Heming hunting
dnes je streda,  17. apríl 2024,  meniny má Rudolf,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:54,  dnes západ slnka: 18:37
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Jazda po polnej a lesnej ceste - diskusia

autor: off Dokonaly
pridané: 15.7.2013 15:55

Dobry den.



Chcel by som sa opytat ci je protipravne jazdit motorovym vozidlom po polnej ceste. Stalo sa mi nemila prihoda s polovnikom ktory tvrdil, ze nemam co robit na polnej ceste(nebola to typicka polna cesta ale asfaltova resp. kamenna, este z cias komunizmi) s autom. (Auto som mal odparkovane na kraji). Pokusal som sa o tejto problematike zistit viac, avsak informacie sa roznia a nemam silu sa pustat do obsirnejsej analyzi zakonov. Otazka teda znie, pokial nie je na danu cestu zakazany vjazd mozem tam ist ? Na ktore typy ciest je mozny volny vstup autom ? 1, 2, 3 trieda ? polna, lesna ? Podla zakona o cestnej premavke je vstup na ucelove komunikacie (aj polne a lesne cesty) mozny ak nie je znackou stanovene inak. No mame aj zakon o lesnictve ktory nie je uplne v sulade s cestnym. Islo o cestu ktora sla pomedzi polia cca 3-4m siroka, neplasili sme zvierata, ziadne sme ani nevideli, nerobili sme hluk ani nic sme nevyhadzovali. Tak ako to vlastne je ?



Od pana polovnika som sa dozvedel ze po tejto ceste mozem chodit iba ak som vlastnik okolitej pody, polovnik alebo rybar ktory smeruje k nedalekej rieke. Je to pravda ? Ak ano v pripade ze som rybar staci ak mam v aute pri sebe platny rybarsky listok ?



Taktiez by ma zaujimalo kde sa da zistit ako je konkretna cesta oznacena?



Viem ze o tejto problematike uz bolo pisane viac, avsak nepodarilo sa mi najst ziadne aktualne a dostatocne uspokojive odpovede. Dakujem za kadzu radu.


počet zobrazení: 46 768
počet hlasov: 3

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off lowec, 17.7.2013 o 19:18

Pozdravujem Vás .... mi "lesná stráž" sa opierame aj o cest.zákon.. . Línia na úseku cestného zákona Obdobnú líniu ochrany rieši aj novoprijatý zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o cestnej premávke“), ktorý nahrádza doteraz platný zákon č. 315/1996 Z.z. o podmienkach premávky na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. Nový zákon o cestnej premávke má na území Slovenskej republiky účinnosť od 1.2.2009. Pozornosť je potrebné upriamiť najmä na ustanovenie § 4 ods. 3 zákona o cestnej premávke – povinnosti vodiča. Jeho znenie je nasledovné: (3) Vodič smie motorové vozidlo použiť len na cestách; to neplatí, ak sa motorové vozidlo v súlade s osobitnými predpismi ) použije a. v súvislosti s organizovaným športovým, spoločenským alebo iným verejným podujatím, b. na pôdohospodárske, lesné, údržbárske, stavebné alebo priemyselné práce, c. v súvislosti s výkonom poľovníckeho práva a rybárskeho práva alebo ich kontrolou, d. na záchranné práce, e. na práce vo verejnom záujme, f. na plnenie úloh spojených s ochranou životného prostredia, železničnej dopravy, verejného poriadku, bezpečnosťou štátu a obranou štátu, g. na prepravu do obytného alebo rekreačného zariadenia, h. v súvislosti s kontrolnou, inšpekčnou alebo prieskumnou činnosťou alebo i. v priestore, ktorý nie je verejne prístupný, so súhlasom jeho vlastníka alebo inej oprávnenej osoby. Ustanovenie o zákaze používania motorových vozidiel mimo cesty (okrem zákonných výnimiek) je teda zákaz všeobecný a nerozlišuje, či je konkrétne územie v určitom stupni ochrany podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Národná rada Slovenskej republiky vo svojej dôvodovej správe k prijatému zákonu zdôvodnila uzákonenie takéhoto postupu nasledovne : „Zakazuje sa používať motorové vozidlo na iných miestach než na tých, ktoré sú určené na cestnú premávku s tým, že taxatívne sa vymedzujú výnimky, pre ktoré to neplatí. Týmto opatrením sa sleduje najmä ochrana životného prostredia, kľudu a verejného poriadku v oddychových zónach, ako sú parky, lesy, lúky, vinohrady, poľnohospodárske pozemky a pod.“ Takéto porušenie povinností vodiča podľa zákona o cestnej premávke je teda priestupkom proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky podľa § 22 zákona o priestupkoch. Ich objasňovanie a prejednávanie patrí do pôsobnosti Policajného zboru. Len pre zaujímavosť, v blokovom konaní sa za toto porušenie ukladá pokuta 150 €, v správnom konaní 300 €. Čo dodať záverom. Akékoľvek jazdenie motorovými vozidlami mimo ciest bez právneho dôvodu je v súčasnosti nezákonné. Ak použijete vozidlo mimo cestu a nie ste na území, ktoré patrí do lesného pôdneho fondu alebo tam nie je vyhlásený stupeň ochrany 2 a vyšší, dopúšťate sa dopravného priestupku a môže vám byť uložená pokuta. V prípade, že s vozidlom jazdíte po pozemku v druhom a vyššom stupni ochrany alebo po pozemku, ktorý patrí do lesného pôdneho fondu, formálne sa dopúšťate trestného činu a v tom najhoršom prípade sa vám môže stať, že si posedíte jeden rok v niektorom našom nápravnom zariadení. Hlavný problém nastáva najmä z toho dôvodu, že policajti sa s touto problematikou do uvedenej novelizácie Trestného zákona v podstate nezaoberali. Tým, že takéto konanie bolo povýšené na trestný čin, automaticky sa tieto skutky dostali pod pôsobnosť zákona o Policajnom zbore a tak v podstate v spolupráci dobrovoľných strážcov prírody a členov lesnej stráže polícia bude určite vykonávať v nastávajúcej sezóne policajno bezpečnostné akcie zamerané na túto problematiku tak, ako je to ukladá zákon.....Osobne odporúčam Polovníckej stráži ,lesnej stráži oslovit svoje okresné riaditelstvo PZ a navrhnút im spoločnú akciu zameranú na prevenciu ,kontrola vozidiel ako i pytliactvo a pod..

dať hlas príspevku | počet hlasov: 17

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 91 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off traper1, 1.1.2016 o 9:16

presne tak, akékoľvek jazdenie mot. vozidlom bez právneho dôvodu mimo ciest, ale čo keď tam cesta je? to mi nie je jasné... inak ľudí treba len j+++ť a j××ם, v tej to republike si ani len uprdnúť nemôžeš bez povolenia, ale zatvoriť ako sa tu píše to veru nie, len pokutovať treba, aj to len toho kto na to má. Cigán medveď chrániť. Viac policajtov a viac zákonov..to je to pravé orechové. Veľa zdravia a pohody v Novom roku prajem všetkým... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off Edu, 23.12.2015 o 18:23

Stagstalker smejem sa ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on Stagstalker, 23.12.2015 o 16:08

Reakcia polovnika bola samozrejme neadekvatna a hraniciaca s trestnym cinom nebezpecneho vyhrazania, nie je to dobra vizitka ani pre dotycneho, ani pre polovnictvo ake take. Kazdopadne vsak nemal povinnost preukazovat, ze polovnikom je(tak ako stvorkolkar nemal povinnost ho respektovat). Otazne tiez ostava ako by reagovali dani stvorkolkari, keby ich len slusne poziadal. Vacsinou sa clovek stretne s reakciou v podobe zdvihnuteho prostrednika a pokracovania v jazde, co si budeme navravat, ti arogantni su v presile a stretnut sa daju v lese najcastejsie. A zakonne moznosti hoc vlastnika pozemku su fakticky nulove, motorka bez znacky a clovek v prilbe su zarukou anonymity priestupcu. Vo vseobecnosti mam niekedy pocit, ze turistika niektorych ludi konci v bode, po ktory sa dostanu autom ci inym motorovym prostriedkom a chytia signal na internet, aby selfie z "vyslapu" zavesili na niektoru socialnu siet. Vo zvysku prispevku mas pravdu, ale to som vo svojom predchadzajucom prispevku neriesil, reagoval som na tvoje jednoznacne vyjadrenia k situacii, ku ktorej nie je dostatok relevantnych informacii. V pripade motoristu voziaceho sa v stupni ochrany, resp. pachajuceho trestny cin vsak moze konat hocikto a to v zmysle par. 85 ods. 2 Trestneho poriadku. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

off Edu, 23.12.2015 o 14:38

Stagstalker ano pripúšťam , že tu varím z vody kedže nepoznám presné okolnosti . Vychádzal som zo skutočnosti ktoré uviedol Dokonaly . Ak mám však okomentovať video poľovník sa dopustil zjavne trestného činu ak to vôbec bol poľovník . Z videa to bol iba vulgárny muž so zbraňou . Nepreukázal sa žiadným odznakom ani preukazom . Ak mám štvorkolkára kontrolovať čo napríklad ja môžem a môžem mu i uložiť blokovú pokutu tak sa preukážem odznakom a preukazom poučím ho že vjazd do lesa je zakázaný a môže byť priestupkovo riešený . Požiadam ho aby sa otočil a viac sa nevozil po lese . Poľovná stráž však nemôže dávať ani pokutu ani riešiť cestný zákon . Môže konať iba na úseku poľovníctva ak má dôvodne podozrenie a podobne . Presnejšie v praxi povedané poľovná stráž nemôže skoro vôbec nič ak nekoná spolu s políciou . Ten poľovník na videu sa predviedol . Okamžite doživotne zobrať zbrojak !!! Žiaden iný trest by nebol adekvátnejší a to by mohol byť rád že je na slobode .