Heming hunting
dnes je sobota,  20. apríl 2024,  meniny má Marcel,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:48,  dnes západ slnka: 18:41
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 197 936
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1641-1680 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off duso2, 16.6.2012 o 10:23

Archer,my casto chodime na horske bycikle,po kazdy krat ked ideme niekde okolo Kreminckych vrchov vidime nejeden krat cerstve medvedie lajno.Ale maca nazivo nie a nie stretnut.Je tam vela malincia,cernic,cize sa tomu ani necudujem a viem ze medved je plachy tvor. Kamarat s Ackom ma vzdy Glocka s nabojom v komore (samozrejma zaisteny poistkou) v puzdre na nohe.Ver mi ze do jeden sekudny je glock strelbyschopny i ked som cital,ze maco je mimoriadne tvrdy na ranu (vraj sa mu kvoli tvaru lebky,lahko sklzne naboj).Samozrejma,ze je to exktremna situacia krajnej nudze a skor je to o takej psychologickej pohode mat pri sebe zbran na byciklovacke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Toxi, 16.6.2012 o 9:39

Archer, konečne som spokojný z tvojim komentom a konečne si vyvrátil to, čo som si o tebe myslel. :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off samo7227, 15.6.2012 o 22:37

dúfam, že konverzácia na túto tému skončila.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesny muz, 15.6.2012 o 10:41

Sailormoon netrep ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sailormoon81, 15.6.2012 o 8:20

ktosi tu písal, že z vlastnej skúsenosti vie, že medveď Vás len tak nenapadne. No nech to skúsi povedať tým čo ich skoro roztrhal a majú trvalé následky. Hej medveď Vás len tak nenapadne, ale veľa k tomu tiež netreba. Každú chvíľu je v telke že sa niekde preháňa medveď po ulici, už len čakám kedy sa začnu premávať v Bratislave pod hradom. Nie vôbec su není premnožené. By ma zaujímalo, že aký je podľa Vás stav, keď je medveď premnožený. Asi keď ho stretnem v MHD alebo tak niečo. Ani kormorán není premnožený a vlk už vobec nie, stači že pomaly prepadujem na vlčích hovnách. Je ich u nás taká 5-6členná svorka. Čo myslíte koľko srnčej, jelenej a diviačej zveri do roka asi tak zožerú. Otec hovoril, že voľakedy sa komusi kdesi nevie v ktorom okrese podarilo hádam za 10 rokov streliť nejakého vlka inak ich nebolo. Dneska? človek sa ani poriadne nedostane na poľovačku, keď sa môže strieľať vlk a už sa nemôže lebo už je ulovený počet pre SR. Tak asi ich bude dosť. Tak som rozmýšľal, že prečo niektorí tkzv. ochrancovia sa rozhodli chrániť akurat medveďa, vlka a pod. A tak mi z toho vychádza, že z toho asi oni žijú, sú z toho prašuľe že? Však čo by ináč robili, asi by si museli nájsť poriadnu robotu a ísť niekde makať, ale to sa im nehce. Však dobre nech si ich ohraňu´jú ale ja by som im potom dal uhradiť z vlastného vrecka aj škody na včelínoch, ovciach, rybach a podobne z vlastného vrecka. Teraz to platí štát a prostredníctvom neho aj ja a to sa mi vôbec nepáči. To by ste videli ako by tých ochránárov rapidne ubudlo a ako rýchlo by menili svetonázor. Ešte by som im poradil chrániť diviaky aspoň tak ako vlka, aby aj tieto škody uhrádzal štát a mali by sme pokoj s ľudmi a družstevníkmi. Kto to vlastne vymyslel ,,ochranár,,? Ochrancovia zveri a prírody sú predsa poľovníci, ale tí ochraňujú a starajú sa aj o inú zver ako medvedíkov, vlčkov a túlavých psíkov a mačičky, lebo aj taká zver existuje. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jarodt, 15.6.2012 o 7:53

archer - schádzanie ku kontajnerom významným spôsobom súvisí s nadstavom populácie, minimálne však s obrovskou potravinovou konkurenciou, nie je to však samozrejme jediný faktor. Nikdy však nepríde medveď dobrovoľne k ľudským obydliam, ak má dostatok potravných zdrojov v prírode a žiadnu konkurenciu, s výnimkou samozrejme ak ho zámerne neprikrmuješ. Aj tie tvoje obrovské kanadské lesy sú samozrejme osídlené medveďmi a určite nie malým počtom ako sa nám to tu snažíš vsugerovať, ale práve naopak. Baribal je spôsobom života, zvyklosťami mierne odlišný od medveďa hnedého, alebo grizzlyho na americkom kontinente. Baribal má navyše tú smolu, že je fyzický slabšej konštitúcie ako grizzly a okrem svojich vlastných dominantných samcov vytláča aj jeho dominantných samcov grizzly priemernej veľkosti. Tie problémy, ktoré popisuješ sa vyskytujú na okrajoch národných parkov, ak si pozrieš nejaké dokumenty, alebo ich výskumy, tak takmer všetky kontajneráky sú baribaly, čomu ich naučili ich vlastné matky, ktoré ušli z dosahu samcov, toto je pravá príčina, či sa ti to páči, alebo nie. Nemajú inú možnosť len sa ponevierať po okrajoch teritórii, kde sa naučili, že v blízkosti človeka im v podstate nič nehrozí, maximálne paru vystrelených petárd a gumených projektilov, kdežto od samcov im hrozí smrteľné nebezpečenstvo, to je veľmi podstatný rozdiel. Odporúčam ti kvôli rozšíreniu si vlastných vedomostí prečítať Vogtove štúdie a pokusy s jeleňmi, čo najviac vplýva na pohodu a správanie zveri. Žiadne zviera nepôjde do konfliktov s človekom, ak zistí, že mu hrozí smrteľné nebezpečenstvo v podobe olovenej guľky a bude sa človeku oblúkom vyhýbať tak ako je to bežné napr. u našich jeleňov, ktoré sa bežne lovia. Ak si má medveď vybrať vlastnú smrť, alebo smrť svojich mláďat v pazúroch dospelého samca, alebo život pri kontajneroch s petardami a gumenými projektilmi, vyberie si samozrejme tu druhú možnosť, aj keď to nie je ideálne, ale pri kontajneroch aspoň prežije. To, že takéto mláďata sa naučia kontajnerovému spôsobu života a aj v dospelosti sa už ťažko dokážu vrátiť do divočiny je iná vec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 15.6.2012 o 7:09

ursus, príbeh "sučiansko-martinsko-sklabinskej" medvedice, mohol kompetentných podnietiť k zriadeniu karanténnej stanice pre medvede. Myslím si, že na teritóriu Turiec-Orava-Liptov by stačila jedna s jedným profesionálnym zamestnancom. Zatiaľ o ničom podobnom neviem. Aký "chorý" prípad sa musí stať, aby sme medvede chránili v reáli, a nie iba na papieri? Aká je úroveň ochrany medveďa u nás? Len taká, na akú máme, takú akú si môžeme dovoliť. Tak akú úroveň ochrany medveďa to v skutočnosti máme? Ktorý ochranár, ktorý odborník, to povie na plnú hubu? Viackrát tu zaznela požiadavka, aby sme pri riadení stavu našich medveďov vychádzali z ich reálnej početnoti. Ja som za to, že rozumné by bolo, aby sme vychádzali aj z ich reálnej kvality a našich reálnych možností. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ursusarctos, 14.6.2012 o 20:44

Zdravim,nestiham precitat vsetky komentare, no pripajam sa na stranu medveda a ochrancov. Z vlastnej skusenosti viem zemedved vas len tak nenapadne. Je plachy a nieje lahke ho spozorovat, vsak otom viac vedia odbornici. Netvrdim ze ich je malo, ale premnozene nie su. Kompetentni zarabaju na projektoch financovanych z eu,stavju sa protipoziarne cesty,tazke mechanizmi vstupuju do lesov, ako aj pri tazbe, narusaju sa teritoria zveri a potom tie starsie vytlacaju tych mladych, kt. Chodia po kontajneroch a zahradach. Kedysi delili zahrady a les ovocne sady, ktore maly udrzat zver dalej od zahrat. V dnesnej dobe su na miesto sadov domy. Urcite je chyba v ludoch a ked sa maco zle chova treba to riesit. Ale nie tak ako v sklabini. To bolo chore co robili s tou medvedicou. Ja som zastanca prirody preto lebo, chcem aby aj moje deti vedeli co je to srnka a nie len zo zoo alebo z obrazkov. Hore zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 14.6.2012 o 19:10

Dal som si vedomostný test, spočítal som si nižšie uvedené growlerove údaje: ...Na 100km/stvorcovych sa moze pohybovať počet od 3-50ks zavislosti od prostredia.... 100km/2 je 10 000 ha, teda 3 – 50 ks na túto rozlohu činí 1 kus na 3333ha až 200 ha. No a ak to rozmením na normálny revír , tak je to 0 až 10 kusov/revír2000ha v najlepšom prípade. Tí ostatní, čo sú tu v násobku navyše, nie sú premnožení, ale zrejme evolučne nový druh Ursus arctos containerus. Som trochu bezradný z výsledku. Nepomýlil som sa? Ak áno, tak naozaj neúmyselne. no a ako to vyjde na celkovú výmeru 4 500 000ha poľovnej plochy po odrátaní irelevantných plôch... rátal som 1/4 poľovnej plochy osídlenej macom/to nie je ničím podložené číslo, ale slovensko je zalesnené aspoň toľko/ a vyšlo mi 375 až 5625ks. dáme priemer 3000, ale slovensko je krajina bohatá na potravu, i na kontajnery. tak by mohlo byť i vyše. zistil som teda, že sa hlboko mýlim a ospravedlňujem sa za hodnotenie typu premnožený, nadstav. málo ich máme, taká je pravda, no aspoň je čas pripraviť sa na plánovaný počet, z EU získať nejaké € na vhodné kontajnery a vybudovať skládky najlepšie rovno v lese, nech sa nám nový druh utešene rozvíja. ešte raz sa ospravedlňujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cita, 14.6.2012 o 17:32

Zajímavá čtení... Dovolím si přispět do diskuse citací z jedné myslivecké beletrie. ...A vlastně kolikátý už to chodí k újedi? Snad šestý či sedmý, a přitom v jednom z odborných pojednání o medvědech jsem se dočetl, že ve zdejších horách jich všeho všudy žije devatenáct. Tak nevím. Nikdy jsem si nedělal iluze o tom, že myslivecká statistika je něco víc nežli přesný součet nepřesných čísel, tentokrát se to potvrdilo evidentně. Vždyť podobných dolin jako je ta naše jsou zde desítky, a všude žijí medvědi. A tak si myslím, že by se mnozí odpovědní pracovníci divili, kdyby se udělalo pořádné sčítání medvědů, například u újedí... Konec citátu. Jednalo se o příběh z roku 1975, nakolik je pravdivý nevím, jisté však je, že o pět let později autor medailového medvěda ulovil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 14.6.2012 o 15:58

toxi: konkrétne v ktorom príspevku som písal o svojej vzdelanosti?? titul som spomenul len kvôli tomu, že mi bol neprávom pridelený titul doktora, ktorý zatiaľ nemám.. bola to len oprava.. keby som bol taký nafúkanec tak tu v tichosti sedím a nechám vás oslovovať ma p. doktor... popri tom neviem, žeby som si niečo podobné vyžiadal.. k môjmu komentu o 13:32 konkrétne časť "ak je sčítanosť, rozhľadenosť a dostatok vedomostí znakom hlupáka tak potom klobúk dolu pred touto tvojou múdrosťou".. to bolo myslené všeobecne, pretože mám pocit že už len z princípu je tu odsúdený človek, ktorý niekde študoval, študuje a ktorý naďalej rozvíja svoje teoretické a praktické vedomosti.. pokiaľ nesúhlasí a nedrží hubu je to hned hlupák s dredmi a náušnicami, extremista, ochranár a idiot so zvončekom na krku.. už neviem ktorý z aktérov tejto debaty niečo podobné spomínal.. však ale ticho pretože starší majú vždy pravdu.. to je predsudok najhrubšieho zrna.. hlúposť nad hlúposť.. vek nie je zaručeným merítkom intelektu a vedomostí jedinca.. nie každý starý pán má vždy 100% pravdu.. Ja som nepísal nič zlé, tiež som za reguláciu, len hovorím aby sa to robilo opatrne.. odporoval som tu pánom najmúdrejším len v jednej veci a poukazoval na vec druhú.. lenže niektorí tu debaty prítomný nedokážu spájať slová vo vetách a prideľovať im ten správny význam.. príspevky prekrúcajú a snažia sa z ľudí robiť hlupákov.. tak sorry že ma to hnevá.. fakt sa ospravedlňujem no neprehltnem niektoré stupidné názory a povahy niektorých ľudí, ktorý nie sú schopný akceptovať nejaký iný názor než je ten ich.. stále vykrikujete, že som neodpovedal na nejaký vami položené otázky, ale ja som taktiež nenašiel odpovede na tie moje... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 14.6.2012 o 15:19

no pre vás dvoch mám aj potešujúcu správu. máte horlivých nástupcov, dokonca medzi poľovníkmi, a nie hocijakých. tiež sa zapojili do projektu ,,naučme našu zver na odpad,, odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 14.6.2012 o 15:05

vidím, že každý je tu hlúpy, okrem dvoch vedátorov so zvoncom na krku. verím, že inde sú k vám ľudia priateľskí a usmievajú sa na vás. ... baribal je normálna poľovná zver a povolenku si s licenciou kúpiš v štátoch na benzínpumpe. a vyjde ťa na 400dolárov, +- od lokality a služieb. to je dobrý príklad podľa vás? baribal pokiaľ pácha škody a ohrozuje ľudí mimo chránených území, proces je štát od štátu iný, ale nie je výnimočný odstrel.tak teda presuňme medveďa do kategórie poľovnej zveri a tak ho obhospodarujme. som za. ľadový medveď je tuším ohrozený druh s vysokým stupňom ochrany na všetkých územiach výskytu a jeho situácia sa vplyvom otepľovania zhoršuje. je to prijateľný príklad? pre mňa nie. príklad, ktorý je rozsahom ochrany podobný - bizón vám nevonia, iné tiež nie. len ten nový vzácny poddruh maca kontajnerového vás privádza do vytrženia. takíto chytrálkovia tiež vyhlasovali, že kormorána treba nekompromisne chrániť a je veeeľmi vzácny. kým nezačali miznúť z našich riek aj ďaleko vzácnejšie druhy rýb. a radiliii, že máme naťahovať špagáty ponad vodu, aby nemohli prisadnúť, aby sa budovali rybám úkryty a pod. len náhodou to boli vaši kolegovia, biológovia. nie radikálni zelení. a že to je prirodzené, že rabovanie po dosiahnutí rovnovážneho stavu skončí a počty klesnú na prijateľnú mieru. výsledok: vyrabované vody. a tí, ktorí za toto bojovali a robili z ,,nevedcov,, nezodpovedných vrahov nenesú dnes za to žiadnu zodpovednosť. ako vidím, majú nástupcov. aj s rétorikou. aj s následkami, ale už nie na prírode, ale na zdraví ľudí. a tiež nenesú žiadnu zodpovednosť, len vykrikujú, akí sme všetci ostatní nevzdelaní a hlúpi. growler, na družstvách pod lesom sa bežne voľne skladovali maškrty a žiadny maco tam nešiel. a boli tu. asi preto, že neboli v kontajneri, však? takí ste vy mudráci. všetko viete a za nič nezodpovedáte, ale rýchlo otočíte, keď sa vás problém dotkne. neprajem vám to, no aspoň trochu zblízka by ste si to mali užiť. a začnete inú pesničku. ja som si názor na vec urobil tu, obrazne pri medveďoch, stretávam sa s nimi od detstva, sú tu prirodzenou súčasťou. nemusím študovať baribala, ani ľadového medveďa a už vôbec prijímať názory protinožcov. a tiež nie kadehoho z ,,vyspelej európy,,. my nie sme takí vyspelí a macov máme, na rozdiel od nich. a ako dopadli vaši kolegovia s introdukciou napr vo francúzsku? tuším 4 medvede boli do pol roka naprosto beztrestne pobití, lebo ohrozovali hospodárske záujmy farmárov. no len si vy vykrikujte, akí sme my, s iným názorom hlúpi. a dvím sa, že máte čas na vypisovanie, mali by ste vlastným telom chrániť plné kontajnery pred vysypaním, aby vami/a vedcom z celého sveta/ objavený nový poddruh neskapal od hladu. ... niečo tak stupídne som ešte nečítal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Toxi, 14.6.2012 o 14:20

Veď preto to píšem Pán Doktor, keď si to nepochopil, lebo len obyčajný egoista a namyslený narcista o sebe píše aký je vzdelaný tupec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 14.6.2012 o 14:07

growler, nech ich je hoci len polovica, ale ak tie medvede začnú ohrozovať ľudí, treba im dať príučku, treba ich zatlačiť. Nie bezhlavú neriadenú príučku, ale regulovanú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 14.6.2012 o 14:07

toxi: nato si prišiel sám????? :DDDDDDDDDDDDDDDD .. sám som to predsa napísal..zatial nie.. zatial len Ing. no tento rok už pribudne PhD... keby si vedel čítať tak by si to v mojich príspevkoch našiel.. urob niečo pre seba.. príspevky ostatných si daj prečítať niekomu kto to vie! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 14.6.2012 o 14:06

uz som to tu pisal niekolko krat.ak chces nieco riesit s rozumom,potrebujes zakladny udaj,realny stav!poznas ho?nie!stale su to domnienky na zakalde niecoho,niekde v rozmedzi 700- ? ks.pritom navrhov na manazment medveda je niekolko a celkom slusne spracovanych. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Toxi, 14.6.2012 o 14:02

Tu sa bavíme o praktických vedomostiach a skúsenostiach, ktoré tu odprezentovali starší a skúsenejší, ale ty si ešte vtedy nebol v pláne, a nie tie tvoje poetické grcanice! Toto ti zožerú deti v škôlkach a nie poľovníci...veď ty ani nie si Pán Doktor! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 14.6.2012 o 14:02

grolwer, ak nie "nechať tak", tak potom ako? Stále operuješ nepresným sčítaním. Pripadá mi to ako zamurovanie súčasného stavu a bránenie v hľadaní riešenia ako ďalej. Aký teda má byť ten stav podľa teba, aby sme ho neprehliadali a nenechávali tak. Nevšimol som si, že by tu niekto chcel medvede vyhubyť, ale chápem tvoju obavu. Máme čakať, kým sa z medveďa stane náš nebezpečný nepriateľ č.1 a začnú kričať hlasy volajúce po vyhubení tohto nepriateľa? Ja som proti, ale chápem aj ľudí, ktorí chcú chodiť do prírody a chcú sa v nej cítiť bezpečne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 14.6.2012 o 13:50

apple hluposti co tu prezentujes su len dosledok tvojej nevedomosti a snahy neustale posobit fundovane!ano,macovia sa v minulosti urcite nehrnuli k obyvatelom,preto tu bol do roku 1930 zakon,kde kazdy komu boli sposobovane skody,alebo bol ohrozovany mohol usmrtit medveda.dospelo to skoro k vyhubeniu(mala populacia hlboko v horach)!porovnavat minulost a sucastnost vo vztahu odpad - medved moze naozaj len hlupak,pretoze v minulosti co sa dalo sa zuzitkovalo pri hospodarskych zvieratach,co znamena,ze neboli take podmienky ako dnes!ano baribal a medved ladovy su zle a neadekvatne priklady,pretoze nevies na to vecne argumentovat.s tymto som debatu s tebou skoncil!goret ja som nikde nenapisal,ze to treba nechat tak!len to treba riesit s rozumom ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 14.6.2012 o 13:32

nuž Toxi ja narozdiel od teba viem aspoň poriadne čítať ;).. mám taký pocit že ty si knihy nikdy v živote nevidel :DDDD.. ak je sčítanosť, rozhľadenosť a dostatok vedomostí znakom hlupáka tak potom klobúk dolu pred touto tvojou múdrosťou.. ty si potom Kráľom géniov... no podľa mňa si len hlupák a ako hlupák aj umrieš! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 14.6.2012 o 13:04

Je naprosto neprijateľné, aby bol akceptovaný argument že vyžieranie kontajnerov je prirodzený vývoj. Je to dôsledok. A bežné vo svete je takto: na určenom území je prísna ochrana. Mimo neho nie. Príklad: bizón – ak opustí územie, tak nik nevyhodnocuje odstrel. Nik! Ani tí vedátori, ochrancovia a neviem kto. Pointa: neuživí ho teritórium, teda je nadstav, ide za potravou inde, do poľnohospodárskych kultúr. Je to neprirodzené a nežiadúce, teda redukcia!. A to je prísne chránený. Ľadový medveď je zlý, neadekvátny príklad, baribal tak isto. Tam končia vedátori a nastupuje zdravý rozum, výsledky skúmania skončili na hranici územia. Vraj sa stále nemáme od čoho odpichúť. A čo nám ešte chýba? Čo nevieme? Tu medvede boli od nepamäti. A ľahko dostupné zdroje potravy tiež. A ani kontajnery neboli. No macovia sa akosi nehrnuli k ľuďom. Kontajner nie je súčasťou biotopu medveďa a len hlupák môže tvrdiť opak! Jednoducho macov je moc, treba konať, nie špiritizovať. Redukcia prebieha nelegálne, nezakrývajme si oči, a ak sa tomu nedajú jasné pravidlá, tak sa to otočí proti medveďom a budú mať veľký problém! Už nie je treba veľa, stačí niečo citlivejšie... smrť alebo dokaličené decko. Tam skončia drísty o vývoji a nastane naprosto prirodzený proces. No nekontrolovateľný. Je neuveriteľný výrok: ľudia si sami za to môžu, nech si dajú zvončeky. to už nie je ani sranda, ani recesia. To môže vyriecť len naivka alebo ignorant, hlupák. no ak toto má byť trend ochrany a vedecký prístup, tak sa vzdávam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Toxi, 14.6.2012 o 13:02

Archer všetko to čo si tu popísal vychádza len a len z tvojho sedenia pred TV a zaspávania v knihách! Archer: neviem či ste videli jak dávajú príučku medvedom v USA.. odchytia ho do klasickej pasci.. prevezú niekam do lesa.. za pascu sa postavia psovodi so psami.. tie sa idú roztrhať od zlosti.. chlapi začnú strielať do vzduchu a pár gumových projektivol dostane maco do tela.. Archer:Štúdie a publikácie hovoria jasnou rečou, množstvo biologov a výskumníkov z celého sveta študijúcich medvede sa dokážu zhodnúť na jednej veci. Archer: bear spray s úspešnosťou využíva množstvo ľudí, ktorý žijú v prostredí s hojneším výskytom medveda než je u nás na SR.. Videl si včera správy na JOJke odtiaľ to máš ??? :-DDD Archer:Videl som jeden dokument v ktorom skúšali a testovali bear spray a pištol... aj sprej aj pištol dali do ruky žene, ktorá nikdy predtým nedržala v ruke zbran a ani ten sprej.. Archer: ostatný vychádzajú len z nejakých rozprávok, ktoré kdesi a kedysi vyčítali z knížok a časopisov napísaných hlupákmi bez poznatkov opierajúcich sa o dlhoročnú prax.. Asi teba budú menovať za nového odborníka v oblasti života medveďov, keď že každý čo prečíta nejakú odbornú literatúru na túto tému je pre teba rovnaký debil, ako ten čo to napísal...iba ty si lietadlo! Takže to zhrniem...pre teba sú starší ľudia hlupáci(pekná výchova) ale čo už, hold pán doktor, pre teba sú niekoho praktické a viacročné skúsenosti tak isto hlúposť,vďaka bohu za tú kopu článkov čo si prečítal ale keby si stál zoči voči medveďovi tak ako tý napadnutí tak sa tak poserieš! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 14.6.2012 o 11:57

.. treba, treba, kým je čas .. a treba to robiť opatrne, lebo omylom sa isto nevyhneme. Regulovaný odstrel, nie je, nemal by byť len o odstrele samotnom (o znižovaní stavu), ale aj o spätnej väzbe vo vyhodnocovaní jeho vplyvu nielen na početnosť (kvantitu) ale hlavne na kvalitu populácie medveďa - našej najväčšej šelmy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 14.6.2012 o 11:08

jasne goret máš pravdu.. jedna vec je istá.. na tak malom území ako je SR nemôžeme robiť tie isté opatrenia ako v USA, my tie medvede nemáme kam prevážať.. jedine do iných častí EU.. neviem či ste videli jak dávajú príučku medvedom v USA.. odchytia ho do klasickej pasci.. prevezú niekam do lesa.. za pascu sa postavia psovodi so psami.. tie sa idú roztrhať od zlosti.. chlapi začnú strielať do vzduchu a pár gumových projektivol dostane maco do tela.. vravím nie všetko sa dá aplikovať aj u nás.. Regulovanie populácie je nutné.. ale stále hovorím treba sa od niečoho odpichnúť.. aby sme neskončili ako iné štáty eu a to bez medvedov.. Presne ako píše growler, vyžieranie kontajnerov je vec časti medvedej populácie, žijúcich v okrajových častiach lesov v blízkosti ľudských obydlí.. tejto časti tento spôsob života vyhovuje... ale nehovorím že s nou netreba nič robiť.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 14.6.2012 o 10:52

Growler, podľa teba, treba tie generácie nechať v ich rozpínavosti kam až zájsť?? Podľa mňa by ich bolo treba od takéhoto spôsobu získavania potravy odnaučiť, resp. dať im príučku, že tu nie sú pánmi, ktorým sa všetko toleruje. Dá sa to aj zamykateľnými kontajnermi, ale kukuričné polia a ovocné sady do kontajnera nezamkneš a ani tak ako včelín neohradíš. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 14.6.2012 o 10:37

co nechapes na tom,ze dominantny samec ,ktory tu je 20rokov zvyknuty(vedeny)na utiahnuty sposob zivota od civilizacie,viazany na svoje teritorium nezacne menit svoje navyky-spravanie?tyka sa to predovsetkym samic,ktore pocas zimneho spanku stracaju 50% hmotnosti,dojcenie pretrvava este v jarnych mesiacoch,potom okrem seba potrebuju potravu aj pre mlade a jednoducho niektore nasli jednoduchsi a bohatsi sposob ziskavania potravy.vedu k tomu mlade,cim vznikaju generacie,ktore sa castejsie drzia v okrajoch osidlenych oblasti ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 14.6.2012 o 10:18

Štúdie a publikácie hovoria jasnou rečou, množstvo biologov a výskumníkov z celého sveta študijúcich medvede sa dokážu zhodnúť na jednej veci.. len dvaja chlapi zo SR to nie sú schopný prehltnúť pretože si myslia že sú múdrejší než zvyšok vedeckej spoločnosti... Jarodt ja nepotrebujem pretláčať svoju pravdu vo veľa veciach s tebou a s apple súhlasím.. len nechápem jak môžete byť tak natvrdlý a nepripustiť, že vyžieranie kontajnerov a schádzanie k ľudkským sídlam nesúvisí len s nadstavom medvedej populácie... pre boha.. fakt to nechápem.. položím ti tú istú otázku ako som včera napsíal applemu do súkromenj pošty.. uvediem príklad baribala... to, že schádza k ľudským sídlam kvôli rýchlo a ľahko dostupnej potrave súvisí s ich nadstavom a tie obrovské lesy severnej ameriky sú pre ich populáciu primalé?? ak povieš áno je mi to jasné a už sa nemáme o čom debatovať.. len tak pre zábavu si kukni rozlohy lesov v USA a kanade a snááád pochopíš že to s nadstavom vôbec nesúvisí ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jarodt, 14.6.2012 o 7:13

archer - pýtaš sa ma : "jarodt: načo by ten dominantný samec schádzal nižšie smerom k ľudským sídlam keď ovláda prakticky celé teritórium a tlačí z neho ostatné jedince???????? " Už samotná táto otázka, spôsob tvojej diskusie, opakovanie rovnakých písmenok, interpunkčných znamienok 10 krát za sebou len aby si pretlačil tu svoju pravdu dáva tušiť s kým má človek tú česť. Ak by si sa nad svojou otázkou zamyslel aspoň na 5 sekúnd, tak by si prišiel na to, že ja tvrdím presne to isté : načo by mal schádzať k ľudským sídlam, keď ovláda najlepšie zdroje potravy v prírode. Ak si to nepochopil tak reagujem na growlerove tvrdenie, že " medved prisiel na to,ze okraje osidlenych oblasti su jednoduchym a bohatym zdrojom potravy ", čo nie je samozrejme pravda, pretože ak by to bola pravda, tak najjednoduchšie a najbohatšie zdroje potravy ovláda vždy dominantný samec. To je odjakživa nepísaný zákon divočiny a na tomto príklade som mu vyvrátil jeho tvrdenie. Baví ma ako si ty v diskusii sám nájdeš nepriateľa, sám mu vložíš do úst čo nikdy nepovedal a ešte sa tváriš premúdro ako si ma dostal. Tebe treba zrejme veci vysvetľovať polopate, ale mám taký nutkavý pocit, že tebe je to aj tak ukradnuté. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 14.6.2012 o 0:07

tá otázka na teba týkajúca sa vzdialenosti a času bola myslená ironicky alebo inak povedané bola to len rečnícka otázka.. nebolo nutné na nu odpovedať.. tú rýchlosť poznám a ak niekto nie tak každý hlupák dokáže listovať v googli ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 14.6.2012 o 0:03

pre bohaaaaaaaaaa...... nereagoval som pretože je to zbytočné, ty by si zas prišiel s nejakým tvojim úžasným a 100% pravdivým protiargumentom.. Nemienim už viac reagovať na tvoje príspevky ... nechce sa mi a ani nemám chuť sa s tebou dohadovať.. chlap v tvojom veku by mal byť rozhľadenejší a očakával by som iný prístup k veci a nie popieranie akéhokoľvek iného názoru, pretože len ten tvoj je ten echotvný... takýto prístup by som očakával od nejakého zadubenca.. tento prejav je charakteristický pre teenagerov nie pre starého praxov ostrielaného chlapa.. klesáš čoraz viac...vyhrážky typu zalez si strč do .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.6.2012 o 23:25

archer...zaujímavé, ako vystupuješ. celá debata je o regulácii maca, a ak sa spomenie, a jej dôvody, tak tu mňa a jarodt označíš za najmúdrejších. fajn. ak sa ťa pýtam na fakty dnes o 16:59, tak je ticho. recept na obranu je tiež neomylný, dokonca nič netušiaca žena likvidovala maketu. fajn. ak ti vyjadrím vzdialenosti a čas, ktorý na to máš, tak je ticho. ak je protivietor, tak radu nemáš. maco neútočí z iného okresu, ale z bezprostrednej blízkosti. to ťa však neučili. obhajuješ tu debiliny a ešte ťa rozčuluje, ak ti argumentujem. tak povedz ostatným, čo s protivetrom? a čo keď je útok cez kríky? samé trepaniny z reklamných letákov. to funguje na otravujúcich baribalov v parkoch, nie na útočiaceho maca a ty máš čas na úrovni jednej, dvoch sekúnd. neblázni ľudí, že je nejaký recpt na odvrátenie takéhoto najčastejšieho typu útoku. rozhoduje medveď, čo bude, a nie napadnutý. tu je najúčinnejšia zbraň. ale ani tú nemusíš mať šancu použiť. snáď ťa to zorientuje: odkaz tak sa nestrápňuj. lebo ty si videl dokument. aj s telefonom na dodávateľa. ten sprej ti je dobrý, keď sa maco dobíja do chaty a fukneš mu cez okno. ale chcem ťa vidieť, ty hrdina, ako dvihneš ruku so sprejom proti macovi a stisneš to. veď si za ten čas, ktorý na to máš, ani nestihneš kuknúť, ktorým smerom je tryska. je naprosto zrejmé, že si ešte nemal problém s macom, ináč by si takéto hlúposti nevypisoval. ... a k regulácii: znovu zopakujem, že debata je o regulácii, lebo je zle. no podľa niektorých je to tak v poriadku. tak čo sa ti nevidí? čo sa ti vlastne nevidí? tvrdenie ,že stav 800 ks je klamstvo? veru je. dôkaz nájdeš aj na nlc. že je prúser? je! že tu drístate vtákoviny? aj to je pravda. čo mi vlastne vytýkaš? a príspevok dnes o 22:11 nebol adresovaný tebe, je to z neho naprosto zrejmé. tak o čo ti ide? povedz, v čom sa mýlim, alebo zalez. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 13.6.2012 o 23:05

apple: ja už k tebe fakt nemám slov ty si úplný ... (radšej sa zdržím svojho komentáru).. kde do čerta si videl že som písal, že medved sa nesmie regulovať??? čítaš ty vôbec čo píšu ostatný alebo si len vyberáš určité časti, ktoré automaticky a bohapusto prekrúcaš tak jak sa ti to hodí???? bear spray s úspešnosťou využíva množstvo ľudí, ktorý žijú v prostredí s hojneším výskytom medveda než je u nás na SR.. jasne nie je 100% ale čo je?? ked na teba z malinčia vyštartuje medved na vzdialenosť cca 15 m.. stihneš zhodiť flintu z pleca a smrtelne ho zasiahnúť??? trepeš trepeš a ešte raz trepeš tak jak sa ti to hodí.. čo je 100%??? tvoja flinta?? ty??? Videl som jeden dokument v ktorom skúšali a testovali bear spray a pištol... aj sprej aj pištol dali do ruky žene, ktorá nikdy predtým nedržala v ruke zbran a ani ten sprej.. do vzdialenosti 20 m postavili siluetu medveda.. žena mala sprej aj pištol za opaskom (samozrejme nie naraz ale test sa opakoval niekoľko krát).. silueta medveda sa začala pohybovať rýchlosťou, ktorá simulovala jeho útok.. žena ani raz netrafila terč pištolov (kde to by ešte stihla zhodiť z pleca flintu a zalíciť).. ale sprejom kvôli väčšej ploche ktorú dokáže zasiahnúť áno.. ešte raz kedže si tak starý a hlúpneš ti napíšem nie je to 100% ale má to svoj účinok a jeho použitie svoje opodstatnenie.. inak by nebol tak hojne a s úspechom využívaný.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 13.6.2012 o 22:14

nie,o ziadnej nerovnovahe a jej prirodzenosti sa ta nesnazim presvedcit.snazim sa ti povedat,ze pri stabilnej populacii nieje nic nezvycajne,ze hladaju potravu aj mimo prirodzeneho prostredia pokial im podmienky poskytuju energeticky bohatsiu a laksie ziskatelnejsiu potravu ako v prirodzenom prostredi.este si v zivote nevidel raticovu na policku za dedinou,pri dialnici?je to ich prirodzene prostredie,dosledok premnozenia raticovej respektive nespravneho obhospodarovania?ladove medvede su tiez premnozene,kedze sa promenaduju po mesteckach,skladkach vedla plamenov,aut,ludi, ...alebo je to ich prirodzene prostredie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.6.2012 o 22:11

v tom je problém. takže nadstav je prirodzený a na rozdiel od iných voľne žijúcich živočíchov sa nesmie regulovať. lebo je to medveď. rozumiem. príklady k tvojej argumentácii sú regulované, ale slovenský maco nie. toto som nevedel pochopiť. a vieš čo? ani sa o také chápanie veci nejdem pokúšať, je to proti zdravému rozumu. ja sa len nestačím diviť, akých ľudí živíme z daní. v rámci pomýleného ponímania ochrany maca, mačky, pytliačiaceho psa im nezáleží na ľudskom živote a zdraví. fakt som asi divný. naozaj ja som divný???? ....... no vyhýbaš sa tomu spreju, to je neseriózne... a vysvetli mi ešte toto: ak ho mám použiť, nemusím sa starať, ktorým smerom fúka vietor? aby som tam miesto maca neležal ja. vyznáš sa v tom, propaguješ to, tak daj viac poznatkov. možno nebudem brať flintu, ale len sprej. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off archer, 13.6.2012 o 21:56

presne tak apple.. nedochádza ti to! k starobe a hlúpnutí sa vyjadrovať nejdem.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.6.2012 o 21:45

fakt som z inej planéty. to má byť akože dôkaz? tak to mi nedošlo.. som už starý a asi hlúpnem. ak by som to mal popísať podľa mňa, tak by som robil výskum na kŕmení pre diviakov/tam macovia chodia bežne/ a došiel by som k tým istým záverom. že keď divo žijúcej zveri dáš bezproblémový prístup ku žrádlu, tak sa na to rýchlo naučí. problém je však inde. nedostatok stravy v ich prirodzenom teritóriu, lebo ich lokalita toľkých neuživí. ale to som už zas pri nadstavoch... zdravá zver za normálnych podmienok nevyhľadáva potravu v bezprostrednej blízkosti ľudí. k tomu dochádza len v prípade nerovnováhy. ak som ťa dobre pochopil, tak sa ma snažíš presvedčiť, že nerovnováha je prirodzená. dokonca i v amerike. pánečku... tak v tom nie sme sami. len s jedným rozdielom, že tam sa ten tvoj príklad loví a rovnováha sa obnovuje. legálne. bez rečí. na pumpe si kúpim lístok a idem. pokiaľ mám samozrejme skúšky. nechceš pochopiť, že súčasný stav je výsledkom nerovnováhy. a dôvod je zrejmý. napriek odborníkmi stanovenému počtu 800ks je ich nepomerne viac. a to nie je môj výmysel. to je len dôkaz akých odborníkov živíme. je to slovenský paradox: macov je čoraz viac - stále rovnako. pribúdajú, vyjadrené číselne: stále 800... až pochopíš tento paradox, pochopíš aj správnosť svojho tvrdenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 13.6.2012 o 21:16

tak naco to sem davas a odvolavas sa na to,ked z toho clovek nevie k comu nakoniec dosiel?ja ti napisem,ze castejsi vyskyt medveda okoli civilizacie neznamena automaticky premnozenie,ale pricinou moze byt lahky a bohaty zdroj potravy ako priklad ti uvediem odborny clanok,kde sa to potvrdzuje a ty mi odpises reakciu - ze kolko ich vystrielaju pocas toho hodovania ,lebo su neziaduce ? ty si fakt z inej planety ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 13.6.2012 o 20:57

ak by si pozornejšie čítal, tak som napísal, že mi to neukazuje celé. ale pre vlastné potešenie si o to poprosím. ale stačí aj toto, hovorí o krivke nárastu populácie. len na slovensku je to 15 rokov priamka. podľa odborníkov. ale nevzdelanci to vidia ináč. a k tým baribalom na smetisku. všade sú takí nežiadúci. štát od štátu sa to môže líšiť, ale nie je nezvyklé ich likvidovať. ono to nefunguje ako vo filmoch, že ich helikoptérou vozia do divočiny. no s tým sprejom ma to fakt zaujíma... lebo tu ich stretneš aj keď si na rybách, to si nerobím srandu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off growler, 13.6.2012 o 20:16

nie rad by som to vedel co to malo byt s tym prirastkom a vystrielanim.ja tam vidim vyvoj populacie len po rok 61,zvysok? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1641-1680 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM