dnes je streda,  22. apríl 2026,  meniny má Slavomír,  spln: 1. máj 2026,  dnes východ slnka: 05:45,  dnes západ slnka: 19:43
huntingland.sk termovizia pixfra
×
×
ODIMON

čermeľ hájný

Pepo Pepovič Pridané: 12.6.2024 Kategória: Divorastúce kvety

K najozdobnejším rastlinám našich lesov patrí čermeľ hájny (Melympyrum nemorosum). Rastie predovšetkým v riedkych, slnkom zaliatych listnatých lesoch, ale nájdeme ho aj v krovinách, a to od nížin až do podhorského pásma--Čermeľ hájny patrí medzi mierne jedovaté rastliny, obsahuje toxickú iridoidnú zlúčeninu aukubín, ktorá má tlmivý účinok na centrálnu nervovú sústavu. Táto látka zároveň spôsobuje, že rastlina pri sušení sčerná.--Haustórium je špeciálny absorpčný orgán, metamorfovaný koreň, pomocou ktorého parazitické alebo poloparazitické rastliny vrastajú do vodivých pletív hostiteľa a odčerpávajú z nich živiny alebo roztoky anorganických látok. Najčastejšie sú hostiteľmi čermeľa rôzne trávy, ale môžu to byť aj korene kríkov.Rozmnožuje sa semenami, ktoré majú na svojom povrchu štruktúru bohatú na lipidy zvanú elaiozóm, ktorú veľmi obľubujú mravce. Ide o výživný dužinatý výrastok, ktorý mravce konzumujú a vďaka tomu semená roznášajú do okolia. Využívanie mravcov na rozptyľovanie semien je obojstranne výhodné a tento jav sa nazýva myrmekochória.

Informácie o fotke

  • ID fotky: 391614
Hlasov: 12
Komentárov: 0
Zobrazení: 603

Užívaním portálu LovuZdar.sk užívateľ prehlasuje, že sa oboznámil s autorskými právami, podmienkami používania a všeobecnými pravidlami tohto portálu, plne rozumie ich obsahu, súhlasí s nimi, bude sa nimi riadiť a na znak súhlasu s ich obsahom sa zaväzuje ich dodržiavať pri užívaní portálu www.lovuzdar.sk a využívaní jeho služieb.

Admin nezodpovedá za obsah pridaný návštevníkmi LovuZdar.sk.

Admin si vyhradzuje právo vymazať akýkoľvek obsah pridaný návštevníkmi portálu, ak tak uzná za vhodné.

×