Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 198 664
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 161-200 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off xwolf, 14.4.2023 o 9:21

Rozzúrená medvedica sa rozbehla na poľovníka pri obci Kováčová: Ten v sebaobrane vystrelil! Čo sa stalo potom? ____ odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off WolfHunter, 9.4.2023 o 9:20

Reakcia na príspevok od Lysec, 9.4.2023 o 8:17 :
a ako to uz býva dobrým zvykom...prejde progresívne slovensko a az potom bude sranda...dopolujeme lebo sme nepoucitelny...osobne pokym bude stedro dotovane nezmyselne nelogicke a kontraproduktívne udrzanie tohto stavu...mozme si na fore len zanadavat...po chp smutne konstatujem ze nas trapia malicehrnosti tak typicke pre slovac a toto len odzrkadluje kde sme sa dostali...zrejme musi maco zabit znovu no obavam sa ze aj to sa ospravedlni pretoze odstrelom by niekomu skoncil biznis a to sa nechce vsak... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Lysec, 9.4.2023 o 8:17

Reakcia na príspevok od WolfHunter, 9.4.2023 o 8:01 :
Lenže k agende ochrany prírody sa nehlási žiadna politická strana . Na miesto ministra dali doposiaľ vždy buď nejaký aktivistami ovládaný odpad (Budaj, Solymosi) , alebo niekoho komu potrebovali otrčiť nejakú trafiku ( Žiga ..a ten nástenkár zo SNS, meno si nepamätám ). Jediným normálnym a objektívnym ministrom ŽP bol p.Miklós ...Zatiaľ by sme si mali osvojiť aspoň zásadu , že NEBUDEME VOLIŤ tú stranu kde budú Solymosi, Budaj, Žiga a pod. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off WolfHunter, 9.4.2023 o 8:01

co tak miesto scifi rad...sa zamysliet vo volbach ci nie je najvyssi cas si zvolit niekoho kto s tym spravi poriadok...situacia je neunosna v urbanizovanej krajine chciet divocinu to je rovnake ako trtkacka cez trenky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off smetko, 9.4.2023 o 0:08

Reakcia na príspevok od xwolf, 8.4.2023 o 11:48 :
Krátka guľová zbraň je asi najlepšia voľba. Ale pre tých, ktorí nie sú držiteľmi zbrojného preukazu je možno kvalitný nôž najlepšou poslednou voľbou. Ešte v 30-tych rokoch 20. storočia lovecký tesák v čižme zachraňoval medveďobijcom životy, aj keď pri tom prichádzali o ruky. Veľmi dobre to popísal Vladimír Haľama v knihe Príbehy z našich hôr. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 8.4.2023 o 11:55

Kuk do zahraničia, v talianskej provincii Trentino zabil medveď 26-ročného bežca. Google vám v prípade potreby článok preloží - odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off xwolf, 8.4.2023 o 11:54

Reakcia na príspevok od Lysec, 31.3.2023 o 11:30 :
Tiež súhlasím. Iba by som dodal, že pre niekoho môže byť lepšou voľbou aj kompaktná pištoľ najbežnejšieho kalibru 9mm Luger. O účinkoch môžeme debatovať donekonečna, ale pre väčšinu ľudí je to voľba, ktorú zvládnu ľahšie ako výkonný revolver (keď uznám za potrebné, tak nosím 44 Mag, len na okraj). Buďme realisti, mnoho ľudí toho veľa nenatrénuje a nejaký ručný kanón by mohol byť skôr kontraproduktívny. Môj subjektívny názor je taký, že nos zbraň/kaliber, ktorý zvládaš a v strese ti nevypadne z ruky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off xwolf, 8.4.2023 o 11:48

Reakcia na príspevok od misulatko100, 30.3.2023 o 17:45 :
Na čo by jej bol nôž? Dokončiť seppuku, keď ju načne medveď?! :-) Ja síce nosím revolver, ale kto nemá zbroják, pre toho je sprej najlepšia voľba. A nie na opasku, ale na nejakom popruhu, závese, alebo niečom podobnom na hrudi. Tak, aby bol dostupný a použiteľný obidvomi rukami. Detto platí aj pre krátku zbraň. Na opasku kdesi na boku, či na zadku, pod kabátom, to veľký zmysel nemá. Keď sa už niekto pohybuje pravidelne v lokalitách, kde je vysoká pravdepodobnosť stretu s medveďom, tak by mal investovať do vhodného puzdra. Vyzerá to ako nosič na ďalekohľad na hrudi. Akurát je zbraň skrytá, aby sa vyhovelo litere nášho zákona. Obdobne poslúži aj kapsa/ľadvinka určená na krátku zbraň, nosená tak, aby neprekážal odev pri potrebe vytiahnuť zbraň. Možností je viacero, podstatou je rýchly a intuitívny prístup k zbrani. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 31.3.2023 o 11:30

Reakcia na príspevok od misulatko100, 30.3.2023 o 17:45 :
Plný súhlas s Mibe 74 . Najlepší "sprey" je určite niečo od .357 Mag. vyššie ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off misulatko100, 30.3.2023 o 17:45

Reakcia na príspevok od jitka65, 13.3.2023 o 12:36 :
Jitka poznám viacero chlapov ktorí nestihli pušku z pleca zhodiť, neviem si predstaviť hoci aj z opaska sprej zvesiť,odisťiť a striekať. ked vezmeme do úvahy že viačšia pravdepodobnosť je útok prekvapeného medveda ako medveda ktorý má človeka v nose tak ten sprej bude skôr na človeku ako na medvedovi video kdesi bolo utočiaceho medveda sprej nezastavil a to bolo času nachystať sa a vieš ako je to z lacnými vecami ,tak že radšej sa stretu vyhýbať. si myslím že radšej zainvestuj do kvalitného noža ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off zepo, 27.3.2023 o 9:39

K Keď som 5.2.2023 v reakcii na príspevok od rysa2 spomenul meno Gančarčík tak som nevedel že existuje aj poľovník s týmto menom preto sa p.poľovníkovi Gančarčíkovi ospravedlňujem za nepríjemnosti ktoré som mu spôsobil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 26.3.2023 o 14:42

Reakcia na príspevok od m98, 23.3.2023 o 10:41 :
Ja sa tým ľuďom čo im chodí medveď do dvora čudujem...Postačila by aj dobre umiestnená .22 LR...Návšteva medve´da v intraviláne a na svojich pozemkoch je predsa krajná núdza , už len preto, lebo človek nikdy nevie čo môže od takého plachosti zbaveného medveďa očakávať ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off mibe74, 23.3.2023 o 11:45

Preventivka na ochranu seba- robit zbrojaky na kratku zbran a kupit nieco od 357 a vyssie. Uz ked nechcu povolit regulacny odstrel, tak obcania sa musia nejako branit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Lysec, 14.3.2023 o 9:07

Reakcia na príspevok od jitka65, 13.3.2023 o 12:36 :
Tu asi ťažko nájdete radu, lebo my sa spoliehame hlavne na zbrane...Doporučujem vám obrátiť sa skôr na tú smiešnu ŠTBudajovu korporáciu s názvom "Zásahový team".To sú tí najmúdrejší... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off jitka65, 13.3.2023 o 12:36

Ak to je mimo tému tak prosím zmažte, ale chcela by som poradiť od skúsenejších, funguje na medveďa sprej? Ja zbraň nemám ale hľadám niečo, čo mi ako tak môže pomôcť pri potulkách, ak by náhodou, našla som plno druhov sprejov na odkaz ale neviem, ktorý, niekto reálnu skúsenosť? Sú tam aj nejaké gélové lepkavé, sú lepšie? Tiež aby nestál neviem koľko, ďakujem za normálne odpovede ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 12.3.2023 o 4:26

Reakcia na príspevok od sinko, 11.3.2023 o 21:08 :
Diviak ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 8.3.2023 o 20:51

Čerstvá správa z Fínska : v roku 2022 tam ulovili 346 medveďov . A lovia tam po dlhej dobe ochrany už aj rysy ...Takto to vyzerá v krajine kde si vážia chovateľov úžitkového zvieratstva a raticovej zveri viac ako pseudoochranárskych parazitov !!!!Teda tam kde vládne rozum a nie podvody , falošné ego orgánov ŽP a precitlivení hlupáci...Mimochodom dnes ohlásil vznik nový slovenský politický subjekt "DEMOKRATI". Myslel som si, že po Igorových eskapádach OĽANO vygenerovalo prijateľný a voliteľný subjekt . Bohužiaľ pán Eduard všade so sebou vláči toho eštebáka vo funkcii povereného ministra ŽP , čím dokazuje, že mu je ukradnutý osud a problémy milióna vlastníkov lesov, tisícov chovateľov , lesníkov, lesných a drevárskych robotníkov a zamestnancov , ako aj desaťtisícok rybárov a poľovníkov, ktorým všetkým ten eštebák doslova pľuje do očí ! Záver : kto bude voliť Demokratov ten bude voliť veľmi , ale naozaj veľmi ZLE ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 17

off Lysec, 25.2.2023 o 22:45

Reakcia na príspevok od Huskyman, 24.2.2023 o 11:24 :
Jedno sa musí tým pseudoochranárskym parazitom uznať. V nachádzaní nových a nových spôsobov vykrádania verejných zdrojov nemajú zrejme konkurencie ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off Huskyman, 24.2.2023 o 11:24

odkaz Ďalšie vyhodené peniaze ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off zepo, 5.2.2023 o 12:49

Reakcia na príspevok od rys2, 5.2.2023 o 11:45 :
K tým trom veciam čo si napísal si zabuddol dopísať aj štvrtú a tou je koža z rysa ktorého odral osobne Gančarčík ty Einstein. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 5.2.2023 o 11:45

Po odstrele ostanes ty, gancarcik a 300 medvedov, to ti nestaci? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zepo, 5.2.2023 o 10:42

Reakcia na príspevok od rys2, 4.2.2023 o 19:36 :
A čo nám preboha potom ostane po odstrele 500 ks. medveďov keď ich vlani narátali iba 800 kusov? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off rys2, 4.2.2023 o 19:36

Na Slovensku je bezdpodmienecne nutne odlovit najmenej 300 az 500 medvedov ! PS: a to som s medvedmi kamarat ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 9.12.2022 o 4:19

Reakcia na príspevok od cita, 6.12.2022 o 16:03 :
Tie čísla o love medveďa v Sev.Amerike (bez Mexika, kda sa baribal tiež vyskytuje) mám z Wikipédie. Ovšem akonáhle som ich len raz publikačne použil v ten moment to z Wikipédie zmizlo. Majú dlhé prsty títo naši pseudoochranárski paraziti ...Medvede sa nelovia v USA a Kanade tam , kde je lov vo všeobecnosti zakázaný, t.j. v rezerváciách a národných parkoch. Lenže ich rezervácie a národné parky nie sú "frckami" silne zmenenej prírody ako je typické pre intenzívne antropizovanú Európu , ale obrovskými plochami nezmenenej , alebo len veľmi málo zmenenej krajiny.Opakovane :celková výmera našich tzv.NP je 3.180 km2, kým v USA má cca 3.000 km2 len jeden , na ich pomery maličký NP Yosemity... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off penaj, 6.12.2022 o 18:20

"Ľudia sú u nás nevzdelaní" a tý nevzdelaní riadia štát, životné prostredie a zásahový tím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off cita, 6.12.2022 o 16:03

Reakcia na príspevok od Lysec, 6.12.2022 o 2:18 :
Ano a tenhle člověk minulý týden na myslivecké konferenci v Ostravě veřejně prohlásil, že grizzlyové se v USA neloví. Když jsem mu oponoval, že snad každá významnější lovecká kancelář ho má v nabídce, odpověděl že ano, ale ne všude se loví. Myslím, že v Česku se taky asi moc jelenů nebude lovit např. v Polabí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off fredy, 6.12.2022 o 7:35

čim väčšie tupelo tým väčší priestor v médiách. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Lysec, 6.12.2022 o 2:18

Reakcia na príspevok od xwolf, 5.12.2022 o 13:10 :
Myslím, že ak by bola vypísaná súťaž o rozhovor novinára s čo najhlúpejším parazitom , tak toto interview by malo obrovskú nádej na čo najšpičkovejšie umiestnenie ...V USA žije na km2 asi 30 obyvateľov, v Kanade "AŽ" 3 (u nás "LEN" 110 ) a medveď je tam naozaj značka . Až taká, že tam ročne plánovite lovia okolo 3.500 grizzlyov a asi 40.000 baribalov ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off xwolf, 5.12.2022 o 13:10

Ľudia sú u nás nevzdelaní, čo sa týka medveďa hnedého. V Amerike je medveď značka (rozhovor): odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 8.11.2022 o 11:24

Reakcia na príspevok od vlavar, 7.11.2022 o 10:15 :
Neprestávam sa čudovať naivite p.Kerna...Ten človek je úplne mimo reality.Apropo: hovorí tam o silných hráčoch v envirokriminalistike ako Francúzsko, Španielsko, Taliansko či Holandsko . A tak by som sa ho veľmi rád opýtal koľkože veľkých šeliem sa v týchto štátoch po určite viac ako 50 ročnej ochrane vyskytuje ? A to nehovorím ešte o tom, že ako keby sme my donútili Europol považovať to za vážny problém , či o tom ako máme naše šelmy zmapované - viď ostatné "sčítanie" stavu medveďa cestou Karlovej univerzity z asi "AŽ" 1.000 vzoriek trusu...Ani slova o tom, že aj poľovníci by mohli byť považovaní za partnerov a nie len za potenciálnych pytliakov. ..To by však tomu musel pán Kern trochu aj rozumieť a nielen drístať ako Palacký ,(pardon Budaj)... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

off vlavar, 7.11.2022 o 10:15

Štyri upytliačené medvede sú len špičkou ľadovca. Enviropolicajti sú preťažení odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 7.11.2022 o 6:30

Reakcia na príspevok od zepo, 4.11.2022 o 10:11 :
Nedá mi nepripomenúť, že už veľmi dlhú dobu je stav udavačov z radov poľovníkov nulový. A aj to by malo tým hlupákom z MŽP niečo signalizovať. Lebo poštvať si proti sebe 63.000 ľudí a patrične (najmenej 3 až 5 väčší ) prislúchajúci počet sympatizantov (rodinní príslušníci, priatelia, obyvatelia vidieka...) môže naozaj len hlúpy a "zaslepený" človek...O čo užitočnejšie by bolo mať väčšinu z nás na svojej strane a stálo by to tak málo : len umožniť normálne poľovníckej obhospodarovanie veľkých šeliem, tak ako sa to dialo s medveďom od r. 1964 a s vlkom a rysom od r.1975 .. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off zepo, 4.11.2022 o 10:11

Reakcia na príspevok od Lysec, 2.11.2022 o 8:01 :
Na prvú polovicu Vášho príspevku by som povedal nie a na druhú áno, pretože odstrel medveďov môže prebiehať sofistikovanejšie a ŠOP je príliš hlúpa na to aby bez udavačov dokázala nájsť odvaleného medveďa sama. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Lysec, 2.11.2022 o 8:01

Reakcia na príspevok od Sager, 13.10.2022 o 23:11 :
Vyzerá to už pomaly tak , že poľovnícka pospolitosť zlomila nad medveďom palicu ...Na veľkú škodu medveďa predovšetkým ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off sinko, 28.10.2022 o 18:19

3x mal šancu odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 18.10.2022 o 10:14

Reakcia na príspevok od Huskyman, 17.10.2022 o 18:05 :
Zrejme to je medveď pyskatý (endemit žijúci na Srí Lanke) ,o ktorom som kdesi čítal , že je vraj extrémne agresívny a potvrdzuje to aj wikipédia ....... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 161-200 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM