Heming hunting
dnes je štvrtok,  2. máj 2024,  meniny má Žigmund,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:27,  dnes západ slnka: 18:58
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

ZASAH ZVERI NA tzv.HLUCHE MIESTO. - diskusia

autor: off ivivi
pridané: 27.11.2009 15:38
Ma niekto skusenosti zo zasahom na tzv.HLUCHE MIESTO.
počet zobrazení: 7 471
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

správca MMasska, 21.12.2022 o 11:56

Už som toto raz komentoval vo videu ale napíšem to znovu :odkaz- Zasah za ucho je klasická chyba tých ktorý nepoznajú anatómiu diviaka. Aj v tomto prípade sa strelec dopustil viacero chýb. Za prvé neodsledoval si dobre správanie sa diviaka. Diviak sa krmil a zároveň sledoval okolie. Žral žral ak zdvihol hlavu držal ju 3-4 sekundy a znova sklonil hlavu. Tu sú zlaté 2 sekundy ktoré musí strelec využiť. Tu zlyhal po prvé lebo výstrel išiel na 4 sekundu kedy už hlava diviaka klesala. Za druhé hlava je nasmerované šikmo du preto sa nikdy nestriela za ucho, lebo za uchom sa nenachádza nič. Aj v tomto prípade strela padla do hluchého miesta ale nie pod ale na 100% išla ponad chrbticu. Od atlasu až po hrudné stavce sa nachádza 7 krčných stavcov , ale tie nejdu priamo ako u vysokej zvery, ale sú zahnuté do tvaru U . Čiže ak strelu opriete za ucho zasiahne len krčné svaly. Po ich zásahu síce dôjde k miechovemu šoku diviak padne ako mŕtvy a po krátkej dobe sa preberie pár krát sa prevráti a je navždy stratený. Moja rada znie nikdy nie za uško!!! Strielajte na komoru cez predné lopatky. Pre tých ktorí sú neoblomný a majú dostatok streleckých dovedností na strelnici,v teréne strielajte tak aby strela prechadzala cez lebečnú dutinu. Vždy medzi ucho oko! ako je to vídať v mojich videách odkaz Lovu zdar ZASAH ZVERI NA tzv.HLUCHE MIESTO. - diskusia

dať hlas príspevku | počet hlasov: 11

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-62 z 62 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off orol, 16.2.2010 o 10:23

ÁNO,áno - máš pravdu belson, úplne sorávne je to tak, ospravedlňujem sa čitat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 16.2.2010 o 9:31

A ešte:
Hovorí sa tomu aj "zásah na duto" (otvára sa ďalší priestor pre sebarealizáciu tých duchaplnejších…. :-o) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 16.2.2010 o 8:26

1. Pôvodná otázka (bez otáznika) v nadpise je formulovaná trocha ináč ako otázka na to, že čo to je.

2. Myslím si, že ak niekto, kto absolvoval poľovnícky kurz a nevie čo to je, ak už nechce vracať vysvedčenie a žiadať vrátenie peňazí, aspoň by tu nemal predvádzať slaboduché exhibície.

3. Hluché miesto je priestor medzi chrbticou a životne dôležitými orgánmi umiestnenými v hrudnom koši a brušnej dutine. Po zásahu do tohto miesta zver obvykle odchádza ďaleko a nedohľadaná hynie. Tu sa rozchádzam so všeobecnou definíciou, ktorú tu podal orol, lebo podľa nej by tam patrili aj končatiny a rôzne povrchové alebo takmer povrchové škrabance. Pri všetkej úcte mi tá orlova všeobecná definícia pod fúzy veľmi nejde….. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 16.2.2010 o 8:02

BELSON vidim ze tu napisalo uz X ludi nazor ale este som sa nedozvedel kde je to alebo co je to zasah na hluche miesto : )) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 16.2.2010 o 7:46

Miloš a ty si sa tým klincom prešpáral až do lebečnej dutiny? Do Silvestra je ešte ďaleko. Ak nemáš nič k veci a prsty ťa veľmi svrbia, radšej si ich privri niekde do šuflíka a klávesnicu nechaj na pokoji…. :o)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 15.2.2010 o 19:30

hluche miesto je to ked sa šparaš klincom v uchu a o chvilu je ticho : )))))))))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 15.2.2010 o 19:27

Zásah na tŕň a zásah hluchého miesta pod chrbticou sú samozrejme dve rozdielné veci. Ak ste vtedy chýbali v škole, tak si to pozrite v hocakej elementárnej poľovníckej príručke a netrapošte tu. Lesnica, teba po tom všetkom, čo sa na tomto fóre dá dočítať, ešte aj niečo prekvapuje?

K veci: Aj pri takom zásahu nie je reakcia zveri jednoznačná. Bol som prítomný, keď poľovník zasiahol takto srnča, ktoré zaľahlo obďaleč a bol potrebný ďalší "úkon". Naopak, strieľal som na jelienča, ktorému pár dní predtým ulovil „dobrý“ kolega matku. Bolo to na 180m vo svahu a po chvíli státia sa jelienča zlomilo a zhasnuté kotúľalo ku mne. V oboch prípadoch boli zásahy dôkladne preskúmané a jednalo sa o priestrely pod chrbticou bez akéhokoľvek kontaktu s ňou. Ale pri dospelej zveri, ktorá je odolnejšia, to pravdepodobne najčastejšie dopadá horšie a zver odíde ďaleko a nedohľadaná a hynie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesnica1, 15.2.2010 o 19:17

trne nie sú tým hluchým miestom ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off o.klekner, 15.2.2010 o 18:38

lesnica solirov ma pravdu zver sa pri tejto rane sprava ako na komoru ale nie je to smrtelna rana ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lesnica1, 15.2.2010 o 14:37

solirov...to, čo ty popisuješ-to nie je hluché miesto. Tie tŕne sú výbežky stavcov, ktoré sa smerom k zadku znižujú. Nie sú tu žiadne dôležité cievy, ktoré by ovplyvnili život jedinca. Medzi tŕňmi je len svalovina.

a prekvapuje ma, že páni poľovníci s takou praxou o hluchom mieste nepočuli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Solirov, 15.2.2010 o 14:21

u diviaka som to zazil.. rana na "trn" ako sa u nas hovori.. je to nad chrbticu a lopatky do toho hrbu co ma... padne ako podtaty potom sa dvihne a s prehladom odkraca ako keby sa nic nedialo.. takze ano, stava sa.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off orol, 14.2.2010 o 13:50

V poľovníckej praxi sa vyskytujú ojedinele aj zásahy na zver na tkzv. „hluché miesta“- (termín je správny a hlavne v minulosti často medzi poľovníkmi používaný ). Hluché miesta sú všetky tie miesta na tele zveri, ktoré po zásahu nespôsobujú smrť zvieraťa, ale spôsobujú jej len ľahšie, resp. bezvýznamné poranenie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off jono, 14.2.2010 o 8:00

Treba používať kvalitné strelivo s dopadovou rýchlosťou nad 700m/s. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off klenovec, 13.2.2010 o 18:05

Ja som strielal na toho diviaka 308kou, ja polujem 7x64 strelivo Hornady a zatial nemam problem, myslim si ze keby som vtedy strielal 7x64 Hornadom SST co pouzivam tak by neodisiel. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off libor1, 13.2.2010 o 17:49

Raz som strelil na diviaka po rane padol asi po 1 minute vstal a ušiel . Videl som že má krvavy flak na vrchnej komore skoro pod chrbticou. Dohladaval som ho 2 dni ale neuspešne.Strielal som kalibrom 7x64 strelivom S§B a od vtedy použivam strelivo igman a padá všetko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off winch, 12.2.2010 o 22:54

Pred pár rokmi kamošov hosť zasiahol jelena vysoko na komoru- strela prešla tesne popod chrbticu, nezasiahla žiadnu z velkých ciev iba vrchný okraj plúc. Jelen po rane padol, po asi 30 s. sa zdvihol a odklusal. Po tri dni sa dohladával, zodvakrát sa po nom strelilo bohužial bezvýsledne. Asi po týždni sa našiel uhynutý, tak sme to pozerali kadial prešla gulka, bola to náhoda, ale ovdtedy si dávam viac záležať aby to bola jedna tretina od spodu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off klenovec, 12.2.2010 o 20:56

A este som zabudol, ja som raz z posedu strielal na kanca, ten po rane vyskocil do vzduchu urobil v lufte kotrmelec padol na zem chvylu sa metal potom sa postavil a tahal caru z min. farbou. Nerozumel som tomu, dohladavali sme sme ho cca 3km a nic. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off klenovec, 12.2.2010 o 20:51

Kolegovy sa stalo ze strelil na daniela a ten padol ako podtaty zostal lezat a po chvili zdvyhol hlavu a ako keby sa rozkukaval. Par sekund nato sa tazkopadne zdvyhol na predne nohy a o par sekund uz prasil prec. Len slaba farba. Bolo to asi na 120m cez dolinu, len si uz do dnes nepametam preco nestrielal este raz, teda strielal ale ked uz bezal od nas prec a to netrafil. Boli sme stoho pekne mimo. Ppravde podobne to bol zasah pod chrbticu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off findula, 12.2.2010 o 20:04

Není to nic nemožného.Několikrát jsem viděl zásah mezi vrchní část lopatky a páteř aniž by došlo k jakékoli destrukci střely či tkáně.Zvěř odchází velice daleko a po několika dnech hyne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.2.2010 o 19:59

Nj . Ja by som sa chcel dozvedieť niečo o slepom mieste . Len všetci mlčia ako keby onemeli ): ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off posed33, 12.2.2010 o 19:15

hluchana na ucho : )) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 12.2.2010 o 18:13

Tak toto ma pobavilo :))))))))) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-62 z 62 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov