Heming hunting
dnes je sobota,  18. máj 2024,  meniny má Viola,  spln: 23. máj 2024,  dnes východ slnka: 04:05,  dnes západ slnka: 19:20
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Jelenia zver a jej stavy. - diskusia

autor: off milank
pridané: 24.7.2007 23:37
V mnohých slovenských regionoch je dnes jelenia zver hlavnou zverou.Sú to jelenie oblasti t.j. chov v týchto oblastiach je zameraný na zver jeleniu.V posledných rokoch(podľa mojej mienky)sa však väčšia pozornosť upiera na zver diviačiu.Svedčia o tom články v našich poľovníckych časopisoch,v ktorých prevláda problematika diviačej zveri a o jelenej len kde tu.Ale aj na tejto stránke som sa v diskusií ešte o jelenej zveri nedočítal nič!!!Pritom si myslím,že stavy jelenej zveri,čo sa týka Sexuálnej štruktúry,ale aj Vekovej a následne Trofejovej sú na katastrofálnej úrovni.Preto by som sa chcel s Vami poďeliť o Vaších poznatkoch a skúsenostiach.Ako sa vo Vaších revíroch plnia plány lovu?Nemáte problém s odstrelom Jeleňov 4 tej vekovej triedy?Aký je podľa Vás pomer Staré jelene ku Mladým jeleňom?A takisto pomer Starých jeleníc ku Mladým jeleniciam?Stalo sa aj Vám,že ste počas ruje stretli slušného staršieho jeleňa osamoteného alebo len s jednou,dvoma jelenicami a mladý "žebrák" aj s piatími?Alebo aj u Vás zaručal jeleň 3 týždne po ukončení ruje z dôvodu neoplodnenia jeleníc?Ako prebiehali u Vás ruje pred 15-20 rokmi v porovnaní s dneškom?Koľko jeleňov 4 VT sa u Vás strelilo za posledných 10 rokov?
počet zobrazení: 15 629
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 103 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off rado100, 26.2.2015 o 16:00

Pred cca 25 rokmi u nás bežný jav. Preto tu bol vychýrený revír vtedajších papalášov. 25-30 členov na zhruba 7000 ha lesného revíru spolu s oborou ( muflóny, daniele). Poľovali piatok, sobota a nedeľa. Cez týždeň sa prikrmovalo. Rujovisko som mal aj na záhrade 50 metrov od domu. Skrátka vysoká bola všade. Zaujímavé, že vtedy to nevadilo ani vtedajšiemu JRD a ani ŠL na všetko boli peniaze. Ešte v 96om sme v marci na poli s repkou pod lesom narátali vyše 250 kusov jelenej zveri. A dnes keď vidím rúdlik s 20timi kusmi som vytešený a družstevníci majú hlavu v smútku aké škody im zver spôsobuje. Preto treba predlžovať odstrel, ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off premvadasz, 26.2.2015 o 12:43

neviem ako vam ale ja neviem ten odkaz pustit dam ho sem este raz stoji to za to, na margo ako pocut na videu uz niekolko kusov prebehlo kym zacal tocit dotycny z auta odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off zepo, 26.2.2015 o 9:38

Toto na Slovensku nikdy neuvidíme ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hyperon, 25.2.2015 o 23:58

asi behali v kruhu :D ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacik, 25.2.2015 o 21:19

To neni mozne toto... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off milank, 22.9.2008 o 19:36

To je v pohode,za málo ;-). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 22.9.2008 o 19:32

to milank
Aha - už som viac v obraze - celkovo.
A ak išlo o NEŽIADANÉ ospravedlnenie, tak ho nahradím slovami - VĎAKA milank. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off milank, 22.9.2008 o 19:04

Super Vanhunter.Snáď sa tam u Vás pohnú veci tým správnejším smerom a tieto parizity,ktoré kazia meno celému Slov.poľovníctvu zmiznú niekde v zabudnutí.Stačí len jeden a domino sa zrúti závratnou rýchlosťou.
Rys2 neospravedlňuj sa.Diskusia je o tom,že niekedy sa "zbehne" aj niekam inam. Pokiaľ sa tu nevraždíme, nehádame,neosočujeme,neurážame,tak je to ok.Keby to zašlo tam, jednoduchu tému vymažem a nebudeme sa mať kde ;-). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 22.9.2008 o 18:25

Zapisovať sa do knihy návštev revíru ešte neznamená, že sa Ti nemôže nič stať, resp. nemusíš prísť k úrazu. Aby si si to zle nevysvetľoval - aj u poľovníkov sa stávajú úrazy a to hlavne pri spol. poľovačkách. A čo sa týka zapisovania, aj keď som nepoľovník, ZAPISUJEM SA AJ JA a to do domácej knihy. Čiže som a cítim sa minimálne tak isto bezpečný, ako aj Ty. Dúfam, že už o týchto nezmysloch treba prestať. Téma je o inom a tak sa ospravedlňujem za odbočenie od témy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 22.9.2008 o 17:32

Rys 2,ešte raz každý si myslím cení svoje zdravie, ak chceš tak aj v tom lese spí ,nikoho nestraším je to každého osobná vec, kto sa tam nachádza. Väčšina úrazov sa stávajú, keď si v určitom čase na nesprávnom mieste.A inák každý kto ide do lesa ako poľovník zapisuje sa do knihy návštev revíru a to hlavne kôli bezpečnosti ,takže ja sa cítim celkom bezpečný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 22.9.2008 o 16:48

to gabriel SO
nič proti tebe, iba ak to, že strašíš babu veľkým vtákom..... neviem, o akej bezpečnosti hovoríš. A TY SI BEZPEČNÝ V HORE AKO POĽOVNÍK? Tak, ako si Ty bezpečný v hore, tak som aj ja bezpečný v hore. Oproti uliciam, chodníkopm a cestám je v hore ÚPLNE BEZPEČNE. Prípadov poranenia, resp. usmrtenia človeka poľovníkom je tak mizivé percento, že ani nemá význam sa tým zaoberať. Naviac, vo väčšine takýchto prípadov to skončilo kriminálom. Tak ťa prosím ešte raz, buď v prvom rade človek a až potom poľovník. Neviem, či to opačne ide ( ako vidím u niekoho ide ). Toto je kameňom úrazu niektorých poľovníkov ( česť väčšine poľovníkov ) a preto sa netreba vôbec čudovať, že pohľad zo strany verejnosti je taký, aký je. A to len kvôli málo jednotlivcom, ktorí sa na niečo hrajú! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off gabrielSO, 22.9.2008 o 9:01

Vanhunter-trošku ťa poopravím,nemusí to tak s tými povolenkami byť, ak si neplníš svoje povinosti voči pz,a vnútornemu poriadku združenia povolenku nemusíš dostať na lov užitkovej zveri,všetko záleži od toho,aká je dohoda v pz, či existuje voľajake bodovanie za vykonané práce v revíri,krmelce,držba psa,vystavba poľ.zariadení a iné veci,aspoň u nás to tak funguje,a povolenky sa vydávaju najprv tým čo najviac pracujú pre pz,a ak sa neodstrieľa planový lov včas,tak sa ujde aj na tých čo si neplnia povinosti. A čo sa tíka vstupu do revíru v terajšom období, každý rozumný človek by mal pochopiť, že vrcholi poľ.sezona a kôli svojej bezpečnosti by nemal vstupovať najmä podvečer do revíru,pretože terajšie zbrane majú účinok aj na väčšiu vzdialenosť a problém je na svete,televízie Markíza, Jojka, potom majú čo vysielať.Ale vidím ,že hoci nie si poľovníkom ale prehľad máš o vašom pz obrovský a keď vieš o nekalostiach ktoré sa dejú v pz, treba to nahlásiť na lesný úrad alebo políciu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 21.9.2008 o 23:10

To milank
máš pravdu, ak vlastníš čo len kúsok pozemku v revíri, aj pri prípadných obmedzeniach zo strany Lesného úradu, resp. iného orgánu ministerstva môžeš jednoducho chodiť do lesa (pri prípadnej kontrole si to zdôvodníš).
Čo sa týka DP, táto je veľkým zásahom do práv a slobôd občanov a túto mopžno vykonať len v odôvodnených prípadoch, keď je !!!NEPOCHYBNE ISTÉ!!! že osoba- osoby prechovávajú alebo zatajujú veci z trest. činnosti, resp. sú dôl. pre trest. konanie. Ak vec neznesie odklad, je možné taktiež urobiť DP bez pís. príkazu sudcu. Chcem tým len povedať, že to sú tak vážne veci, že SAMOTNÉ PODOZRENIE, resp. TELEFONÁTY na vykonanie DP spravidla NESTAČIA!

Po 90 - roku čoraz citeľnejšie poznať absenciu jeleňej zveri - aspoň u nás. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vanhunter, 21.9.2008 o 22:42

prepac milank, moja chyba, asi som sa nevyjadril dost jasne. nejde ani o tych 10 jelenov ani 50 polovnikov - revir je dost velky. myslel som tym len tolko ze logicky by mal polovnik v tomto PZ dostat povolenku na jelena raz za 5 rokov (cca) samozrejme to zalezi od zasluh a podobne. takze to mi nie je jasne preco dotycny ma povolenku kazdy druhy rok aj napriek tomu ze striela chovne kusy ??? len to som tym chcel povedat. no a myslim ze policia ma tych podozreni dost, lebo sa tu premavaju v poslednej dobe dost casto, dokonca chodia aj po dolinach v noci na policajnych autach tak dufam ze sa veci pohnu dopredu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 21.9.2008 o 22:06

Tých desať jeleňov nemusí byť až tak veľa.Záleží od výmery revíru.Ty si napísal...napriklad ako je mozne, ze v zdruzeni kde je 50 polovnikov a striela sa rocne 10 jelenov?Takže z toho som vychádzal ja.Určite jeden telefonát na políciu nestačí,musí byť podozrenie ale,ako ho dostanú,keď políciu nikto nebude informovať :-?.Ak neexistuje žiadne nariadenie z lesného úradu do lesa môžeš chodiť koľko chceš.Ešte lepšie pre Teba,ak vlastníš nejaký pozemok v danom revíri :-). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vanhunter, 21.9.2008 o 21:46

no chlapi, vy sa dako vyznate ;-) tak teraz po poriadku idem ja :
1. milank, ja viem ze plan lovu sa neurcuje podla poctu clenov v PZ :D, tych 10 kusov jelenov ze sa odlovi som si pozrel v katalogu trofeji kde je urceny plan lovu takze som si to nevymyslel.
2. neviem presne aky disciplinarny trest bol udeleny tomu konkretnemu clenovi ale skusim to zistit
3. milank, nevyznam sa presne v tomto, ale neviem neviem ci taky telefonat policii staci na domovu prehliadku
4. ziadny oznam na pristupovych cestach do reviru nevisi, takze dakujem rysovi za odpoved - to znamena ze si veselo mozem chodit do lesa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 21.9.2008 o 18:13

Čiže NIE JE ZAKÁZANÉ. To je presná odpoveď na vanhunterovu otázku. A čo môže a čo NEMOŽE lesný úrad, budem- e odpovedať vtedy, keď nás zadávateľ otázky o to nezameniteľne požiada. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 21.9.2008 o 17:52

No a ja Ti ešte raz tvrdím, že zakázané nie je, ale zakázané môže byť aj v období ruje,ale musí mať užívateľ revíru na to papier z les. úradu.Zakázať vstup Ti môže aj majiteľ pozemku ;-). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 21.9.2008 o 17:36

to milank:
vanhunter sa pýta, či je zakázané chodiť do lesa v priebehu, resp. počas ruje. Odpovedám na jeho otázku ešte raz. NIE JE ZAKÁZANÉ !!! Vanhunter, pokiaľ ťa poľovníci strašia resp. zakazujú ti vstup počas ruje, využi svoje práva formou podnetu na príslušný orgán voči nim ( šírenie poplašnej správy ) respektíve postraš aj ty ich. Slušný a normálny poľovník takéto veci nerobí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 21.9.2008 o 16:40

Sorry Rys2 tie spodné body patria aj Tebe.Takže zakázaný vstup do lesa Ti može byť, ale mal by si byť na to upozornený nejakou tabuľkou alebo papierom na prístupových cestách do revíru. Na tomto papieri by mala byť pečiatka lesného úradu, ktorá toto obmedzenie povoľuje. Ak som sa v niečom zmýlil opravte ma ;-). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 21.9.2008 o 16:29

Vanhunter- začnem po poriadku.
1. To koľko sa loví v danom revíri jeleňov alebo celkovo jelenej zveri za sezónu, nezávisí od počtu členov(!), ale od výmery revíru, od bonitácie revíru a od normovaných kmeňových stavov.
Bonitáciou poľovného revíru sa rozumie zaradenie poľovného revíru podľa kvality životného prostredia a prírodných podmienok do akostných tried pre jednotlivé druhy zveri, podliehajúcej poľovníckemu plánovaniu a určenie jej normovaných kmeňových stavov.
2. To, čo sa robí z previnilcom, ktorý porušil predpisy upravujúce výkon práva poľovníctva (napr. nesprávnym ulovením chovného jeleňa) hovorí disciplinárny poriadok, podľa závažnosti porušenia povinností. Niektoré z týchto disciplinárnych opatrení sú: ústne upozornenie, písomné pokarhanie s výstrahou, peňažná pokuta do výšky 3000,- Sk, zákaz lovu niektorého alebo viacerých druhov zveri na dobu jeden až päť rokov, odňatie poľovného lístku, a to na dobu určitú alebo natrvalo, alebo odňatie trofeje. Takže s každým komu na chovateľskej prehliadke ohodnotí hodnotiteľská komisia trofej ako nesprávny predčasný odstrel sa ukladá disciplinárny trest. Skús si Vanhunter spresniť info o tom, či tento previnilec dostal niektoré z týchto disc. opatrení. Pokiaľ dostal napr. zákaz lovu na nejaké obdobie a loví trofejovú zver aj tak, porušuje zákon on aj ten, kto mu povolenku na poľovačku vydal, čiže poľ. hospodár PZ. Pokiaľ vieš, že niekto porušuje zákon pytliactvom a má doma trofeje, ktoré takto nadobudol, upozorni na túto skutočnosť políciu. Spravia u neho domovú prehliadku a keď nebude vedieť zdokladovať pôvod trofejí, má problém.
Za ďalšie podľa poľ. zákona - Spoločná poľovačka je poľovačka za účasti minimálne troch strelcov aspoň jedného poľovne upotrebiteľného psa a honca pri ktorej strelci lovia zver vyhnanú z úkrytov honcami a psami. Spoločnú poľovačku možno uskutočniť len v termíne podľa plánu spoločných poľovačiek. Na spoločnej poľovačke možno loviť len zajaca, bažanta, jarabicu, hrdličku, havrana, sojku, vranu, straku, hus divú, hus siatinnú, hus bieločelú, kačicu divú, lysku čiernu, kuroptu horskú, diviaka a šelmy- okrem medveďa a rysa. Inú zver možno loviť na spoločných poľovačkách len na základe výnimky podľa § 39. Na spoločnej poľovačke je zakázané strieľať na inú zver ako určil vedúci spoločnej poľovačky. Opäť pokiaľ vieš, že boli porušené tieto základné pravidla ohlás túto skutočnosť polícii.
A ešte k tvojej otázke, či je nejaký zákaz chodiť do revíru v období ruje. Na žiadosť užívateľa poľovného revíru po dohode s obcou môže obvodný lesný úrad v čase hniezdenia, kladenia mláďat alebo z dôvodu verejného záujmu verejnou vyhláškou obmedziť alebo zakázať vstup do poľovného revíru alebo jeho časti, vyhlásiť zóny kľudu v poľovnom revíri, kde môže obmedziť alebo zakázať lov niektorých druhov zveri alebo všetkých druhov zveri, zber lesných plodov tvoriacich potravu pre zver, ktorá sa v poľovnom revíri nachádza, zakázať vstup do zvernice a bažantnice alebo jej časti nepovolaným osobám, obmedziť alebo zakázať jazdu na motocykli, motorovom vozidle alebo motorovom člne, snežnom skútri a vodnom skútri okrem ciest, priestorov a trás na to určených. Obmedzenia a zákazy, vydané obvodným lesným úradom musí užívateľ poľovného revíru vyznačiť v poľovnom revíri na prístupových cestách. Howgh. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 21.9.2008 o 11:30

to vanhunter:
žiadny zákaz NIE JE. Do lesa môžeš chodiť v ktorúkoľvek časť dňa a hodiny včetne noci. každý má na to PRÁVO. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vanhunter, 21.9.2008 o 10:37

u nas sa tiez deju take veci. ja osobne som nebol svedkom, ale pred par rokmi nacapal kamarat polovnikov ako po spolocnej polovacke stahuju jelenicu na cestu. neboli velmi nadseny z toho ze ich videl. a inak, ak sa smiem spytat kto sa vyzna... je nejaky zakaz chodit do reviru pocas ruje? ked stretnem polovnikov tak na mna vyletia ze ci neviem ze je zakaz - o ziadnom samozrejme neviem, nic take som nepocul. rozmyslam ze ci si to len tak nevymyslaju aby nepovolany ludia nevideli co stvaraju v reviri. a take argumenty akoze ma mozu zastrelit namiesto zveri co ja viem... pokial viem tak nenosim na hlave parohy aby si ma pomylili s jelenom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 20.9.2008 o 23:26

V našej dedine počas spoločných poľovačiek v mesiacoch 11/12 takmer vždy zastrelia jeleniu zver. Všímam si to už zo štyri roky. Dozvedel som sa na internete, že podľa zákona sa nesmie strieľať jelenia zver na spol. poľovačkách, keď ju naháňajú psy. Štekot psov počuť až do dediny a potom padajú výstrely. Čo sa dá s tým robiť? Prečo to poľovníci porušujú? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vanhunter, 20.9.2008 o 14:56

ved to, proste riesenie problemu je len a len na ludoch a je to dlhodobe. ked sa ani prislusnym organom nechce spinit si s tym ruky tak potom co ine sa da robit??? a napriklad ako je mozne, ze v zdruzeni kde je 50 polovnikov a striela sa rocne 10 jelenov, isty clen ma povolenku na jelena kazdy druhy rok, a skoro vzdy streli nieco chovne, preco sa s tym nic nerobi? je toto normalne? a popri tom co si streli legalne si kazdy rok streli aj nelegalne, ma doma par peknych zlatych a striebornych jelenov (chlap ma 35 rokov) odkial ich asi ma? urcite nie legalne. no a este pridam moj najnovsi zazitok - vcera vecer som pobehal na aute okolie Beňuša na Horehroni - pochodil som toho dosť veľa, ale neručal ani jeden. Uvedomme sa ludia, ved aku radost maju z toho ti poľovnici ked už nemaju ziadnu zver v reviri? to je na zaplakanie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 18.9.2008 o 19:59

Hm...Vanhunter.Riešenie ťažké,lebo najväčší oriešok v tomto probléme nie je nikto iný, ako človek.Je ťažko niečo spraviť pre ľudí,ktorí ani sami nechcú,lebo má každý za ušami alebo si chcú problém riešiť sami medzi sebou po slovensky bez orgánov,ktoré sú na to určené.Musia sa najprv zmeniť ľudia,ich postoj k takýmto veciam,zmeniť riešenia a začať tlačiť viac napr. na políciu neustále denno-denne.Lenže zase sa musí zmeniť aj postoj polície pri riešení takýchto problémov,lebo...napíšem čo sa stalo u nás.Sused v dedine-chatkár z mesta,bývalý vysoko postavený policajt.Sedel na priedomí svojej chatky cez týždeň.Padla rana neďaleko za dedinou.Za chvíľu prifrčali dve terénne auta,ktoré zastali asi 40m od neho na ceste a dohadovali sa.Za malú chvíľu jedno auto odišlo smerom odkiaľ padla rana a druhé na opačnú stranu.Sused sa v tom momente pobral do vnútra svojej chatky.Jasná pytľačka.Takto to vyrozprával a keď sa ho otec pýtal,prečo nezavolal políciu,veď ho poznajú,má známosti,odpovedal,že žiadny policajt si s týmto nebude špiniť ruky.Takže ak bude takýto prístup so strany orgánov,ktoré by sa mali starať o poriadok v štáte,občan si bude riešiť problém radšej sám a to ručme stručne,proste po slovensky.Ale takto to nikam nevedie.Niekedy mám pocit,že som sa nenarodil v Európe na Slovensku,ale niekde v Južnej Amerike.
Za ďalšie ak veselo pytiačia aj miestni poľovníci,tak na to ja vravím,že Ryba smrdí od hlavy.T.j.od predsedu,cez po pokladníka až po správcu chaty.Neverím,že keď nemá za ušami výbor PZ,že si nevedia poradiť niekoľko rokov s radovým členom.Lenže na dedinách je to tak,všetci sme rodina,kamaráti a predsa niekoho neudám.Takže takto to bude pokračovať ďalej ešte niekoľko rokov až pokiaľ starší nepomrú a snáď prídu mladí,ktorí to vezmú za ten správny koniec a možno sa dovtedy zmení aj profesionálnejší prístup našej polície.Ale tak, ako píše D4 treba o tom vravieť na plné ústa,nech o tom vedia všetci od Vihorlatu až po Záhorie.Pokiaľ si budeme zakrívať oči,nediskutovať a len si šuškať poza chrbát,problém nikdy nezmizne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lowec, 18.9.2008 o 14:05

Tak časy Dámy a páni sa menia .... ako aj hory..zver a jej populácia .... Tak za určitých čias sa mohlo polovat len s brokovnicou a poznáme jej účinok a určitý VIP mali aj gulovnice ,,,ked si zoberieme fakt že aké sa používaju dnes výkonné pušky a na aké vzdialenosti sa poluje ..hned máme výsledok ...áno súhlasim s vami že pytliactvo ,motorizmus ,turizmus sa z výraznuje a ovplyvnuje život a kvaltu celkovo zvery ,obzvlášt zvery jelenej... ja si osobne myslím že stavy jelenej zvery klesaju a umelo sa štatisticky vedú ... to si len myslím.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vanhunter, 18.9.2008 o 11:26

mas pravdu D4, ved to je na tom najhorsie, ze nikto nechce nikoho udat, lebo sa bud boji prehovorit, alebo nepovie nic lebo mu je ten pytliak kamarat. Moj nazor je taky ze o kazdom pytliakovi vedia ze je pytliak, prinajmensom je tam nejake podozrenie. Lenze je problem ho prichitit pri cine... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Doduin, 18.9.2008 o 9:46

Pokiaľ sa ľudia budú báť prehovoriť pravdivo, tak si to tí, ktorích sa to týka len ťažko uvedomia. Treba o tom hovoriť, inak im to z hláv nevytlčie nik. Je mi jasné, že to nepomôže, ale i keď len pár ľudom sa otvoria oči a len na pár ľudí to zaberie, tak to bude úspech. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vanhunter, 18.9.2008 o 9:18

samozrejme aj medvedov a vlkov je dost - hlavne ked je vela snehu ako pred 2 rokmi tak sa o znizenie stavov vysokej dost podpisali vlky. ale konkretne tento rok niekto zastrelil 8 jelenic v jednej doline na jar, vacsina z nich bola kotna takze dost smutne. to je hned minus cca 14 kusov a nikto nevie kto to bol. teraz sa boji clovek ist aj poprechadzat sa do reviru, lebo tunajsim polovnikom je jedno ze mam na krku napriklad fotak a dalekohlad, oni podozrievaju kazdeho a myslia si ze kazdy je pytliak... ani sa im velmi necudujem. sice pravda je aj to ze mnoho ludi zo zdruzenia si tiez veselo striela nacierno. je to ako zacarovany kruh. kazdy o kazdom vie ale malo kedy sa to posunie na vysetrenie policii. takze nizke stavy vysokej by som vo vacsej miere pripisal pytliactvu ako selmam. riesenie tohto je dost obtiazne podla mna... ake by si navrhol ty milank? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 17.9.2008 o 23:41

To je dosť smutné konštatovanie Vanhunter.Ale aj tak vďaka,že si pridal svoj príspevok a nebál si sa napísať pravdu.Myslíš,že za tento stav,ktorý u vás nastal môže len pytliactvo?Aký je stav vlkov a medveďov tam u Vás?Aké riešnie by pomohlo zlepšiť takýto stav v tomto a ďalších revíroch postihnutých podobným spôsobom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vanhunter, 17.9.2008 o 22:51

budem rozpravat konkretne o horehoni - byvam na rozhrani veporskych vrchov a nizkych tatier. V nizkych tatrach je situacia dost katastrofalna - aspon u nas. vysokej je strasne malo, stareho jelena tam takmer nemozno ani vidiet, co sa tyka trofejovej kvality tak fakt bieda trojka v korune je pomere vzacna. Niekedy mam pocit ze v kazdom tretom dome zije pytliak, aj ked ich tu za posledny rok policia niekolko chytila, stale ich je dost a plienia to tu ostosest. vo veporskych vrchoch je situacia o nieco lepsia, zveri by mohlo byt aj trochu viac, ale je to v pohode oproti nizkym tatram. aj trofejova kvalita je na urovni, aj ked neviem kde sa podeli zlate jelene ktorych tu pred 15 rokmi bolo dost. takisto je problem s nizkym poctom jelenov 4. VT, ale to je asi vseobecne pre celu tuto oblast. Zavidim ludom v reviroch s dostatkom zveri, tu je to proste sami pytliak, niet viac co dodat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 27.8.2008 o 19:39

no ja myslim ze vysokej je viac ako dost, stavy su zatial unosne ale co bude za par rokov?, ako moze byt kmenovy stav 11 kusov a odstrel 16 kusov ak jej je malo?
vynimka?, nema zmysel, kym sa rozhybu vsetky paky tak sa aj tak lovi ako normalne, ked ministerstvo tvrdi ze je zveri vela a sposobuje skody preco vynimka?, jednou vynimkou sa ma dosiahnut celkove znizenie populacie na unosnu mieru? co na buduci rok uz nebude zveri vela a robit skody?, ked uz tak nech to daju nastalo ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 27.8.2008 o 19:14

Presne tak Števo ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off horarstevo, 27.8.2008 o 14:29

Ahojte. Zacala sa anketa: ,,Myslite si , ze jelenia zver........." Su to vlastne dve otazky. Na prvu by som odpovedal- nie, nie je premnozena. Co sa tyka doby lovu, tak suhlasim. Este pred rujou by sa mali stihnut strelit jelene, ktore do ruje nepatria. O to skor by sa mal splnit odstrel:-)) a neprehanat zver v zime po hlbokom snehu.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off martin9, 26.8.2008 o 19:49

Mne sa to ani nezda žeby bola jelenia zver premnožena ja by som povedal že jej stavy su akuratne. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pali1, 26.8.2008 o 15:06

mildo-súhlas ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mildo, 26.8.2008 o 7:03

Pani kto z Vas ma pocit ze jelenia zver je premnozena, tak ako to predostrelo ministerstvo?? mne sa zda ze to len papalasi sa uz nemozu dockat.....:( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 25.8.2008 o 23:37

milank - náš. a tak rečnícky medzi riadkami som sa uisťoval, či aj u vás sa volekdy starí polovníci šli len tak postaviť v nedelu doobeda k húštinám, či volačo vylezie. ale nebavme sa tu o večnom probléme slov. polovníctva. späť k jeleňom ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 103 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM