Heming hunting
dnes je piatok,  19. apríl 2024,  meniny má Jela,  spln: 24. apríl 2024,  dnes východ slnka: 04:50,  dnes západ slnka: 18:40
poľovnícke sety poľovníctvo Terem

Delta optical Titanium - diskusia

autor: off mikus
pridané: 4.12.2009 19:14
Má niekto skúsenost s uvedeným puškohľadom?
počet zobrazení: 75 156
počet hlasov: 3
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

najlepšia odpoveď

off biggixer, 11.6.2016 o 23:45

Vlastnim druhy rok Delta Titanium 4,5-30x50, ktory je vynikajuci puskohlad, obraz cisty, jasny aj za sera, bod maly, osvetleny, svietivost nastavitelna, balisticka veza s krokom 1/8moa. Paralaxa je nastavitelna, ale pre mna do 200m zbytocn(polovat by sme aj tak mali vo vnutornom priestore maximalnej hranice vnemov zvierata, nad to je len mechanicke zabijanie). Len doporucujem, mal som moznost polovat s Meoptou, Swarovskym, Leicou, ale zatial som nezistil nic, v com by Delta zaostavala...

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

komentáre

zoradiť
zobrazené 41-80 z 336 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie
off rastyx, 22.7.2016 o 6:21

Takže podarilo sa mi zistiť kto má takýto puškohľad a dohodol som sa že si ho prídem pozrieť a porovnať s mojim. Dokonca spomínaný kolega mal presne taký puškohľad ako mám ja a jeho otec má taktiež podobnú Deltu , takže som mohol porovnať s dvoma puškohľadmi. Samozrejme že ich osvetlené bodky boli v poriadku, takže som si konečne potvrdil že mám nepodarok a idrm ho po tretíkrát dnes vrátiť. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Strelec11, 22.7.2016 o 5:58

Včera som cez neho pozeral a porovnávali sme ho z mojim. Je tam vada ta bodka svieti iba do pol mesiaca ľavá strana není osvetlená. Aj tá bodka je divná je na deltu veľká a rozmazana. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastyx, 21.7.2016 o 19:15

Nebolo to také jednoduché. Prvýkrát som dal na reklamáciu, a po 15 dňoch mi ho vrátili že všetko je v poriadku. Potom druhýkrát som dal a vrátili mi ho po 32 dňoch že je opravený. Takž teraz idem dať po tretíkrát. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off jagttiger, 21.7.2016 o 16:24

Rastyx,aj sam si si na vine.Reklamacna doba je 30dni od prevzatia,takze ked ti ho do tej doby nevratili mal si zan pytat plnu sumu alebo novy kus. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off rastyx, 21.7.2016 o 11:44

Vratil som ho predajcovi, ktorý ho vzal večer na poľovačku aby sa presvedčil, a aj on potvrdil, že to nie je v poriadku. Svetlo z bodky sa odráža po krízi smerom doľava a nahor, takže mi svieti akoby doľava otočené písmeno L keď si zapnem bodku. Najhoršie je, že po reklamácii s tým nič neurobili, vrátili ho s tým, že je to opravené, takže ho musím opať vrátiť, na ďalšiu reklamáciu a sezóna na diviaky je v ťahu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 21.7.2016 o 9:15

rastyx - Je na čase aby si si uvedomil ,že má každý iné oči aj zručnosti ! Bolo by preto dobré aby si sa nakontaktoval s niekým kto DT už nejaký čas má a vzájomne si ich porovnali .Ak sa tvoje stanovisko potvrdí tak treba ten nepodarok vrátiť na výmenu !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Daniel8, 21.7.2016 o 8:07

Mam stary model, ale kriz aj bodka by mala byt rovnaka. Len skla su ine ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off rastyx, 20.7.2016 o 23:00

Ale máš HD? ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Daniel8, 20.7.2016 o 20:23

No to je skoda. Ja mam 2,5-10x56 a ten bod je uplne v poriadku. Fakt malinka ostra bodecka. Tiez som to tak skusal, ako pisal bezek a ostry obraz aj bodka. no co uz vadny kus. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off rastyx, 20.7.2016 o 15:35

Práve kvoli tomu som sa rozhodol že si ho kúpim, že má dokonalý jemný bod, takže sklamanie bolo veľké. Otec má Tasco za 200 Eur a jeho osvetlený bod je oproti mojmu rozmazanému dokonalý. Skúšal som ho zaostriť ako píšete, ale potom mám rozmazaný obraz, proste katastrofa. Už som ho dostal z reklamácie po 47 dňoch! Ale stav je ten istý, vobec nič neopravili. Proste veľké sklamanie za tie peniaze! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on Daniel8, 18.7.2016 o 21:03

rastyx: februari 2017 a 2,5-12x56 neexistuje. Ale ten bod aby bol rozmazany, to pocujem prvy krat. Praveze ten bod je jedna z najlepsich veci, ktore ten puskohlad ma... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off bezek, 18.7.2016 o 19:38

Rastyx:zapni si bod za sera a doostri si obraz pri zapnutom bode.uvidis ze to pomoze.bod je pekny jemnucky a ziadna rozmazanina.tolko moj poznatok ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off rastyx, 18.7.2016 o 19:31

zdravím, po prečítaní príspevkov som sa rozhodol, že si zakúpim Delta Titanium HD 2,5-12x56. bohužiaľ puškohľad som zakúpil ešte vo februári 2017 a nenapadlo ma skontrolovať červený bod za šera. Skúšal som ho za svetla, kedy bola osvetlená bodka dokonalá. začala sa sezóna a vtedy som si vzal puškohľad na diviaky, a na moje veľké sklamanie osvetlený bod bol za šera značne rozmazaný a nedal sa vôbec použiť! Dal som puškohľad na reklamáciu, a skúsenosti sú veľmi zlé, po 46 dňoch nemám ani puškohľad ani peniaze, len samé výhovorky! Proste katastrofa! Takže radím nekupovať!!! R ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off biggixer, 11.6.2016 o 23:45

Vlastnim druhy rok Delta Titanium 4,5-30x50, ktory je vynikajuci puskohlad, obraz cisty, jasny aj za sera, bod maly, osvetleny, svietivost nastavitelna, balisticka veza s krokom 1/8moa. Paralaxa je nastavitelna, ale pre mna do 200m zbytocn(polovat by sme aj tak mali vo vnutornom priestore maximalnej hranice vnemov zvierata, nad to je len mechanicke zabijanie). Len doporucujem, mal som moznost polovat s Meoptou, Swarovskym, Leicou, ale zatial som nezistil nic, v com by Delta zaostavala... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 8

on lanus, 7.4.2016 o 14:31

Bystan30 - Motaq-ov príspevok z 9.3.2016 je dostatočne obsažný ; ak si ho nepochopil tak máš asi problém z odborným názvom dyslexia !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Bystan30, 5.4.2016 o 22:28

Zdravím chlapi, ako bez urážky ale prečítal som si tu tak akurát traktáty na tému paralaxa a spol. ale o optike delta som sa nedozvedel nič. Ste ako ústa starej ženy. Menej žvaniť ! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off steyr, 31.3.2016 o 10:15

Prosím predajcov(prípadne majiteľov), ktorí majú alebo v dohľadnej dobe budú mať: Delta Optical Titanium 2,5-15x56 HD a 2,5-10X56 HD aby sa ozvali, aj do pošty, rád by som sa cez ne pozrel a držal ich pred kúpou v ruke(najlepšie niekde medzi TN a MT). Vopred ďakujem za ochotu! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off borza222, 9.3.2016 o 13:53

Bol som veľmi milo prekvapený šírkou zorného poľa a nastavenie paralaxy v tomto prípade skutočne nemá význam. Delta optical Titanium - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 9.3.2016 o 13:46

Slavo111, na tebou pridanom obr. nie je model HD ale starsi model bez HD skiel. HD ma ovladanie bodu na lavej bocnej vezicke spolu s nastavovanim Paralaxy. Delta HD je velmi slusna optika za rozumnu cenu. Osobne jej nemam co vytknut. Ja by som ale pri zvacseni 2.5-10 zvazil potrebu nastavenia paralaxy (SF)podla mna do zvacsenia 10 nema velky vyznam ale je to moj nazor. Delta optical Titanium - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Slavo111, 9.3.2016 o 12:35

Delta optical titanium 2 5-10x56 SF HD - Zdravím Vás PÁNOVE máte s týmto puškohľadom skúsenosti Delta optical Titanium - diskusia ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off Durell, 6.2.2016 o 16:23

Teda je to tu guláš. Mám V8 1,8-14x50 má korekciu paralaxy. Ako to vnútri funguje presne sa ani moc nestarám. Uživatelski sa zmena nastavenia paralaxy prejavuje tak, že pozorovaný obraz je ostrejší a čistejši. Práve kôli tomu, že sa roviny dostanú do zhodnej pozície.Teraz keď sa pozrem do puškohladu " zmenou polohy oka sa nezmení zamierenie . Pre LR strelbu to je velký prínos k presnosti. Na hromadu a do 150 m to nemá tak podstatný vplyv. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 4

off motaq, 5.2.2016 o 10:12

A aby sme sa vratili k diskusii, osobne ak by som mal zobrat Delta optical 2,5-10x56 tak bez paralaxy, ale ja by som urcite volil alernativu 2,5-15x56 s paralaxou. Preco, no lebo ma rovnaky rozsah ako 2,5-10x56 ale este nieco navyse, mozno si clovek povie ved pouzivam max 10x zvacsenie, hej a co ked bude potrebovat co len par krat 15x ? Pri 2,5-10 ho nemoze pouzit pri 2,5-15 moze no ked nechce nemusi.... Ale samozrejme je to len moj nazor.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off motaq, 5.2.2016 o 10:07

Goret, uz som asi pochopil co mysis tym vertikalnym posunom, asi to ze pri nespravne nastavenej paralaxe sa moze stat ze pri miereni na ciel ti kriz "cestuje" hore dole okolo coela ak nemas oko presne v optickej rovine. Toto je ale len dosledok, a tento korigujes nastavenim paralaxy ale nie tym ze posunies kriz vo vertikalnej osy ale posuvas opticky system po optickej osi puskohladu, teda "dopredu alebo dozadu". Pri nastaveni paralaxy sa kriz v fyzicky hore a dole neposuva, je stale v tej istej vyske. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 5.2.2016 o 9:59

Goret :-) prepac ale tvoje tvrdenie je velmi zavadzajice a matuce, neznaly si bude mysliet ze ak prestavi paralaxu na 300m tak mu to skoriguje balistiku strely a nemusi menit miesto umiestnenia zasahu aj ke ma zbran s optikou nastrelenu na 100m, a toto nie je pravda. Korekvia paralaxy je opticka zalezitost, pokusim sa to vysvetlit jednoducho. Ak je ciel vzdialeny 100m a puskohlad ma nastavenu paralaxu na 100m tak sa kriz a ciel javia ako by boli v tej istej vzdialenosti, ak vsek ciel bude na 200m a paralaxa je na 100m tak tieto dva body nie su "teoreticky" zobrazene v rovnakej vzdialenosti, korekciou paralaxy sa dosiahne to aby sa kriz dostal do optickej rovnovahy s cielom. (Slovo teoreticky som pouzil preto abybsi niekto nemyslel ze kriz sa presunie na vzdialenost 200 m od strelca). V clanku co pridal lanu je celkom pekny obrazok ktory to zjednodusene vysvetluje. Kde na nom vidis vertikalny posum? Vertikslne znamena zvyslo cize zhora nadol, alebo opacne... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off namor676, 5.2.2016 o 9:49

Páni ste v diskusii ,,Delta optical Titanium" už ste úplne mimo, dporučujem založiť samostanú diskusiu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 5.2.2016 o 9:44

goret - Znovu opakujem ten kríž pri pohybe hlavou "putuje" aj do strán ,záleží ako s tou hlavou kývaš . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 5.2.2016 o 9:35

Ad lanus, dnes o 9:19 , vďaka. Odkaz na článok privítajú asi viacerí. Teda, ak ho dočítajú do konca a následne si vyskúšajú "cestovanie" kríža vo vetrikálnom smere. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 5.2.2016 o 9:22

goret - Tu máš "nezávislé" vysvetlenie : odkaz ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 1

off goret, 5.2.2016 o 9:15

motaq, dnes o 8:05 , fajn. Mám svoje vedomosti, o ktoré som sa tu chcel podeliť, ty máš svoje a ja nemám chuť, aj vzhľadom na to čo si napísal ďalej ti ich vyvracať. No je na škodu veci, že ak podľa teba korektor paralaxy na puškohľade neposúva zámerný kríž vo vertikálnom smere, nenapísal si, čo teda podľa teba robí a ako vlastne funguje. Ak niekto nevie ako korektor paralaxy funguje, možno by sa to tu rád dozvedel, aby ho vedel správne používať. Štve ma, ak niekto robí z ľudí hlupákov, no viac ma šve, ak ich chce v nevedomosti udržiavať, aby sa mohol hrať na chytráka. Ahoj. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 5.2.2016 o 8:48

Belson - Predmetná diskusia (v minulosti) bola už zmazaná (rovnako aj ako bude i táto) kvôli tvojím neprístojným reakciám ,ktoré nahodíš keď niekto si dovolí s "nabúchaným teoretikom" nesúhlasiť a oponovať. Tentokrát si však totálne pohorel !!! a preto si dobre prečítaj a zapamätaj poslednú vetu z motaqovho príspevku je pre tvoje potreby ako ušitá !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off motaq, 5.2.2016 o 8:05

goret, vertikalne je z hora na dol alebo z dola na hor. podla toho co si napisal by korekcia paralaxy nahradzala balisticku vezicku a to nie je v ziadnom pripade pravda. ale myslim si ze by ste uz mohli vasu trojstrannu debatu mohli ukoncit, zacina sa to podobat na suboj titanov a neviem ci to tejto diskusii prospieva. A k teme korekcie paralaxi len tolko. Kazdy nech si zvazi ci ju potrebuje alebo nie, ci ju vyuzije alebo nie. Jedno je z praxe mozem potvrdit, ze ak niekto nevie ako ju pouzivat a na co sluzi moze mu to narobit viac neplechy ako osohu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 3

off goret, 5.2.2016 o 5:09

Belson, možno som naletel sám sebe, možno puškárovi zo susednej obce. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že funkcia korektora paralaxy u puškohľadu spočíva v posune zámerného kríža vo vertikálnom smere. Ak v strelec využíva korektor na svojom puškohľade aj na iné korekcie, nemám mu to za zlé, ani ho za to nemienim zhoväďovať, tým skôr, ak mu to pomáha v úspešnej streľbe. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 5.2.2016 o 4:10

Len pred pár dňami som sa vrátil spoza Veľkej mláky a mám ešte prehodený deň s nocou. Čo budem robiť? No predsa písať diskusné príspevky o paralaxe!......goretov predposledný príspevok a ním referovaný obrázok ma podnietili k tomu, že sa tej téme ešte povenujem..... Paralaxa vo všeobecnosti je vždy nenulový uhol, ktorý zvierajú dve úsečky. Definíciu paralaxy streľby som uviedol v predošlom príspevku. Paralaxa zameriavacieho zariadenia je niečo iné, je to nenulový uhol, ktorý zvierajú úsečky oko-zámerná osnova a oko-obraz cieľa v puškohľade (priesečník - vrchol uhla je šošovka v oku). Ak sú optické osi strelcovho oka a puškohľadu totožné, žiadna paralaxa nevzniká. Žiadna paralaxa sa "nekoná" ani vtedy, keď síce strelcove oko je od osi puškohľadu vychýlené, ale rovina obrazu cieľa je totožná s rovinou zámernej osnovy (pri spomínaných 100m/100yardoch), kedy je spomínaný uhol tiež nulový. Ak je cieľ niekde inde ako v tej referenčnej stovke, rovina jeho priemietu v puškohľade je pred alebo za rovinou zámernej osnovy a v prípade, že oko nie je presne v optickej osi puškohľadu, uhol je samozrejme nenulový a paralaxa je na svete. Keďže z puškohľadu nám dozadu netrči žiadna oska, na ktorú by sme sa stredom zreničky "napichli", oko strelca je v potrebnej ideálnej pozícii len výnimočne. Preto existujú puškohľady s AO (Adjustable Objective) - s otočným objektívom, ktorým presunieme obraz cieľa do roviny osnovy, čím paralaxu vynulujeme. Mal som taký a poznamenávam, že mne sa v praxi pri mierení šmátranie po predku puškohľadu neosvedčilo. Ale existujú aj puškohľady (to je prípad diskutovanej Delty a zjavne je ich väčšina), ktoré majú korekčné koliesko v oblasti vežičiek, kedy otáčaním meníme polohu zámernej osnovy podľa princípu "keď nejde mohamed k hore, ide hora k mohamedovi". Možnosť korigovať - nulovať paralaxu je užitočná pri väčších vzdialenostiach, kedy v kombinácii s väčším zväčšením puškohľadu môže byť jej vplyv na (ne)presnosť streľby významný. Ak nie sú vzdialenosti extrémne, dá sa strelecká chyba spôsobená paralaxou vylúčiť konzistentným spôsobom mierenia, je to otázka tréningu. Konkrétne vzdialenosti tu uvádzať by nebolo na mieste, je to dosť individuálna záležitosť. Paralaxa puškohľadu sa nepriaznivo prejavuje aj pri presnej streľbe na blízke vzdialenosti a preto sa vyrábajú aj modely s paralaxou nulovanou na 50 yardov ..... Včera som sa dozvedel, že paralaxu zameriavacieho zariadenia ovplyvňuje aj "počasie", takže je možné, že sa nájde nejaký šuník, ktorý tu ešte doplní ďalšie poznatky aj z tejto oblasti. Zatiaľ sa mi o tom nič nepodarilo dozvedieť.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 2

off Belson, 5.2.2016 o 3:20

goret, naletel si nedoukovi, ver mi (myslím to s tebou dobre :-))))). Až teraz som si pozrel obrázok, na ktorý odkazuješ vo svojom príspevku a žasnem. Pre mňa je nepochopiteľné, ako niekto môže mať ambíciu vysvetľovať niečo, o čom nemá ani dunstu. Teraz hovorím o autorovi toho obrázku a popisu k nemu, či už tom pôvodnom českom, alebo o truhlíkovi, ktorý to prevzal a poslovenčil (dúfam, že to nebol lanus :-)))). V strelectve sú dva nezávislé druhy paralaxy. Jedna je paralaxa, ktorá sa v klasických streleckých publikáciach nazýva ako paralaxa STREĽBY, alebo aj paralaxa MUŠKY (spomínam ju ako "inú" v zátvorke asi uprostred svojho príspevku včera o 19:01). Ide o uhol medzi zámernou a spojnicou úrovne ústia hlavne (nie jej osou!) s cieľom a je jedno, či ide o zámernú cez mechanické alebo optické mieridlá. Autor ju nielenže nesprávne nazval ako paralaxu zameriavacieho zariadenia (viď nadpis obrázku), ale pokračuje popisom jej korekcie jednou z metód z oblasti puškohľadov (AO). Mieša do jedného kotlíka dva rôzne druhy paralaxy. Paralaxa streľby a paralaxa puškohľadu sú dve ROZDIELNE VECI. Ak princíp paralaxy puškohľadu niekto z toho obrázku a gulášu k nemu pochopil, nech sa hlási u baču Ďura..... S poznaním balistickej krivky náboja máš samozrejme pravdu, ale pri veľkých vzdialenostiach sa určite hodí aj možnosť korekcie paralaxy......... lanus, nevymýšľaj si, nepatrí sa to a niekedy to môže byť aj nebezpečné. Tebe, ani nikomu inému som na žiadnom diskusnom fóre nikdy nekládol žiadne podobné otázky, ako tu píšeš. Mám nasledovný návrh. Ty si daj prácu s tým, aby si takú diskusiu našiel a mi to dokázal a ja sa pohrabem v starých poľovníckych časopisoch a skúsim nájsť článok, ktorý som tam o paralaxe publikoval. Nie diskusné dristy ako ty, ale technický článok, ako sa dnes hovorí, v printovom médiu. Možno sa mi to podarí, bolo to niekedy, odhadujem, v rokoch 2000 až 2004 (keď som už paralaxu mal "omakanú"). Keď mi tú diskusiu nenájdeš, ostávaš u mňa nielen tlčhubou, ale čo je ešte horšie, podlým demagógom (prijateľnejšia verzia je, že len sklerotikom, ktorý si ma s niekým pletie). Od toho prvého puškohľadu už asi faktúru nenájdem a kvôli tebe by som ju už ani nehľadal. Si na tom horšie, než som si doteraz o tebe myslel..... Puškohľadov mám niekoľko, ten s korekciou paralaxy je VORTEX VIPER PST FFP, preklepol som sa, 4-16 nie 4-14.... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 4.2.2016 o 23:22

Doplnok: korektor paralaxy na puškohľade je užitočná vec, no pre úspešnosť streľby je oveľa užitočnejšie poznanie balistickej krivky pre použitú strelu. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 4.2.2016 o 23:19

Belson - Pred nejakým časom sme na fóre o korekcii paralaxy už diskutovali a ty si sa pýtal na jej praktické využitie a užitočnosť "v tvojom veku "a tu tvrdíš ,že si prvú mal pred 16 r. ??? Teraz máš optiku so zv.4-14x čo je zriedkavý rozsah ,aká je to značka ??? Nemusíš odpovedať aj tak je to jedno, lebo si isto nielen mňa na základe svojich "nervóznych",reakcii presvedčil, že stou korekciu máš veľký praktický problém !!! ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off goret, 4.2.2016 o 23:05

Ak hovoríme o paralaxe u puškohľade, hovoríme o uhle medzi osou puškohľadu a osou hlavne s vrcholom (mieste prekríženia týchto osí) v priestore cieľa. Uhol je tým väčší, čím je cieľ bližšie. Korektory paralaxy na puškohľadoch zohlľadňujú práve túto vlastnosť, pričom sa predpoklá použitie typickej montáže. ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 4.2.2016 o 22:05

lanus, dobre si tušil aj to, že po žiadnych dlhšie trvajúcich pretekoch som nikdy nechodil. Ale aby si sa tu s tvojim vynikajúcim tušením necítil osamelý, prezradím ti, že aj ja som mal výborné tušenie! A síce také, že na moje posledné otázky sa nič konkrétne a hodnotné od teba nedozviem, iba ničím nezdôvodnené bláboly. Pre tvoju informáciu: Vlastním už v poradí tretí puškohľad s korekciou paralaxy. Prvý (s bočnou korekciou) som si zadovážil približne pred šestnástimi rokmi. Mal som ho síce z USA, ale bol to pomerne lacný shit a tak po nie dlhej dobe išiel preč. Druhý už bol puškohľad zo strednej cenovej triedy, ale nezískal si ma prednou korekciou paralaxy otočným objektívom (nepohodlná manipulácia) a za málo univerzálny som ho pokladal aj dolnou hranicou zväčšenia (6x). Tiež išiel z domu. Momentálne mám puškohľad s bočnou korekciou a so zväčšením 4 až 14, ktorý mi plne vyhovuje (zatiaľ). So všetkými spomínanými puškohľadmi som strieľal minimálne vždy po ich nadobudnutí za celé obdobie na 300 až 400m v 25 metrových odstupoch. Z pohľadu ozajstného long range "nic moc", ale zabával som sa vždy niekoľko hodín a nič podobné, ako zmena paralaxy zmenou počasia/svetelných podmienok som neregistroval. Ani ma pre to nenapadá žiadne fyzikálne vysvetlenie. Na "praktické" dristy a čiernu mágiu nie som zvedavý, ale ak máš nejaké exaktné vysvetlenie na tvoje tvrdenie, sem s ním, nech neumriem sprostý. Ak nemáš, táraninky si nechaj pre tých, čo papajú seno. Pokoj s tebou..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

on lanus, 4.2.2016 o 21:11

Belson - Tušil som ,že na to "počasie" zaberieš , náročky som ho dal do zátvorky aby som to mohol v prípade potreby do-vysvetliť ,že pod ním rozumiem všetky poveternostné vplyvy zhoršujúce viditeľnosť .Keby si mal dostatočné praktické skúsenosti napr.z časovo aj vzdialenostne dlhších pretekov tak by si vedel, že i napriek počiatočnému starostlivému skorigovaniu paralaxy t.j.doostrení či už predným alebo bočným korekčným krúžkom treba aj v priebehu preteku hoci je vzdialenosť terčov stále rovnaká ,túto pri zmene podmienok viditeľnosti opätovne dolaďovať . ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

off Belson, 4.2.2016 o 19:01

Pán "advokát" lanus! Nemám od goreta žiadne doplnenie/vysvetlenie, vychádzal som z jeho nižšie uvedeného príspevku. V súvislosti s paralaxou píše goret o nastreľovaní zbrane na 100m a pri streľbe na 300m nepíše nič o "skorigovaní manuálne podľa oka", takže nefabuluj. Aby nedochádzalo k mýlnemu výkladu, pokladal som za osožné poopraviť jeho vety .... Tu je reč o paralaxe, ako o jave pri používaní optického prístroja, ďalšie druhy paralaxy tu zaťahovať je nenáležité (ak nie priam mätúce). Viem o ďalších druhoch paralaxy v reálnom fyzikálnom svete (minimálne z toho ešte jedna je v strelectve), ale tú, ako píšeš, od "počasia", nepoznám. Budem rád, keď ju tu popíšeš a rozšíriš mi/nám obzor. A nezabudni uviesť aj to, ako ovplyvňuje veľkosť paralaxy puškohľadu. Myslím to vážne, neironizujem. A "o jednom dyme" nám aj môžeš popísať ako prakticky postupuješ pri dokorigovaní paralaxy podľa oka .... K tej pevne nulovanej paralaxe: Ja osobne by som si šošovky na svojej optike nedal posúvať žiadnemu kutilovi. .... Aj ja by som si radšej zobral pätnástku namiesto desiatky, vyjadroval som sa k dileme SF áno/nie..... ◄ reagovať

dať hlas príspevku | počet hlasov: 0

zobrazené 41-80 z 336 | najnovšie | novšie | staršie | najstaršie

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov
Poľovníctvo TEREM