Heming hunting
dnes je nedeľa,  5. máj 2024,  meniny má Lesana/Lesia,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:23,  dnes západ slnka: 19:03
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Odstrel srnčej zveri - diskusia

autor: off Vlado2406
pridané: 21.6.2007 13:01
Už asi mesiac trvá odstrel srnčej zveri,ale aj tak mám niekoľko postrehov čo sa tohto obdobia týka.Dobre vieme,že srnčia zver nie je v rámci rajonizácie zaradená do viacerých kvalitatívnych tried ako jelenia,muflónia a danielia zver,preto sú aj kritéria pre výradový odstrel rovnaké na celom Slovensku,je to podľa vás správne tak ako to je?Nesnažíte sa pri odstrele prihliadať na to v akej oblasti poľujete a neberiete pri love najmä srncov I.v.t. neberiete ohľad na to aká bola zima?Lebo je známe,že najmä pri tvrdých zimách tieto srnce nemusia dosahovať potrebnú dĺžku parožkov a bývajú lovené ako výradové,pričom už ďalšie parožie by také nebolo.Čo si myslíte o tom ako je to vo väčšine českých poľovných združeniach,kde nelovia srnce I.v.vt. a ponechávajú ich,aby prešli do II.v.t. a keď sa neprejavia ako chovné,ulovia ich v tejto vekovej kategórii.Podľa mňa je to dobré nielen pre zver,ale aj atraktívnejšie pre samotných poľovníkov,lebo následne majú možnosť uloviť nielen paličkara alebo gombičkára,ale už minimálne slabšieho vidliaka.Aký je na to váš názor?
počet zobrazení: 14 278
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-57 z 57 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Lumir, 11.7.2007 o 12:08

Vlado,clanky od p.Scherera jsem cetl jak vSM tak v Myslivosti.Nemuzu,ale predse srovnavat parozeni srncu chovanych v oburce se srnci ve volnosti.Beru to jako priklad co dokaze vyvazena a kvalitni strava,ktera je podavana ad libitum udelat za praci.Toto je,ale ve vetsine honiteb nerealne.Je asi hrubou chovatelskou chybou jestlize mam dostatek kvalitnich srncu v prvni vekovce cekat co me pruberny srnec udela pristi rok.Toto jsou me nazory ze zkusenoti z nasi honitby,ktere nikomu nevnucuji,ale jen jsem se zapojil di diskuse.Jinak velice dobra kniha,ktera na toto tema kdysi vysla je od doktora Kolare Pruberny odlov srnci zvere.Lovu LUMIR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 11.7.2007 o 10:52

A pri tých slabších srncoch som nemyslel slabých aj v divine,ale v paroží a čudujem sa,že píšete práve vy,že to je nemožné,keď práve v ČR je o tejto problematike spústa článkov v časopisoch od pána Scherera ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 11.7.2007 o 10:36

Tak ja v tom u nás problém vidím,lebo kritéria chovnosti sú dané vyhláškou a nikto si ich nemôže upraviť.U vás je výhodou to,že ich máte rozdelené podľa oblastí,to u nás u srnčej zveri chýba a aj ja to považujem za nedostatok,ktorý by sa mal odstrániť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lumir, 11.7.2007 o 10:24

Zdravim Vas a chci pridat par postrehu k danemu tematu.Palickare nebo kuzilkare lovim od zacatku doby odlovu dokud jeste krytina,repka,obili nejsou tak vzrostle.Nikdo me nepresvedsi,ze srnce,ktery ma po vyvrzeni od 8 do 10 kg a ma na hlave palicky vyroste dalsi rok slusny srnec.Tito srnci maji take podprumerne vyvinute pucnice a na nich nemuze narust kvalitni parizi.Co se tyka krutych zim,tak po techto zimach mame problem pruberne srnce najit.Priroda si to vyselektuje sama i kdyz dobre a pravidelne krmime.Kriteria chovnosti u nas urcuji okresni urady a i ty je jeste kolikrat rozdeluji dle dannych oblasti.Nejvetsi prehled o zveri v honitbe by mel mit myslivecky hospodar, takze nevidim problem si chovnost upravit na podminky,ktere jsou v mistni honitbe. LUMIR ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Vlado2406, 10.7.2007 o 11:08

Tak ako postupujete v plnení plánu lovu?Máte už vystrelené výradové srnce II.v.t.,ktoré by sa nemali zúčastniť ruje? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 26.6.2007 o 8:27

Ďakujem,vidím,že už sa to tu začalo konečne točiť okolo toho čo som myslel ja,keď som sem písal tento príspevok... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off daniel, 25.6.2007 o 19:45

Plánovanie síce hovorí o jasných číslach... ale toto je ozaj námet na zamyslenie. Z vlastnej skúsenosti viem, že z úbohého gombičkára vyrástol parádny srnec. Srnec (na rozdiel od jeleňa) geneticky dedí prevažne "vzhľad" parožia. Čo sa týka bodovej hodnoty parožia, z prevažnej časti závisí od dostatku vhodnej potravy!!!, miernej zimy, prirodzeného krytu a potrebného pokoja.
Každopádne treby zohľadniť pri plánovaní chovu a lovu regionálne rozdiely (to sa netýka len kritérií chovnosti, ale aj NKS...) podľa "novej" bonitácie revírov. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 25.6.2007 o 11:28

To je fakt pekný výsledok chovu,že každý rok máte medailového srnca,gratulujem,vidno,že sa o zver patrične staráte...a k tomu polemizovaniu,je už dávno známe a potvrdilo to už aj genetici,že kvalita srnčej zveri ani zďaleka nie odzrkadlená v tom aké parožie má daný jedinec,takže ak je na pohľad slabší srnec teritoriálny,tak tam asi bude aj iný dôvod,alebo nie?A s tými srncami v prvej vekovej triede je to tak,že u nich sa veľmi prejaví nedostatok potravy v prvom roku života,ale keď v druhom roku tento deficit doženie tak vás môže tak príjemne prekvapiť parožím silného šestoráka,že spadnete zo sedačky...pozrite si české časopisy,v poslednom období je tam veľa článkov na danú tému. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 23.6.2007 o 14:12

Vlado to je fakt len polemizovanie , rozmyslal si nad tym ze aj vyradak srnec moze byt silnejsi ako chovny?, ze pocet srncov na odstrel je urceny a ze su reviry kde malokedy vidis chovneho srnca a maju svoje vlastne hodnotenie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ricardo8, 23.6.2007 o 12:38

Zdar!No v nasom revire uz dva roky je velky problem strelit vyradoveho srnca I. VT. lebo vacsina je chovna ja si myslim ze je to pekny vysledok chovu!A nechcem sa chvalit ale kazdy rok ma aspon jedna trofej medailu!Len na okrese maju s tym problem ze nestrielame I. VT.!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 23.6.2007 o 10:13

A ešte k tomu,že sa dostane do ruje srnec na chov nevhodný,srnec je jedno z najteritoriálnejších zvierat u nás,tak neviem ako sa dostane do ruje srnec slabý,keď ho nepustí do teritória silný srnec...jedine,ale to je len polemizovanie,že by sa ulovil silný,chovný srnec a šancu obsadiť teritórium dostane mladý a na chov nevhodný...ale keď sa vykonáva správny odstrel to by sa stať nemalo. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 23.6.2007 o 9:17

A k tomu ťažšiemu rozhodovaniu...2x meraj a raz strihaj...a to platí aj pri love,nestrieľať kus na stretnutie,treba zistiť čo je zač a potom,keď viem na čo mierim tak môžem kľudne stlačiť spúšť,alebo sa mýlim?Ja neviem... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 23.6.2007 o 9:15

Ale páni,keď sa vykonáva správny,výradový odstrel,ako sa môže dostať do ruje srnec,ktorý je na chov nevhodný? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ricardo8, 22.6.2007 o 16:38

Zdar!Suhlasim s Cibakom aj ked parozie nie je jedinym ukazovatelom chovnosti! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Cilan, 22.6.2007 o 15:32

a tiez je jednoduchsie sa rozhodnut strelit gombickara ako potom ked je vidlak a rozmyslat ci je to jednotka alebo dvojka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off cibak, 22.6.2007 o 11:21

S nazorom ponechat I.V.T.prejst do druhej je z chovatelskeho hladiska chybou,lebo tieto srnce sa už môžu dostať v druhom roku do ruje a tým sa môže zhoršiť kvalita srnčej populácie. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Pato, 21.6.2007 o 21:28

S tou rajonizaciou, a kvalitativnymi triedami u srncej zvery, je to podla mna tazsie. Uz v ramci jedneho reviru su oblasti s velmi roznymi kvalitativnymi jedincami, tak je tazke ju zaradit do kvalit. tried v ramci nejakých vacsich oblasti. No a k tomu lovu - parozie je len jeden z ukazovatelov, na ktory by sme sa mali sustredit pri vybere vhodneho jedinca na ulovenie. Treba si vsimat aj celkovu kondiciu, telesny ramec, zdravotny stav... Pri takomto komplexnom posudeni by nemal byt problem s odstrelom ani v I. VT. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-57 z 57 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM