Heming hunting
dnes je utorok,  23. apríl 2024,  meniny má Vojtech,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:43,  dnes západ slnka: 18:46
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

zlamovacie zbrane od sabatti - diskusia

autor: off gabo2502
pridané: 1.1.2010 14:51

mate nejake skusenosti?????rady a postrehy ?

počet zobrazení: 24 583
počet hlasov: 0
okruh tém: zbrane
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

on Lysec, 26.10.2014 o 19:29

Chlapci, chlapci ! Ja osobne som začínal s .30-06, vyskúšal som aj trojak môjho nebohého otecka 8x57 JR, mal som aj 5,6x50 R Mag., starú "Z" 6,5x57, GB Brno 500 .243 Win./12,6mm Norma BR, mám aj bixu 7x57 R/20 Mag. ,aj .223 Rem. Ulovil som za svojho života cca 250 ks raticovej zveri , z toho cca 75% jelenej. Väčšinou som strieľal na vzdialenosti do 100 m, ale ani výstrelov do 200 m nebolo celkom málo, ba vyskytli sa aj nutnosti strieľať do 300 m. A môžem zodpovedne povedať , že pokiaľ bola rana na komore, tak či už zver padala v ohni alebo odchádzala z nástrelu ,tak do 150 m to bolo bez závislosti od použitého kalibru . Ba povedal by som, že po 5,6 mm kalibroch a .243 Win. resp. 6,5 mm so strelou 6,5 g odchádzala zver najmenej (rýchle strely ako keby vykazovali väčší šokový účinok). Takže môj záver :najprv treba vedieť trafiť - až potom rozmýšľať ,či je na vine nepodarenej rany použitý kaliber. Úplne najhoršie je , keď si novic na základe rád "skúsených" kolegov kúpi kanón (od 30-06 vyššie) a potom sa bojí z neho vystreliť ,alebo pri výstrele zažmuruje oči. V takýchto prípadoch sa aj z celkom nádejného strelca stane "báchač" , ktorý nehľadá chybu v súčiastke medzi klobúkom a bagandžami (čiže u seba) ,ale v kalibri , pričom od silného ide zase k ešte silnejšiemu a toho sa potom bojí ešte viac ! A tak stále dokola...Však na povinných streľbách stačí zaplatiť a je to . A potom nasledujú dohľadávky ...ale to je už iná kapitola (najprv sa riadne ušľape nástrel, potom sa vyskúšajú všetky psy čo sú po ruke, ba sa aj vypustia k voľnému hľadaniu a dureniu a keď sa to nepodarí potom prídu -obvykle ráno- aj pre farbiara ...)-. Ale k meritu veci : 6,5x57 podľa mňa áno, len treba uvážiť, či sa bude poľovať v prostredí , ktoré umožní aj použitie ľahších projektilov, pretože tieto sú náchylnejšie na prekážky ( vysoké trávy, kry atď.) než kalibre s väčším priemerom a ťažšou guľou. V tom je už rozdiel významnejší.

dať hlas príspevku | počet hlasov: 20

komentáre

zoradiť
zobrazené 1-40 z 96 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off martinxl, 2.6.2019 o 9:22

Poprosím majiteľa zlamovačky Sabatti skl, ktorý je ochotný opísať skúsenosti s danou zbraňou, aby mi do pošty poslal kontakt. Ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Lysec, 23.1.2019 o 11:56

Reakcia na príspevok od pucikt, 12.8.2018 o 14:26 :
Nie som zbrojár,ale podľa mňa sa dá zjemniť každá spúšť okrem jednušiek IŽ a opakovačiek Sabatti a Vanguard.Tam to vraj nejde,resp.ide ale aj tak to nebude bohviečo... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off mirob1, 21.1.2019 o 18:42

Reakcia na príspevok od igore, 18.1.2019 o 16:54 :
ani nie tak drahé ako nekonečný príbeh..sabatti je uplne klasická talianska firma..ja som potreboval na SKL 98 pažbu (som lavák) a ani za svet...nijako...škoda ,že je to s nimi také ťažké lebo majú ozaj kvalitné hlavne ... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off igore, 18.1.2019 o 16:54

Ja som volal aj s predajcom od sabatti skl98 že sa da ale by zbraň musela ísť späť do fabriky na doladenie a bolo by to vraj drahé a zdĺhavé tak my to neodporučil tak iba nejakeho puskara náist čo by to spravyl novú hlaven ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on maros17, 18.1.2019 o 15:19

To by zaujímalo aj mňa, tiež som rozmýšľal nad novou hlavňou. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hurky, 18.1.2019 o 14:31

Nemáte niekto vedomosť o tom, čo by sa dala na jednoranovku Sabatti SKL 98 DL dokúpiť iba samostatne hlaveň? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pucikt, 12.8.2018 o 14:26

Ja som sa nepytal ci treba,alebo netreba napinak na spúšť,sam taku pušku vlastnim a viem preco sa pytam na alternativu ci sa da napinak dorobit,alebo zjemnit spust. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Ondrik, 12.8.2018 o 13:29

Sú poľovníci ktorý sú na napinacik doslova naučený. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off janika, 11.8.2018 o 23:43

Reakcia na príspevok od pucikt, 9.8.2018 o 18:55 :
Na tú flintu netreba napinák sám od seba je spúšť dosť jemná, položis na spúšť prst,cítíš že je to tam jemne pritlačíš a už aj ide rana. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off pucikt, 9.8.2018 o 18:55

Handspanung natahuje bici mechanizmus a spust ho spusta,napinacik ma zaujma ci sa da dorobit na spust. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pandur1, 8.8.2018 o 22:14

pucikt SKL 98 má napinak resp. handspanung ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off pucikt, 8.8.2018 o 21:58

Jednoranová Sabatti SKL 98 DL-vie niekto poradiť,či sa dá na uvedenú zbraň spraviť spúšť s napináčikom? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lisiak73, 17.11.2017 o 12:26

Haenel má rovný systém uzamykania ako Merkel a Blaser.Sabatti nie.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Adam16, 16.11.2017 o 20:55

Dobry den, som cerstvy polovnik a do zbrani sa velmi nevyznam. Mohol by mi niekto vysvetlit rozdiel medzi zaverovym systemom na Haenel 9 vs Sabatti SKL 98? Chcel by som si do buducna kupit zlamovaciu gulovnicu a som rozmyslal medzi tymito dvoma. Dakujem za odpovede ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on hunter73, 18.6.2017 o 18:56

Má niekto skúsenosť z gulovým dvojákom sabatti mod. Classic 92 express? Chod zbrane hlavne sústrel atď? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Rimo, 28.4.2016 o 12:17

No s tvrdenim michal89 musim len suhlasit. 6,5x55 je kaliber dostastucujuci na vsetku zver u nas... Ja osobne polujem s 308. W ale moj otec s 6,5x55 a pada vsetko. Len je potrebne vediet trafit... Ale to plati pri vsetkych kalibroch ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off michal89, 28.4.2016 o 9:27

Ak tu niekto chce tvrdiť že kaliber 6,5x55, alebo 57 je slabý alebo nedostačujúci na všetku našu zver tak svojím tvrdením zavádza poľovnícku verejnosť. Največší kameň úrazu je u nás vždy chabá strelecká zručnosť, ktorú si potom nešťastný majitelia akože slabých ráži chcú vykompenzovať silnejším kalibrom ako mali a zvyčajne sa potom ich už ajtak mizerné strelecké schopnosti len ďalej zhoršujú. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 6

on Lysec, 27.4.2016 o 8:59

O.k. zase som o niečo múdrejší... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

on lanus, 27.4.2016 o 7:48

Lysec - "Škandinávsky" limit je 10 g ; (los nebýva "tvrdý" na ranu). ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

on Lysec, 27.4.2016 o 6:35

Áno je to minimum s váhou strely min.9 g.Lenže aj losica môže mať hmotnosť okolo 200 kg,čo je viac ako váži väčšina našich jeleňov... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off army9, 26.4.2016 o 18:16

Pokiaľ viem tak tú 6,5ku majú určenú ako minimum a bežne sa používa na na zver holú . Na trofejovú zver zvyčajne 30-06 a viac . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Lysec, 25.4.2016 o 7:36

Pri "inventúre" príspevkov ma ešte napadlo jedno prirovnanie. Kaliber 6,5x55 SE je len o niečo výkonnejší ako 6,5x57 a Švédi určite (možno aj Nóri a Fíni- to neviem isto -len sa domnievam)ho bežne používajú na losiu zver, ktorá je oproti našej naväčšej zveri podstatne hmotnatejšia.Oproti nám však vidím jeden podstatný rozdiel : Švéd (alebo hosť)kým nenastrieľa pred sezónou na strelnici na terč bežiaceho losa určený počet bodov,tak licenciu (povolenku) nedostane !(Nejeden Švéd by zrejme uvítal náš "dobrý zvyk" z povinných strelieb - STAČÍ LEN ZAPLATIŤ a choď v mene božom - a s požehnaním SPK - ďalej zver mrzačiť...) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 5

on jetam, 10.3.2016 o 20:30

Henel 9 jednoznacne ja uz inu ani nepouzivam..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Lisiak73, 17.1.2016 o 20:49

Ja určite Haenel ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on hurky, 17.1.2016 o 20:10

Sabatti SKL 98 DL alebo Haenel jager 9, kaliber 9,3x74R, ktorú by ste si vybrali? Skôr ma zaujíma porovnanie po technickej stránke. Vďaka. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off 81080, 17.1.2016 o 12:40

Sabatti SKL 98 - Zlamovacia guľovnica Sabatti SKL 98 - skúsenosti a aký kaliber? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off kohut64, 26.10.2014 o 19:48

Áno, s názormi skúseného poľovníka, navyše excelentného strelca ako je p.Jaroslav (Lysec), možno iba súhlasiť. Za bezmála 30 rokov aktívneho praktického poľovania tiež môžem potvrdiť, že cestou k úspechu je najmä presná rana. Odhliadnuc od extrémov, je potom kaliber (relatívne) druhoradý. Kaliber 6,5 x 57 R doporučujem, zbraň od uvedeného výrobcu s menšími výhradami tiež. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

on Lysec, 26.10.2014 o 19:29

Chlapci, chlapci ! Ja osobne som začínal s .30-06, vyskúšal som aj trojak môjho nebohého otecka 8x57 JR, mal som aj 5,6x50 R Mag., starú "Z" 6,5x57, GB Brno 500 .243 Win./12,6mm Norma BR, mám aj bixu 7x57 R/20 Mag. ,aj .223 Rem. Ulovil som za svojho života cca 250 ks raticovej zveri , z toho cca 75% jelenej. Väčšinou som strieľal na vzdialenosti do 100 m, ale ani výstrelov do 200 m nebolo celkom málo, ba vyskytli sa aj nutnosti strieľať do 300 m. A môžem zodpovedne povedať , že pokiaľ bola rana na komore, tak či už zver padala v ohni alebo odchádzala z nástrelu ,tak do 150 m to bolo bez závislosti od použitého kalibru . Ba povedal by som, že po 5,6 mm kalibroch a .243 Win. resp. 6,5 mm so strelou 6,5 g odchádzala zver najmenej (rýchle strely ako keby vykazovali väčší šokový účinok). Takže môj záver :najprv treba vedieť trafiť - až potom rozmýšľať ,či je na vine nepodarenej rany použitý kaliber. Úplne najhoršie je , keď si novic na základe rád "skúsených" kolegov kúpi kanón (od 30-06 vyššie) a potom sa bojí z neho vystreliť ,alebo pri výstrele zažmuruje oči. V takýchto prípadoch sa aj z celkom nádejného strelca stane "báchač" , ktorý nehľadá chybu v súčiastke medzi klobúkom a bagandžami (čiže u seba) ,ale v kalibri , pričom od silného ide zase k ešte silnejšiemu a toho sa potom bojí ešte viac ! A tak stále dokola...Však na povinných streľbách stačí zaplatiť a je to . A potom nasledujú dohľadávky ...ale to je už iná kapitola (najprv sa riadne ušľape nástrel, potom sa vyskúšajú všetky psy čo sú po ruke, ba sa aj vypustia k voľnému hľadaniu a dureniu a keď sa to nepodarí potom prídu -obvykle ráno- aj pre farbiara ...)-. Ale k meritu veci : 6,5x57 podľa mňa áno, len treba uvážiť, či sa bude poľovať v prostredí , ktoré umožní aj použitie ľahších projektilov, pretože tieto sú náchylnejšie na prekážky ( vysoké trávy, kry atď.) než kalibre s väčším priemerom a ťažšou guľou. V tom je už rozdiel významnejší. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 20

off MSmarian, 25.9.2011 o 13:55

Na prechádzky po lese ideálna zbraň. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sipik, 25.9.2011 o 12:17

Ešte doplním, keď nie je líška na blat. Lišiak v sede na štich oproti mne: Vstrel na spojnici krku a hrude, trochu vľavo, výstrel cez chrbát naboku za komorou - maličké dierky. Ďalšia líška zadkom ku mne, vstrel v oblasti krížov vedľa chrbtice (takmer nenájditeľný), výstrel cez hruď vpredu do veľkosti 1€ mince. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sipik, 25.9.2011 o 12:08

Čau, hirtenberger 8,1 g Nosler, poloplášť. Často sa mi stane, že vstrel neviem nájsť, musím prehrabávať srsť, aby som našiel dierku ako po vzduchovke :-) Výstrel je maličký, okrúhly, priemer okolo 1 cm. Pri zásahu na komoru cez rebrá, samozrejme. Líška zvykne rýchlo odbehnúť do 40m a zhasne, alebo naposledy sa zhrbená tackala 5m (akoby bola strelená na mäkko), potom si ľahla, zatrepala chvostom a zhasla. Ak je chytená cez lopatku, tak výstrel už je škaredší, ale líška nie je rozšklbnutá cez pol tela. Vypracovať som ale guľou strelenú ešte nedával, takže neviem, ako by vyzerala koža. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off lysk, 31.7.2011 o 21:37

Mal som na mysli či je to len nepatrná dierka (vstrel ako výstrel), alebo je to väčšie (ako minca).. Povedzme strela na blat cez rebrá. Ale tiež cez lopatky, alebo krížom, poloplášť, celoplášť, mäkká, tvrdá strela, ťažšia, ľahšia čokoľvek ma zaujíma .. (z kartóna, ani z testera nebudem určite kožu spracúvať) ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 18.7.2011 o 0:57

Gb hlaveň urobí to isté ako sólo guľovnica . V prebíjaní je samozrejme už rozdiel a to diametrálny !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off MSmarian, 17.7.2011 o 20:45

Takúto kombináciu nedoporčujem. Ideálny kaliber pre guľu je minimálne 8. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Edu, 16.7.2011 o 17:29

Zver nie je karton ani želatínový tester !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 16.7.2011 o 15:22

všetko záleží od zásahu !!! potom od streliva !!! Každá rana je špecifická !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Edu, 16.7.2011 o 15:21

lysk Gb ??? či robí dieru ??? Či nerozumiem ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off lysk, 16.7.2011 o 15:11

Ahoj sipik! Iste si 6,5x57R stirieľal aj na líšku, alebo ak aj nie, akú to robí dieru? (polopášť, celoplášť,..) ? ďakujem ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off sipik, 20.2.2010 o 1:18

Ešte som zabudol k tomu kalibru. Otec má aj 9,3x62 a tiež sa stane, že sa nenájde, napr. ani prasa (nájde sa náhodou o týždeň). Ja si nemyslím, že 6,5x57 je v našich končinách slabý kaliber. Veľa záleží od výrobcu a strely (ostatne ako pri každom kalibri), a hlavne treba trafiť. A teraz ma rozneste na kopytách všetci, čo máte zlé skúsenosti s 6,5... aj keď ste trafili "desinu". A potom sa dúfam ozvú aj tí, čo majú zlé skúsenosti s 30-06 a zdá sa im to byť slabý kaliber! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off sipik, 20.2.2010 o 1:05

Takže späť k téme, gabo 2502 chcel niečo o GB Sabatti. Ja mám od r. 2007 Sabatti 6,5x57R/12. Poľujem na Žitnom ostrove, takže lovím ním škodnú a srnčiu, občas diviaka. Mám sólo guľu aj brokovú kozlicu, ale odkedy mám GB, na každodenné vychádzky nič iné neberiem. Váha zbrane je myslím 3,6 kg, mám na nej Meoptu 6x42, väčšinou som na posede, takže váha ma nijako netrápi. Vediem si denník, čo som touto zbraňou strelil, okolnosti, atď., takže viem, že veľakrát som použil brokovú hlaveň (4,0 mm Minimag, S&B) - líšky ostávajú v ohni (na vábničku), prípadne na mačky aj slabšie a menšie broky. Srnčiu strieľam s 8,1 g Hirtenberger Nosler Partition, úplná spokojnosť. Diviak bez problémov. Chcem ale povedať, že veľmi často strieľam aj brokovou hlavňou, teda využívam kombinovanú zbraň naplno. Neskúšal som ešte jednotnú strelu, takže o sústrele nemám relevantné info, ale ja som tú pušku nekupoval na spoločné poľovačky, svedčí o tom aj voľba guľového kalibru, teda dávam do brokovej hlavne len broky, lebo v našich podmienkach nikdy neviem, čo stretnem. Z tohto hľadiska sa mi zdá GB ako univerzálna zbraň. Tí, čo poľujete na vysokú, budete to vnímať inak, pre Vás bude sólo guľa to pravé... Čo sa týka streľby, výstrel z guľovej hlavne je priam príjemný, nekope, aj keď Hirt. je razantnejší než S&B (ten je skoro ako z malorážky) Brok ma kope viac, jednak je hlaveň hore a používam tie Minimagnumy... Guľou strieľam mačky na 110 - 120 m, a teda si myslím, že na bežné použitie je zbraň dostatočne presná. Dôležité je, že po natiahnutí napináku sa dá spustiť aj broková spúšť, ale vystrelí aj guľa! Treba to mať na mysli, tak isto, ako to, že zbraň sa po nabití nezaistí sama, treba manuálne. Ja som si na to zvykol bez problémov, nakoľko mám brok. kozlicu, ktorá sa síce zaisťuje sama, ale prstom vždy potiahnem poistku dole... Pre istotu. Tak isto to robím aj na GB, takže zaistím určite. A na záver cena. Ja som ju kúpil myslím za 38.000 Skk, neverím, že by išla cena hore, takže 1700€ je moc, dľa mňa... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

zobrazené 1-40 z 96 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM