Heming hunting
dnes je piatok,  26. apríl 2024,  meniny má Jaroslava,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:37,  dnes západ slnka: 18:50
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Odstrel srnčej zveri - diskusia

autor: off Vlado2406
pridané: 21.6.2007 13:01
Už asi mesiac trvá odstrel srnčej zveri,ale aj tak mám niekoľko postrehov čo sa tohto obdobia týka.Dobre vieme,že srnčia zver nie je v rámci rajonizácie zaradená do viacerých kvalitatívnych tried ako jelenia,muflónia a danielia zver,preto sú aj kritéria pre výradový odstrel rovnaké na celom Slovensku,je to podľa vás správne tak ako to je?Nesnažíte sa pri odstrele prihliadať na to v akej oblasti poľujete a neberiete pri love najmä srncov I.v.t. neberiete ohľad na to aká bola zima?Lebo je známe,že najmä pri tvrdých zimách tieto srnce nemusia dosahovať potrebnú dĺžku parožkov a bývajú lovené ako výradové,pričom už ďalšie parožie by také nebolo.Čo si myslíte o tom ako je to vo väčšine českých poľovných združeniach,kde nelovia srnce I.v.vt. a ponechávajú ich,aby prešli do II.v.t. a keď sa neprejavia ako chovné,ulovia ich v tejto vekovej kategórii.Podľa mňa je to dobré nielen pre zver,ale aj atraktívnejšie pre samotných poľovníkov,lebo následne majú možnosť uloviť nielen paličkara alebo gombičkára,ale už minimálne slabšieho vidliaka.Aký je na to váš názor?
počet zobrazení: 14 256
počet hlasov: 0
okruh tém: poľovníctvo
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 57 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off Lumir, 18.7.2008 o 13:48

Pro Maxe,dceri,ze preji k uloveni prvniho srnecka LOVU ZDAR.Jinak vypada,ze nam pomalu ,alespon u nas zacina rije,jeste to neni to pravy orechovy,ale srnci,hlavne srnci jsou jiz dosti vpohybu a na vecerni cekane jsem uz pozoroval staryho pantatu jak nahani svou vyvolenou.Takze v pondeli se synem balime paky a stehujeme se na chatu.Lovu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 8.7.2008 o 19:12

No my Solirov sme na tom len o kúsoček lepšie...nám zostala asi polovica.Tento rok lovíme tri srnce v každej triede po jednom(dúfam,že sa nemýlim,lebo nie som doma) a už je aj plán v tomto smere splnený. III.vt aj II.vt náš slabý priemer a špicák tiež výrad. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Solirov, 8.7.2008 o 11:39

hm... kedze sme prisli o revir tak sa tulat kade tade nemozem.. zial... takze ako je to u nas ani neviem.. aj ked tym ze sme lesny revir (teda boli sme) nebolo tolko prilezitosti srnciu ruju si vychutnat... Takze pani, neostava mi ine len vam tisko zavidiet. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 8.7.2008 o 6:11

Som vonku prakticky každý deň. Kto si všíma trochu správanie srnčej zveri a kto pozná jej správanie pri ruji vidí, že srnce sú už agresívnejšie voči sebe, ale ruja ešte nezačala. Biologický kalendár srnčej neoklameš. Súhlas s Lumírom v love srncov. U nás je odlovená čistočne I. VT. Som rád, že dcéra ulovila prvého srnca. Ja na svojho srnčoka iba čakám nech odovzdá svoje gény v ruji. Potom sa uvidí... Lovu zdar! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pali1, 4.7.2008 o 22:14

Lumír,s tou rujou maš pravdu ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lumir, 4.7.2008 o 11:36

Pred riji se u nas lovi prvni vekovka,skudnici a rarity,lovni srnci treti vekove behem rije a po ni.S odlovem rocku,nam to letos trochu vazne,jelikoz je vsude dostatek krytu,uvidime az druzstvo shodi repky.Ze by,ale po letosni mirne zime zacala rije na prelomu cervna a cervence se me zda trochu pritazene za vlasy.Potkam li v reviru srnce se srnou neznamena to jeste,ze zacala rije. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gamo, 4.7.2008 o 7:42

zas som napísal blbosť...začala asi skorej, ja som si to všimol v ten utorok :)... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off gamo, 4.7.2008 o 7:42

na Záhorii už začala, v utorok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 4.7.2008 o 0:05

Zdravím dámi a páni poľovníci.Máme začiatok júla a pomaly nám začína srnčia ruja.Ako postupujete v love srncov pred ňou?Začala už niekde?Ako ste na tom s lovom v jednotlivých vek.triedach? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 13.5.2008 o 8:42

Odporúčam knihy: Kolář- Odhad věku hlavných druhu spárkaté zvěře alebo Menzel- Posuzujeme věk spárkaté zvěře. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on paloOo, 12.5.2008 o 22:26

FLATretriver diky lebo mam aj dost polovnych knih a nikde som to nenasiel ako by sa to dalo rozpoznat su tam iba podiemky chovnosti a take veci ale dufam ze to este niekde najdem ale naozaj aj tebe dik za radu;) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 12.5.2008 o 18:30

najspoľahlivejšie je (ak ide o dvojročných a jednoročných) posudzovať podla telesnej stavby a správania , jednoročný srnec sa chová ako mláda a to hlavne vo skupine (to som počul nie čítal) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off FLATretriver, 12.5.2008 o 14:12

na parožky veľký spolach nie je to viem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on paloOo, 11.5.2008 o 22:20

dobry den pani chel by som sa vas opytat ako zistim u srnca o aku vekovu kategoriu sa jedna prosim pomozte mi za odpovede vopred dakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 5.12.2007 o 19:23

Vlado2406 - ako spomenul msabi - je to vec nazoru. Verejne na tuto temu nebudem viac diskutovať, ak mas zaujem tak ti mozem formou sukromnej posty priblizit, ako to niekde v praxi funguje....A ver tomu, ze tych 300% je len take skreslene cislo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 5.12.2007 o 19:21

msabi -nie , mylis sa. dobre som pochopil o co ide a ten clanok som cital, ajtak je to podla mna nespravne a chore jednoducho odignorovat odstrel jednorocnych srncov (gombickarov). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off msabi, 30.11.2007 o 13:45

iboo je to vec nazoru a asi si nepochopil to o co ide ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 30.11.2007 o 12:30

Nedá mi to,aby som nezareagoval..."iboo",odkiaľ prosím Ťa máš tie čísla,že odstrel diviačej zveri o 300% vyšší ako plánovaný,keby to tak bolo tak nie je situácia taká aká je,ale je úplne odlišná,čítaj aj diskusiu na túto tému a články v časopisoch,lebo máš trochu skreslené údaje.Odstrel diviačej zveri dosahuje u nás v posledných rokoch asi 90% s plánovaného.To je jedna vec a drúha sa týka to článku v Hubertlove,to že si to tak vysvetlili nie je problém všetkých,nech si prečítajú ten článok ešte raz a zistia,že spravili peknú blbosť...Zatiaľ len toľko. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off iboo, 30.11.2007 o 0:54

msabi - jedna vec je casopi, druha vec je plan lovu, tretia vec je chovatelska prehliadka....ale asi si zabudol na to, z coho tito vsetci vychadzaju, no napriek vsetkemu to nieje najobjektivnejsie- jednoducho nemozes "jendoducho nestrielat", ved kazdy revir ma svoju optimalnu "kapacitu", mozes nestrielat 1 rocne srnce, ale adekvatne zvys vydaj krmiva na prikrmovanie a zabezpecenie slusneho vyzitia. Ved ked mas priklad poviem istu horu a iste pole, kde zije v jendom pripade 20 srncej a v druhom 200. Co myslis v ktorom pripade budes podla statistiky a predpokaldov dosahovat lepsie chovatelske vysledky a kvalitmejsie potomstvo? poviem ti ejdnu velmi vtipnu historku: v zdruzeni XX zakazali lov mladat srncej, s odvolanim sa na "velmi dobry" clanok tusim v hubertlove, ze je vyhodnejsie lovit starsie jedince, pretoze z uloveneho srncata, co ma 7kg je iste menej (masa, penazi, gulasu, spisu, klobasok,...) ako z jednodrocneho, ktore uz moze dosahovat 12 kg. A tak sa budis stalo. LEnze o rok nikto vestrelil o 50% viac gombickarov (co je predpokladany priratsok, no dobre tak 35%, nech tych zvysnach 15% su chovne srnce, a o zvysnach 50% srn nikto nezakopne, lebo kazdeho zaujima iba diviacia zver a srnce-parohace). Nech ziju masiari, alebo v akom svete to vlastne zijeme ? Stanov si kriteria ake chces, ale smu tu polovnici aby sme to odregulovali, a nie otocili prirodu a naplnili kapacity revirov na 300% tak, ako splname kazdorocne plan lovu diviacej v podobnych, ba aj vyssich cislach... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off msabi, 31.10.2007 o 19:35

Vlado s tou 1 vekovou je to asi tak ze by sa strielat nemala v neakom casopise som cital o tom clanok a boli tam aj fotky srncov po dobu 3 rokov jeden bol podla nasich predpisov vyradovi a druhy nie na druhy rok sa ich kvalita parozia vyrovnala a na treti ten na vyrad mal dokonca lepsie parozie ako ten chovny tak aj ja zastavam nazor o neloveni srncov 1 v.t.bohuzial plan lovu je plan lovu a na chovatelskej prehliadke neaku vyradovu 1 musis ukazat. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Lumir, 31.10.2007 o 8:29

Rafendazol iCermix objednavame prosrednictvim OMS,cena je kolem tri tisic.Jsou to baleni po peti kilech,ktere se davkuji na sto kusu srnci.Leciva podavame mezi lednem a unorem,zalezi jak zver navstevuje krmna zarizeni ve dvou po sobe jdoucich tydnech.A jak se vam dari odlov hole srnci.Mame zacatek listopadu,tak splneno by melo byt aspon sedmdesat procent planovaneho odlovu.U nas to kapanek pokulhava,ale to je u hole bezne,ze se chlapum jak to nema nic na hlave moc nechce.Ja mam zatim jednu nevodici devitiletou babicku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ricardo8, 24.8.2007 o 22:31

Teraz nas hospodar poziadal o povolenie k odlovu este jednej I Vt a jednej II Vt. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 24.8.2007 o 22:16

Opäť som zabudol-Lumir koľko stoja tie preliečovacie prostriedky Rafendazol a Cermix. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 24.8.2007 o 22:14

U nás podľa mojích informácií sa malo loviť tri srnce z každej vekovej kategórie po jednom.Srnce druhej a tretej v.t. sa ulovili ešte pred rujou a zase nám lieta jednotka.Lumir,čo znamená český výraz pauzek-část pauzku.Musí byť skvelé,keď sa srnce u Vás o srny bijú.U nás má čo robiť každý srnec,lebo je zlý nepomer sex.štruktúry,by som povedal až 5:1! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off ricardo8, 24.8.2007 o 19:45

Zdar!U nas je odstrel splneny mali sme styri srnce a to 2 I. Vt,a po jednom z II a III! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lumir, 24.8.2007 o 8:57

Zdravim.Letosni rije byla dosti slusna.Srnci bylo v pohybu cele dny.Ke konci rije se me povedlo ulovit druhou vekovku,na jedne strane spice na druhe sesterak.Dlouho by srnec asi neprezil,mel z rije prorazenou lebku a plice byly ve velkem rozsahu napadeny plicnivkami.Tyden prede mnou ulovivil kolega srnce,ktery mel dokonce v lebce zalomenou cast pauzku,coz svedsi ze boje o srny byly urputne.Jinak provadite ve vasich sdruzenich prelecovani srnci zvere na strecky,helmity atd.U nas kazdy rok v zime dvakrat pouzivame Rafendazol a Cermix. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Cilan, 23.8.2007 o 19:29

u nas treba strelit este dve jednotky a jednu trojku a podla mna ruja nic moc ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 23.8.2007 o 19:14

Ok.tak ešte jeden pokus.ako prebehla ruja vo vaších revíroch a krajoch?ako ste na tom z odstrelom?vďaka ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Cilan, 9.8.2007 o 18:23

u nas sa cez pred rujou strelila jedna dvojka a potom az do teraz nic , som zvedavy ako to chcia strelit, od 15.8. su povolenky na volno a mam obhliadnu jednu dvojku a jednu trojku ktora dufam neodide ale oco pride domov az o dva tyzdne neskor takze z toho aj tak nic nebude:( ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 9.8.2007 o 13:12

Ako prebiehala vo vašich revíroch srnčia ruja,alebo ešte stále prebieha?Ako ste s odstrelom postupovali cez ruju,nechali ste zveri pokoj alebo ste lovili normálne ako predtým? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 6.8.2007 o 12:48

Vlado, kolegovia. To je práve to, čo stále opakujem dookola u nás v združení, že len to, čo má srnec na hlave nie je dôležité. Trofej podľa môjho názoru v I.VT je druhoradá. Základom je telesná konštitúcia. Len telesne zdatný srnec môže dať dobrú trofej a to chce dobré podmienky a čas. Tak dajme aj ihličiakom pod 12 cm šancu a trochu času. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 6.8.2007 o 12:36

Prosím všetkých,ktorí ma išli pomaly ukameňovať za to čo som napísal o tých výradových jednotkách,aby si prečítali články v Myslivosti,prípadne v Našom poľovníctve. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 12.7.2007 o 20:00

to bohužiaľ nie a ani u vysokej!a preto je stav taký aký je - žalostný. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 12.7.2007 o 15:40

Ako lovíte "holú" u vás?Uplatňujete aj pri nej selektívny odstrel podobne ako pri srncoch alebo sa striela na stretnutie? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off milank, 11.7.2007 o 23:28

presne Vlado teraz si zase trafil klinec po hlave. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 11.7.2007 o 13:47

A tak to navrhuje aj Dr. Vodňanský,vtedy je fakt najlepšie doba na posúdenie kondičného stavu zveri,keď je už zver v zimnej srsti pôsobí mohutnejšie a ťažko uplatniť selektívny odstrel.A za totálnu nezodpovednosť a hlúposť poľovných hospodárov pokladám,keď sa loví zver na spoločných poľovačkách,na poslednú chvíľu.Netvárme sa,že nevieme o čom píšem,bežne sa to robí,keď treba splniť plán lovu a už nie veľa času,poznám také združenia,kde to býva takpovediac pravidlom.Tak aký je to potom selektívny odstrel???????? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 11.7.2007 o 13:43

A ešte chcem reagovať na Lumirov príspevok,nechápem prečo by sa nemohli porovnávať výsledky chovu pána Scherera s chovom vo voľných revíroch,keď sa o zver patrične staráme je možné dosiahnuť rovnaké výsledky,ale je to o tej starostlivosti.A na druhej strane,mi vo voľnom revíry nepotrebujeme,aby srnec v druhom roku nasadil parožie dlhé 20cm,veď už aj genetici to potvrdili,že kvalita srnčej zveri ani zďaleka nie odzrkadlená v tom aké parožie má daný jedinec. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 11.7.2007 o 13:37

Na doplnenie len toľko, že ja osobne najradšej lovím holú v dobe prefarbovania. To najlepšie posúdim telesnú kondíciu a celkový stav holej. Týmto smerom ide aj poľovný hospodár. Do prefarbenia mám holú odlovenú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Vlado2406, 11.7.2007 o 13:32

Super Štefan,tak ten Tvoj príspevok má niečo do seba a hlavne jeho záver sa mi páči to o odstrele sŕn a srnčiat,ja som to nechcel ešte otvárať,lebo je iba júl,ale je skvelé,že si to uvedomuje aj niekto iný a tak práce uvedených autorov nie sú zbytočné,Dr. Vodňanský na túto tému dosť publikoval v myslivosti,kde zdôrazňoval dôležitosť odstrelu sŕn a srnčiat už v septembri a októbri,nie až v zime,keď sú ťažšie a je z nich viac mäsa,ale to u nás ťažko vysvetliť... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off MAX2, 11.7.2007 o 13:22

Nuž Vlado, keď si ma v inej téme diskusie istým spôsobom vyvolal, tak aj by som niečo utrúsil (nezaručujem, či to bude múdre). V prvom rade pokiaľ sa týka odstrelu srncov, tak musím priznať, že s odstrelom sme na tom veľmi zle. Na 3700 ha máme odstrel srncov I.VT-5, II.VT.4.III.VT-5 kusov. Z plánu sú ulovené 2, slovom dva kusy srncov I.VT. Ak mám hovoriť za seba, tak už som mohol mať ulovených najmenej dvoch srncov ( vyložený výrad) II.VT, ale som sa neprozreteľne vzdal tento rok lovu srncov v prospech hostí a našich jubilantov. I.VT som videl, ale túto som nechával pre dcéru, ktorá ale mala smolu, keď jej srnec nevyšiel. Keď som ja išiel von, tak mne vychádzajúc zo zákona schválnosti srnec vyšiel. U nás už začína ruja, všetko je v pohybe. Dúfam, že niečo „napískame“ s dcérou, alebo so zaťom v dvojke. Nechcel som nejako písať na túto tému, jednak sa niet čím chváliť a nechcem vyzerať ako metodik, lebo aj tu mám výhrady. Celú dobu sa u nás totiž traduje, že povolenky na srnca sa dávajú na slávnostnej členskej schôdzi až začiatkom júna. Márne argumentujem tým, že je to v rozpore so stanovami, že iný je stav vegetácie 16. mája a podstatne iný po začiatku júna. Zaužívaný zvyk, ktorý prerástol aj železnú košeľu stále ešte funguje, ale dúfam, že dožíva. Márne zatiaľ argumentujem literatúrou, renomovanými autormi (Hell, Vach, Kolář, Hromas... sú asi slabé autority), ale v prvom rade tým, že to, čo nepatrí do chovu nemôže ísť do ruje. Istým spôsobom ma to vytáča a keď už nie je iný argument, tak sa dozviem, že málo poľujem. Ja osobne sa zameriavam na I. a II.VT. Čo do chovu nepatrí musí ísť preč. Až potom môžeme mať kvalitu v trojke. Vážim si každú trofej. Bodová hodnota, ani medaila ma nezaujíma.
S tým, čo bolo napísané na túto tému v globále súhlasím. V I.VT som za odstrel vyložene trofejovo a telesne slabej zveri, ktorú je treba intenzívne hľadať a loviť od začiatku odstrelu bez ohľadu na to, či má, alebo nemá vytlčené. Z telesne a trofejovo slabého si myslím, že nemôže byť dobrý srnec.
Ale páni, zatiaľ tu nič neodznelo na tému odstrelu holej srnčej zveri. Ničím sme sa nevyjadrili k odstrelu srnčiat. S týmto u nás niektorí aj starí poľovníci nesúhlasia a argumentujú tým, že je škoda srnčatá strieľať, že ešte dorastú (ha, bude viac mäsa ), že čo je slabé v zime aj tak padne a podobné argumenty. Ale čo keď bude mierna zima, prežije aj slabé, čo keď nevyradíme takýto kus v I.VT, prejde do II.VT, aký bude výsledok nášho chovu? Úsmevne, ale v podstate tragicky na mňa zapôsobilo citovanie slov z prednášky MVDr.Vodňanského, že treba venovať pozornosť aj selektívnemu odstrelu sŕn. Neviem, pre mňa to nebolo nič nového. Ja osobne túto otázku staviam dokonca aj pred selektívny lov srncov, pretože za dodržania priaznivej pohlavnej štruktúry sa spravidla dostávajú do ruje telesne a trofejovo silnejšie srnce. Ale keď ponechám v chove telesne slabú srnu, tak nemôžem od nej očakávať silné, životaschopné srnča z ktorého bude dobrý srnec, alebo srna? V globále nemôžem očakávať ani skvalitnenie celého chovu. Toľko.
PS : Literatúru MVDr. Kolářa vrelo doporučujem. V českom jazyku vyšlo v poslednom čase veľa kvalitnej odbornej literatúry. U nás v tomto smere pociťujeme silný nedostatok. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 1-40 z 57 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov