrebiteľných psov, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lesky, 30.11.2010 o 13:42

Jena, Horalka má z časti pravdu, v zákone je síce potreba držania poľovne upotrebiteľných psov na spoločné poľovačky ale ich potreba na dohľadávku vysokej mi chýba, taktiež brlohárenie už vôbec nie je spomenuté...podľa mňa to smeruje k úpadku kynológie a to je škoda.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubto, 30.11.2010 o 8:46

Goret dobre napísané. Jena,Horalka treba si zákon prečítať pozornejšie... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rempo, 30.11.2010 o 7:52

Goret súhlasím s tebou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 30.11.2010 o 7:16

Ľudia, ktorí sa psom chcú venovať, sa im budú, bez ohľadu či im to niekto direktívne prikazuje alebo nie. Poľovné plemená boli vyšľachtené pred poľovníckym zákonom z roku 1962, ktorý ich prikazoval vlastniť. Úpadok poľovných plememien nenastal až po zavedení nového poľovníckeho zákona z roku 2009, ktorý ich už neprikazuje vlastniť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov