Heming hunting
dnes je nedeľa,  2. jún 2024,  meniny má Xénia,  spln: 22. jún 2024,  dnes východ slnka: 04:52,  dnes západ slnka: 20:36
IBO výpredaj

Jelenia zver a jej stavy. - diskusia

autor: off milank
pridané: 24.7.2007 23:37
V mnohých slovenských regionoch je dnes jelenia zver hlavnou zverou.Sú to jelenie oblasti t.j. chov v týchto oblastiach je zameraný na zver jeleniu.V posledných rokoch(podľa mojej mienky)sa však väčšia pozornosť upiera na zver diviačiu.Svedčia o tom články v našich poľovníckych časopisoch,v ktorých prevláda problematika diviačej zveri a o jelenej len kde tu.Ale aj na tejto stránke som sa v diskusií ešte o jelenej zveri nedočítal nič!!!Pritom si myslím,že stavy jelenej zveri,čo sa týka Sexuálnej štruktúry,ale aj Vekovej a následne Trofejovej sú na katastrofálnej úrovni.Preto by som sa chcel s Vami poďeliť o Vaších poznatkoch a skúsenostiach.Ako sa vo Vaších revíroch plnia plány lovu?Nemáte problém s odstrelom Jeleňov 4 tej vekovej triedy?Aký je podľa Vás pomer Staré jelene ku Mladým jeleňom?A takisto pomer Starých jeleníc ku Mladým jeleniciam?Stalo sa aj Vám,že ste počas ruje stretli slušného staršieho jeleňa osamoteného alebo len s jednou,dvoma jelenicami a mladý "žebrák" aj s piatími?Alebo aj u Vás zaručal jeleň 3 týždne po ukončení ruje z dôvodu neoplodnenia jeleníc?Ako prebiehali u Vás ruje pred 15-20 rokmi v porovnaní s dneškom?Koľko jeleňov 4 VT sa u Vás strelilo za posledných 10 rokov?
počet zobrazení: 15 707
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 103 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off milank, 25.8.2008 o 19:19

Teraz neviem,či si myslel Náš alebo Váš...? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 24.8.2008 o 22:36

milank - neviem. ale keď si vezmeš, že je človek náchylný vrátiť sa čo i len v malej miere k starým zvykom ( vyšli sme v nedelu doobeda postaviť sa na kraj húštiny, mimo plánu lovu - volakedy bežná vec) tak je od toho len krôčik. niesom tým chorobne posadnutý a nebudem nikoho obviňovať, ale týchto "starých" zvykov som sa pozeraním nasýtil dosť. neverím, že náš revír je výnimkou.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 22.8.2008 o 18:20

Iboo ja neviem,ako to beží tam dole u Vás,ale v mojom okolí sa zatiaľ doteraz nič takéto nepestovalo a dúfam ani pestovať nebude.Ale možno som až moc naivný... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 21.8.2008 o 23:19

Milank - máš pravdu, s tými percentami to môžno pôjde aj trocha vyššie :(, neboj, viem o čom hovoríme. Pochádzam z oblasti, kde je slovenský polovnícky hlad svinská vec... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 21.8.2008 o 20:26

ono to zalezi aj od toho aky ma clovek revir a ako posudzuje,napr. vy mate revir od holi az dole po polia takze sa da povedat ze mate letou zimou svoju zver, my mame len konce hor a polia , takze v zime mame u nas zver z troch dolin a to uz nie je ziadna sranda ked je kopa snehu, pri takych stavoch sa hore malokde prikrmuje pretoze senniky su nedostupne, prikladom ,letom sa u nas moze drzat moj odhad okolo 30-40 kusov ale v takych podmienkach je to okolo 200 kusov(to bolo z hladiska skod)
moj nazor na stavy vysokej, v mojom okoli jednoznacne premnozena, ono to je pekne ze su stale lepsie a lepsie ruje ale co potom?, sa da daka taka vynimka ako na diviaky a bude sa palit vsetko hlava nehlava ako po prevrate?
a k odstrelu od 15.8, je to uplne zbytocne ako uz bolo pisane , kym sa o tom podozveda a nieco spravi tak bude aj tak ten september, styri mesiace na odlov vysokej bohato stacia a ak niekto nestiha tak bud tu zver fakt nema, alebo polovnici radsej rozpravaju akoby mal kdesi z hrebena stiahnut daku slabu jelenicu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 21.8.2008 o 19:13

Áno Iboo súhlasím ,preto som aj napísal vo včerajšom príspevku,že to nie je najlepšia formulácia tejto Výnimky z času lovu.Predĺženie doby lovu určite nevyrieši žiadne náhle premnoženie zveri a ani škody,ale iba to,že sa nebude predlžovať v januári.S tými percentami by som trošku hamoval ;-).To, či je jelenia zver premnožená by mali vedieť najlepšie hospodári a asi budú aj konať tak, ako píše Bodo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 21.8.2008 o 11:39

Okres Brezno bol vyrozumený už v pondelok poobede.Rýchlosť,nevídaná,no aj tak je to prd platné u nás v tvrdom kraji (Nízke Tatry Juh 2-Muranska planina)ešte zdaleka nie sú jelene vytlčené a nie sú z dovodu rokov minulých(pytliactvo) ani premnožené,a tak sa viacerý hospodáry dohodli,že budú povolenky vydávať až od 1.septembra. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ziak.stano, 21.8.2008 o 11:21

Ministerstvo pôdohospodárstva povolilo výnimku z lovu jelenej zveri, ale kým sa to dostane na okres a k samotným poľovným združeniam bude už september. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 21.8.2008 o 0:40

Milank - nemyslíš, že by na základe zvýšených škôd spôsobených jeleňou zverou malo byť zabezpečené aj upravovanie počtu schváleného plánu lovu a nie len to už "urobené" predĺženie doby lovu? lebo čo tým získajú, akurát sa (možno) skôr naplní plán. a Slovácko si ajtak odstriela 300% plánu ;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 21.8.2008 o 0:04

Prečo ma trápi táto otázka?Jednoducho chcem,aby sa tu diskutovalo o poľovníctve a nie len o fotkách a rád si vypočujem aj názor iných a nielen tích,čo sú na strane mojej.Možno má názor niekto aj iný a možno ja ten svoj poopravím,možno zmením,lebo som ešte stále mladý človek,ktorý sa má stále čo učiť.Ďakujem za tvoj názor Jaro1. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 20.8.2008 o 23:30

Pri všetkej úcte k Tebe si ale myslím, že Ty nemôžeš vedieť, či som doma, alebo nie som doma. Som naozaj rád, že si sa vyjadril - ako to vidíš Ty, pretože Ty si zadal otázku a keď človek povie A, má povedať aj B. Keďže uvádzaš, že by si povolil lov raticovej zveri jeleňej od prváho augusta, neviem, prečo Ťa táto výnimka jednoducho trápi. V minulosti bolo od prvého augusta ( bez rozdielu veku a pohlavia ), teraz je od prvého septembra ( detto ) a následne je výnimka od 15. augusta. Predpokladám, že pri osobnom stretnutí by sme si určite rozumeli v tejto téme. Teraz mám však zato, že tieto veci treba rešpektovať také, aké sú. Nič viac a nič menej. Tiež si veľa vecí myslím, ale nahlas ich nehovorím. Ahoj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 20.8.2008 o 22:35

Rád by som mal na to objektívny pohľad a porovnať si skutočnosť s tým,čo tvrdí ministerstvo,ale nemám tu možnosť,ako ty Jaro1,pretože som už pomaly dva roky mimo územia SR.Preto sa pýtam Vás poľovníci,poľovníčky,ktorí ste doma a máte túto skutočnosť pred očami.
Napriek tomu myslím,že odvôvodnenie zvýšených škôd a početnosti jelenej zveri nie je najlepšia formulácia tejto Výnimky z času lovu.Alebo áno...?Určite som za tento dátum (a ja by som ho posunul od 1.augusta),ale určite NIELEN kvôli škodám a početnosti.Čo takto fakt...stihnú sa v niektorom reviry uloviť pred rujou v čase od 1sept. do začiatku ruje, jedince,ktoré by sa nemali zúčastniť ruje?Je lepšie predĺžiť lov tak,ako sa to v poslednom čase robí,do konca januára pre lov jelienčat a jeleňov I. a II. VT ,alebo je lepšie začať s odlovom už v polovici alebo na začiatku augusta?Toľko môj pohľad a názor.Teraz čakam na tie Vaše.
P.S.:Pre všetkých...bol by som nesmierne rád, keby sa tu rozprúdila diskusia tak,ako to bolo pred rokom-bez osočovania,povyšovania,urážok.Diskusia, v ktorej budú diskutujúci inteligentne diskutovať a písať ako ľudia.Ďakujem za pochopenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jaro1, 20.8.2008 o 20:43

A Tvoj názor a pohľad? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 20.8.2008 o 20:24

Tak dámy a páni poľovníci,čo poviete na túto skutočnosť?Ministerstvo pôdohospodárstva SR povolilo výnimku z času lovu jelenej zveri od 15. augusta pre sezónu 2008/09.Dôvod:nadmerné zvýšenie škôd a zvýšenie početnosti jelenej zveri v porovnaní s predchádzajúcim rokom.Aký je na to Váš názor?Aký máte na to pohľad? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on paloOo, 20.8.2008 o 18:21

admin diky za raduu, asi som nepozorny ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

správca admin, 19.8.2008 o 21:27

Je to napr. v oznamoch v úvode stránky. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on paloOo, 19.8.2008 o 21:25

prosim vas viete mi niekto povedat nieco o tom ze sa ma jelenia zver strielat od 15 augusta koli zvysenym stavom??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 3.7.2008 o 23:41

Vďaka Alfa za tvoj príspevok s konštatovaním,že v Turci je to takmer na vlas podobné. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off alfa, 20.6.2008 o 20:38

O diviakoch sa naozaj píše veľa. Koľko robia škôd, ako sú premnožené. Rád by som o nich písal aj ja, no u nás na Orave, ich v poslednom čase nie je moc. Úbytok poľnohospodárskej pôdy-pastviny, predačný tlak vlka, KOM, ... Sme radi, že ich máme zopár a bol by som za ochranu 1rok na zvýšenie populácie - najmä Horná Orava. Čo sa týka jelenej zveri, tak po "nežnej revolúcii" vzniku nových poľovných združení, poriadne utrpela. Odstrel bol zameraný hlavne na silnejšie jelene III. a IV. VT. Po čase bol problém vidieť silného jeleňa, zato II. VT sa darilo. V ruji dominovali jelene II. maximálne III. VT. Pomaly sa to dáva do správnych koľají. Ruja už nie je ako bývala. Jelene málo ručia, alebo jelen ručí koncom októbra, ba aj prvý týždeň novembra - počul som ho ručať osobne vlani, dokonca bol osamotený - III. VT. V odstrele podľa VT sa nám darí, hlavne posledné roky. Za 10 rokov dozadu máme ulovených 4 jeleňov IV. VT. Zatiľ asi toľko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bodo1948, 20.12.2007 o 18:03

My sme mali toho roku jedneho uspesneho lovca ktory v priebehu tyzdna odpísal 3 kusy vysokej.Islo nás porazit.Co Vám budem hovorit este teraz ma triafa slak,ked vidim motorovy vlak.Dobrý rým nie a mám námet na novu diskusiu.Skody sposobene dopravnymi prostriedkami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabrielSO, 20.12.2007 o 17:05

Srnce splnené 11 ks,diviača 14 ks,jelenča 1 ks,chýba už len jeleň 2.vek trieda. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 20.12.2007 o 8:22

u nas je plan vysokej odstrielany nieco okolo mesiaca, a uz tyzden su strelene aj 4 kusy ktore boli navyse ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 20.12.2007 o 6:12

No Milan, u nás zostáva ešte jedno jelienča, laň a jeleň II.VT. Okrem plánovaného sme mali aj mimoriadny odstrel vzhľadom k škodám. Predpokladám, že sa plán splní ako po iné roky, nemal by to byť problém. Budem mať dovolenku, tak skúsim aj ja zapoľovať a uloviť konečne aj vysokú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 19.12.2007 o 21:21

Pomaly,ale isto sa blíži koniec roka a s ním aj odstrel jelenej zveri.Ako ste na tom vo Vaších revíroch s odstrelom a plnením plánu lovu? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 28.10.2007 o 11:58

Svatoňovice ČR, V obore neďaleko vodnej nádrže Kružberk zomrel v piatok pri kŕmení lesnej zveri 64-ročný muž zo Starých Těchanoví. Muža napadol veľký jeleň a parožím mu dotrhal telo.Muž sa vydal po deviatej hodine ráno nakŕmiť vysokú zver. Vstúpil do zvernice a pri kŕmidle ho zrejme napadol jeleň.Spôsobil mu bodné a tržné poranenia hlavy a brucha. Muž sa po útoku zvieraťa ešte odplazil asi tridsať metrov od kŕmidla, kde zostal ležať. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 19.9.2007 o 18:26

Možno ste si všimli možno nie,ale v duduskovej galérií 18.9 pribudla fotka s názvom "jeleň" a má ID 6976.Podľa mňa to nie je jeleň,ale jelenica s málo výdanou anomáliou,keď jej vyrastajú z čelovej časti výrastky podobné parožiu ihličiaka.Neviem možno sa mýlim,ale chýbajú mi na tomto "jeleňovi" aj semenníky a celkový výzor zadku a hlavy mi pripomína jelenicu.A tie takzvané parohy nie sú pokryté lykom,ale normálnou kožou.Skúste sa vyjadriť k tomu,Ď. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 17.9.2007 o 18:24

Je to škaredé konštatovanie Max,ale bohužliaľ pravdivé.Platí to na celom Slovensku a nielen u zveri jelenej,ale u všetkej.Snáď sa raz slovenský národ zmení v takomto myslení a začneme nad vecami rozmýšľať inák.Racionálnejšie.Ale dovtedy prejde ešte veľa vody dole Váhom. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 17.9.2007 o 11:41

no pekny nazor ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 17.9.2007 o 9:07

Musím povedať, že aj keď poľujem pár rokov, ešte som jeleňa ani laň neulovil. Nejako ma to neláka.Možno je to tým, že sme dlhé roky nelovili vysokú a mojou srdcovkou sa tak stala srnčia. V piatok som bol vonku a vyšiel mi chovný desatorák. "Chlapec" ručal, ale ani sa nemusel nejako snažiť pre tie dve lane, čo s ním prišli. Jedna stará, druhá čiplena. Mohol som hociktorú z nich uloviť. Ale prečo, však mal len dve... Ako by som tým pomohol zveľadiť jeleniu zver a jej stavy? Zamýšľam sa, prečo to vlatne je tak. Teraz nedávno ulovil mladší kolega zo združenia jeleňa okolo 180 bodov. Nevidel som ho, ale podľa vyjadrenia viacerých bol chovný. Keď som si vypočul komentáre okolo tohoto, tak sa ani nečudujem, že stavy, veková štruktúra a trofejová hodnota vysokej sú také sú. Vety : " Ked nestrelím já, strelá ho druhí a inde. Šak co by nestreliu, šak to stojí za ty tri tisícky", tomu jasne nasvedčujú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nisosro, 14.9.2007 o 11:10

poplatkovy odstrel jelena III. a IV. vekovej triedy za velmi vyhodnych podmienok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 5.9.2007 o 9:38

Ahojte!Vidím,že čo sa týka tohto problému je tu dosť veľký záujem.Priznám sa,veľa informácii o jelenej zveri nemám,ale skúsim nahovoriť kolegu,kamaráta,aby začal písať na túto tému.On sa totiž venuje vo svojej práci jelenej zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stiffler, 29.8.2007 o 21:26

no u nas :D,unas je v malych karpatoch,vsetko les...ziadne polia...nadmorskaa okoo 500 a tak okolo viacej aj menej.... :P ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 29.8.2007 o 16:35

mozem taku otazku kde je u vas?, a k tomu asi tak aj ci su to hory alebo polia , ci je to daky velky komplex niecoho a aka nadmorska vyska atd..? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off stiffler, 29.8.2007 o 15:20

trochu odbocim,ale u nas u zacala rujaaa...dnes zo vsetkych stran na mna s kamaratom rucali jelene... :D ,takze zachvilku berem kameru a ideme zas.... :P ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 28.8.2007 o 22:14

aj ked sa mi tomu nechce verit , ale vsimol som si cestve prispevky an tuto temu aj v na inej stranke a vyzera to pre mna tak ze nie je pravda ze ruja ma byt v septembri ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 28.8.2007 o 21:25

Sledujem,že v niektorých príspevkoch v nástenke pribudli postrehy o začínajúcej ruji.je to vážne tomu tak? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 17.8.2007 o 17:50

Zdravím Ťa Vlado,ak si si všimol položil som otázku a sám som si na ňu aj odpovedal:-)Super nie ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 17.8.2007 o 11:13

Milan,nič si s toho nerob,časom si zvykneš ako ja,skúsení poľovníci nemajú záujem vychovávať nás učňov,ale takto získané vedomosti si zasa lepšie zapamätáš ako keď Ti bude niekto niečo diktovať,viem,skúsenosti starších sú nenahraditeľné,ale keď nemajú záujem nás učiť tak sa učme sami. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 10.8.2007 o 19:27

Najviac ma mrzí to,že ja 26 ročný "zelenáč" tu píšem o takýchto veciach a"starý kozáci",ktorý majú raz toľko poznatkov a skúsenosti ako ja,stále mlčia.Ale asi mám vo všetkom pravdu.Lovu zdar. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 10.8.2007 o 19:07

Ešte by som dodal,aby si to chápal D4 celé.Na začiatku lovu jelenej zveri t.j. od prvého septembra,teda ešte pred začiatkom ruje je potrebné(tak ako aj u srnčej zveri) selektívnym odstrelom vyradiť z chovu jedince,ktoré by sa ruje nemali zúčastniť.To znamená jedince prestárnuté,choré a genetický slabé.Najmä by sa malo zamerať na jelene 2.vekovej triedy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 103 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov (Egon Gočár) 2.diel
Poľovníctvo TEREM