Heming hunting
dnes je pondelok,  29. apríl 2024,  meniny má Lea,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:32,  dnes západ slnka: 18:54
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

ma na to poľovný hospodár právo - diskusia

autor: off Macko
pridané: 20.1.2010 18:16
Som členom PZ už niekoľko rokov a poľovný hospodár do povolenky na lov zveri sám určuje členom PZ miesto. kde môžu poľovať a nikde inde v revíri. Pričom inú časť v revíri nesmú navštevovať a to aj niekoľko rokov je to isté. Taktiež, pokiaľ je niektorý poľovník neuspešný pri love/ trofejovej zveri/ napríklad netrafí zver a výstrel zapíše do knihy navšetv revíru tak mu v povolenke vyškrtne daný druh zv
počet zobrazení: 39 967
počet hlasov: 4

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off jarodt, 25.3.2014 o 16:40

keceram1, užívateľ PR nie je žiadna despotická organizácia v ktorej vládnu samozvaní vládcovia a ktorí sa sami rozhodujú komu a kedy vydajú povolenky. Poviem typický príklad PZ, PS ktorých sa to väčšinou týka. Každý štatutár, PH alebo ľuboľovoľný člen výboru je tam preto, aby hájil záujmy členov PZ a nie preto, aby si svojvoľne určoval svoje vlastné pravidla. Ideálne to je tak, že na členskej schôdzi sa povedia a odsúhlasia pravidlá, tieto pravidlá sa prijímajú nadpolovičnou väčšinou prítomných členov a ak sa to robí dôsledne a premyslene tak sa nikdy nemôže stať, aby si členovia sami odsúhlasili, že polovica povolenky bude mať a druhá polovica ich mať nebude. Jedine žeby si PH alebo štatutár robili čo chceli bez podpory členskej základne, ale takýmto vládcom to treba jednoducho spočítať na najbližšej členskej schôdzi. Tí ľudia sú tam preto, aby rešpektovali vôľu členskej základne, povolenky na lov tzv. škodnej a pytliačiacich psov a mačiek by mali mať všetci držitelia zbrojného preukazu kvôli ochrane poľovníctva podľa § 24, je to jedná zo základných úloh užívateľa revíru tak ako to už povedal apple.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 128 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off lubenko, 23.3.2014 o 13:05

Rišo nerozumiem tvojej druhej vete ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 23.3.2014 o 12:33

Presne tak Jaro, ale len ak neurobi proti tomu opatrenia. Cize ak nariadi PH povolenky vydat a ak to PH neuposluchne da to na riesenie LU tak postihnuty nemoze byt. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 23.3.2014 o 12:22

samozrejmae za takéto"rozhodnutie" nevydať povolenku musí byť postihnutý i užívateľ revíru. stačí kuknúť zákon, §72, odsek 3 písmeno c). pokuta je 5 000 až 15 000€ ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 23.3.2014 o 11:40

presne tak Jaro a Rišo,už ked nič tak povolenku na tlmenie škodnej je poviný vydat,pretože je to povinost zo zakona ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off apple, 23.3.2014 o 10:59

správne, vydáva PH, ale platné musí byť podpísané štatutárom! a PH. vyhláška na tomto nič nemení. a o povinnosti ochrany poľovníctva pred škodlivými vplyvmi atd... nerozhoduje ani PH, ani štatutár! je to povinnosť zo zákona!!!!!!!! PH, ktorý rozhodne v rozpore so zákonom sa dopúšťa jeho hrubého porušenia, hrubého porušenia svojich povinností a pokiaľ to nerieši užívateľ revíru, tak treba dať podnet na lesný úrad a ten je zo zákona povinný zasiahnuť a odvolať PH. iná cesta nie je!!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off pandur1, 23.3.2014 o 10:56

a aby som poopravil jagosa, je pravda, že nie je zákonom stanovené, že poľovný hospodár musí vydať povolenie na lov zveri, avšak zodpovedá za poľovné hospodárenie, čo je aj lov zveri, tlmenie "škodnej", prípadne plniť úlohy v poľovnom hospodárení určené orgánom štátnej správy na úseku poľovníctva čo je ministerstvo, KLU ObLU. A ešte ak rozhodne štatutár užívateľa poľovného revíru, prípadne členská schôdza, že povolenie na lov musí vydať, tak ho vydať musí, pokiaľ nie je toto v rozpore so zákonom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 23.3.2014 o 10:40

áno povolenie na poľovačku vydáva užívateľ poľovného revíru. Ale kto je užívateľ poľovného revíru? Poľovnícke združenie, Poľovnícka spoločnosť, prípadne fyzická alebo právnická osoba, ktorá môže byť užívateľom poľovného revíru podľa zákona. Užívateľa poľovného revíru zastupuje štatutárny zástupca. Podľa Zákona o poľovníctve, v § 53 sa uvádza presne, kto vydáva povolenie na poľovačku, čo musí obsahovať a podobne (o tom sa tu nebudem rozpisovať). Avšak je tu odst. 4 kde je uvedené cit. (4)" Poľovnícky hospodár vedie evidenciu vydaných povolení na lov zveri a zodpovedá za to, že vydané povolenie na lov zveri je v súlade s týmto zákonom. " A tu by som odkázal na vyhlášku č. 344/2009 § 76 odst. 3 cit. " Značku vydáva poľovnícky hospodár spolu s povolením na lov zveri." Vyhláška však nemôže byť v rozpore so zákonom, čo podľa mňa v tomto prípade nie je. Čiže zhrnuté, povolenie na poľovačku vydáva poľovný hospodár, ktorý aj zodpovedá aby bolo v súlade so zákonom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 23.3.2014 o 8:58

na navrh uživatela pol.reviru ho lesný urad i odvola ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pepies, 23.3.2014 o 8:46

Jagos škoda že už má Lubenko predbehol.Mal by si si naštudovať zákon. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lubenko, 23.3.2014 o 8:32

jagoš,preštuduj si zakon a netrep tu somariny,potom to tak vyzera aj v pol.združeniach ked su tam taký nevzdelanci ako ty,jarod to napisal uplne presne tak ako je to v zakone. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off goret, 23.3.2014 o 8:09

dzino, vysvetlil vám niekto prečo vám do konca platnosti súčasného nájmu nevydajú povolenky? Možno z nejakého dôvodu nemôžu. Máte právo sa na to opýtať a žiadať vysvetlenie. Najvyšším orgánom združenia je ČS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jagos, 23.3.2014 o 7:13

jarodt si ma pobavil, že " je dobre aby vedel poľ.hospodár o tom, komu sa rozhodol užívateľ revíru vydať povolenku". ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jagos, 23.3.2014 o 6:34

Vážení, vy asi o práci poľovníckeho hospodára moc neviete. Povolenie na lov zveri vydáva poľ.hospodár. A ak sa rozhodne za podpory výboru resp. predsedu ( štatutára ), že povolenie začne vydávať od určitého dátumu tak s ním nepohne ani obvodný úrad. Priamo zákon hovorí, že poľ.hospodár na povolenie uvedie druh zveri, pohlavie, vekovú triedu raticovej zveri a vymedzuje čas lovu. to znamená, že ak vymedzil čas lovu od 1.7. tak to tak bude a on plne zodpovedá za to. Vydávanie povolenia na lov zveri priamo vydáva poľ.hospodár v jeho neprítomnosti s jeho poverením iný člen ( spravidla predseda ). Tak ako Vám môže dať povolenie niekto iný a ešte za nesúhlasu poľ.hospodára? A posledná vec - platnosť povolenia na lov zveri, aby bolo povolenie platné musí byť podpísané štatutárom, poľovníckym hospodárom s odtlačkom pečiatky a preberajúci poľovník. Inak povolenie nie je platné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off apple, 22.3.2014 o 20:40

navyše mám názor, že PH hrubo porušuje zákon, za čo by mal byť lesným úradom odvolaný. napr zacitujem: ...Ochrana poľovníctva (1) Ochranou poľovníctva sa rozumie ochrana zveri pred nepriaznivými vplyvmi, najmä pred nedostatkom prirodzenej potravy, škodlivými zásahmi ľudí a zvierat škodlivých poľovníctvu [§ 29 ods. 1 písm. f) a g)], chorobami zveri, ochrana biotopu1) zveri v rámci ochrany prírody a krajiny, ako aj ochrana poľovníckych zariadení. Zabezpečenie ochrany poľovníctva zveri je povinnosťou každého užívateľa poľovného revíru. (2) Každý je povinný konať tak, aby podľa svojich možností nespôsobil ohrozenie alebo poškodenie zveri, jej životných podmienok a jej životného prostredia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dzino, 22.3.2014 o 19:03

namreh ano mi mame na 10 r. jarodt,hekler,dakujem Vam za príspevky,on nam nechce dať povolenký ani na škodnú a ani na zber parožia do toho dátumu ktorý som napísal. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off namreh, 22.3.2014 o 18:34

jarodt vybrané jelenie oblasti na 15 ostatne na 10. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jarodt, 22.3.2014 o 15:26

dzino, nájomné zmluvy sa uzatvárajú na 15 rokov. K veci: poľovný hospodár nemá nijaké právo vydávať, alebo nevydávať povolenky na lov podľa toho ako sa mu zachce. Podpis poľovného hospodára na povolenke sa dokonca ani nevyžaduje, rozhodujúcim podpisom na povolenke je podpis štatutárneho zástupcu, spravidla predsedu PZ, alebo v jeho neprítomnosti podpis druhého štatutára, spravidla tajomníka. Povolenka bez podpisu poľovného hospodára ale s podpisom štatutára je právoplatná a naopak, bez podpisu štatutára je vždy neplatná, či je tam podpis PH alebo nie. Je to tak preto, že držiteľom poľovného práva je PZ a PZ zastupuje jeho štatutár za každých okolností aj pri vydávaní povolenky. PH vedie evidenciu, predkladá výkazy, spolupodpisuje povolenky v zmysle: je dobre aby vedel o tom, komu sa rozhodol užívateľ revíru vydať povolenku. Takýchto samozvaných PH, ktorí si myslia, že sú pupkom združenia a že len oni rozhodujú o tom komu sa vydá povolenka je spústa, odporúčam obrátiť sa na štatutára PZ ak to nepomôže tak na návrh členov PZ zvolať členskú schôdzu, ktorá je najvyšším orgánom PZ a hlasovaním rozhodnúť, či sa povolenky vydávať budú, alebo nie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Hekler, 22.3.2014 o 9:42

a ako chce PH zabezpečiť splnenie lovu lanštiakov a diviačat podľa rozhodnutia veterinárov na vzorky KMO v revíri ? " § 19 ods. 7 písm. a) a d)" také jednoduché podľa poslednej novely zákona,skúste si ju všetci členovia prečítať, úplné znenie je na internete ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dzino, 21.3.2014 o 20:07

Pani poľovníci prosím o radu, dňa 30.6.2014 nám konči zmluva o najme revíru,poľovný hospodár nám povedal že do toho datumu nám povolenky nevída.Samozrejme že aj po skončení zmluvy mame revír vybavený na ďalších 10rokov.Preto sa pýtam či ma poľovný hospodár pravo nevydať povolenky 30 členom PZ,dotoho datumu. Vďaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 18.12.2011 o 13:20

Edo, v poľovných združeniach medzi poľovníkmi vlázde závisť a nenávisť. Následkom toho je práve ten ptoblém, že sa nikto s nikým nedohodne. Niet sa čo diviť na tým, že v mnohých združeniach vládnu veľmi zvláštne pravidlá. Nerozumiem samotnej podstte tohto neporozumenia, a v čom je samotná podstata závisti. Ja si myslím, že k tomu nie je nijaký dôvod. To by museli mať niektorí poľovníci myslenie na vyššej úrovni aby vládla pohoda. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MSmarian, 18.12.2011 o 9:37

Macko, ak sa Ti nepáčia pravidlá, ktoré máte v PZ, môžeš odtiaľ vystúpiť. Ja som presvedčený, že Ťa tam nikto nasilu nedrží. Namiesto sťažovania by si mal byť rád, že vôbec máš tú možnosť byť členom poľovného združenia. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 18.12.2011 o 9:23

jarodt ja som to pochopil . Iba som podotkol že do toho vnútorného poriadku možno pridať bod - počas jelenej ruje budú mať do presne určených častí revíru vstup iba poľovníci s povolenkou na jeleňa .Od určeného dátumu po koniec určený PZ . Podobne ako to platí pred spoločnými poľovačkami ,že sa do časti kde bude polovačka zakazuje chodiť a podobne . Preto si myslím ,že keby sa tie nepísané pravidlá zmenili na písané vyriešilo by to mnohé otázky . Takúto možnosť PZ má teda ak s tým súhlasí nadpolovičná väčšina členov . Ak nesúhlasia nepomôže žiadna úvaha hospodára ani výboru PZ . Na to nemajú žiadnu silu aby niečo schvalovali . Také pravidlo ,že niekto netrafí a zapíše výstrel čo bude mať za nasledok odobratia povolenky ma pobavilo :-D to je nútenie poľovníkov aby klamali :-D tiež aby sám hospodár rozhodoval o tom kde bude môcť niekto polovať a iný nie je dosť humorné :-D Teda ak to nie je na Cube :-D Podľa mojich znalostí všetko je potrebné schváliť členskou schôdzou a vydať uznesenie . Na ďalšej schôdzi je potrebné vždy začať kontrolou uznesenia z tej predchádzajúcej . Ak to takto funguje môže potom na otazky členov odpovedať hospodár argumentaciou prečo tak či onak rozhodol . Nevydanie povolenky na škodnú členovi nemôže odoprieť ani členská schôdza . Hospodár už vôbec nie . Je však zname ,že na Slovensku sa berie hospodár ako všemohúci boha jeho pravomoci pozná minimum členov tiež kompetencie predsedu a iných členov výboru . Prípadne často ich nepoznajú ani členovia výboru . V našom pz nemám k hospodárovi našťastie výhradu . Svoje konanie si vie vždy bez emocí odôvodniť a ku každému členovi pristupuje rovnako . Bodaj by to tak fungovalo vo všetkých pz . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jarodt, 17.12.2011 o 23:13

Edu - áno, hovorí sa tomu Vnútorný poriadok PZ, kedy sa nepísané pravidlá dostávajú na papier a schvaľuje ich členská schôdza /ČS/. Takýmto nepísaným pravidlom môže byť kľudne aj zákaz vstupu do revíru v čase jelenej ruje okrem poľovníka s povolenkou na jeleňa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 17.12.2011 o 22:02

jarodt tie pravidlá nemusia byť nepísané. Kludne si to môže členská schôdza odsúhlasiť a dať do uznesenia predišla by tým nedorozumeniam ,sťažnostiam , a narušaniu vzťahov . Samozrejme odsúhlasiť sa dá iba to čo nie je v rozpore so zákonom o poľovníctve vyhláškou 344 ,ústavou a zak. SR. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jarodt, 17.12.2011 o 19:48

lesi, vo väčšine združení vládnu nepísané pravidlá, napr. počas jelenej ruje do revíru nik iný mimo poľovníkov s povolenkou a sprievodu nechodí. Ak tieto nepísané pravidlá nepoznáš, tak si ich zistí, prv než vykonáš nejaké neuvážené kroky, predídeš tým závažným nedorozumeniam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 17.12.2011 o 19:37

Ak to bolo schválené členskou schôdzou, musí ti ju vydať. Samozrejme povolenky nemusí so sebou ťahať stále, tak ti poradím navštív ho doma a ak ti ju aj tak nedá podaj sťažnosť na hospodára výboru PZ/PS. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 17.12.2011 o 19:31

Členská schôdza si mala odsúhlastiť ako sa budú vydávať povolenky .Takže podľa uznesenia členskej schôdze. Vydávanie povoleniek na škodnú nemusí schvalovať členská schôdza . Každý člen dostáva túto povolenku automaticky zakrúžkovaním ano v povolenke dolu v ľavom rohu " Oprávnenie na lov podľa § 29 ods.2 zákona a § 71 ods.4 vyhl.MP SR 344/2009 " Nevidím dôvod ani právny predpis ktorý by hospodárovi umožňil nevydať takúto povolenku . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesi, 17.12.2011 o 19:14

Chcel by som poznať Váš názor . Pokial bolo členskou schôdzou schválené vydavanie celoročnej povolenky na škodnú ma právo hospodár výdávať si ich kedy chce s výhovorkou že bude vydávať od mája resp počas jelenej ruje nevydáva atď , alebo je jeho povinnosťou vydať povolenku hneď začiatkom roka? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 18.2.2011 o 10:54

huntervj náš poľovný revír je rozdelený do 4 časti presne vymedzených hranicami a máme 4 knihy návštev revíru . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off huntervj, 17.2.2011 o 22:54

Poľovný revír je jeden celok, hospodár nemá právo vydávať povolenky do určitej oblasti, je to protizákonné. Ďalej žiaden poľovný revír nemá presne vymedzené hranice časti revíru. Veď nato je knižka kde každý zapíše svoju návštevu v revíry. My sme mali ten istý problém, ale iba jeden rok to urobil, a hneď som ho zrušil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 17.2.2011 o 16:02

zbytocne rozpisovat - nema na to pravo! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 650525, 17.2.2011 o 15:50

Prečítajte si zo dňa16.6.2009 ZÁKON 274 §19 časť Poľovnícký hospodár.Pokiaľ nemáte v Domácom poriadku napísané obmedzenia pri love zveri nesmie to písať do povolenky na lov zveri.Pri vypisovaní tzv.povolenky sa neškrtá,ale vypisuje sa nová.Originál a kópia sa musia zhodovať.Prečítajte si celý Zákon a hlavne §53(povolenie na lov zveri).Pripravte sa na VČS PZ a poriadne.Návrh na odvolanie!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off igo1, 17.2.2011 o 13:19

Tu niet čo debatovať, ak sa poľ.hospodár takto správa a koná , treba ho riešiť alebo odvolať, pretože koná v rozpore so svojimi právami a povinosťami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 17.2.2011 o 12:52

iboo ja vám ho zastúpim mám na to vzdelanie a s vyznamenaním :-D Takže nie je problem . Plan chovu a lovu vyplniť viem aj ostatne náležitosti . A bolo by po vydieračstve . Samozrejme poľovať v revíri nepotrebujem ani nárok na divinu . Tak by bol nahratý potom hospodár :-D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 16.2.2011 o 19:36

Zigi9 to máš dva extrémy - tvoj a môj prípad :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Zigi9, 16.2.2011 o 18:48

iboo :-) to bych chtěl zažít :-) Nás je 9, kdyby to hospodář zabalil, tak dva další se na to třepou jak naddržení, jeden to má v paži a další mocichtivý idiot si ty zkoušky chce dělat :-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 16.2.2011 o 18:36

problém je ten, že v drvivej väčšine združení neexistuje náhradný hospodár. A tak je hospodár samozvaný král a ak sa už členská schôdza rozhýbe a začne mu "diktovať", tak on sa naserie a položí papiere "na stôl" a nahratí sú všetci členovia (lebo nových väčšinou brať nechcú. Takže je to také vydieračstvo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vladenko, 2.9.2010 o 22:43

súhlasím, je to presne ako píše svico, len mnohý poľ.hospodári sa pasujú do role "najvyššieho" a potom to tak vyzerá, že sa s ním nedá pohnúť, rozhodujú o vydaní a nevydaní povolenia na lov, pritom ak by sme išli do detajlov, najvyšší orgán je členská schôdza, ak tá by napr. odsúhlasila, že povolenie na lov dotyčný dostane(aj napriek nesúhlasu hospodára) tak môže robiť a kotrmelce, musí mu ju vydať, respektíve podpísať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off svico, 2.9.2010 o 22:12

Mne ako aj 90% poľovníkom je jedno, či mi povolenie dá predseda, alebo hospodár, hlavne,že je od obidvoch podpísané. Ale ked niekto píše akého majú ko..ta hospodára, ako napr.Macko, tak by mi to jedno nebolo a určite aj viacerým. Ako som už raz napísal,že mnohí hospodári v združeniach si myslia, že oni sú tí najdôležitejší, pritom to vôbec nieje pravda. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off svico, 2.9.2010 o 21:59

lubenko, užívateľom revíru je poľovnícke združenie. Má svojho štatutárneho zástupcu-predsedu. Ktorý je oprávnený jednať v mene združenia.Ale podme k povolenkám. Máš na nej dva podpisy.(okrem svojho). Jeden od hospodára a druhý od predsedu. Kde je podpísaný predseda? Na mieste "UŽIVATEĽ PR". Poľovnícky hospodár je podpísaný na mieste "POĽOVNICKY HOSPODAR". Kto vydáva povolenie na lov? UŽIVATEL PR. A hospodár nie je užívateľom PR, lepšie povedané, nezastupuje užívateľa. Viac polopate som ti to už nevedel napísať. Ch cem sa ťa opýtať, nie si nahodou poľovnícky hospodár? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 128 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov