Heming hunting
dnes je sobota,  27. júl 2024,  meniny má Božena,  spln: 19. august 2024,  dnes východ slnka: 05:20,  dnes západ slnka: 20:25
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Delta optical Titanium - diskusia

autor: off mikus
pridané: 4.12.2009 19:14
Má niekto skúsenost s uvedeným puškohľadom?
počet zobrazení: 76 177
počet hlasov: 3
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off biggixer, 11.6.2016 o 23:45

Vlastnim druhy rok Delta Titanium 4,5-30x50, ktory je vynikajuci puskohlad, obraz cisty, jasny aj za sera, bod maly, osvetleny, svietivost nastavitelna, balisticka veza s krokom 1/8moa. Paralaxa je nastavitelna, ale pre mna do 200m zbytocn(polovat by sme aj tak mali vo vnutornom priestore maximalnej hranice vnemov zvierata, nad to je len mechanicke zabijanie). Len doporucujem, mal som moznost polovat s Meoptou, Swarovskym, Leicou, ale zatial som nezistil nic, v com by Delta zaostavala...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 9

komentáre

zoradiť
zobrazené 81-120 z 336 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
on lanus, 4.2.2016 o 17:09

goret - nepísal o nastreľovaní na 300m ,ale o streľbe na 300 m ; v oboch prípadoch si môže nastaviť korektor "na hrubo" na 300 ,ale skutočnú odchýlku musí skorigovať manuálne podľa oka nakoľko na jej veľkosť okrem vzdialenosti má vplyv aj "počasie".Paralaxa nieje samozrejme len vertikálnou záležitosťou ,odchýlka môže vzniknúť "na všetky strany" v závislosti od polohy oka .Aj puškohľady bez korekcie paralaxy s jej udávaným vyladením na 100m sa dajú jednoducho posunutím prednej šošovky objektívu preštelovať napr.na 50m ,ale aj na 150m v závislosti na ich použití ,(profesionálne to robí Meopta a po domácky aj šikovný kutil).A keďže predmetom tohoto vlákna sú Delty tak na streľbu ani na stredné vzdialenosti by som nezobral zv. 10x ale min.15x ,ktorá je tiež v ponuke !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 4.2.2016 o 14:11

goret, úplne zlé..... Korekcia paralaxy vôbec s nastreľovaním zbrane nesúvisí. Spomínaná jej eliminácia na 100m/100yardov pri modeloch bez možnosti jej korekcie na rôznych vzdialenostiach je daná KONŠTRUKCIOU puškohľadu. T.j. konštruktér sa pri návrhu optického systému postaral, aby sa obraz zo vzdialenosti 100m premietal presne do roviny zámernej osnovy. O korekcii paralaxy u modelov, ktoré to umožňujú, možno ešte napíšem, len chcem upozorniť, že ciachovanie stupnice na puškohľade je len približné a nedá sa naňho stopercentne spoľahnúť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 4.2.2016 o 12:39

Korekcia paralaxy sa vzťahuje hlavne k vzdialenosti, na ktorú sa strieľa, a nie k zväčšeniu puškohľadu /viď obrázok/ t.j. ak mám zbraň nastrelenú na 100m (pri nastreľovaní bol korektor nastavený na 100) a chcem strieľať na 300m, nastavím si korektor na 300. Poznámka pre laikov: aj keď je paralaxa u puškohľadu vertikálnou záležitosťou, korektor paralaxy nekoriguje balistickú krivku (padavosť strely), koriguje len vertikálnu pozíciu (zobrazenie) cieľa. Delta optical Titanium - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Belson, 4.2.2016 o 11:30

lanus, možno ti to bude znieť neuveriteľne, ale nultým krokom pri včerajšom výpočte bola kontrola, v akej relácii je priemer výstupnej pupily a predpokladané odchýlenie oka od optickej osi...... Nebudem prehľadávať sortiment žiadnych výrobcov optiky a nič tu nebudem uvádzať. Vyjadril som sa jasne k dileme. Ak by som si kupoval diskutovaný puškohľad a chystal sa strieľať aj na väčšie vzdialenosti, vzal by som model o stovku drahší s SF-kom. Mimochodom, mal som kedysi dávno nejakého "američana" s max. zväčšením 24x a odvtedy viem, že aj keby som strieľal na zver na 500m (napr. v Kanade nič mimoriadne), nechcem puškohľad s priblížením viac než nejakých 14 až 16x. Ale to už je vec subjektívna. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 4.2.2016 o 9:01

Belson - Pri stanovovaní maximálnej možnej odchyľky spôsobenou paralaxou je treba akceptovať fakt,že ak sa zmení zv. z 10x na 15x zmenší sa priemer výstupnej pupily 1,5x, táto skutočnosť limituje veľkosť možnosti uhnutia oka (pri štandardnom mierení bez tieňov). A čo sa tých Delt 10x56 týka skús uviesť ešte nejakých výrobcov optiky čo by v rovnakej "triede" ponúkali tento typ bez aj z korekciou paralaxy ; (Poliaci sú skrátka vynaliezaví obchodníci ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Belson, 3.2.2016 o 23:06

Tak už tu máme namiešaný koktail z fyziky a i z poľovníckej etiky..... K tomu prvému: Kto trocha rozumie základom geometrickej optiky, nemôže streleckú chybu spôsobenú paralaxou vzťahovať len na zväčšenie puškohľadu. Nebudem to tu veľmi rozvádzať, literatúry je habadej. Primárnou príčinou vzniku paralaxy je totiž vzdialenosť cieľa, ktorá je odlišná od vzdialenosti, pri ktorej bola konštrukčne eliminovaná (obvykle 100m). A to v priamej úmere. Áno, väčšia hodnota zväčšenia puškohľadu streleckú chybu paralaxou zväčšuje, ale... Ak nám tu steyr píše, že korekcia "pri tej 15x už by sa už snáď hodila", tak chcem podotknúť, že kým chyba paralaxou pri zväčšení 10x je na vzdialenosti 250m 0,52MOA, pri zväčšení 15x je to 0,77MOA. Ak zväčšíme vzdialenosť na 350m, narastie nám chyba paralaxou pri zväčšení 10x na 0,86MOA (1,67 krát). Modelový prepočet som robil pre uhnutie oka od optickej osi puškohľadu o 1mm. Chcem tým povedať, že pri väčších vzdialenostiach nie je až tak markantný rozdiel v tom, či je zväčšenie 10x alebo 15x, ale hlavné kritérium rozhodovania je, že či na veľké diaľky strieľam, alebo nie. A logike lanusovej poznámky o pochybnostiach výrobcu nerozumiem. Zjavne musí výrobca mať o tomto modele pochybnosti, "preto na "každý prípad" robí" aj kopu iných modelov.... Pri etickej zložke koktailu som neutrálny. Dnes je dosť poľovníkov, ktorí lovia aj na viac než tristo metrov, lebo sú perfektne technicky vybavení a sú excelentní strelci, vystrieľaní z častých návštev strelnice. Ale neodsudzujem ani tých, ktorí technický pokrok do svojho poľovníckeho života nevpúšťajú, vyznávajú desaťročia poľovania na mechanické mieridlá na malé vzdialenosti a prípadne minú tých svojich šesť - sedem nábojov za rok. Každému čo sa páči...... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off steyr, 3.2.2016 o 15:17

jedno je vec zvyku, no čo sa týka nutnosti korekcie, tak súhlasím s lanusom, osobne si myslím, že do zväčšenia 10x ju netreba(možno ani na 12x), desiatky rokov bez korekcie poľovali všetci poľovníci a nemyslím, že ich to nejako obmedzovalo, samozrejme je to na každom ako sa rozhodne, no počul som už i názory, že keď má niekto viacero zbraní a nie je "donútený" si na korekciu zvyknúť tak by ju už nechcel, pri tej 15x už by sa už snáď hodila, no i tak si myslím, že zvažovanie korekcie by mali riešiť skôr športoví LR strelci ako poľovníci... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 3.2.2016 o 12:43

bakchus - Ja s "bleskovou" korekciou paralaxy problém nemám (kolečko som doplnil o páčku ) avšak u nových Delt /HD sa popri zmenšení tunelového efektu, zmenilo aj ovládanie prísvitu a umiestnenie baterky čo spôsobilo vznik v tme neprehľadnej "mega veže" (viď obr.;je to žiaľ nová móda viacerých značiek). Treba si ešte zodpovedať otázku či na optike s max. zv.10x je tá korekcia potrebná;(pochybnosti má zrejme aj jej výrobca preto na "každý prípad" robí prevedenie s aj bez korekcie). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off bakchus, 2.2.2016 o 21:04

lanus, nie je to taký problém. Dá sa to naučiť. Paralaxa sa nastavuje vačšinou pred poľovačkou keď viem ako budem poľovať a bodka je na kraji. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 2.2.2016 o 19:04

Belson - Na "konkretizovanie" tá Delta titánium 2.5-10x56 HD /SF má však taký "komplikovaný" ľavý "komín" (paralaxa+prísvit+baterka),že to málom chce "profíka". Delta optical Titanium - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Belson, 2.2.2016 o 18:19

Doplním lanusa: Avšak kto na ňu zvyknutý nie je a je v situácii, kedy sa pohotová streľba očakáva (pohon, dohľadávka), nechá si jednoducho korekčný prvok nastavený na 100m (alebo menej), má z toho obyčajný puškohľad bez SF-ka a nemusí sa zdržiavať štelovaním (aj tak sú to situácie, kedy bude zoom stiahnutý na 2,5). Zato pri väčších vzdialenostiach a max. priblížení sa tá korekcia paralaxy (SF) môže hodiť. Ja keby som sa rozhodoval medzi tými dvoma, za tú stovku v rozdiele ceny by mi to stálo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off danosedo, 2.2.2016 o 18:14

:) aj tak ma PEPIES pravdu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 2.2.2016 o 10:35

emo1 - Vek má samozrejme vplyv na kvalitu očí a preto pri výbere optiky musíš dbať na to čím v reále vidíš najlepšie ,takže bez praktickej skúšky nič nekupuj!!! U Meostaru treba dať pozor na označenie "R1" má osnovu v prvej rovine t.j. so zmenou zväčšenia sa mení aj "hrúbka kríža". Ozn. "R1r" znamená ,že je kríž v druhej rovine t.j. so zmenou zväčšenia sa nemení ;takúto osnovu má i tá Delta! D.T. HD sa vyrába v dvoch prevedeniach to bez ,alebo s korekciou paralaxy (SF).U max zv. 10x nie je táto korekcia nutná ,avšak kto je na ňu zvyknutý tak ju ocení. Avšak kto na ňu zvyknutý nieje tak ho pri pohotovej streľbe zdržuje !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on emo1, 31.1.2016 o 10:30

Zdravim -kolegovia,ktory puškohlad by ste mi poradili Delta titanium 2.5-10x56 HD alebo Meostar R1 3-12x56 na gulovnicu 7x64 ?? Mam 55rokov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tibor112, 14.1.2016 o 10:36

Mysho22,dík za ozrejmenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mysho22, 13.1.2016 o 23:42

Tibor: mal som typ so zväčšujúcou osnovou a este špecifickú pre SB kríž v krúžku ... Teda na 3 zväčšení mala strašne jemnú osnovu az tak ze oko mi ju nevedlo zaostriť koruna všetkého bola keď Mi na 20m pod posed prišli laňstiaky a nevedel som zamieriť. Druhý klinec do rakvy bol nastrelenie na bod pri väčšom zväčšení vždy mi osnovA prekrívala 2cm lepku. Na druhu stranu po optickej stránke svetelnosť a ostrosť vynikajúca aj za šera. Len keby tam nebola ta nešťastná osnovA alebo keby som Nemal dochniapany zrak z PC . Deltu mam aj v 5x20x50 a varmintke a tam som bol spokojný tiež som si dopredu bol fyzicky ohmatať čiže som si bol viac-menej istý do čoho idem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off tibor112, 13.1.2016 o 22:11

Mysho22,malá otázočka,prečo si prešiel od Schmid&Bender ku delte? Ja mám meoptu artemis 2100 7x50 a chcel by som vyskúšať možno tu deltu-optical-titanium-2-5-10x56-hd alebo 2,5x16x56 HD SF ?!? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mysho22, 13.1.2016 o 18:34

Nemcekma: problém je v Tom že na predchádzajúcom Schmid&Bender som mal opačné zapínanie a stále mam v hlave zafixované zapínanie tu je úplne opačné tak síla zvyku ktorú musím prekonať ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nemcekma, 13.1.2016 o 16:03

Mysho22, Ja mám trošku staršiu radu a tieš som riešil bod, ktorý podľa mňa svietil priveľa. Odpor- papierik-čierna ceruzka hodne trpezlivosti a je po probléme. Má to nevýhodu, že nemôžeš regulovať intenzitu ale mne to nevadí lebo bod používam len zriedkavo a to pri nočnom love. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mysho22, 13.1.2016 o 15:21

Jozef: z mojej strany spokojnosť pomere cena-výkon. Ale pár veci by sa dalo vytknúť trebárs zapínanie bodu keď sa dá prepnúť z 0 na najvyšší stupeň počas noci celkom nepríjemný pocit keď ti osvieti polku okuláru. Štelovanie paralaxy a zapínanie bodu sú na jednom koliečku čiže ked chceš v rýchlosti zapnúť bod a po tme šmátraš po koliečku a netrafiš správne lǎhko si rozmažeš obraz. Čo sa bodu týka tam som bol nesmierne spokojný malý príjemný bod a ramena kríza jemné oproti Meopte nebe a dudy. Čo sa týka točenie osnovou veľmi lǎhko a príjemné nastrelenie s vyznačením krokovanim priamo na puškohlǎde. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 13.1.2016 o 14:51

Marián tiež si myslím..staršia meopta ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off nemcekma, 13.1.2016 o 14:23

Jozef vôbec sa nemusíš báť určite bude dotyčný viac ako spokojný. Ale otázka je čo používal doteraz? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 13.1.2016 o 13:16

Mysho určite :) Mám aj 25x56 ale toto chcem ako darček darovať a 10tka na bežný lov ako taký stačí bohate...Spracovanie,bod,nastrelenie a pod. to ma zaujíma nemám prehľad o tejto značke...díky ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Mysho22, 13.1.2016 o 12:32

Jozef: mam 2,5x16x56 HD SF nestačí? ;-) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jozef, 13.1.2016 o 11:09

Nejaká reálna skúsenosť ? delta-optical-titanium-2-5-10x56-hd-sf Delta optical Titanium - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jarino1, 2.11.2015 o 21:15

Pozdravujem ma niekto skusenost s puskohladom delta titanium 2.5-15x56hd mam on zaujem alebo meopta r2 2.5-15x56rd ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duri84, 8.10.2015 o 12:45

Tak konečne mám doma novú Deltu 2,5-15x56 HD. Pôsobí presvedčivo. Dielenské spracovanie je na úrovni. Obraz ostrý, žiadny tunelový efekt. Bodka jemná, dosť stupňov jasu. V noci som zatiaľ neskúšal iba doma z okna :). Prax ukáže či je skutočne tak dobrá ako tvrdí výrobca, no je na dobrej ceste. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 9.9.2015 o 15:03

Zodpovedné rozhodnutie o potrebe či nepotrebe weaver lišty na Tikke sa dá uskutočniť len na základe skúšky ,lebo použitie klasickej dvojdielnej montáže bez lišty, posúva puškohľad (v závislosti od jeho tvaru ,veľkosti a dĺžky očného reliéfu ) dosť dopredu !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off Daniel8, 8.9.2015 o 21:27

Netreba tam weaver listu. Tikka ma dvojdielnu montaz, teda kruzky so zaklabdnou, ktore maju koliky a tie idu do otvorov na puzdre zaveru a do drazok samozrejme imbus. Je to dvojdielna montaz pre tikku, no urcite sa to da aj inak uchytit. Ale ak nechces davat puskohlad dole z pusky,tak staci aj taka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off mamilittt, 8.9.2015 o 21:18

DAKUJEM PEKNE za odpovet pod montaz treba aj listu? WEAVER LISTU? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Daniel8, 8.9.2015 o 21:13

Niesom odbornik, ale druhym rokom uzivam k spokojnosti Delta optical titanium 2,5-10x56. V sere nieje problem ani 2hod po zapade slnka zamierit zretelne na diviaka na strnisku tak do 80m a to je habadej. Sam som bol prekvapeny a rad ze som si ho zadovazil. Cerveny bod je plynulo regulovatelny tak, ze vobec neosvieti oko z nutra tubusu a nerusi pri miereni za sera,pocas splnovych noci, a hlavne vies presne kde mieris! Ci 56 alebo 50mm ojektiv, myslim, ze chybu neurobis. Ak teda do 500 a novy tak myslim ze budes spokojny. Montaz na tikku cca 70€. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off mamilittt, 8.9.2015 o 21:01

tikka t3 hunter 7*64 aky puskohlad? - poprosim odbornikov o fundovanu odpoved rozpocet cca500+- eciek . som zacinajuci polovnik a mam v tom pomerne velky hokej.milion ludi /milion nazorov. chcel by som variabil. za odpovede vopred pekne dakujem ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duri84, 10.8.2015 o 14:44

Dik za radu, určite skúsim. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off hunter8, 10.8.2015 o 12:37

duri skus profihunting.sk ing,Vlček František,bral som od neho dost veci super porada,aj ceny byva teraz v Sklenom . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off duri84, 8.8.2015 o 18:32

Nazdar, nájde sa tu nejaký predajca v okolí Čadca, Žilina. Chcel by som si pozrieť 2,5-15x56 starý puškohľad doslúžil a treba nový. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rado100, 23.7.2015 o 7:51

Tento puškohľad vlastním 3 roky a za tento čas som s ním nemal sebemenší problém. Osadený je na zbrani kalibru 45-70 govt. Po optickej stránke je v pohode dá sa s ním pekne poľovať aj pri mesiačiku. Mechanika je spoľahlivá. Veľa krát som menil nástrel kvôli zmene streliva a klikanie bolo presné. Podľa mňa je to za tie peniaze slušná optika no Swaro to určite nie je. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off STIPOR, 22.7.2015 o 22:47

delta optical titanium 2,5 - 10 x 50 - Zdravim Vas.chcel by som ziskat nejake informacie o tomto puskohlade.ak niekto vlastni tento typ napiste prosim svoje skusenosti.dakujem
◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 14.7.2015 o 23:32

Jardo1962 - Keď sú dobré sklá ,tak aj zv.15x je "málo" ;ak však sú sklá slabé ,tak aj zv.10x je moc ! Treba prakticky dôkladne vyskúšať!!! Používanie korekcie paralaxy umožňuje skvelý obraz aj presné zásahy ,ale keď to nemáš dobre natrénované tak zdržuje !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off motaq, 14.7.2015 o 20:46

Podla mna nie su. Kto raz vyskusa podla mna uz menej nebude chciet. Nejde ani tak o to strielat na 15x zvacseni ale mat moznost pozriet napr. srnca s 15 alebo s 10 je neporovnatelne. Ja som tiez pouzival puskohlad so zvacsenim do 10x az pokial som neskusil do 18x.... Mozno ho nevyuzijes az tak casto ale ak ho budes mat a nebufe ti ho treba je to ok ale ak ho nemas a len raz ti ho bude treba budes si vlasy trhat ze si si ho nezadovazil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Jardo1962, 14.7.2015 o 18:30

Zdravím, voliť radšej klasiku puskohlad-delta-titanium-2-5-10x56-detail, alebo delta-titanium-2,5-15,5x56-sf-detail. Nie su to vyhodené peniaze za 15x zväčšenie, ktoré možno ani nepoužijem? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 81-120 z 336 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

prvá škola vábenia jeleňovZelené zápisky z poľovníckych chodníkov
www.LUK.sk