Heming hunting
dnes je utorok,  23. apríl 2024,  meniny má Vojtech,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:43,  dnes západ slnka: 18:46
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

skúsenosti Steyr mannlicher classic 9,3 x 62, montaž leupold QR, puškohľad 2,5-10 x 50 Delta Titanium, Norma oryx 18,5 g - diskusia

autor: off cosar
pridané: 3.6.2010 10:18
Sem Vám budem písať osobne skúsenosti, s funkčnosti tejto kombinácie.

Ale očakávam i Vaše príspevky so skúsenosti, s týmito výrobkami, alebo ich kombinácii
počet zobrazení: 20 695
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 74 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off liba, 29.6.2013 o 16:23

Dik chlapi za odpověď. Hned v pondělí jedu za puškařem a pochválím ho.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 29.6.2013 o 16:12

liba - Nie je to jedno lebo upínací mechanizmus základní (otočný čap) nie je stavaný na zachytávanie axiálnych síl spätného rázu preto musí byť za krúžkom t.j. polomotýlky musia byť umiestnené na nešikovnej ľavej strane s možnosťou zachytávania o bok lovca . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 29.6.2013 o 16:01

Samozrejme,že je to špatne,časom príde k "zničeniu"montáže a puška bude strielat...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off liba, 29.6.2013 o 15:42

Mám na Steyerovi montáž od leupoldu QR. Puškař osadil základny obráceně, tzn. utahovací polomotýlky jsou na pravé straně pušky. Je to špatně nebo je to úplně jedno? Na ofic. stránkách leupoldu je mají na levé straně..:( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off BLEIKER, 12.1.2013 o 13:19

Už som to pisal v teme 6,5x55-Oryx je určeny na tvrde partie a vitalnu zver,navyše k svojej optimalnej deformacii potrebuje rýchlost a odpor v terminaly.Preto kombinacia uvedeneho kalibru a strely na to prasiatko je absolutne nevhodna.Na druhej strane,ak by sa na nastrele nachadzali 2/3 pečene,tak sa žiadna velka dohladavka nekona. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Hunter243, 11.1.2013 o 21:47

Zdravím páni, skoro všetci máte pravdu, oco poľuje 35 rokov a tvrdí, že každý výstrel na zver je jedinečný, každý zásah sa správa inak, pôsobí na to veľa, veľa faktorov...Na podporu borza 222 iba to, že remington 222 a 223, ako aj 5,6x50 /R/ Magnum sú smrteľne presné kalibre a pri ich rýchlostiach zver doslova "popravujú", ako aj 5,6x61 von Hofe, pri dodržaní starého pravidla 100kg do 100metrov, neplatí to však pre diviačiu zver, tam sú zasa iné faktory vitality.Čo sa týka toho celoplášťa, tak veľa zveri zostávalo v ohni od 222, 223, 243, 270, 308 a divina vyzerala úmerne rýchlosti, patril medzi generáciu, kedy boli v móde kalibre 5,6 a okolo 6mm. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 11.1.2013 o 16:15

Nie nie, priatelu, po celoplášti padali perfektne, samozrejme aj s polopláštom ale poškodenie diviny tam bolo väčšie. MMaska ja tu nepíšem teoriu, ale ty to spochybnuješ a to ma úráža od človeka ktorý sa nedokáže ani predstavit. Aj to čo tu napísal cosar ako si dovoluješ tu niekoho označovat za klamára. A ako som už napísal stým kto sa nepredstaví nemá záujem komunikovat, takže nerob si násilie a nekomentuj moje príspevky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

správca MMasska, 11.1.2013 o 16:09

rado100 ja som strielal match a tam bol priestrel skoro stale a malokedy to bludilo kade tade ale nemalo macka liska priestrel pluc poza prednu nohu a dohladavka 500-600m a casto som ju nasiel este zila tak som s tym prestal a strielal som to na hlavu ja som len chcel popisat ze sa mi celoplastom nestalo aby zver a to hociaka strelena na lopatku ostala v ohni uz s poloplastom to bolo ine ale casto viac natrhnute ako napr v 308w proste to strasne trhalo V-max to bolo na lisky super ale sklamanie nastalo ak host strelil na 50m s mojej zbrane na vlka vlk presny zasah na prednu nohu co ju aj zlaalo a zosrotovalo ale malo fragmentov islo do pluc odbeh bol daleko a este som ho musel aj dostrelovat preto som zhanal nieco dobre do 223r a asi vyhra winchester ballistik silver tip alebo od federalu to iste uvidim co pozhanam do testu a toho roku skusim ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 11.1.2013 o 15:34

MMasska moja skúsenosť s celoplášťom FMBT v 223 na líšky, z množstva líšok strelených touto strelou len jedna mala hladký priestrel ostatné roztrhlo ako žaby. Rýchla strela sa aj v takom malom cieli aký je líška destabilizovala a rotovala všetkými smermi. Na srnca som samozrejme celoplášť neskúšal a nakoniec som ho aj prestal používať. Z vlastných skúseností už tým hladkým priestrelom celoplášťom v 223ke neverím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 11.1.2013 o 14:18

jezis maria zasa je to kravina BORZA222 si sadufam pomylil a myslel si poloplast ci? ved kazdy kto poloval s 222-223r vie ze ked strelis CELOPLASTOM ako si to pisal na srnca tak aby padol v ohni musis trafit hlavu alebo chrbticu po celoplasti ti odbehne este aj liska pes alebo macka nieto srnec!Priestrel pluc s celoplastom srnec srnec vyleti ako raketa a prejde kilometre kym padne dokonca priestrel pluc prezije lebo celoplast sposobi len hladky priestrel a ziadne poskodenie,ale dobry poloplast to je ina kava tomu verym lebo tam je vysoka rychlost a aj pri tej malej hmotnosti velky hydrodinamicky efekt takze skus prehodnotit co si pisal ten Celoplast inak by som suhlasil s tvojim tvrdenim ze padne s 223r skor ako po 8X57 ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off borza222, 11.1.2013 o 9:41

Neviem prečo nevie niekto pochopiť, že napr. srnec strelený 222 rem, celoplášt z 10 kusov 9 zostalo v ohni a po nadupanej 8x57 JS strelivo RWS EVO 9 z 10 kusov vždy odišlo z nástrelu aj 100 metrov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off cosar, 11.1.2013 o 6:29

A veď sa hadať nebudem s Vami, viem čo som videl a zažil a nemusím to dokazovať nikomu, mám svedkov, videli to a nechápame do dnes že čo sa stalo. Inak nepridalo sa k materskej čriede, ale vrátilo sa do mladiny odkiaľ došli večer. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kohut64, 10.1.2013 o 22:08

Tí, ktorí poľujeme viac ako 5 rokov si určite dokážeme spomenúť na diviaky strelené zbraňami slabších kalibrov. Sám mám z tej doby úlovených niekoľko desiatok kusov raticovej zveri kozlicou 5,6 x 52 R. A to nielen diviačat. Vie si zo skúsenejších poľovníkov niekto predstaviť situáciu, že diviača s hmotnosťou 25 - 30 kg po rane na pečeň 18,5 g (!) strelivom Norma Oryx vystreleným zo zbrane kalibru 9,3 x 62 (!) odíde z nástrelu, začlení sa naspäť do materskej čriedy a nie je dohľadané? Ja teda nie. Ale výborný komentár podal už MMasska. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off michal89, 10.1.2013 o 21:35

na tych 2/3 pecene som sa dobre pobavil :D clovek sa tu kadeco dočíta ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 10.1.2013 o 19:32

ja som nikdy netvrdil ze sa neda zazit cokolvek ale s takym poskodenim pecene ako pisal cosar ze 2/3 to nie ked budes kozultovat toto s chyrurgom ten ti povie ze je mozne poskodit neviem ako sa presne vola ten lalok na peceni kde nejdu take velke hrube zily a nieje tak prekrveny ale je to asi len 1/5 taky spic a krajovy obluk ale ak poskodis viac tak to masivne krvacanie musi tu zver sokovat ze upadne do hemoragickeho soku a nastava smrt! takze ked nedojde k masivnemu krvacaniu je mozne ze zver odbehne daleko aj po zasahu pecene ale nie v takom rozsahu poskodenia aku pisal cosar ale ozaj len v tom obluku a ten spicaty vyrastok ak by tu bol dajaky doktor nech to popise presnejsie a podrobnejsie DAKUJEM ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nivo, 10.1.2013 o 19:23

Osobně jsem se zůčastnil dosledu(nebyl jsem střelec),kdy lončák 65kg se zasahem na spodní okraj jater(cca 1/4) a plným zásahem sleziny(stříleno mírně zešikma),kdy lov probíhal ve večernich hodinách a kus se nenašel.Rano proběhl dosled s barvářem a prase bylo(podle GPS)zvednuto po 4km z lože,zastaveno psem a následně dostřeleno.Stříleno 30-06,Tig-9,7g.Kdybych tam nebyl neuvěřím,sám mám 30-06 a nikdy jsem po něm nic nedohledával i když kolikrát ta rana byla podobná.Tím chci říct,že jdou zažit různé situace na lovu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cosar, 10.1.2013 o 18:30

Mmaska ak by som nemal 3 svedkov ktori to potvrdia nikdy by som to nikde nepivedal pretoze by viem ze tomu nikto neuveri. Pretoze to je nemozne a vidis predsa stalo sa. Neviem preco ale stalo sa. Nechceli sme verit ze nie je zhasnutyeste ani po2 km. Ale stale je to zver a je nevyspytatelna. Co uz i to sa stane a prasa urcite zhaslo. No nic to nemeni na tom ze definitivne menim strelivo. Oryx v tomto kalibri neodovzdava energiu a v horskych terenoch dohladavat vysoku s komorou ranou 300 m a aj viac stacilo. Srncia po ranach na rebra odchadza bez znacenia a takmer vsetky kusy do 30 m. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 10.1.2013 o 18:17

V tomto súhlasím s MMasskom. Mne sa tiež pár krát podarilo streliť diviaka na pečeň a vždy odbehol len pár metrov a za ten čas kompletne vyfarbil. Pri vyvrhovaní som vylieval litre farby. Skrátka zásah na pečeň diviak určite nerozchodí. A teraz trocha k téme včera nahodený puškohľad Delta Titánium 2,5-10x50 na Marlina 45-70govt, montáž Leupold QRW. Nastrelenie prebehlo bez problémov, testovanie večer za šera veľmi slušná svetlá optika za tú cenu. Páči sa mi maličký červený bod už len to prasiatko chýba. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 10.1.2013 o 16:59

lanus urcite mas pravdu v jednom ze diviak je tvrdy na ranu a strela za branicu je pruser to viem sam so svojich skusenosti ale ranu na pecen a ako pise 2/3 pecene fuc to sa proste neda nech je to tvor aky chce z medecinskeho hladiska je taka rana smrtelna do par minut to sa mozeme hadat kolko chces proste je to tak a fakty nepustia ten sok zo straty tolkej krvi sa neda prezit a krvacanie s pecene sa nezastavi ako zo svaloviny dokonca priestrel zadnej strany pluc prezijes lebo nemusia skolabovat a nesplasnu ale pece ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 10.1.2013 o 16:47

MMasska - Ranu na pečeň diviak na rozdiel od ostatnej zveri "mimoriadne dobre znáša" a veľmi ďaleko odchádza ;takže na diviaka ranu len pred bránicu, lebo inak je pekný "prúser" !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca MMasska, 10.1.2013 o 15:39

cosar dakde sa stala chyba a to ze si urcite netrafil pecen :-DD to ze si nasiel kusky pecene je blbost prepac mi ze to pisem takto ale to proste nejde lahko ti to vysvetlim a hociaky doktor by ti to potvrdil Pecen je tak velmi prekrvena ze ak trafis pecen dochadza k hemoragickemu soku a zver po pecenovom zasahu zhasne do 10minut inak to nejde moj nazor je ze urcite si z oryxom netrafil zivotne dolezite organy zasah bud svalovina alebo dajaky duty zasah poza branicu neotvorilo to ani hrudnu dutinu lebo nedoslo k pneumotoraxu.Tie kusi ciernej akoze pecene bola podla mojho nazoru zrazena krv ktora sa uvolnila a stuhla a to tvorilo dojem pecenovych kuskov to len na vysvetlenie aby si nemal mylny dojem ze zver odbehne a nedohladas ju po zasahu pecene. s pozdravom lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cosar, 10.1.2013 o 14:18

Takže po troch rokoch sa nám končí spolupráca s Normou oryx 18,5 g. nakoľko posledná varka streliva došla so zmenenou balistikou, a mám dojem že niečo urobili aj so strelou. Každou ranou som sa viac a viac presviedčal že je oveľa tvrdšia ako na začiatku ,,spolupráce" a posledný prípad diviačaťa ma utvrdil. Diviača vzdialenosť 40 m, váha 25-30 kg. do 130 m od nástrelu 2/3 pečene na snehu, podľa farby obojstranný prestrel, po 1 km minmum farbu po 1,5 km žiadna resp. výnimočná, po dvoch kilometroch koniec dohľadávky prestala farba,stopa zmyzla v spleti inej čriedy. Všetky kusy odbieha na ďaleko aj keď s farbou ale zhasínajú až príliš dlho aj pri streliní pľúc. Po špekuláciách idem vyskúšať Blaser CDP tak uviíme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off redbolt, 28.5.2011 o 6:17

Nad 200m tak často nestrielam, to je pravda, ale do 50m strielam v noci na diviakov dosť často. Povedal by som, že vyše 50% z mojich doteraz cca 300 strelených diviakov som strelil do 50m. Tak by to asi malo význam, alebo nie? Poslednú dobu badám, že na krátke vzdialenosti /do 50m/ nejak horšie strielam ako na stredné /okolo tých 100m/. Myslím poľovnícke vzdialenosti. Zásahy sú niekedy aj niekoľko cm inde ako by som predpokladal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 24.5.2011 o 10:20

SF- korekcia paralaxy sa dá využiť aj pri streľbe na krátke vzdialenosti s veľkým zväčšením,lebo pri jej korekcii dochádza aj k zmene t.j. optimalizácii zaostrenia na predmetnú vzdialenosť ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubos2, 24.5.2011 o 8:36

to redbolt,absolútna blbosť kupovať puškohľad z nastaviteľnou paralaxou, ak chceš strieľať do 200 metrov.To nemá vôbec žiadny význam. Takýto puškohľad je určený na podstatne väčšie vzdialenosti... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off redbolt, 24.5.2011 o 7:40

Hm, zaujímavé ako rýchlo sa tento puškohlad rozšíril medzi poľovníkmi, určite vďaka aj svojej cene, ktorá je ešte dosiahnuteľná aj pre "menej solventných", ale určite aj vďaka kvality k pomeru ceny. Čítal som názory na slovenských, českých a maďarských fórach /ako tento/, tiež som si písal s niektorými majiteľmi týchto puškohladov a moja sumarizácia dopadla dosť výrazne v prospech tohoto puškohladu. Vlastne si ani nepamätám výskyt nejakých výraznejších nedostatkov. Pre moje potreby stačiť bude. Ešte niekto by mohol odpovedať na moju otázku /viď. nižšie/ ohľadom SF /side focus/ Dík za info. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cosar, 24.5.2011 o 6:51

Ťažko písať o tom, že za rok používania, stale bez problémov a že sme si toho užili dosť, zavadzať nemusím. Po roku od nastrelenia na cca 130 m. Ulovený v Maďarsku srnec cca 200 m, mierené na okraj chrbta, zásah mna komoru. Ako vrávim za tu cenu je to pekná, praktická a hlavne spoľahlivá hračka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off redbolt, 24.5.2011 o 1:50

no rozmýšľam aj ja nad Deltou Titanium 2,5-10x56 SF. Ak sú nejaké nové skúsenosti napíšte. Chcem sa opýtať aj na SF /side focus/. Znamená to, že paralaxu nastavujem mechanicky pred každým výstrelom podľa toho ako ďaleko je cieľ? Ak sa nemýlim, väčšinou je paralaxa nastavená na 100m. Má to vôbec nejaký výraznejší vplyv na presnosť strelby do cca 200m? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter333, 7.2.2011 o 16:01

Mam Deltu Titanium 2,5- 10x56 na 8x57 JS ...18 vystrelov a nastrel drzi, mraz, hmla, šero.. vsetko Delta zvladla na vybornu, nemam s nou problem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cosar, 7.2.2011 o 15:37

s deltou sme prezili prvu zimu, bez ujmy, zatial vsetko spolahlivo funguje. vyskusana i za bez mesacnej noci na snehu a spolahivo sa vyrovnala docter optic co sa tyka viditelnosti. v mrazoch - 18 bez problemu funkcne nerosi sa, za tu cenu doporucujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off igo1, 7.2.2011 o 14:29

Deltu používam vyše dvoch rokov na guľovnici 7x64,som sňou maximálne spokojný (predtým Meopta). Doporučujem. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubos2, 7.2.2011 o 14:09

Cosar, napíš už niečo nové. Skúsenosti s tou deltou?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mibe74, 6.1.2011 o 19:06

Tajfi ma pravdu a takisto hodnotim jeho prispevok, ako velmi dobry a poucny. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 6.1.2011 o 15:48

army už som to raz spomýnal. Napríklad Sauer nepredáva kvalitnú zbraň , ale meno a drevo. Keď ho kúpim na diely (iba kovové časti)a vyskladám ho doma, tak ma bude stáť o niečo viac ako Česká guľovnica. Týmto nechcem ublížiť fandom týchto zbraní , ja len konštatujem určitý fakt. Moje tvrdenie a názor o kvalite novodobích zbraní , ktorý presadzujem asi 4-5 rokov. Žiaľ zatiaľ som bol viac menej vysmiaty ale začínam sa smiať aj ja. Obyčajný Slovenský zbrojár nebude asi až tak hlúpy , veď v Nemecku zbrane tvoria tiež len ľudia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 6.1.2011 o 12:34

Tajfi, veľmi dobrý a hodnotný príspevok. Zastávam rovnaký názor. P.s- army vďaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off army9, 6.1.2011 o 9:37

Orol ak sa ti da tak pozri Strelecku revue 7-2009 . Priblizne v tej dobe 1-2 mesiace rozdiel vysiel ten isty clanok aj v Myslivosti . Ten by mali mat aj na svojej stranke , pohladaj . Popisovany bol Mannlicher Prohunter . Je to tam pekne popisane a zobrazene . Tajfi mas pravdu . Dnes je takmer vsetko vyrabane jednoducho , rychlo , lacno . Na vsetkom sa setri , ale ked ten vyrobok predavaju tak samozrejme co najdrahsie . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tajfi, 5.1.2011 o 22:20

army opravoval som to dnes. Majiteľovi sa to pootočilo doma pri štandardnom čistený.Samozrejme asi pôjde s chalupy preč. Nedá sa na ňu spoľahnúť. Problematikou v celkovej miere zo zbranami sa zaoberám dlhé roky ale s týmto som sa nestretol a prejsť si rozkres alebo rozhodiť zbraň a konkrétne vysledovať systém zamknutia ma ani vo sne nenapdlo.Bral som to ako klasiku. Že budú taký tupý a toto urobia do svojich zbraní. Ten SBS si môžu strčiť za klobúk.Ich samosvorné bezpečné bezpredmetné nápady.Osobne si myslím , že názov SBS- samosvorné a bezpečné dali len aby sa lepšie predávalo. Pravda je taká ,že urobili niečo čo šetrí čas,peniaze,pracovné sily a marketingový chmat na ľudí o bezpečnosti zaberie. Aj zabral. Teraz si mydlia ruky a čítajú na fórach akú majú vynikajúcu zbraň. Inak tie ich hlavne tiež nestoja za nič.Radím ich do triedy ako sú aj CZUB. 200rokov funguje válcový záver a teraz zrazu SBS. Nič nové za posledné roky sa nevymyslelo na žiadnych zbraniach. Ani Sauer ani Merkel,nikto.Dosť intenzívne sledujem vývoj zbraní a jediné čo sa zmenilo je , že prešli na plast , dural, a to čo sa dakedy pracne robilo s jedného oceľového kusa , dnes skladajú s niekoľkých jednoduchších dielov , viac spojov ale menej prac síl , lacnejšia zbraň a hlavne to zvláda jedno CNC. Toto nie je dobré , môže sa to vypomstiť. Bohužiaľ stále tvrdím že kvalitná zbraň sa ťažko hľadá. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 5.1.2011 o 21:07

No predstav si... tiež ma to hodne zaujíma. Keď pôjdem ku priateľovi, určite sa na to celé pozriem. Teda ak mi dá sa na to pozrieť:-)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off army9, 5.1.2011 o 20:59

To co tajfi spomina je tzv. "tesniaca matica" . Obopina v uzavretej polohe celo zaveru a ma zabranit prachovym plynom prerazit vzad (prasknuta nabojnica , prerazenie zapalky...) . To je ten SBS system . V cele zaveru drzi svoju polohu samosvorne vlastnou pruznostou . Predpokladam ze to tajfi opravoval niekedy teraz a ono samovolne posunutie nastalo vplyvom silnejsieho mrazu . Podchladeny kov sa stiahol trenie o steny puzda zaveru sa znizilo a doslo k pootoceniu mozno este vplyvom nejakeho narazu . Tiez som sa pred vyse rokom rozhodoval pre gulovnicu . Ked som to videl na obrazkoch ako to vyzera a funguje tak som Mannlicher zo svojho vyberu vylucil . Hned ked som to zbadal mi napadlo "co ak sa to pootoci aj samo". Postrielany diviak veru nebude cakat kym vyberiem zaver , vytiahnem skrutkovac z rupsaka a... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off orol, 5.1.2011 o 16:41

No, keď to tvrdí tajfi, určite netreba takúto informáciu podceňovať a brať na ľahkú váhu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 74 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM