Heming hunting
dnes je nedeľa,  19. máj 2024,  meniny má Gertrúda,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:04,  dnes západ slnka: 19:21
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Poľovné psy bez preukazu o pôvode - diskusia

autor: off Pa33ck
pridané: 19.1.2010 18:23
Kto by mi vedel pomôcť,alebo poradit.Roky sa venujem výchove a vycviku polovneho plemena,slovensky kopov,samozrejme s PP.V neposlednej dobe pozorujem,teraz sa dostanem k meritu veci,ze vo viacerych zdruzeniach a samozrejme aj v nasom zacinaju prevladat psy,bez preukazu o pôvode.Väcsinou su to kopovy,jazveciky,jagose,bigle.Existuje nejaky predpis,vyhlaska,ktora by zakazovala tymto psom zucastnit sa na polovacke?Dakujem!
počet zobrazení: 47 782
počet hlasov: 4
okruh tém: poľovné psy
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off majko82, 8.6.2014 o 18:52

Pa33ck by tu určite striehol deň noc , každú minútu . aj ja mu dávam hlas aby sa stal správcom inzercie psov :)

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

komentáre

zoradiť
zobrazené 441-480 z 527 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off Jager68, 8.3.2010 o 10:40

VanFCR....plne s tebou suhlasim.Ja sam osobne mam fenku bez PP.Vzal som ju ako nechcenu slabucku a dost choru.Nik ju nechcel,ostatnych surodencov sa podarilo darovať.Tak isla ku mne.Nikdy som nechcel jazvecika hrubosrst. a fenku.A presne to mam doma.Teraz mi to vsetko pekne vracia.Pracuje vyborne,hlavne na farbe.Neviem ci sa mi dakedy podari mať tak dobreho psika. Zdravim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off veroslavorlovsky, 8.3.2010 o 6:59

trošku sem sa v tom tvojém výkladu zamotál...chtěl bys... pracovní psi bez řízeného exterieru... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off laik, 5.3.2010 o 20:32

Všetci tu prezentujeme svoj názor, o ktorom sme presvedčení, že je ten správny.
Iba jeden je akceptovateľný legislatívne, ktorý podmieňuje schválenie plánu a realizáciu lovu. To nemôžme spochybňovať.

Druhá vec je psi bez PP. Toľko sa tu omieľa, vraj akí čistokrvní bez PP. Jednoduchý príklad.
Kúpime si šteňa poľovného psa s PP s najvyššími ambíciami jeho ďalšieho chovu. Absolvujeme s ním výcvik a následne úspešne stanovené skúšky pre dané plemeno. Nasleduje výstava, na ktorej pre nejaký defekt /výška, nežiaduce farebné škvrny, stavba tela, chrup a pod., možno aj nevhodným určením partnera/ je v zmysle platných kritérií nezaradený do chovu.
V poľovníckej praxi je vynikajúci a čo ďalej ?
U sučiek, ktoré nikdy nemali šteniatka sa často v staršom veku objavujú nádorové ochorenia.
Nastáva stav, kedy neodoláme, o šteniatka je evidentný záujem pre prácu ich rodičov a umožníme vznik potomstva, niekedy aj pre seba pre ich vek. Nie finančný efekt.
Rodičia tohoto nášho neuchovneného psa sú ďalej chovní, ďalej možno zanechajú na potomstve nežiaduce vlastnosti. On nie.
Je tu otázka. Ak by bol riadený chov aj takýchto psov s PP, dajme tomu len pre poľovnícku prax, resp. pri splnení exteriérových vlastnosti na nasledujúcich výstavách, je takýto potomok iný, ako šteňa s PP ?

Som za poľovných psov s PP. Od roku 1970 mám iba takých, ale neodsudzujme týchto majiteľov, ktorý nemali podiel na ich vyradeniu pre chov a nehádžme ich do jedného vreca s kšeftármi množenia nepoľovných psov, králičieho chovu, štence doslovných bastardov /bez PP, skúšok a výstav/, ktoré sú cenovo predávané za viacnásobné ceny šteňat poľovných psov s PP. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off VanFCR, 3.3.2010 o 22:07

Peter, no pozri...je rozdiel zadovazit si psika bez PP a zadovazit si psika bez PP na pracu v reviri. Ja osobne nemam nic proti ludom, ktori si zadovazia bez PP psika z utulku alebo ak nejaky ich znamy mal s fenkou nechcene steniatka a daruje ich...ok...ale ak si niekto kupi psa bez PP od mnozitela, tak to pochopit neviem. Preco? Lebo nebyt nas kupujucich, nebola by ani ponuka bez PP steniat. No ved skus varit (len priklad) vo velkom, kolko dni by ta to bavilo ak by si nemal ludi, co to zjedia a pochvalia, ako dobre si navaril? Mnozitel mnozi len kym ma z toho zisk a ten ma, kym je dopyt. Nebude ten, nebude zisk a nebude ani mnozenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off Peter10, 3.3.2010 o 21:39

Kladiem si otázku, prečo všetci kritizujú tých, čo si zadovážia psíka bez PP ? A nie tých čo ich produkujú.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off azitko1, 1.3.2010 o 12:00

Osobne si myslim, ze pre individualny sposob lovu nie je dolezite ci pes ma alebo nema PP(pre vlastnu potrebu). Co sa tyka spolocnych polovaciek a psov v zdruzeniach a pod. samozrejme, ze sa PP vyzaduje. Ale tiez nie je zarukou dobrej prace psa PP. Nas pes ma PP ale nemyslim si, ze prave preto je pracovne este stale uptrebitelny aj napriek vysokemu veku. Ale je to vec nazoru kazdeho polovnika. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off posed33, 27.2.2010 o 22:19

bohuzial aj to su veci ktore sa stavaju ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off VanFCR, 27.2.2010 o 22:04

Tak to uz je potom o vybere CHS, aj tu treba preklepnut a ver tomu, ze ak niekto robi taketo veci, je to verejne tajomstvo, takze len treba zistovat a zistovat... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off posed33, 27.2.2010 o 21:10

VANDA pekne si to napisala ale pokial sa jedna o zdravie psa tak zrovna pri tychto sa najviac kseftuje z PP to znamena narodi sa potkan a daju tam psa bez PP a oznacia ho !!! takze nie som si uplne isty ci tie psi z PP su naozaj ONI ?! samozrejme som za to aby polovne upotrebitelny boli z PP ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off VanFCR, 27.2.2010 o 20:08

Vynecham to, ze PP umoznuje ist so psom na skusky PU a tak mat pomocnika na polovackach podla "pravidiel" a skusim spomenut este jednu vec, ktoru si myslim, ze spomenut treba. Pre vacsinu polovnikov je jednoznacne dolezity aspekt prace, preto je pre mna nepochopitelne, ze si mnohi beru psov bez PP. Preco? PP za a) hovori o predkoch, pri troche snahy sa da pekne zistit, ako pracuju nemyslim len skusky, ale ci vobec su v praxi vyuzivani a ako sa javia a teda odhadnut urcity geneticky predpoklad na pracu stenata po danych rodicoch...za b) a to je to, co som si tu nevsimla spomenute, je zdravie. PP umoznuje zistiti si zdravie predkov a teda nachylnost stenata na urcite zdravotne problemy a tiez je tam mensia pravdepodobnost vrodenych chyb, pretoze vacsina plemien ma v podmienkach uchovnenia kontrolu tychto ochoreni a postihnute jedince sa do chovu nepustaju.
Nemala by som odvahu pustit napriklad na diviaky psa, ak neviem, ze je zo zdraveho chovu a nema napriklad vrodenu srdcovu vadu. Ved taky adrenalin ho moze uplne odrovnat. Ale mozno je to len tym, ze pre mna je pes okrem partaka na pracu aj partak do zivota... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off dzlubo, 27.1.2010 o 17:21

franko

Úplme s Tebou suhlasím. Poľovný pes má mať všetko. Ale s diskusie vyžaruje, že hlavne nech je dobrý v práci. No poľovníctvo je o niečom inom, aj o tom že mať na poľovačke iba psov s PP a s dobrými vlastnosťami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 25.1.2010 o 16:43

su ludia ktory tetovali stence ktore boli povodne bez PP stalo sa tak pri uhynoch a pdb .a ake su pekne : )) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 25.1.2010 o 16:38

kolegovia z PP a ste si vsetci isty ze ten vas pes z PP nie je pes bez PP a PP su od druheho psa ? a hlavne nepiste ze kazde stena je tetovane !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off dzlubo, 25.1.2010 o 16:34

Pa33ck
Plne s Tebou súhlasím, kde to speje - poľovnícka kynológia. Dá sa vycvičiť na durenie či dofľadávku aj kríženec, no jedným s cieľom poľovníctva je aj zlepšovať genotyp chovaných psov a asi ťažko pôjde držiteľ psa bez PP so svojou sukou na pokrytie do Blavy, k najbližšiemu kamarátovi a genetika dostáva "po bokovi "
Zažil som aj extrém v PZ Bižné Ladičkovce, kde každý nový člen musel zakúpiť psa s PP. A výsledok ? Kaťdy zakupil, tí z mesta - panelákovi, ak sa im podarilo ho darovať skúsenému poľovníkovi z dediny, tak tí mali šancu. Veľa psov sa nedožilo ani jedného roka, ale všetci si povinnosť splnili. Do konca ani návrh, že on dá do pokladnice sumu, akú stojí šteňa, ale že nemá podmienky na jeho chov a výcvik neprešli.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pa33ck, 24.1.2010 o 16:18

Kolegovia.Asi veľa z Vás má bez papierové psy.Keď do tejto závažnej témy prišlo len toľko málo príspevkov.Pred chvíľkov som sa vrátil z poľovačky,kde som bol ako hosť.Boli tam 3 psy SK bez PP a jeden jazvečík.Kamaráta som sa spítal ako to u nich funguje a on mi na to že v ich Pz majú len 2 psov na papieroch a tý ich držia.KDE TO SPEJEME KOLEGOVIA. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off veroslavorlovsky, 22.1.2010 o 9:37

Tak to gratulace , já dělám čárky psovy na barvářský obojek , člověk si potom na všecko nevzpomene...pro mladého psíka je výborné když mu první dohledávka vyjde , pak mu néni třeba vysvětlovat co ho čeká...nech sa mladéj daří... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pa33ck, 21.1.2010 o 23:15

veroslavorlovsky.-Teraz som prišiel z dohladávky prasata.Najprv som poslal starú suku-našla ho! Potom som sa vratil pre stena 8. mesačné a tak isto mi vypracovala stopu.Som nad mieru Rád.Mám čiarku 1.čiarku v dohladávke pre BETY. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off veroslavorlovsky, 21.1.2010 o 19:07

myslel sem si že budeš chovatel , jinak bys nezavedl tuto diskuzu a právě proto že sa psom věnuješ a obětuješ tak bys u vás ve združení neměl tolerovat bezpapíráky...u nás by to neprošlo a to máme dost tolerantní združení...přeju ti mnoho zdaru a doufám že u vás přesvětčíš hlavně začínající polovníky aby šli správnů cestů...nech sa ti daří ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 21.1.2010 o 16:33

ja mam flat coated retrivra ties s pp s vyborným exterierom na výstavách mávame skvelé výsledky,ale v mojich podmienkach ho nemam ako uplatnit, ale na spolocne polovačky ho brávam aj do lesa stále ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pa33ck, 21.1.2010 o 16:25

veroslavorlovsky.Som 11 rokov chovatelom Slovenského kopova.Momentálne mám 3 suky.Samozrejme všetko s PP.Do teraz som predviedol na skúškach 8 psov SK.Aj práve teraz som sa bol prebehnút s najmladšou.Je to ešte len 8 mes.štena ale je v nej dobrí predpoklad že s nej niečo bude. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off franko, 21.1.2010 o 15:29

milujem vetu cisty ale bez PP,podla tych vyjadreni pes bez pp je vzdy lepsi ako s pp,ale asi len cenovo.keby vlozili tu istu energiu do vycvyku psov s pp tak su taky isty ako bez pp.mal som chovnu stanicu mat stence s pp je cenovo narocne vystavy,vbonitacie,uchovnenie,popltok za pripustenie,pri chove sa nepozera na zisky,ale kvalitu.ja som bol par krat v minuse stena stalo 3000sk a priepustenie 30 000sk v nemecku ,mala 5 steniec 2 som predal ,ostatne som si nechal.ale vedel som ze mam kvalitu s pp dokazatelnu.ak maju byt psy kvalitne tak kvalitnym spojenim.psy bez pp su vacsinou bez odborneho dohladu poradcu chovu.za kvalitu sa plati ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off cunes, 21.1.2010 o 14:03

zdar,kazdý má svoju pravdu.preco maju 3-5 steniat papiere a ostatne ni.mal som 2 kopovky,kazda od ineho cloveka.rodicia s pp deti bez. pri jednom som vyberal z troch,moja sa nebala,drza atd. bola tam jedna bez chvosta,potkan jej ho smykol,po necelom roku a pol som ju stetol,majitel mal znamosti bol snou na vsetkych skuskach na 1.cenu,neni v chove. 2kop. doniesol kamarat chcel ju zastrelit,tak ju reku zoberem skoda ju.po 2 rokoch som ich pustil kamaratovi nemal som ich kde drzat. 1zastrelili na pol. a 2 ma uz aj pp. ani jeden peso v pz tak neroby ako ona. to som este nebol pol. terazky mam jazveca hrubos.ma 1,3r. bez pp mam kamarata ten dal za 3psy 50000 ,2 sa nedozili 1r. a 3 je tlk ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lejzr, 21.1.2010 o 13:22

Všetko je to ľuďoch páni.........
Vždy sa nájde niekto, kto chce aby veci boli proste opačne ako sú a je úplne jedno či sa tu jedná o psov. Sú to také naše krásne vlastnosti. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off miro65, 21.1.2010 o 12:40

nemoze... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off franko, 21.1.2010 o 12:35

ja chcem vediet ci moze pes bez PP ribit skusky, ci pes bez pp moze byt polovne upotrebitelny? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off miro65, 21.1.2010 o 12:21

a v skratke na otazku- nemaju tam čo robit,ked sú ako aj dobrí...aj podla zakona.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off vlavar, 21.1.2010 o 11:57

Na výkon práva poľovníctva su potrebné psy s Pp a skúškami poľovnej upotrebiteľnosti. Sú potrebný k výkonu práva poľ. Určite každý správny poľovník má psíka a rád sa pochváli takýmto psíkom. Veď psíci nám dohľadávaju, vystavujú, sliedia, dúria. Sú našou neodmisliteľnou súčasťou a bez nich to niekedy nejde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off franko, 21.1.2010 o 11:39

neviem ako je to s polov.psom.niekto tu povedal polovne upotrbitelny pes,s coho rozumiem pes so skuskami.teda skusky duricov,stavacov atd.tak ako moze pes bez PP byt polovne upotrbitelny.bez PP ako dokaze ze to je bavor.farbiar ze sa len nanho podoba.ja som par rokov jazdil zaprahy bez pp v fci kategorii nemohli miesance alaskani behat.tak ako moze pes bez PP byt polovne upotrebitelny_cize bez skusok?alebo sa daju robit skusky aj bastardov?prosim o vysvetlenie lebo mam inzerat na psa s PP.ak to ide tak mi staci bez PP.ale ja som zastanca cistych ras to bola len basnicka uvaha.dik lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cucka119, 21.1.2010 o 10:34

§58,odst.(8) zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve ...Pri spoločnej poľovačke na diviačiu zver musí byť na durenie a dohľadávanie diviačej zveri prítomný na prvých päť strelcov jeden a na každých aj začatých desať strelcov ďalší poľovne upotrebiteľný pes. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off veroslavorlovsky, 21.1.2010 o 8:46

Pa33ck a Vlasto naprostý souhlas...je to o tom co komu budeme tolerovat...je to prznění práce našich předchůdců kteří pro nás psi šlechtily a utvářeli...na to navazuje neustálý tlak převážně žen(čest vyjímkám) u nás v klubu o zmírnění podmínek chovnosti co se týče zkoušek...ono by to šlo ještě rozpitvat...P.S....komu je škoda peněz , času , námahy a nervů obětovat pro Loveckého psa...tak ať sa na to vy..re...!...a pořídí si jinů hračku... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off veroslavorlovsky, 21.1.2010 o 6:38

Pa33ck ty máš psa ? s pp bez pp jakého? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off bundes, 20.1.2010 o 21:35

Pes bez PP je vořech(bastard). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off Pa33ck, 20.1.2010 o 21:30

Kolega Vlasto v podstete máš úplnú pravdu.V našom PZ sú dvaja členovia,ktorých psy sú bez PP a bijú sa do prs akí sú oni psíčkari.V podstate mi vadí,že sa znevažuje dlhoročná práca ľudí ktorý niečo dokázali alebo este chcú dokázat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off posed33, 20.1.2010 o 20:45

VLASTO mas pravdu ale prax je trochu ina : (( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

Príspevok presunutý z diskusie pes bez preukazu pôvodu (autor: ali).

off vlastimidurcik, 20.1.2010 o 20:37

Tu sa pletie viacero vecí! PP je jedna vec, ďalšía chovnosť a poľovná upotrebiteľnosť. Zákon o poľovníctve hovorí jasnou rečou. V PZ za dodržiavanie zodpovedá poľ. hospodár a výbor PZ. O chovnosti zase predpis v jednotlivých kluboch. V žiadno prípade to neni o tom, že ak mám PP, tak pes potom musí dostať chovnosť! A o tej práci. Pes ak má nejakú skúšku, to nezaručuje jeho kvalitnú prácu. Na skúške môže pohorieť aj špičkový pes, ak zlihá v jednej disciplíne. Pripraviť psa na skúšky obsahuje veľa námahy, trpezlivosti a času. V neposlednom prípade aj to šťastíčko na skúške. Pes potrebuje neustálu prax, aby sa zlepšoval a vypracoval. Len skúsený chovateľ vie určiť, či na den druh práce ten pes má, alebo nie. Samozrejme, že to posúdi po nejakom čase. Pes bez PP: malá cena, netreba venovať toľko času na prípravu skúšok, účastňovať sa na výstavách exteriéru..... Je to o peniazoch a samozrejme o ľuďoch či chcú zveľaďovať kynológiu, alebo ju chcú plzniť!!! Toto by bolo na dlhšiu debato na pár týždňov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miro65, 20.1.2010 o 18:31

§77 bod 2 pismeno c 500 až 5000 eur ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miro65, 20.1.2010 o 18:25

pozri si sankcie ak nebude dostat. počet upotrebitelnych psov....a ak ti to nebude sediet tak radšej by si nechcel byt vedúci polovačky.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off miro65, 20.1.2010 o 18:22

ak sa dobre pamatam tak o tomto sa popisalo dost uz v minulosti....ani v minulosti sa nezučastnovali lovu psy bez polovnej upotrebitelnosti ani teraz....Vedúci polovačky okrem iného musí aj skontrolovat preukazy psom a upravit počet strelcov aby to zodpovedalo k počtu upotrebitelnych psov na polovačke... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 20.1.2010 o 17:57

samozrejme podla predpisov, ak chceš psa použit na polovku musí mat patrične aspon vlohove skušky, no a na to potrebujes PP
Oni vlastne nemozu byt na polovke, ale tak sa to prehliada ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pa33ck, 20.1.2010 o 17:54

Kolegovia,dakujem za Vase nazory.Vsetci mate v podstate pravdu,ale mne vlastne ide o riesenie daneho problemu.Mne sa nejedná o to ci pes ma PP a nerobi alebo opačne.Ide mi o to ako toto odstranit.V našom PZ uz zobrali 2.clenov na zaklade toho,ze si kupia nejakeho poľ.psa.Oni si vlastne kupili kopovy bez PP.Preto sa pytam:kto moze zakazat aby tieto psy boli na spolocnej polovacke. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 441-480 z 527 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov