Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Posledné zrno z poľa, prvé krmivo do zásypu. - diskusia

autor: off MAX2
pridané: 2.7.2007 9:30
Niečo obdobné sme určite počuli, alebo čítali. Skúsme rozdiskutovať otázku, ktorá je na prvý pohľad jednoduchá, veľa sa o nej napísalo, veľa sme o nej na rôznych fórach diskutovali, ale stále je dosť ťažké presvedčiť neveriacich Tomášov, že napratať koncom augusta, alebo začiatkom septembra plné „ veľkoobjemové“ krmelce krmivom nie je to pravé „orechové“, že tým fakticky ničíme hodnotné krmivo, že hnitím krmiva, následnou produkciou toxínov zveri nepomáhame, ale jej spôsobujeme tráviace problémy, že ju fakticky otravujeme. Od samého začiatku svojej činnosti v PZ som sa riadil zásadou, že radšej menej krmiva, ale stále čerstvé a kvalitné. Stálo ma to síce väčšiu námahu, mnohokrát boli problémy s doplňovaním krmiva ( častokrát na chrbte, na sánkach, ako sa dalo ), znášal som dosť kritiky na svoju hlavu, že : „ ... máš málo zasypané...“, ale myslím, že to určite stálo za to. Myslím, že prikrmovanie v čase núdze skutočne plnilo svoj účel. Podeľme sa kolegovia navzájom so svojimi skúsenosťami.
počet zobrazení: 10 012
počet hlasov: 0
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 41 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off greenKorektor, 22.11.2009 o 10:24

Rysulka.

V kratkosti.

Prasce - co sa chovaju doma su mne osobne velmi sympaticke.
Su to mudre zvieratka.
Aj tie v lese urcite ocenili kvas, ak si ich nepredbehol a nepojedol si im ho sam. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 22.7.2009 o 9:11

jasne, ze sa predbiehaju v krmeni, preto aby si udrzali stavy zveri, ale urcite to neni spravne ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 21.7.2009 o 20:09

Ja napríklad dávam na skrmenie metráky kukurice pre kaprov :) v zime ide niekoľko vriec repky a slnečnice pre sýkorky a iné vtáctvo. Kedy je prikrmovacie obdobie zveri vieme takže v lete to nie je . Soľ by mala byť celoročne samozrejme. Napriek tomu sa združenia predbiehajú kto ,kedy ,kde vysype zrezky repy,autá siláže atď. Robí sa to preto aby zver zostala v tom ktorom PZ nie u susedov . Či je to etické môžeme zhodonotiť . Pravda je ,že kto bude robiť eticky zver mu odíde k susedom :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 21.7.2009 o 19:08

to je pre mna novinka, neviem ze sa to takto robi ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 21.7.2009 o 15:20

Bystricka veľa poľovníkov tvrdí ,že zver krmí :) tak ked neprikrmujú ,ale krmia musia i v lete :)) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 21.7.2009 o 8:56

ved je s tebou suhlasim, edu, ale na jesen, nie cez leto ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 20.7.2009 o 20:11

bystricka na PD:) tam majú prasiatka i červenú loptu že EU nariadila :) Naozaj jadrom treba prikrmovať na jeseň to je známa vec ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bystricka, 20.7.2009 o 18:04

to kde sa takto robi, ze sa krmelce plnia jadrom v lete? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 5.7.2009 o 22:53

Max 2 samozrejme navalať v auguste a nechať zdusnať kvanta jadra nie je to prave orechové. Ale jadro treba v jeseni podávať samozrejme nie v lete . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 16.4.2009 o 20:40

Čurko, zas jeden z tvojich povestných, nič nehovoriacich sprostých príspevkov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Culko, 12.4.2009 o 23:40

Ja osobne prikrmujem pokazenym kvasom - nik sa neztazoval.
Diviaky asi z toho hrozne prdia.

Co sa tyka krmelcov, som za to aby boli naladovane az po vrch. pocas prespavania po krmelcoch som nespozoroval na sebe proces produkcie toxinov.

Spi sa v nich dobre. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ComeBack, 12.4.2009 o 20:56

ja sa taktiež pridám k tejto téme z podávaním gaštanov mám dá sa povedať dobré skúsenosti nikdy nemam problém že by pri mojom krmelci zostali dlhšie ako 3 dni. Jelenia zver ich velmi obľubuje!aj celé!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 18.1.2009 o 16:32

Chodím kŕmiť pravidelne zmesou drvených gaštanov, kukurice, otrúb, pšenice - teraz aj s prídavkom vitaminóznych látok a minerálov - občas jablká. To aby tam človek dával každé tri - päť dni. O objemové krmivo v tomto prípade záujem nemajú - ubudlo len dákych 10%. Hovorím výlučne o srnčej zveri. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 28.12.2008 o 20:26

Tak dnes som bol v teréne, mimo peších turistov a bežkárov som nevidel žiadnu zver. Odfotil som si – len mobilom čiarujúceho rysa, ktorého stopu som vlani nevidel – ale je tu znovu. Štopy a pobytové znaky 6 kusov vysokej a asi 15-20 kusov srnčej zveri, pár líšok, kún a troch zajačikov ukazovali život v lese. Cestou som sa zastavil v krmelci. Od štedrého dňa polovicu krmiva srnčia zver zobrala a tak som doplnil do plna – aj na zem.
P.S. Mám možnosť zohnať kaleráb. Ktorá naša divožijúca zver mimo zajaca ho zoberie? Mám na mysli raticovú zver. Má s tým niekto skúsenosť? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 27.12.2008 o 23:28

Pár dní pred štedrým dňom som urobil do válovca zmes – sušené podrvené gaštany pomerne nadrobno asi 3-4 kg, otruby, pšenicu a sušené jablká – celkove okolo 8 kg.. Po tomto som bol na štedrý deň s rovnakou zmesou, ale o polovicu menej. Zajtra sa zberám do terénu a znovu som si pripravil tú istú zmes 4-5kg. Srnčia zver je naozaj do toho „zbláznená“ – veľmi jej to chutná. Dokonca tak, že seno ( je to dobré seno ) si ešte ani nevšimla. Možno, keď bude väčšia zima – viac snehu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 2.12.2008 o 21:58

Vlasto, diviaky určite nie, to by bol skôr zázrak. Tých nemáme. Vzhľadom k lokalite a umiestneniu poľovníckeho zariadenia vysoká teoreticky by aj mohla, ale len ojedinele, keď bude viac snehu, resp. tuhšia zima. Zatiaľ som nepozoroval nič, čo by nasvedčovalo prítomnosti vysokej resp. čiernej zveri pri krmelci. Ani žiadne správy. Je to teda viacmenej srnčia parketa – stanovištia, ktorá pretrváva veľa rokov a darí sa jej. Je zaujímavé, že keď prichádzam ku krmelcu, párkrát sa mi stalo, že som videl srnčiu a tá sa takpovediac nebojí ( nie v takej miere, ako to vidím inde ). A to aj napriek tomu, že mám zapálenú fajku a aj sa jej nahlas prihovorím. ˇVeľká škoda, že fotografovanie nie je môj koníček – nerozumiem mu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 2.12.2008 o 21:19

Ibo, práve že do celých a čerstvých. Minule som vyskúšal znovu celé, ale namočené asi tri dni vo vode zo soľou. Znovu zobrala – VŠETKY! Teda to funguje aj tak, aj tak. V Sobotu som podal drvené do válovca – ale už suché, uvidíme, čo to povie. Keď som ich drvill, skúšal som osobne ich tvrdosť, teda jadro. Dá sa. Len horšie je, že už skoro pol vreca je v trapu ( orientačne, lebo som ich preložil do vzdušných prepraviek) tak musím merkovať a kombinovať to s pšenicou. Aby to bolo rozložené na celú zimu, alebo aspoň jej prevažnú časť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 2.12.2008 o 21:14

rys2, no ako? Chodia tam aj diviaky a vysoká ? Pozoroval si aj nejakú zver,alebo prečítal si to zo stôp ? Dobrú chuť - zvieratká !! Majte sa. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 2.12.2008 o 19:39

rys2 - zbláznené do podrvených gaštanov, či aj do celých ??? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 16.11.2008 o 18:29

Tá srnčia je do gaštanov naozaj zbláznená. Potretíkrát podané gaštany a všetko HNEĎ fuč. Tak to som nečakal a nepovedal by som to – keďže chute a mlsné jazýčky srnčej sú známe. Z krmív, ktoré som zhruba v týchto obdobiach podával srnčej v uplynulých rokoch – seno, letnina, malinčie, žihľava, jablká, menej kŕmna repa a ovos už začínam šípiť, čo jednoznačne dominuje v tomto období. Som naozaj veľmi prekvapený, zaskočený. Zaujímavé aj preto, že zver má ešte pomerne stále dosť potravy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 14.11.2008 o 16:12

No poteší ma to a zahreje, keď zver berie krmivo, ale to hádam väčšinu poľovníkov. Ďakujem a nech sa ti darí.
P.S. Profil neber do úvahy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 14.11.2008 o 14:40

Rys2, držím Ti pri tejto činnosti palce. Tu si ma presvedčil, že nie si len ochranca " kecal", ale , že chceš aj zvieratám pomôcť. Prepáč za toho kecala, ale dúfam, že tomu rozumieš. A to si kŕmil v BB ??? Dobré kŕmenie je dobré a zver to vie patrične oceniť. Pritom gaštany v BB prirodzene nerastú. Dobrý pocit, však ???? Maj sa Vlasto.. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 13.11.2008 o 22:56

Už je urobenýa v Sobotu bude pripevnený o krmelec - a naplnený!
P.S. Nižší príspevok som napísal poobede - nedal sa, nebolo ho možné odoslať, podarilo sa to teraz, keď som skončil -keď som dorobil. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 13.11.2008 o 22:43

A už je to tu. Dvakrát som zakŕmil gaštanmi ( v jednom prípade samotné, v druhom pomiešané – drvené s pšenicou). Podal som ich pri krmelci na zem, ( zakryté čečinou kvôli vlhkosti), ktorý je naplnený objemovým – zdá sa vizuálne a podľa vôňe kvalitným krmivom. V priebehu asi 12 dní všetko krásne spapkané – srnčou zverou ( stopy som zistil na čiastočne hlinenom teréne). Som veľmi-veľmi prekvapený, že v revíri vôbec nerastú gaštany ( pagaštan konský) a zver ešte stále ma dostatok a výber potravy a napriek tomu ich zobrala – asi 5 kg a do jedného! V žiadnom prípade nejde o omyl, pretože zvlášť v druhom prípade –( chcel som mať istotu ) som robil všetko tak, aby som videl KAŽDÚ stopu. Vidím, že vrece gaštanov + pšenica nebudú na zmar a budú cenným a vítaným zdrojom potravy. Síce na zem neprší ( strecha krmelca je dobrá), ale rozhodol som sa urobiť válov na toto jadrové krmivo. Estetické a praktické hľadisko pritom samozrejme beriem do úvahy. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off vlastimidurcik, 29.10.2008 o 22:20

Kolegovia, pripojím sa aj ja. S gaštanmi mám aké také skúsenosti, lebo je to aj obľúbená činnosť môjho syna. Myslím zber vo väčšom a potom kŕmenie. Ale k veci. Ja som aj vlani v novembrovom období kŕmil pri BA. Dávali sme to do kŕmnych zariadení ( zastrešené ). Zmizlo to za dva dni. Potom sme sypali opäť. Brala to dančia a diviak. Dančia to obľubuje. Toto som konzultoval aj pri Senici v dančej obore a tam so sa dozvedel, že je to priam delikatesa. Videl som tam kŕmenie aj tú krásnu dančiu zver. Doslova vypasenú a v trofejovej hodnote ani nehovorím. Ale samozrejme tá trofejová hodnota nie je len v kŕmení, ale v prvom rade v genofonde. Nechcem odbáčať. Srnčia pri Senci gaštany neberie. Aspoň som to nevidel a ani nepočul. Kŕmenie tým " odpadom" z obilnín je dobré pre bažantov. radi sa v tom hrabú a aj otruby obľubujú. Samozrejme, že nie väčšie množstvá. Treba v zimnom období dosypávať raz za týždeň. Aspoň my sme to tak robili. Toto bolo doplnkové kŕmenie. Základ bolo čisté obilie a kukurica ( šrot ). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 29.10.2008 o 15:27

Ibo, aj ja tak zamýšľam. Nemám s tým praktickú skúsenosť a tak: niečo dám ešte rovnomerne na zem a zakryjem, niečo vysuším a zdrvím, resp. opačne a primiešam s obilím, niečo dám do slanej vody. Uvidím, čo sa osvedčí najviac - a či sa osvedčí. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 29.10.2008 o 15:18

foksi 25 - dobre to opisuješ - čítal som to - myslivost - fórum.
fatran - súhlasím, len ma mýli viac poľ. literatúry, ( rozdielnej ) kde sa uvádza, že gaštany sa nemajú podávať samotné. Nie je tam vysvetlenie - prečo.
cilan - máš pravdu, zver ich neberie celoplošne všade rovnako - sú poznatky a signály, že niekde takmer vôbec.
Čítal som o zložení gaštanov - pagaštana konského. Jednoznačne sú vhodným a starým osvedčeným krmivom aj pre domáce zvieratá. Zver potrebuje nabrať tuku ( tuk plní tepelnú a ochrannú funkciu aj u človeka) a preto si myslím, že toto krmivo má v tomto smere neobyčajný význam. Asi tri - štyri kilá gaštanov som rovnomerne dal na zem v blízkosti krmelca -( kvôli prirodzenej vlhkosti), zakryl som ich rovnomerne čečinou - uvidíme - budem informovať ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 29.10.2008 o 15:09

gastan ako taky je brany zverou iba v maximalnej nudzi (este som taku nezazi) okolo nasho krmneho zariadneia chodim a vydim pekne vyrastene mlade stromky gastanov, nedokntute..ako pozostatky s krmenia ! Otec minulu zimu skusal vyrobu krmnej zmesi pozostavajucu z drvenych gastanov (na drvici zahradneho odpadu), prenice, slnecnice a nejakych vitaminov. tato zmeska bola brana ako trojnasobna vyplata ciernymi spoluobcanmi :) v kazdom pripade z tvrdej "skrupiny" toho vela nemaju, prijatelnejsie je makksie jadro. ja by som gastany bud drvul, mlel, alebo v lepsom pripade primiesal k nejakej jadrovej krmovine. Ved v chovoch stale plati, ze zmesky maju vacsi uspech. este jedna vec pani - u ans sa casto stretavam s vynasanim odpadu z rolnickeho druzstva do hory a na polia pod zamienkou velkeho krmenia. aj u vas sa to deje ? minuly vikend som si prezrej takuto "krmnu zmes" po slnecnici a poviem vam, chrobaky, dazdovky a ine stvory do toho chodia hojne, este nejake vrabce, ale ratricova a drobna nie. je to zbytcne, kolko....5% z celeho objemu za nieco stoji ? nieje to len lacne zbavenie sa odpadu pod silnou zamienkou krmenia ?? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Cilan, 29.10.2008 o 13:29

gastany v klasickom stave ako spadnu na zem , nie su zverou dako oblubovane , aspon tuna na horniakoch, mozno v dakych lokalitach kde je ich vela a zver je zvykla, ale ked som dal tej zimi co to bolo tak vela snehu tak tam boli prakticky nedotknute az do jari a potom zhnili a to tam chodili aj diviaky hodne ktore by s tvrdostou problem mat nemali ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off foksi25, 29.10.2008 o 12:08

Ahojte. K tym gastanom. Mam pocit ze ked gastany ususime budu pre srnciu dost tvrde, bolo byich potrebne pucit ci nejako rozmielat. Nasiel som vsak clanok na internete, stranku si nepamatam,kde vravia ze do uzatvaratelnej nadoby podla objemu nasypat do 2/3 az 3/4 ciste gastany (preplachnute od spiny) a doliat az po vrch slanou vodou a uzavriet vekom podla moznoti co najvzduchotesnejsie. Slanou preto aby sa obmedzila cinnost roznych hub a rozkladnych mikroorganizmov. Vyskusal som to doma v 20l vedre a po dvoch tyzdnoch som to otvoril a tie gastany boli ako cerstve, dokonca aj pre moje zuby makke. Dufam, ze tento pokus vyjde a ked otvorim to vedro v januari budu gastany pouzitelne a na buduci rok to mozme urobit vo vacsom mnozstve.Myslim ze gastany su kvalitne, hodnotne a lahko ziskatelne krmivo ale napriek svojim vyhodam velmi nedocenene. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off fatran, 29.10.2008 o 11:52

rys 2 máš pocit že zver ked najde gaštan v prírode tak k nemu potrebuje ešte niečo zožere ho a hotovo.gaštany sú prirodzená potrava netreba ich mlieť a miešať a upravovať len ich drž v suchu aby nesplesniveli. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 29.10.2008 o 11:35

Opýtam sa Vás:
Ako uskladniť gaštany, aby vydržali a nesplesniveli?
Je možné ich podávať zveri aj len samotné ? Nevyvolá to nejaké zdravotné problémy? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rys2, 28.10.2008 o 22:10

Si myslím, že významu krmiva pre zver – jeho jednotlivým kŕmnym dávkam a správnemu prikrmovaniu – čo do zloženia krmiva sa stále pripisuje pomerne malý význam. Je nespochybniteľné, že napr. srnčia zver ( náročná a vyberavá ) pri prijímaní a podávaní len objemového krmiva v jednotlivých mesiacoch má po tomto tráviace poruchy a nie sú ojedinelé ani úhyny tejto zveri obzvlášť začiatkom jarného obdobia. ( hovorím o tuhej zime s vysokou pokrývkou snehu , kde srnčia šetriac si energiu nenájde nič a je nútená brať aj toto objemové krmivo – MOŽNO bohužiaľ aj nekvalitné- dvojročné. Možno kvalitné. Týmto chcem povedať, že pri prechádzke lesom síce vidím „starostlivosť“ o zver – naplnené krmelce senom, ale postrádam dužinaté a jadrové krmivo. Aby som bol presnejší, je ho málo – mizerne málo, prípadne vôbec. A o kŕmnych dávkach sa v poľovníctve učí. A to o čomsi svedčí. Posledných pár dní som nazbieral vrece gaštanov – ( podám ich nie samé ale – (asi s pšenicou asi) a tak Vás niektorých zastúpim. Myslím to samozrejme v dobrom – túto zimu budem v horách často.
P.S. Písal som o horách a krmelcoch, kde chodím. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lacer, 28.10.2008 o 12:46

MAX 2
Úplne s tebou súhlasím, podobnú činnosť vykonávam aj ja. Vidím že máš aj veľmi dobré znalosti zo starostlivosti o zver a o chorobách zvery. Ja sa znažím každé dva týždne pokiaľ mi to čas dovolí obchádzať kŕmne zariadenia od novembra a priebežne ich v malom množstve dopĺna´t. Síce ja to mám ulahčené , mám špeciálne upravenú štvorkolku s veľkými nosičmy na jadrové a objemové krmivo.
lovu zdar ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Cilan, 3.7.2007 o 14:11

MAX tiez prajem vela zdaru a ak mozem poradit tak skus ho spravit dako tak aby ho mohli spoluobcania lahko otvorit a presvedcit sa ze tam nie je pre nich nic lakave aby ho nemuseli rozbit ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 3.7.2007 o 13:05

Cilan, súhlasím s tebou. Už dlhšiu dobu som o tom uvažoval. Chystám sa teraz "pilotne" dorobiť v menej navštevovanej časti revíru zásobníkové krmidlo asi tak na tri vrecia. Uvidím, čo to urobí. Aby som zabránil " násilnej privatizácii" našimi menej solventnými a skutočne "prepotrebnými" spoluobčanmi, tak primiešavam do krmiva plevy. Takto je krmivo menej atraktívne pre lepkavé ruky. Ešte do začiatku prikrmovania musím urobiť jeden krmelec, kde taktiež plánujem niečo obdobné, ak sa to osvedčí. Uvidíme. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Cilan, 2.7.2007 o 22:00

bolo by velmy vyhodne spravit zasobnokove krmidla nie? krmivo sa nepokazi, nemusi tam clovek chodit kazdy druhy den doplnat a stale je ho dostatok lenze to sa na slovenku neda realizovat koli nasim spoluobcanom a to je velka skoda, mozno by sa to dalo uplatnit len vysko v horach kde je ovela mensia navstevnost revirov ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ricardo8, 2.7.2007 o 13:34

Zdar!Som tiez toho nazoru a aj tak som prikrmoval len ostatny boli proti tak sa krmi len cez zimu!No a ja som teraz dlhodobo mimo SK ta to ostalo na ostatnych! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 2.7.2007 o 9:55

Dobre,ja som Vlado :) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 2.7.2007 o 9:48

Vlado, netreba nič dodať, pochopil si to správne, tak som to aj myslel. P.S.: Nevykjme si, vždy mi aj moji podriadení bez rodielu veku tykali.Štefan. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 41 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov