Heming hunting
dnes je piatok,  3. máj 2024,  meniny má Galina,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:26,  dnes západ slnka: 19:00
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vábenie líšok - diskusia

autor: off sipoo
pridané: 18.11.2010 19:25

Chcem sa spýtať ci privabim lisku aj s posedu alebo racej byt pod posedom a aky je najlepsi brokovy naboj

počet zobrazení: 8 199
počet hlasov: 1
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 50 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off rado100, 15.12.2011 o 17:22

Dados 100%ná vábnička ani nie je. Ak chceš mať veľkú šancu na úspech,musíš vábničky kombinovať. Ak líška nereaguje na vrešťadlo, môže pekne zareagovať na lasičku alebo naopak. Ja osobne nosím so sebou vrešťadlo,myškovačku,turbomyškovačku, drozda a lasičku. Veľakrát sa mi stalo, že som z lesa na lúku vytiahol líšku na vrešťadlo, ale viac naň nereagovala. Na streľbu bola ešte veľmi ďaleko tak som zapískal drozda a chytila sa. Myškovačka je vhodná ak chceš dostať líšku bližšie napríklad na brokovú streľbu, lebo jej zvuk je jemný líšku tak rýchlo nevyplaší. Ale ako pri každej poľovačke zo všetkého najdôležitejšie je poľovnícke šťastie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vladenko, 15.12.2011 o 15:28

Dados, na kratšiu vzdialenosť povedzme 50-100 m je myškovačka oveľa účinnejšia, ale na väčšiu vzdialenosť, je účinnejšie vrešťadlo, jeden krát sa mi na poli stalo, že som na jedno zavrešťanie, zaregistroval približujúcu sa líšku z troch strán naraz! Keď bola tá najbližšia asi na 80m použil som myškovačku a pritiahol som ju na 25m, to už bol kamarát pripravený a pekne ju dofušoval s malorážkou. Ale ako príklad ... P.S. mne niekoľko krát sova pristála na hlavni trčiacej z posedu, jeden krát som sedel s kamarátom na otvorenej lavičke, a po zamyškovaní, pristál kamošovi na hlave kuvík, ten skoro dostal infarkt, lebo samozrejme priletel ako duch, kuvík sa hneď spamätal a pri odraze, zhodil mne z hlavy čapicu s krídlom, kamoš ledva chytal dych a ja som sa skoro od smiechu válal ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Vladenko, 15.12.2011 o 14:44

Ešte šťastie, že žiadny revír nemáš Joži. U jožiho v jeho revíre by bolo toľko líšok, že posledné kúsky drobnej by zmizli ako prvý sneh, a líšky sa chodili kŕmiť do dvorov k ľuďom. Ešte že to je všetko len vo virtuálnej rovine, v " Jožiho virtuálnom revíri " ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 15.12.2011 o 14:02

Takto toho nedocieliš. Celoročný lov líšky hrdzavej je v SR už roky a ten kto to uzákonil iste vedel čo robí. Líšku decimovala jedine besnota, minimálne zákožka svrabová a ak nie je prirodzená príčina jej mortality, musí z&siahnuť človek a v prípade vysokej reprodukčnej schopnosti líšok dosť radikálne. Ale téma je vábenie líšok nie ochrana tak sa jej prosím držme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 15.12.2011 o 13:31

Je to racionálny postoj - málo ich nemáme. Práve že ich chceme mať menej a kvalitnejších, vitálnejších, nielen bez besnoty, ale aj prašiviny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 10.12.2011 o 18:43

Veľmi zvláštny postoj,asi máte málo líšok. Ak Vám chýbajú príďte si k nám pár zobrať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Osamelyvlk, 10.12.2011 o 17:22

O mesiac keby som ťa nachytal v "mojom revíri" na líškach, tak si dopoľoval. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off feko31, 10.12.2011 o 11:55

Nech si hovorí kto čo chce, ale lov líšok je najzaujímavejší. Uloviť srnca, či jeleňa v ruji nie je problémom. Uloviť diviaka je už ťažšie, lovec musí byť pohotový a dlho sa načaká a vymrzne. Ale uloviť líšku je niekedy umenie. Môžeme si vyskúšať svoje schopnosti, zručnosti, vábenie, ale aj streľbu na väčšie vzdialenosti. Doporučujem pozrieť si videa na You Tube, ktoré nájdete na odkaz. Hoci nórsky lovec hovorí inou rečou, veľmi skoro sa dovtipíte, o čom hovorí a máte možnosť si - podľa vzoru - vyskúšať vlastné vábenie! Teda - lovu zdar lovci a lovkyne a o mesiac - hurááá, ideme na líšky! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tome83, 1.11.2011 o 16:08

Raduz...jeden môj veľmi dobrý známi vábi výlučne z posedu a za cca 2 roky už takto ulovil vyše 50 líšok. dados...vo všeobecnosti je známe, že vrešťadlo slúži skôr na prilákanie líšky z väčšej vzdialenosti a na dovábenie na dostrel sa potom môže použiť myškovačka, tá je najúspešnešjšia pokiaľ je sneh. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dados, 1.11.2011 o 12:14

mam dotaz , co je podla vas stopercentna vvabnicka ? nie znacku ale typ , pouzivam zajacie vrestadlo no kym som sa to naucil :D zatial som na to privabil 1 lisku a 1 sovu :) , kt priletela asi 2 metre od psoedu :D ale jenapriklad myskovacka uspesnejsia ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off raduz, 1.11.2011 o 10:59

ahojte, mam este otazku k tomu vabeniu z posedu. viac sa mi pozdava nazor, ze zajacie vrestanie alebo mysie pistanie by malo ist zo zeme. takze by som radsej z vysky z posedu nevabil. tu mam ale problem: ked pridem k posedu, zavabim a vyleziem hore. a co dalej? mam po 20 minutach zase zliezt dole, ak chcem vabit? a co ak je liska niekde blizko a prezradim sa? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juross, 9.1.2011 o 13:01

najlepšie vábníčky sú vlastné ruky, najprv veľa líšok odplašíte, ale ak sa to naučíte je úspech skoro vždy zaručený...veľa šťastia priatelia poľovníci ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 8.12.2010 o 18:17

Nordik predátor je běžná vábnička s velkou reklamou.Není k ničemu když člověk neumí vábit ve správnou dobu na správném místě za správných podmínek.Několik desítek let úspěšně používám vábničky firmy Hubertus ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Bradacik, 8.12.2010 o 18:03

Ma nikto prakticke skusenosti s nordik predator? Tiez som na ne pocul samu chvalu len s ich reklami, ale s praktickeho pouzivania nepocut nic. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juti, 28.11.2010 o 4:18

s posedu alebo zo zeme tazko povedat?asi vela zalezi aj od lokality clenitosti a uzivnosti reviru vzdy to zalezi od situacie pouzivam lasicku a aj hlas lisky z vlastnej skusenosti viem ze ked vabim zo zeme liska dovernejsie reaguje ale stalo sa my ze velky lisiak ma videl ist na vysoky posed a 20 minut ma pozoroval a ja jeho bol daleko na dostrel vedel o mne a predsa za sera prisiel na lasicku az pod nohy!zo zeme je ale vacsie riziko ze ta spozoruje treba ju cakat uz s odistenou zbranou broky stvorky a ktomu gulicka ja osobne 22wmr lov zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 27.11.2010 o 18:38

FLATretriever, to čo píšeš, som kedysi v minulosti s úspechom realizoval. Keďže som sa líšky zlodejky nedočkal ( zadrhla viac sliepok), bol som vopred dohovorený s gazdinou, že ak môj lov postriežkou nebude úspešný, tak v stanovený čas a na stanovenom mieste má uviazať sliepku za nohu a ak sa to nepodarí, aspoň ju bolestivo vyšticovať, nech vrieska. Po tomto nech bleskovo odíde. Zhruba do 5-7 minút oslobodil plný zásah 4,5mm brokmi chorú líšku na prašivinu – zlodejku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 26.11.2010 o 8:48

Zober si zo sebou živu sliepku nech kotkodáka možno sa kmotrička ulakomí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misko39, 25.11.2010 o 20:22

Edu ja som teraz prešiel na VELOCITOR lebo stinger mi robili problem uzavriet uzaver. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 25.11.2010 o 11:00

Orol ja nepochybujem o tom ,že si dobrý strelec i poľovník. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 25.11.2010 o 10:58

používam stinger misko39 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gotrek, 25.11.2010 o 10:56

Včera som držal v ruke vábničku nordic predátor na líšky a poviem, že až tak ma neoslovila. Všetky zvuky sa mi zdajú nejaké nasilu alebo umelé. Proste neviem ale čakal som od toho určite viacej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off misko39, 25.11.2010 o 8:15

Edu spominal si ze lovis lisky aj malokalibrovkou ake strelivo do nej pouzivas?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipoo, 21.11.2010 o 14:16

Určite sa podelim a ešte raz dik )))))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 21.11.2010 o 12:54

Edu, pridal som pár staronových praktických skúseností odkaz odkaz odkaz aspoň vidíš, aký som mizerný strelec :-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 21.11.2010 o 11:35

na vábničky Nordik-predátor ...počuť len samú chválu ..teda z ich reklamy .... len treba dať pozor na to aké zviera ňou napodobňuješ .. nakoľko ju vyrábajú myslím švédi ??? a potravné zloženie lišky sa môže od nášho líšiť ..... prto som ja vsadil na osvedčenú kvalitu .... ked s tým však niečo ulovíš tak sa tu snami podeľ ..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipoo, 21.11.2010 o 10:51

Chlapci dakujem za komentare zase som o nieco mudrejsi )))))))))) JA som si kupil vabničku nordik predator mini tak uvidime ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 20.11.2010 o 17:43

Edu, veď sa rozumieme. P.s- Juraj pôvodne som chcel, len sa mi priplietla do cesty iná flinta a vo Štvrtok sme už mi dvaja o tom telefonicky hovorili. Pozdravujem Ťa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.11.2010 o 16:06

Aj ja Ti predám ten moj :-D . Líšku strielam malokalibrovkou alebo brokovnicou . Pri GB používam brokovú hlaveň . Pri guľovnici asi nejaký celoplašť ,ale nemám v tom prehlad. Viem že RWS robil V mantel tuším ale iba pre horneta aS&B robí FMJ ale neviem v akých kalibroch . Nevidím v tom nič neetické keď svoju divinu alebo líšku darujem . Za neetické považujem keby som požadoval za líšku napríklad peniaze,alebo flašku . Neetické považujem vyhodenie líšky ,ktorú nechcem miesto toho aby som ju daroval kamarátovi, napríklad na čiapku manželky . To by som sa cítil dosť blbo :-D Takže vtlkať mohli ,ale asi nevedeli zdôvodniť na základe čoho to tvrdia . Či je to iba výmysel niekoho ,alebo je to v rozpore s etikou . Podľa mojich znalostí je to v najlepšom poriadku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juraj22, 20.11.2010 o 15:52

orol ja ti predam moj gulobrok je to aj v inzercii to je na lisky ako stvorene:-)nechces??:-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off juraj22, 20.11.2010 o 15:49

suhlasim s orlom.lovecccc-vabnicku stekanie lisky lisiaka pouzivam v masiacoch januar a aj februar ale to iba par dni vacsinou prebieha kankovanie v januari a aj ako kde v nizinach troska skor ako v horskych reviroch ale nieje tam rozdiel tak velky.ked sa kankovanie rozbieha stekam ton lisiaka lisky na to reaguju velmi dobre tak isto aj lisiaci,moze sa stat ze ti pride aj viac lisok naraz.najlespie je vsak pockat na prve stekanie aby si mohol reagovat opacnym pohlavym vtedy je to lepsie.lisky a lisiaci dobre reaguju a aj odpovedaju mne sa podarilo navabit lisku na 3metre bez toho aby o mne vedela.niekedy vsak pridu bez toho aby vobec odpovedali na tvoje vabenie-to sa mi stavalo castejsie.lisky na tu vabnicky ako som spominal reaguju vyborne len vzdy bude prvotny pach (kvapkovanie) a az potom je hlas to sluzi ako najdenie sa.musis vymaknut tiez cas kankovania.najlepsie su mrazive noci,naopak teplo,dazd tomu nerobi dobre.ja som vabnicku kupoval od devany pana Mihalka on ich vyraba a je velmi ochotny poradit. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 20.11.2010 o 15:48

To viem že si ulovil a podaroval, tiež som zopár ulovených daroval hneď po spoločnej a to aj napriek protestom dvoch-troch starších poľovníkov, že poľovník vlastnoručne ulovenú zver, jeho trofej nemá čo darovať, resp. druhý poľovník by ju nemal prijať. Aspoň tak mi to "kázali" do uší tí starší poľovníci až ma z toho uši boleli:-)) Tak sám neviem, čo je správne a čo nesprávne :-)) Edu, Ty používaš, resp. aký máš typ, druh a značku streliva v kal 7x65R? Pýtam sa preto, lebo chcem strelivo 7x65R kúpiť a nemám jasno, čo na srnčiu, jeleniu a výnimočne diviačiu. Môžeš poradiť? Aký patrón 7x65R na líšku? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.11.2010 o 15:02

Orol toľko líšiek nestrielam . A najvyšší posed máme vo výške 6m približne 4 m nohy nad zemou . Kožuch neplanujem dať šiť .Líšky som vždy daroval . Poslednu tuším MSmarianovi. Samozrejme vnadenie je tiež veľmi účinné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 20.11.2010 o 14:35

Určite sú aj videá z lovu líšok, kde poľovník vidí a vábi líšku z posedu z dobrou a ďalekou viditeľnosťou a určite je zopár prípadov, kedy takýto lov dopadne úspešne. To nikto nespochybňuje. Ak chceš byť Edu ale líškar a uloviť za zimu 13-14 líšok potrebných na ušitie paleta pre Tvoju snúbenku, ktorý by si jej dal pod stromček, potom musíš zmeniť ÚPLNE stratégiu a učiť sa lovu líšok nie z videa na Nete, ktorým sa občas podarí úlovok líšky na 150-200m ( ktorá už nechce prísť bližšie, pretože je na vábenie z vysokého posedu čoraz opatrnejšia ) ale od ľudí, ktorí tomu rozumejú. Myslím si, že tiež vyjadria svoj názor v tejto téme. P.s- myslím si , že Ty osobne si líškár nikdy ani nebudeš, ani si nebol. Si iba lišiak:-)) Jednak Ťa to nebaví a k tomu treba aj praktické vedomosti, rozhodne nestačia teoretické a iba z Netu. Tvoje klady a prednosti vynikajú úplne v iných oblastiach, ako pri love a vábení líšok. Väčšina poľovníkov nevie, presnejšie nešpecializuje sa na lov líšok vábením a medzi nich aspoň podľa napísaného radím aj Teba :-) ako som už uviedol, Ty vynikáš a máš prednosti v iných činnostiach a buď rád, že je to tak a nie opačne. P.s- odporúčam v blízkosti dobrého zatepleného posedu radšej zakrmovať, ako z takéhoto posedu vábiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 20.11.2010 o 14:26

hmmm... tak to ja neviem ústami ..ale už som o tom niekde čítal ... ináč čo je zaujímavé na lasičku mi skoro vždy došiel starí lišiak ...za celý čas čo sa tom venujem to asi len raz bolo odastené líšča ..inak skoro vždy veľký samec .... zato na vrešťadlo ..mi líšky aj lišiaci zhruba rovnako reagujú .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.11.2010 o 14:14

Ja myškujem vlastnou tvorbou ústami :-D tá píšťaľka nič moc :-D Keď nevidím nemyškujem . Iba zajačie vrešťadlo používam . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 20.11.2010 o 14:13

rhoodos.. hej učil ..som sa ju pískať podľa CD... ale časom som si to trocha pozmenil ... v CD sa je prvé písknutie(vtahovanie vzduchu ) silné druhé slabé .a takto celkom 4x sa to prestrieda ...ja som si to časom ani neviem prečo upravil na prvé silné .. druhe ..dtretie .stvrte slabe a potom zasa silné a takto 4x ...asi preto ..že mi to nejak podobne p.Mihalko vo Sv.Antone predviedol ...myslím ale.. že v tom presnom vábení nejak rozdiel v učinnosti nebude ..len sa do toho treba vžiť ..aby bol tóon čím najviac identický... ..fúúú čo sa týka intervalu tak si myslím že tých 15 min je moc ... a opakujem zhruba každých 5 min ...(ono v tom počte opakovani je podla mna rozdiel len v tom .. že ked stále škrečíš ..ta liška rýchlo a presne lokalizuje a dáva si veľký pozor a aj pri nepatrnom pohybe ju zradíš)... Tiež čo som spomínal veľmi dôležitý je výber stanovištia je dobré ked vieš kde sa líšky zdržiavajú ..alebo kadiaľ pri hladní potravy prechádzajú ..a tiež je dôležitý orientačný čas ... ja mám vysledované napríklad že najlepší čas je okolo 21:00 do tej pol jedenástej ..potom je útlm a zasa až okolo 2-hej rána .. počas dnňa je to ako kde.. môže to byť rôzne.... takisto vietor .... líška si naň dáva bacha ... a pokiaľ má možnosť .. tak si poň pôjde ...a odhalí ťa .....tiež pachové stopy k miestu vábenia .. nechodieva tadiaľ odkiaľ líšku očakávaš .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 20.11.2010 o 13:56

Edo ... tebe dobre reagujú líšky na myškovačku ? skúšať vábiť aj ked líšku nevidíš ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rhoods, 20.11.2010 o 13:24

loveccc prosimta ako piskas tu lasicku? podla nahravky od devany? piskam skoro kazdy den a zatial iba jednu som dovabil aj to im odskocila,piskam raz za 15min ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.11.2010 o 12:51

Lovecccc súhlasím s tebou . Ja lasičku nemám ale určite si ju zadovážim a vyskúšam . Používam iba vrešťadlo a myškovačku . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 50 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM