Heming hunting
dnes je sobota,  4. máj 2024,  meniny má Florián,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:24,  dnes západ slnka: 19:01
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

zlamovacie zbrane od sabatti - diskusia

autor: off gabo2502
pridané: 1.1.2010 14:51

mate nejake skusenosti?????rady a postrehy ?

počet zobrazení: 24 639
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off Lysec, 26.10.2014 o 19:29

Chlapci, chlapci ! Ja osobne som začínal s .30-06, vyskúšal som aj trojak môjho nebohého otecka 8x57 JR, mal som aj 5,6x50 R Mag., starú "Z" 6,5x57, GB Brno 500 .243 Win./12,6mm Norma BR, mám aj bixu 7x57 R/20 Mag. ,aj .223 Rem. Ulovil som za svojho života cca 250 ks raticovej zveri , z toho cca 75% jelenej. Väčšinou som strieľal na vzdialenosti do 100 m, ale ani výstrelov do 200 m nebolo celkom málo, ba vyskytli sa aj nutnosti strieľať do 300 m. A môžem zodpovedne povedať , že pokiaľ bola rana na komore, tak či už zver padala v ohni alebo odchádzala z nástrelu ,tak do 150 m to bolo bez závislosti od použitého kalibru . Ba povedal by som, že po 5,6 mm kalibroch a .243 Win. resp. 6,5 mm so strelou 6,5 g odchádzala zver najmenej (rýchle strely ako keby vykazovali väčší šokový účinok). Takže môj záver :najprv treba vedieť trafiť - až potom rozmýšľať ,či je na vine nepodarenej rany použitý kaliber. Úplne najhoršie je , keď si novic na základe rád "skúsených" kolegov kúpi kanón (od 30-06 vyššie) a potom sa bojí z neho vystreliť ,alebo pri výstrele zažmuruje oči. V takýchto prípadoch sa aj z celkom nádejného strelca stane "báchač" , ktorý nehľadá chybu v súčiastke medzi klobúkom a bagandžami (čiže u seba) ,ale v kalibri , pričom od silného ide zase k ešte silnejšiemu a toho sa potom bojí ešte viac ! A tak stále dokola...Však na povinných streľbách stačí zaplatiť a je to . A potom nasledujú dohľadávky ...ale to je už iná kapitola (najprv sa riadne ušľape nástrel, potom sa vyskúšajú všetky psy čo sú po ruke, ba sa aj vypustia k voľnému hľadaniu a dureniu a keď sa to nepodarí potom prídu -obvykle ráno- aj pre farbiara ...)-. Ale k meritu veci : 6,5x57 podľa mňa áno, len treba uvážiť, či sa bude poľovať v prostredí , ktoré umožní aj použitie ľahších projektilov, pretože tieto sú náchylnejšie na prekážky ( vysoké trávy, kry atď.) než kalibre s väčším priemerom a ťažšou guľou. V tom je už rozdiel významnejší.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 20

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-96 z 96 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Blaser300VM, 1.1.2010 o 21:36

Samozrejme som mal na mysli priemer puskohladu 50 a viac a netreba sa bat ani prveho cisla 7 a viac. Samozrejme je najlepsie variabil 3-12x56. Na cervenu bodku si zasa ja potrpim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.1.2010 o 21:20

Celkom dobre som bol spokojný aj so strelivom S&B Sierra . Aj keď strielam RWS a Normu . To však iba pre to že vystrielam málo nábojov . S&B SPCE je najhoršie strelivo aké som kedy mal a sierra je celkom fajn od S&B. Samozrejme RWS EVO je špička . Puškohľad by som si tiež nekupoval pod 50 ako povedal Blaser ja som pochopil priemer Ty asi litrov :)) Ale veď máme už € :)) Takže asi tá 56 je naozaj dobrá svetlá . Na červenú bodku si veľmi nepotrpím ale pekná nitka to mám rád! Takže 42 meopta to je málo . Osobne by som chcel pevný puškohľad 5x 56 . Len som taký nikde nenašiel . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabo2502, 1.1.2010 o 20:58

iboo dobre konstatovaniee ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 1.1.2010 o 20:55

po sezóne 2009 pozerám aj ja nejak čudne po mojom gulobroku. Nejak neprišlo na brokový výstrel ( a síce ani na guľový), ale mohol som po lese vláčiť o kilo menej. hmm.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabo2502, 1.1.2010 o 20:55

no ved hej ale moja finančna situaciaa neni az taka ze si mozem dovolit puškohlad za 50. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 1.1.2010 o 20:36

Na optiku pod 50 ani nepozeraj a nejake brokjove si aj sam kupis. Ked je nieco dobre na dve veci, obycajne je to na hovno a na nic. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabo2502, 1.1.2010 o 20:19

no tak ku tejto optika meopta 2-8x42 strelivo hinetrberger 140 ks a nejake brokove ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.1.2010 o 20:17

Blaser300VM to sú také rady starých poľovníkov ktorí mali všetko univerzálne aj pneumatiky na autách boli univerzálne nešmýkalo sa len v zime ale aj v lete :)) Ja som si GB kúpil a urobil som chybné rozhodnutie .Aj keď sabatti je naozaj veľmi dobrá zbraň a zrovnávať to napríklad zo ZH to sa samozrejme nedá . Presne tak uplná blbosť je GB . O trojaku už pomlčím uplne . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.1.2010 o 20:13

To je strašne veľa podľa mňa . Tu ponúka za 29 000CZK ale verím že za 1000€ by ju predal. odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Blaser300VM, 1.1.2010 o 20:10

Skoda penazi za GB akejkolvek znacky. Aj 1700 SK by bolo vela. Naozaj zbytocna a dost malo vyuzitelna kombinacia. Suhlasim s Edu-om. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabo2502, 1.1.2010 o 20:02

edu maš aj pravdu , stym využitim brokovej hlavne.no a za tu sabatti co mam na ruke chcu 1700€. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.1.2010 o 18:36

Teraz pozerám že sólo máš už . Takže asi chceš kombinovanú . Napriek tomu ti poradím predaj čz prilož peniaze čo máš na GB a máš blaser za super cenu . V lete na líšku na čakanej nebudeš strielať brokom a ked aj môžeš aj guľov na škodnú potiahnuť. Ale pochybujm ,že keď pôjdeš na srnca ,jeleňa či čakanú na diviaka bude báchať po sojkách brokom :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.1.2010 o 18:33

Blasera som samozrejme myslel sólo guľu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.1.2010 o 18:32

Gabo ja som kedysi mal sólo gulovnicu brno 98 . Tú mi ukradli tak som veľmi chcel univerzál GB . No mám ho asi 10 rokov a tuším 2 x som si pukol na líšku na spoločných polovačkách . Takže riešim jedinú vec teraz vhodnosť guľobroku . Ja brokovú hlaveň vôbec nepoužívam a naopak mať pod záverom dalších 5 guľových môže byť väčší prínos ako vláčiť dve ťažké hlavne len tak na pleci . Ako zbraň ti ju môžem samozrejme len a len doporučiť teda ak si rozhodnutý pre GB . Keby som ti mal poradiť kúp si blasera dáš okolo 1900€ a máš zbraň na celý život dokúpiš si po čase možno ďalšie hlavne .Získaš výbornú nádhernú zbraň ktorá sa priamoťažne za desatiny sekúnd dá prebiť .Nemusíš si lámať hlavu či si mal kupiť to či ono . Kto má Blasera povie ti len to dobré na tento šperk . 1900€ nie je zasa tak moc keď ja som dal za holú sabatti 1600€ . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gabo2502, 1.1.2010 o 17:28

edu a odporucil by si kupit ? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 1.1.2010 o 17:07

Gabo mám GB Sabatti 12/7x65 to že sa mi rozletovali hlavne neriešim . Inak je to zbraň pekná tvrdochromové hlavne a výborný pevný zámok blitz . Sústrel pasuje tiež . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 81-96 z 96 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM