podnalov.sk
dnes je utorok,  16. august 2022,  meniny má Leonard,  spln: 12. august 2022,  dnes východ slnka: 04:46,  dnes západ slnka: 18:55
IBO vystava Nitra

Začalo to takto ... - príbeh

autor: off AndyT
pridané: 25.12.2012 19:05
Začalo to takto ...

V priečinku ,,diskusia" bola daná téma: Kto bol našim vzorom v poľovníctve a ako sme sa k poľovníctvu dostali, tak som sa rozhodla napísať o tom ako to bolo v mojom prípade.


 

U nás v rodine , bol poľovníkom môj pradetko, z maminho rozprávania bol vraj oddaným poľovníkom a milovníkom prírody, no po ňom žezlo poľovníka už nik neprevzal.


 

 

Mama sa v mladosti venovala športovej streľbe, otec zbožňoval a zbožňuje dodnes prechádzky v prírode.


 

Od malička som inklinovala ku koňom, psom, myšiam. Postupne ako som vyrastala, som začala vnímať každovíkendové výlety do prírody  s ockom. Príroda ma začala fascinovať, mala som záujem poznať každý strom, každého motýla, chrobáka.        A pravdou je aj to , že jediným skutočným predmetom , kde som zvykla dávať pozor bol prírodopis. Odkedy sa pamätám stále sme doma niečo chovali,  samozrejmosťou bol psík , mali sme jazvečíka, čuvača, neskôr psíkov z útulku. Mama sa venovala chovu kôz, teta chovala kone, ujo králiky a holuby. Takže prírodou a zvieratami som bola dostatočne obklopená.


 

Keď som mala 13 rokov, začala som sa aktívnejšie venovať jazde na koni, navštevovala som kone vo Fulianke. Najviac sa mi páčili Hubertové jazdy na ukončenie jazdeckej sezóny. Časom prišiel ďalší záujem o históriu jazdy o poľovnícku hipológiu , tradičné hony na líšky, ako prebiehali poľovačky v šľachte, aké zvieratá zvykli chovať, samozrejme obľúbenou rozprávkou bola Popoluška a Sokoliar Tomáš.


 

Záujem o prírodu a zvieratá bol u mňa silný, preto som sa prihlásila na strednú poľnohospodársku školu, počas školy, som sa venovala najmä jazdectvu, urobila som si licenčnú skúšku a kurz učiteľa jazdy na koni. Chodievala som na prechádzky do prírody, zbierala som bylinky, kvety a robila si svoj malí herbár. V treťom ročníku na strednej škole som sa prvý krát prihlásila na krúžok poľovníctva, ktorý viedol alebo mal viesť učiteľ občianskej výchovy, no žiaľ ani raz sme sa nikam nedostali , ostalo len pri plánoch a sľuboch. No moja susedka a kamarátka, ktorá  navštevovala lesnícku školu a  otca mala poľovníka, tak ma oboznamovala o prírode aj s tej odbornejšej stránky. Povedala som si , že by mohlo byť zaujímavé  venovať sa poľovníctvu.


 

Po strednej škole som sa zamestnala pri koňoch , na farme sa chovali aj muflóny, jelene, postupne som nazbierala aspoň aké také skúsenosti o farmovom chove zvery. Momentálne tam ešte brigádujem popri štúdiu na SPU v Nitre, kde nám ponúkajú možnosť si urobiť poľovnícke skúšky. Ak pôjde všetko dobre, tak o pol roka budem aj ja patriť pod krídla sv. Huberta.


 

Možno je to aj prianie pradetka Štefana.

 

počet zobrazení: 1 435
počet hlasov: 4
kategória: iné
 

Aký je dôvod vášho označenia za nevhodný?

reklama

Zelené zápisky z poľovníckych chodníkov