Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Medvede - aký je reálny stav? - diskusia

autor: off cerberos
pridané: 13.8.2010 12:37

Ahoj, nedávno som si všimla zopár reportáží o premnožení medveďov v okolí BB, ak si dobre pamätám. Vraj sa potulujú v blízkosti sídlisk, objavil sa na cintoríne... Čo myslíte?

Je to v skutočnosti také zlé? Mal by sa stav medveďov zredukovať? Čo ak sa z "kontajnerových" slovenských mackov stanú nebezpečné zvieratá ako v S. Amerike? Tam je taká situácia myslím s čiernym medveďom, s ľadovým medveďom (ktorý sa v počte desiatkach kusov prechádzal ulicami - to som len čítala, takže zaručiť sa za to nemôžem) a menej s grizzlym. Čo sa týka tých ľadových medveďov, tie chodia okrem do ulíc aj na neďalekú skládku. Pre nebezpečenstvo aké tým vzniká pre ľudí (hlavne deti) ich odchytávajú a prevážajú vrtuľníkom do divočiny.

Čo ak tam však nemajú dostatok miesta? Možno majú primalé teritórium na uživenie. Aj tak, nemôžu sa napokon vrátiť?

Nie je taká situácia aj na Slovensku? Ak sú medvede premnožené, prirodzene majú menej priestoru a ich teritóriá môžu bez problémov zasahovať až k ľudským obydliam. Tam nachádzajú dostatok potravy, takže majú viac mláďat (opäť len poznámka, z jedenj reportáže - namiesto 1-2 medvieďat je bežne vidno 3 mladé) a situácia sa zhoršuje s každým odrasteným medveďom ktorý sa osamostatňuje a zasahuje ďalej...

Toto je len moje zdôvodnenie, nemusí byť pravdivé. Pravou však je, že máme najvyšší počet medveďov v Európe- nemýlim sa?

Otázkou ostáva ako to riešiť? Mnohí poľovníci riešenie vidia: odstrel. Je to ale najvhodnejšie riešenie? Prečo neťažiť z tejto situácie? Mnohé krajiny nám závidia naše bohatstvo- čo sa netýka len medveďov, ale aj vlkov, kamzíkov... :) Nemôže sa táto situácia riešiť predajom našich zvierat do zahraničia- v určitom počte, na istý účel? Ako napríklad sme my dostali naše zubry??

A čo myslíte vy? A k ý j e r e á l n y s t a v m e d v e ď o v a ako by sa malo riešiť ich prípadné premnoženie? Ďakujem za reakcie:)

Pripájam odkaz na jeden z mnohývh článkov : odkaz>

počet zobrazení: 198 358
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 5.7.2014 o 12:35

Pre všetkých ochranárskych mudrákov zpoza rieky Moravy : veľmi dobre si viem predstaviť nielen rysa ,vlka ale aj medveďa v Beskydách,ale aj v Bielych Karpatoch ,Jizerkách, Krkonošiach, Krušných horách o Šumave ani nehovoriac. Môže mi niekto z Vás povedať prečo u Vás okrem pár rysov ostatné šelmy chýbajú ? Najprv si vyberte brvno z vlastného oka ,až potom sa starajte do smietky v našich očiach! Mudrovať na cudzí účet môže len bezcharakterný človek ! Najprv nám ukážte ,ako účinne sa prejavuje celoročná ochrana šeliem u Vás ,potom Vás možno bude niekto brať aj vážne . My sme radi, že veľké šelmy máme a dokázali sme ich bez problémov zachovať aj bez takých mudrcov ,ako ste Vy. Takže sa do slovenských veľkých šeliem nestarajte ! Máme tu dosť blbých a blbších aj bez Vás ...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 114

komentáre

zoradiť
zobrazené 1201-1240 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off borgeo, 19.6.2017 o 16:21

Aktuálne v okrese VK Medvede - aký je reálny stav? - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 10.6.2017 o 13:13

rozhovor dobrý ,len takto je treba vystupovat stale a hlavne v médiach,nech o tom vie čo najviacej ludí ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on hunter4321, 9.6.2017 o 15:02

Goret, ešte že majú medvede také veľké pazúry,aspoň sa budú lahšie identifikovať od inej zveri. Lysec, taktiež si myslím že ich tu bolo viac ako podľa oficiálnych výsledkov, ale je to celkom ťažké určiť koľko ich naozaj je. Čo ak mal nejaký medveď zápchu ? :D A zaujímalo by ma, čo robia vedúce poľovnícke organizácie preto, aby sa mohli medvede regulovať. Takisto ministerstvo, nepočul som o nejakej snahe zmeniť situáciu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 9.6.2017 o 14:19

Už sa teším, keď sa začnú sťažovať poľnohospodári z podhorských oblastí na škody od medveďov v kukurici a Erik Baláž im doporučí, nech si polia dostatočne zabezpečia. A nezdržím sa smiechu (myslené ironicky) keď si za tieto škody budú vymáhať náhradu od nás poľovníkov a my budeme musieť dokazovať, že to narobili medvede a teda sa nás to netýka. Pozn. najvyšší čas začať si robiť sadrové odliatky medvedích stôp a zberať a konzervovať medvedí trus. Obdobie medvedej ruje je na to veľmi vhodné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lysec, 9.6.2017 o 14:14

lubenko- (už som to niekde zverejnil)od istej slečny, lesnej Ing. (bývalej študentky TU Zvolen, ktorá spolupracovala na uvedenej genetickej akcii) mám informáciu, že keď dali dohromady všetky predpoklady a odhady (hlavne tie, že celkový počet vzoriek bol nízky a z polovice areálu medveďa nedostali žiadne vzorky) tak im vychádzalo, že medveďov môže byť u nás kľudne až 4.000 ks.Dostali však vraj od vedenia univerzity zákaz ísť s tým na verejnosť.Takže ak manipulácia tak áno , ale zase len opačným, t.j. ochranárskym smerom.Ked si uvedomíme,že medveď okrem človeka nemá u nás vlastne žiadneho predátora ,je ozaj ťažké tomuto chýru neuveriť...Veď medvedia populácia mala k tomuto množeniu viac ako 80 rokov ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 9.6.2017 o 11:12

tak dneska som sa od jedného nemenovaného,lenž veľmô známeho a uznávaného ochranára dozvedel,že vzorky medveďov ktoré boli zozberané a tak sa určilo množstvo medvedov na Slovensku boli zmanipulovane a vraj na tom len niekdo zarobil,ochranari nikdy nepriznaju že stav medvedej populácie na Slovensku je premnožený a tiež som sa ešte od neho dozvedel že v jednom období fotil na jednom mieste 30 medvedov????? a za týžden fotil tych istých medvedou úplne inde na vzdalenejšom mieste,tak tam sa naša debata končila bo už nebolo o čom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off traper1, 9.6.2017 o 8:13

a si myslím,že poďme do hory pozbierať nejaké(všetky)výkaly medvedie a aby to bolo in..pridajme i vlčie,či sú pre množené.. a potom ich niekde na kopu pred dvere vysypať (neviem pred ktoré),treba sa nad tým hlboko,ale ozaj hlboko zamyslieť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off pyre81, 6.6.2017 o 22:22

Som rád, že sa tu zvádza taká horlivá diskusia na túto tému. Podľa mňa sa treba pozrieť do blízkej minulosti. Medvedica vraj bola prevezená od kontajnerov v Lomnici (alebo s inakade z Tatier) do Tichej doliny. No a odtiaľ chúďa musela doslova utiecť možno s toho istého dôvodu ako aj pred tým, že si chcela len zachrániť svoje mláďatá pred inou medvedicou, alebo medvedím samcom. Bohužiaľ hľadala útočisko u povedzme "nerozhodných" ľudí. Tam odkiaľ pochádzam sa to nestane. Za posledných pár rokov sa tu doslova serie na riadny poľovnícky manažment veľkých šeliem. Periodicky by sa mali udeľovať povolenky na legálny lov medveďa po PZ na Strednom Slovensku. Poľujem v 9000 ha revíri, kde sme povolenku na medveďa nedostali viac ako 10 rokov. Bohužiaľ nemáme na úplatky... PS: je mi fakt ľúto, že sa nenašlo iné riešenie Medvede - aký je reálny stav? - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off elciervo, 6.6.2017 o 10:39

Borošovi proste tečie do topánok tak sa teraz bude snažiť z toho "vyzliecť" (odkaz ) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on citulik, 6.6.2017 o 10:31

V prípade medvedice majú svoje drápy zapustené práve ochranári a média, ktoré z toho urobili senzáciu a potom vycúvali.Rozhodnutia o tom ako sa bude postupovať dali práve ochranári a tu treba zapochybovať o ich odbornosti( odňatie mláďat a následné vypustenie medvedice v nevhodnej lokalite). Keď odlov uskutočnil nejaký poľovník, tak je to v tomto prípade chyba, preto že ide o nočný odlov,kde platí zákon o poľovníctve.Odlov mala uskutočniť veterinárna správa v súčinnosti z políciou.To je môj názor. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on hunter4321, 6.6.2017 o 9:58

Miroorim, keď to nieje zaujímavé, tak to treba spraviť tak aby bolo. Inak myslím si že ak sa nepodniknú nejaké kroky, čoskoro bude z poľovnictvom problém. Ochranári ho budú regulovať viac a viac. Bola by škoda keby ho zrušili úplne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off 357AS, 5.6.2017 o 19:44

Ak medved ohrozuje človeka treba ho zastrelit, či je to Ingrid,Róza,Adela a basta,deti osprostené Facebookom nech si píšu čo chcú,jeden tam napíše debilinu a další sa s radosťou pripoja ani nevedia čo píšu a očom to je,ale myslia si že sú in.Netreba sa nad ich výlevmi ani pozastavovať.A ak sú to výhražné správy,treba na sopliakov podať trestné oznámenie a basta. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off miroorim, 5.6.2017 o 19:14

hunter4321, to nie je zaujimava tema pre media, pravda a fakty nikoho nezaujimaju, je to mala senzacia..... tvoj napad je dobry ale zial v nasej spolocnosti podla mna len velmi realizovatelny..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on hunter4321, 5.6.2017 o 18:59

Médiá su dnes hybná sila tvorby názorov a predsudkov tak prečo niekto nedá námet na reportáž o tom ako to je a čo treba robiť? Reportéri by mali čo robiť a ľudia by zistili čo a ako skutočne je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on hunter4321, 5.6.2017 o 18:56

odkaz-- že pomsta prírody?! Šibe im už do čista? Si fakt myslia že za tento stav môže len kŕmenie medveďov? Mne je z toho zle, ako povedal HUGO09, chýba tu jednoduchý rozum. Fakt, ako nikto nepíše prečo sú premnožení a vlastne oni asi ani nevedia že sú premnožení, len si myslia že sú takí prítulní či čo! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off HUGO09, 5.6.2017 o 14:53

A kto bude niesť zodpovednosť keď niekoho napadne medveď no samozrejme ten koho napadol lebo sa opovážil vstúpiť do jeho teritória len kde je to teritórium v smokovci v Banskej Bystrici na námestí v Bratislave alebo kde nejako mi uniká podstata ochrany koho chrániť medveďa alebo človeka , človek je nadradený tvor nad všetkým tvorstvom na zemi ak to niekto nechápe v biblii je to na prvej strane týmto nechcem povedať že máme kynožiť čo príde pod ruku ale zdá sa že už toho rozumu je tu priveľa len chýba ten obyčajný jednoduchý !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lubenko, 5.6.2017 o 12:57

ja som sa zastal len polovníkov,ostatne bolo plne v režii ochrany prírody a životneho prostredia a policie a teraz aspon ochranári vidia ako sa to všetko tu vymyká z pod kontroly a bude len otazka času že bude dochadzat ku napadnutiú človeka medvedom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off Hekler, 5.6.2017 o 12:19

keď myslíš ... dobre ospravedlňujem sa všetkým poľovníkom čo tam boli, pochopil som žiaľ až teraz že všetci čo tam boli od ochranárov cez policajtov aj zásahového týmu boli odborne pripravení na daný zásah a snažili sa medvedici pomôcť, žiaľ ale medvedica to nepochopila, streľbu gum. projektilmi vyhodnotila nesprávne ako útok voči nej a chcela sa brániť no a žiaľ túto svoju obranu neprežila ... všetci sa jej snažili pomôcť ... žiaľ za celú dobu čo sa tam pohybovala sa nedala uspať ani premiestniť ... jej chyba ... ale všetci sa jej snažili pomôcť ... veď jej nakoniec aj pomohli (do hrobu) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 5.6.2017 o 10:39

Hekler zdrž sa uražok polovnikov,ani jeden tam nebol sprostý a tiež nevieš ako to tam bolo tak sa radšej zdrž aj komentarov ,pretože takých mudrých ako ty tam bolo hodne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hekler, 5.6.2017 o 10:29

policajti sa len držali hesla "pomáhať a chrániť" v tomto prípade medvedicu ... tá ale mala smolu, namiesto svojich mláďat stretla hordu hlupákov, alibistov a žiaľ aj sprostých a preto veľmi ľahko a účelovo zneužitých poľovníkov ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off lubenko, 5.6.2017 o 9:01

len zabudli napísat,že gumový projektil nevystrelili polovníci ale policajti ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Finist, 4.6.2017 o 21:10

Jaro1 podla bulváru to presne tak aj bolo ako píšeš. Zdroj Nový čas Medvede - aký je reálny stav? - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

on WolfHunter, 4.6.2017 o 19:48

Poniektorý tuna by ste sa tiež mohli uvedomiť je zaujímave že ked zlyhaju všeci spasitelia divočiny a musia zakorčiť poľovníci tak je zle nedobre ak však niečo pripomienkujeme alebo chceme po svojom aby sme sa vramci prevencie vyhli týtmo extremom zase sme zly?...fakt musi niekto prisť o život aby sa začalo nakladať s medvedom tak ako si vyžaduje fakt že im to naše male slovensko nestačí?! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lysec, 4.6.2017 o 19:42

Lubenko a jaro 1 - plná pravda.A len tak mimochodom : som zvedavý ,či danému zásahovému tímu a tomu ránychtivému poľovníkovi bola vystavená povolenka na lov (odchyt aj odstrel)a či bola medvedica po usmrtení označená značkou (plombou)?Lebo ak nie tak aj jedno aj druhé bolo pytliactvo (i ked na očiach verejnosti, ale právo nepustí!) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 4.6.2017 o 18:22

chyba bola tá ,že sa tam polovnici angažovali,pretože to bolo všetko v režii Ochrany životného prostredia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off jaro1, 4.6.2017 o 17:21

V takychto pripadoch je treba odstrel nevykonat a prenechat ho ochranarom.Novy cas by potom na titulnej strane hrubotlacou a velkymi pismenami pisal.POLOVNICI ODMIETLI VYKONAT ODSTREL MEDVEDA, MUSELI HO VYKONAT OCHRANARI! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 7

off goret, 4.6.2017 o 16:25

Podľa mňa, je základným pochybením nedostatočná prevencia. Prevencia, ktorá by vysvetlila medveďom, že človek je pre ne horší nepriateľ, než príslušník ich vlastného druhu a k ľuďom sa proste približovať neslobodno. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 4.6.2017 o 16:19

A aby jej smrť nebola zbytočná je dôležité celý postup zainteresovaných dôkladne prešetriť a pochybenia exemplárne potrestať !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 4.6.2017 o 16:01

Reálny stav je o 1 medvedicu menej. Verejnosť sa pohoršuje akým spôsobom odišla. Nuž, to nemôže nadchýňať ani žiadneho poľovníka. Predsa len, ako šelma by si zaslúžila iný skon. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hunter4321, 3.6.2017 o 12:52

Pred 2 rokmi sa vďaka sčítaniu zistilo že je tu cca 1300 medveďov (podľa mňa ich bolo viac), neviem aký pomer mohol byť samíc a samcov, dajme tomu 1-1 +/-. Tých 700 medvedíc v našich dobrých podmienkach odchovajú každé 2 roky niekoľko mládat. Fakt ma zaujíma akoby sčítanie dopadlo teraz po dvoch rokoch. Nedá sa to ani len približne typnúť. A verejnosť sa rozhorčuje nad 1 medvedicou. Bola to riadna kravina odobrať mladé, ale aby sa o tom hovorilo po celej SR je prehnané. Prečítajte si komentáre pod jednotlivými článkami, v každej diskusii sa nájde veľa takých čo si stále myslia že to sposobili poľovníci, že v poľ. komore by sa mala zaviesť kontrola či čo a podobné chujoviny. Dalo sa tomu predísť 1 účinnou cestou, a oni radšej vyhadzujú milióni na zabezpečenie kontajnerov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on WolfHunter, 3.6.2017 o 10:36

Mal by som návrh možno by bol spôsob ako uvisť do obrazu Lukača s Balažom...zatvoril by som tak tridsať ekoultras do miestosťi 5x5m na dva mesiace možno by im došlo že ak raz je vzhladom na prostredie pre slovensko možne mať 500medvedov ktory by videli plnohodnotny život bez toho aby človek musel riešiť situacie ku ktorým dochadza vdaka týmto hlupakom a ich genialnemu ponimaniu ochrany nemožeme mať stavy ake su a odkedy sa vie vdaka vzorkam ake su a už aj vzrastli čo sa čakalo ?...prejde to vobec z koncepcie ten navrh tam je je zaujimave že sa tam rieši radikalny skresanie stavov lišky a jazveca a zase sa obchadza problem zvany macko...čo sa deje momentalne je len obraz zvratenosťi nerozumiem že parazit lukač miesto nesenia nasledkov za to kam to dotiaho si veselo otvara hubu a ešte používa aj pojem odborník...kolko ešte bude takýchto ingríd ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off miroorim, 3.6.2017 o 8:25

Lysec, toto ste trafili:-) ale poci sa mi ako sa v den ked bola medvedica zastrelena objavila sprva ako p. Lukac a LOZ VLK pponukali ze ju prestahuju do svojich lesov. Zaujimave, ze sa tato informacia a ponuka objavila prave v tomto case. Zavana to populizmom a zneuzitim situacie. Kde boli tyzdne pred tym ved to cele nebola 2 dnova zalezitost. A naivny ludia im na to skocia.... ale davam tejto senzacii par dni a zase sa na to zabudne. Len je smutne, ze ludia su tak zmagoreny... co uz prezili sme vselico prezijeme aj toto. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Lysec, 3.6.2017 o 5:03

Surovci ,a to ešte ani neprejednali jednu možnú alternatívu na spôsob istej pseudoochranárskej organizácie - a to presťahovanie Kokavy tam, kde nie sú medvede... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off miroorim, 2.6.2017 o 19:17

Pan Lysec, suhlasim. Este som chcel dodat, ze zabudne ale len aby mala na to cas. Ale dnes uz je to nepodstatne lebo cas nedostala. Co sa dalo samozrejme predpokladat, ze sa bude spravat ako sa spravala a ze bude mladata hladat....a ze je velka pravdepodobnost ze sa prejavi agresivnejsie ako doteraz. No a dnes uz pozname riesenie. Zial pre.mnohych nepochopitelne ale vzhladom na to co vsetko tomu predchadzalo asi jedine mozne. Zujimave su nazory niektorych ludi prezentovane v mediach (napr Slovensku rozhlas) kde sami obcania Kokavy su nespokojny z riesenim (teda aspon ty ktorych nazor odvisielali). Je zjavne ze vobec nemaju predstavu co im potencialne hrozilo. Mozno mali medvedicu este chvilu nechat behat po dedine nech niekoho vyfacka. Samozrejme nikomu to neprajem ale ludia su nepoucitelny a niekedy mam pocit ze pokial sa im nieco nestane tak neveria ze sa im nieco stat mozze... ale co je momentalne "najkrajsie" zase na soc sietach su najvacsie hovada polovnici ktory ju zastrelili. To ze cela organizacia akcie bola v rezii SOP a policie nikoho netrapi. Len ty hnusny polovnici su .... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Hekler, 2.6.2017 o 16:56

nepoznajú pravdu ... Medvede - aký je reálny stav? - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

off 357AS, 2.6.2017 o 13:43

Samé blbosti,meno jej dali,mladé mali dať pokrstit a vystavit im rodný list a celej rodine mal starosta udelit čestné občianstvo,choré. Ked sa tam zdržovala stačila jedna tichá večerná akcia a bol by pokoj.Ale nie,treba žvástať somarinky ,médiá zavolať ,filmovať,písať srdcervúce články a neide vlastne o nič.Ak medved nechce zostat v hore,tak v dedine nemá čo hladať.Na čo je u nás ten "odborný "tím na riešenie medvedov ? Aj tak to zostáva vždy len na polovníkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off lubenko, 2.6.2017 o 13:28

keby bol regulovaný odstrel medvedov ,tak ku tomu to nemuselo vôbec doist,za všetko toto môže LOZ VLK na čele s Lukačom a Balážom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

off 857jrs, 2.6.2017 o 12:39

Nieso ziadnym zastancom medvedov,urcite patri do nasich hor ale v rozumnom mnozstve.rozumne mnozstvo v tanape pravdepodobne nieje tak potom sa stavaju taketo smutne tragedie.osobne mi bola sympaticka,vedela predvidat co sa jej moze stat v hore akurat nepredvidala to co jej spravia ludia.ten chory mozog co dal prikaz na rozdelenie matky a medviedat by mal vyletiet na hodinu.kazdy normalny clovek ktory pozna zver aj ludi musi predpokladat ze nastane stav,ktory viedol do fatalnych nasledkov.vcera ked sme sa dozvedeli ze ich rozdelili bolo jasne ze ich bude hladat a ze bude podrazdena a agresivna a tym pre ludi aj nebezpecna.jej smrt maju na rukach ty ktory ich maju chranit a nezvladaju dalej medvediu ochranarsku odyseu.tak ako nezvladli ani tuto akciu je zjavne ze by sa mali zacat zivit vlastnou pracou a nie sa prizivovat na prirode pre ktoru v podstate nic nerobia.su to len obycajny statisti.rozdelit mlade od matky je najhorsie mozne riesenie ci u ludi aj u zvierat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

zobrazené 1201-1240 z 1876 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov