Heming hunting
dnes je piatok,  17. máj 2024,  meniny má Gizela,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:06,  dnes západ slnka: 19:19
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Vysoke Tatry - diskusia

autor: off kapec3
pridané: 13.11.2010 15:06

za chvilu to bude 6rokov od velkej veternej kalamity,ktora spustosila nase hory...uz dlhsiu dobu je tam dalsia kalamita v podobe drevokazneho hmyzu,co je smutne!Ticha a Koprova dolina ale aj dalsie oblasti nasledkom drevokazneho hmyzu postupne vysychaju...mala byt kalamita,ktora bola ponechana na samovyvoj spracovana?co si o tom myslite?

počet zobrazení: 5 893
počet hlasov: 0
okruh tém: voľná diskusia
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 88 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Edu, 23.11.2010 o 20:56

Ja počúvam elán ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kapec3, 23.11.2010 o 19:40

nik tu nepocuva nikoho,kazdy ma len svoju pravdu a potom to aj tak vyzera... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 23.11.2010 o 18:25

jelen154 veľký omyl štát nie je vláda . Ani štát ani vláda nepočúva LOZ VLK . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jelen154, 23.11.2010 o 10:36

tak štát myslím ako vláda ked si to zobereš stej stránky že platia svojich lesníkou ale v konečnom dosledku ked sa jedná o velké rozhodnutie dju na dáku mimo vládnu organizáciu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 22.11.2010 o 20:51

Kto je to štát ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jelen154, 22.11.2010 o 20:35

Edu protištátna ale štát ju podporuje a počúva ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.11.2010 o 19:31

aj odborníci sa dajú podplatiť . O LOZ VLK sa nemienim baviť lebo to je populistická dobre platená protištátna organizácia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horal18, 16.11.2010 o 19:18

Edu nie určite je to dobre aspon sa vymedzi presne pokial stavať,a odkial chraniť,mna len štvala ta čo sa mala schvaliť,lebo to bolo až moc v ustrety cestovnemu ruchu,bez nazorov odbornikov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.11.2010 o 19:14

horal18 Ty máš vsugerovane že zonácia tatier je zlá vec a odtial sa vždy odrážaš. Zonácia vôbec nie je žiadne peklo . Dokedy nebola mohlo sa na výnimky stavať aj na lomničáku a nikoho to nesralo. Zonácia je potrebná .Ide iba o to či ju urobia odborníci podla svojho vedomia a svedomia ale tam budú hrať prve husle peniaze a korupcia . Jediné čo na to dohliadnu môžu byť média ! Lovecccc palec hore pre teba ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horal18, 16.11.2010 o 18:20

zalesnovaci plan je rozloženy na 20 rokov pokial viem,taže ešte sa bude sadit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 16.11.2010 o 18:17

Taká malá otázka, čo myslíte, kde išli všetky tie milióny na obnovu Tatier? A vysadilo sa celé územie postihnuté kalamitou? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horal18, 16.11.2010 o 17:38

ano to je pravda ,že to je cela spoločnosť,dufajme že to bude spravne ako to ma byť ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 16.11.2010 o 16:42

Horal18.. aspoň?? ....za tou prácou stála kopa ľudí... vlk sa akurát tak zviditelnoval... a či je to na dobrej ceste je ešte predčasné hovoriť ... nakolko nový minister hovorí že zonácia bude schválená do pol roka .... čo je podľa odborníkov nemožný termín .?? takže sa uvidí čo nam zasa vykuzlia ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horal18, 16.11.2010 o 16:08

ale zas terba povedať ,že sa aspon loz VLK prispelo aby sa zonacia neschvalila,a teraz to vyzera ,že to je na relativne dobrej ceste ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.11.2010 o 21:31

Zigi9 nie sú to ekologolia ani enviromentalisti a ochranari už vôbec nie. LOZ VLK sú populisti a anarchisti umyslene nivočiaci Slovenskú prírodu !!! Česi majú na to jeden spravny výraz Hubáčkovci ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 15.11.2010 o 20:57

říkejte jim třeba ekologisté nebo ekodebilové, to chápe každý a je to univerzální pojem u nás v ČR :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kapec3, 15.11.2010 o 20:56

edu ja tiez som ochranar a tiez mam kamaratov ochranarov...sme sa nepochopili,tak sorry ak som teba alebo skutocnych ochranarov nejak urazil!malo to patrit loz vlk... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 15.11.2010 o 20:43

kapec3 i ja som ochranár mám veľmi dobrých kamarátov ochranárov . Prosím ťa nehovor o LOZ VLK ako o ochranároch . Skor to daj do roviny populistov a anarchistov ešte k tomu fantasticky platených !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kapec3, 15.11.2010 o 19:24

ja som v tichej tazil drevo pri horarni,za horarnou rampa a zrazu stop dalej sa nesmie!!!turisti dalej mozu a lesnici uz nie?nepoviem keby sa tam museli budovat cesty ale takto stacilo len vytahat na asfaltovu cestu,odviezt a bol by pokoj,vsetci by boli spokojni okrem ochranarov!!!tito depkovia si to az teraz zacinaju uvedomovat co vlastne sposobili!tie retaze ktorymi sa tam priputavali k mostu a strajkovali by som im uviazal okolo krku a dotiahol ich tam pozriet sa na to co sposobili!!! lubko pozri si relaciu halali na STV zo 14.10. tam chlapi z urbaru o tom hovoria! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 15.11.2010 o 17:22

dotaz,odškodnit za čo ,kompenzovat čo ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 15.11.2010 o 12:40

Milky ....odškodnenie neštátnych vlastníkov by mala byť samozrejmosť .... nieje možné ich len tak okradnúť ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Milky, 15.11.2010 o 10:15

Bol som za spracovanie kalamity, aspoň v údolných partiách obidvoch dolín,ale už je dávno neskoro.... Momentálne by to už bola čistá finančná strata sa tým zaoberať. Už to treba nechať tak na "hókus pokus". No štát by mal neštátnym vlastníkom lesa v okolí vykompenzovať straty!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 15.11.2010 o 8:36

šumava a bavorský les sú trocha špecifickejší prípad .. nakoľko sú v inom klimatickom stupni...aj vegetačné obdobie bude iné ..čiže aj rojenie ..respektíve počet rojení bude iný.. menší ....podstatu ..že sa nakazí.. aj ostatný les si vystihol .. vždy to bude akýsi kôrovčí brloh ..odkiaľ bude napádať aj ostatné porasty ... preto som spomínal tie nárazníkové zóny...ktoré sa už v tatrách využívajú...Otázny je výsledok ??..no na ten si bude treba nejakých pár desatročí počkať:) Ešte k tomu VLKu som sa tam chcel registrovať na ich stránku a troch poklebetiť k niektorým nezmyslom ... no to sa dá len po tom.. čo sa zaplatí členské 10 Eur...:) tak len doja Eu... doja štát.. doja občanov ....a šomrú si svoje.... Nakoniec bude sranda.. ked tú ich rezerváciu Rysia a Vlčia na ktorú sa mu ľudia skladali .. ujo Lukáč vyťaží a rozpredá ..:) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.11.2010 o 22:12

samozrejme že LOZ VLK ide len a len o peniaze súhlasím !!! Príroda je im ukradnutá a tie drísty všakovake od lukáča ktorý videl dokonca už i boha a uplne detinske hlúposti drísta . Nejde o dve doliny ide o to že sa nakazí ako domino i ostatná príroda . Nie je to prvotina je to odskúšané na šumave :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 14.11.2010 o 17:03

Edo .... ono je to asi tak ...že čo odoborník to názor ...tu je niečo od odborník na podkôrny hmyz odkaz.... ide hlavne o to že poliaci tieto metódy ponechania niktorých úsekov aplikovali už 50 rokov dozadu z celkom pozoruhodnými výsledkami .... To že by som ponechal tieto dve doliny z rozlohou do 8,5 tisíc ha. na samovývoj ..je len môj osobný názor...aspoň by sme sami mali možnosť vidieť.. ako to v daných prípadoch funguje a ako to celé dopadne... nakoľko skúsenosti s tak špecifickými podmienkami ako majú Tatry z dlhodobého hľadiska ešte niesu ... No s tou zodpovednosťou je to pravda ...VLK to dobre vie a preto často vycerí zúbky ...ale zas ich treba pochopiť ...musia sa nikde ukazovať ...musia si sem tam zakričať ...aby im nahodou niekto neprivrel kohútik od rôznych fondov .. za nečinnosť .... ved s čoho by potom tak praktický a s prírodou spätý ľudia žili ? :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.11.2010 o 14:56

lovecccc nie som odborník na les ani to nemám naštudované . Určite je tu na stránke stovky odborníkov ktorí by sa mohli vyjadriť odbornejšie. Keď ponecháme prírodu na samovývoj, vznikne les pralesovitého charakteru za 300 až 400 rokov. Ak človek vie, ako lesu pomôcť, mal by tak urobiť. Ak založíme zmiešaný les, časom sa premení na prírodný les. Potrvá to zhruba sto rokov. Čo je lepšie? Je to zrážka dvoch koncepcií, filozofií. Štátna ochrana a lesníci posúvajú riešenie k racionálnemu vyústeniu. Nevládne organizácie presadzujú a maximalizujú bezzásahový režim. Aj tam, kde nemá opodstatnenie. Radia čosi, o čom si myslia, že je správne. Za vývoj lesov však zodpovednosť nenesú. Pýtam sa, kto má proces usmerňovať: Tí, čo zaň zodpovedajú, alebo radcovia bez zodpovednosti? Čítaj viac odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kapec3, 14.11.2010 o 13:04

nas revir postihla velka kalamita asi v roku 1998,nepamatam presne...bol to stary husty les a vyvalalo to do posledneho stromu na velkej ploche!este pred par rokmi to bola mesacna krajina a viete co je teraz z toho:raj na zemi!!!krasna mozno 5metrova mladina zmiesanych stromov a idealne utociste pre zver!toto iste sa malo spravit aj v tych dolinach!mohla tam byt uz krasna mladina a nie ako teraz strom na strome,kde nejdes ani prejst a zver ti tam ani nepachne!lenze drbnuti ochranari to chceli inak a teraz je z toho to co je a je to velmi smutne!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 14.11.2010 o 13:01

Edo... eštek vším Haluzicim ...vy ste v inom klimatickom pásme... ako tatry takže u vás bude vo veľkej miere zstúpenie drevín čo spomínaš ...už len v našom okolí prevláda "jedľa smrek, buk, dub kroviská a baza sú len doplnkové odkaz ..alebo odkaz..... no a v Tichej doline to bude Smrek..limba ..kosodrevina ... a kde aké chráštia budú len doplnkové ...osobne si myslím že sa vzhľad tejto doliny už nejak extrémne nezmení v drevinovom zložení jednotlivých druhov ...kurát tam možno pozberajú miesta kde sa doteraz bežne nevyskytovali.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.11.2010 o 12:57

súhlasím lovecccc . Vo všetkých štátnych podnikoch sa kradlo a kradnuť bude . Je všeobecne známe ,že štát je najhorší vlastník . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 14.11.2010 o 12:50

Edo...o zisku sa je tažko rozprávať..pokiaľ nevieme presné informácie a zmluvy okolo toho ... Isté je ...že sa tam za minulej vlády kradlo ..jedna báseň a kto vzniesol námietky ..prípadne upozornil na nejaké podozrivé zmluvy bol Generálnym riaditeľom prepustený... niečo ako sa hospodári v štátnych lesoch odkaz ....dobré video je aj na konci toho článku odkaz ..a to nie len za minulej vlády ..ale to sa tam robí bežne ...a tiež nie len na najvyšších miestach ale aj na Lesných správach.... K zalesnovani v tatrách len toľko asi 2-3 roky nazad ..som v okolí štrbského plesa kukal čerstvé povyschané sadenice smrekov ...pustil som sa hned do debaty s kamarátom ekológom z Lesníckej Univerzity v ZV že čo to ?? on že to je normálne tie sadenice tam nemajú šancu prežiť len zlomok .... tak mu vravím na čo to tam potom dávali ?? Lebo tieto sadenice boli cenovo najvýhodnejšie :)sakra ...zasa každý sral na to čo tam bude hlavne ..že "dukáty ušetrí " .. Od začitku tvrdím.. že sa mi jedná len o Tichú a Kôprovú dolinu ... celé kalamitiská v ostatných častiach tatier nech si obhospodária lesy ..ako len chcú a uznajú za vhodné... LOZ VLK .. sníva o dobách ..ked sa tu zver všde voľne ponevierala a na celom území dnešnej SR žila jedna skupina neandertálcov.... Súhlasím že potrebujem cestovný ruch... tiež potrebujeme lesné hospodárstvo ...ktoré oni neuznávajú .. tiež potrebujeme poľnohospodárstvo na zvýšenie našej nezávislosti ..no oni poľnohospodárov.veľmi často kritizujú ...samozrejme neuvedomujú ,alebo nechcú uvedomiť ... hustotu osídlenia SR...preto s v ich múdrich príspevkoch objavuje "divočina ako v "Canade ,alebo na Sibíri".. dnes im nik nebráni.. ked sa im tam páči ..tak môžu isť a žiť v harmónii s prírodou ....ale nie to aplikovať tu..na diametrálne odlišnom prípade ....kde slovensko ma kopu iných problémov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.11.2010 o 10:54

lovecccc poznáš aký je zisk z 1 ha spracovania kalamitného dreva ? Vieš komu u štatnych lesov ten zisk ide ? Vieš koľko stojí následné zalesnenie ,natieranie terminálov a udržiavanie vysadených drevín zmiešaného lesa ? Lesníci chcú na mieste kalamity obnoviť les podľa dlhodobých skúseností a výzkumov miešaným lesom . LOZ VLK chce všetko nechať na prírodu ako v Canade . Ale Slovensko nie je Canada potrebuje cestovný ruch ,zamestnanie atď nemôže si dovoliť čakať stovky rokov na to čože to tam tá príroda sama urobí ! Tiež by hrozili zosuvy pôdy a napadnutie celých Tatier lykožrútom . Keby som mal povedať ja svoj neodborný názor treba drevnú hmotu odpratať vysadiť nový les v pomeroch drevín podľa odborníkov a tvrdo bojovať proti lykožrútovi . To všetko môžu urobiť lesníci . Loz vlk nemá žiadne riešnenie iba to nechajme to všetko tak a čakajme stovky rokov čo sa stane . Podľa mňa sa stane to že za 10 - 20 rokov bude v tichej a kôprovej doline šípkovo trnkové huštie čo bude mať samozrejme následy na pôvodnú flóru a faunu žijúcu v človekom vytvorenom lesom . Môj pozemok končí 50m hlbokým kaňonom v 4 stupni ochrany a prirodzeným pralesom odkaz keď rozklikneš foto presne v tom dome bývam :-D a viem čo je erozia zosuv atd. Keby si prešiel tú sútesku videl by si ako vypadá prales kde rastie čerešňa ,orech,vrba ,buk a kadečo . Hlavná je však baza ,a krovie šípiek ,trniek . atd. Proste veľmi niečo nelahodiace oku . Keby sa však obrovité popadané topoli spracovali nemuseli brániť potoku v prietoku nepodmil by okraje atd. Žial bolo to zakázané a padajú dodnes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 14.11.2010 o 10:34

Edo tazbou sa lykozruta urcite nezbavime(iba,ze by z tatier spravili holorub).tie porasty su nevhodnej struktury(vekova,druhova)cim su ovela nachylnejsie a so sucastnymi klimatickymi extremami budu tieto situacie coraz castejsie.bohuzial to je realita.je usmevne ako LESY z tychto dolin odstrananovali lapace potom co bola zamietnuta tazba ako mozny sposob ochrany(ze by ten primarny ciel nebol predsa len ta ochrana?).a k LOZ VLK sa radsej vyjadrovat nejdem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 14.11.2010 o 8:15

Edo ...tých 40% je samozrejme veľa.. to máš pravdu ..úplne súhlasím z novým návrhom a ich redukciou na 10% ... Je tu kopa NP kde bola ich podstata zmenená a namiesto... nezasahovania ľudskou činnosťou ..alebo jedinečného ekosystému .. tam od rána do večera vrčia motorové píly.. a najpočetnejším vyskytujúcim sa druhom je oranžovo-zelený pilčík a LKT...No Tichú a Kôprovú je problém nechať zarásť ani nie tak pre lykožrúta ...ale skôr o prachy.. čo sa tam dajú vyryžovať ... nehovorím tu o celých Tatrách .. okolo dolín by určite nebol problém vytvoriť nárazníkové zóny a nejaký stupeň prechodu do hospodárskych lesov ...kde by sa využívali bežné lesnícke prostriedky na boj s lykožrútom .... určite by to nebola 100% ochrana ..ale ani tažbou by sme sa ho na 100% nezbavili...K erózii pôdy a na celkový vodný režim sú daleko náchylnejšie hospodárske lesy.. ako les prirodzený .. ten pozostáva z niekoľkých etáží neustále sa obnovujúcich ...kdež u hospodárskeho lesa dochádza často k uplnému výrubu drevín a až dodatočnému zalesneniu ...a v týchto bodoch je tento les veľmi zraniteľný .... O LOZ VLK lebo skôr TĹK .. s nemá zmysel baviť ..každý normálny človek pri čítaní ich Web stránky musí pochopiť ..že sú to extrémisti nezohľadňujúci kopu vecí... Tak isto ..ako si položil otázku "chceme mať suché tatry "? ..sa treba opýtať či "chceme mať národný park "?...nakoľko hore spomenuté kritéria ... nezasahovania do parku ..prípadne vzácne ekosystémy ...sú tam bežne a dennodene porušované .... a preto by im pomohla rozumná zonácia ..ale ozaj rozumná ..lebo tá predchádzajúca vyzerala byť skôr účelová pre určité skupiny ..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 14.11.2010 o 0:53

lovecccc mohli by sme nechať veď na Slovensku je 40% všetkého územia chráneného . Problém nie je nechať tichú a kôprovú zarásť šípkami a počkať si pár stoviek rokov kedy sa z húštiny stane les . Samozrejme uplne iný les .Podľa mňa s tým nič nezískame iba stratíme . Stratíme hlavne premnožením kôrovca ktorého vehementne chránia ochranári respektíve nie ochranári :-D ale členovia združenia LOZ VLK :-D Tým pádom sa bude uzemie suchých stromov rozširovať a schnúť ďalej a ďalej . Druhá vec je aké následky bude mať tento tragikomický žart na zosuvy pôdy atď atď . Preto by o tom mali rozhodovať osobi ktoré tomu rozumejú nie samozvanci kráľovsky platený za anarchistcké kúsky predvadzajúce pred kamerami . Chceme mať suché Tatry??? Ok môžeme čakať a pozerať sa stovky rokov ako sa to všetko samo pekne deje :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 13.11.2010 o 23:46

Edo ...tú prvú vetu si napísal dobre ...len nie všetci sa vedia vždy zhodnúť a Lesy SR majú silné páky na to... aby si vedeli presadiť svoje ...neštátne organizácie majú v tomto smere veľký význam ...lebo môžu veľa pomôcť ...ale tiež uškodiť ...Združenie Vlk je extrémistická organizácia i ked nieje vlk.. ako vlk a všetci členovi rovnako radikálny ..ako vedenie. Vrátenie celých tatier ..respektíve slovenska do stredoveku.. je nezmysel ..ako to často prezentujú... S kalamitným drevom.. je to už horšie .... normálne by som s tým súhlasil ..ale nedá sa mi nezastať Tichej a Kôprovej ..nemohli by sme s celého územia ..čo sa obhospodaruje tieto dve doliny nechať na samovývoj? Ved je to úplná smeť .. zanedbatelné percento ... a konečne by sme sa mohli pochváliť akou -takou divočinou .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 13.11.2010 o 22:41

Ja si myslím že by o takýchto veciach mali za spoločným stolom rozhodovať lesníci ,enviromentalisti ,ekológovia atď .Proste odborníci . Nie nejaký elektikár zo združenia vlk . LoZ VLK na Slovensku už napachalo škody dosť !!! Mali by však pracovať rýchlo . Kalamitné drevo by malo patriť tomu kto sa o les staral a zalesňoval . LoZ vlk žial pracuje iba ústami . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lovecccc, 13.11.2010 o 21:22

tommi ....tá kôrovcová kalamita by tam taká nikdy nebola .. keby sa tam do hospodárenia nepúšťali lesníci... prirodzený les totiž nikdy nevyzerá tak ako hospodársky a tiež rozsiahle parcely jedného veku sú nezmysel ... odolať kôrovcovi nemajú šancu ... Tichá a Kôprová majú už najhoršie za sebou a dostávajú sa do normálu ...k prirodzeným lesom patria kvantá odumretého vyschnutého dreva ...problém je v tom že taký les väčšina ľudí ..nikdy nevidela ....lebo ich v SR proste nebolo ....hospodárske lesy jedného veku ....ktoré nás obklopujú vytvárajú mylnú predstavu o tom ako by mal les vyzerať ... preto ludkovia len nechápavo zalamujú ruky :)... O ostatných územiach v SR tu nehovorím .. riešim len tieto dve spomenuté doliny ..i ked princíp je všade rovnaký .... v ostatných častiach kde sa kladie dôraz na hospodárenie ..treba jednoznačne hľadať kompromisy .. inak je to len mlátenie prázdnej slamy ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 13.11.2010 o 19:56

Aky kolvek zasah by boli vyhodene peniaze.ak neratem tie male ostrevcekovite casti prirodzeneho lesa,tak vacsina tych umelo vysadenych rovnovekych kultur (monokultur)su aj tak stanovistne nepovodne(uzemie pred zalesnenim a vyhlasenim narodneho parku bolo znacne zasiahnute pasenim,lesnicky sa vyuzivalo,poskodenne poziarmi ... ).lykozrut prednostne napade prave tieto rovnoveke kultury.ktomu postupne klimaticke zmeny len napomahaju k nachylnosti na negativne biotocke ci abioticke cinitele.skor ci neskor by aj tak tie porasty padli.a cim skor sa to stane tym lepsie.naslednou sukcesiou ma priroda sancu dostat sa do optimalu.je to sice trochu drasticke,ale toto je vysledok prace nasich predkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kapec3, 13.11.2010 o 19:16

suhlas s tebou tommi...podla mna keby sa vtedy kalamita vytazila,neboli by teraz take katastrofalne nasledky!lykozrut bol stale a stale aj bude robit skody ale nebolo by to az v takom rozsahu ako teraz! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 88 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov